codzienność

środa, 30 listopada 2011

babka czekoladowa z konfiturą wiśniową


(…) możesz zaprosić Dianę na dzisiejsze popołudnie i poczęstować ją herbatą. 
- Ach, Marylo! - Ania klasnęła w dłonie. - Jak cudnie, jak doskonale! Jednak Maryla musi mieć wyobraźnię, bo inaczej skąd by wiedziała, że tak bardzo tego pragnęłam. Jakże to będzie rozkoszne, zupełnie jak u dorosłych! 
Z pewnością nie zapomnę wsypać herbaty, mając gościa przy stole. 
Marylo, czy mogę użyć serwisu z pączkami róż?
- O, bynajmniej! Serwis z pączkami róż i co jeszcze? Wiesz dobrze, że nie używam go nigdy, jedynie tylko podczas odwiedzin pastora lub pań ze związku. Użyjesz zwykłej zastawy, weźmiesz stare brązowe filiżanki do herbaty. Ale pozwalam ci otworzyć słoik z konfiturami z wisien. Trzeba je zużyć… zdaje mi się, ze zaczynają się cukrzyć. Możesz też wziąć kawałek placka z owocami, podać trochę pierników i herbatników.
- Wyobrażam sobie, jak to, siedząc na honorowym miejscu przy stole, będę częstowała herbatą! - zawołała Ania rozpromieniona. - Zapytam Dianę, czy używa cukru do herbaty. Wiem dobrze, iż nie używa, ale udam, że nie wiem. Potem poproszę, by wzięła jeszcze kawałek placka i nieco więcej konfitur. Ach, Marylo, jak przyjemna jest sama myśl o podobnej chwili. Czy będę mogła wprowadzić ją do pokoju gościnnego, aby tam zdjęła i położyła swój kapelusz? I czy będziemy mogły siedzieć w bawialni?
- To zbyteczne, nasz codzienny pokój wystarczy w zupełności dla ciebie i twojego gościa. Lecz mamy jeszcze pół butelki soku malinowego, pozostał z ostatniego naszego zebrania w zeszłym tygodniu. Stoi na drugiej półce w spiżarni. Weźcie go sobie trochę, jeśli będziecie miały ochotę. Zostawię wam też kilka rogalików na podwieczorek, bo kto wie, czy Mateusz, zajęty zwózką kartofli na statek, powróci wcześnie na wieczerzę.
Ania jak strzała pomknęła wzdłuż Źródła Leśnych Nimf i przebiegła pełną zapachów sośniny ścieżką wiodącą ku Sosnowemu Wzgórzu, aby zaprosić Dianę na herbatę. Na skutek tego zaproszenia, zaledwie Maryla pojechała do Carmody, natychmiast zjawiła się Diana w odświętnej sukience, w stroju, 
w jakim bywają osoby zaproszone na herbatę (...)
Lucy Maud Montgomery
Ania z Zielonego Wzgórza


Babka czekoladowa z tego przepisu jest idealna na podwieczorek. Jest mocno czekoladowa i puszysta, z dodatkiem pysznych wiśni i polewy czekoladowej. Aby urok staroświeckich podwieczorków był zachowany nie może zabraknąć pysznej konfitury wiśniowej, która doskonale pasuje do ciasta czekoladowego. Idealny podwieczorek dodaję do akcji 100 lat Lucy Maud w kuchni, inspiracją był fragment z książki "Ania z Zielonego Wzgórza".

125 g masła 
3/4 szklanki cukru 
2 jajka 
100 g ciemnej czekolady
1 1/4 szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia 
2 łyżki kakao 
1/2 szklanki mleka 
Utrzeć miękkie masło z cukrem na białą i puszystą masę, dodawać po jednym jajku, jednocześnie dobrze miksując. Czekoladę roztopić, mąkę przesiać razem z proszkiem do pieczenia i kakao. Ubitą masę delikatnie wymieszać z roztopioną czekoladą, a następnie połączyć z przesianymi suchymi składnikami, dodając je łyżkami na przemian z mlekiem, mieszać mikserem na małych obrotach. Ciasto nałożyć do formy, uprzednio posmarowanej tłuszczem. Powciskać wiśnie do środka masy. Piec w piekarniku nagrzanym do 170º C, przez 40 minut, do czasu aż środek będzie upieczony. Ciasto ostudzić i polać roztopioną czekoladą.



konfitura wiśniowa


Pyszna, bardzo słodka, robiona według staroświeckiej metody konfitura wiśniowa
 
1000 g wiśni
1000 g cukru 

Przebrać wiśnie, opłukać je, osuszyć i wydrylować. Następnie zasypać je cukrem i odstawić, aż puszą sok. Następnie zagotować i odstawić bez przykrycia na 24 godziny. Po tym czasie doprowadzić znowu do wrzenia i odstawić, powtarzać tak przez co najmniej 7 dni. Ostatniego dnia doprowadzić po raz ostatni do wrzenia i gorącą konfiturę wkładać do słoiczków. Zamknąć wygotowanymi pokrywkami, odwrócić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia. 

wtorek, 29 listopada 2011

sałatka brokułowa z cheddarem


Cheddar według źródła to rodzaj angielskiego sera, który jest produkowany z krowiego mleka. Nazwa sera pochodzi od nazwy wsi Cheddar w Anglii. Początek produkcji datuje się na rok 1170. Ser ten jest zaliczany do serów podpuszczkowych, dojrzewających oraz twardych, ma żółtopomarańczową barwę, smak ostry, lekko kwaskowy oraz orzechowy. Ten ser idealnie łączy się w sałatce z brokułem i boczkiem, z dodatkiem rodzynek i suszonej żurawiny. Sałatka ta doskonale smakuje podana do mięsa. Przepis na  sałatkę brokułową z cheddarem podpatrzony u Anny Olson.


1/4 szklanki rodzynek
1/4 szklanki suszonej żurawiny
1 brokuł
50 g gotowanego boczku
1 cebulka dymka
1/3 szklanki majonezu
3 łyżki kwaśnej śmietany
1 łyżka soku z cytryny
1 szklanka tartego sera cheddar
sól
pieprz

Brokuła zblanszować, a następnie podzielić na drobne różyczki. Boczek pokroić w kostkę, dymkę posiekać. Rodzynki i żurawinę namoczyć w ciepłej wodzie, aż zmiękną, a następnie odsączyć. Wymieszać w misce brokuły, boczek i dymkę. W innej miseczce zmieszać majonez, śmietanę oraz sok z cytryny i dodać do brokułów. Wsypać starty cheddar, rodzynki oraz żurawinę, doprawić do smaku i wymieszać. Wstawić do lodówki przed podaniem.

poniedziałek, 28 listopada 2011

placki dyniowe z serem feta i koperkiem


Idealna na ciepły posiłek delikatne placki z dyni, z dodatkiem sera feta i koperku. Zmodyfikowany przepis na placki dyniowe z serem feta i koperkiem pochodzi z blogu Kalejdoskop Kulinarny.

1 szklanka dyni
150 g mąki pszennej
2 jajka
125 g sera feta
3 łyżki posiekanego koperku
sól  
pieprz
olej do smażenia

Dynię zetrzeć na grubej tarce, dodać mąkę, ser, koperek, wbić jajka i wyrobić na jednolitą masę, doprawić do smaku solą i pieprzem. Olej rozgrzać na patelni, łyżką wkładać porcje masy i smażyć placki z obu stron na złoty kolor. Przed podaniem posypać pestkami dyni oraz serem feta.

sobota, 26 listopada 2011

paluchy pszenne z otrębami i makiem


Smaczne paluchy pszenne z otrębami i makiem są idealne na śniadanie. Te bardzo puszyste bułeczki pełne otrąb i maku szybko znikają. Przepis pochodzi stąd.
 
15 g drożdży
1/2 łyżeczki cukru
170 ml maślanki lub kefiru 
420 g mąki pszennej
50 g otrąb
1 łyżeczka soli
2 łyżki maku 
100 ml wody
3 łyżki oliwy

W kubku wymieszać drożdże w cukrem i maślanką. Oddzielnie w misce wymieszać mąkę, otręby, sól i mak. Zrobić dołek, wlać maślankę z drożdżami i wodę. Odstawić na 15 minut. Dodać oliwę i wyrobić gładkie, miękkie ciasto ręcznie lub mikserem z hakami, około 5 minut. Miskę przykryć folią i odstawić, aż ciasto podwoi objętość. Wyrośnięte ciasto podzielić na 8 części, lekko natłuszczonymi dłońmi uformować kulki, rozpłaszczyć i zwinąć w rulon formując bułeczki. Ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć ściereczką i odstawić na 40 minut do wyrośnięcia. Posmarować mlekiem i posypać makiem. Bułki piec około 15 minut w temperaturze 180° C.
 

piątek, 25 listopada 2011

ciastka orzechowe


Małe ciastka powstające w tempie ekspresowym, pełne orzechów włoskich. Do ich przygotowania potrzeba niewiele składników a na dodatek można zużyć białka, które zostały nam w lodówce. Pyszne ciastka orzechowe z przepisu Laury Calder.


140 g masła
200 g cukru pudru
90 g mielonych orzechów włoskich
60 g mąki pszennej
5 białek
2 łyżki koniaku

Masło roztopić w rondlu i odstawić, żeby ostygło. Wymieszać cukier, zmielone orzechy i mąkę. Dodać białka jajek i koniak, a na koniec masło. Rozgrzać piekarnik do temperatury 230° C, nałożyć ciasto do foremek, ale tylko do 3/4 ich pojemności. Piec kilka minut a następnie, zmniejszyć temperaturę do 200° C i piec dalej, aż ciastka zarumienią się, a wetknięta wykałaczka będzie sucha, czyli około 10 minut.

czwartek, 24 listopada 2011

talerz kebab


Znalazłam ten przepis dawno temu i często do niego wracam, bo to szybki sposób na obiad. Talerz kebab można przygotować wcześniej, a potem tylko wstawić do piekarnika i całość zapieć. Piersi z kurczaka przygotowane w ten sposób są soczyste, z dodatkiem pomidorów, papryki i oliwek. Doskonale do tego kurczaka smakuje kasza kuskus. Całości dopełnia sos czosnkowy na bazie sera feta i jogurtu naturalnego.   


200 g jogurtu naturalnego
3 ząbki czosnku
125 g ser feta
oregano

Zmiksować ser feta z jogurtem i obranym czosnkiem, dodać oregano. 

400 g filetów z kurczaka
1 żółta papryka
3 pomidory
2 cebule 
100 g zielonych oliwek
sól
pieprz
oregano
bazylia
3 łyżki oleju 
kasza kuskus

Pokroić kurczaka na małe kawałki, przyprawić solą i pieprzem. Cebulę, paprykę i pomidory pokroić w drobne kawałki, oliwki osączyć z zalewy i drobno pokroić. Wszystko włożyć do żaroodpornego naczynia, przyprawić bazylią, oregano, wlać olej i wszystko wymieszać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180º C  i piec około 25 minut. Kaszę kuskus przygotować według przepisu podanego na opakowaniu. Kurczaka podawać z kuskusem oraz sosem czosnkowym.

środa, 23 listopada 2011

łosoś teriyaki


Teriyaki według źródła, to japońska technika kulinarna, zaliczana do kategorii potraw yakimono, polegająca na pieczeniu bądź grillowaniu mięsa lub ryb w specjalnej marynacie zwanej tare. Tere oznacza błyszczeć, marynata na potrawie błyszczy pod wpływem dużej ilości cukru w sosie. Główne składniki marynaty to sos sojowy, słodkie wino ryżowe mirin oraz cukier albo miód. Łosoś teriyaki to jeden z bardziej popularnych sposobów na łososia, prosty i uniwersalny. Łosoś marynowany jest w gotowym sosie teriyaki, uzupełnionym sokiem z limonki, syropem klonowym, chilli i imbirem. Tak przygotowana ryba idealnie smakuje podana z pieczonymi warzywami. Przepis na marynatę do łososia pochodzi z Kwestii Smaku.

400 g filetów łososia
1/2 szklanki sosu teriyaki
sok z 1/2 limonki
3 łyżki syropu klonowego
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka tartego korzenia imbiru
papryczki chilli

Łososia opłukać, osuszyć papierowym ręcznikiem. W misce wymieszać sos teriyaki, sok z limonki, syrop klonowy, posiekany czosnek, imbir i drobno posiekaną papryczkę chilli. Włożyć łososia i dokładnie wysmarować go marynatą. Odstawić na godzinę w chłodne miejsce. Rozgrzać piekarnik do 200º C, łososia łącznie z marynatą przełożyć do żaroodpornego naczynia, wstawić do piekarnika i piec około 20 minut. Łososia podawać z warzywami, polać sosem z pieczenia łososia.


wtorek, 22 listopada 2011

makaron z trzema serami


Szybki sposób na posiłek to makaron podany z delikatnym serem ricotta, kozim serem pleśniowym oraz parmezanem, polany masłem aromatyzowanym szałwią. Makaron z trzema serami przygotowany z przepisu Donny Hay. 

200 g makaronu 
20 g masła
2 łyżeczki oliwy
1 łyżka liści szałwii
150 g ricotty
25 g parmezanu
100 g sera pleśniowego
sól 
pieprz

Makaron ugotować al dente w osolonym wrzątku. Odcedzić, wrzucić z powrotem do ciepłego garnka. Patelnię rozgrzać na średnim ogniu, dodać masło i wlać oliwę, podgrzewać, aż masło się roztopi, wrzucić szałwię i podsmażać po 3 minuty z każdej strony, aż liście będą chrupkie. Makaron połączyć z ricottą, drobno startym parmezanem i pokruszonym serem pleśniowym. Rozłożyć na talerze i przybrać szałwią. Polać masłem szałwiowym. Przed podaniem posypać solą i pieprzem.

poniedziałek, 21 listopada 2011

sałatka z kurczaka z nerkowcami i miętą


Smaczna sałatka z kurczakiem z dodatkiem kapusty oraz startym na tarce mango, zawierająca orzechy nerkowca, ostrą papryczkę chili oraz świeże listki mięty. Wszystko to dopełnione dresingiem z limonki i majonezu. Sałatka z kurczaka z nerkowcami i miętą, to przepis Donny Hay. 


2 łyżki majonezu
80 ml soku z limonki 

1 łyżka cukru

Wymieszać majonez z sokiem z limonki i cukrem. 

2 piersi kurczaka  
1 mango
80 g kapusty
listki mięty
120 g orzechów nerkowca  
1 papryczka chili 
sól
pieprz

Piersi ugotować w rosole i pokroić na kawałki. Mango obrać i zetrzeć na grubej tarce, poszatkować kapustę. Orzechy uprażyć na suchej patelni. Papryczkę chili, cienko pokroić. Wymieszać w misce mięso kurczaka, mango, kapustę, miętę, papryczkę i nerkowce, doprawić do smaku. Rozłożyć na talerzach i polać sałatkę dresingiem limonkowym.

niedziela, 20 listopada 2011

jabłka i gruszki w toffi z kruszonką


Owoce zatopione w pysznym sosie toffi o aromacie pomarańczy, przykryte kruszonką z płatków owsianych, mąki orkiszowej i cukru demerara. Podawane na ciepło idealnie smakują z sos waniliowym, gęsta śmietaną lub lodami waniliowymi. Jabłka i gruszki w toffi z kruszonką, to przepis z programu "Apetyczna panna Dahl".

4 jabłka
4 gruszki 
125 g masła
125 g brązowego cukru
skórka z 1 pomarańczy
sok z 1 pomarańczy
garść rodzynek
garść suszonych daktyli

Jabłka i gruszki obrać, pozbawić gniazd nasiennych i pokroić na kawałki. Włożyć na patelnię, dodać masło, cukier oraz skórkę i sok z pomarańczy, smażyć na małym ogniu mieszając, aż owoce zmiękną, ale nie będą się rozpadać. 

100 g mąki orkiszowej
100 g płatków owsianych
100 g masła
100 g cukru demerara

Wymieszać mąkę, płatki, zimne masło pokrojone na kawałki oraz cukier i zagnieć kruszonkę. Rozłożyć owoce w brytfance, na nich kruszonkę i zapiekać około 25 minut w piekarniku rozgrzanym do 180º  C. 

sobota, 19 listopada 2011

węzełki z ricottą i oregano

 
Pyszne na sobotnie śniadanie węzełki z ricottą i oregano. Dzięki serowi ciasto jest delikatnie wilgotne i ma dosyć zwartą konsystencję, a oregano nadaje aromatu. Przepis z Pracowni Wypieków cytuję za autorką.
 

4 łyżki sera ricotta
225 ml wody
450 g mąki pszennej chlebowej
3 łyżki mleka w proszku
2 łyżeczki suszonego oregano
1 łyżeczka soli
2 łyżeczki cukru
25 g masła
15 g drożdży
1 żółtko
1 łyżka wody

Do miski włożyć ricottę, wodę, mleko w proszku, oregano, sól, cukier, miękkie masło i drożdże. Miksować na średnich obrotach, stopniowo dodając mąkę. Kiedy ciasto będzie gładkie i lśniące przełożyć do miski posmarowanej olejem, przykryć. Wyrobione ciasto odstawić na około godzinę, by wyrosło. Wyjąć ciasto, podzielić je na 12 porcji. Przykryć folią lub ściereczką, by nie wysychały. Z każdego kawałka uformować wałek o długości 25 centymetrów, następnie zaplatać tak, by utworzył się węzełek. Trzymać ciasto za dwa końce, uformować pętelkę, przez którą przepleść jeden z końców. Gotowe węzełki ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując między nimi odstępy. Odstawić do wyrastania na około 30 minut, aż podwoją objętość, przykrywając ściereczką. Wyrośnięte węzełki posmarować żółtkiem wymieszanym z łyżką wody, wstawić do piekarnika nagrzanego do 220º C i piec około 15 minut.

piątek, 18 listopada 2011

waniliowe serniczki


Puszyste jak chmurka, rozpływające się w ustach waniliowe serniczki na bazie serka ricotta. Serniczki można podawać na ciepło lub zimno z ulubionymi owocami w syropie.

250 g serka ricotta
50 g cukru
2 jajka
1 laska wanilii

Jajka z cukrem ubić na puszystą masę, dodać ser i dalej ubijać. Przekroić wzdłuż laskę wanilii, zeskrobać ziarenka i dodać do serowej masy, wymieszać. Przełożyć masę do foremek i piec 35 minut w piekarniku rozgrzanym do 175º C, aż wierzch serniczków będzie złotobrązowy.

czwartek, 17 listopada 2011

smakowy smalec


Smalec można skosztować nawet w najlepszych restauracjach. Nie należy do najzdrowszych, jest bardzo kaloryczny i zawiera cholesterol, ale jedzony rzadko i z umiarem z pewnością nikomu nie zaszkodzi. Smalec można wykonać w domu samemu. Wystarczy słoninę pokroić w małą kostkę, przełożyć do rondelka z grubym dnem i smażyć na małym ogniu, aż wytopi się tłuszcz. Łyżką cedzakową wyjąć skwarki i przełożyć je do innego naczynia. Tłuszcz zlać do naczynia, wystudzić, a potem wstawić na kilka godzin do lodówki, by dobrze się schłodził i stężał. Taki domowy smalec ma wyborny smak, zwłaszcza w wersji z aromatycznymi dodatkami, grzybami zielonkami, wędzonym boczkiem, cebulą, jabłkiem i suszonymi śliwkami z dodatkiem orzechów włoskich. Smakowy smalec jest doskonały do smarowania pieczywa pszennego czy razowego. 

250 g smalcu
300 g zielonek
sól 
1 łyżka mleka 

Grzyby oczyścić, odgotować w osolonej wodzie. Następnie osaczyć na sicie i zmielić na drobno. Na patelni roztopić smalec, dodać grzyby i sól. Wszystko to smażyć razem około 10 minut, na końcu dodać mleko, by smalec zyskał ładny kolor, przelać do miski i odstawić do ostudzenia. 


250 g smalcu
40 g orzechów włoskich
1 cebula
1 jabłko
60 g suszonych śliwek
majeranek
sól
1 łyżka mleka

Na patelni roztopić smalec, dodać cebulę pokrojoną w drobną kostkę. Następnie dodać drobno pokrojone śliwki i jabłko potarte na tarce. Wszystko to smażyć razem około 10 minut. Na końcu dodać posiekane orzechy włoskie i majeranek oraz sól do smaku. Dodać mleko, by smalec zyskał ładny kolor, przelać do miski i odstawić do ostudzenia. 

250 g smalcu
120 g wędzonego boczku
1/2 cebuli
3 ząbki czosnku
ostra papryka
1 łyżka mleka

Na patelni roztopić smalec, dodać drobno pokrojony w kostkę boczek i wytopić go na skwarki, następnie dodać cebulę i czosnek pokrojony w drobną kostkę oraz ostrą paprykę w zależności od smaku. Na samym końcu dodać mleko, by smalec zyskał ładny kolor, przelać do miski i odstawić do ostudzenia. 

środa, 16 listopada 2011

sos z kiszonej kapusty

 
Sos na bazie kiszonej kapusty i wędzonego boczku z dodatkiem ziela angielskiego i liścia laurowego, idealnie smakuje podany z ziemniakami przeciśniętymi przez praskę. Sos z kiszonej kapusty, to jeden z ulubionych rodzinnych sposobów na obiad. Przepis dołączam do akcji Gotujemy po polsku!, nad którą patronat objął serwis zPierwszegoTłoczenia.pl.


500 g kiszonej kapusty
150 g wędzonego boczku
2 łyżki oleju
2 liście laurowe
3 ziarenka ziela angielskiego
sól
pieprz 
3 łyżki mąki pszennej

Na patelni rozgrzać olej i podsmażyć boczek pokrojony w kostkę, na złoty kolor. Dodać kiszoną kapustę i chwilę smażyć, wlać 1/2 szklanki wody, dodać przyprawy. Całość gotować około 45 minut, aż kapusta zmięknie. Mąkę rozrobić z wodą i zaklepać pozostały na patelni sos, zagotować, przyprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać z ziemniakami.
 


wtorek, 15 listopada 2011

dyniowe placuszki


Idealnie smakują polane śmietaną i syropem klonowym lub tylko posypane cukrem pudrem, dyniowe placuszki na bazie surowej dyni z miodem, kefirem i aromatycznymi przyprawami.

1 szklanka miąższu dyni
1/2 szklanki kefiru
2 szklanka mąki
2 jaja
2 łyżki miodu
1/2 łyżeczki cynamonu
1/4 łyżeczki imbiru w proszku
1/2 łyżeczka sody
szczypta soli
olej  

Dynię zetrzeć na grubej tarce, połączyć z jajkami, miodem i kefirem. Dodać mąkę, przyprawy i sodę, dokładnie połączyć składniki. Na rozgrzaną patelnię wlać odrobinę oleju i smażyć placuszki nakładając po łyżce masy. Smażyć z każdej ze stron na złoty kolor, odsączyć z tłuszczu na papierowym ręczniku. Podawać z ulubionymi dodatkami. 

poniedziałek, 14 listopada 2011

zupa z zielonek


Gąska zielonka, według źródła gatunek grzyba należący do rodzaju gąsek, nazywany zielonką. Delikatny grzyb jadalny, nadaje się do zup ze względu na walory smakowe lub jako dodatek do dań mięsnych. Z ostatnich w tym roku grzybów proponuje zupę z zielonek gotowaną według przepisu mojej mamy.

300 g zielonek 
2 marchewki 
1 pietruszka 
1/2 selera 
1/2 pora 
4 łyżki masła
4 łyżki kaszy manny 
sól 
przyprawa warzywna 
100 ml śmietany
natka pietruszki 


Grzyby oczyścić, odgotować w osolonej wodzie. Warzywa umyć i obrać, następnie włożyć do garnka, wlać około jednego litra wody. Następnie dodać obgotowane grzyby, dla bardziej intensywnego smaku zupy dolać wywar, powstały w wyniku gotowania zielonek. Wywar ten, gdy się ustoi przelać do garnka z zupą, dodać przyprawy. Wszystko gotować na wolnym ogniu, aż warzywa zmiękną. Na patelni rozpuścić masło, wsypać kaszę mannę i uprażyć ja na złoty kolor, wlać do zupy, zagotować. Całość doprawić do smaku. Zupę zabielić śmietaną i podawać z posiekaną natką pietruszki.



niedziela, 13 listopada 2011

ciasto z dynią i żurawiną


Ciasto jest ciężkie, słodkie i wilgotne od dyni, przełamana kwaśnym dodatkiem świeżej żurawiny. To przepyszne ciasto z dynią i żurawiną to propozycja Anny Olson, znaleziona tutaj.

    2 szklanki mąki pszennej
    1 łyżeczka sody oczyszczonej
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    1 łyżeczka soli
    1/2 łyżeczki cynamonu
    1/2 łyżeczki imbiru
    120 g masła 
    1 szklanka cukru
    2 jajka
    1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
    skórka z 1 pomarańczy
    1 szklanka soku pomarańczowego
    1 szklanka puree z dyni
    1 1/2 szklanki żurawiny

    W jednej misce wymieszać mąkę, proszek i sodę, sól i pozostałe przyprawy. W drugiej utrzeć masło z cukrem na puszystą masę, dodać ekstrakt waniliowy, jajka, sok, skórkę z pomarańczy i pure z dyni. Dokładnie wymieszać, po czym połączyć z mąką, na koniec dodać żurawinę. Ciasto przelać do formy i piec w 170º C około 60 minut. Po ostudzeniu posypać cukrem pudrem.

    sobota, 12 listopada 2011

    orecchiette boscaiola


    Orecchiette to makaron, przypomina kształtem małe, okrągłe muszelki, mające lekko pofałdowaną powierzchnię, na brzegach ciasto jest grubsze, a pośrodku cieńsze. Jego długość najczęściej wynosi około 2 centymetrów. Charakterystyczny kształt uzyskuje się poprzez naciśniecie kciukiem lekko rozwałkowanego i odpowiednio wykrojonego ciasta. Makaron orecchiette tradycyjnie serwuje się jako dodatek do zup lub mięsnych sosów. Bardzo dobrze komponuje się z boczkiem, mieszanymi leśnymi grzybami, czosnkiem, oblany sosem ze śmietany i parmezanu. Orecchiette boscaiola podpatrzony w książce "Kuchnia włoska", wydanego przez Rzeczpospolitą.


    375 g makaronu orecchiette
    60 g masła
    150 g grzybów
    135 g wędzonego boczku
    1 ząbek czosnku
    300 ml śmietany
    40 g parmezanu 
    sól
    pieprz
    natka pietruszki

    Grzyby dokładnie oczyścić, opłukać i pokroić na plasterki. Czosnek obrać i posiekać. Boczek drobno pokroić. Na patelni rozpuścić masło, dodać boczek i smażyć 5 minut, mieszając. Dodać grzyby i czosnek, smażyć na wolnym ogniu. Dodać pieprz i śmietanę, gotować na wolnym ogniu, aż sos wygotuje się do połowy. Dodać starty ser i gotować, aż się rozpuści. Wymieszać z makaronem ugotowanym według przepisu podanego na opakowaniu, doprawić do smaku solą i pieprzem, posypać posiekaną natka pietruszki.



    Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
    Snow-Falling-Effect