codzienność

czwartek, 31 października 2024

ciastka dynie


Kruche i delikatne ciasteczka idealnie nadają się na Halloween, z ciastem bardzo dobrze się pracuje, można wycinać z niego dowolne kształty oraz wyciskać przeróżne wzory, gdyż podczas pieczenia ciastka trzymają kształt i nie odkształcają się. Ciastka dynie przekładane masą kajmakową, są idealnym dodatkiem do kawy, sprawdzą się też jako słodki upominek dla najbliższych, choć wtedy radzę upiec z podwójnej porcji, ponieważ trudno powstrzymać się przed podjadaniem ich.
 
200 g masła
150 g cukru pudru
360 g mąki pszennej
1 żółtko
1 jajko
szczypta soli

Z podanych składników zagnieść szybko ciasto. Z ciasta zrobić kulę, zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na 30 minut. Ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie na grubość kilku milimetrów i wycinać ciastka w kształcie dyni, całe i z okienkiem. Ciastka układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.

1 białko
30 g cukru
100 g masy kajmakowej

Ciastka z okienkiem posmarować rozmąconym białkiem i posypać cukrem. Ciasta piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 180º C przez około 12 minut. Ciastka studzić na kratce. Następnie posmarować pośrodku pełne ciastka masą kajmakową i przykryć drugim z dziurką, przycisnąć aby się skleiły.

wtorek, 29 października 2024

kruche ciasto z jabłkami i bezą


Pyszne, bardzo kruche ciasto o waniliowym aromacie, z bezą, warstwą prażonych jabłek doprawionych cynamonem, przykryte kruszonką, składa się na idealne ciasto. Ciasto przygotowane z dodatkiem smalcu, który sprawia, że ciasto jest bardzo kruche. Kruche ciasto z jabłkami i bezą, to bardzo jesienne ciasto, któremu trudno mu się oprzeć.

1000 g jabłek
50 g cukru
1 łyżeczka cynamonu

Obrane jabłka zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Jabłka umieścić w garnku, dodać cukier, cynamon i całość podgrzać, co pewien czas mieszając, aż do lekkiego podduszenia jabłek i wyparowania soku. Całość odstawić do ostudzenia.

500 g mąki pszennej
5 żółtek
30 g cukru
10 g cukru z wanilią
130 g smalcu
120 g masła
szczypta soli

W misce rozkruszyć jak kruszonkę podane składniki. Wyłożyć mniejszą formę papierem do pieczenia, na dnie rozkruszyć 2/3 ciasta, całość ugnieść. Na cieście rozłożyć równomiernie uduszone jabłka.

5 białek
160 g cukru
10 g cukru z wanilią
szczypta soli
cukier puder

Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, następnie powoli ubijając dodawać cukier i cukier z wanilią, ubijać, aż się dobrze rozetrą. Bezę rozłożyć na warstwie jabłek. Na wierzchu rozkruszyć jak kruszonkę pozostałe ciasto. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 60 minut. Ciasto ostudzić w lekko uchylonym piekarniku. Ciasto przed podaniem osypać cukrem pudrem.

poniedziałek, 21 października 2024

chleb dyniowy

Chleb dyniowy z przepisu Zorry rządzi w październikowej piekarni Amber. Chleb jest bardzo smaczny, pieczony w foremce na zakwasie z surową dynią z dodatkiem pestek i sezamu. Chleb ten ma chrupiącą skórkę i miękki miękisz.

20 g zakwasu pszennego
50 g mąki pszennej
30 g wody

W misce wymieszać wszystkie składniki zaczynu i pozostawić na noc do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej.


cały zaczyn
100 g dyni
180 g wody
1/4 łyżeczki melasy
30 g mąki pełnoziarnistej
370 g mąki pszennej
4 g drożdży
50 g pestek dyni
20 g nasion sezamu
11 g soli
 

Do misy miksera włożyć zaczyn, mąki, melasę, drożdże, startą na tarce dynię, pestki dyni oraz sezam, dodać wodę i zacząć wyrabiać ciasto na najniższym poziomie przez 4 minuty. Dodać sól i wyrabiać ciasto przez kolejne 8 minut przy prędkości 1. Pozostawić ciasto do wyrośnięcia na 90 minut, składając je dwa razy co 30 minut. Uformować ciasto w podłużny kształt i ułożyć je w podłużnej foremce wyłożonej papierem do pieczenia, pozostawić do wyrośnięcia na około 45 minut. Piec chleb w piekarniku rozgrzanym do 230° C przez 20 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 200° C i piec przez 20 minut. Po tym czasie wyjąć chleb z formy i dopiekać chleb przez 10 minut w temperaturze 180° C. Chleb studzić na kratce.
 
 
Chleb dyniowy na blogach:

środa, 16 października 2024

chleb pszenno - żytni z czarnuszką


16 października, to wyjątkowa data zarówno dla piekarzy, jak i dla wszystkich miłośników chrupiących wypieków, tego dnia wypada Światowy Dzień Chleba. Za sprawą Zorry już 19 raz możemy uczestniczyć w tym szczególnym dniu. Z okazji święta upiekłam chleb pszenno - żytni z czarnuszką, który w swym składzie ma mąka z samopszy. Samopsza, to rodzaj pszenicy, bliska krewna zarówno orkiszu jak i płaskurki, jest jednym ze zbóż reliktowych o bardzo wysokich wartościach odżywczych. Samopsza zalicza się do najstarszych udomowionych gatunków zbóż. Pochodzi od dzikich pszenic jednoziarnowych, które uprawiano już około 7 tysięcy lat p.n.e. Według doktor Elżbiety Suchowilskiej z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, wysoka zawartość substancji bioaktywnych upoważnia do tego, by produkty z samopszy określać mianem żywności funkcjonalnej, a nawet prozdrowotnej. Obfituje w białko, które ma bardzo korzystny z punktu widzenia zdrowia skład. Zawiera bowiem niewystępujące w pszenicy czy też orkiszu aminokwasy (fenyloalaninę, tyrozynę, metioninę i izoleucynę), które korzystnie wpływają na pracę układu nerwowego. Aminokwasy te są egzogenne, co oznacza, że nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie – powinniśmy dostarczać je z pożywieniem. Dzięki bogatej zawartości składników odżywczych, mąka, którą uzyskujemy z samopszy jest nie tylko smaczna, ale i niezwykle wartościowa. Świetnie nadaje się do wyrobu pieczywa i wypieków. Pieczywo najlepiej przygotowywać na zakwasie, gdyż zawarty w ziarnach samopszy gluten jest lepki, mało rozciągliwy i słabo zatrzymuje wodę. Chleb z samopszy ma charakterystyczną, żółtawą barwę, przez wyższą niż w pszenicy zawartość karotenoidów, które korzystnie wpływają na wzrok i lekko orzechowy smak, który wyczuwalny jest także w produktach orkiszowych czy z płaskurki. Pieczywo z samopszy długo utrzymuje świeżość.

50 g zakwasu żytniego
50 g mąki żytniej 720
50 g wody

W misce wymieszać składniki zaczynu, miskę przykryć i odstawić na 12 godzin w temperaturze pokojowej.


cały zaczyn
100 g mąki żytniej 720
200 g mąki pszennej
200 g mąki z samopszy pełnoziarnistej
300 g wody
20 g miodu
7 g soli
5 g czarnuszki

W misce wymieszać wszystkie podane składniki, aż się dobrze połączą. Wyrobione ciasto pozostawić w misce przykrytej ściereczką na godzinę. W trakcie tego czasu 2 razy złożyć ciasto. Po tym czasie na blacie posypanym mąką uformować bochenek i włożyć go do koszyczka do ostatecznego wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość, przez około dwie godziny. Chleb naciąć bezpośrednio przez pieczeniem, posmarować wodą i posypać czarnuszką. Chleb włożyć do piekarnika nagrzanego do 220° C i piec przez 20 minut, obniżyć temperaturę do 200° C i dopiekać kolejne 20 minut. Studzić na kratce.


Banner World Bread Day, October 16, 2024

niedziela, 13 października 2024

kokosowe ciasto z bezą i śliwkami


Kokosowe ciasto z bezą i śliwkami, jest niewysokie, ale bardzo smaczne. W cieście tym doskonale połączyło się ciasto ucierane z dodatkiem wiórków kokosowych ze śliwkami i kokosową bezą. To ciasto jest doskonale na jesienny podwieczorek i można je szybko upiec.

180 g masła
150 g cukru
10 g cukru z wanilią
2 jajka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
150 g mąki pszennej
70 g wiórków kokosowych
szczypta soli
300 g śliwek

W misce utrzeć miękkie masło z cukrami i solą na jasną, puszystą masę. Cały czas miksując dodawać po jednym jajku, kolejne jajko dodawać, kiedy poprzednie całkowicie połączy się z masą. Do masy wmieszać mąkę, wiórki oraz proszek do pieczenia. Masę przelać do mniejszej blachy wyłożonej papierem do pieczenia, na wierzchu rozłożyć wypestkowane śliwki.

5 białek
160 g cukru
szczypta soli
50 g wiórków kokosowych
30 g płatków kokosowych

W misce ubić białka z solą na sztywną pianę, cały czas ubijając dodawać powoli cukier, aż masa będzie gęsta i lśniąca. Na koniec wmieszać do bezy wiórki kokosowe. Bezę rozłożyć równomiernie na śliwkach, posypać płatkami kokosowymi. Blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do 180º C i piec przez około 50 minut, aż beza będzie chrupka i wypieczona.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect