codzienność

piątek, 31 lipca 2015

zupa krem z pomidorów


Pyszna zupa krem przygotowana z dojrzewających w słońcu pysznych pomidorów z dodatkiem czerwonej papryki, marchewki, selera naciowego, czosnku i czerwonej cebuli z niewielką ilością bulionu. Zupa krem z pomidorów jest doskonała i bardzo pożywna, pysznie smakuje podana z kleksem śmietany i podpieczoną bagietką.


5 pomidorów
2 marchewki
2 łodygi selera naciowego

1 czerwona papryka
1 czerwona cebula
2 ząbki czosnku
300 ml bulionu
2 łyżki oliwy
sól
pieprz
cukier
śmietana 

W garnku na rozgrzanej oliwie podsmażyć posiekaną cebulę oraz czosnek, dodać pokrojone w kostkę łodygi selera oraz marchew, chwilę wszystko smażyć i zalać gorącym bulionem. Dodać obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pomidory, pokrojoną paprykę i doprowadzić zupę do wrzenia, gotować całość przez około 30 minut. Następnie zupę zmiksować i doprawić do smaku solą, pieprzem oraz cukrem. Zupę podawać ze śmietaną. 

czwartek, 30 lipca 2015

dżem jagodowy



Dżem jagodowy jest pyszny, bardzo prosty w przygotowaniu, ma niewiele składników, dzięki temu ma intensywnie jagodowy smak. 

1000 g jagód
300 g cukru
20 g pektyn

Jagody oczyścić, opłukać, zasypać cukrem i odstawić, kiedy puszczą sok zagotować, po czym odstawić bez przykrycia do całkowitego ostudzenia na całą noc. Po tym czasie dodać pektyny, dobrze wymieszać, doprowadzić znowu do wrzenia i gotować kilka minut. Gorący dżem przełożyć do wypieczonych słoików, szczelnie zakręcić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.


środa, 29 lipca 2015

letnia caprese z truskawkami


Doskonała letnia sałatka z truskawkami i mozzarellą podana na mieszance sałat, doprawiona listkami tajskiej bazylii o anyżowym zapachu i lukrecjowo - miętowym aromacie oraz solą morską, fleur de sel. Letnia caprese z truskawkami jest wyśmienita, to idealny lekki posiłek w ciągu dnia.


2 łyżki soku z cytryny
1 łyżka miodu
4 łyżki oliwy
kwiat soli morskiej
pieprz

Do miseczki wlać sok, dodać sól i wymieszać aż sól się rozpuści, dodać miód i wymieszać. Dolać oliwę, mieszać aż składniki się połączą. Doprawić świeżo zmielonym czarnym pieprzem.

200 g mozzarelli
200 g truskawek
70 g mieszanki sałat
2 gałązki bazylii

Na talerzach rozłożyć sałatę, na niej ułożyć pokrojoną na plasterki mozzarellę, pokrojone truskawki oraz listki bazylii. Całość skropić winegretem.

wtorek, 28 lipca 2015

kandyzowane wiśnie


Wiśnie czarne przesypywane cukrem
Do funta wybranych wisien bierze się funt i pół cukru miałkiego, a wiśnie ułożone w szerokim porcelanowym lub fajansowem naczyniu, przesypuje się tym cukrem, uważając, żeby na spodzie i na wierzchu wisien było po warstwie cukru. Tak stać powinny 12 godzin, po tym przeciągu czasu odlewa się uformowany sos, przegotowuje i nalewa wiśnie gorącym, na drugi dzień powtarza się to samo; na trzeci po odlaniu syropu wysadza się do gęstości właściwej, wrzuca wiśnie, zagotowuje kilka razy, nie zapominając szumować i wylewa do ostudzenia. Wiśnie zostaną tym sposobem w całości, ale będą twardsze.
Lucyna Ćwierczakiewiczowa
Jedyne praktyczne przepisy

Kandyzowane wiśnie są lekko słodkie, pięknie zachowują kształt i są trwałe. Wiśnie to wspaniały dodatek do wypieków i deserów, tortów chałwowych i ciast czekoladowych, pasują do drożdżowych bułeczek, można przy ich pomocy dodać smaku mięsu, ale też trudno się powstrzymać by, nie podjadać ich prosto ze słoiczka.


1000 g wiśni
700 g cukru 

Wiśnie wydrylować, zasypać cukrem, pozostawić na dobę. Zlać sok, wiśnie pozostawić w garnku, a sok zagotować, zalać od razu owoce i odstawić na około 12 godzin. Znów zlać sok, zagotować, zalać owoce i odstawić na 12 godzin, powtarzać tak, co najmniej 5 razy. Po ostatnim przełożyć do wyparzonych słoików i odwrócić do góry dnem. 

poniedziałek, 27 lipca 2015

francuska bułka śniadaniowa


Przepyszna maślana francuska bułka śniadaniowa upieczona na podstawie przepisu z Kwestii Smaku. Ciasto należy przygotować wieczorem, zostawić w lodówce na noc, a rano czekać jeszcze trzy godziny, aż podrośnie i będzie gotowe na drugie śniadanie. Francuska bułka śniadaniowa jest delikatna, pysznie maślana i pięknie pachnie. Bułka wyśmienicie smakuje z domową frużeliną truskawkową lub inną dżemoladą. 


375 g mąki tortowej
7 g drożdży instant
100 ml mleka
50 g cukru pudru
1 łyżeczka soli
3 jajka
175 g masła 

 

Drożdże wsypać do kubka, dodać ciepłe mleko, łyżeczkę cukru pudru i odrobinę mąki, wymieszać i odstawić na 10 minut do wyrośnięcia. Zmieszać mąkę z cukrem pudrem i solą, dodać drożdże z mlekiem, zacząć miksować. Wbić jajka i miksować mieszadłem przez 5 minut. Dodać miękkie masło i miksować kolejne 5 minut. Ciasto przełożyć do lekko wysmarowanej tłuszczem miski i wstawić do lodówki na całą noc. Po tym czasie wyłożyć ciasto i pokroić nożem na szesnaście równych części, uformować kuleczki i wkładać je do wysmarowanej tłuszczem formy keksowej. Ciasto pozostawić do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto posmarować roztrzepanym jajkiem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na 30 minut, by bułka upiekła się na złoty kolor. Studzić przez 10 minut w foremce, później wyjąć na metalową kratkę.



niedziela, 26 lipca 2015

biszkoptowa rolada z kremem porzeczkowym


Delikatna, biszkoptowa rolada z pysznym słodko - kwaśnym porzeczkowym nadzieniem o wspaniałym kolorze. Biszkoptowa rolada z kremem porzeczkowym jest smaczna od razu po przygotowaniu, ale w smaku zyskuje zdecydowanie na drugi dzień.


6 jajek
6 łyżek mąki pszennej
6 łyżek cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia


W misce ubić białka ze solą na sztywno, do białek powoli dodawać cukier i dalej ubijać, następnie kolejno dodawać żółtka, cały czas ubijając. Następnie do masy delikatnie wmieszać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Masę wyłożyć na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia, wyrównać wierzch. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 190º C i piec przez około 13 minuty, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto po wyłożeniu z piekarnika zwinąć w roladę, wzdłuż dłuższego boku łącznie z papierem. Roladę ostudzić.


1 1/2 szklanki kremu z czarnej porzeczki
cukier puder

 
Wystudzoną roladę odwinąć, delikatnie usunąć papier. Na ciasto równomiernie wyłożyć krem, zwinąć roladę, wierzch posypać cukrem pudrem. Ciasto schłodzić przed podaniem.

piątek, 24 lipca 2015

konfitura agrestowa z imbirem


Pyszne i jedyne w swoim rodzaju połączenie kwaśnego agrestu z aromatycznym imbirem. Konfitura agrestowa z imbirem jest świetnym dodatkiem do pieczywa, deserów czy też słodkich wypieków, sprawdzi się też zimową porą jako dodatek do herbaty.


800 g agrestu
200 g cukru
125 ml wody
1 łyżeczka mielonego imbiru



Oczyszczony agrest wsypać do garnka, wlać wodę i całość zagotować. Gotować, aż agrest się rozpadnie, po tym czasie całość przetrzeć przez gęste sito. Puree agrestowe wlać do garnka, dodać cukier i imbir, całość zagotować, po czym odstawić bez przykrycia do całkowitego ostudzenia na całą noc. Po tym czasie doprowadzić znowu do wrzenia i gotować kilka minut, odstawić. Powtarzać tak przez co najmniej kilka dni, do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Gorącą konfiturę przełożyć do wypieczonych słoików, szczelnie zakręcić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.

czwartek, 23 lipca 2015

krem z czarnej porzeczki


Słodko - kwaśny krem z czarnej porzeczki z dodatkiem likieru ma bajeczny kolor i jest doskonałym dodatkiem do owoców w pucharkach oraz przekładania ciast. Ten owocowy krem to pyszne nadzienie do kruchych babeczek lub tart.


250 g czarnej porzeczki
2 jajka
2 żółtka
70 g cukru
80 g masła
2 łyżki likieru z czarnej porzeczki 


Do garnka wsypać oczyszczoną porzeczkę, zasypać cukrem i doprowadzić do wrzenia. Całość pogotować, przez chwilę, aż porzeczka puści sok i zacznie się rozpadać. Masę przecedzić przez gęste sito, by otrzymać porzeczkowe puree. Do miski wbić jajka i żółtka, dodać puree porzeczkowe i masło, umieścić miskę na garnku z lekko gotującą się wodą i ubijają wszystko na parze uważając, żeby dno miski nie dotykało wody. Gdy powstanie lekki, puszysty kogiel mogiel dalej ubijać, aż masa zgęstnieje. Wyłączyć gaz i dodać do kremu likier, dobrze wymieszać. Krem przełożyć do wyparzonego słoiczka i zamknąć. 

wtorek, 21 lipca 2015

ciasto ucierane z czereśniami


Ciasto ucierane z czereśniami jest pyszne, bardzo wilgotne i szybkie do przygotowania. By upiec to smaczne ciasto do kawy, wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.


4 jajka
250 g mąki pszennej
250 ml oleju
150 g cukru
1 łyżka ekstraktu waniliowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
250 g czereśni
cukier puder

Jajka ubić z cukrem i solą na puszystą masę, dodać ekstrakt, olej i jeszcze chwilę ubijać. Dodać mąkę, proszek do pieczenia i wszystko razem zmiksować. Ciasto wyłożyć na mniejszą blachę wyłożoną papierem do pieczenia, na wierzchu rozłożyć wydrylowanie czereśnie. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 40 minut, sprawdzić czy patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. 

poniedziałek, 20 lipca 2015

likier z czarnej porzeczki


Crème de cassis według źródła, to likier z czarnych porzeczek produkowany w Burgundii. We Francji nie pije się go w stanie czystym, jest podstawą licznych koktajli, należących do grupy aperitifów, z których część jest nazywanych kir. Pyszny likier z czarnej porzeczki z dodatkiem wanilii, przygotowany na podstawie przepisu Małgorzaty Capriari z książki „Nalewki, likiery i wina domowe”, to polski cassis. Likier ma cudowny aromat, głęboki kolor i wyjątkowy smak.


750 g czarnych porzeczek
750 ml spirytusu
750 g cukru
250 ml wody
1/2 laski wanilii


Przebrane, umyte i osuszone porzeczki przełożyć do dużego słoja, dodać pokrojoną na kawałki wanilię, całość zalać spirytusem, szczelnie zakręcić i odstawić na tydzień. Po upływie tego czasu zlać płyn znad owoców do butelki i wstawić do lodówki. Owoce lekko rozgnieść, zasypać cukrem i dobrze wymieszać. Słoik ponownie szczelnie zakręcić i postawić w słonecznym miejscu, do czasu aż się cukier rozpuści, codziennie potrząsając słoikiem. Powstały syrop zlać przez bibułkowy filtr i połączyć z ekstraktem spirytusowym. Pozostałe owoce przelać przegotowaną, ciepłą wodą, a powstałe popłuczyny przefiltrować przez filtr i dodać do likieru. Gotowy likier odstawić do sklarowania na trzy tygodnie, po czym znowu przefiltrować i przelać do wyparzonych butelek.

sobota, 18 lipca 2015

szwedzkie drożdżówki z jagodami


Pyszne drożdżówki, w których kwaśny smak jagód o aromacie pomarańczy, uwydatnia słodycz kardamonowego ciasta drożdżowego. Szwedzkie drożdżówki z jagodami upieczone na podstawie przepisu Jamie Oliviera z książki "Kulinarne wyprawy Jamiego" są alternatywą dla tradycyjnych jagodzianek, mają puszyste wnętrze i chrupiącą skorupkę na wierzchu. Według przepisu ciasto drożdżowe zagniata się wraz z jagodami, należy uważać, bo nie jest to zbytnio czysta praca, z drugiej strony, nie należy się martwić się o niedokładne sklejenie bułeczek i o to, że w trakcie pieczenia jagody wypłyną. W książce Jamie nazywa je seksownymi szwedzkimi drożdżówkami i z tej ilości składników wychodzi osiem dużych drożdżówek.


800 g mąki pszennej
200 g cukru
50 g masła
375 ml mleka
7 g drożdży instant
1 łyżeczka mielonego kardamonu
2 jajka
szczypta soli 

W misce wmieszać drożdże do ciepłego mleka i odstawić na bok. Ubić jajka z solą w dużej misce, dodać kardamon, cukier, stopione masło, mąkę oraz mleko z drożdżami. Ucierać ciasto, do uzyskania masy o gęstej, lepkiej konsystencji. Ciasto ułożyć w misce, przykryć wilgotną ściereczką i odstawić na godzinę w ciepłe miejsce, by ciasto wyrosło i podwoiło swoją objętość.


400 g jagód
75 g cukru trzcinowego
1 pomarańcza

W czasie, gdy ciasto rośnie, włożyć do miski jagody z cukrem, dodać skórkę startą z pomarańczy oraz sok i wszystko razem dobrze wymieszać.


15 g masła
75 g cukru trzcinowego

Wyłożyć pergaminem dużą formę do pieczenia, rozłożyć na niej masło i posypać połową cukru. Wyrośnięte ciasto wyłożyć na oprószony mąką blat i delikatnie rozciągnąć ciasto tak, by miało powierzchnię prostokąta. Za pomocą łyżki cedzakowej przełożyć połowę jagód na ciasto, rozłożyć je na cieście. Złożyć brzegi ciasta do góry i do środka jak kopertę, ostrożnie, żeby ciasto nie pękało, a owoce nie wypadły. Delikatnie masować ciasto dłońmi, by jagody równomiernie się w nim rozłożyły. Pokroić ciasto na osiem równych porcji, ostrożnie rozciągając i rolując każdą, a następnie splatając w niedbałe węzły. Węzełki ułożyć na blasze w odstępach, w każdej zrobić palcami dołek, nałożyć porcję masy jagodowej i delikatnie wcisnąć ją do środka. Bułeczki posypać pozostałym cukrem, przykryć je wilgotną ściereczką i pozostawić na 20 minut do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Bułeczki wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180º C na około 25 minut, aż będą rumiane.

czwartek, 16 lipca 2015

dżem z czarnej porzeczki z wanilią


Pyszne i jedyne w swoim rodzaju połączenie słodkich czarnych porzeczek z aromatyczną wanilią. Dżem z czarnej porzeczki z wanilią jest świetnym dodatkiem do pieczywa, deserów czy też słodkich wypieków, sprawdzi się też zimową porą jako dodatek do herbaty.


600 g czarnych porzeczek
120 g cukru
1 laska wanilii


Porzeczki obrać, opłukać i zasypać cukrem, odstawić, aż owoce puszczą sok. Dodać przeciętą na pół laskę wanilii, całość zagotować, po czym odstawić bez przykrycia do całkowitego ostudzenia na całą noc. Po tym czasie doprowadzić znowu do wrzenia i gotować kilka minut, odstawić. Powtarzać tak przez co najmniej kilka dni, do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Na koniec wyłowić laskę wanilii i całość gotować jeszcze kilka minut. Gorący dżem przełożyć do wypieczonych słoików, szczelnie zakręcić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.

środa, 15 lipca 2015

lipowe Magdalenki


I nagle wspomnienie zjawiło mi się. Ten smak, to była magdalenka cioci Leonii. W niedzielę rano w Combray (ponieważ tego dnia nie wychodziłem przed godziną mszy), kiedy szedłem do pokoju cioci Leonii powiedzieć jej dzień dobry, dawała mi kawałek ciasta, zmoczywszy je w herbacie lub w naparze kwiatu lipowego. Widok magdalenki nie przypomniał mi nic, nim ją skosztowałem; może dlatego, że widywałem je od tego czasu często - mimo że ich nie jadłem - na ladzie cukierni; obraz ich opuścił owe dni Combray, aby się skojarzyć z innymi świeższymi; może dlatego, że z owych wspomnień, tak długo zostawionych poza pamięcią, nic nie przetrwało, wszystko rozpyliło się; kształty - także ten kształt małej muszelki z ciasta, tak pulchnej i zmysłowej pod swoim surowym i nabożnym rurkowaniem - znikły lub też uśpione, straciły energię, która by im pozwoliła połączyć się ze świadomością. Ale kiedy po śmierci osób, po zniszczeniu rzeczy, z dawnej przeszłości nic nie istnieje, wówczas jedynie zapach i smak, wątlejsze, ale żywsze, bardziej niematerialne, trwalsze, wierniejsze, długo jeszcze, jak dusze, przypominają sobie, czekają, spodziewają się - na ruinie wszystkiego - i dźwigają niestrudzenie na swojej znikomej kropelce olbrzymią budowlę wspomnienia.
I z chwilą gdy poznałem smak zmoczonej w kwiecie lipowym magdalenki, którą mi dawała ciotka (mimo że jeszcze nie wiedziałem i aż znacznie później miałem odkryć, czemu to wspomnienie czyniło mnie tak szczęśliwym), natychmiast stary, szary dom od ulicy, gdzie był jej pokój, przystawił się niby dekoracja teatralna do wychodzącej na ogród oficynki, którą zbudowano dla rodziców od tyłu (owa ścięta ściana, jedyna którą wprzód widziałem) i wraz z domem miasto, od rana do wieczora i w każdym czasie, rynek, na który wysyłano mnie przed śniadaniem, ulice, gdzie załatwiałem sprawunki, drogi, którymi się chodziło, kiedy było ładnie. I jak w owej zabawie, w której Japończycy zanurzają w porcelanowym naczyniu pełnym wody kawałeczki papieru z pozoru byle jakie, które, ledwo się zanurzywszy, wydłużają się, skręcają, barwią, różniczkują się, zmieniając się w kwiat, w domy, w wyraźne osoby, tak samo teraz, wszystkie kwiaty z naszego ogrodu i z parku pana Swanna, i lilie wodne z Vivonne, i prości ludzie ze wsi, i ich domki, i kościół, i całe Combray, i jego okolice, wszystko to, przybrawszy kształt i trwałość, wyszło - miasto i ogrody - z mojej filiżanki herbaty.
Marcel Proust
W stronę Swanna


Ciasteczkom miękkim i pysznym o uroczym muszelkowym kształcie i delikatnym kwiatowym aromacie, obowiązkowo zamoczonych w filiżance herbaty, cudowne znaczenie nadał Marcel Proust w swoich „Poszukiwaniach straconego czasu”. Moje lipowe Magdalenki to mała chwila zapomnienia, najlepiej smakują jedzone jeszcze na ciepło, koniecznie w towarzystwie herbaty lub dla jeszcze mocniejszego wzmocnienia smaku polane domowym syropem z lipy. 


2 jajka
60 g cukru
2 łyżki miodu
75 g masła
2 łyżki syropu z lipy
100 g mąki pszennej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
cukier puder



W misce ubić jajka z cukrem oraz solą na jednolitą, puszysta masę, dodać miód, syrop z lipy i całość ubijaj jeszcze przez chwilę. Do masy dodać stopione, ostudzone masło i chwilę ubijać. Na końcu do masy delikatnie wmieszać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Ciasto wlać do natłuszczonych foremek i wstawić do piekarnika rozgrzanego do 200° C, na około 12 minut, aż ciastka wyrosną i staną się złociste na krawędziach i wypieczone. Ciasteczka przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.

poniedziałek, 13 lipca 2015

tiramisu z truskawkami i bazylią


Tiramisu z truskawkami, to deser w którym słodycz serka mascarpone została przełamana truskawkowym puree z dodatkiem tajskiej bazylii o anyżowym zapachu i lukrecjowo - miętowym aromacie. Deser jest lżejszy i bezpieczniejszy od klasycznej wersji, gdyż białka zostały ubite na bazie bezy włoskiej, a żółtka z syropem cukrowym. Tiramisu z truskawkami i bazylią przygotowane na podstawie tego przepisu najlepiej przygotować wieczorem, na dzień przed podaniem, by smaki się przegryzą, a biszkopty wchłonęły puree truskawkowe.


350 g truskawek
20 g cukru pudru 
1 łyżka soku z cytryny
2 gałązki tajskiej bazylii 
16 biszkoptów

W naczyniu zmiksować na gładkie puree truskawki, cukier puder, sok z cytryny oraz listki bazylii. Biszkopty podzielić na cztery części, maczać w puree i ułożyć na dnie naczynek. Pozostałe puree podzielić na części i wlać do naczynek. Odstawić do schłodzenia. 


250 g mascarpone
2 jaja
80 g cukru pudru 

2 łyżki wody

Połowę ilości cukru umieścić na garnku z jedną łyżką wody i na małym ogniu doprowadzić do wrzenia, aż utworzy się syrop z dużymi bąbelkami. W naczyniu ubić białka na sztywną masę, powoli dolewać syrop, cały czas ubijając masę, aż stanie się błyszcząca. Ubite białka odstawić. Pozostały cukier umieścić na garnku z jedną łyżką wody i na małym ogniu doprowadzić do wrzenia, aż utworzy się syrop z dużymi bąbelkami. Na syrop delikatnie wlewać roztrzepane żółtka, cały czas ubijając masę, do momentu, aż stanie się puszysta. Masę ostudzić. W naczyniu ubić mascarpone, dodać ubite żółtka, aż krem stanie się jednolity. Następnie do masy delikatnie wmieszać ubite białka. Krem nałożyć do pucharków. Całość schłodzić przed podaniem.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect