codzienność

niedziela, 31 lipca 2011

letni placek z malinami


Aksamitny serowy środek z dodatkiem słodziutkich  letnich malin, to idealna propozycja na podwieczorek do kawy lub herbaty. Ten przepyszny letni placek z malinami, znalazłam w książce Zofii Zawistowskiej "Desery i wypieki domowe". 

200 g mąki pszennej
100 g masła
3 łyżki cukru
1 jajko

Mąkę przesiać na stolnicę, dodać masło, starannie posiekać nożem z dodatkiem cukru. Gdy powstaną drobne grudki tłuszczu obtoczone mąką, dodać jajko, zarobić ciasto nożem i szybko zagnieść ręką, uformować kulę, włożyć do miseczki, pozostawić w chłodzie na pół godziny. Ciasto rozwałkować cienko i wyłożyć nim dno tortownicy, tak by zachodziło na wysokość 3 centymetrów na ścianki. Powierzchnię ponakłuwać widelcem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C, upiec lekko rumieniąc na jasnozłoty kolor. 


600 g malin
2 jajka
200 g serka homogenizowanego
4 łyżki mąki
5 łyżek cukru
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

Żółtka utrzeć z 3 łyżkami cukru, wymieszać z serkiem i przesianą mąką, dodać ekstrakt. Z białek ubić sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać resztę cukru, ubijać jeszcze dobrą chwilę. Pianę wymieszać za masą serową, wyłożyć na podpieczony placek, na powierzchni masy rozłożyć równomiernie maliny. Wstawić ponownie do niezbyt mocno rozgrzanego piekarnika o piec około 25 minut, uważając, żeby się placek nie przypalił od spodu. Letnie ciasto wyłożyć na półmisek, ostudzić.

sobota, 30 lipca 2011

ciastka maślane z borówkami amerykańskimi


Delikatne i kruche ciastka maślane z borówkami amerykańskimi. Owoce są nie tylko smaczne, według źródła mają też duże wartości odżywcze. Są bogate w cukry, kwasy oraz sole mineralne, pektyny, witaminy. Przepis na ciastka z programu "Wakacje Billa".

250 g mąki pszennej
1 łyżka cukru
3 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
100 g masła
2 jajka
125 g śmietany
85 g borówek amerykańskich

Rozgrzać piekarnik do temperatury 200° C. Wyłożyć blachę pergaminem. Zmiksować w malakserze mąkę z cukrem i proszkiem do pieczenia. Dodać masło pokrojone na kosteczki i miksować, aż wszystko z grubsza się połączy. Przełożyć ciasto do miski i za pomocą noża wymieszać z jajkami i śmietaną. Rękoma delikatnie wymieszać z obtoczonymi w mące borówkami. Wyłożyć ciasto na oprószoną mąką deskę. Rozpłaszczyć rękoma na placek o średnicy 15 centymetrów. Przekroić na ćwiartki, a każdą ćwiartkę na pół. Wyłożyć na blachę, posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem. Piec około 20 minut na złoty kolor. Podawać gorące.

piątek, 29 lipca 2011

cukiniowe wstążki z łososiem


Łosoś to jedna z najlepszych i najbardziej cenionych kulinarnie ryb. Łosoś świetnie komponuje się z warzywami, a szczególnie z cukinią. Cukiniowe wstążki z łososiem to lekka i szybka potrawa do przygotowania. 

filet łososia
cukinia
czosnek 
sok z cytryny
sól
pieprz
oliwa

Filety umyć, osuszyć i pokroić na porcje, skropić sokiem z cytryny, oprószyć solą i pieprzem. Wstawić na godzinę do lodówki. Następnie smażyć na rozgrzanej oliwie kilka minut z każdej ze stron. Cukinię umyć, osuszyć i obieraczką do warzyw zestrugać wzdłuż na cienkie plastry. Czosnek pokroić na plasterki. Rozgrzać oliwę i podsmażyć na niej czosnek. Dodać cukinię i smażyć aż puści sok i rozmięknie, przyprawić solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Cukinię rozłożyć na talerzu, na wierzch rozłożyć kawałki łososia.

czwartek, 28 lipca 2011

ciasto jogurtowe z borówkami


Bardzo smaczne i szybkie do przygotowania ciasto jogurtowe z borówkami. Dodatek owoców sprawia, że ciasto jest wilgotne.

1 1/2 szklanki mąki pszennej
1/4 szklanki zmielonych migdałów
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
200 ml jogurtu naturalnego
1 szklanka cukru
3 jajka
1/2 łyżeczki esencji migdałowej
100 g oleju
1 szklanka borówek

Nagrzać piekarnik do 180° C, keksówkę wysmarować masłem. Do miski przesiać mąką, zmielone migdały, proszek do pieczenia i sól. W drugiej misce utrzeć jajka z cukrem na gładką masę. Dodać jogurt i aromat migdałowy i wymieszać. Dodać suche składniki, dokładnie ucierając ciasto, by pozbyć się grudek. Dodać olej i wymieszać. Na końcu dodać borówki oprószone mąką i delikatnie rozprowadzić je w cieście. Przełożyć ciasto do przygotowanej formy. Piec około 60 minut do czasu, aż patyczek wbity w ciasto wyjdzie suchy, bez przyczepionych okruszków. Po wyjęciu z piekarnika, na około 5 minut pozostawić ciasto w formie, po czym przełożyć do ostygnięcia na kratkę. 

 

środa, 27 lipca 2011

kwiaty cukinii faszerowane ricottą


"Sam ich aromat wystarczy, by każdy, komu doskwiera głód, natychmiast poczuł, że przenika go przyjemny dreszcz. Cudeńka smażone w gorącym oleju, piętrzące się na białym lnianym ręczniku. Żółta barwa kwiatów przebija przez złotawą i chrupiącą warstwę ciasta, cienką jak weneckie szkło (...)
(...) Pyszności, które szykują - a robią to tak szybko i sprawnie, jakby wirowały w tańcu - to smażone kwiaty cukinii, delikatne jak aksamit, okazałe niczym lilie. Najpierw należy na sekundę zanurzyć kwiat cukinii w leciutkim cieście, następnie poczekać, aż jego nadmiar spłynie z powrotem do miski, a potem delikatnie ułożyć na wrzącej oliwie; po chwili kolejny i następny. Dwanaście kwiatów smaży się na czterech dużych, głębokich patelniach. Kwiaty cukinii są tak lekkie, że gdy tylko po zetknięciu z oliwą powstanie chrupiąca skórka, zaczynają podskakiwać i obracać się, dopóki łyżka cedzakowa nie przybędzie im na ratunek. Usmażone lądują na grubym szarym papierze, który chwilę później posłuży również do przeniesienia ich na wyścieloną lnianym ręcznikiem tacę. Jedna z kucharek napełnia butelkę z czerwonego szkła ciepłą wodą z dodatkiem soli morskiej. Następnie przykręca metalowy spryskiwacz i skrapia złociste kwiaty osoloną wodą. Gorąca skórka zaczyna skwierczeć, roztaczając wokół aromatyczną woń, która szybko rozchodzi się w świeżym i wilgotnym czerwcowym powietrzu".
Marlena De Blasi
Tysiąc dni w Toskanii


Przepis na kwiaty cukinii faszerowane ricottą od Anny Olson. Z kwiatami cukinii świetnie komponuje się pesto z suszonych pomidorów.

1 szklanka suszonych pomidorów z oleju
1/2 szklanki lekko prażonych orzeszków piniowych
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka skórki z cytryny
3 łyżki startego parmezanu
2 łyżki oliwy z pomidorów
sól
pieprz

Zmiksować wszystkie składniki w malakserze na gładką masę i doprawić do smaku. Przechowywać pesto w lodówce, wyjąć godzinę przed podaniem.


1 szklanka sera ricotta
3 łyżki startego parmezanu
3 łyżki posiekanej świeżej bazylii
3 drobno posiekane ząbki czosnku
1 łyżeczka otartej skórki z cytryny
sól
pieprz
16 kwiatów cukinii

Ricottę wymieszać z parmezanem, bazylią, czosnkiem oraz skórką z cytryny i doprawić do smaku. Napełnić masą serową szprycę cukierniczą, zaopatrzoną w dużą, prostą końcówkę. Delikatnie opłukać kwiaty cukinii i osuszyć, wyciąć słupki i układać je na papierowym ręczniku. Ostrożnie rozchylić płatki tak, żeby ich nie oberwać i wycisnąć do środka porcje masy serowej ze szprycy.


1 szklanka mąki pszennej
1 jajko
szczypta soli
1 szklanka zimnej wody gazowanej
mąką do oprószenia kwiatów
olej do smażenia 

Rozgrzać olej roślinny w głębokim rondlu do 190° C. Zrobić ciasto, miksując wszystkie składniki tuż przed użyciem. Oprószyć lekko mąką nadziewane kwiaty i zanurzyć w cieście, otrząsając je z nadmiaru ciasta. Ostrożnie wkładać po 3 kwiaty do gorącego oleju na łyżce durszlakowej i smażyć 2 minuty, lekko obracając. Wyłożyć kwiaty na papierowy ręcznik, żeby je osuszyć. Podawać kwiaty cukinii rozłożone na pesto pomidorowym.



wtorek, 26 lipca 2011

wołowina smażona z groszkiem cukrowym


Wołowina smażona z groszkiem cukrowym, to szybkie do przygotowania danie. Marynowane kawałki mięsa smaży się w woku razem ze strączkami groszku cukrowego. Sos zagęszcza i pokrywa mięso, całość podaje się z ryżem.

400 g wołowiny
2 łyżki sosu sojowego
1 łyżeczka startego świeżego imbiru
200 g strączków groszku cukrowego
1 czerwona papryczka chilli
1 1/2 łyżeczki skrobi kukurydzianej
1/2 szklanki wywaru z wołowiny
2 łyżki oleju z orzeszków ziemnych
1 łyżka ciemnego sosu sojowego
1 łyżeczka oleju sezamowego

Wołowinę umyć i osuszyć, pokroić mięso w cienkie plasterki i włożyć do miski. Wymieszać razem sos sojowy i starty imbir, wlać do mięsa i starannie wymieszać. Odstawić na bok. Groszek cukrowy starannie opłukać i osuszyć, przyciąć z obu stron. Papryczkę chilli przekroić wzdłuż na pół, usunąć pestki i ogonek, pokroić w drobną kostkę. Skrobię kukurydzianą rozprowadzić w wywarze, żeby nie było grudek. Ustawić wok na dużym ogniu, a kiedy zacznie dymić, wlać olej z orzeszków ziemnych. Wrzucić mięso i groszek cukrowy i smażyć na dużym ogniu, mieszając, przez 3 minuty, aż mięso zmieni kolor, a nawet zacznie się lekko rumienić, dodać chili. Wlać wywar ze skrobią, dodać ciemny sos sojowy i olej sezamowy. Mieszać, po czym gotować na dużym ogniu, cały czas mieszając, aż sos zgęstnieje i pokryje kawałki mięsa. Zdjąć wok z ognia, przełożyć mięso do miski. Podawać z ryżem.

poniedziałek, 25 lipca 2011

placek z wiśniami


Przepis na placek z wiśniami, znalazłam w książce Jana Czernikowskiego "Ciasta, ciastka, ciasteczka. Wypiek domowy". Ciasto z tego przepisu jest bardzo puszyste i smaczne.

250 g mąki ziemniaczanej
150 g masła
150 g cukru pudru
3 żółtka
1 jajko
2 łyżeczki proszku do pieczenia
600 g wiśni
cukier puder

Wiśnie umyć, osuszyć i wydrążyć pestki. Masło utrzeć do białości, dodać utarte z cukrem pudrem żółtka, mąkę ziemniaczaną, proszek do pieczenia, wbić jajko i wyrobić ciasto. Ciasto wyłożyć do natłuszczonej formy, nałożyć warstwę wiśni. Piec w piekarniku nagrzanym do 180° C, przez około 40 minut. Po ostygnięciu posypać cukrem pudrem.

niedziela, 24 lipca 2011

wyróżnienie


Bardzo dziękuje Karmel-itce z bloga U Karmel-itki za nominację do zabawy blogowej. Ogromnie mi miło. 

Dziękuje również Vanilla4 z bloga Wypiecz wymaluj oraz Karolinie by ka.wo za wyróżnienie.

Przedstawię więc zasady:

- skopiuj i wklej logo na swoim blogu,

- napisz o sobie 7 rzeczy,
- nominuj 16 innych cudownych blogerów (nie można nominować blogera, który wam przyznał nagrodę),
- podziękowania i link blogera, który przyznał wam tę nagrodę,
- napisz im komentarz, by dowiedzieli się o nagrodzie i nominacji.

Kamila:

- kocham morze i zachody słońca,
- całym sercem jestem psiara i  tęsknię za moim pieskiem :(
- nie rozumiem techniki spalonego w meczach piłkarskich,
- kocham buty i torebki,
- lubię sprzątać, podobno mam obsesję, według subiektywnej oceny bliskich,
- uwielbiam truskawki,
- jestem szczera do bólu.

Będzie mi miło nominować te cudowne blogi:

konfitura z czerwonych porzeczek z dodatkiem płatków migdałowych


Konfitura z czerwonych porzeczek z dodatkiem płatków migdałowych.

1000 g czerwonych porzeczek
500 g cukru
20 g pektyn
50 g płatków migdałowych

Porzeczki umyć, oderwać od gałązek, wymieszać z cukrem i odstawić na godzinę. Następnie dodać pektynę, wymieszać i całość doprowadzić do wrzenia, dodać płatki migdałowe wymieszać. Całość gotować około 5 minut. Gorące konfitury przelać do wypieczonych w piekarniku słoików i dokładnie zakręcić wyparzonymi pokrywkami. Postawić do góry dnem aż do wystygnięcia.
 

sobota, 23 lipca 2011

grillowana polenta i sałatka z pikantnym majonezem


Danie bardzo smaczna i niezwykle pożywna, grillowana polenta i sałatka z pikantnym majonezem. Przygotowywałam już sałatkę z kurzych wątróbek z grzankami z polenty. Pomysł na grillowaną polentę podpatrzony w książce "Kuchnia francuska", wydanego przez Rzeczpospolitą.

500 ml bulionu drobiowego
85 g polenty
10 g parmezanu
natka pietruszki
olej 


Bulion wlać do rondla i zagotować. Stopniowo wsypywać polentę, cały czas mieszając. Gotować na mniejszym ogniu, ciągle mieszając, przez około 10 minut, aż polenta zgęstnieje. Wymieszać ją z drobno startym parmezanem i posiekaną natką pietruszki. Przełożyć masę do formy i odstawić na 10 minut by przestygła. Przykryć i wstawić do lodówki, na około 3 godziny by stężała. Wyłożyć polentę na deskę i pokroić na kwadraty, następnie każdy kwadrat na dwa trójkąty. Polentę włożyć na rozgrzaną i wysmarowaną olejem patelnię grillową i piec, aż się zrumieni.
Sałatka z pikantnym majonezem.

100 g majonezu
1 łyżka soku z cytryny
szczypta chilli

Wszystkie składniki wymieszać.

100 g mieszanych sałat
1 cebulka dymka
20 pomidorków koktajlowych
pęczek szczypiorku 

Cebulę obrać i pokroić w kostkę. Na półmisku ułożyć sałatę, przekrojone pomidorki, posypać cebulką i drobno pokrojonym szczypiorkiem. Całość polać pikantnym majonezem. Sałatkę podawać do grillowanej polenty.
 

piątek, 22 lipca 2011

sałatka z groszkiem cukrowym


Szybka i zdrowa letnia sałatka z groszku cukrowego z dodatkiem mozzarelli, pomidorków koktajlowych, całość skropiona lekkim sosem winegret.


1 łyżka octu jabłkowego
4 łyżki oliwy 
sól
pieprz 
1 łyżeczka musztardy

Wymieszać musztardę i ocet jabłkowy, dolewać powoli oliwę, doprawić do smaku solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem.


100 g groszku cukrowego
200 g mozzarella 
20 pomidorków koktajlowych
20 g parmezanu
pęczek szczypiorku

Groszek umyć, pokroić na mniejsze kawałki. Pomidorki umyć, osuszyć, przekroić na pół. Mozzarellę osączyć z zalewy i pokroić w kostkę. Groszek przełożyć do miski, dodać pomidorki, mozzarellę oraz parmezan w wiórkach. Całość polać sosem winegret i posypać drobno posiekanym szczypiorkiem.


Sałatka z groszku cukrowego świetnie smakuje podana ze świeżo złowionymi smażonymi płotkami.

ryby płotki
1 łyżka soli
1000 ml woda
mąka pszenna
olej do smażenia

Zrobić solankę, wymieszać wodę z solą, oczyszczone rybki, umyć i włożyć na 0,5 godziny do solanki. Następnie wyjąć, osuszyć, ponacinać grzbiet, obtoczyć w mące i smażyć na mocno rozgrzanym oleju. Osuszyć na papierowym ręczniku. Rybki podawać z sałatką z groszku cukrowego.

czwartek, 21 lipca 2011

gruszki z kremem waniliowym


Gruszki z kremem waniliowym to przepyszny deser, który warto przygotować do popołudniowej kawy.


3 gruszki
3 łyżki cukru
1 laska wanilii
250 ml wody 

Gruszki obrać, pokroić na ćwiartki, wyciąć gniazda nasienne. Zagotować wodę z cukrem i rozciętą laską wanilii, do wrzącego syropu włożyć gruszki i lekko obgotować. Wyjąć z syropu, osączyć na sicie i ostudzić.


3 żółtka
375 ml mleka
2 łyżki skrobi kukurydzianej
5 łyżek cukru
1 laska wanilii 

Zagotować 300 mililitrów mleka, z rozkrojoną laską wanilii. W pozostałym mleku rozprowadzić skrobię kukurydzianą, całość wlać do gotującego się mleka i zagotować cały czas mieszając. Usunąć laskę wanilii. Ubić żółtka z cukrem, wlać do nich budyń, ustawić garnek na niewielkim ogniu i mieszać chwilę tak, aby krem zgęstniał nieco, ale się nie zagotował. Krem waniliowy rozłożyć do salaterek i przestudzić. Na wierzchu kremu ułożyć gruszki. Całość przed podaniem mocno schłodzić.

środa, 20 lipca 2011

bliny z kwaśną śmietaną i kawiorem


Bliny, według źródła, to tradycyjne danie kuchni rosyjskiej, w szczególnie dużych ilościach spożywane w okresie ostatków, w tygodniu poprzedzającym Wielki Post, zwanym maslenica, czyli tydzień naleśnikowy. Bliny mają również symboliczne znaczenie w tradycjach rosyjskiej kultury. Są podawane zarówno matkom po porodzie, jak i na stypach. Ich okrągły, pełny kształt symbolizuje pełnię i skończoność życia ludzkiego. W Rosji istniał również zwyczaj wystawiania na parapety blinów dla pielgrzymów i biednych ludzi. Bliny to naleśniki z ciasta z mąki gryczano – pszennej lub gryczano – żytniej, cienkie, o średnicy do 10 cm. Bliny są najczęściej podawane ze śmietaną lub roztopionym masłem i przybrane kawałkami łososia, wędzonego jesiotra, marynowanym śledziem, czarnym kawiorem lub na słodko z konfiturami. Przepis na bliny z kwaśną śmietaną i  kawiorem znalazłam w White Plate.

100 g mąki gryczanej
200 ml mleka
15 g świeżych drożdży
1 jajko
1 łyżeczka soli
szczypta czarnego pieprzu
olej
kwaśna śmietana
kawior

Drożdże rozpuszczamy w 50 mililitrach ciepłego mleka, następnie dodajemy pozostałe składniki, na końcu mąkę i jajko. Energicznie mieszamy łyżką lub mikserem. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Przykrywamy miskę folią spożywczą i odstawiamy na godzinę. To bardzo ważne, bo dzięki temu bliny będą puszyste. Nagrzewamy patelnię i spryskujemy odrobiną oleju, tylko tyle, by ciasto nie przywierało do patelni. Łyżką nalewamy porcje ciasta i smażymy dosyć cienkie placki. Do czasu podania trzymamy pod przykryciem. Podajemy ciepłe polane kwaśną śmietaną z dodatkiem kawioru.


wtorek, 19 lipca 2011

babeczki z wiśniami


Co decyduje o tym, że podejmujesz takie, a nie inne kulinarne wyzwania?
Co Cię kręci w gotowaniu?
To pytania w konkursowym tygodniu na świetnym Blogu Lekkiej.
Zadaniem uczestników konkursu jest ugotować potrawę,
zaprezentować jej fotkę i uzasadnić swój wybór. 

Postanowiłam odpowiedzieć sobie samej na te pytania. Odpowiedzi tak różne przychodziły mi do głowy, niektóre takie, że właściwie nie nadają się do publikacji. W moim profilu pisałam już, że do kuchni i gotowania to się właściwie nigdy nie garnęłam. Kiedy nastąpił moment przełomu, tak właściwie to dokładnie nie wiem. Należę raczej do ludzi ambitnych i ciągłe gotowanie zupy pomidorowej, która była tak naprawdę jedyną zupą, którą umiałam ugotować, przestało mi wystarczać (Braciszku wiesz o czym piszę i przepraszam :)) Może to było wtedy, a może kiedy dostałam wiaderko owoców, których nie byliśmy wstanie zjeść, a nie jestem nauczona marnowania, postanowiłam z nich zrobić przetwory. Stało się więc, do kuchni i odkrycia jej sekretów, zaczęło mnie ciągnąć jak wilka do lasu. Często jestem nieporadna i błądzę w tej materii, pieczenie tortów dla mnie, to do dziś wyższa szkoła jazdy. Co mnie kręci więc teraz? Mam świadomość, że wiem wciąż bardzo mało. Mam jednak głód wiedzy, ciekawość świata i coraz dłuższą listę rozmaitych specjałów, które chciałabym przygotować. Chcę ciągle odkrywać nowe smaki, także te nasze regionalne, związane z sezonowością dostępnych u nas produktów. Lubię gromadzić wokół siebie i mojego stołu tych najbliższych. Bo przecież jedzenie to nie tylko zaspakajanie głodu. Wspólnie siadając do stołu umacniamy więzi. Bo wspólny posiłek daje szansę na rozmowę i bliskość, to czas by się zatrzymać na chwilę w obowiązkach i być razem. Babeczki z wiśniami, to posiłek w formie deseru, który zjednoczył Rodzinkę przy kawce, a dodatek wiśni to obecny dla nas produkt sezonowy. A dla mnie wyższa szkoła jazdy, piekłam już tarteletki ale nigdy takie z daszkami. A te babeczki, to deser który już od zeszłego roku był na mojej liście do przygotowania. Mam nadzieję, że udało mi się zaliczyć zadanie. Uściski dla Pomysłowej Lekkiej.


 
Babeczki z wiśniami z kruchego ciasta, z soczystym wiśniowym nadzieniem przygotowane z przepisu Anny Olson.

800 g wydrylowanych wiśni
2 szklanki cukru
1/4 łyżeczki cynamonu
6 łyżek skrobi kukurydzianej
1/4 szklanki wody

Zagotować wiśnie z cukrem i cynamonem, gotować na małym ogniu 15 minut, często mieszając. Wymieszać skrobię kukurydzianą z zimną wodą i dodać do gotujących się wiśni i starannie wymieszać. Podgrzewać mieszając, aż zgęstnieje, zdjąć z ognia i odstawić do ostygnięcia.



2 1/2 szklanki mąki pszennej
1/2 łyżeczki soli
220 g masła
2 łyżki soku z cytryny
1/2 szklanki wody
1 jajko
cukier

Wymieszać mąkę z solą, dodać masło i posiekać, aż ciasto przybierze konsystencję okruchów, dodać sok z cytryny oraz wodę i zagnieść ciasto. Zrobić krążek z ciasta, owinąć folią plastikową i włożyć do lodówki na 30 minut. Ciasto podzielić na trzy części. Na oprószonym mąką blacie rozwałkować dwie część ciasta na grubość pół centymetra i wyłożyć nim foremki do babeczek, żeby ciasto zachodziło wysoko na ścianki, następnie wypełnić wiśniowym nadzieniem. Rozwałkować drugi kawałek ciasta i za pomocą metalowej foremki wykroić wieczka do babeczek o odpowiedniej średnicy. W każdym wieczku zrobić ostrym nożem nacięcie w kształcie krzyżyka. Posmarować wierzch babeczek roztrzepanym jajkiem z wodą, następnie posypać cukrem. Babeczki piec około 30 minut, w piekarniku rozgrzanym do 190
º C, aż wierzch przybierze złote zabarwienie. Odstawić babeczki do ostygnięcia na godzinę.


poniedziałek, 18 lipca 2011

PAMIĘCI NAJWIERNIEJSZEGO PRZYJACIELA













sałatka z grillowanych warzyw


Sałatka z grillowanych warzyw, w klasycznym zestawie z fetą. Dodatkiem do warzyw jest dressing na bazie oliwy, miodu i octu balsamicznego, z dodatkiem musztardy i ulubionych ziół. Ta pyszna sałatka świetnie sprawdza się jako dodatek do grillowanego mięsa. 


Grillowane kotleciki z mięsa mielonego z dodatkiem jogurtowego sosu.

300 g mięsa mielonego
2 jajka
1/2 bułki
1 cebula
4 ząbki czosnku
sól
pieprz
majeranek
150 g jogurtu naturalny
przyprawa do tzatzików

Mięso wymieszać z drobno posiekaną cebulą i czosnkiem oraz namoczoną bułką. Dodać jajka, przyprawy i jeszcze chwilkę wyrabiać. Mięso podzielić na części i uformować wałeczki. Mięso smażyć  na rozgrzanej patelni grillowej z każdej strony. Jogurt naturalny wymieszać z przyprawą do tzatzików. Podawać kotleciki polane sosem jogurtowym, w towarzystwie sałatki z grillowanych warzyw.


1 łyżka octu balsamicznego
1 łyżka miodu
4 łyżki oliwy 
sól
pieprz 
1 łyżeczka musztardy diżońskiej
ulubione zioła

Wymieszać musztardę, ocet balsamiczny oraz miód. Dolewać powoli oliwę, doprawić do smaku solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem, dodać posiekane ulubione zioła.
 
bakłażan
cukinia
czerwona papryka
pomidor
czerwona cebula
3 łyżki oliwy z dodatkiem czosnku
200 g sera feta
sól
pieprz
oliwa

Warzywa umyć. Bakłażan pokroić w plastry, posolić i odstawić na 30 minut, a następnie osuszyć papierowym ręcznikiem. Paprykę oczyścić z gniazda nasiennego i pokroić w paski. Cebulę obrać i pokroić w krążki. Cukinię i pomidora pokroić w plastry. Warzywa skropić oliwą i ułożyć partiami na rozgrzanej patelni grillowej. Piec przez około 5 minut z z każdej strony aż powstaną ciemne pręgi. Przełożyć na półmisek oprószyć solą i pieprzem, skropić winegretem oraz posypać rozkruszonym serem feta.

niedziela, 17 lipca 2011

rogaliki z różanym nadzieniem


Robiąc różane przetwory wiedziałam, że ta cudownie aromatyczna konfitura znajdzie się w środku rogalików. Przepis na ciasto pochodzi od Babci, która jest specjalistka w ich pieczeniu. Moje nie są co prawda takie ładne, ale myślę, że równie smaczne. Rogaliki z różanym nadzieniem, smakowały też jednemu z naszych kochanych pupili.


500 g mąki pszennej
250 g masła
80 g drożdży
1 łyżka cukru
1 jajko
100 g kwaśnej śmietany
szczypta soli
haremowe konfitury różane
cukier puder
śmietana


W misce rozrobić drożdże z cukrem, dodać mąkę, sól oraz miękkie masło i zacząć wyrabiać ciasto. Dodać jajko oraz śmietanę i wyrobić jednolite ciasto. Ciasto włożyć do miski, przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki na około 2 godziny. Po wyjęciu z lodówki ciasto podzielić na części, każdą część rozwałkować na kształt koła i podzielić na 8 trójkątów. Na każdy trójkąt nałożyć konfiturę i zwinąć rogalik. Rogaliki układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Rogaliki posmarować rozbełtanym jajkiem wymieszanym z 3 łyżkami mleka. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec około 15 minut, aż się zrumienią. Upieczone rogaliki wystudzić i polukrować cukrem pudrem wymieszanym z odrobiną śmietany.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect