codzienność

wtorek, 31 grudnia 2013

ajerkoniak


Ajerkoniak według źródła to kremowy napój alkoholowy sporządzony z żółtek jaj utartych z cukrem i spirytusem lub wódką, dodatki wanilii, kakao, czekolady czy mleczka kokosowego powodują uzyskanie określonego smaku. Domowy ajerkoniak umili chwile w miłym gronie, to też doskonały dodatek do kawy, lodów czy też deserów.


5 żółtek
250 g cukru
350 ml mleka skondensowanego niesłodzonego
250 ml spirytusu
1 łyżka Brandy

Żółtka utrzeć z cukrem do białości, dodać mleko skondensowane i ubić, na końcu stopniowo, dolać alkohol i wymieszać. Odstawić na kilka dni do przegryzienia.



Szczęścia, co radość daje,
Miłość, co niesie pokój,
Zdrowia, co rodzi wytrwałość,
Wiary, co nadzieje prowadzi,
Dni wypełnionych do końca,
Nowych wschodów słońca
I niech więcej takich rzeczy
Nowy Rok Wam użyczy.

niedziela, 29 grudnia 2013

strucla z białym makiem


Przepyszna strucla z maślanego ciasta półfrancuskiego, składającego się z kilkudziesięciu warstw z nadzieniem, z najwyższej jakości białego maku, kandyzowanych skórek pomarańczowych, rodzynek, orzechów oraz okruchów biszkoptowych, udekorowana lukrem i kandyzowanymi skórkami pomarańczowymi. Strucla z białym makiem upieczona na podstawie przepisu na rogale Świętomarcińskie z przepisu mistrza cukierniczego Piotra Koperskiego. 
 

300 g białego maku
500 ml mleka
300 g cukru
200 g biszkoptów
50 g masła
50 g orzechów włoskich
50 g rodzynek
50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
2 jajka
1/2 łyżeczki ekstraktu migdałowego

Mleko zagotować, wsypać mak i chwilę gotować, odstawić na około 180 minut. Mak dobrze odsączyć na sicie wyłożonym gazą. Mak razem z cukrem zmielić dwukrotnie w maszynce. Do masy makowej dodać zmielone biszkopty, posiekane drobno orzechy, rodzynki, skórkę pomarańczową, ekstrakt oraz jajka i miękkie masło, wszystko razem dobrze wymieszać. Masę dobrze schłodzić.



500 g mąki pszennej 
60 g cukru
460 g masła
200 ml mleka
2 jajka
30 g drożdży
1/4 łyżeczki soli

Do ciepłego mleka dodać drożdże i cukier, odstawić na 10 minut. Dodać jajka, mąkę, 60 g miękkiego masła oraz sól i wyrabiać, aż ciasto będzie sprężyste. Przykryć miskę ściereczką i odstawić je do wyrośnięcia na około 60 minut, aż ciasto podwoić swoją objętość. Ciasto przełożyć na posypany mąka blat i rozwałkować na prostokąt, w taki sposób, aby krótsze strony stanowiły górę i dół. Pozostałe masło rozłożyć równomiernie na 2/3 powierzchni ciasta, a następnie złożyć 1/3 ciasta bez masła, a następnie złożyć dolną cześć tak aby przykryła to złożenia. Dobrze skleić brzegi i delikatnie wywałkować w prostokąt używając jak najmniejszej ilości mąki do podsypywania. Złożyć tak jak poprzednio i schłodzić na blasze przez godzinę. Powtórzyć proces 3 razy, chłodząc ciasto między wałkowaniami przez godzinę. Po zakończeniu procesu, ciasto dobrze zawinąć i włożyć do lodówki na co najmniej 5 godzin. Wyjąć z lodówki na około 20 minut przed planowanym robieniem. 

cukier puder
woda
kandyzowana skórka pomarańczowa

Ciasto cienko rozwałkować na prostokąt, na nim równomiernie rozsmarować masę makową zostawiając wolny dwu centymetrowy margines od brzegów. Krótsze boki prostokąta zawinąć równo do środka po obu stronach. Uformowany makowiec przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć i zostawić do wyrośnięcia na około godzinę. Wyrośnięty makowiec posmarować z wierzchu mlekiem i wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180º C stopni na około 45 minut, aż patyczek wbity w środek zostanie suchy. Wystudzony makowiec polać lukrem, zrobionym z cukru pudru i wody, posypać kandyzowaną skórką pomarańczową.

sobota, 28 grudnia 2013

piernikowa krajanka z marcepanem i powidłami


Doskonałe połączenie piernika z bakaliami, przełożonego marcepanem oraz domowymi powidłami śliwkowymi. Rozpływające się w ustach piernikowe kwadraciki należy upiec kilka tygodni przed świętami, aby nabrały właściwego aromatu i smaku. Piernikowa krajanka z marcepanem i powidłami upieczona na podstawie zmodyfikowanego przepisu Bajaderki.


400 g masy marcepanowej
2 żółtka
1/3 szklanki mąki pszennej
1 łyżka mleka
1 łyżka soku pomarańczowego
1 łyżka soku cytrynowego
1 łyżeczka ekstraktu migdałowego 


 Podane składniki utrzeć razem do otrzymania gładkiej masy.


5 szklanek mąki pszennej
1 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli

3/4 szklanki miodu 
200 g masła
2 jajka
1/2 szklanki orzechów
1/2 szklanki rodzynek
3/4 szklanki skórki pomarańczowej 
3 łyżki przyprawy do piernika
 200 g powideł śliwkowych 
 
Mąkę przesiać z proszkiem, sodą i solą, dodać posiekane orzechy i skórkę. Miód i masło rozgrzać mocno w dużym garnku, dodać przyprawę i wymieszać. Dodawać stopniowo mąkę, ciągle mieszając, aż ciasto zacznie odchodzić od ścianek garnka. Zdjąć z palnika, lekko przestudzić, dodać jajko i wymieszać. Przełożyć ciasto na stolnicę, wyrobić lekko, podsypując mąką w razie konieczności. Jeszcze ciepłe podzielić na trzy części, każdą rozwałkować na prostokąt wielkości 33 x 22 centymetry. Na spód blachy wyłożonej papierem do pieczenia wyłożyć jedną część ciasta piernikowego, na nim rozprowadzić masę marcepanową, zostawiając po centymetrze od każdego boku. Na marcepanie położyć ciasto piernikowe, rozsmarować powidła, a na górę położyć trzecią część rozwałkowanego ciasta piernikowego. Ciasto piec około 30 minut w temperaturze 180º C. Ciasto wyjąć z piekarnika.  

1 szklanka cukru pudru
3 łyżki koniaku

Utrzeć cukier z koniakiem na jednolita masę i polukrować lekko ciepłe ciasto. Ciasto zostawić odkryte na całą noc. Rano pokroić na kwadraciki i przechowywać w szczelnej puszce w warstwach przełożonych papierem do pieczenia.

piątek, 27 grudnia 2013

szkocki keks z wiśniami i migdałami


Dundee cake to tradycyjne świąteczne ciasto szkockie i całoroczne ciasto do herbaty, wywodzące się z końca XIX wieku. To przepyszne ciasto zawiera bardzo dużą ilość rodzynek, kandyzowanych skórek cytrusowych, migdałów oraz kandyzowane wiśnie. Przepis na szkocki keks z wiśniami i migdałami pochodzi stąd, ciasto zyskuje w smaku z każdym dniem, najlepiej upiec je kilka dni przed podaniem.
 

100 g blanszowanych migdałów
180 g masła
180 g cukru
skórka z 1 pomarańczy
225 g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 jajka
100 g mielonych migdałów
2 łyżki mleka
500 g mieszanych suszonych owoców
100 g wiśni kandyzowanych

Do miseczki włożyć migdały i zalać je wrzątkiem, pozostawić na 5 minut, a następnie odsączyć na sitku i pozostawić do wyschnięcia. W misce utrzeć masło do białości, dodać cukier i dalej ucierać, aż masa będzie lekka i puszysta, dodać skórkę startą z pomarańczy oraz dżem, i utrzeć, dalej ucierając dodawać kolejno jajka z porcjami przesianej mąki z proszkiem do pieczenia. Na samym końcu dodać mielone migdały i dobrze wymieszać, dodać mleko oraz suszone owoce, wiśnie i wszystko razem delikatnie wymieszać. Ciasto delikatnie wyłożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia, na wierzchu poukładać całe migdały. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 170º C i piec przez 60 minut, następnie obniżyć temperaturę do 160º C i dopiekać przez kolejne 60 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. 


1 łyżka mleka
2 łyżeczki cukru pudru

Na 5 minut przed końcem pieczenia ciasto posmarować z wierzchu mieszaniną cukru pudru i mleka. Ciasto wyjąć z piekarnika, przestudzić w formie, następnie wyciągnąć i przechowywać zapakowane w szczelnym pojemniku. 

czwartek, 26 grudnia 2013

piernik staropolski


Piernik staropolski według przepisu z książki Maria Lemnis i Henryk Vitry "W staropolskiej kuchni i przy polskim stole", jest miękki, wilgotny i niezwykle aromatyczny, dzięki przyprawie korzennej oraz dodatkowi orzechów, migdałów, kandyzowanej skórki pomarańczowej oraz suszonych fig. Piernik w tym roku przełożony masą daktylowo - pomarańczową, powidłami śliwkowymi oraz pyszną masą orzechową na bazie masła, żółtek i orzechów włoskich, oraz masą marcepanową z mielonych migdałów i jajek z dodatkiem likieru migdałowego. 

500 g miodu
2 szklanki cukru 
250 g masła
1000 g mąki pszennej
3 jajka
3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
1/2 łyżeczki soli
2 łyżki orzechów
2 łyżki migdałów
2 łyżki skórki pomarańczowej
4 posiekane figi
1/4 szklanki mleka 

Miód, cukier i masło podgrzać wolno na małym ogniu, a gdy zawrze, zdjąć z ognia. Do nieco przestudzonej, letniej masy dodać stopniowo mąkę, jajka, rozpuszczoną w małej ilości przegotowanego mleka sodę i przyprawę korzenna, cały czas dokładnie wyrabiając. Dodać posiekane bakalie i dalej wyrabiać przez około 30 minut. Starannie wyrobione ciasto zawinąć w czystą lnianą ściereczkę i umieścić w chłodnym miejscu na kilka tygodni, żeby dojrzało. Ciasto podzielić na 5 części, każdą rozwałkować, ułożyć na wysmarowanej tłuszczem blasze, wstawić do piekarnika i piec w temperaturze około 160º C, przez około 30 minut. Po ostudzeniu placki przełożyć podgrzanymi powidłami śliwkowymi lub masami. Ułożyć na desce, przykryć arkuszem papieru i równomiernie obciążyć, przechowywać w chłodnym miejscu. Piernik dzień przed podanie polać roztopioną czekoladą.


400 g mielonych orzechów włoskich
250 g masła
200 g cukru pudru
3 żółtka
1 łyżka ekstraktu z wanilii
2 łyżki rumu

Do miski wbić żółtko, wsypać cukier i umieścić miskę na garnku z lekko gotującą się wodą i ubijają je na parze uważając, żeby dno miski nie dotykało wody. Gdy powstanie lekki, puszysty kogiel mogiel dalej ubijać, aż masa zgęstniej, zestawić z ognia, zostawić do ostudzenia. Miękkie masło utrzeć mikserem i dodawać do niego po łyżce masy jajecznej, potem stopniowo wmieszać orzechy. Pod koniec dodać wanilię oraz rum i dobrze wszystko wymieszać. Masę schłodzić w lodówce.

250 g mielonych migdałów
200 g cukru pudru
4 jajka
6 łyżek likieru migdałowego

Do miski wbić jajka, wsypać cukier i umieścić miskę na garnku z lekko gotującą się wodą i ubijają je na parze uważając, żeby dno miski nie dotykało wody. Gdy powstanie lekki, puszysty kogiel mogiel dalej ubijać, aż masa zgęstniej, zestawić z ognia i zostawić do ostudzenia. Do masy dodać migdały oraz likier i dobrze wymieszać. Masę schłodzić przed rozsmarowaniem.

wtorek, 24 grudnia 2013

Wesołych Świąt


Zegar otulony białym puchem - niech śpi, długo śpi
nawet najbardziej rozwrzeszczany aniołek nie zbudzi go
igliwia woń tu i tam ściele się
czas zwalnia, bo zegar mocno śpi
aniołki uśmiechają się
opłatek już połamany, na stole barszcz, pierogi, karp
codzienność odeszła gdzieś

Uśmiechamy się
Wigilia!
Jedyny taki czas!


 Kochani wesołych, anielsko spokojnych, 
przepełnionych życzliwością Świąt Bożego Narodzenia
życzy
 

Kamila 
 

pierniczki Bakerlady


Pierniczki Bakerlady są mięciutkie i przepyszne, najlepsze jakie do tej pory piekłam. Warto pamiętać by ciasto na pierniczki przygotować kilka tygodni przed świętami, by dojrzało i później można się cieszyć ich doskonałym smakiem. Z ciastem bardzo dobrze się pracuje, idealnie zachowuje kształt podczas pieczenia.


2 szklanki miodu
1 szklanka cukru
200 g masła
150 g smalcu
6 łyżek przyprawy do piernika
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka imbiru
1/2 łyżeczki mielonego pieprzu
1 1/2 łyżeczki sody
2 łyżeczki proszku do pieczenia
4 jajka
3 1/2 szklanki mąki pszennej
1 1/2 szklanki mąki żytniej 720
1/2 szklanki śmietany
50 g suszonej żurawiny
50 g orzechów włoskich
50 g płatków migdałowych
50 g rodzynek


Miód, masło, smalec, cukier oraz wszystkie przyprawy zagotować w garnku. Kiedy cukier się rozpuści, odstawić do przestygnięcia na około 20 minut. Dodać sodę, jajka, śmietanę i obie mąki i zmiksowane bakalie. Gotowe ciasto powinno mieć luźną konsystencję i lekko spływać z mieszadła miksera, jeśli jest zbyt lejące, można dodać dodatkową szklankę mąki. Ciasto zawinąć w czystą lnianą ściereczkę i umieścić w chłodnym miejscu na kilka tygodni, żeby dojrzało. Ciasto dzielić na części i rozwałkowywać cienko na posypanym mąką blacie. Następnie foremkami wyciąć dowolne kształty, układać je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pierniczki piec w temperaturze 180º C przez kilka minut. Wyjąć z piekarnika i ostudzić.

 

pierniczki nadziewane


Pierniczki nadziewane powidłami, marcepanem, masą orzechową, ulubionym dżemem lub marmoladą z owoców dzikiej róży i wykrawane w dowolnym kształcie. Pierniczki z przepisu z forum MniamMniam są pyszne, a dzięki nadzieniu bardzo mięciutkie. 
 

1000 g mąki pszennej
8 żółtek
3 białka
1 szklanka cukru
3 łyżki kakao
200 ml śmietany
3 łyżeczki sody
4 łyżeczki przyprawy do piernika
250 g margaryny
400 g miodu
marmolada z owoców dzikiej róży


Do dużej miski przesiać mąkę i kakao. Miód zagotować z przyprawami, odstawić, dodać margarynę, by się rozpuściła, odstawić do ostudzenia. W śmietanie rozpuścić sodę i odstawić. Białka ubić na pianę, dodać cukier i ubijając dodawać żółtka. Ubite jajka wlać do mąki i delikatnie wymieszać, wlać miód i dalej mieszać. Na koniec dodać śmietanę z sodą i wszystko razem dobrze wymieszać. Ciasto odstawić na 24 godziny w chłodne miejsce. 
 

Po tym czasie ciasto cienko rozwałkować na podsypanym mąką blacie, z ciasta wycinać krążki, na środek każdego kłaść marmoladę i przykrywać drugim krążkiem, lekko dociskając brzegi, następnie wycinać pożądany kształt. Pierniczki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pierniczki piec w temperaturze 180º C przez około 8 minut. Wyjąć z piekarnika i studzić na kratce.


Pierniczki można dowolnie ozdabiać, lukrować bądź pokrywać czekoladą roztopioną w kąpieli wodnej. Pierniczki przechowywać w metalowej puszce.

poniedziałek, 23 grudnia 2013

śledź w roli głównej


Doskonałe śledzie z czerwoną cebulą i suszoną żurawiną.

400 g filetów śledziowych
2 czerwone cebule
80 g suszonej żurawiny
olej z pestek winogron
1 liść laurowy
2 kulki ziela angielskie
5 kulek pieprzu ziarnistego 


Na patelni rozgrzać dwie łyżki oleju i podsmażyć cebulę pokrojoną na plasterki, ostudzić. Wymoczone filety śledziowe pokroić na centymetrowe kawałki i układać warstwami w słoiku, na każdej warstwie układać suszoną żurawinę oraz podsmażoną cebulę, dodać przyprawy i całość zalać olejem. Zamknąć i odstawić do lodówki na kilka dni.


Pyszna sałatka śledziowa z jabłkiem, koprem włoskim i selerem naciowym z Kwestii Smaku.
 
220 g filetów śledziowych
2 łodygi selera naciowego
1 koper włoski
1 jabłko
2 łyżki soku z cytryny
4 łyżki pestek dyni
1/2 łyżeczki nasion kopru włoskiego
sól
pieprz
3 łyżki oliwy
1 łyżka octu jabłkowego
1 łyżka miodu
natka pietruszki


Wymoczone filety śledziowe pokroić na centymetrowe kawałki, dodać selera naciowego drobno posiekanego, koper włoski pokrojony w cienkie plasterki oraz jabłko starte na tarce i skropione sokiem z cytryny. Do sałatki dodać pestki dyni, posiekaną natkę pietruszki, nasiona kopru włoskiego, całość doprawić solą, świeżo zmielonym pieprzem oraz dodać oliwę wymieszaną z octem oraz miodem. Całość wymieszać. 


Śledzie dla miłośników ryb w wersji ze słodką nutą, ś
ledzie w porto z przepisu Lo.
 
4 filety śledziowe
50 ml porto
3 łyżki octu balsamicznego
1 łyżka cukru
1 cebula
1 łyżeczka gorczycy
1/2 łyżeczki pieprzu 


Wymoczone śledzie pokroić na kawałki i układać warstwami w słoiku, każdą warstwę posypać gorczycą, pieprzem i cebulą pokrojoną w cienkie plasterki. Zalać zalewą, zamknąć i odstawić do lodówki na kilka dni. 
 

Szwedzkie śledzie, marynowane w słodkiej octowej zalewie z dodatkiem czerwonej cebuli i marchewki. Przepis na doskonałe inlagd sill z przepisu Lo.
 
4 filety śledziowe
1 czerwona cebula
10 kulek ziela angielskiego
3 liście laurowe
150 ml octu
100 g cukru
1 marchewka
150 ml wody
5 ziaren pieprzu 

Do garnka włożyć marchewkę pokrojoną w cienkie plasterki, cebulę pokrojoną w kostkę oraz ocet, cukier, wodę i pozostałe przyprawy, całość zagotować. Zestawić z ognia i całkowicie wystudzić. Wymoczone śledzie pokroić na małe kawałki, przełożyć do słoika i zalać marynatą. Śledzie można przechowywać w lodówce do miesiąca.


pierniczki z Bazylei


Basler Läckerli to tradycyjne pierniczki łączące w sobie smak korzennych przypraw z dużą ilością miodu, mielonych migdałów i kandyzowanych skórek cytrusowych. Te łakocie z Bazylei zawierają Kirsch, czyli wysokoprocentowy napój alkoholowy z owoców czereśni, który jest wytrawny i bezbarwny. Przepis na doskonałe pierniczki z Bazylei, które są najlepsze po kilku dniach leżakowania w puszce zaczerpnęłam od Moniki.
 

600 g mąki pszennej
450 g miodu
300 g cukru

100 g kandyzowanej skórki cytrynowej
100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
200 g mielonych migdałów
 1 1/2 łyżeczki cynamonu
1/4 łyżeczki mielonych goździków
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
skórka z 2 cytryn
100 ml Kirschu
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

 W garnuszku podgrzać cukier, miód i przyprawy, zestawić z ognia, dodać kandyzowane skórki, skórkę startą z cytryny, migdały oraz Kirsch i wszystko razem wymieszać. Mąkę połączyć z proszkiem do pieczenia, dodać do masy miodowej i dobrze wymieszać. Ciepłe, lepkie ciasto rozsmarować na grubość 7 minimetrów na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Ciasto odstawić na kilka godzin, po czym piec w piekarniku nagrzanym do 220º C maksymalnie przez 15 minut. Ciasto odstawić do ostudzenia.


150 g cukru
3 łyżki Kirschu


Ciasto pokroić na kwadraty i polukrować lukrem zrobionym z cukru pudru i Kirschu.

niedziela, 22 grudnia 2013

ciasteczka Speculoos


Kruche ciasteczka tradycyjnie wypiekane w Belgii, Holandii i północnej Francji tuż przed dniem Świętego Mikołaja oraz w okresie Bożego Narodzenia w Niemczech. Do formowania ciastek używa się charakterystycznych drewnianych foremek przedstawiających obrazki lub figurki. Ciastka nie odkształcają się podczas pieczenia, są kruche, bardzo chrupiące i korzenne. Przepis na przepyszne ciasteczka Speculoos znalazłam u Agnieszki, polecam też zeszłoroczne Spekuloos.

 

100 g mąki pszennej
1/2 łyżeczki cynamonu
1/4 łyżeczki imbiru
1/4 łyżeczki mielonych goździków
1/8 łyżeczki gałki muszkatołowej
60 g brązowego cukru
70 g masła
2 łyżeczki mleka



Mąkę przesiać z przyprawami i wymieszać z cukrem, dodać zimne masło i szybko zagnieść ciasto, w razie potrzeby dodać więcej mleko. Ciasto rozpłaszczyć, zawinąć w folię spożywczą i odstawić do lodówki na co najmniej godzinę. Po wyjęciu z lodówki ciasto rozwałkować, formę do Speculoos oprószyć mąką, kawałki rozwałkowanego ciasta wciskać w foremkę, nadmiar odcinając i wyrównując nożem. Ciastka wykładać na formę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 175º C przez około 25 minut. Po upieczeniu przestudzić na kratce. 



bakaliowe bułeczki z marcepanem


Strucla drożdżowa Stollen z suszonymi, kandyzowanymi owocami i bakaliami oraz wałkiem marcepanu musi długo dojrzewać, by była przepyszna i bardzo aromatyczna. Stollenowe bułeczki z marcepanem przypominają to tradycyjne ciasto, ale są szybkie w przygotowaniu. Drożdżowe bułeczki o aromacie kardamonu i cynamonu z konfiturą pomarańczową, są bardzo delikatne, wypełnione suszoną żurawiną, skórkami cytrusowymi, rodzynkami, pistacjami oraz marcepanem. Te pyszne bakaliowe bułeczki z marcepanem wprowadzające w świąteczny nastrój upieczone na podstawie tego przepisu.


 85 g suszonych żurawin
30 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
30 g kandyzowanej skórki cytrynowej
30 g rodzynek
4 łyżki likieru pomarańczowego 
550 g mąki pszennej
14 g suszonych drożdży
85 g cukru pudru
85 g masła
1/2 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
szczypta soli
skórka z 1 pomarańczy
3 łyżki konfitury pomarańczowej
1 jajko
250 ml mleka
25 g pistacji 
1 łyżka oleju


W misce wymieszać suszoną żurawinę, skórki cytrusowe i rodzynki z likierem pomarańczowym, zostawić do wchłonięcia. Wymieszać mąkę, drożdże, cukier puder i przyprawy, dodać sól i miękkie masła i zagnieść. Dodać ciepłe mleko, rozbełtane jajko i wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do wysmarowanej olejem miski, przykryć ściereczką, odstawić w ciepłe miejsce, aż podwoi swoją objętości. Na podsypanym mąką blacie rozwałkować ciasto na prostokąt o wymiarach70x18 centymetrów, na nim rozsmarować konfiturę pomarańczową, rozłożyć równomiernie namoczone bakalie, posiekane pistacje, a w środku wzdłuż dłuższego boku należy umieścić marcepanowy wałek. Ciasto zwinąć jak roladę i pociąć ostrym nożem na kawałki, które układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia  zachowując odstępy. Bułeczki przykryć ściereczką i odstawić do ponownego wyrośnięcia na około 45 minut. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 170º  C i piec je na złoto, przez około 17 minut.
  

150 g cukru pudru 
2 łyżki wody 
2 łyżki pistacji

Cukier puder wymieszać z wodą i gotowym lukrem posmarować bułeczki, posypać posiekanymi pistacjami. 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect