codzienność

wtorek, 31 maja 2011

mus z wędzonym pstrągiem


Verrines pochodzą z Francji, to według źródła przystawki podawane w małych szklaneczkach. Mogą być słodkie lub pikantne, co oznacza, że są podawane albo na deser albo na przystawkę. Małe szklanki lub kieliszki wypełnia się wytrawnymi przystawkami lub musami, kremami czy też owocami. Moje verrines to bardzo lekki mus z wędzonym pstrągiem.


4 jajka
150 g wędzonego pstrąga
4 pomidorków koktajlowych
4 kiszone ogórki
100 g jogurtu naturalnego
100 g majonezu
1 cebula
pęczek szczypiorku
sól
pieprz
chili
 
Jajka ugotować, obrać i oddzielić żółtka od białek. Kiszone ogórki, ugotowane białka oraz jogurt naturalny zmiksować na gładki mus, dodać drobno posiekany szczypiorek i doprawić do smaku solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Żółtka jajka utrzeć na gładką masę z majonezem, cebulą oraz obranym z ości pstrągiem, doprawić do smaku solą oraz chili. Masy układać warstwami w szklaneczkach, przybrać pokrojonymi na ćwiartki pomidorkami koktajlowymi. Schłodzić przed podaniem.

poniedziałek, 30 maja 2011

sałatka z kozim serem


Sałatka z kozim serem, kolorowa, zdrowa sałatka, świetna w smaku i bardzo szybka do przygotowania.  To lekkie danie, doskonałe na upalne dni, z dodatkiem sera koziego o specyficznym, aksamitnym smaku.


1 łyżka musztardy dijon
1 łyżka octu z czerwonego wina
szczypta przyprawy warzywnej
kilka kropel sosu sojowego
odrobina octu balsamicznego
1 łyżka miodu
oliwa
sól 

pieprz

Wymieszać musztardę, ocet balsamiczny, ocet z czerwonego wina, sos sojowy oraz szczyptę przyprawy oraz miód. Dolewać powoli oliwę, doprawić do smaku.

100 g mieszanych sałat
200 g sera koziego twarogowego pełnotłustego
100 g  szynki parmeńskiej
2 łyżki suszonej żurawiny
1 pomarańcza
1 czerwona cebula
2 pomidorki koktajlowe

Rozgrzać piekarnik do temperatury 200° C. Pokroić ser kozi na kawałki, każdy zawinąć w plaster szynki i położyć na blasze. Piec około 5 min, aż szynka zrobi się chrupiąca, a ser lekko wypłynie. Cebulę obrać i pokroić w krążki, pomarańczę obrać i podzielić na części. Na talerzu rozłożyć sałaty z odrobiną dressingu, rozłożyć pomarańczę, pokrojone pomidorki. Wyjąć ser z szynką z piekarnika i rozłożyć na sałacie, posypać żurawiną. Na tym rozłożyć pokrojoną cebulę i polać dresingiem.

niedziela, 29 maja 2011

chleb orkiszowo - pszenny


Chleb orkiszowo - pszenny znalazłam w Kuchni nad Atlantykiem, w przepisie zmieniłam tylko sposób robienia chleba. Do wyrabiania chleba nie użyłam maszyny do chleba tylko miksera z hakiem. Chleb jest przepyszny i bardzo długo utrzymuje świeżość. 

1/4 łyżeczki suszonych drożdży
200 ml wody
200 g mąki orkiszowej razowej
2 łyżki zakwasu żytniego

Mieszamy z sobą składniki zaczynu i zostawiamy na 7 godzin w temperaturze pokojowej. Zaczyn powinien podwoić swoją objętość i być pełen małych pęcherzyków powietrza.

125 ml wody
75 g mąki orkiszowej razowej
225 g mąki pszennej
1 łyżeczka soli
1/3 łyżeczki drożdży suszonych

Do miski dodajemy całą ilość zaczynu i pozostałe składniki ciasta chlebowego, wyrabiamy mikserem z hakiem około 5 minut, jego konsystencja będzie raczej zwarta. Ciasto pozostawiamy w misce do wyrośnięcia na około 1 godzinę. Powinno prawie podwoić objętość. Wykładamy ciasto na lekko posypany mąką blat. Lekko spłaszczamy i formujemy bochenek. Układamy go na grubo wysypanym mąką płócienku, a następnie umieszczamy w koszyku do chleba. Przykrywamy i wstawiamy do lodówki na noc, na około 10 godzin. Wyjmujemy chleb z lodówki i nagrzewamy piekarnik do 240º C. Pieczemy, spryskawszy piekarnik i chleb wodą, w opadającej temperaturze przez 30 minut. Pierwsze 10 minut w 240º C, następne 10 minut w 220º C i ostatnie 10 minut w 200º C. 

placek z rabarbarem i truskawkami

 
Kolejna odsłona na temat rabarbaru, tym razem dodałam też truskawki. Placek z rabarbarem i truskawkami to przepis Anny Olson. Przepyszne ciasto na smacznym spodzie, z owocami pod pyszną kruszonką.


1 1/4szklanki mąki pszennej
1/4 łyżeczki soli
100 g masła
1 łyżka soku cytrynowego
5 łyżek zimnej wody

Zmieszać mąkę z solą i posiekać z masłem, aż ciasto będzie równomiernie grudkowate. Dodać sok cytrynowy i wodę. Szybko zagnieść ciasto, zawinąć w folię i włożyć na 30 minut do lodówki. Rozgrzać piekarnik do 200º C. Oprószyć blat mąką, rozwałkować ciasto i wyłożyć nim płaską foremkę o średnicy 20 cm. Przyciąć wystające brzegi i wstawić do lodówki na czas przygotowywania nadzienia.
 
4 szklanki rabarbaru
2 szklanki truskawek
1 szklanka cukru
3 łyżki skrobi kukurydzianej
1/2 łyżeczki cynamonu
1/4 łyżeczki sproszkowanego imbiru
szczypta soli

Wymieszać obrany i pokrojony rabarbar i truskawki pocięte w plasterki z cukrem, skrobią, przyprawami i solą. Przełożyć owoce na przygotowany spód.
 
2/3 szklanki mąki uniwersalnej
1/2 szklanki cukru
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
szczypta soli
50 g masła

Zmieszać mąkę z cukrem, gałką muszkatołową i solą. Zalać stopionym masłem, wymieszać  i powstałą grudkowatą masą posypać owoce. Ustawić formę na blasze i piec 20 minut w temperaturze 200º C, następnie zmniejszyć temperaturę do 175º C i piec jeszcze przez 30 minut, aż w owocowym soku pojawią się pęcherzyki powietrza. Jeśli spód zbyt mocno brązowieje, owinąć brzegi placka folią aluminiową.

sobota, 28 maja 2011

pesto z liści rzodkiewki


Pomysł na wykonanie pesto z liści rzodkiewki znalazłam na stronie Strawberries from Poland i od razu przypadła mi do gustu, tym bardziej, że w ogródku takie piękne liście rzodkiewki, aż grzech ich nie wykorzystać. Pesto świetnie komponuje się na kanapkach.


3 pęczki liści rzodkiewki
garść ziaren słonecznika
garść startego parmezanu
2 ząbki czosnku
oliwa
sól


Liście rzodkiewki dokładnie umyć i osuszyć, pozbawić je twardych części. Słonecznik uprażyć na suchej patelni. Liście, słonecznik, parmezan i czosnek umieścić w malakserze i miksować do uzyskania gładkiej masy. Następnie dodać oliwę, jej ilość zależy od gęstości pesto. Pesto przełożyć do słoiczka.

piątek, 27 maja 2011

bakłażan z mieloną wołowiną


Bakłażan z mielona wołowiną czyli monazallet bi-aswad, to danie pochodzące z książki May S.Bsisu "Kuchnia arabska". Ten klasyczny bliskowschodni gulasz w każdym kraju doprawia się nico inaczej. W wersji syryjskiej podaje się z cierpkim syropem z granatów, na białym ryżu. W Iraku dodaje się do gulaszu szklankę gotowanej cieciorki, w głębokich miskach, wyłożonych płaskim chlebem arabskim. 

500 g bakłażana
sól
2 łyżki oleju
250 g mielonej wołowiny
250 g cebuli
500 g pomidorów
1/4 łyżeczki czarnego pieprzu
2 zielone papryki
1 łyżeczka syropu z granatów
1 szklanka bulionu wołowego

Umytego bakłażana pokroić na szersze plastry. Ułożyć go na durszlaku i posypać solą. Postawić durszlak w misce lub w zlewie co najmniej na godzinę. Nagrzać piekarnik do 230º C, osuszyć kawałki bakłażana papierowym ręcznikiem i ułożyć pojedynczą warstwą na blasze do pieczenia, wypełnić luki kawałkami bakłażana. Skropić jedną łyżką oleju i piec, raz przewracając, aż się przyrumieni i zmięknie, około 4 minuty na każdą stronę. Zmniejszyć temperaturę piekarnika do 180º C. Na dużym ogniu podgrzać na średniej patelni drugą łyżkę oleju, wrzucić wołowinę i drobno posiekaną cebulę i  smażyć około 5 minut, aż mięso straci różową barwę, a cebula zmięknie. Dodać po 1/2 łyżeczki soli i pieprzu. Rozłożyć mięso na bakłażanach, położyć na wierzch obrane ze skórki i pokrojone w plastry pomidory, na tym pokrojoną na plasterki zieloną paprykę. Wymieszać syrop z granatów z bulionem i polać nim warzywa. Nakryć blachę folią aluminiową i piec 40 minut. Odkryć i piec jeszcze około 25 minut, aż bulion zgęstnieje w lekki sos. Podawać na gorąco.

czwartek, 26 maja 2011

krem z pomarańczy, rabarbaru i mascarpone


Krem z pomarańczy, rabarbaru i mascarpone na Dzień Matki. To deser o delikatnej, śmietankowej konsystencja gęstego kremu o pomarańczowej nucie, przełamany kwaskowatym smakiem rabarbaru z przepisu Garego Rhodes.

350 g rabarbaru
2 łyżki cukru
3 łyżki wody


Rabarbar oczyścić i pokroić na centymetrowe kawałki. Wrzucić do rondla, wsypać cukier, wlać wodę. Gotować na małym ogniu przez 8 minut, mieszając. Odcedzić owoce, gotować syrop, aż zgęstnieje. Wymieszać syrop z ugotowanym rabarbarem.


75 g cukru
3 żółtka
3 łyżki soku z pomarańczy
  1 łyżka dżemu pomarańczowego
2 łyżki soku pomarańczowego
175 g sera mascarpone
3 łyżki likieru pomarańczowego
200 ml śmietany do ubijania

Do miski wrzucić cukier i żółtka, wlać sok z pomarańczy, ubijać na parze, aż masa podwoi objętość. Zdjąć z ognia i ubijać kogel mogel, aż wystygnie. Dodać dżem i sok pomarańczowy, wymieszać. Dodać masę do sera mascarpone, dolać likier, dokładnie wymieszać. Przełożyć masę serowo pomarańczową do kogla mogla. Ubić kremówkę na sztywną masę, dodać do kremu i dokładnie wymieszać. Ugotowany rabarbar i krem nałożyć do pucharków. Schłodzić przed podaniem.

środa, 25 maja 2011

ucierany placek z jagodami


Jagoda kamczacka to najwcześniej owocująca roślina jagodowa. Jej owoce pojawiają się przed truskawkami i pierwszymi malinami. Kwitnienie i zawiązywanie owoców przypada na początek kwietnia. W smaku przypominają naszą leśną jagodę, ma smak słodko - kwaśny z lekką goryczką. Kolor owocu, granatowy z niebieskim, woskowym nalotem. Owoce dojrzewają nierównomiernie, należy je zbierać często, w miarę dojrzewania, pierwsze pojawiają się już w połowie maja. Doskonałe do deserów i przetworów, można je mrozić. Zawierają dużo witamin i związków mineralnych oraz antocyjany mające właściwości antyseptyczne. Owoce te doskonale sprawdzą się w ucierany placku z jagodami.


150 g masła
150 g cukru
3 jajka
200 g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki mleka
1 łyżka ekstraktu waniliowego
300 g jagód 
30 g cukru pudru
2 łyżki kwaśnej śmietany

Masło utrzeć z cukrem, dodając po jednym żółtku, mleko, mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i na końcu ubitą pianę z białek. Wszystko lekko wymieszać. Wlać do formy wysmarowanej masłem i wysypanej tartą bułką, na wierzch ułożyć jagody. Piec w piekarniku nagrzanym do 180º C przez około 45 minut. Lekko zrumienione ciasto wyjąc z piekarnika i po przestudzeniu polukrować lukrem zrobionym ze śmietany i cukru pudru.

wtorek, 24 maja 2011

szparagi z holenderskim sosem rabarbarowym


Sos holenderski według źródła, to sos na bazie masła i żółtek. Szczególnie komponuje się z gotowanymi szparagami, młodymi warzywami, gotowaną rybą. Stanowi bazę do sosu maltańskiego, berneńskiego oraz sosu choron. Szparagi z holenderskim sosem rabarbarowym to przepyszne danie kuchni francuskiej, z przepisu Anny Olson. Wykwintne połączenie tych składników na pewno zagości w naszej pamięci. Dołączam do akcji Ra-bar-bar.

500 g szparagów
sól
woda

Zagotować wodę w dużym garnku i obficie posolić. Oczyść szparagi i wrzuć do wrzątku. Gotować szparagi około 10 minut, aż lekko zmiękną. Szparagi osączyć na sicie.

 1 1/4 szklanki rabarbaru
1/3 szklanki cukru
2 gałązki estragonu
3 żółtka  
3 łyżki soku z cytryny 
120 g masła  
sól  
biały pieprz
masło

Podsmażyć w rondlu na średnim ogniu w niedużej ilości masła oczyszczony i pokrojony drobno rabarbar, cukier i gałązki estragonu. Dusić do miękkości około 10 minut. Zdjąć rondel z ognia i usunąć estragon. W misce opartej na garnku z łagodnie wrzącą, parującą wodą wymieszać trzepaczką żółtka z sokiem z cytryny, aż lekko zgęstnieją. Wmieszać rabarbar, zdjąć miskę z garnka i powoli, cienką strużką wlewać stopione masło, starając się, żeby do miski nie wpadały białe cząstki mleczne, tylko klarowne, przezroczyste płynne masło, stale mieszając trzepaczką. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Sos powinien być przyrządzony przed samym podaniem. Podgrzać szparagi w rondlu na niewielkiej ilości masła i doprawić do smaku. Przełożyć je na ciepły talerz i polać sosem, natychmiast podawać.



poniedziałek, 23 maja 2011

mięso pieczone w rabarbarze


Mięso pieczone w rabarbarze jest wynikiem eksperymentu, zresztą bardzo udanego. Rabarbar świetnie komponuje się z mięsem, nadaje mu cudownego aromatu. Fantastycznie połączyły się smaki cynamonu, goździków, słodycz rodzynek i miodu oraz kwaskowaty smak rabarbaru. Mięso pieczone w rabarbarze jest bardzo kruche i delikatne. Tak przygotowane mięso świetnie smakuje podane z sałatką z kuskusem. Dołączam do akcji Ra-bar-bar.

1000 g łopatki wieprzowej
2 łyżeczki miodu
150 g rabarbaru
1 łyżeczka cynamonu
1 1/2 łyżeczki cukru
1 łyżeczka soli
7 goździków
1/2 łyżeczki pieprzu mielonego
200 ml wody
2 ząbki czosnku
1 liść laurowy
50 g rodzynek
1/2 łyżeczki ostrej papryki

Rabarbar umyć, obrać, pokroić w kostkę, włożyć do garnka. Dodać obrany i pokrojony w kostkę czosnek, wlać wodę i dodać wszystkie pozostałe składniki, oprócz miodu. Zagotować, dalej gotować jeszcze około 5 minut. Zalewę ostudzić, dodać miód i wymieszać. Mięso umyć, osuszyć, oprószyć z każdej strony solą i pieprzem.  W zalewie ułożyć mięso, powinna przykrywać całą powierzchnię mięsa. Wstawić do lodówki na 48 godzin. Każdego kolejnego dnia mięso obracać w zalewie. Tak przygotowane mięso włożyć do garnka, łącznie z zalewą i piec w 180º C około 1,5 godziny. 

1/2 szklanki kuskusa
1 czerwona cebula
2 pomidory
3 łodygi selera naciowego
pęczek szczypiorku
2 łyżki oleju rzepakowego o delikatnym smaku masła
1 szklanka bulion
sól
pieprz

Kuskus wsypać do naczynia, zalać wrzącym bulionem, odstawić na kilka minut, by nasiąknął. Po kilku minutach rozdzielić kulki kaszy widelcem. Do kaszki dodać obrane ze skórki i pokrojonego w kostkę pomidory. Umytego i pokrojonego w kostkę selera naciowego, czerwoną cebulę obraną i pokrojoną w drobną kostkę, posiekany pęczek szczypiorku. Dodać olej i wszystko razem wymieszać z kaszą, przyprawić do smaku solą i pieprzem. Przed podaniem schłodzić w lodówce.



niedziela, 22 maja 2011

galaretka z kwiatów lilaka


Lilak pospolity, według źródła, to dość duży krzew liściasty, wyrastający czasem w formie niewielkiego drzewa, jest znany głównie ze swoich liliowofioletowych, bardzo przyjemnie pachnących kwiatów. Są one zebrane w stojące, duże i gęste, stożkowate grona. To właśnie te dekoracyjne kwiatostany sprawiają, że lilak pospolity należy do najbardziej lubianych i rozpoznawalnych roślin ozdobnych, sadzonych często przy domach, w ogrodach, wzdłuż ulic. Warto podkreślić, że wbrew nazwie zwyczajowej, lilak nie ma nic wspólnego z bzem, oba rodzaje należą do zupełnie innych rodzin, a ich podobieństwo ogranicza się do generalnie krzewiastego pokroju. Z fioletowych kwiatów lilaka można zrobić aromatyzowany cukier do letnich koktajli, kandyzowane kwiaty do deserów i ciast czy galaretkę. Warto przed zastosowaniem spróbować kwiatów lilaka, gdyż w zależności od odmiany mają różny smak. Kwiaty do takiej produkcji powinny być pozbawionych zanieczyszczeń komunikacyjnych i rosnąć daleko od drogi. Przepis na tę aromatyczną i pięknie pachnącą Galaretkę z kwiatów lilaka jest cudowanie aromatyczna.


300 g kwiatów lilaka
1 kubek wody
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
2 kubki drobnego cukru
1 łyżka pektyny


Oczyszczone z szypułek kwiaty lilaka włożyć do słoika i zalać wrzątkiem. Przykryć i odstawić na 24 godziny. W tym czasie kwiaty oddadzą wodzie cały swój aromat i kolor. Po tym czasie wycisnąć płyn z kwiatów i odcedzić przez gęste sito. Kwiaty wyrzucić. Dodać sok z cytryny, który spowoduje przemianę barwy. Dodać do płynu esencję waniliową oraz cukier wymieszany z pektyną. Stale mieszając doprowadzić aromatyczny syrop do wrzenia, po czym gotować go jeszcze 2 minuty. Rozlać galaretkę do wysterylizowanych słoiczków, zamknąć hermetycznie i pozostawić do ostudzenia. Przechowywać w chłodnym miejscu.

śniadaniowy chleb


Śniadaniowy chleb z Alaski na pszennym zakwasie, z miodem i migdałami podpatrzyłam w Kuchni nad Atlantykiem. Cytuję za autorką, przepis z książki "Baking Across America", która jest zbiorem starych amerykańskich przepisów, często jeszcze z XIX wieku. Wybrany chleb nosi w książce nazwę Alaska's Easter Sourdough Coffeecake. Mógł być tradycyjnym wielkanocnym wypiekiem w niektórych kręgach mieszkańców Alaski. Do wypieku tego chleba potrzeba pszennego zakwasu. Zakwas pszenny jest tu koniecznością, nie ma on tak intensywnego charakteru jak zakwas żytni, delikatnie fermentuje, dodaje chlebowi tak pożądanej w wypiekach drożdżowych wilgotności i sprężystości. Wyprodukować, go można z użyciem kilku łyżek zakwasu żytniego, intensywnie dokarmianego przez kilka dni mąką pszenną. Należy dolewać tyle letniej wody i dosypać tyle mąki, żeby uzyskać konsystencję gęstej śmietany. Najwygodniej codziennie podwajać ilość zakwasu, to znaczy dodawać tyle wody i mąki do posiadanego zakwasu, żeby po wymieszaniu mieć dwukrotnie większa objętość. Dodatek miodu wzbogaca smak chleba i nie nadaje mu nadmiernej słodyczy. Chleb jest pyszny, o miodowym posmaku, poprzetykany chrupiącymi migdałami i o naprawdę wyjątkowym miąższu, z jednej strony przypomina delikatne, bogate drożdżowe ciasto, a z drugiej strony wypiek na zakwasie.


475 g pszennego zakwasu
1/3 szklanki miodu
1/8 szkl mleka
1 1/2 łyżki masła
3 jajka
340 g mąki pszennej
1 łyżeczka suszonych drożdży
1/2 łyżeczki soli
1/2 szklanki migdałów
masło
płatki migdałowe

Miód z mlekiem i masłem lekko podgrzać, do momentu aż masło się roztopi. Jajka lekko roztrzepać. Do miski dodać wszystkie składniki ciasta oprócz migdałów, wyrabiać mikserem z hakiem około 5 minut. Ciasto będzie dość luźne, pod koniec wyrabiania dodać uprażone na suchej patelni migdały, bez skórki, pokrojone na części. Ciasto przełożyć do nasmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą keksówki. Zostawić przykryte folią do wyrośnięcia i podwojenia objętości. Chleb posmarować masłem i posypać płatkami migdałowymi. Piec przez pierwsze 20 min w 215º C, a następnie zmniejszyć temperaturę do 190º C i dopiekać jeszcze przez około 30 minut. Skórka się bardzo szybko rumieni, więc należy na początku pilnować i jak tylko wierzch się ładnie zezłoci, przykryć go folią aluminiową i dalej piec pod nią.

sobota, 21 maja 2011

tarta z rabarbarem i kremem waniliowym

 

Pyszna tarta, delikatnie kwaskowata, w pięknym wiosennym kolorze, z rozpływającym się w ustach kremem waniliowym. Tartę polecam zrobić dzień wcześniej, wtedy wszystko połączy się w doskonałą całość. Tarta z rabarbarem i kremem waniliowym, to zmodyfikowany przepis Anny Olson, dołączam ją do akcji Ra-bar-bar.

1 szklanka cukru
1/4 szklanki białego wina
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
300 g rabarbaru

Rabarbar umyć, obrać i pokroić w kostkę, zmieszać wino, cukier i ekstrakt waniliowy. Włożyć rabarbar do garnka, zalać przygotowanym syropem i gotować, aż zmięknie a syrop odparuje. Całość pozostawić do schłodzenia.  

200 g ciastek owsianych
50 g masła

Ciastka pokruszyć, zmieszać ze stopionym masłem. Wyrobić na jednolitą grudkowatą masę i wyłożyć nią tortownicę. Piec 8 minut w piekarnik rozgrzanym do 175º C. Odstawić do całkowitego ostygnięcia.

150 g mascarpone
150 g kremowego serka
50 g cukru
skórki z 1 cytryny
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
200 ml śmietany do ubijania

Za pomocą miksera wymieszać oba gatunki sera z cukrem, skórką cytrynową i ekstraktem waniliowym. Wciąż mieszając, dodawać śmietanę i ubijać, aż zgęstnieje, około 2 minut. Rozsmarować krem na upieczonym spodzie, a na wierzchu ułożyć łodygi rabarbaru. Chłodzić całość przed podaniem.



piątek, 20 maja 2011

botwinka wiosenna zupa


Botwinka, to według źródła, młode liście i korzenie buraka ćwikłowego. W kuchni stosowane przede wszystkim do zup, a także sałatek i potraw duszonych. Nazwą botwinka określa się również zupę, której jest głównym składnikiem. Botwinka jest też dodawana do chłodników oraz barszczy. Jest także wykorzystywana do sałatek oraz potraw duszonych. U mnie botwinka wiosenna zupa, z młodych liści buraczków, ma piękny różowy kolor i charakterystyczny smak. Najlepiej smakuje podana z jajkami ugotowanymi na twardo i kleksem śmietany.


2 marchewki  
1 pietruszka
1/2 selera  
1/2 pora
pęczek botwinki z buraczkami  
1000 ml bulionu
sok z cytryny 
sól
pieprz
cukier
śmietana 
jajko

Umytą marchewkę, pietruszkę, seler i pora obrać i pokroić w kostkę. Wszystko podgotować w bulionie. Dodać umyte i drobno pokrojone buraczki oraz dwie łyżki soku z cytryny i gotować, aż będą miękkie. Następnie dodać umyte i pokrojone drobno liście botwinki wraz z łodyżkami. Wszystko razem gotować na wolnym ogniu jeszcze przez kilka minut. Doprawić do smaku solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny. Podawać ze śmietaną.

czwartek, 19 maja 2011

szpinakowe muszle pod beszamelem


Makaronowe muszle z soczystym farszem ze świeżego szpinaku z boczkiem, doprawione aromatycznym czosnkiem oraz gałką i roztapiającą się pod wpływem ciepła aksamitną mozzarellą, po zapieczeniu pod beszamelem tworzy świetne danie. Szpinakowe muszle pod beszamelem to doskonałe danie.


50 g masła
50 g mąki pszennej
400 ml mleka
gałka muszkatołowa 
sól 

Masło rozgrzać, zdjąć z ognia i ciągle mieszając dodawać mąkę. Wymieszać na gładką masę, dodać mleko i ciągle mieszając doprowadzić do wrzenia. Beszamel zdjąć z ognia doprawić do smaku solą i świeżo startą gałką muszkatołową.


30 sztuk abissina rigate 
100 g wędzonego boczku
1 łyżka oleju
3 ząbki czosnku
200 g szpinaku  
sól
pieprz
gałka muszkatołowa
150 g mozzarella

Muszle wrzucić na wrzącą, osoloną wodę i ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, mają być al dente. Na patelni na rozgrzanym oleju podsmażyć drobno pokrojony boczek, dołożyć drobno posiekany czosnek, dalej smażyć. Dorzucić szpinak, jeszcze chwilkę smażyć. Doprawić do smaku solą, pieprzem oraz świeżo startą gałką muszkatołową. Mozzarellę pokroić w kostkę. Nadziewać muszle przygotowanym farszem oraz kawałkami mozzarelli. Tak przygotowane muszle układać w naczyniu do zapiekania, polać sosem beszamelowym. Całość zapiekać w piekarniku nagrzanym do 200º C, przez około 10 minut.

środa, 18 maja 2011

bułki z makiem


Przepis na te bułeczki z makiem podpatrzyłam w Pracowni Wypieków. Bardzo smaczne, łatwe do przygotowania, miękkie bułeczki. Przepis cytuję za autorką. Z porcji wychodzi 10 sztuk.

3/4 szklanki mleka
50 ml oliwy z oliwek
1 łyżka cukru
1 łyżeczka soli
2 łyżeczki maku
15 g świeżych drożdży
1 jajko
2,5 szklanki mąki pszennej
1 żółtko
1 łyżka mleka
mak

Mleko, oliwę, sól i cukier umieścić w misce i wymieszać. Dodać drożdże, zamieszać i odstawić na 10 minut. Dodać jajko i powoli dodawać mąkę i mak. Zagnieść gładkie ciasto, powinno być elastyczne i się nie lepić. Ciasto przełożyć do miski posmarowanej łyżką oliwy, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na 45 minut. Po tym czasie uformować 10 bułeczek, które należy po uformowaniu w kulkę, spłaszczyć dłonią. Bułeczki ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na 30 minut. Powinny wyraźnie urosnąć. Piekarnik nagrzać do 200º C. Wyrośnięte bułeczki posmarować żółtkiem wymieszanym z mlekiem, posypać makiem. Wstawić do piekarnika i piec 15 minut. Po upieczeniu ostudzić na kuchennej kratce.

wtorek, 17 maja 2011

tarteletki z rabarbarowym musem


Tarteletki z rabarbarowym musem, bardzo delikatne i smaczne. To mój kolejny wypiek w sezonie rabarbarowym. Mus jest w smaku bardzo aksamitny i nawet trudno było uwierzyć, że przygotowany z rabarbaru. Dołączam do akcji Ra-bar-bar.

300 g rabarbaru
50 g cukru
150 ml śmietany do ubijania

Umyty i obrany rabarbar pokroić w kostkę, zasypać cukrem, zostawić na co najmniej 2 godziny, najlepiej na całą noc. Gdy cukier wsiąknie w pokrojony rabarbar, wstawić rondel na ogień i rozgotować, następnie zmiksować wszystko na gładki mus i ostudzić. Śmietanę mocno schładzamy i ubijamy na puch. Do bitej śmietany powoli wlewamy 2/3 musu rabarbarowego, cały czas ubijając. 


150 g mąki pszennej
70 g masła
50 g cukru pudru
2 żółtka
sól

Mąkę przesiać, posiekać z masłem, wymieszać z cukrem, dodać żółtka oraz szczyptę soli. Zagnieść ciasto i pozostawić do schłodzenia. Ciasto rozwałkować na oprószoną mąką stolnicy, wycinać ciasto do wielkości foremek i starannie wylepić ciastem ich wnętrze, widelcem nakłuć dno ciastek. Z porcji wychodzi 6 sztuk tarteletek o średnicy 10 centymetrów. Foremki ustawić na blasze i wsunąć do dobrze nagrzanego piekarnika. Piec na złoty kolor przez około 10 minut w piekarniku nagrzanym do 200º C. Po ostudzeniu wyjąć tarteletki z foremek. Napełniać tarteletki musem rabarbarowym, udekorować pozostałą masą rabarbarową. Podawać po schłodzeniu.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect