codzienność

piątek, 31 marca 2017

babka migdałowa


Wspaniała, bardzo pyszna, maślana babka o migdałowym smaku. Jak każde ciasto ucierane babka jest prosta w przygotowaniu, gdzie połowę mąki w przepisie zastępujemy mielonymi migdałami, dzięki temu jest wilgotna i dłużej zachowuje świeżość. Babka migdałowa upieczona z tego przepisu to klasy, idealny na świąteczny wielkanocny stół.


200 g masła
180 g cukru
4 jajka
120 g mąki pszennej
100 g mielonych migdałów
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
30 ml likieru migdałowego

W misce utrzeć masło z cukrem na puszystą masę, do utartego masła dodawać kolejno jajka cały czas miksując. Do masy dodać likier i utrzeć. Na koniec dodać do masy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia oraz mielone migdały i delikatnie wmieszać do masy.


1 łyżka masła
2 łyżki tartej bułki
3 łyżki likieru migdałowego
1 szklanka cukru pudru

Masę wyłożyć do foremki wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą. Babkę wstawić do piekarnika nagrzanego do 160° C na około 45 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Babkę ostudzić, a następnie wyciągnąć z foremki. W garnuszku wymieszać cukier puder z sokiem z likierem na gładką masę i połączonymi składnikami polukrować ciasto.

wtorek, 28 marca 2017

zupa z pieczonego pasternaku


Przygotowując pieczony pasternak warto upiec go więcej i na jego bazie ugotować zupę z ziemniakami, cebulą i czosnkiem. Pasternak po upieczeniu nabiera pysznego, lekko orzechowego smaku a zupa z nim jest bardzo kremowa, delikatnie słodka i bardzo pożywna. Zupa z pieczonego pasternaku doskonale smakuje podana z chrupiącymi grzankami doprawionymi ziołami. Do zupy można dodać już ugotowane ziemniaki, które zostały nam z innego posiłku i wtedy przygotowanie tej zupy zajmie nam niewiele czasu. Wystarczy wtedy tylko połączyć składniki, chwilę razem pogotować, by smaki się dobrze połączyły, by za kilka chwil rozkoszować się pyszną zupą. 


400 g pasternaku
5 łyżek oliwy 
1 łyżka miodu 
3 gałązki rozmarynu
3 gałązki tymianku
1 cebula
3 ząbki czosnku
250 g ziemniaków
800 ml bulionu
sól
pieprz

W naczyniu do zapiekania ułożyć pokrojony w słupki pasternak, skropić go połową ilości oliwy, polać miodem, doprawić solą i pieprzem, posypać posiekanymi ziołami. Naczynie wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec około 30 minut, aż warzywa zmiękną i wierzch się zrumieni. W garnku na rozgrzanym oleju podsmażyć posiekaną w kostkę cebulę oraz czosnek, dodać pieczony pasternak oraz pokrojone na kawałki ziemniaki, dodać bulion i całość gotować około 25 minut, aż ziemniaki zmięknie. Zupę zmiksować na gładki krem, doprawić do smaku solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem.

sobota, 25 marca 2017

pieczony pasternak


Pieczony pasternak ma chrupiąca skórkę i miękki, słodki środek. To zdrowe i bardzo aromatyczne warzywo, pieczone z oliwą i miodem, z dodatkiem rozmarynu i tymianku, jest pysznym dodatkiem do mięsnych lub rybnych dań.


400 g pasternaku
3 łyżki oliwy
1 łyżka miodu
3 gałązki rozmarynu
3 gałązki tymianku
sól
pieprz


W naczyniu do zapiekania ułożyć pokrojony w słupki pasternak, skropić go oliwą, polać miodem, doprawić solą i pieprzem, posypać posiekanymi ziołami. Naczynie wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec około 30 minut, aż warzywa zmiękną i wierzch się zrumieni.

środa, 22 marca 2017

babka chałwowa z pistacjami


Pyszna i bardzo prosta do pieczenia babka ucierana dla wielbicieli chałwy, na bazie chałwy pistacjowej i oleju pistacjowego z dodatkiem tych wspaniałych małych orzeszków. Babka jest słodka, puszysta i lekko wilgotna. Babka chałwowa z pistacjami jest dealna do popołudniowej kawy.

4 jajka
160 g cukru 
220 g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
125 ml oleju z orzechów pistacjowych 
220 g chałwy pistacjowej
30 g pistacji
szczypta soli
cukier puder

W misce utrzeć jajka z cukrem i solą na puszystą masę. Do masy dodać pokruszoną chałwę i utrzeć, następnie olej i utrzeć. Następnie wmieszać do ciasta przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia oraz pistacje. Ciasto wylać do foremki wysmarowanej masłem. Babkę wstawić do piekarnika nagrzanego do 170º C na około 50 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Babkę po ostudzeniu posypać cukrem pudrem.

niedziela, 19 marca 2017

tort Sachera


Tort czekoladowy przełożony konfiturą morelową i oblany polewą czekoladową, to Sachertorte, który uchodzi za specjalność kuchni austriackiej, a znany jest na całym świecie. Przepis na ten klasyczny tort został stworzony przez młodego cukiernika, Franza Sachera, w XIX wieku i obowiązkowym deserem w kawiarni Hotelu Sacher. Tort Sachera to ciasto, po które smakosze pielgrzymują do Wiednia, namiastkę tego austriackiego przysmaku możemy jednak stworzyć sami i koniecznie podać go z kleksem bitej śmietany. Tort Sachera przygotowany na podstawie tej receptury jest przepyszny, bardzo delikatny i czekoladowy.


7 jajek
140 g mąki pszennej
230 g cukru
120 g gorzkiej czekolady
120 g masła
skórka z 1 cytryny
1 łyżka ekstraktu waniliowego
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli

W misce ubić białka z solą na sztywno, pod koniec ubijania dodać 1/3 ilości cukru i ubić. W misce ubić miękkie masło z 2/3 ilością cukru, ekstraktem waniliowym oraz skórką startą z cytryny na puch. Do maślanej masy dodawać kolejno żółtka i ubijać. Do masy dodać mąkę, proszek do pieczenia i połączyć z masą. Następnie dodać rozpuszczoną i ostudzoną czekoladę i lekko połączyć z masą. Dodać ubite białka i delikatnie połączyć z masą. Masę wyłożyć do tortownicy o średnicy 26 centymetrów wysmarowanej masłem i wyłożonej na dnie papierem do pieczenia. Tortownicę wstawić do piekarnika nagrzanego do 165° C, na około 50 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto ostudzić, a następnie przekroić na dwie części. 


1/4 szklanki likieru morelowego
1/4 szklanki wody
W szklance wymieszać likier z przegotowaną wodą. Pierwszy blat ułożyć na paterze i skropić go połową nasączenia, na nim rozsmarować 3/4 dżemu morelowego, przykryć drugim blatem, skropić go. Dżemem posmarować boki i wierzch ciasta.


100 g gorzkiej czekolady
100 g śmietany kremówki

W garnuszku rozpuścić czekoladę, połączyć mieszając łyżką ze śmietaną kremówką. Polewę rozsmarować na wierzchu i bokach tortu.

czwartek, 16 marca 2017

cytrusowa sałatka z fenkułem i szynką


Pyszna sałatka na bazie kopru włoskiego z pomarańczami, mandarynkami i cytryną piritto, podana na szynce dojrzewającej, doprawiona dresingiem na bazie soku z pomarańczy, miodu oraz oliwy. Piritto, to odmiana cytryny, o grubym i słodkim albedo. Cytrynę obiera się cieniutko z żółtej skórki, kroi w plastry i zjada. Cytrusowa sałatka z fenkułem i szynką jest rześka, chrupiąca, bardzo soczysta i niezwykle lekka. Sałatka może stanowić samodzielne danie lub być dodatkiem do innego.


sok z 1/2 pomarańczy
2 łyżki miodu
3 łyżki oliwy 
sól
pieprz

Wymieszać sok z pomarańczy oraz miód, dolewać powoli oliwę i mieszać. Dresing doprawić do smaku solą i pieprzem.

100 g szynki dojrzewającej
1 koper włoski
1 cytryna piritto
2 pomarańcze 
3 mandarynki

Na talerzu ułożyć szynkę dojrzewającą, na niej koper włoski pokrojony na cienkie plasterki. Na koprze ułożyć obrane i pokrojone na plasterki cytrusy. Sałatkę polać dresingiem.

poniedziałek, 13 marca 2017

chleb żytni z ziarnami


Marcowa piekarnia Amber pachnie żytnim chlebem napakowanym ziarnami. Chleb żytni z ziarnami, to prosty chleb z niewielkim dodatkiem mąki pszennej i dużą ilością ziaren słonecznika, sezamu i siemienia lnianego. Ten doskonały w smaku chleb do wspólnego wypieku wybrał Jacek, a pochodzi stąd. Podaną w przepisie mąkę żytnią typ 1150 można zastąpić mieszając jasną mąkę typ 720 z pełnoziarnistą typ 2000 w stosunku 2:1. 


3 g soli
155 g mąka żytnia 1150 
155 g wody

W misce dobrze wymieszać składniki, przykryć i odstawiać na 9 godzin w ciepłym miejscu, potem przenieś miskę do temperatury pokojowej. Łączny czas fermentacji zaczynu do 24 godziny.

25 g słonecznika
25 g sezamu
25 g siemienia lnianego
150 g wody 

W misce zalać ziarna wrzącą wodą, przykryć i odstawić do 3 godziny.


cały zaczyn 
zaparzone ziarna
250 g mąki żytniej 1150 
50 g mąki pszennej
40 g wody
5 g suchych drożdży
24 g melasy
5 g soli

W misce w wodzie rozpuścić sól i melasę, dodać zakwas i pozostałe składniki chleba i wyrabiać ciasto, aż składniki się dobrze połączą. Miskę przykryć i odstawić ciasto do wyrośnięcia na godzinę. Ciasto przełożyć do foremki wysypanej tłuszczem i wysypanej ziarnami, foremkę przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do czasu, aż ciasto wypełni foremkę. Chleb piec w piekarniku nagrzanym do 220° C przez 10 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 190° C i dopiekać jeszcze 45 minut. Po upieczeniu spryskać chleb wodą i zostawić jeszcze na 3 minuty w piekarniku.


czwartek, 9 marca 2017

cytrynowa babka piaskowa


Cytrynowa babka piaskowa jest idealnie skomponowana, jest maślane, delikatnie wilgotna, mięciutka i rozpływa się w ustach. Ta szybka do przygotowania mocno cytrynowa babka zostało jeszcze wzbogacona o cytrynowy lukier i cytryny w waniliowym syropie. Babka została upieczona na podstawie przepisu z Kuchni Polskiej z 1975 roku.


4 jajka
200 g masła
200 g cukru pudru
150 g mąki pszennej
100 g mąki ziemniaczanej
4 łyżki kwaśnej śmietany
60 g kandyzowanej skórki cytrynowej
sok z 1/2 cytryny
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli

W misce utrzeć masło z cukrem na puszystą masę, do utartego masła dodawać kolejno żółtka cały czas miksując. Do masy dodać śmietanę, sok z cytryny, skórki cytrynowej i utrzeć. Na koniec dodać do masy przesiane mąki z proszkiem do pieczenia oraz białką ubite z solą na pianę i delikatnie wmieszać do masy.


1 łyżka masła
2 łyżki tartej bułki
sok z 1/2 cytryny
1 szklanka cukru pudru


Masę wyłożyć do foremki wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą. Babkę wstawić do piekarnika nagrzanego do 160° C na około 45 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Babkę ostudzić, a następnie wyciągnąć z foremki. W garnuszku wymieszać cukier puder z sokiem z cytryny na gładką masę i połączonymi składnikami polukrować ciasto.

poniedziałek, 6 marca 2017

zupa z kurczakiem, cukinią i grzybami enoki


Enoki to grzybki popularne w kuchni azjatyckiej, zwłaszcza japońskiej, koreańskiej, wietnamskiej i chińskiej. Te wyjątkowo smaczne, bardzo delikatne, chrupiące i jędrne grzybki doskonale nadają się by je ugotować w zupie, w prostej i szybkiej do przygotowania zupie z kurczakiem, cukinią i grzybami enoki


80 g makaronu soba
400 g polędwiczek z kurczaka
1 cukinia
100 g grzybów enoki
1 cebula
3 ząbki czosnku 
1 papryczka chili
1 łyżka zielonej pasty curry
2 centymetry korzenia imbiru 
2 łyżki oleju
800 ml bulionu
sól
pieprz 
natka kolendry

W garnku na rozgrzanym oleju zrumienić drobno posiekaną cebulę oraz czosnek, dodać pokrojone na części kawałki kurczaka i chwilę smażyć. Dodać pastę curry, starty na tarce korzeń imbiru i drobno posiekaną papryczkę chili, chwilę smażyć. Dodać pokrojoną w kostkę cukinię, wlać bulion, całość gotować około 20 minut. Na ostatnie 5 minut przed końcem gotowania dodać do zupy oczyszczone grzyby i chwilę gotować. Zupę doprawić do smaku solą oraz pieprzem. Makaron ugotować według przepisu podanego na opakowaniu. Zupę podawać z makaronem oraz posiekaną kolendrą.

piątek, 3 marca 2017

babka rumowa z bakaliami


Babka rumowa z bakaliami jest idealna na każdy dzień roku do popołudniowej herbatki albo kawci. Babka jest delikatnie wilgotna, o wspaniałym rumowym aromacie, a dzięki dodatkowi mąki ziemniaczanej lekka jak puch. Babkę napakowaną bakaliami można przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku przez kilka dni.


4 jajka
200 g masła
200 g cukru pudru
150 g mąki pszennej
100 g mąki ziemniaczanej
20 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
20 g rodzynek
20 g suszonej żurawiny
30 ml rumu
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli


W misce utrzeć masło z cukrem na puszystą masę, do utartego masła dodawać kolejno żółtka cały czas miksując. Do masy dodać alkohol, bakalie i utrzeć. Na koniec dodać do masy przesiane mąki z proszkiem do pieczenia oraz białką ubite z solą na pianę i delikatnie wmieszać do masy. 


1 łyżka masła
2 łyżki tartej bułki
cukier puder

Masę wyłożyć do foremki wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą. Babkę wstawić do piekarnika nagrzanego do 160° C na około 45 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Babkę ostudzić, a następnie wyciągnąć z foremki, podawać posypaną cukrem pudrem.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect