codzienność

czwartek, 26 sierpnia 2021

jabłkowa chmurka


Jabłkowa chmurka, to ciasto bez pieczenia, na herbatnikach z dużą ilością jabłkowej galaretki, z kremową masą śmietankową i wieńcząca ciasto chrupiącą bezą. Ciasto warto przygotować dzień przed podaniem, aby wszystkie smaki dobrze się połączyły, a ciasto po nocy spędzonej w lodówce dobrze można pokroić na kawałki. To ciasto jest idealne na przyjęcia lub rodzinne spotkania przy kawce.
 
200 g herbatników
1500 g jabłek
80 ml wody
2 galaretki cytrynowe

Na dnie mniejszej blachy wyłożonej papierem do pieczenia równomiernie ułożyć herbatniki. Do garnka włożyć pokrojone w kostkę jabłka, wlać wodę i całość dusić na małym ogniu, aż jabłka będą miękkie. Garnek zdjąć z ognia i do jabłek dodać galaretkę, wymieszać do rozpuszczenia. Całość odstawić do lekkiego stężenia, a następnie galaretkę wyłożyć na herbatnikach. Na warstwie jabłek ułożyć następną warstwę herbatników, odstawić do stężenia.

2 białka
120 g cukru
10 g mąki ziemniaczanej
szczypta soli
100 g herbatników


Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia ułożyć herbatniki w kształcie mniejszej foremki do pieczenia. W misce ubić białka z solą na sztywną pianę, cały czas ubijając dodawać powoli cukier, aż masa będzie gęsta i lśniąca. Pod koniec ubijania dodać do masy przesianą mąkę ziemniaczaną i ubić. Masę bezową równomiernie wyłożyć na herbatnikach. Blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do 140º C i piec przez około 60 minut, aż beza będzie chrupka, wypieczona i lekko popękana. Bezę dobrze wystudzić.

330 ml śmietany do ubijania
250 g mascarpone
120 g cukru pudru
10 g cukru z wanilią
1 łyżka ekstraktu waniliowego
2 łyżeczki żelatyny
30 ml wody

W garnuszku rozmieszać żelatynę w podanej ilości wrzącej wody. W misce ubić śmietanę, mascarpone z cukrami i ekstraktem na gęstą masę. Na samym końcu wmieszać do masy żelatynę i jeszcze chwilę ubijać. Krem wyłożyć równomiernie na galaretce, na krem wyłożyć bezę z herbatnikami. Ciasto schłodzić przed podaniem.

piątek, 20 sierpnia 2021

makaron z jagnięcym ragu


Makaron w towarzystwie bardzo aromatycznego jagnięcego ragu z dodatkiem selera naciowego, cukinii, marchewki, papryki i suszonych pomidorów, aromatyzowane czosnkiem, ziołami i filecikami anchovies, to pyszna wariacja na temat kuchni włoskiej. Jagnięce ragu często podawane jest na włoskich stołach w okolicy Wielkanocy. Makaron z jagnięcym ragu, podane w towarzystwie wina, to ciekawy pomysł na rodzinny obiad.
 
500 g mielonej jagnięciny
2 marchewki
2 łodygi selera naciowego
1/2 cukinii
1/2 czerwonej papryki
1 cebula
2 ząbki czosnku
2 łyżki oleju
2 gałązki tymianku
2 fileciki anchovies
100 g suszonych pomidorów
150 ml bulionu
2 kulki jałowca
3 liście laurowe
2 gałązki rozmarynu
3 gałązki tymianku
sól
pieprz
250 g makaronu

Na dużej patelni zeszklić posiekaną cebulę i czosnek, chwilę smażyć. Dorzucić pokrojony w kostkę seler naciowy, paprykę, cukinię oraz marchew, smażyć na średnim ogniu do 10 minut, aż warzywa zmiękną. Dodać mięso i cały czas mieszać w celu rozdzielenia kawałków mięsa na patelni. Do podsmażonego mięsa dodać posiekany tymianek, rozmaryn, pokrojone w paski pomidory, liść laurowy, kulki jałowca i całość zalać bulionem. Gotować, aż bulion odparuje. Do farszu wmieszać posiekane fileciki, doprawić do smaku solą oraz pieprzem. Ragu podawać z makaronem ugotowanym według przepisu podanego na opakowaniu.

czwartek, 12 sierpnia 2021

sernik gotowany z jabłkami


Sernik gotowany, to pyszne ciasto bez pieczenia, na herbatnikach o cytrynowym aromacie. Ciasto najlepiej przygotować dzień przed podaniem, aby stężało, a składniki dobrze się połączyły i herbatniki zmiękły. Masa serowa jest szybka do przygotowania, bo wystarczy tylko zagotować składniki. Tak przygotowany sernik jest bardzo smaczny i kremowy. Masa serowa doskonale smakuje połączona z galaretką na bazie jabłek, z herbatnikami i mocno cytrynowym lukrem. Sernik gotowany z jabłkami, to pyszne ciasto w którym warstwa sera i jabłek doskonale się uzupełniają.


400 g herbatników
1500 g jabłek
80 ml wody
2 galaretki cytrynowe 

Na dnie mniejszej blachy wyłożonej papierem do pieczenia równomiernie ułożyć herbatniki. Do garnka włożyć pokrojone w kostkę jabłka, wlać wodę i całość dusić na małym ogniu, aż jabłka będą miękkie. Garnek zdjąć z ognia i do jabłek dodać galaretkę, wymieszać do rozpuszczenia. Całość odstawić do lekkiego stężenia, a następnie galaretkę wyłożyć na herbatnikach. Na warstwie jabłek ułożyć następną warstwę herbatników, odstawić do stężenia.


1000 twarogu sernikowego
200 g masła
2 jajka
2 żółtka
180 g cukru
200 ml mleka
2 budynie waniliowe
20 g mąki ziemniaczanej
skórka z 1 cytryny

Do garnka przełożyć twaróg, dodać masło, jajka, żółtka, cukier i skórkę startą z cytryny. Całość zagotować, aż składniki się roztopią. W garnuszku rozmieszać mleko z budyniem i mąką ziemniaczaną. Mieszankę dodać do twarogu i cały czas mieszając gotować, aż masa zgęstnieje jak budyń. Masę przelać na herbatniki, na wierzchu ułożyć ostatnią warstwę ciastek. Całość odstawić w zimne miejsce aby stężało.

200 g cukru pudru
sok z 1/2 cytryny

Ciasto polukrować lukrem przygotowanym z cukru pudru i soku z cytryny. Ciasto schłodzić przez noc.

poniedziałek, 9 sierpnia 2021

ka’ak - libański chleb uliczny


W sierpniowej piekarni Amber chleb prosto z Libanu. Ka'ak, to tradycyjny płaski chleb w kształcie torebki, który można kupić na ulicach miasta u ulicznych sprzedawców, poruszających się po Bejrucie na rowerach, na których wieszają chleb, aby ułatwić sobie jego transport. Ka’ak jest również nazywany chlebem w torebce ze względu na swój kształt. Ka’ak występuje także na całym Bliskim Wschodzie w innym kształcie – bajgla lub owalnego obwarzanka i zwany jest - ka'ak z sezamem. Ciasto na ka’ak powinno wyrosnąć przynajmniej dwa razy i można go piec w dwóch wersjach, słonej i słodkiej, gdzie w wersji słodkiej można pieczywo wzbogacić dodatkowo o polewę wykonaną z mleka i cukru pudru. Ka’ak powinien być obficie posypany sezamem, ale przedtem należy go posmarować glazurą. Glazura najczęściej składa się z wody, mąki, oliwy i soli, którą doprowadza się do wrzenia i pozostawia do ostygnięcia. Glazurowanie ka’ak przed pieczeniem sprawia, że ​​chleb jest chrupiący na zewnątrz i miękki w środku. Ka’ak - libański chleb uliczny według przepisu z bloga Mycooking Journey jest mięciutki w środku i ma chrupiącą skórkę, można go jeść samego, albo z za’atarem lub jako dodatek do innych potraw.

1 3/4 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
1/2 łyżeczki suchych drożdży
2 łyżki cukru
1 łyżeczka soli
3/4 szklanki mleka
1 łyżka oliwy

Do misy miksera wlać ciepłe mleka, dodać cukier i drożdże, dobrze wymieszać. Przykryć miskę i pozwolić mieszance wyrosnąć przez 10 minut. Do miski miksera wsypać mąkę, sól, oliwę, całość wymieszać hakiem do ciasta, aż mieszanka się połączy. Całość wyrabiać przez około 7 minut, a następnie ułożyć ciasto w misce wysmarowanej oliwą i pozostawić do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość. Po pierwszym wyrośnięciu wyciągnąć ciasto i delikatnie wyrabiać przez minutę. Z ciasta uformować kulkę i włóż ciasto do wysmarowanej tłuszczem miski do drugiego wyrośnięcia. Gdy ciasto wyrośnie wyłożyć je na posypany mąką blat, podzielić na 4 równe części. Każdą z części ciasta spłaszczyć na grubość 1,5 centymetra i uformować w kształt łezki. Za pomocą foremki do ciastek wciąć pierścień z wąskiej części rozwałkowanego ciasta, lekko pociągnąć ciasto, aby wydłużyć kształt. Chlebki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Blachy przykryć i odstawić do wyrastania na 30 minut, aż chlebki wyrosną.

1 jajko
ziarna sezamu

Wyrośnięte chlebki posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać sezamem. Blachy z ciastem włożyć do naparowanego piekarnika nagrzanego do 220° C i piec przez około 12 minut, aż chlebki się ładnie zrumienią.

Ka’ak - libański chleb uliczny na blogach:

Akacjowy blog
Kuchnia Alicji
Kuchennymi drzwiami
Tajemnice smaku
Weekendy w domu i ogrodzie 

czwartek, 5 sierpnia 2021

chłodnik z botwinki na maślance

Chłodnik z botwinki na maślance, to idealna zupa na ciepłe dni, wspaniale ochładza organizm i przynosi ulgę, jest zdrowa, pełna chrupiących warzyw i pachnie świeżymi ziołami. Lekki i zdrowy chłodnik doprawiony czosnkiem, podany w towarzystwie ryb lub innych owoców morza i gotowanego jajka będzie smakował każdemu.

1 pęczek botwinki z buraczkami 
250 ml bulionu
1 ogórek wężowy
1 pęczek rzodkiewek
1 pęczek szczypiorku 
1 pęczek koperku 
3 ząbki czosnku 
1000 ml maślanki
2 łyżki oleju
sól
pieprz
cukier 
sok z cytryny 
4 jajka

W garnku na oleju podsmażyć drobno posiekany czosnek, dodać pokrojone w drobną kostkę buraczki oraz posiekane łodygi botwinki, dusić kilka minut. Do garnka wlać wodę, dodać drobno pokrojone liście botwinki i całość zagotować, dodać soku z cytryny i odstawić do ostudzenia. Do ostudzonej botwinki dodać maślankę, starte na tarce ogórki, rzodkiewkę oraz posiekany szczypiorek i koperek. Chłodnik doprawić do smaku solą, pieprzem oraz cukrem. Chłodnik odstawić do schłodzenia. Podawać z ugotowanym jajkiem.

niedziela, 1 sierpnia 2021

ciasto porzeczkowo - kokosowe


Bardzo kruche ciasto z galaretką na bazie soku z czerwonej porzeczki, z kokosowym kremem i warstwą bezową składa się na wspaniałe, letnie ciasto. Ciasto porzeczkowo - kokosowe, wymaga czasu na przygotowanie, ale warto, bo jest przepyszne i rozpływa się w ustach.

300 g mąki krupczatki
200 g masła
100 g cukru
2 żółtka
szczypta soli

Z podanych składników zagnieść kruche ciasto. Ciasto włożyć do woreczka foliowego i schować do lodówki na 30 minut. Po tym czasie ciasto podzielić na dwie części. Jedną część wyłożyć w mniejszej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec około 15 minut. Ciasto ostudzić. Ostudzony blat ułożyć w formie wyłożonej papierem do pieczenia, odstawić.

2 białka
120 g cukru
szczypta soli
40 g płatków kokosowych

Drugą część ciasta wyłożyć w mniejszej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. W misce ubić białka z solą na sztywną pianę, cały czas ubijając dodawać powoli cukier, aż masa będzie gęsta i lśniąca. Masę bezową wyłożyć na ciasto kruche, na wierzchu równomiernie rozsypać płatki kokosowe. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 160° C i piec bezę przez około 40 minut.
 

500 g czerwonych porzeczek
100 ml wody
150 g cukru
3 łyżeczki żelatyny

Owoce przełożyć do garnka, wlać wodą, dodać cukier i zagotować. Doprowadzić do wrzenia, gotować na małym ogniu, aż owoce zaczną się rozpadać. Przecedzić przez gęste sito i otrzymany sok przelać z powrotem do garnka i zagotować. Garnek zestawić z ognia, dodać żelatynę i wymieszać. Galaretkę odstawić do lekkiego stężenia a następnie wyłożyć na kruchym spodzie, odstawić całkowitego stężenia.
 
250 ml śmietany do ubijania
250 ml śmietanki kokosowej
200 g białej
100 g cukru pudru
3 łyżeczki żelatyny
30 ml wody
250 g mascarpone
50 g wiórków kokosowych

Do garnka wlać śmietanę i śmietankę kokosową, zagotować. Zestawić z ognia, dodać czekoladę i mieszać, aż się rozpuści. Śmietany z czekoladą odstawić do lodówki na noc do schłodzenia. W garnuszku rozmieszać żelatynę w podanej ilości wrzącej wody. W misce ubić śmietanę z czekoladą i mascarpone na sztywno, dodać wiórki kokosowe i wymieszać. Na samym końcu wmieszać do masy żelatynę i jeszcze chwilę ubijać. Krem wyłożyć równomiernie na galaretce, na krem wyłożyć kruchy spód z bezą, ciasto schłodzić przed podaniem.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect