codzienność

środa, 29 lutego 2012

placek z jabłkami, cheddarem i daktylami


Ciasto z typu tych co nie wyglądają, za to rewelacyjnie smakują. Bardzo wilgotne dzięki dodatkowi jabłek, sera cheddar i daktyli, na bazie mąki razowej z dodatkiem mleka. Placek z jabłkami, cheddarem i daktylami upieczony z przepisu Anny Olson.


2 jabłka
1/4 szklanki oleju
1 jajo
1 szklanka brązowego cukru
1 szklanka mleka
1 szklanka mąki razowej
1 łyżka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
1/2 szklanki startego cheddara
1/2 szklanki daktyli 

Jabłka obrać ze skórki, usunąć gniazda nasienne, pokroić w kostkę. Do miski wlać olej i jajko, wsypać cukier i wymieszać. Wlać mleko i wymieszać wszystko dokładnie. Do drugiej miski przesiać mąkę, proszek do pieczenia i sól, wsypać do płynnych składników i starannie wymieszać. Dorzucić pokrojone jabłka i ser, dodać pokrojone daktyle i wymieszać. Ciasto wlać do keksówki i wstawić do piekarnika rozgrzanego do 175º C i piec około 70 minut, aż wbity w środek ciasta patyczek będzie suchy po wyjęciu. Zostawić ciasto do przestygnięcia w foremce.

wtorek, 28 lutego 2012

tarta z cykorią, serem i boczkiem


Cykoria ma lekko gorzkawy smak, ale jej gorycz  nie jest wyczuwalna po ugotowaniu. Cykoria świetnie nadaje się na nadzienie do tarty, wzbogacone wędzonym boczkiem, żółtym serem i śmietaną. Tarta z cykorią, serem i boczkiem znakomicie smakuje na ciepło, ze świeżą sałatką. Może być również podawana na zimno w formie małych kawałków jako smaczna zakąska.


250 g ciasta francuskiego
250 g cykorii
2 łyżki masła
150 g boczku
3 jajka
1 cebula
100 g żółtego sera
200 ml śmietany
sól 
pieprz 

Formę do tarty wysmarować masłem i wyłożyć ciastem francuskim. Wstawić do piekarnik nagrzanego do 200° C i piec około 5 minut. Na patelni podsmażyć boczek pokrojony w kostkę, dodać posiekaną cebulę i chwilę smażyć. Dodać pokrojoną cykorię i dusić wszystko przez chwilę, doprawić do smaku solą i pieprzem. Masę wyłożyć na podpieczony spód. Wymieszać razem jajka, śmietanę i połowę startego sera i zalać masę, posypać pozostałym tartym serem. Piec przez około 20 minut. 

poniedziałek, 27 lutego 2012

makaron z cukinią, papryką, suszonymi pomidorami i szynką


Idealny sposób na szybki posiłek, danie jest gotowe w czasie gotowania makaronu. Wystarczy kilka składników, odrobina sera feta i ulubione zioła, by wyczarować smaczny makaron z cukinią, papryką, suszonymi pomidorami i szynką.

150 g makaronu
200 g cukinii
2 łyżki oliwy
1 ząbek czosnku
1/2 papryki
50 g szynki parmeńskiej
10 sztuk suszonych pomidorów
50 g sera feta
sól 
pieprz 
zioła

Makaron ugotować zgodnie z przepisem podanym na opakowaniu. Na patelni rozgrzać oliwę, dodać posiekany czosnek i chwilę smażyć, następnie dodać cukinię pokrojoną na plasterki i podsmażyć. Dodać pokrojoną w paski szynkę, pokrojoną w paski paprykę i chwilę smażyć, dorzucić pokrojone w paski suszone pomidory. Całość doprawić do smaku solą i pieprzem. Wymieszać z ugotowanym makaronem, przełożyć na talerze, dodać pokruszony ser feta i ulubione zioła.

niedziela, 26 lutego 2012

razowe ciasto z dżemem porzeczkowym


Ciasto bardzo szybkie do upieczenia, zdrowe i bardzo wilgotne, idealne do popołudniowej herbatki, długo zachowuje świeżość. Przepis na razowe ciasto z dżemem porzeczkowym pochodzi stąd.


175 g mąki pszennej razowej
1 łyżeczka sody
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu
125 ml mleka
1 jajo
100 g cukru trzcinowego
75 g masła

Mąkę wymieszać z sodą, proszkiem i przyprawą. W osobnej misce utrzeć jajko z cukrem, dodać mleko i rozpuszczone masło, a na końcu dżem, dokładnie zmiksować. Dodać suche składniki i starannie połączyć z masą. Przelać ciasto do niewielkiej formy wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180º C i piec około 35 minut, sprawdzając patyczkiem czy ciasto jest gotowe. Wystudzić i wyciągnąć z formy.

sobota, 25 lutego 2012

owocowy deser z orkiszem


Orkisz według źródła to gatunek zboża należący do rodziny wiechlinowatych. Popularny w średniowieczu, obecnie rzadko uprawiany. Orkisz spożywany był w starożytności. W czasach rzymskich był posiłkiem gladiatorów i zawodników igrzysk. Ziarno orkiszu zawiera więcej białka niż ziarno pszenicy zwyczajnej, jest od nich także bogatsze w lepiej przyswajalny gluten. Ponadto zawiera więcej cynku, miedzi i selenu oraz witamin. Przepis na ten przepyszny i zdrowy owocowy deser z orkiszem podpatrzyłam tutaj. Wszystkie składniki można przygotować dzień wcześniej, a rano tylko połączyć i zjeść pyszne śniadanie. Do przygotowania deseru, można użyć dowolnych ulubionych owoców.


1 szklanka ziaren orkiszu
100 g naturalnego jogurtu
truskawki
4 łyżki miodu 
cynamon
sól

Ziarna orkiszu namoczyć na noc, przepłukać, zalać 2 szklankami wody i gotować pod przykryciem do miękkości, odcedzić na sicie. Do ugotowanego ziarna dodać miód, szczyptę soli i dobrze wymieszać. Jogurt wymieszać z cynamonem. W salaterce ułożyć ugotowane ziarna orkiszu, na to ułożyć jogurt i przybrać ulubionymi owocami.


piątek, 24 lutego 2012

pikantna zupa z soczewicy

   
Subtelna mieszanka przypraw stanowi o niezwykłości tej rozgrzewającej zupy. Przepis na pikantną zupę z soczewicy pochodzi z książki "Encyklopedia zup". Przepis na zupę dodaję do akcji Warzywa Strączkowe.

2 cebule
2 ząbki czosnku
4 pomidory
1/2 łyżeczki kurkumy
1 łyżeczka kminu rzymskiego
6 nasion kardamonu
laska cynamonu
225 g czerwonej soczewicy
900 ml bulionu
400 ml mleczka kokosowego
1 łyżka  soku z limonki
chili
sól
pieprz

Do rondla włożyć posiekaną cebulę i czosnek, pokrojone pomidory, kurkumę, kumin, nasiona kardamonu, cynamon i przepłukaną soczewicę, zalać wodą i gotować około 20 minut, aż soczewica zmięknie. Wyjąc nasiona kardamonu i cynamon, następnie zmiksować zupę. Przetrzeć przez sito, wlać do rondla, wlać mleczko kokosowe wraz z sokiem z limonki. Dobrze zamieszać i doprawić do smaku, dodać szczyptę chili. Podgrzać zupę, nie doprowadzając do wrzenia. Podawać gorącą, przybraną mleczkiem kokosowym i posypaną kuminem.



czwartek, 23 lutego 2012

makaron soba z tofu i krewetkami

 
Tofu według źródła to twarożek sojowy otrzymywany w procesie koagulacji mleka sojowego, wynaleziony w Chinach w 164 r. n.e. przez Liu Ana. Tofu jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka, co ma szczególne znaczenie w opartej głównie na niskobiałkowym ryżu i pozbawionej mleka kuchni chińskiej. Jest także źródłem roślinnych tłuszczów nienasyconych i wielu witamin. Tofu jest niskokaloryczne i nie zawiera cholesterolu. Stanowi często spotykany składnik oryginalnych potraw orientalnych i kuchni europejskiej, dań mięsnych i wegetariańskich. Tofu jest tradycyjnym składnikiem potraw orientalnych, zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich. Daje się łatwo i szybko przyrządzać na różne sposoby, doskonale smakuje podany z gryczanym makaronem soba, w towarzystwie krewetek, marchewki, papryki i brokułów, doprawiony imbirem, sosem sojowym i chili. Przepis na makaron soba z tofu i krewetkami, znalazłam tutaj.

80 g makaronu soba
75 g tofu
12 krewetek królewskich
5 różyczek brokuła
1/2 czerwonej papryki
1 marchew
1 papryczka chili
2 cebulki dymki 
10 g korzenia imbiru
1 łyżeczka sosu tamari
1 łyżka sosu sojowego 
olej sezamowy
2 łyżki oleju
sezam 


Makaron gotować według przepisu podanego na opakowaniu, na minutę przed końcem gotowania wrzucić do garnka różyczki brokuła, gotować i odcedzić wraz z makaronem. W woku rozgrzać olej na dużym ogniu i wrzucić pokrojone w kostkę tofu. Zmniejszyć ogień na średni i smażyć, aż tofu zacznie się rumienić. Dodać starty na tarce imbir, krewetki, pokrojoną w julienny marchewkę, paprykę pokrojoną w paski i posiekaną papryczkę chili. Smażyć 3 minuty na dużym ogniu, aż krewetki będą gotowe, dodać makaron z brokułami i wymieszać. Przyprawić całość sosami i posiekaną dymką. Dobrze wymieszać, skropić całość olejem sezamowym. Przed podaniem posypać ziarnem sezamu.


W wyniku losowanie upominek wędruje do Gosi z bloga Amku Amku. Gosiu proszę o kontakt.

środa, 22 lutego 2012

buchta z różanym nadzieniem


W kulinarnej blogosferze jestem już rok, z przyjemnością goszczę Was, bardzo dziękuję za obecność i wszystkie ciepłe słowa. Przepisy, które zamieszczam są mniej lub bardziej udane, zawsze jednak przygotowywane z ogromną przyjemnością. Początek tej blogowej przygody zaczęłam od konfitury różanej, jej też postanowiłam użyć, by przygotować buchtę z różanym nadzieniem. Buchty według źródła to słodkie bułeczki wypiekane z ciasta drożdżowego, najczęściej z nadzieniem, bywają również wypiekane bez nadzienia, wówczas podaje się je z dżemem, miodem lub masłem do smarowania. Buchty nie lukruje się, nieraz natomiast posypywane są przed podaniem cukrem pudrem. Buchty wypiekane są w piecu, piekarniku lub prodiżu, jako leżące obok siebie kulki z ciasta drożdżowego, które, rosnąc w procesie pieczenia, łączą się, tworząc spójną, aczkolwiek podzieloną na buchty masę. Gotowe ciasto łatwo rozrywa się dłońmi na buchty. Przepisy na buchty są różnorodne, łączy je obecność wśród składników mąki, drożdży, mleka, masła oraz jaj. Przepis na moje mięciutkie i maślane buchty nadziane różą pochodzi z książki Zofii Zawistowskiej "Desery i wypieki domowe".


3 szklanki mąki pszennej
2 żółtka
50 g drożdży
125 ml mleka
4 łyżki masła
3 łyżki cukru
szczypta soli
1 łyżka cukru waniliowego
3 łyżki masła
cukier puder

Tortownicę posmarować masłem. Drożdże rozkruszyć, dodać łyżkę cukru, rozetrzeć, dodać 3 łyżki ciepłego mleka i tyle mąki, by powstała masa o konsystencji gęstej śmietany, przykryć, pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Gdy rozczyn podwoi swoją objętość, dodać żółtka, resztę cukru, cukier waniliowy, mąki i letniego mleka oraz sól, wyrabiać ręką do czau aż powstanie ciasto o jednolitej strukturze, następnie dodać letnie stopione masło. Wyrabiać do czasu aż ciasto zacznie odstawać od ścianek naczynia. Wyrobione ciasto zostawić do wyrośnięcia. Dwie łyżki masła stopić w rondelku, dłonie posmarować masłem. Ciasto podzielić na części, z każdej części zrobić kulkę, którą rozpłaszczyć w dłoni, nakładać po łyżeczce konfitury, zlepiać, formując kulki. Każdą kulkę lekko zwilżyć stopionym masłem i układać ściśle, jedną obok drugiej w formie. Po wypełnieniu formy, pozostawić buchtę do wyrośnięcia. Gdy ciasto podwoi objętość, wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180º C i piec na złoty kolor, około 30 minut. Wystudzić i podawać oprószone cukrem pudrem.


Wielka radość sprawia mi obdarowywanie prezentami najbliższych 
i przyjaciół, w związku z tym wśród osób, które mnie odwiedzają 
i zostawią komentarz pod dzisiejszym postem, 
wylosuję osobę, do której prześlę upominek.

wtorek, 21 lutego 2012

ostatkowe pączki


"Oj, trzeba dać podkoziołek, trzeba dać,
Dobrze było cały roczek wywijać!
Oj, trzeba dać koziołkowi, trzeba dać,
Jeśli która z nas ma jeszcze się wydać!"

źródło



W Wielkopolsce, według źródła nazywa się Podkoziołkiem ostatni dzień karnawału lub zabawę, która odbywa się tego dnia. Do połowy XX wieku na wsi wielkopolskiej praktykowano jednak odbywający się przed Popielcem obrzęd, noszący tę nazwę. W tym dniu dziewczęta rzeźbiły z drewna, ziemniaków lub buraków figurkę koziołka lub chłopaka. Ustawiały ją potem w karczmie obok muzykantów, którzy umieszczali pod nią talerzyk. Odmiennie niż zazwyczaj, za taniec z chłopakiem musiała płacić dziewczyna. Inny ostatkowy zwyczaj, wywożenia młodożeńcowej, przetrwał we wschodniej części Wielkopolski jeszcze do lat siedemdziesiątych. Starsze kobiety szykowały wózek i wywoziły nim do karczmy młode mężatki, które wyszły za mąż od poprzedniego karnawału. Tutaj młódki musiały się wkupić do grona dojrzałych kobiet. Zabawa była czysto babska. Biada mężczyźnie, który by tam zajrzał, czy napotkał wózek, był narażony na wielkie nieprzyzwoitości. W całej Polsce obchodzono natomiast skoki na wysoki len. Kobiety i mężczyźni przed tańcami skakali w karczmie. Wysokość skoku miała oznaczać wielkość lnu lub zboża w danym roku. W miastach Podkoziołek ludzie spędzają na tańcach lub spotykają się w gronie znajomych, by wesoło i przy obfitym jedzeniu pożegnać karnawał. W Wielkopolsce nie może wtedy zabraknąć na stole pączków i chruścików. Wiele osób nadal przestrzega, aby zabawę skończyć o północy. Podaje się wtedy żurek i śledzika. O punktualne kończenie zabaw zabiegał zawsze kościół. W podaniach ludowych pozostały więc opowieści o grzesznikach, którzy nie skończyli świętować w terminie. Porywani byli przez diabły lub zwodziły ich na manowce topielice. Gospodynie zaś w Popielec dokładnie czyściły garnki, by nie pozostały w nich resztki z czasu zabaw. Pewne psoty jednak uchodziły jeszcze w środę. Należało do nich posypywanie wychodzących z kościoła popiołem lub przywieszanie im śledzia. Zwyczaje te zapoczątkowali żacy krakowscy. Skoro to czas pączków, to znalazłam na forum CinCin przepis, w którym do ich przygotowania została użyta mąka krupczatka. Ostatkowe pączki, z tego przepisu są puszyste i bardzo smaczne, najlepiej smakują z różanym nadzieniem.


50 g drożdży 
1/2 szklanki mleka
3 łyżki mąki krupczatki
1 łyżka cukru

Drożdże pokruszyć do miseczki, zalać niewielką ilością ciepłego mleka i mieszać, aż się rozpuszczą. Dodać mąkę, cukier, pozostałe mleko i wymieszać. Odstawić na około 15 minut, aż podrośnie.

350 g mąki pszennej tortowej
150 g mąki krupczatki
1/2 szklanka mleka
3 łyżki cukru
7 żółtek
60 ml oleju
szczypta soli
25 ml spirytusu
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii

olej do smażenia

Do miski przesiać dwa rodzaje mąki razem ze szczyptą soli. Żółtka ubić z cukrem na puszystą masę, pod koniec dodać olej i zmiksować. Do mąki dodać wyrośnięty zaczyn, masę jajeczną i mleko. Całość wyrabiać około 10 minut, pod koniec dodać spirytus i ekstrakt. Wyrobione ciasto umieścić w misce, przykryć i odstawić do wyrośnięcia, aż dwukrotnie zwiększy swoją objętość, około 40 minut. Wyrośnięte ciasto wyjąć na blat, uformować lub rozwałkować placek grubości około centymetra i szklanką wykrawać placuszki. Układać je na ściereczce oprószonej mąką w pewnej odległości od siebie, gdyż jeszcze podrosną. Pączki przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na około 30 minut. Wyrośnięte pączki smażyć na dobrze rozgrzanym oleju przez kilka minut z dwóch stron, tak aby były ładnie rumiane. Wyjmować łyżką cedzakową i odkładać na ręcznik papierowy, aby odciekły z tłuszczu. Po przestygnięciu pączki nadziewać konfiturą za pomocą rękawa cukierniczego i tylki, następnie polukrować.

poniedziałek, 20 lutego 2012

sos z suszonych grzybów


Sos z suszonych grzybów ma piękny, ciemny kolor, niepowtarzalny aromat i smak. Idealnie smakuje podany do ziemniaków i gotowanej kiszonej kapusty.
 
200 g suszonych grzybów
150 g wędzonego boczku
1 cebula
śmietana
2 łyżki mąki
sól
pieprz
 
Grzyby zalać ciepłą wodą i odstawić na kilka godzin. Na patelni podsmażyć boczek pokrojony w kostkę, dodać posiekaną cebulę i dalej smażyć. Następnie dodać posiekane grzyby i chwilę całość smażyć. Dolać wody do wysokość składników na patelni i całość gotować około 20 minut, aż grzyby zmiękną. Mąkę rozrobić z wodą i zaklepać powstały na patelni sos, zagotować, przyprawić do smaku solą i pieprzem, dodać śmietany do smaku. Podawać z ulubionymi dodatkami.

niedziela, 19 lutego 2012

churros z sosem czekoladowym


Churro według źródła, to tradycyjny, wypiek hiszpański w formie długiego prętu o przekroju w kształcie gwiazdy. Wytwarzany z wyciskanego na głęboki olej ciasta i smażonego w wysokiej temperaturze. Churros sprzedawane są w specjalnych sklepach, zlokalizowanych na głównych ciągach pieszych oraz na dworcach, lotniskach, stacjach metra i innych ruchliwych miejscach. Jest to jedna z najpopularniejszych w Hiszpanii przekąsek śniadaniowych. Bywa zjadany samodzielnie lub po umoczeniu w filiżance czekolady i wtedy nazywa się chocolate con churros. Churros z sosem czekoladowym, to przepis z programu "Męski weekend", dodaje do akcji Czekoladowy Weekend 2012


250 ml mleka
100 g masła
1 łyżka cukru
125 g mąki pszennej
3 żółtka
2 laski wanilii
olej do smażenia

cukier

W garnku zagotować mleko z cukrem, masłem i ziarnami wanilii. Przesiać mąkę i wymieszać na gładkie ciasto. Dodać żółtka i wymieszać. Przełożyć ciasto do woreczka do wyciskania z nakładką w kształcie gwiazdy. Wyciskać paski ciasta do rozgrzanego oleju. Smażyć, aż będą złocistobrązowe. Odsączać z nadmiaru tłuszczu na papierowych ręcznikach kuchennych. Posypać cukrem.


Jedwabisty sos czekoladowy na bazie gorzkiej czekolady i mleka skondensowanego z odrobiną rumu.

200 ml skondensowanego mleka
200 g czekolady deserowej
2 łyżki mleka
2 łyżki rumu

Podgrzać mleko skondensowane, wrzucić czekoladę i utrzeć na jedwabistą masę. Dolać mleka i rumu do smaku, wymieszać. Podawać churros z sosem czekoladowym.



sobota, 18 lutego 2012

chleb orkiszowy drożdżowy


Pyszny chleb orkiszowy drożdżowy, to przepis z książki Anne Sheasby "The Big Book of Bread", znaleziony na blogu Spiżarnia, który gospodarzy Weekendowej piekarni #126.


800 g mąki orkiszowej razowej
2 łyżeczki soli
7 g suchych drożdży
2 łyżki oliwy
1 łyżeczka miodu
600 ml ciepłej wody
sezam

W misce wymieszać mąkę, sól i drożdże. Zrobić pośrodku dołek, wlać wodę, oliwę i miód. Wyrabiać energicznie przez 10 minut, aż ciasto zacznie odchodzić od brzegów miski, choć może pozostać lekko klejące. Dobrze wyrobione ciasto podzielić na dwie części, wypełnić do połowy każdą foremkę 900 gramową, dobrze dociskając do narożników. Posmarować wodą lub mlekiem i posypać sezamem. Przykryć i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na około godzinę, aż ciasto urośnie do krawędzi foremek. Chleb piec w 200º C przez około 40 minut.



piątek, 17 lutego 2012

ciasto czekoladowe w jednej misce


Ciasto mocno czekoladowe z dodatkiem mielonych migdałów, doskonale smakuje podane na owocowym musie z dodatkiem ulubionych owoców. To ekspresowe ciasto, jak sama nazwa mówi, wykonane jest w jednej misce. Ciasto czekoladowe w jednej misce, upieczone z przepisu Donny Hay, dodaje do akcji Czekoladowy Weekend 2012.

125 g masła
375 g gorzkiej czekolady
175 g brązowego cukru
35 g mąki pszennej
2 łyżki mleka
120 g mielonych migdałów
5 jajek 

Stopić masło i czekoladę w kąpieli wodnej, stawiając miskę nad garnkiem z gotującą się wodą. Dodać cukier, przesianą mąkę, mleko, mielone migdały i wymieszać. Dodać jajka i ponownie wymieszać. Wlać masę do tortownicy, wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć folią aluminiową i piec 40 minut w piekarniku nagrzanym do 170° C. Zdjąć folię, odstawić ciasto do wystygnięcia, a następnie schłodzić w lodówce. Podawać z dodatkiem śmietany i ulubionych owoców.



czwartek, 16 lutego 2012

pączki z budyniem kawowym


"Przyszły do sklepu zajączki:
- Podobno tutaj są pączki
chcemy zobaczyć czy świeże
- Proszę niech zając wybierze
Zając się złapał za głowę
- Dlaczego takie brązowe?
Pączki są przecież zielone
I wziął braciszka na stronę
I szepnął: - Zostawmy je lepiej
Nie warto kupować w sklepie
Jest wiosna, sok w pączkach dojrzewa
Najświeższe zjemy wprost z drzew".


Beignet to według źródła francuskie pączki, których recepturę przywieziono do Luizjany w XVIII wieku. Kwadratowe lub prostokątne, wykonane najczęściej z ciasta drożdżowego, czasem z parzonego. W środku puszyste, jak pączki, często nadające się również do nadziewania kremem lub konfiturą. Od 1862 roku sprzedawane w słynnej nowoorleańskiej Café du Monde, razem z cafe au lait. Polecam przepyszne pączki oblepione cukrem pudrem podane w towarzystwie aksamitnego budyniu kawowego, zamiast kawy. Pączki z budyniem kawowym z przepisu Anny Olson, polecam również przepisy na pączki oraz  serowe oponki.


360 ml śmietany kremówki
2 kawy espresso
6 żółtek
115 g cukru
laska wanilii

Wyskrobać wnętrze laski wanilii, wrzucić do rondla, gdzie już została wlana śmietana kremówka, dolać espresso. W misce utrzeć żółtka z cukrem. Do masy żółtkowej stopniowo wlewać gorącą śmietanę, powoli mieszając. Przelać masę do dzbanka i napełnić nią filiżanki do espresso. Ustawić w brytanie, wlać wrzącą wodę do połowy wysokości filiżanek. Rozgrzać piekarnik do 175º C, piec przez 30 minut. Są gotowe, gdy po potrząśnięciu masa będzie ścięta. Po upieczeniu schładzać przez 3 godziny w lodówce, żeby budyń się zsiadł.


360 ml mleka
3/4 łyżki suszonych drożdży
115 g cukru
gałka muszkatołowa
360 g mąki pszennej
2 jajka
szczypta soli
4 łyżki masła
cukier puder 

Do dzbanka wlać mleko o temperaturze pokojowej, wsypać suszone drożdże i cukier. Wymieszać, żeby się rozpuścił. Przelać do robota kuchennego. Dodać dwa jajka o temperaturze pokojowej, nieco wanilii i startej gałki muszkatołowej. Wsypać mąkę i szczyptę soli, pamiętając, żeby wsypać sól na mąkę, a nie na drożdże z mlekiem. Dodać masło, wyrabiać przez 5 minut. Gotowe ciasto przełożyć do miski posmarowanej tłuszczem i zostawić na godzinę do wyrośnięcia. Oprószyć mąką stolnicę i wyłożyć ciasto, rozwałkować na placek o grubości nieco ponad centymetr. Pokroić na kwadraty i odstawić na 20 minut do wyrośnięcia. W rondlu rozgrzać olej, wkładać pączki do tłuszczu. Gdy nabiorą złocistej barwy, przewrócić na drugą stronę, kiedy się usmażą, wyjąć z tłuszczu i nieco przestudzić. Posypać cukrem pudrem. Pączki  podawać z budyniem kawowym.

środa, 15 lutego 2012

sałatka z cykorii i sera cheddar


Sałatka z czerwonej cykorii wzbogacona serem cheddar, z dodatkiem słodkich rodzynek i szalotki, a do tego dresing na bazie oliwy, soku z cytryny, miodu i musztardy tworzy pyszne połączenie. Sałatka z cykorii i sera cheddar doskonale smakuje podana do grillowanego łososia.

250 g czerwonej cykorii
40 g sera cheddar
1 szalotka
50 g rodzynek
2 łyżka oliwy 
2 łyżeczki soku z cytryny
2 łyżeczki musztardy diżońskiej
1 łyżka miodu
pieprz
sól
szczypiorek


Cykorię pokroić w paski, dodać starty na tarce ser cheddar, posiekaną szalotkę oraz rodzynki. Wszystko to razem wymieszać z dresingiem zrobionym z oliwy, soku z cytryny, miodu, musztardy, soli i pieprzu. Sałatkę posypać posiekanym szczypiorkiem.

wtorek, 14 lutego 2012

mandarynkowe serduszka


Urocze kruche maślane ciasteczka o mandarynkowej nucie, z przepysznym lukrem na bazie soku z mandarynek. Mandarynkowe serduszka doskonale wpasują się w klimat Święta Zakochanych.

100 g masła
3/4 szklanki cukru pudru
skórka z 2 mandarynek
3 łyżki soku mandarynkowego
1 łyżka ekstraktu waniliowego
2 szklanki mąki pszennej
1 łyżka skrobi kukurydzianej
1/2 łyżeczki soli

W misce wymieszać masło z cukrem, dodać mąkę, skrobię, sól, skórkę i sok z mandarynek oraz ekstrakt waniliowy. Wyrabiać do połączenia się składników w jednolitą masę. Ciasto zawinąć w plastykową folię i włożyć na godzinę do lodówki. Nagrzać piekarnik do temperatury 160º C. Ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie na grubość kilku milimetrów. Wycinać z ciasta serduszka i umieścić na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.  Piec przez 15 minut, po wyjęciu ostudzić.


2 łyżki soku mandarynkowego
8 łyżek cukru pudru
1 łyżka stopionego masła

Zmieszać wszystkie składniki za pomocą trzepaczki. Posmarować ciasteczka polewą, pozostawić, aż polewa zastygnie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect