codzienność

sobota, 30 grudnia 2017

czekoladki pomarańczowo - żurawinowe


Słodycz przygotowana na bazie mleka skondensowanego słodzonego i białej czekolady z dodatkiem suszonej żurawiny i kandyzowanej skórki pomarańczowej, posypana cukrem złocistym jest bardzo mocno uzależniająca. Czekoladki pomarańczowo - żurawinowe inspirowane tym przepisem są doskonałe w smaku i mają tylko jedną wadę, bardzo szybko znikają. 


400 g białej czekolady
530 g mleka zagęszczonego słodzonego
150 g suszonej żurawiny
skórka z 2 pomarańczy
50 g cukru
125 ml wody
30 g cukru złocistego

Do garnka wrzucić obraną skórkę z pomarańczy pokrojoną w paski, zalać wrzącą wodą i gotować 5 minut, odcedzić. Czynność powtórzyć. W rondelku zagotować wodę z cukrem, wrzucić skórki pomarańczowe i gotować na małym ogniu, aż staną się półprzezroczyste. Całość wystudzić, następnie odcedzić skórki na sitku. Do garnka wlać mleko skondensowane, dodać połamaną czekoladę i całość podgrzewać na małym ogniu, aż czekolada się rozpuści. Dodać skórkę z pomarańczy oraz żurawinę i całość wymieszać. Masę wyłożyć równomiernie do mniejszej formy wyłożonej folią spożywczą, wierzch posypać cukrem złocistym. Masę przykryć folią spożywczą i schłodzić w lodówce. Po tym czasie masę pokroić na małe kwadraty i podawać.

czwartek, 28 grudnia 2017

markizy z kremem ajerkoniakowym


Maślane ciasteczka dla dorosłych nadziane doskonałym kremem przygotowanym z domowego ajerkoniaku i cukru pudru. Z ciastem doskonale się pracuje, można wycinać z niego dowolny kształt, świetnie odwzorowuje też odciśnięty kształt i niewiele rośnie. Markizy z kremem ajerkoniakowym są przepyszne, bardzo kruche, idealne do podgryzania w towarzystwie ulubionego napoju. 


440 g mąki pszennej
140 g cukru pudru 
260 g masła
2 żółtka 
szczypta soli

Z podanych składników zagnieść szybko ciasto. Ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie na grubość kilku milimetrów i odcisnąć dowolny wzór i wyciąć foremką ciastko. Ciastka układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piec około 12 minut w temperaturze 180º C. Ciastka studzić na kratce.


150 g cukru pudru
3 łyżki ajerkoniaku

Utrzeć ze sobą składniki nadzienia na gładką masę. Kremem smarować jedno ciastko, układać następne i przyciskać, aby się skleiły.

wtorek, 26 grudnia 2017

mini Pandoro


Włoskimi bohaterami świątecznych stołów są dwa słynne ciasta - Panettone i Pandoro. Włosi jedzą je jednak chętnie także w Sylwestra w towarzystwie wina musującego. W niektórych rodzinach przechowuje się je nawet do 3 lutego i właśnie w dzień poświęcony świętemu Błażejowi zjada kawałek, co zabezpiecza przed chorobami gardła na cały okrągły rok. Pandoro to przysmak z Werony, pochodzi od Pane di Vienna, czyli chlebka wiedeńskiego przypominającego francuskie briosze. To ulubione ciasto bogatych Wenecjan, w okresie renesansu podawano je pokryte płatkami złota. Mini Pandoro w tradycyjnym kształcie gwiazdy upieczone na podstawie przepisu z forum CinCin, są niezwykle puszyste i przepyszne.


50 g mąki pszennej
10 g cukru
1 żółtko
15 g drożdży
60 g wody

W rondelku wymieszać wszystkie składniki starteru za pomocą trzepaczki. Miskę przykryć ściereczką kuchenną i odstawić na 60 minut w ciepłe miejsce, aż podwoi objętości.

cały starter
200 g mąki pszennej
3 g drożdży
25 g cukru
30 g masła
1 jajko

Do starteru dodać drożdże, jajko, mąkę, cukier i wyrabiać ciasto najpierw w misce, a następnie na blacie dodając masło i mieszając do uzyskania jednorodnej konsystencji. Ciasto przełożyć do miski i zostawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 45 minut.


całe ciasto z I etapu
200 g mąki pszennej
100 g cukru
2 jajka
1 łyżeczka soli
1 laska wanilii
140 g masła

Najpierw do ciasta z I etapu dodać jajka, cukier, mąkę, sól i ziarenka z wyskrobane z laski wanilii. Wyrabiać ciasto około 12 minut do uzyskania jednorodnej konsystencji. Ciasto włożyć do miski i odstawić do wyrośnięcia na około 90 minut. Po tym czasie wstawić ciasto do lodówki na 40 minut. Następnie wyłożyć ciasto na stolnicę i lekko wyrobić, uformować z niego kwadrat, na wierzchu położyć masło, założyć boki jak kopertę i przewałkować, potrójnie złożyć. Włożyć do lodówki na około 20 minut. Wałkowanie i chłodzenie powtórzyć jeszcze dwa razy.

20 g masła
20 g cukru
cukier puder

Ciasto podzielić na części i włożyć do foremek posmarowanych masłem i wysypanych cukrem. Odstawić do wyrośnięcia na około 270 minut. Foremki wstawić do piekarnika nagrzanego do 170º C i piec 10 minut, a następnie zmniejszyć temperaturę do 160º C i dopiekać jeszcze 20 minut. Babki podawać posypane cukrem pudrem.

poniedziałek, 25 grudnia 2017

Wesołych Świąt


Szczęśliwych, kojących, 
przeżytych w zgodzie ze światem 
i z sobą samym, 
pełnych życia i miłości 
Świąt Bożego Narodzenia 
tego życzy

Kamila

niedziela, 24 grudnia 2017

bûche de Noël


Bûche de Noël w dosłownym tłumaczeniu bożonarodzeniowe polano, to według źródła tradycyjne ciasto w kształcie polana drewna, spożywane w czasie Świąt Bożego Narodzenia po pasterce we Francji i innych krajach. Prawdopodobnie już od XII wieku istniał we Francji oraz we Włoszech, gdzie bûche nazywano ceppo, wigilijny zwyczaj przynoszenia do domu dużego polana, które paliło się następnie przez wiele godzin w kominku w wieczór świąteczny. Sam proces podpalania go był istotny, zależnie od regionu i od panujących lokalnie zwyczajów, wszczynał go gospodarz domu, matka zebranych dzieci lub młode dziewczęta dom ten zamieszkujące. Przed podpaleniem skrapiano drewno oliwą lub słodkim winem owocowym, sypano nań sól i pieprz, święcono zachowanym od Niedzieli Palmowej wawrzynem oraz odmawiano odpowiednie modlitwy. Popiół, który pozostawał po spaleniu polana, miał chronić dany dom od uderzeń piorunów i od sił nieczystych. Nieznana jest dokładna data pojawienia się ciasta o nazwie bûche de Noël, które symbolicznie nawiązywać by miało do opisanej wyżej tradycji. W regionie Poitou - Charentes zanotowano jego istnienie w XIX wieku, niemniej faktycznie stało się ono powszechnie znane dopiero w wieku dwudziestym. Ciasto to robi się przy użyciu kremu maślanego i ciasta biszkoptowego, które tworzą roladę. Najbardziej znane smaki nadawane kremowi to wanilia, orzech laskowy, Grand Marnier i kawa. Bardzo popularne są także wersje lodowe tego deseru. Na cieście umieszcza się figurki z cukru lub z plastiku, nawiązujące do ikonografii świątecznej, jak Święty Mikołaj, choinka, krasnoludki. Bûche de Noël, nadziane kremem na bazie mascarpone, pokryte czekoladowo - śmietanowym kremem i udekorowane bezowymi grzybkami, to ciasto łatwe do przygotowania, trzeba mu tylko poświęcić czas, za to wspaniale prezentuje się na stole i pysznie smakuje. 


4 jajka
75 g cukru
55 g mąki pszennej
30 g mąki ziemniaczanej
20 g kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
sól 


Białka oddzielić od żółtek i ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać cukier i dalej ubijając, aż cukier się całkowicie rozpuści. Następnie dodać żółtka i nadal ubijać. Dodać przesiane mąki, kakao i proszek do pieczenia i delikatnie wymieszać. Masę wyłożyć na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia, wyrównać wierzch. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego temperaturze 180º C i piec przez około 17 minuty, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto po wyłożeniu z piekarnika zwinąć w roladę, wzdłuż dłuższego boku łącznie z papierem. Roladę ostudzić. 


250 g mascarpone 
250 ml śmietany kremówki 
50 g cukru pudru 
1 łyżka ekstraktu waniliowego 
skórka z 1 cytryny 


W misce ubić mascarpone z cukrem, ekstraktem i śmietaną na gładki krem, dodać skórkę startą z cytryny i wymieszać. Wystudzoną roladę odwinąć, delikatnie usunąć papier. Na ciasto równomiernie rozłożyć krem, zwinąć roladę. Roladę schłodzić w lodówce.


250 ml śmietany kremówki
250 g czekolady deserowej
cukier puder
kakao


W garnuszku podgrzać śmietanę, dodać połamaną na kawałki czekoladę, wymieszać, do roztopienia się czekolady, masę schłodzić. W misce ubić na sztywno masę śmietanowo - czekoladową. Roladę pociąć na kawałki i ułożyć na desce w kształcie pnia. Krem równomiernie rozprowadzić na cieście, grzebieniem do dekorowania zrobić paski na roladzie. Roladę udekorować bezowymi grzybkami i posypać cukrem pudrem i kakao. Roladę schłodzić przed podaniem.

sobota, 23 grudnia 2017

pierniczki z marmoladą z owoców dzikiej róży


Wspaniałe pierniczki o różanym aromacie, są idealne do podgryzania, sprawdzą się także jako słodki upominek. Pierniczki z tego przepisu wychodzą idealne równe, więc można wycinać z ciasta dowolne kształty i dowolnie ozdabiać. Pierniczki z marmoladą z owoców dzikiej róży dodaję do akcji Festiwal Pierniczków.


500 g mąki pszennej
300 g miodu
150 g cukru
100 g masła
1 łyżka kakao
2 łyżeczki przyprawy do piernika
1 jajko 
1 łyżeczka proszku pieczenia 
 
W garnuszku podgrzać miód, cukier i masło, aż składniki się rozpuszczą. W misce wymieszać mąkę z przyprawą do piernika, kakao i proszkiem do pieczenia, dodać rozpuszczone składniki i wyrobić gładkie ciasto. Ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie na grubość kilku milimetrów i wycinać pierniczki całe i z okienkiem. Pierniczki układać na blaszce wyłożonej papierem. Piec około 10 minut w temperaturze 180º C. Pierniczki studzić na kratce.


Pełne pierniczki posmarować marmoladą i przykryć drugim z dziurką, przycisnąć aby się skleiły.



piątek, 22 grudnia 2017

pierniczki na smalcu


Pierniczki przygotowane z dodatkiem smalcu, który sprawia, że są one kruche i delikatne. Pierniczki upieczone na podstawie tego przepisu można dowolnie formować i wycinać różne kształty. Pierniczki są idealne do jedzenia zaraz po upieczeniu, ale z czasem zyskują w smaku i aromacie, więc można je dłużej przechowywać z zamkniętym pojemniku. Przepis na pierniczki na smalcu upieczone na podstawie starego przepisu, dodaję do akcji Festiwal Pierniczków.
 
450 g mąki pszennej
100 g smalcu
60 g miodu
120 g cukru
125 ml mleka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
5 g kakao
2 łyżeczki przyprawy do piernika

 
W garnuszku podgrzać mleko, smalec i miód, aż składniki się rozpuszczą. W misce wymieszać mąkę z przyprawą do piernika i proszkiem do pieczenia, dodać rozpuszczone składniki i wyrobić gładkie ciasto. Ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie na grubość kilku milimetrów i foremką wycinać pierniczki w dowolnym kształcie i formacie. Pierniczki układać na blaszce wyłożonej papierem. Piec około 12 minut w temperaturze 180º C, aż się ładnie zarumienią. Pierniczki studzić na kratce. Pierniczki ozdabiać dowolnie.



czwartek, 21 grudnia 2017

piernikowa krajanka


Piernikowa krajanka napakowana suszoną żurawiną i orzechami, z wierzchu pokryta pomarańczowym lukrem, jest przepyszna i bardzo aromatyczna. Pierniczki są idealne do jedzenia zaraz po upieczeniu, ale z czasem zyskują w smaku i aromacie, więc można je dłużej przechowywać z zamkniętym pojemniku. Krajanka jest szybka do przygotowania, wystarczy bowiem zagnieść ciasto, uformować z niego wałki, upiec, polukrować i pokroić na gorąco. Przepis na krajankę dodaję do akcji Festiwal Pierniczków.


150 g cukru pudru
sok z 1/4 pomarańczy

 
Z podanych składników przygotować lukier, odstawić.


400 g mąki pszennej
250 g cukru pudru
3 jajka
150 g masła
1/2 łyżeczki sody
3 łyżeczki przyprawy do piernika
skórka z 1 pomarańczy
60 g suszonej żurawiny
60 g orzechów 
 
Do miski dodać składniki i wyrobić gładkie ciasto. Na blacie posypanym mąką z ciasta uformować sześć wałków. Wałki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180° C i piec wałki około 20 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Wałki przełożyć na kratkę do studzenia i jeszcze ciepłe pokrywać lukrem. Następnie wałki pokroić na kawałki. Krajankę przechowywać w zamkniętym pojemniku. 



środa, 20 grudnia 2017

pierniczki marcepanowe


Pierniczki o migdałowym aromacie, są idealne do podgryzania, sprawdzą się także jako słodki upominek. Pierniczki z tego przepisu wychodzą idealne równe, więc można wycinać z ciasta dowolne kształty i dowolnie ozdabiać. Pierniczki marcepanowe przepisu Jolanty Muras z książeczki "Najlepsze pierniki i makowce" dodaję do akcji Festiwal Pierniczków.

400 g mąki pszennej
250 g masła
150 g cukru
30 g cukru z wanilią
1 jajko
1 łyżka przyprawy do piernika
100 g masy marcepanowej
100 g mielonych migdałów


W misce wymieszać mąkę, mielone migdały z przyprawą do piernika, dodać posiekane masło, cukry i wymieszać. Do masy dodać jajko, masę marcepanową i szybko zagnieść gładkie ciasto. Ciasto uformować w kulę, zawinąć w folię spożywczą i schować do lodówki na około 30 minut. Po tym czasie ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie na grubość kilku milimetrów i foremką wycinać pierniczki w dowolnym kształcie. Pierniczki układać na blaszce wyłożonej papierem. Piec około 12 minut w temperaturze 180º C, aż się ładnie zarumienią. Pierniczki studzić na kratce. Pierniczki ozdabiać dowolnie.



wtorek, 19 grudnia 2017

sałatka śledziowa z żurawiną i czerwoną cebulą


Bez ryb nie wyobrażamy sobie kolacji wigilijnej. Są one nieodłącznym elementem tradycji oraz bardzo ważnym symbolem wigilijnego stołu, podobnie jak barszcz wigilijny, uszka z kapustą i grzybami czy też pierogi. Ryby, które symbolizują szczęście i pomyślność w nadchodzącym Nowym Roku należą do ścisłego kanonu potraw wigilijnych, dlatego wraz z firmą SEKO SA - na fali smaku wzięłam udział w akcji JEDNA Z DWUNASTU. SEKO SA to wiodące polskie przedsiębiorstwo przetwórstwa rybnego. Firma powstała w 1992 roku w Porcie Rybackim „Dalmor" w Gdyni, a w 1995 roku została przeniesiona do Chojnic. W ofercie SEKO SA jest ponad 200 pozycji asortymentowych, w różnych kategoriach. Są to marynaty, mrożonki, pasty, sałatki i konserwy przygotowane głównie na bazie śledzia i makreli sprowadzanych z certyfikowanych łowisk Islandii, Norwegii, Danii, Niemiec i Kanady. Z filetów śledziowych solonych a’la matjas przygotowałam sałatkę śledziową z żurawiną i czerwoną cebulą. Żurawina, czerwona cebula i śledź, to połączenie wyjątkowe w smaku, zwłaszcza w ten szczególny czas. Prosta sałatka, która zawiera tylko kilka składników najwyższej jakości z pewnością będzie rarytasem wigilijnego stołu.


200 g filetów śledziowych solonych a’la matjas
100 g suszonej żurawiny
1 czerwona cebula
50 g majonezu
pieprz

 
Pokrojone w kostkę filety śledziowe włożyć do miseczki, dodać żurawinę, posiekaną w kostkę cebulę, majonez, doprawić do smaku pieprzem i całość wymieszać. Sałatkę odstawić do schłodzenia.


poniedziałek, 18 grudnia 2017

bezowe grzybki


Bezowe grzybki, to idealna dekoracja jesiennych i zimowych ciast. Wyglądają ślicznie i ucieszą wielbicieli bezowy ciasteczek. Grzybki bardzo łatwo przygotować i będą doskonałe, by udekorować nimi świąteczną roladę Bûche de Noël.


2 białka
100 g cukru
szczypta soli
25 g gorzkiej czekolady
kakao
cukier puder 


Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dalej ubijając dodawać stopniowo cukier. Gdy białka są już dobrze ubite a cukier rozpuszczony przełożyć masę do jednorazowego rękawa cukierniczego, odciąć koniec rękawa i wyciskać stożki na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Następnie powiększyć dziurę w rękawie i wyciskać kleksy, które następnie delikatnie spłaszczyć wilgotnym palcem. Beziki piec w piekarniku nagrzanym do 110° C przez koło 90 minut. Beziki dobrze ostudzić. Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej i przy pomocy pędzelka posmarować czekoladą spód kleksa, za pomocą wykałaczki zrobić dodatkowo paseczki. Stożek z góry posmarować czekoladą i przykleić do kapelusza. Grzybki odstawić na blachę, aż czekolada zastygnie. Gotowe grzybki oprószyć delikatnie cukrem pudrem i kakao.

niedziela, 17 grudnia 2017

ciasteczka spekulatius


Ciasteczka spekulatius, to kruche i migdałowe ciasteczka prosto ze Szwajcarii. Ciasteczka są przepyszne, mają bardzo korzenny aromat, dzięki domowej przyprawie. Ciasteczka przygotowuje się przy użyciu specjalnych drewnianych foremek, jednak można je wycinać najzwyklejszymi foremkami do pierniczków i dowolnie ozdabiać. Ciasteczka przygotowane na podstawie przepisu Betty Bossy z książki "Backen in der Weihnachtszeit".

250 g mąki pszennej
120 g masła
120 g brązowego cukru
1 jajko
60 g mielonych migdałów
skórka z 1 cytryny
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
 
W misce zmiksować masło z cukrem na puszystą masę, dodać sól, jajko i dalej miksować. Do masy dodać przyprawę oraz skórkę startą z cytryny oraz mielone migdały i połączyć z masą. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i wsypać do masy. Zgnieść na jednolite ciasto, zawinąć w folię i odłożyć do lodówki na około 30 minut. Po wyjęciu z lodówki ciasto rozwałkować, formę do Speculoos oprószyć mąką, kawałki rozwałkowanego ciasta wciskać w foremkę, nadmiar odcinając i wyrównując nożem. Ciastka wykładać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 200º C przez około 15 minut. Po upieczeniu przestudzić na kratce.

sobota, 16 grudnia 2017

przyprawa do speculoos


Speculaas lub speculaasje według źródła to, ciasteczko korzenne o kształcie figurki z wyciśniętym w cieście dekoracyjnym ornamentem, tradycyjnie wyrabiane przy użyciu drewnianych form. Nazywane też dawniej ciasteczkiem świętego Mikołaja. Charakterystyczny smak i zapach nadaje ciasteczkom mieszanka przypraw korzennych o nazwie speculaaskruiden. Popularne w Holandii, tradycyjnie spożywane w okresie święta Sinterklaas. W Belgii wariant tego ciasteczka znany jest pod nazwą speculoos, natomiast Hasselt jest znane z ciasteczek Hasseltse speculaas. Po powstaniu Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej statki przywoziły duże ilości przypraw korzennych, które stały się powszechnie dostępne. Najprawdopodobniej przyprawy te były znane już w starożytnym Rzymie i na tereny dzisiejszej Holandii docierały już wcześniej, ale w niewielkich ilościach i były dostępne tylko dla najzamożniejszych. W XVII wieku cukiernicy eksperymentując z przyprawami zaczęli wypiekać korzenne ciasteczka, które znajdowały wielu nabywców. Ze względu na wysoką cenę przypraw korzennych, spożywanie ciasteczka korzennego do filiżanki herbaty było uważane za luksus. Cukiernicy trzymali w tajemnicy stosunek wagowy poszczególnych przypraw w mieszance. Każdy cukiernik miał także opracowaną własną metodę przyrządzania ciasta, pieczenia i przechowywania. Dawniej ciasteczka były wypiekane tylko w okresie święta Sinterklaas i Bożego Narodzenia. W skład mieszanki przyprawowej do ciastek speculaaskruiden stosowanej do wypieku ciasteczek wchodzi głównie cynamon, gałka muszkatołowa, goździki, imbir, pieprz biały, anyż, kardamon i ewentualnie kolendra. W sprzedaży znajdują się gotowe mieszanki przyprawowe. W zależności od proporcji poszczególnych przypraw w mieszance ciasteczka mogą mieć bardziej ostry lub łagodny smak. Większa ilość białego pieprzu i goździków nadaje ostry smak, natomiast przewaga cynamonu i anyżu sprawia, że ciasteczka mają łagodny smak. Przyprawy odpowiadają za charakterystyczny korzenny zapach ciasteczek. Moja przyprawa do speculoos została przygotowana na podstawie przepisu Brendy Keirsebilck z książki "Juliette's speculoos".

4 g pieprzu
4 g mielonego imbiru
8 g goździków
4 g gałki muszkatałowej
24 g cynamonu
2 g kardamonu

Wszystkie składniki zmielić w młynku do kawy lub utłuc w moździerzu. Przetrzeć przez sitko i dokładnie wymieszać. Przyprawę przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku.

piątek, 15 grudnia 2017

ciasteczka korzenna układanka


Ciasteczka korzenna układanka, to wspaniała alternatywa do pierniczków, idealne do chrupania i jako słodka niespodzianka. Ciastka są bardzo delikatne i kruche, pięknie pachną. Z ciastem dobrze się pracuje i można wycinać z niego różne kształty i dowolnie ozdabiać.


200 g masła
100 g cukru pudru
4 żółtka
100 g mąki ziemniaczanej
300 g mąki pszennej
1 łyżka przyprawy do piernika
szczypta soli 

 
Z podanych składników zagnieść szybko ciasto. Ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie na grubość kilku milimetrów i wycinać ciasteczka w kształcie układanki. Ciastka układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piec około 12 minut w temperaturze 180º C. Ciastka studzić na kratce.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect