codzienność

czwartek, 31 stycznia 2013

zupa z dyni i jabłek


Bardzo aromatyczna zupa z dyni, z dodatkiem jabłka, cebuli i czosnku. Rozgrzewa dzięki dodatkowi imbiru, kuminu, przyprawie pięć smaków, papryce i kurkumie. Taka zupa dobrze smakuje gdy się do niej poda podsmażone grzyby shiitake w towarzystwie sosu sojowego. Przepis na przepyszną zupę z dyni i jabłek pochodzi z magazynu "Saveur".

400 g miąższu dyni
1 jabłko
500 ml bulionu
2 łyżki oliwy
1 cebula
kawałek korzenia imbiru
2 ząbki czosnku
1/2 łyżeczki kurkumy
1/4 łyżeczki przyprawy pięć smaków
1/4 łyżeczki kuminu
1/4 łyżeczki mielonej papryki
sól
pieprz 
sok z limonki

W garnku rozgrzać oliwę, wrzucić posiekaną cebulę i smażyć, mieszając, aż uzyska złoty kolor. Dodać do niej starty na tarce imbir i posiekane ząbki czosnku, przesmażyć to razem przez minutę. Dodać kurkumę, przyprawę pięć smaków, kumin, paprykę, pokrojony w kostkę miąższ dyni oraz pokrojone w kostkę jabłko. Doprawić solą i pieprzem, wymieszać i przesmażyć, żeby przyprawy zaczęły wydzielać aromat. Zalać wszystko bulionem i zagotować. Gotować pod przykryciem, aż dynia i jabłko zmiękną, około 15 minut, następnie wszystko zmiksować. Zupę doprawić do smaku solą, pieprzem i sokiem z limonki. 

6 grzybów shiitake
2 łyżeczki oleju
sól
sos sojowy 

Grzyby jeśli są suszone, namoczyć w gorącej wodzie na około 30 minut. Grzyby odcisnąć, odkroić im trzonki, a kapelusze pokroić w cienkie plasterki. Rozgrzać olej na patelni, usmażyć grzyby na złoty kolor, pod koniec smażenia lekko posolić i wymieszać z kilkoma kroplami sosu sojowego. Gorącą zupę podawać z podsmażonymi grzybami.

 

wtorek, 29 stycznia 2013

pączki dyniowe z kremem waniliowym


Małe i bardzo puchate pączki, które są szybkie do przygotowania, wystarczy tylko wymieszać razem składniki. Ciasto można przygotować nawet na osiem godzin przed smażeniem. Ciasto jest z dodatkiem dyniowego puree, o zapachu cynamonu i imbiru, z proszkiem do pieczenia. Ciasto wrzuca się łyżeczką na rozgrzany tłuszcz, a pączki same się formują w ładne kulki i obracają podczas smażenia. Pączki dyniowe wspaniale smakują, gdy się do nich poda domowej roboty krem waniliowy. Przepis na pączki dyniowe z kremem waniliowym podpatrzony w programie "Przyjęcie u Rocco".
 

200 g mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki cynamonu
1/4 łyżeczki mielonego imbiru
1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
115 g cukru
1 1/2 łyżki masła
2 jajka
1 łyżeczka ekstraktu wanilii
90 ml mleka
olej do smażenia

W misce wymieszać wszystkie składniki na gładkie ciasto, przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki. Ciasto można przygotować na 8 godzin przez użyciem. W rondlu o grubym dnie rozgrzać tłuszcz. Łyżeczką wrzucać ciasto do tłuszczu. Smażyć po kilka pączków na raz, z każdej ze stron, aż będą złocistobrązowe. Usmażone paczki osączyć na papierowym ręczniku, pozostawić do wystygnięcia. 


360 ml mleka
2 żółtka
750 g cukru
10 g skrobi kukurydzianej
sól
1/2 laski wanilii

W rondlu podgrzać mleko z rozkrojoną laską wanilii. W misce utrzeć żółtka, cukier, skrobię kukurydzianą i szczyptę soli na gładką masę. Wlać cienkim strumieniem połowę mleka, cały czas ucierając, następnie pozostałe, cały czas ucierając. Przelać masę do rondla i gotować na małym ogniu cały czas mieszając, aż zgęstnieje. Krem przetrzeć przez gęste sito do czystej miski, następnie należy schłodzić. Podawać z pączkami dyniowymi.

niedziela, 27 stycznia 2013

keks dyniowo - bananowy z czekoladą i suszonymi jabłkami


Ciasto bogate w składniki, z bananami, musem dyniowym, czekoladowymi groszkami i suszonymi jabłkami, idealnie smakuje serwowane zimową porą. Można je zawinąć w folię, a potem kroić na grube kromki i podpiekać delikatnie w tosterze, co sprawia, że rozpuszcza się czekolada. Keks dyniowo - bananowy z czekoladą i suszonymi jabłkami z przepisu Liski jest pyszny, doskonały także następnego dnia.


3 banany
200 g puree z dyni
2 jajka
210 g mąki pszennej
1 łyżeczka sody
100 g czekoladowych groszków
100 g masła
2 łyżki suszonych jabłek

Banany ugnieść widelcem, wymieszać z dynią, jajkami, stopionym i ostudzonym masłem. Następnie stopniowo wsypać mąkę wymieszaną z sodą, suszone jabłka drobno pokrojone i czekoladowe chipsy. Keksówkę posmarować masłem, oprószyć mąką i wlać ciasto. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec godzinę. Upieczone ciasto zostawić w wyłączonym, uchylonym piekarniku, by powoli ostygło.



piątek, 25 stycznia 2013

zupa z dyni i słodkich ziemniaków


Pyszna i rozgrzewająca zupa z dyni i słodkich ziemniaków, z dodatkiem czosnku, papryczki chilli i startym korzeniem imbiru, doprawiona kuminem, ziarnami kolendry, sezamem, miodem, skórką i sokiem z limonki. W tej zupie bardzo ważny jest balans, pikantne, słodkie, słone i kwaśne, więc po ugotowaniu należy jeszcze doprawić zupę według uznania solą, pieprzem, miodem i sokiem z limonki. Zupa z dyni i słodkich ziemniaków z przepisu Georgii Vance, która tym przepisem wygrała konkurs zup BBC Good Food w 1997 roku, znalazłam tutaj. Zupa doskonale smakuje podana z jogurtem, posypana ziarnami sezamu i posiekaną kolendrą. 

340 g batatów
340 g dyni
1200 ml bulionu
400 g cieciorki
1 łyżka oliwy
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżka kminu
1 łyżka ziaren kolendry
2 łyżki sezamu
kawałek korzenia imbiru
1 papryczka chili
1 limonka
1 łyżka miodu
sól
pieprz
zielona kolendra

W garnku podgrzać oliwę na niewielkim ogniu, dodać posiekaną cebulę i zmiażdżone ząbki czosnku, przykryć i dusić przez około 10 minut na bardzo małym ogniu, dodać kmin, kolendrę, sezam, starty na tarce korzeń imbiru, posiekaną papryczkę chili, skórkę startą z limonki i miód, mieszać przez 30 sekund. Dodać pokrojoną w kostkę dynię i bataty, sok z połowy limonki i wywar. Przykryć i gotować, aż warzywa będą miękkie. Dodać ugotowaną ciecierzycę, przykryć i gotować jeszcze około 10 minut. Zupę zmiksować i doprawić do smaku sokiem z limonki, miodem, solą i pieprzem

środa, 23 stycznia 2013

cytrynowa pasta z wędzonej makreli


Bardzo smaczna pasta z wędzonej makreli, z dodatkiem kwaśnej śmietany, chrzanu, posiekanej natki pietruszki o cytrynowym posmaku, dzięki dodatkowi skórki i soku z cytryny. Pasta doskonale smakuje podana ze świeżo upieczonym domowym chlebem słonecznikowym


Cytrynowa pasta z wędzonej makreli podpatrzona u Jamiego Oliviera.

wędzona makrela
100 ml kwaśniej śmietany
3 łyżeczki chrzanu
1 cytryna 
natka pietruszki
pieprz

Makrelę obrać z ości, bardzo dokładnie oddzielić od skóry, rozgnieść dokładnie widelcem. Do ryby dodać śmietanę, posiekaną natkę pietruszki, skórkę otartą z cytryny, chrzan i wszystko razem dokładnie wymieszać. Pastę doprawić do smaku świeżo zmielonym czarnym pieprzem oraz sokiem z cytryny. Podawać na kanapce posypane natką pietruszki i skórką cytrynową. 

wtorek, 22 stycznia 2013

róże karnawałowe


Czy piękni Państwo gotowi już są
Do wesołego zapisać się klanu?
Czy można stać się jedną z cudnych róż,
Które karnawał wplącze do rydwanu?

Trzeba mieć niewiele, by iść na ten bal,
z futrzaków zgrają fajną,
wystarczy tylko dobry humor wziąć
by spotkać się z wesołą ferajną!!!


 
Liczba Rodzin w spisie powszechnym zwierzaków zorganizowanym przez 
cudowną Ankę Wrocławiankę z bloga "Za moimi drzwiami"
któremu patronuje jej piękna kotka Amisia liczy już 101 Rodzin. 
Z tej okazji u Anki odbywa się dziś ZLOT NA SETKĘ
Zapraszamy! Jest okazja do spotkania i świętowania, pysznego poczęstunku u Magdy

Cudownie należeć do Wielkiej Blogowej Rodziny Zwierzolubnych!


Termin Zlotu na Setkę idealnie wpasował się w karnawał, okres balów i zabaw. W tym czasie smaży się pączki, oponki, faworki i bliny, więc róże doskonale sprawdzą się w roli deseru. Przepis na róże karnawałowe, z trzech rodzajów mąki, pysznie chrupiące i z bąbelkami, ze starego domowego przepisu.

1 1/2 szklanki mąki krupczatki
1/2 szklanki mąki tortowej
1/2 szklanki mąki poznańskiej
8 żółtek
1 szklanka kwaśnej śmietany
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
1 łyżka spirytusu
szczypta soli
cukier puder
konfitura wiśniowa
olej do smażenia


Mąki przesiać, dodać rozmącone żółtka, śmietanę, sól, ekstrakt, spirytus i wyrobić ciasto na jednolitą lśniącą masę. Ciasto rozgnieść dłonią na gruby placek, zwinąć i energicznie wybić wałkiem, czynność powtórzyć kilka razy. Ciasto zawinąć w folię spożywczą i odłożyć w chłodne miejsce na 30 minut. Partiami, lekko podsypując mąką, wałkować ciasto bardzo cienko, następnie trzema szklankami o różnej średnicy, wycinać kółka. Każde kółko naciąć w kilku miejscach, nie za głęboko żeby nie przeciąć środka. Kółka składać od największego do najmniejszego, smarując środki rozmąconym białkiem i mocno docisnąć. W rondlu o grubym dnie rozgrzać tłuszcz, smażyć róże najmniejszym płatkiem w dół, na jasnozłoty kolor. Usmażone róże osączyć na papierowym ręczniku, a następnie posypać obficie cukrem pudrem. Róże udekorować konfiturą wiśniową.

poniedziałek, 21 stycznia 2013

chleb słonecznikowy


Chleb słonecznikowy na drożdżach z trzech rodzajów mąki i ziarnem słonecznika wspaniale smakuje. Chleb jest wilgotny, zdrowy, nie kruszy się i idealnie sprawdza się jako chleb codzienny. Dzięki mące razowej, żytniej i orkiszowej zawiera dużo błonnika a pestki słonecznika dodatkowo wzbogacają jego smak.
 

100 g mąki pszennej razowej 2000
70 g mąki żytniej
380 g mąki orkiszowej 750
50 g drożdży
1/2 szklanki mleka
2 łyżeczki soli 
1 łyżka cukru
50 g ziaren słonecznika
2 szklanki wody

Do ciepłego mleka dodać cukier i drożdże, wymieszać i odstawić na 10 minut.  Do miski wsypać mąki, sól, wlać połowę ilości ciepłej wody oraz zaczyn drożdżowy i wyrabiać ciasto przez kilka minut, dolewając w miarę potrzeby drugą szklankę wody. Do wyrobionego ciasta dodać ziarna i dobrze wyrobić. Ciasto powinno być jednolite ale może się trochę kleić. Odstawić na 30 minut w ciepłe miejsce, by powiększyło swoją objętość. Po tym czasie ciasto należy odgazować, przełożyć na blat podsypany mąką i wyrobić ręcznie przez parę minut. Ciasto przełożyć do wysmarowanej olejem foremki i odstawić na godzinę do wyrośnięcia. Chleb przed wstawieniem do piekarnika posmarować z wierzchu mlekiem. Foremkę z chlebem wstawić do piekarnika rozgrzanego do 200
° C, spryskanego wodą, piec około 50 minut, aż się chleb ładnie zezłoci.


sobota, 19 stycznia 2013

kruche babeczki z pijanymi owocami


Idealne maślane babeczki nadziane owocami, które zostały po przygotowaniu nalewki na suszonych owocach. Babeczki z tego przepisu są bardzo kruche i wspaniałe będą smakowały z innymi ulubionymi owocami, bądź dowolnym dżemem. Kruche babeczki z pijanymi owocami umilą każde spotkanie przy kawie w zimowe dni.


350 g mąki krupczatki
200 g masła
100 g cukru pudru
2 żółtka
2 łyżki kwaśnej śmietany
sól
suszone owoce z nalewki


Mąkę przesiać do miski, dodać cukier puder, pokrojone w kostkę zimne masło, sól, żółtka i szybko zagnieść ciasto. Z ciasta uformować kulę, zawinąć w folię spożywczą i włożyć na 30 minut do lodówki. Na oprószonym mąką blacie rozwałkować ciasto na cienki placek i foremką wycinać kółka. Ciastem wyłożyć foremki, delikatnie je dociskając. Nałożyć drobno pokrojone owocowe nadzienie, przykryć babeczki wyciętymi gwiazdkami. Babeczki wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C, na około 25 minut. Babeczki po ostudzeniu oprószyć cukrem pudrem. 

 

czwartek, 17 stycznia 2013

marokański tażin z kurczakiem, oliwkami i kiszonymi cytrynami


W marokańskiej kuchni istnieje wiele sposobów na przygotowanie tagine, każda rodzina na swoją rodzinną recepturę. Ten przepis łączy w sobie zielone oliwki i kiszone cytryny, które doskonale pasują do kurczak. Kurczaka marynuje się przez noc w specjalnej paście zwanej chermoula, zrobionej z czosnku, cebuli, kolendry, soku z cytryny, imbiru, cynamonu, kurkumy i szczypty szafranu z dodatkiem masła i oliwy. Dodatkowo smak kurczaka podkreśla bardzo aromatyczna mieszanka przypraw ras el hanout. Tak przygotowany kurczak jest delikatny i miękki, doskonale smakuje podany na gorąco w towarzystwie ryżu, kuskusu lub pieczywa. Przepis na marokański tażin z kurczakiem, oliwkami i kiszonymi cytrynami pochodzi stąd.

4 udka z kurczaka
4 ząbki czosnku
1 cebula
sok z 1 cytryny
1 łyżeczka klarowanego masła
1 łyżeczka mielonego imbiru
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka kurkumy
1/4 łyżeczki szafranu
2 łyżeczki przyprawy ras el hanout
1 kiszona cytryna
1 szklanka zielonych oliwek
sól
pieprz 
oliwa
natka pietruszki 

kolendra

Umyte i osuszone udka kurczaka podzielić na dwie części. W misce przygotować marynatę zwaną chermoula, mieszając posiekane ząbki czosnek i drobno posiekaną cebulę, sok z cytryny, posiekany pęczek kolendry z masłem, imbirem, cynamonem, kurkumą, szafranem, pieprzem i chlustem oliwy. Części kurczaka dobrze natrzeć marynatą, włożyć do naczynia, przykryć folią spożywczą i pozostawić na kilka godzin, najlepiej na noc. Następnego dnia na rozgrzanej oliwie smażyć kawałki kurczaka z marynatą, tak aby się delikatnie zezłociły. Dodać przyprawę ras el hanout i jeszcze chwilę smażyć. Następnie kurczaka zalać gorącą wodą, poniżej objętości mięsa i dusić pod przykryciem około godziny. W połowie czasu duszenia dodać skórkę z kiszonej cytryny pokrojoną na kawałki, a 10 minut przed końcem dodać do potrawy oliwki i wymieszać. Po ugotowaniu sos powinien być lekko gęsty i kremowy, kurczak zaś delikatny i mięso powinno lekko odchodzić od kości. Podawać posypane natką pietruszki.

wtorek, 15 stycznia 2013

ras el hanout


Ras el hanout według źródła to mieszanka przypraw popularna w Afryce Północnej, szczególnie w Maroku. Ras el hanout (po arabsku rarytas, specjalność) jest mieszanką najlepszych przypraw, jakie sprzedawca oferuje w swoim sklepie. Mieszanka różni się w zależności od sprzedawcy i stanowi kombinację od 10 do 100 przypraw, więc ma różny smak i aromat. W skład mieszanki wchodzą zioła, suszone kwiaty, anyż, cynamon, goździki, imbir, gałka muszkatołowa, kwiat muszkatołowy, chili, kardamon, czarnuszka, galangal, kurkuma, kmin, kolendra, kłącze irysa i kilka rodzajów pieprzu. Czasem domieszką bywa także halucynogenna beladonna i sproszkowana hiszpańska mucha, czy też nasiona jesionu. Ras el hanout dodaje się do ryżu, kaszy kuskus, do potraw jednogarnkowych, w tym sztandarowego marokańskiego gulaszu tajine.

 

Ras el hanout jest niesłychanie aromatyczna i ma bardzo ciekawy smak. Warto przygotować taką mieszankę bo doskonale sprawdzi się w kuchni.


1 łyżeczka czarnego pieprzu
1 łyżeczka czerwonego pieprzu
1 łyżeczka białego pieprzu
1 łyżeczka różowego pieprzu
1 łyżeczka pieprzu cayenne
1 łyżeczka chilli w płatkach
1 łyżeczka curry
1 łyżeczka papryki
1/2 łyżeczki wędzonej papryki
1 łyżeczka kolendry
1 łyżeczka kardamonu
1 łyżeczka imbiru  
1  łyżeczka ziela angielskiego 
1 łyżeczka sumaku
1 łyżeczka goździków
1 łyżeczka kwiatu muszkatołowca
1 łyżeczka kminu rzymskiego
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka kurkumy
1 łyżeczka nasion kopru włoskiego
1 łyżeczka kwiatów lawendy
1 łyżeczka płatków róży
1 łyżeczka granulowanego czosnku
1 łyżeczka czarnuszki
1/2 łyżeczki szafranu
1 łyżeczka anyżu
1 łyżeczka suszonej cebuli
1 łyżeczka soli 


Wszystkie przyprawy zmielić i przechowywać w zamkniętym pojemniku.





niedziela, 13 stycznia 2013

jarmuż z kasztanami


Jarmuż jest dopiero dobry, gdy nieco przemarznie; wtedy wybrać same wierzchnie listki, opłukać i ugotować w gorącej wodzie, gdy zmięknie, odcedzić, nalać na chwilę zimną wodą, wycisnąć z niej i dopiero usiekać. Utrzeć na tarce na 6 osób parę marchwi, jeden burak i jedną parzoną cebulę, wymieszać to z jarmużem, włożyć w rondel dużo młodej słoniny, lub masła, gdyż jarmuż musi być tłusty, zagotować z łyżką mąki, włożyć jarmuż, osolić, podlać rosołem lub smakiem z wieprzowiny i dusić pod pokrywą, aż się wysadzi. Do takiego jarmużu dają się kasztany upieczone lub ugotowane w wodzie, które obrać ze skóry, wrzucić w karmel, ale nie rumiany, zrobiony z cukru i odrobiny wody, zasmażyć chwilkę, wymięszać i wyjmować jeden za drugim, układając na brzegu półmiska koło jarmużu. Można także jarmuż okładać półgęskiem lub wędzonką.
Lucyna Ćwierczakiewicz
„365 obiadów za pięć złotych”
Warszawa 1897



Jarmuż według źródło to odmiana botaniczna kapusty warzywnej. Jest uważany za bardzo pożywne warzywo zawierające silne przeciwutleniacze i właściwości przeciwzapalne. Jest bogatym źródłem witamin, wapnia i żelaza. Do końca średniowiecza jarmuż był jednym z najpopularniejszych zielonych warzyw w całej Europie. Jarmuż jest dość odporny na przymrozki i potrzebuje kilkustopniowego mrozu dla polepszenia smaku, pod wpływem mrozów w liściach jarmużu wykształcają się cukry zapewniające mu charakterystyczny smak. To proste warzywo doskonale smakuje podane w towarzystwie jadalnych kasztanów zasmażonych w karmelu. Jarmuż z kasztanami jest pyszny, prosty do przygotowania i bardzo elegancko prezentuje się na stole.
 
250 g jadalnych kasztanów
1 szklanka wody
1 szklanka cukru

Kasztany opłukać i włożyć do garnka, zalać wodą. Gotować około 20 minut, po wyjęciu z wody obrać, kiedy są jeszcze gorące. Z wody i cukru ugotować karmel, włożyć kasztany i je usmażyć.
 
1000 g jarmużu
1 łyżka masła
1 łyżka mąki pszennej
1/2 szklanki śmietany
sól
cukier

Jarmuż obrać z łodyg, sparzyć gotującą wodą, następnie ugotować w słonej wodzie i odcedzić. Odcedzony jarmuż posiekać i przetrzeć przez drobne sito. Na patelni zrobić zasmażkę z masła i mąki, rozprowadzić to śmietaną i włożyć do tego przetarty jarmuż. Całość zasmażyć, doprawić do smaku solą i cukrem. Jarmuż podawać obłożony kasztanami. 


piątek, 11 stycznia 2013

kokosowa panna cotta


Idealnie kremowy deser o kokosowej nucie, podany w towarzystwie dżemu z owoców granatu. Deser jest bardzo prosty do przygotowania i nie wymaga wielu składników, najlepiej przygotować go dzień przed podaniem, by miał właściwą konsystencję. Kokosowa panna cotta  z przepisu znalezionego w GoodFood.
 
500 ml śmietany kremówki
400 ml mleka kokosowego
75 g cukru
25 ml żelatyny

W dwóch łyżkach gorącej wody namoczyć żelatynę, wymieszać, by nie było grudek. W garnku zagotować śmietanę, mleko kokosowe i cukier, zdjąć z palnika, odczekać chwilę, dodać żelatynę i dobrze wymieszać. Do przygotowanych pojemniczków rozdzielić mieszankę, przykryć folią spożywczą i schłodzić przez noc. Przed podaniem każde naczynie włożyć na kilka sekund do miseczki z gorącą wodą i nożem poluzować brzegi. Przełożyć na talerz i udekorować dżemem z owoców granatu. 



środa, 9 stycznia 2013

dżem z owoców granatu


Granat według źródła uprawiano już 5 tysięcy lat przed naszą erą. W starożytnej Grecji i Egipcie roślinę tę czczono jako świętą, a starożytna medycyna Chin uznawała sok z granatu za skoncentrowane życie i symbol długowieczności. Z powodu dużej ilości nasion granat stał się symbolem płodności i siły rozrodu roślin. Granaty pochodzą z Persji i Mezopotamii. Od wieków uprawiano je także w Indiach i na Kaukazie. Wiedza o nich dotarła do Europy za sprawą wschodnich baśni, bajek i legend. Do Syrii, Grecji i Hiszpanii przypłynęły wraz z fenickimi kupcami. Według greckiej mitologii, sprowadziła je na Cypr świadoma mocy granatów, bogini miłości - Afrodyta. Doceniło je także Cesarstwo Rzymskie - krzewy granatowca zdobiły ogrody możnych i patrycjuszy, a kuszące owoce dodawano do menu wykwintnych biesiad. W wiekach średnich granaty odkryto na nowo - sprowadzili je do Hiszpanii Arabowie. Tradycja żydowska mówi, że granat zawiera w sobie 613 nasion na podobieństwo 613 przykazań Tory. Również lekarze opiekujący się Aleksandrem Wielkim używali tego owocu jako skutecznego medykamentu. Soczyste owoce granatu budzą do życia niczym rześki, wiosenny poranek. W nich ponoć kryła się tajemnica królowej Kleopatry, która świadoma dobroczynnego wpływu owoców na urodę zajadała się nimi obficie. Nic zatem dziwnego, że w swoich czasach była wzorem kobiecej urody i podbijała męskie serca, nie wyłączając samego Cezara. Hipokrates, ojciec wszystkich medyków, odkrył, że owoc ten może być użyteczny przy leczeniu bezpłodności oraz może znosić objawy przekwitania. Owoc granatu był na przestrzeni dziejów zawsze kojarzony z kobietą, a niektórzy badacze Biblii twierdzą, że zakazanym owocem w ogrodzie rajskim nie było jabłko, lecz granat. Granat czczony był jako roślina święta, odegrał wielką rolę w obrzędach na Bliskim Wschodzie. Uznawano go za symbol odradzania się i płodności, a kwiat uchodził za symbol miłości. W świecie antycznym związany był z kultem Demeter, Persefony, Hery i Afrodyty. Te boginie przedstawiano najczęściej z owocem granatu przy piersi. W Grecji do dzisiaj weselni goście sypią ziarna granatu pod nogi młodej parze, na znak szczęścia i pomyślności. Ponadto granat, ze względu na swój kształt, stał się pierwowzorem królewskiego berła oraz korony europejskich władców.
 
 
Granat to owoc o bardzo dużej zawartości polifenoli, które wiążą wolne rodniki. Produkty z owoców granatu zawierają bardzo dużo zdrowych substancji, łatwo przyswajalnych cukrów oraz witamin. Granat ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Sporządza się z niego soki, galaretki, używa do produkcji wina i syropu. Z tego wyśmienitego owocu z mnóstwem soczystych ziarenek warto też przygotować dżem. Pyszny dżem z owoców granatu doskonale smakuje podany do naleśników, idealnie komponuje się z serami pleśniowymi.
 
500 ml soku z granatu
200 g cukru
20 pektyny
1 łyżka soku z cytryny
 
pestki z 1 granatu
 
Sok wlać do garnka, wsypać cukier i całość zagotować. Dodać pestki z granatu, sok z cytryny, pektynę i ponownie zagotować. Całość gotować około 5 minut, gorący dżem przełożyć do wypieczonych słoików i zakręcić.

poniedziałek, 7 stycznia 2013

korzenne babeczki z rodzynkami


Korzenne babeczki z rodzynkami są szybkie w przygotowaniu, pięknie pachną dzięki korzennej przyprawie i jeszcze lepiej smakują. Babeczki są z mielonymi migdałami i brązowym cukrem, po same brzegi wypełnione rodzynkami, można upiec je w dowolnych foremkach, bo idealnie zachowują kształt.


1 szklanka mąki pszennej
1 szklanka mielonych migdałów
115 g masła
3/4 szklanki brązowego cukru
2 jajka
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
1/2 szklanki kwaśnej śmietany
1 szklanka rodzynek
3 łyżeczki przyprawy do piernika
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej 
sól
cukier puder

Do miski przesiać mąkę, proszek do pieczenia, sodę szczyptę soli i przyprawę korzenną. Masło utrzeć z cukrem na puszystą masę, dodawać jajka, jedno po drugim, ucierając masę przez cały czas. Dodać śmietanę i ekstrakt waniliowy i wymieszać. Dodać suche składniki i wymieszać tylko do połączenia się w jednolitą masę. Dodać rodzynki i całość wymieszać. Masę wyłożyć do foremek wysmarowanych masłem do 3/4 wysokości. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 175° C i piec około 20 minut, aż patyczek będzie czysty. Babeczki ostudzić, wyjąć z foremek i osypać cukrem pudrem.

sobota, 5 stycznia 2013

ciasto imbirowe


Pyszne, bardzo mocno rozgrzewające ciasto z dużą ilością imbiru. Ciasto imbirowe jest szybkie do przygotowania, bardzo miękkie i ma piernikowy posmak. Przepis na ciasto imbirowe z przepisu Sary Lewis z książki "200 Cakes and Bakes".
 

150 g masła
150 g golden syropu
150 g melasy
300 g mąki orkiszowej razowej
4 łyżeczki mielonego imbiru
1 łyżeczka przyprawy do piernika
1 łyżeczka sody  
2 jajka
4 łyżki mleka
2 łyżki dżemu z moreli
125 g kandyzowanych owoców

W garnku umieścić masło, golden syropu i melasę, podgrzać, wymieszać, aż do rozpuszczenia się masła. Zdjąć z palnika i przestudzić. Wszystkie suche składniki wymieszać w misce. Stopniowo wlewać masło z syropem i melasą, wbić jajka, dodać mleko i całość zmiksować. Ciasto wlać do formy i wstawić do piekarnika nagrzanego do 160º C na około 50 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Gotowe ciasto posmarować dżemem i udekorować pokrojonymi owocami.

czwartek, 3 stycznia 2013

ciastka czekoladowe z cynamonem, goździkami i cytryną


Bredle według źródła są to herbatniki lub małe ciastka tradycyjnie pieczone w Alzacji szczególnie w okresie Bożego Narodzenia. To słodycze w niesamowicie różnych smakach z orzechami, kokosem czy też czekoladą, w różnych kolorach i kształtach. Ciastka te są słodkie, smaczne i ponadczasowe, mogą mieć aromat cynamonu, pomarańczy, anyżu, gałki muszkatołowej czy goździków. Bredle piecze się, by podzielić się nimi z rodziną i przyjaciółmi lub zawiesić na choince. 


Przepis na pyszne ciastka czekoladowe z cynamonem, goździkami i cytryną pochodzi od Agnieszki. Ciastka kształtuje się w foremce niedźwiedzia łapa i pozostawia na noc do osuszenia, by podczas pieczenia zachowały kształt. Ciastka po upieczeniu są mięciutkie, później wierzch twardnieje i robi się chrupiący, a środek pozostaje miękki.

250 g migdałów
225 g cukru pudru
125 g gorzkiej czekolady
1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
szczypta mielonych goździków
1 łyżka kakao
3 białka
skórka z 1/2 cytryny
sól

Migdały zmielić w malakserze z dodatkiem 25 gram cukru, dodać czekoladę połamaną w kostkę i ponownie zmielić, dodać cynamon, goździki i kakao i jeszcze zrobić kilka pulsów malakserem do połączenia się składników. Białka lekko ubić ze szczyptą soli i dodawać stopniowo resztę cukru ubijając na sztywną bezę. Dodać do bezy zmiksowane migdały z czekoladą, startą skórkę z cytryny i ostrożnie wymieszać szpatułką. Blat wysypać cukrem pudrem. Nabierać łyżką ilość ciasta, która z górką wypełni foremki i obtaczać je w cukrze pudrze formując kształt, który wypełni foremkę. Odciskać wzory w foremce i układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Zostawić do wysuszenia na noc. Następnego dnia nagrzać piekarnik do 180º C i piec ciasteczka przez około 15 minut. Zostawić do wystudzenia na papierze do pieczenia, potem podważając nożem zdjąć z papieru.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect