codzienność

poniedziałek, 30 września 2019

sernik ze śliwkami


Kakaowe kruche ciasto z masą serową o waniliowym aromacie, soczystymi śliwkami i kruszonką, to połączenie idealne. Sernik ze śliwkami, to jesienna wariacja smakowa, idealna do podania podczas spotkań przy kawce, podczas których ciasto znika szybko ze stołu. Ciasto warto upiec dzień przed podaniem, by smaki wspaniale się połączyły, a masa serowa stała się stabilna.

150 g masła
250 g mąki pszennej
90 g cukru 
10 g cukru z wanilią
25 g kakao
2 żółtka
50 ml mleka 
szczypta soli
 
Posiekać razem mąkę, kakao, sól, masło oraz cukry, dodać żółtka, mleko i szybko zagnieć spójne ciasto. Na dnie tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia, rozkruszyć 2/3 ilości ciasta, całość ugnieść. Ciasto podpiec w piekarniku nagrzanym do 180° C przez około 12 minut.

1000 g twarogu sernikowego
50 g masła
160 g cukru 
10 g cukru z wanilią 
2 jajka
60 g mąki ziemniaczanej 
skórka z 1 cytryny
szczypta soli
250 g śliwek
cukier puder
 
W misce utrzeć masło z cukrami i solą na jasną masę, dodać jajka i utrzeć. Do masy dodać w porcjach ser i utrzeć, dodać mąkę ziemniaczaną, skórkę startą z cytryny i utrzeć. Na podpieczonym spodzie równomiernie wyłożyć masę serową, ułożyć przepołowione śliwki, na wierzch rozkruszyć jak kruszonkę pozostałe ciasto. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 60 minut. Ciasto ostudzić w lekko uchylonym piekarniku. Podawać posypane cukrem pudrem.

czwartek, 26 września 2019

kołacz z serem i śliwkami


Na czeskich stołach przez cały rok goszczą aromatyczne drożdżowe specjały. Ich baby, kołacze, buchty i rogaliki nie mają sobie równych. Najbardziej typowe są duże okrągłe kołacze z twarogowym lub owocowym nadzieniem. Kołacz z serem i śliwkami, to wspaniałe połączenie sera i owoców w mięciutkim, drożdżowym cieście. Drożdżowego ślimaka można upiec w tortownicy lub ułożyć na blasze. 

250 g twarogu sernikowego
120 g cukru
10 g cukru z wanilią
50 g masła
1 żółtko
skórka z 1 cytryny 
 
W misce utrzeć masło z cukrami na puszystą masę, dodać żółtko i utrzeć, następnie ser, skórkę z cytryny i ubić wszystko razem na gładko. Twaróg odstawić.

500 g mąki pszennej
125 g masła
3 żółtka
70 g cukru
20 g drożdży
250 ml mleka
szczypta soli
200 g śliwek
50 g cukru perlistego
 
W misce połączyć drożdże z ciepłym mlekiem i cukrami. Dodać mąkę, żółtka, miękkie masło, sól, skórkę z cytryny i wyrobić elastyczne ciasto. Ciasto przykryć ściereczką kuchenną, pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na około 60 minut. Po tym czasie ciasto wyłożyć na posypaną mąką blat, rozwałkować na prostokąt. Ciasto podzielić na 3 pasy. Na środek każdego wyłożyć nadzienie, skleić i uformować 3 długie rulony. Rulony ułożyć i połączyć na kształt ślimaka w tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. W środek powkładać przekrojone na pół śliwki, całość posypać cukrem perlistym. Ciasto przykryć ściereczką kuchenną i pozostawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Tortownicę włożyć do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec około 40 minut, aż kołacz się zrumieni.

poniedziałek, 23 września 2019

Bürli


Wrześniowa piekarnia Amber ma smak przepysznych szwajcarskich bułeczek. Bürli, upieczone na podstawie przepisu Zorry, to tradycyjne szwajcarskie bułki z wodą drożdżową z winogron. Woda drożdżowa, to naturalny środek spulchniający do wypieku pieczywa, który powstaje na bazie suszonych lub świeżych owoców albo warzyw, z dodatkiem cukru albo miodu i wody. Pod wpływem fermentacji woda zaczyna się pienić i pachnie drożdżami, wtedy gotowa jest do użycia. Fermentacja następuje w temperaturze do 30° C, po kilku dniach.

50 g winogron
10 g miodu
200 g wody

Do plastikowej butelki włożyć przekrojone winogrona, wlać wodę i dodać miód. Zamkniętą butelkę przechowywać w temperaturze pokojowej przez około 3 dni. Codziennie wstrząsać butelką i ją ostrożnie otwierać, ponieważ w butelce jest ciśnienie. Gdy woda się spieni, jest gotowa do użycia.


150 g wody drożdżowej z winogron
150 g mąki pszennej 

 
Do miski wlać wodę drożdżową, bez winogron, dodać mąkę i wymieszać. Zaczyn odstawić na noc w temperaturze pokojowej do wyrośnięcia.

cały zaczyn
50 g mąki pełnoziarnistej
450 g mąki pszennej
260 g wody
2 g drożdży
13 g soli


Następnego dnia do misy robota dodać, zaczyn, mąki, wodę, drożdże i zagniatać ciasto przez 4 minuty, a następnie odstawić na 15 minut. Dodać sól i zagniatać ciasto przez 6 minut na małej prędkości. Przykryć ciasto i odstawić na 90 minut w ciepłe miejsce, składając je dwukrotnie co 30 minut na posypanej mąką powierzchni roboczej. Po tym czasie podzielić ciasto na 10 równych kawałków. Uformować każdy kawałek ciasta na kształt bułki i układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia tak, aby zawsze dwa kawałki ciasta łączyły się ze sobą. Bürli odstawić do niewyrośnięcia, do 75 minut. Bułki piec w naparowanym piekarniku nagrzanym do 230° C przez około 30 minut, po 15 minutach otworzyć drzwi piekarnika, aby para mogła się wydostać. Bułki studzić na kratce.
 

czwartek, 19 września 2019

figi zapiekane z kozim serem


Pachnące słońcem, przesłodkie figi pieczone z kozim twarożkiem o tymiankowym aromacie, podane na mieszanych sałatach, skropione winegretem, to prosta propozycja na smaczną przekąskę. Figi zapiekane z kozim serem, idealnie smakuje z kieliszkiem białego wina i francuskimi paluchami.

5 fig
150 g koziego twarożku
70 g mieszanki sałat
2 gałązki tymianku
100 g jeżyn
sól
pieprz

Drobno posiekany tymianek wymieszać z twarożkiem, doprawić solą i pieprzem. Figi naciąć, w środek nałożyć nadzienie. Figi układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, blachę wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180° C na 12 minut. Na talerzach rozłożyć mieszankę sałat, jeżyny i pieczone figi.

2 łyżki soku z cytryny
1 łyżka miodu
4 łyżki oliwy
sól
pieprz

Do miseczki wlać sok, dodać sól i wymieszać, aż sól się rozpuści, dodać miód i wymieszać. Dolać oliwę, mieszać, aż składniki się połączą. Doprawić świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Figi polać winegretem.

niedziela, 15 września 2019

ciasto kokosowe z jeżynami


Ciasto kokosowe z jeżynami, jest pysznie wilgotne i bardzo aromatyczne. Ciasto jest szybkie do przygotowania, łatwe, bo wystarczy tylko wymieszać składniki, które powinny być w temperaturze pokojowej. To ciasto, gdzie kokos wspaniale współgra z jeżynami, umili każdy podwieczorek. 

180 g mąki pszennej
60 g mąki ziemniaczanej
100 g wiórków kokosowych
160 g cukru
1 jajko
250 ml mleka
60 ml oleju
2 łyżeczki sody
szczypta soli
200 g jeżyn
30 g płatków kokosowych
cukier puder

W misce wymieszać jajko z mlekiem, olejem oraz cukrem i solą. Do masy dodać mąki, wiórki, sodę i wymieszać do połączenia składników. Na samym końcu dodać do masy jeżyny. Ciasto przełożyć do formy keksowej wysmarowanej masłem i wysypanej mąką, posypać płatkami kokosowymi. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec przez około 60 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Podawać posypane cukrem pudrem.

środa, 11 września 2019

tarteletki z kozim serem i figami


Tarteletki z ciasta francuskiego, nadziane kremowym kozim serkiem i figami, podane na mieszanych sałatach, w towarzystwie miodowego winegretu, to szybki pomysł na posiłek w ciągu dnia. Tarteletki z kozim serem i figami, doskonale smakują na ciepło i zimno podane w towarzystwie schłodzonego wina.

125 g mieszanki sałat
200 g ciasta francuskiego
120 g kremowego koziego sera
50 ml śmietany 
1 gałązka tymianku
6 fig
sok z 1/2 cytryny
2 łyżki miodu
5 łyżek oliwy 
sól
pieprz
 
Do miseczki wlać sok z cytryny, dodać sól i wymieszać, aż sól się rozpuści, dodać miód i wymieszać, dolać oliwę, mieszać, aż składniki się połączą, doprawić świeżo zmielonym czarnym pieprzem. W miseczce wymieszać kozi ser ze śmietaną, posiekanym tymiankiem, doprawić do smaku solą i pieprzem. Ciasto francuskie podzielić na kwadraty, ułożyć je na blasze, nie przecinając do końca wykroić nożem na cieście centymetrowy margines. Tak przygotowane ciasto wstawić do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200° C na 15 minut, by się zrumieniło i wyrosło. Ciasto wyjąć z piekarnika, widelcem lekko ugnieść środek ciasta. Na cieście równomiernie rozłożyć nadzienie z koziego sera, na wierzchu rozłożyć pokrojone figi. Na talerzu ułożyć sałatę, tarty, całość skropić winegretem.
 

niedziela, 8 września 2019

ucierane ciasto z serem i śliwkami


Puszyste ciasto ucierane z masą serową o waniliowym aromacie, soczystymi śliwkami i wspaniałą kruszonką, to połączenie idealne. Waniliowe ciasto ucierane z serem i śliwkami, to wariacja smakowa końcówki lata, idealna do podania podczas niedzielnych spotkań przy kawce. 

125 g masła
130 g cukru 
20 g cukru z wanilią
2 jajka
180 g mąki pszennej
60 g skrobi kukurydzianej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
90 g kwaśnej śmietany
szczypta soli

W misce zmiksować masło z cukrami i solą, cały czas miksując dodawać po jednym jajku, kolejne jajko dodawać, kiedy poprzednie całkowicie połączy się z masą. Do masy dodać śmietanę, mąkę, skrobię, proszek do pieczenia i zmiksować przez chwilę do połączenia składników. Ciasto przełożyć do mniejszej formy wyłożonej papierem do pieczenia. 


120 g mąki pszennej
50 g cukru
10 g cukru z wanilią
60 g masła

Wszystkie składniki umieścić w miseczce i rozcierając między palcami, uformować z nich kruszonkę.

500 g twarogu śmietankowego
50 g masła
2 żółtka
90 g cukru 
20 g cukru z wanilią
350 g śliwek
cukier puder

W misce utrzeć mikserem masło z cukrami, aż powstanie puszysta masa. Dodać żółtka, dalej ucierając, dodać twaróg i utrzeć do dokładnego połączenia się składników. Na ciasto ucierane wyłożone w formie równomiernie wyłożyć masę serową, na ser rozłożyć pokrojone śliwki. Całość posypać kruszonką. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 170º C i piec przez około 60 minut. Wyjąć z piekarnika, przestudzić. Ciasto podawać posypane cukrem pudrem.

czwartek, 5 września 2019

ciasto ucierane z borówkami


Ciasto ucierane z borówkami i cukrem pudrem jest szybkie do przygotowania, wystarczy tylko dobrze zmiksować składniki, które powinny być w temperaturze pokojowej. Ciasto jest lekkie, na oleju, z mąką ziemniaczaną, która sprawia, że ciasto jest mięciutkie i puchate.

4 jajka
180 g cukru
240 ml oleju
180 ml mleka
380 g mąki pszennej
40 g mąki ziemniaczanej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
sól
250 g borówki amerykańskiej
cukier puder

W misce ubić jajka z cukrem i szczyptą soli na puszystą masę, dodać olej, mleko i całość zmiksować. Mąki wymieszać z proszkiem do pieczenia i zmiksować do połączenia się składników. Masę przelać do mniejszej formy, w której dno zostało wyłożone papierem do pieczenia. Na wierzchu równomiernie rozłożyć borówki. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec około 40 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto posypać cukrem pudrem.

poniedziałek, 2 września 2019

chleb z sezamem na zaczynie biga


W sierpniowej piekarni Amber chleb z przepisu Jacka, na zaczynie drożdżowym z sezamem. Chleb z sezamem na zaczynie biga, to lekki i bardzo smaczny pszenny chleb z chrupiącą skórką, który pasuje do wszystkich dodatków

100 g mąki pszennej
44 g wody
1 g drożdży

 
W misce wymieszać wszystkie składniki, zawinąć w folię spożywczą i odstawić na 18 godzin.

cała biga
470 g mąki pszennej
4 g drożdży
330 g wody
10 g soli
50 g sezamu 

 
Składniki chleba bez soli i sezamu wyrobić w misce mikserem na pierwszej prędkości, aż ciasto będzie gładkie i będzie odchodzić od miski. Następnie zwiększyć prędkość, dodać sól i wyrabiać ciasto, aż będzie gładkie. Ciasto odstawić do fermentacji wstępnej na 20 minut w temperaturze pokojowej, a potem zostawić na 20 godzin w lodówce. Przez pierwsze trzy godziny składać ciasto trzy razy, przy drugim składaniu dodać do ciasta sezam. Po tym czasie wyjąć ciasto i ogrzać w temperaturze pokojowej przez godzinę. Następnie uformować bochenek i odstawić do wyrastania w cieple na około godzinę. Do zimnego piekarnika wstawić garnek żeliwny wraz z pokrywką i nagrzać piekarnik do 230º C, po kilkunastu minutach ogrzewania garnka przełożyć do niego wyrośnięty bochenek i przykryć gorącą pokrywką, piec chleb przez 20 minut. Zmniejszyć temperaturę piekarnika do 180º C, zdjąć pokrywkę i piec chleb przez 25 minut. Po upieczeniu wyciągnąć chleb z garnka i studzić na metalowej kratce.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect