codzienność

poniedziałek, 17 lipca 2023

składany chrupiący chleb


Składany chrupiący chleb, zwany falzbrot, z przepisu z bloga Marcel paa gości w lipcowej piekarni Amber. Chleb jest bardzo lekki, ma delikatną skórką i wilgotny środek. Można upiec go na zakwasie lub na drożdżach, a nocna fermentacja podnosi jego walory smakowe.
 
350 g wody
170 g zakwasu żytniego
60 g mąki pszennej pełnoziarnistej
440 g mąki pszennej
12 g soli


Do misy robota kuchennego włożyć zakwas, dodać mąką oraz wodą i zacząć wyrabiać ciasto na niskich obrotach przez 5 minut. Po tym czasie dodać sól i zwiększyć prędkość wyrabiania, wyrabiać ciasto przez około 20 minut. Następnie ciasto przełożyć do lekko natłuszczonej miski, przykryć ściereczką kuchenną i odstawić do wyrośnięcia na 2 godziny w temperaturze pokojowej. W międzyczasie raz rozciągnąć i złożyć ciasto. Po tym czasie miskę przykryć i odłożyć na noc do lodówki. Rano wyciągnąć ciasto z lodówki, raz złożyć a następnie zostawić w temperaturze pokojowej przez 2 godziny. Po tym czasie wyłóż ciasto na posypany mąką blat i podzielić na dwie części. Kawałki ciasta lekko zaokrąglić, odwrócić każdy kawałek ciasta i odcisnąć cztery boki wałkiem do ciasta i rozwałkować na zewnątrz. Następnie wyciąć małe trójkąty na czterech klapach i posmarować wewnętrzne szwy odrobiną wody, a zewnętrzne krawędzie odrobiną oleju. Następnie wywiercić palcem otwór w środku kawałka ciasta i wciągnąć wypustki w ten otwór, aby utworzyć kwadratowe paczki. Wcisnąć końce ciasta dobrze w otwór ciasta, uformować małą kulkę z reszty ciasta i umieścić ją w przypuszczalnym otworze. Tak uformowane bochenki umieścić na papierze do pieczenia, posypać obficie mąką i pozostawić do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej na około 50 minut. Piekarnik rozgrzać do 250º C z naczyniem z wodą na dnie. Bochenki nakłuć nożem wokół kuli ciasta pośrodku i wykonać dwa nacięcia biegnące od środka na zewnątrz. Bochenki włożyć do piekarnika, zmniejszyć temperaturę do 210º C i pie chleb przez 20 minut. Po 20 minutach uchylić drzwi piekarnika, aby para mogła się wydostać, a następnie dopiekać chleby jeszcze przez kolejne 30 minut, aż będą chrupiące.


Składany chrupiący chleb na blogach:

czwartek, 13 lipca 2023

jagodzianki luksusowe


Jagodzianki luksusowe z przepisu z książki Michała Korkosz „Rozkoszne. Wegetariańska uczta z polskimi smakami” mają smaczne, bardzo cienkie maślane ciasto i skrywają hojną porcję słodko - kwaśnych jagód, a całości dopełnia maślana kruszonka. Ciasto z tego przepisu po nocnym leżakowaniu w lodówce jest bardzo elastyczne i dzięki temu można nadziać je sporą ilością jagód. Sposób nadziewania pochodzi od Moniki Waleckiej z piekarni "Cała w Mące".

80 g masła
60 ml mleka
5 g suchych drożdży
260 g mąki pszennej
50 g cukru
1/4 łyżeczki soli
1 jajko
1 łyżka kwaśnej śmietany

W misce wymieszać mąkę z cukrem, solą i drożdżami, dodać roztopione i ostudzone masło oraz mleko, jajko i śmietanę. Połączyć składniki i wyrobić ciasto, aż będzie gładkie. Miskę przykryć folią spożywczą i wstawić ciasto na noc do lodówki.


800 g jagód
2 łyżki mąki ziemniaczanej
4 łyżki cukru z wanilią

W misce wymieszać podane składniki. Ciasto wyłożyć na posypany mąką blat i podzielić je na 9 części. Każdy kawałek rozwałkować na duży placek. Każdy placek przełożyć do miseczki, ułożyć na nim 4 łyżki jagód, dokładnie zlepić ciasto. Zawinięte jagodzianki przekładać złączeniem do dołu na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Jagodzianki przykryć ściereczką kuchenną i odstawić na około 2 godziny do wyrastania.

100 g mąki pszennej
szczypta soli
50 g cukru
50 masła

W misce rozetrzeć podane składniki tworząc kruszonkę.

1 jajko

Jagodzianki posmarować roztrzepanym jajkiem, posypać kruszonką. Jagodzianki piec w piekarniku nagrzanym do 180° C przez około 25 minut, aż się ładnie zezłocą.

200 g cukru pudru
3 łyżki wody

Ostudzone bułeczki posmarować lukrem, zrobionym z cukru i wody.

czwartek, 6 lipca 2023

drożdżówki z twarogiem, morelami i kruszonką z palonego masła

Drożdżówki z twarogiem, morelami i kruszonką z palonego masła, upieczone na podstawie przepisu Roskosznego, są przepyszne. W drożdżówkach zostało połączone drożdżowe ciasto z nadzieniem o migdałowym zapachu, morele oraz fantastyczna w smaku kruszonka. Kruszonka została przygotowana z palonego masła, dzięki któremu uzyskuje się orzechowy zapach i smak.

150 twarogu śmietankowego
80 g kremowego serka
10 g cukru z wanilią
20 g cukru
15 ml likieru migdałowego

W miseczce wymieszać twaróg, serek z cukrami i likierem, tak aby powstała jednolita masa.

70 g masła
100 g mąki pszennej
50 g cukru
1/4 łyżeczki soli

W garnuszku rozpuść masło, gotować je na średnim ogniu, często mieszając, do momentu, aż zacznie orzechowo pachnieć i nabierać złotobrązowego koloru z ciemnymi plamkami. Odstawić z ognia. W misce połączyć mąkę, cukier i sól, wmieszać palone masło i dokładnie połączyć. Uformować kulę, wstawić do lodówki, aby się schłodziło i stężało.

260 g mąki pszennej
80 g cukru
1/4 łyżeczki soli
7 g suchych drożdży
80 g masła
80 ml mleka
1 jajko
1 łyżka kwaśnej śmietany

W misce połączyć mąkę, sól, cukier, sól i drożdże. Dodać roztopione masło, mleko, śmietanę i wszystko zacząć wyrabiać, około 10 minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Miskę przykryć ściereczką kuchenną i odstawić na około 2 godziny, aż ciasto potroi objętość.

9 moreli
1 jajko

Z wyrośniętego ciasta uformować 9 kulek. Układać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć ściereczką i odstawić na 20 minut. Po tym czasie w każdej kuleczce zrobić wgłębienie, posmarować je roztrzepanym jajkiem, każdą nadziać serowym nadzienie, wcisnąć pokrojone morele oraz posypać drożdżówki schłodzoną kruszonką. Drożdżówki piec w piekarniku nagrzanym do 180° C przez około 25 minut, aż się ładnie zezłocą.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect