codzienność

niedziela, 31 maja 2015

ucierane ciasto z truskawkami


To klasyczne ucierane ciasto z truskawkami jest łatwe do upieczenia i bardzo pyszne, można je piec z każdym owocem sezonowym. Ciasto to ma bardzo delikatną strukturę, jest wilgotne i doskonale komponuje się z truskawkami.


6 jajek
1 szklanka oleju
1 szklanka cukru
2 1/2 szklanki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka sody 
szczypta soli
300 g truskawek
cukier puder


W misce ubić białka z solą na sztywną masę, pod koniec dodać cukier i ciągle ucierając dodawać kolejno żółtka, a następnie wlewać cienkim strumieniem olej. Na koniec delikatnie wmieszać do masy przesianą mąkę z sodą. Ciasto wlać do formy wyłożonej papierem do pieczenia na wierzchu ułożyć pokrojone na części truskawki. Ciasto włożyć do nagrzanego piekarnika i piec około 50 minut w temperaturze 180º C, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto przed podaniem osypać cukrem pudrem.

piątek, 29 maja 2015

ptysie z kremowym serkiem i czosnkiem niedźwiedzim


Małe ptysie nadziane kremowym serkiem z dodatkiem czosnku niedźwiedziego i suszonych pomidorów, doprawione skórką startą z cytryny są przepyszne. Takie wytrawne ptysie z kremowym serkiem i czosnkiem niedźwiedzim są doskonałą imprezową przekąską.


1/2 szklanki wody
63 g masła
1/2 szklanki mąki pszennej
2 jajka
sól 

W garnku zagotować wodę z masłem i szczyptą soli. Zmniejszyć ogień i na wrzątek jednym ruchem wsypać przesianą mąkę, cały czas energicznie mieszając. Ucierać ciasto, aż będzie gładkie i zacznie odstawać od ścianek garnka, ostudzić. Następnie ciasto zmiksować z wbijanymi kolejno jajkami. Gotowe przełożyć do rękawa cukierniczego i na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia wyciskać okrągłe porcje ciasta w sporych odstępach. Piec w temperaturze 200º C przez około 20 minut, następnie ostudzić.

200 g kremowego serka
10 liści czosnku niedźwiedziego
1 ząbek czosnku
5 suszonych pomidorów
skórka z 1/2 cytryny
sól
pieprz 

Wymieszać twarożek z drobno posiekanym czosnkiem niedźwiedzim, pomidorami, przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku, skórką z cytryny, doprawić do smaku solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Ptysie przekroić wzdłuż na pół i każdą część nadziać kremowym nadzieniem. 

środa, 27 maja 2015

farfalle ze szparagami


Doskonałe połączenie makaronu, szynki i zielonych szparagów w kremowym sosem zrobionym z sera mozzarella, parmezanu, śmietany i masła z dodatkiem natki pietruszki. Przepis na farfalle ze szparagami pochodzi od Tessy Capponi - Borawskiej, włoskiej arystokratki od lat mieszkająca w Polsce. Połączenie makaronu, jedwabistej, rozpływającej się pod wpływem ciepła kremowej mozzarelli, szparagów i śmietany jest niebiańskie.


400 g makaronu farfalle  
100 g gotowanej szynki
200 g sera mozzarella  
500 g zielonych szparagów
200 ml śmietany  
25 g masła
sól 
pieprz
parmezan
natka pietruszki


Szparagi obrać, odciąć zdrewniałe końce i ugotować w osolonej wodzie. Wyjąć i pokroić na kawałki, wrzucić do miski. Mozzarellę i szynkę pokroić w kostki, dołożyć do miski.  Polać to wszystko śmietaną, lekko pomieszać, dołożyć masło, doprawić solą. Makaron ugotować według przepisu podanego na opakowaniu. Odcedzić makaron, gorący dołożyć do miski, pomieszać ze składnikami przygotowanymi w misce. Doprawić do smaku solą i świeżo startym pieprzem. Natychmiast podawać, posypane tartymi wiórkami parmezanu oraz posiekaną natką pietruszki.

poniedziałek, 25 maja 2015

masło z czosnkiem niedźwiedzim


Masło z czosnkiem niedźwiedzim
ma wspaniały smak i aromat oraz piękny kolor. Czosnkowe masło jest doskonałym dodatkiem do pieczywa lub gotowanych warzyw, zup, ryb i mięs. Takie masełko jest bardzo proste do przygotowania, wystarczy drobno pokrojone liście czosnku niedźwiedziego utrzeć na gładką masę z miękkim masłem i doprawić do smaku solą morską oraz skórką startą z cytryny. 


200 g masła
1 pęczek czosnku niedźwiedziego 
skórka z 1/2 cytryny
sól

Miękkie masło utrzeć z drobno posiekanym czosnkiem na gładką masę. Doprawić do smaku solą oraz skórką startą z cytryny. Masło przechowywać w lodówce.

sobota, 23 maja 2015

rabarbarowy fool


To starodawne, nostalgiczne angielskie lato w postaci deseru:
rabarbarowego, pachnącego wanilią.
Marzenie.
Nigella Lawson
Lato w kuchni przez okrągły rok



Pyszny staromodny angielski deser o zabawnej nazwie, rabarbarowy głupiec, to mus rabarbarowy z bitą śmietaną aromatyzowany laską wanilii. Rabarbarowy fool przygotowany według przepisu Nigelli Lawson z książki „Lato w kuchni przez okrągły rok", to kwintesencja lata w idealnym połączeniu kwaskowatego rabarbaru i słodkiej śmietanki.


1000 g rabarbaru
300 g cukru
1 laska wanilii
500 ml śmietany do ubijania


W naczyniu żaroodpornym umieścić pokrojony na mniejsze kawałki rabarbar, zasypać go cukrem wymieszanym z ziarenkami z laski wanilii. Naczynie przykryć i wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 190º C na około 60 minut, aż rabarbar zmięknie. Upieczony rabarbar natychmiast odsączyć na sitku z soku. Sok przelać do garnuszka i lekko gotować, aż jego objętość zredukuje się o połowę, a sok będzie gęsty. Syrop ostudzić. Pozostały, odsączony rabarbar zmiksować blenderem na gładki mus. Śmietanę kremówkę ubić, powoli i stopniowo, dodawać do niej mus i syrop, masę lekko wymieszać, do uzyskania efektu marmurka. Masę przełożyć do pucharków i podawać.

czwartek, 21 maja 2015

tagliatelle z czosnkiem niedźwiedzim


Wspaniały wiosenny czas, więc najwyższa pora na makaron na cztery pory roku przygotowany z Marzenką, Małgosią, Magdą i Aluchą. Tagliatelle z czosnkiem niedźwiedzim, to moja propozycja makaronu na cztery pory roku - wiosna. Pyszne wstążki makaronu z czosnkiem niedźwiedzim został podane w towarzystwie podsmażonej na oleju szalotki, czosnku, suszonych pomidorów oraz kaparów, doprawione jedynie pieprzem oraz skórką startą z cytryny. Te proste dodatki podkreśliły jedynie smak domowego makaronu z czosnkiem niedźwiedzim. 


3 jajka
280 g mąki pszennej
1/2 łyżeczki soli
2 łyżki oliwy
1 pęczek czosnku niedźwiedziego

Liście czosnku niedźwiedziego drobno posiekać, włożyć na sitko i przelać wrzącą wodą, a następnie przepłukać zimną, osuszyć. Mąkę przesiać do miski, dodać sól, oliwę, rozbełtane jajka oraz czosnek niedźwiedzi. Ze składników zacząć wyrabiać ciasto, do momentu aż stanie się gładkie i elastyczne. Ciasto przełożyć do miski, nakryć ściereczką i odstawić na 30 minut. Po tym czasie ciasto podzielić na części i każdą część cienko rozwałkować na podsypanym mąką blacie. Rozwałkowane płaty ciasta zawinąć i pokroić w niezbyt szerokie wstążki. Makaron gotować partiami w osolonym wrzątku z oliwą, około 2 minut, a następnie odcedzić.


50 ml oleju
1 szalotka
1 ząbek czosnku
100 g suszonych pomidorów
1 łyżka kaparów
skórka z 1/2 cytryny
sól
pieprz

Na patelni na rozgrzanym oleju podsmażyć drobno posiekaną szalotkę oraz czosnek, dodać pokrojone na kawałki suszone pomidory oraz kapary i całość chwilę smażyć. Następnie patelnię przykryć pokrywką i całość smażyć, mieszając, co jakiś czas, aż szalotka stanie się chrupiąca, należy uważać, by sos się nie spalił. Do sosu dodać odcedzony makaron, skórkę z cytryny, całość wymieszać i doprawić do smaku, solą oraz pieprzem. 



wtorek, 19 maja 2015

chleb orkiszowy z kaszą gryczaną


Majowa piekarnia Amber jest bardzo aromatyczna i mocno gryczana w smaku dzięki Eli, która zaproponowała na nasze comiesięczne spotkanie chleb orkiszowy z kaszą gryczaną z bloga Trufla. Ten doskonały w smaku, bardzo pożywny i wilgotny chleb można upiec w dwóch wersjach, na zakwasie i drożdżach.


2 łyżki zakwasu
210 g wody
165 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej



Wymieszać składniki zaczyny, przykryć szczelnie, zostawić w temperaturze pokojowej na 12 - 24 godziny.


1 szklanka ugotowanej kaszy gryczanej
cały zaczyn
160 g wody
1/4 łyżeczki drożdży instant
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki syropu z agawy
300 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej



Do letniej wody dodać zaczyn, wymieszać, dodać resztę składników, miksować na średnich obrotach około 2 minuty. Masę przełożyć do foremki wysmarowanej olejem i wysypanej otrębami i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, aż ciasto wypełni foremkę do brzegów. Wyrośnięty chleb posmarować olejem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 220° C na 15 minut, po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 190° C i dopiekać 45 minut. Chleb studzić na kratce, kroić po zupełnym ostudzeniu.



niedziela, 17 maja 2015

lody jogurtowo - rabarbarowo - hibiskusowe


Kremowe jogurtowe lody o waniliowym smaku w towarzystwie rabarbaru o głęboko czerwonym kolorze i pięknym kwiatowym zapach hibiskusa, to deser doskonały. Lody jogurtowo - rabarbarowo - hibiskusowe przygotowane na podstawie przepisu z książki Jennifer Tyler Lee "The 52 New Foods Challenge" znalezionego tutaj jest bardzo prosty do przygotowania i nie wymaga wielu składników.


340 g rabarbaru 
1/2 szklanki wody 
3 łyżki suszonych kwiatów hibiskusa 
180 g miodu 
30 ml soku z cytryny 

Kwiaty hibiskusa zalać wrząca wodą i odstawić na kilka minut, następnie kwiaty odcedzić przez sitko od płynu. Pokrojony w kostkę rabarbar włożyć do rondla, dodać napar z hibiskusa oraz miód. Całość doprowadzić do wrzenia i gotować, mieszając od czasu do czasu, aż rabarbar zmięknie. Rondel zdjąć z ognia i masę ostudzić do temperatury pokojowej, dodać sok z cytryny i całość zmiksować na gładką masę. 


1/4 szklanki syropu klonowego 
1/2 laski wanilii 
1 1/4 szklanki jogurtu naturalnego

W misce dobrze wymieszać jogurt naturalny z syropem klonowym i ziarenkami z laski wanilii. Do foremek do lodów na patyku wkładać naprzemiennie masę rabarbarowo - hibiskusową oraz jogurtową, zaczynając i kończąc na rabarbarowej. Foremki włożyć do zamrażalnika na minimum 3 godziny.

piątek, 15 maja 2015

scones z kozim serem i czosnkiem niedźwiedzim


Scones z kozim serem i czosnkiem niedźwiedzim upieczone na podstawie tego przepisu są pyszne i bardzo szybkie do upieczenia, dobrze smakują jedzone na ciepło lub zimno. Bułeczki napakowane czosnkiem niedźwiedzim i kozim serem, są miękkie, mocno serowe i pełne czosnkowego aromatu.


250 g mąki pszennej
75 g masła
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka soli
50 g twardego koziego sera
20 liści czosnku niedźwiedziego
120 ml mleka
1 białko


Liście czosnku niedźwiedziego drobno posiekać, włożyć na sitko i przelać wrzącą wodą, a następnie przepłukać zimną, osuszyć. Przesiać mąkę, proszek do pieczenia i sól do miski. W składniki wcierać zimne masło opuszkami palców, a następnie dodać czosnek niedźwiedzi, starty na tarce kozi ser oraz mleko. Ciasto lekko wyrobić na omączonym blacie, rozpłaszczyć na grubość 4 centymetry i wyciąć szklanką bułeczki. Układać je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i smarować rozbełtanym białkiem. Bułeczki piec w piekarniku rozgrzanym do 175° C przez około 20 minut, aż urosną i lekko zbrązowieją.

środa, 13 maja 2015

pudding z tapioki z karmelizowanym rabarbarem


Pudding z tapioki to deser, w którym śnieżnobiałe przeźroczyste perełki tapioki zatopione są w mlecznej kokosowej masie. Ten pyszny deser doskonale smakuje podany z kwaskowatym rabarbarem o pomarańczowym aromacie. Pudding z tapioki z karmelizowanym rabarbarem inspirowany przepisem z Tartelette.


400 g rabarbaru
100 g cukru
1 łyżka likieru pomarańczowego


Do garnka włożyć pokrojony w kostkę rabarbar, zasypać cukrem i odstawić całość na 30 minut. Po tym czasie doprowadzić całość do wrzenia, zmniejszyć ogień do minimum i gotować, aż rabarbar się rozpadnie. Do ostudzonego rabarbaru dodać likier i całość wymieszać. 


1/3 szklanki tapioki
1 szklanka mleka kokosowego
2 łyżki cukru


Tapiokę przełożyć do miski, zalać wodą, odstawić na 5 minut, po tym czasie wylać wodę i zostawić tapiokę na 15 minut. Mleko kokosowe zagotować w rondelku, gdy zacznie się gotować dodać namoczoną tapiokę, cukier i gotować, stale mieszając około 7 minut, aż będzie miała konsystencję gęstego budyniu. Budyń przełożyć do szklaneczek i odstawić do ostygnięcia, a następnie schłodzić w lodówce. Budyń podawać z karmelizowanym rabarbarem.



niedziela, 10 maja 2015

ciasto ucierane z rabarbarem


Ciasto ucierane z rabarbarem upieczone na podstawie starego sprawdzonego przepisu jest doskonałe do niedzielnej kawy. Ciasto to ma bardzo delikatną strukturę, jest wilgotne i doskonale komponuje się z rabarbarem wymieszanym z dżemem malinowym oraz lukrem na bazie śmietany. 


1 szklanka mąki pszennej
1 szklanka mąki ziemniaczanej
200 g masła 
1 szklanka cukru
4 jajka
4 łyżki kwaśnej śmietany
1 łyżka ekstraktu waniliowego 
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
300 g rabarbaru
Masło utrzeć z cukrem, ciągle ucierając dodawać jajka, ekstrakt waniliowy, przesiane mąki i proszek do pieczenia oraz śmietanę. Ciasto wlać do formy wyłożonej papierem do pieczenia na wierzchu ułożyć pokrojony w kostkę rabarbar wymieszany z dżemem malinowym. Ciasto włożyć do nagrzanego piekarnika i piec około 40 minut w temperaturze 180º C, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. 


30 g cukru pudru 
1 łyżka kwaśnej śmietany

Ciasto po ostudzeniu polukrować lukrem zrobionym z kwaśnej śmietany i cukru pudru.

czwartek, 7 maja 2015

zupa botwinkowa


Pyszna sezonowa zupa botwinkowa, która najlepiej smakuje właśnie teraz. Botwinka to dla mnie wiosną zupa obowiązkowa, gotowana na warzywnym wywarze, jak ta botwinka wiosenna zupa lub na mięsie, podana z dowolnymi dodatkami; pieczywem lub pieczonymi młodymi ziemniakami, koniecznie z jajkiem na twardo i zabielona śmietaną. 

300 g wieprzowiny
2 pęczki botwinki z buraczkami  
2 marchewki  
1 pietruszka
1/2 selera  
1/2 pora 
1500 ml wody 
sok z cytryny 
sól
pieprz
cukier
śmietana 
jajka

Do garnka wlać wodę, włożyć mięso i całość gotować 20 minut. Następnie dodać do garnka pokrojoną w kostkę marchewkę, pietruszkę, seler i pora. Wszystko razem podgotować. Dodać umyte i drobno pokrojone buraczki oraz dwie łyżki soku z cytryny i gotować, aż będą miękkie. Następnie dodać umyte i pokrojone drobno liście botwinki wraz z łodyżkami. Wszystko razem gotować na wolnym ogniu jeszcze przez kilka minut. Doprawić do smaku solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny. Podawać ze śmietaną.

niedziela, 3 maja 2015

kruche ciasto z rabarbarem, truskawkami, dżemem malinowym i bezą


Proste ciasto na delikatnym kruchym spodzie z sezonowym rabarbarem i truskawkami, gdzie kwasowość rabarbaru zostaje przełamana puszystą bezą z płatkami migdałów oraz dżemem malinowym. Kruche ciasto z rabarbarem, truskawkami, dżemem malinowym i bezą inspirowane tym przepisem jest doskonałe na majówkę.


200 g mąki pszennej
50 g mąki ziemniaczanej
200 g masła
50 g cukru
4 żółtka
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli

Posiekać razem mąki, cukier, sól, masło, dodać żółtka, proszek do pieczenia i szybko zagnieć spójne ciasto. Wyłożyć formę papierem do pieczenia, ciasto wyłożyć na dnie foremki. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 170° C i piec przez 20 minut.


600 g rabarbaru
150 g truskawek
3 łyżki mąki ziemniaczanej

Rabarbar opłukać, osuszyć i łodygi pokroić w centymetrowe kawałki. Włożyć do miski, dodać pokrojone w kostkę truskawki, dżem malinowy oraz mąkę ziemniaczaną i całość wymieszać.


4 białka
200 g cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
3 łyżki płatków migdałów

Białka ubić na sztywną pianę, następnie stopniowo dodając cukier cały czas ubijać na wysokich obrotach miksera. Ubijać jeszcze przez kilka minut, aż piana będzie gęsta i błyszcząca, następnie dodać mąkę ziemniaczaną i miksować całość przez chwilę. Owoce wyłożyć na podpieczony spód, na wierzchu równomiernie wyłożyć bezę, posypać płatkami migdałów i wstawić do piekarnika. Piec przez 20 minut w 170° C, następnie zmniejszyć temperaturę do 60° C, włączyć termoobieg i suszyć bezę przez dodatkowe 15 minut.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect