codzienność

piątek, 31 maja 2013

pikantna zupa z soczewicy i chorizo


Smaczna i bardzo prosta do przygotowania rozgrzewająca zupa soczewicowa z dodatkiem kiełbasy chorizo i pomidorów, doprawiona papryczką chilli. Zupa jest pikantna i bardzo sycąca, świetnie smakuje podana z chrupiącym pieczywem. Pikantną zupę z soczewicy i chorizo z przepisu Donny Hay, dodaję do akcji Donna Hay - przepisy prosto z Australii


300 g kiełbasy chorizo 
200 g soczewicy
800 g pomidorów z puszki
1000 ml bulionu 
2 łyżki oliwy
1 cebula
2 ząbki czosnku
​​1 papryczka chilli
sól
pieprz

W garnku rozgrzać oliwę, dodać posiekaną cebulę i czosnek oraz pokrojoną na plasterki kiełbasę oraz drobno pokrojoną papryczkę chilli, wszystko smażyć około 8 minut, aż cebula zmięknie a kiełbasa się zezłoci. Dodać soczewicę, pokrojone pomidory, wlać bulion doprawić solą i pieprzem, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 15 minut, aż soczewica zmięknie.



czwartek, 30 maja 2013

drożdżowy wianek z dżemem


Pyszny drożdżowy wianek z ulubionym dżemem i kruszonką. Ciasto jest delikatne i puszyste, dobrze się z nim pracuje a owocowe nadzienie doskonale się z nim komponuje. Do wypieku wianka dobrze użyć gęstego ulubionego dżemu, który nie wypłynie podczas pieczenia. Smaczny drożdżowy wianek z dżemem dodaję do akcji  Czas na piknik


2 1/2 szklanki mąki pszennej
1 jajko
1/4 szklanki cukru
30 g drożdży
50 g masła
1/2 szklanki mleka
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
szczypta soli
200 g dżemu


Mąkę przesiać do miski, dodać miękkie masło, rozkruszone drożdże, ciepłe mleko i resztę składników. Wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Ciasto odstawić na 30 minut w ciepłe miejsce. Wyrośnięte ciasto rozwałkować na podsypaną mąką blacie na kwadrat o wymiarach 60 x 40 centymetrów. Rozłożyć równomiernie nadzienie i zrolować od dłuższego boku w ciasną roladę. Roladę pokroić na dwu centymetrowe krążki i układać wianek na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto odstawić na 15 minut do ponownego wyrośnięcia.


50 g mąki pszennej
25 g cukru pudru
35 g masła

Składniki kruszonki połączyć ze sobą i wcierać masło w mąkę do chwili utworzenia się grudek. Wianek posypać równomiernie kruszonką. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C, na około 40 minut. Po przestygnięciu wianek polukrować.



środa, 29 maja 2013

drożdżowe bułeczki z marmoladą pigwową


Pyszne drożdżowe bułeczki o cytrynowym aromacie z ulubionym nadzieniem. Najlepiej do nadzienia użyć gęstej marmolady, która nie wypłynie podczas pieczenia. Z ciastem dobrze się pracuje, łatwo je uformować w okrągłe bułeczki z nadzieniem. Drożdżowe bułeczki z marmoladą pigwową dodaję do akcji  Czas na piknik.   


350 g mąki tortowej
250 ml mleka
3 żółtka
100 g masła
35 g drożdży
3 łyżki cukru
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
skórka z 1 cytryny
1/2 łyżeczki soli
Do miski wkruszyć drożdże, dodać łyżeczkę cukru, ciepłe mleko oraz dwie łyżki mąki, dokładnie wymieszać i odstawić na około 10 minut, aż na powierzchni powstanie gruba piana. Następnie do miski dodać przesianą mąkę, sól, pozostały cukier i wymieszać drewnianą łyżką lub zmiksować mieszadłem miksera. Dodawać stopniowo żółtka cały czas mieszając lub miksując aż ciasto będzie już gładkie i bez grudek. Wyrabiać je jeszcze przez około 3 minuty. Następnie stopniowo dodawać miękkie masło cały czas miksując lub zagniatając ciasto, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około godzinę. Wyrośnięte ciasto wyłożyć na posypany mąką blat, rozwałkować i szklanką wycinać kółka. W środek każdego włożyć po łyżeczce marmolady, zlepiać dokładnie brzegi i formować kulki. Układać je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w sporych odstępach. Bułeczki przykryć ściereczką i odstawić na 30 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Bułeczki z wierzchu posmarować rozbełtanym jajkiem, wstawić do piekarnika nagrzanego do 180º C na około 25 minut, aż się zrumienią. Bułeczki ostudzić na kratce, następnie polukrować. 





wtorek, 28 maja 2013

sałatka Cezar


Klasyczna sałatka Cezar znana jest na całym świecie, w niej to połączono sałatę rzymską, grzanki i tarty parmezan z charakterystycznym sosem na bazie żółtka, oleju, soku z cytryny, czosnku i sosu Worcestershire. W wersji podpatrzonej w programie Donny Hay podana jest ona z gotowanym jajkiem oraz chrupiącym boczkiem pieczonym z dodatkiem syropu klonowego oraz wspaniałym sosem z dodatkiem filecików anchois. Przepis na sałatkę Cezar dodaję do akcji Donna Hay - przepisy prosto z Australii
 

2 filecik anchois
1 łyżka sosu Worcestershire
2 łyżki soku z cytryny 
1 jajko
1/3 szklanki oleju
sól
pieprz 

Składniki dressingu zmiksować w malakserze dolewając powoli olej. Doprawić do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem.
 

sałata rzymska
4 plasterki boczku
4 łyżeczki syropu klonowego
2 jajka 
parmezan
bagietka 

Plasterki boczku ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, posmarować syropem klonowym, wstawić do piekarnika nagrzanego do 200º C i piec, aż staną się chrupiące. Pokroić bagietkę i upiec na blaszce w piekarniku. Jajka ugotować we wrzącej wodzie na miękko, następnie schłodzić. Sałatę rozkroić i ułożyć na talerzach, położyć grzanki oraz podpieczone plasterki boczku, dodać przepołowione jajko, wszystko polać dresingiem i posypać startym parmezanem.  



poniedziałek, 27 maja 2013

cytrynowe motylki


Dla motyli
trzeba miejsce zrobić w miastach
i odkurzyć zakurzony błękit nieba,
żeby słońcem i kwiatami
zakwitł asfalt,
tylko tyle i nic więcej już nie trzeba.
Motyle
Wanda Chotomska


Cytrynowe motylki są bardzo delikatne i kruche. Z ciastem dobrze się pracuje i można wycinać z niego dowolne kształty. Te pyszne ciasteczka dodaję do akcji  Czas na piknik. 


130 g masła 
320 g mąki pszennej
75 g mąki ziemniaczanej
150 g cukru pudru
3 żółtka
 skórka z 1 cytryny
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli


Z podanych składników zagnieść szybko ciasto. Z ciasta zrobić kulę, zawinąć w folię spożywcza i włożyć do lodówki na 30 minut. Ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie na grubość kilku milimetrów i wycinać ciastka. Ciastka układać na blaszce wyłożonej papierem. Piec około 12 minut w temperaturze 180º C. Studzić na kratce.



niedziela, 26 maja 2013

kokosowe ciasto z rabarbarem


Ciasto z rabarbarem jest delikatne i wilgotne, dobrze smakuje także na następny dzień. To ciasto jest z wiórkami i likierem kokosowym oraz skórką z limonki, a dzięki dodatkowi cukru palmowego zyskało przyjemnego karmelowego posmaku i zapachu. Przepyszne kokosowe ciasto z rabarbarem inspirowane przepisem Bei, dodaję do akcji Rabarbar.


200 g mąki pszennej
60 g wiórków kokosowych
3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody
3 jajka
90 g cukru palmowego
90 ml oleju
30 ml likieru kokosowego 
60 ml jogurtu naturalnego
30 ml mleka
skórka z 1 limonki 

Mąkę wymieszać z wiórkami kokosowymi, proszkiem i sodą. Jogurt wymieszać z mlekiem i likierem. Jajka ubić z cukrem na jasną, puszystą masę, następnie dalej miksując dodać olej, otartą skórkę z limonki, a następnie dodawać na przemian jogurt i mąkę, miksując za każdym razem tylko do połączenia się składników. Ciasto przełożyć do wysmarowanej tłuszczem mniejszej tortownicy.


300 g rabarbaru
4 łyżki wiórków kokosowych
2 łyżki cukru palmowego

Ciasto posypać wiórkami kokosowymi, na tym ułożyć pokrojony na kawałki rabarbar i posypać go cukrem. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 50 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto pozostawić na kilka minut w ciepłym piekarniku, a następnie wystudzić na kratce.



sobota, 25 maja 2013

labneh z czosnkiem niedźwiedzim


Labneh czyli kulki serowe wykonane z jogurtu greckiego, to doskonały dodatek do pieczywa, na śniadanie, kolację czy przekąskę. Lebneh można spotkać na całym Bliskim i Środkowym Wschodzie, jest podstawą kuchni libańskiej. Najtrudniejsze w jego przygotowaniu jest oczekiwanie. Przygotowywałam już tabat lebneh, za każdym razem może on mieć inny smak, wszystko zależy od upodobań i przypraw jaki dodamy, u mnie tym razem pyszne labneh z czosnkiem niedźwiedzim


500 ml greckiego jogurtu
1/2 łyżeczka soli 
1/2 pęczka czosnku niedźwiedziego
oliwa
kolorowy pieprz

Jogurt wymieszać z solą. Wyłożone płótnem sitko ustawić na salaterce. Przełożyć jogurt, związać płótno ciasno, przykryć talerzem i obciążyć. Zostawić minimum 2 dni w lodówce, żeby jogurt dokładnie obciekł. Z powstałego sera formować kulki wielkości małych orzechów, każdy obtoczyć w posiekanym czosnku niedźwiedzim. Delikatnie układać w słoiku, dodać przyprawy. Zalać oliwą i odstawić na 3 dni do lodówki. Wyjąć z lodówki na godzinę przed podaniem.

piątek, 24 maja 2013

chleb pszenno - żytni z garnka rzymskiego


Przepyszny chleb
z chrupiącą skórką i wilgotnym miąższem upieczony w garnku rzymskim. Garnek rzymski przed włożeniem ciasta, należy wysmarować oliwą i wysypać otrębami. W ostatnich 30 minutach wyrastania należy wstawić garnek z ciastem do miski z wodą, by ta weszła w pory garnka. To sprawi, że wstawiając garnek do nagrzanego pieca, wytworzy się para wodna, dzięki której chleb zyska chrupiącą skórkę. Przepis na smaczny chleb pszenno - żytni z garnka rzymskiego pochodzi stąd.


100 g zakwasu żytniego
250 g wody
250 g mąki żytniej 

Zakwas połączyć z wodą w wysokiej misce, dodać mąkę i wymieszać. Przykryć folią spożywczą i zostawić na 12 godzin w temperaturze pokojowej.


cały zaczyn
700 g mąki pszennej chlebowej
60 ml oliwy
450 g wody
1 1/2 łyżeczki soli


Składniki wymieszać i wyrobić gładkie ciasto, można zrobić to mikserem z końcówką hak przez około 10 minut, ciasto będzie rzadkie. Wyrobione ciasto przełożyć do glinianego garnka wysmarowanego oliwą i wysypanego otrębami, przykryć folią i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce, aż chleb będzie równy z brzegiem garnka. Gdy chleb będzie zbliżał się do brzegu garnka, wstawić garnek do miski z wodą, do 2/3 wysokości garnka na 30 minut. W tym czasie nagrzać piekarnik do 230° C, wyrośnięty chleb wstawić do piekarnika i piec 50 minut, gdyby rumienił się za bardzo przykryć folią aluminiową. Po tym czasie przewrócić chleb do góry nogami i dopiekać dół przez około 15 minut. Chleb przed pokrojeniem dobrze ostudzić.

czwartek, 23 maja 2013

kruche ciasto z rabarbarem i kruszonką


Ciasto jest bardzo smaczne i mocno kruche, to ciasto w którym słodycz ciasta została przełamana kwaskowatym smakiem rabarbaru. To pyszne kruche ciasto z rabarbarem i kruszonką doskonale smakuje jedzone na świeżym powietrzu, dodaję je więc do akcji Rabarbar i Czas na piknik


340 g mąki pszennej
80 g masła
80 g smalcu
2 łyżki wody
2 żółtka
500 g rabarbaru
1 łyżka skrobi kukurydzianej
150 g cukru

Posiekać razem mąkę, tłuszcz, dodać żółtka, wodę i szybko zagnieć spójne ciasto. Wyłożyć mniejszą formę papierem do pieczenia, ciasto wyłożyć na dnie foremki. Na warstwie ciasta ułożyć pokrojony na kawałki rabarbar wymieszany z cukrem i skrobią.
  

100 g mąki pszennej
50 g cukru pudru
70 g masła
cukier puder

Składniki kruszonki połączyć ze sobą i wcierać masło w mąkę do chwili utworzenia się grudek. Rabarbar posypać równomiernie kruszonką. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 40 minut. Po przestygnięciu posypać cukrem pudrem.








środa, 22 maja 2013

kremowa zupa z czosnku niedźwiedziego


Zupa z czosnkiem niedźwiedzim z dodatkiem ziemniaków i pora jest bardzo lekka i delikatna. Ta kremowa zupa doskonale nadaje się na lekką kolację lub obiad w ciepły wiosenny dzień. Przepis na pyszną kremową zupę z czosnku niedźwiedziego dodaję do akcji Wiosenne zupy

 
450 g ziemniaków
200 g pora
30 g masła
800 ml bulionu z kurczaka
50 g czosnku niedźwiedziego
sól
pieprz

Masło roztopić w garnku, dodać pokrojonego pora i smażyć kilka minut, aż się zeszkli. Wlać bulion, dodać pokrojone w kostkę ziemianki, doprowadzić do wrzenia, przykryć i gotować na małym ogniu 20 minut. Dodać posiekane liście czosnku niedźwiedziego, zupę zagotować, a następnie zmiksować. Doprawić do smaku solą i pieprzem.



wtorek, 21 maja 2013

grillowane szparagi z pietruszkowym pesto


Przepyszne i bardzo proste do przygotowania pesto pietruszkowe z parmezanem, płatkami migdałowymi i oliwą, podane do grillowanych zielonych szparag. Grillowane szparagi z pietruszkowym pesto inspirowane przepisem Michaela Smith.

pęczek natki pietruszki
1/2 szklanki parmezanu
1/2 szklanki płatków migdałowych
1/2 szklanki oliwy
sól

Zmiksować w blenderze liście natki pietruszki, starty parmezan i migdały z oliwą, doprawić do smaku solą. Pesto pietruszkowe przechowywać w zakręconym słoiku w lodówce.


500 g zielonych szparagów
oliwa
sól
pieprz

Odciąć stwardniałe końcówki szparagów u nasady i wymieszać łodygi z oliwą, solą i pieprzem. Rozłożyć szparagi na gorącym grillu lub patelni grillowej i obracać w miarę pieczenia. Gdy zmiękną, przełożyć je na półmisek i podawać z pietruszkowym pesto.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect