codzienność

niedziela, 30 sierpnia 2015

ciasto cassis


Doskonały czekoladowy biszkopt, nasączony likierem z czarnej porzeczki, z porzeczkowym dżemem i kremem na bazie bitej śmietany i mascarpone przykryty chrupiącą kakaową bezą składa się na pyszne ciasto. Ciasto cassis przygotowane na podstawie tego przepisu jest przepyszne, wilgotne, lekko kwaskowate, bardzo owocowe, a jednocześnie niezbyt słodkie. 


5 jajek 
3/4 szklanki cukru 
2/3 szklanki mąki tortowej 
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/3 szklanki kakao 
50 g gorzkiej czekolady 

Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę, stopniowo dodając cukier. Gdy piana będzie sztywna, lśniąca, a cukier całkowicie rozpuszczony, kolejno dodawać po jednym żółtku. Mąkę i kakao przesiać przez sito i wraz ze startą czekoladą dodać do masy jajecznej. Delikatnie wymieszać szpatułką, krótko, tylko do połączenia składników. Mniejszą blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Wylać przygotowaną masę i wyrównać powierzchnię. Biszkopt wstawić do piekarnika nagrzanego do 160º C na około 35 minut. Biszkopt wystudzić. 


4 białka 
1 szklanka cukru
1 1/2 łyżki kakao 
1 1/2 łyżki mąki ziemniaczanej 
1 łyżka octu 
szczypta soli

Białka ubić z solą na sztywną pianę, stopniowo, łyżka po łyżce dodawać cukier. Kiedy cukier będzie rozpuszczony, a piana sztywna i błyszcząca, dodać mąkę, kakao, ocet i krótko zmiksować, tylko do połączenia składników. Białka wylać na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę, w której wcześniej piekł się biszkopt. Wstawić do nagrzanego do 160º C piekarnika i piec 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 90º C i piec jeszcze 30 minut. Bezę wystudzić. 


500 ml śmietany do ubijania
500 g mascarpone 
2 łyżki cukru pudru 
1/4 szklanki wody

Mascarpone i śmietanę umieścić wraz z cukrem pudrem w misie miksera i ubijać do uzyskania konsystencji kremu. Przegotowaną, ostudzoną wodę wymieszać z likierem i nasączyć biszkopt ułożony w formie. Na wierzchu rozsmarować dżem, a na nim wyłożyć krem z mascarpone. Na wierzchu ciasta położyć wystudzoną bezę. Ciasto schłodzić w lodówce.

piątek, 28 sierpnia 2015

lotaryńskie ciasto z mirabelkami


Mirabelka, mała śliwka jest najpopularniejszym owocem w Lotaryngii i symbolem lotaryńskiej gastronomii. Zbiór mirabelki zaczyna się w połowie sierpnia, rozpoczynając w całym regionie obchody jej święta. Każdego roku w ostatnim tygodniu sierpnia w Metz, stolicy Lotaryngii odbywają się dni miasta i święto mirabelki. Na obchody dni miasto przygotowuje wiele atrakcji. Najbardziej wyczekiwane, to wybór Królowej Mirabelki, która zostaje jednocześnie Miss Lotaryngii oraz niedzielna parada muzyczna, w której uczestniczą wszyscy przybyli na święto. Wśród atrakcji jest tradycyjny targ, na którym sprzedaje się wszystkie specyfiki regionalnej kuchni lotaryńskiej, przyrządzonej na bazie mirabelki z tegorocznych zbiorów, producenci zachęcają do zakupu ciasta, miodu, konfitur i słynnej lotaryńskiej śliwowicy. Mirabelki dodaje się do mięs, pieczenie w eleganckich restauracjach podaje się z sosem mirabelkowym, miejscowe cukiernie i manufaktury czekolady kuszą słodkimi cacuszkami z mirabelkami - mirabelki w czekoladzie, mirabelki w lukrze czy też kandyzowane. Ta mała śliwka jest idealna na przetwory, można z niej przygotować pyszny dżem mirabelkowy z wanilią, ale też doskonale sprawdza się w wypiekach. Lotaryńskie ciasto z mirabelkami upieczone na podstawie przepisu z "Les meilleurs recettes de nos terroirs" znalezionego tutaj, to domowe, tradycyjne lotaryńskie ciasto znane we Francji od pokoleń. To ciasto jest mięciutkie, puszyste, bardzo owocowe i umila podwieczorki i spotkania przy herbatce.


4 jajka
150 g cukru
80 g masła
100 g kremowego serka
200 g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
szczypta soli
500 g mirabelek
cukier puder



W misce utrzeć żółtka z cukrem na gładką, biała masę. Do masy dodawać wolno roztopione i ostudzone masło oraz serek, tak by masy dobrze się połączyły. Następnie stale miksując dodawać do masy partiami przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Na samym końcu delikatnie wmieszać do masy ubite białka z solą, uważając by ciasto nie opadło. Ciasto wylać do mniejszej formy, wyłożonej papierem do pieczenia, na wierzchu równomiernie poukładać wypestkowane mirabelki. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C, na około 45 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto po ostudzeniu osypać cukrem pudrem.

czwartek, 27 sierpnia 2015

galaretka z białych porzeczek


Porzeczki dzięki dużej zawartości pektyn świetnie nadają się robienia galaretek i innych smakołyków wymagających tężenia. Galaretka z białych porzeczek ucierana na surowo jest pyszna, zachowuje smak i aromat świeżych owoców, ale także całe bogactwo witamin. Tak przygotowana słodko - kwaśna galaretka jest doskonałym dodatkiem do ciast, gofrów, naleśników lub deserów. Galaretkę można też przygotować za pomocą obróbki termicznej, tak jak tę galaretkę z czerwonej porzeczki. 


500 g białych porzeczek
500 g cukru
1 łyżka spirytusu


Oberwane z gałązek, umyte i osuszone porzeczki zmiksować blenderem na gładką masę, a następnie przetrzeć je przez bardzo gęste sitko. Puree porzeczkowe wymieszać z cukrem i następnie ucierać blenderem, aż cukier się rozetrze, na samym końcu dodać spirytus i dobrze całość wymieszać. Galaretkę przełożyć do wyparzonych słoików i odstawić na noc bez przykrycia, by masa odparowała. Po tym czasie dokładnie zakręcić wygotowanymi pokrywkami i wstawić słoiczki do lodówki.

wtorek, 25 sierpnia 2015

kruche ciasto z czarną porzeczką i bezą


Pyszne, bardzo kruche ciasto z warstwą owocową z czarnej porzeczki, przykryte bezową pierzynką o wiśniowym posmaku i kolorze za sprawą wiśniowej galaretki oraz kruszonką, składa się na idealne letnie ciasto do kawy. Kruche ciasto z czarną porzeczką i bezą, jest idealne i trudno mu się oprzeć. 


500 g mąki pszennej
250 g masła
30 g cukru
5 żółtek
szczypta soli
2 łyżeczki proszku do pieczenia

Posiekać razem mąkę, proszek, masło i cukier, dodać żółtka, oliwę i szybko zagnieć spójne ciasto. Wyłożyć formę papierem do pieczenia, na dnie ugnieść równomiernie 2/3 ciasta.


500 g czarnej porzeczki
30 g mąki ziemniaczanej
5 białek
150 g galaretki wiśniowej
120 g cukru
szczypta soli

Oczyszczoną porzeczkę wymieszać z mąką ziemniaczaną i rozłożyć równomiernie na cieście. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, następnie powoli ubijając dodawać galaretkę oraz cukier, ubijać, aż cukier się rozetrze. Tak ubitą pianę rozłożyć na warstwie porzeczek, na wierzch rozkruszyć jak kruszonkę pozostałe ciasto. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 60 minut.


200 g cukru pudru
3 łyżki wody

Zrobić lukier z cukru i wody i polukrować ostudzone ciasto.  

poniedziałek, 24 sierpnia 2015

kulki jabłeczne


Krążki jabłeczne
Najlepsze jabłka na konfiturę są tak zwane papierówki, niezbyt dojrzałe, lecz można użyć na konfiturę i małych jesiennych jabłek. Pokrajać jabłka w talarki i to w ten sposób, żeby talarki były całkowite, wydrążyć w środku pestki wraz z łuską i natrzeć jabłka po obu stronach cytryną przekrajaną na pół. Zagotować lekkiego syropu z kilo cukru na 1/2 kilo jabłek, wrzucić do wrzącego tyle krążków, ile ich w rondelku pomieścić się może, ułożywszy jeden obok drugiego i smażyć na mocnym ogniu do przezroczystości. Gotowe krążki wyjąć ostrożnie na talerz, wrzucić surowe do rondla. Za każdym wrzuceniem świeżych jabłek można dodać cokolwiek poprzednio zostawionego świeżego syropu i 2 łyżki wody, żeby syrop nie zmieniał koloru przez długie smażenie. Po usmażeniu jabłek poukładać je ostrożnie w słoik i zalać syropem. Gdyby jabłka nie były pokryte syropem, trzeba dorobić świeżego; układając jabłka w słoik, można je przesypać cienko krajaną skórką cytrynową.
Marja Śleżańska
Kucharz polski


Kulki jabłeczne w złocistym syropie inspirowane przepisem z "Kucharza polskiego" na krążki jabłeczne są fantastyczne. Te małe papierówkowe kuleczki można doprawić do smaku cynamonem, goździkami i anyżem. Pomysł na kulki z papierówek podpatrzyłam u Komarki.


1500 g papierówek
1000 g cukru
500 ml wody
2 cytryny
goździki
kora cynamonowa
anyż

Papierówki obrać i kulkownicą do owoców wydrążać z jabłek kulki. Papierówkowe kulki umieszczać w misce z zimną wodą z dodatkiem soku z jednej cytryny. Z wody i cukru przygotować syrop, dodać sok z pozostałej cytryny. Do gotującego się na wolnym ogniu syropu wkładać partiami odsączone z wody kulki i gotować do chwili, aż zaczną robić się przezroczyste, uważając przy tym by się nie rozgotowały. Kulki wyjmować z syropu łyżką cedzakową i układać w słoikach. Do każdego słoika dodać kilka goździków, kawałek kory cynamonowej oraz anyż i zalać syropem. Ostudzone słoiki pasteryzować około 5 minut.

sobota, 22 sierpnia 2015

drożdżowe bułeczki z jagodami


Przepis na ciasto na drożdżowe bułeczki pochodzi z Kuchni polskiej z 1975 r. Ciasto z tego przepisu jest mięciutkie, puchate i dobrze się z nim pracuje. Drożdżowe bułeczki z jagodami są pyszne i idealne na sobotnie popołudnie.


500 g mąki pszennej 
100 g cukru
1 łyżka ekstraktu waniliowego
60 g masła
3 żółtka 
50 g drożdży
250 ml mleka
sól

Z drożdży, letniego mleka, łyżki mąki i odrobiny cukru przygotować rozczyn, odstawić na 10 minut w ciepłym miejscu. Żółtka utrzeć z cukrem i ekstraktem, dodać do przesianej mąki, dodać rozczyn, szczyptę soli i wyrabiać ciasto. Do ciasta powoli dodawać rozpuszczone masło i wyrabiać ciasto tak długo, aż stanie się pulchne, gładkie i zacznie odstawać od miski. Z ciasta uformować kulę, włożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić na godzinę w ciepłe miejsce, aż podwoi objętość.


300 g jagód
50 g cukru 
1 jajko

Oczyszczone jagody wymieszać z cukrem. Ciasto rozwałkować na lekko posypanej mąką powierzchni, wycinać kółka, każde delikatnie rozpłaszczyć palcami, nakładać po łyżce nadzienia. Składając wszystkie rogi ciasta do środka, bardzo dokładnie zlepiać boki tworząc bułeczki. Odwrócić na drugą stronę i układać łączeniem do spodu na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć ściereczką kuchenną i odstawić do wyrośnięcia. Piekarnik nagrzać do 180° C, bułeczki posmarować roztrzepanym jajkiem. Piec na złoty kolor przez około 20 minut.


200 g cukru pudru
3 łyżki wody 


Ostudzone bułeczki posmarować lukrem, zrobionym z cukru i wody.

piątek, 21 sierpnia 2015

dżem morelowy z lawendą


Doskonały dżem z soczystych moreli o cudownym lawendowym aromacie Prowansji zrównoważony dodatkiem soku z cytryny. Dżem morelowy z lawendą idealnie pasuje podany do kanapek, tostów czy też słodkich wypieków. 


1000 g moreli
300 g cukru
sok z 1 cytryny
3 gałązki lawendy

Morele wypestkować i pokroić na ćwiartki, zasypać cukrem, dodać sok z cytryny i kwiatki lawendy, odstawić na godzinę, aż owoce puszczą sok. Następnie całość zagotować, po czym odstawić do całkowitego ostudzenia na całą noc. Po tym czasie doprowadzić znowu do wrzenia i gotować całość do odpowiedniej konsystencji. Gorący dżem przełożyć do wypieczonych słoików, szczelnie zakręcić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.

czwartek, 20 sierpnia 2015

ziemniaczane knedle z truskawkami


Klasyczne ciasto z dodatkiem ziemniaków, mąki pszennej, ziemniaczanej i jajek, nadziane truskawkami, podane z tartą bułką zrumienioną na maśle i cukrem, to połączenie idealne. Pyszne, mięciutkie ziemniaczane knedle z truskawkami, to doskonały letni obiad, smakuje małym i dużym.


750 ugotowanych ziemniaków 
150 g mąki pszennej
100 g mąki ziemniaczanej
1 jajko
sól 
500 g truskawek


Ugotowane ziemniaki przecisnąć przez praskę, połączyć z mąkami, jajkiem, szczyptą soli i dokładnie wyrobić. Z ciasta uformować wałek, kroić na kawałki, kawałki rozpłaszczyć na placuszki i wkładać w nie truskawki i dokładnie zlepić brzegi, formując kulki. Knedle obaczyć w mące i układać na desce obsypanej mąką. Knedle wkładać partiami do osolonego wrzątku i gotować około 3 minut, od momentu gdy wypłyną. Wybrać łyżką cedzakową i przełożyć na półmisek. Knedle podawać ze zrumienioną na maśle bułką tartą, posypane cukrem.

wtorek, 18 sierpnia 2015

jagodowy makaron z sosem kurkowym


"Lato lato wszędzie. Zwariowało oszalało moje serce. Lato lato wszędzie" i już najwyższa pora na makaron na cztery pory roku przygotowany z Marzenką, Małgosią, Magdą i Aluchą. Jagodowy makaron z sosem kurkowym, to moja propozycja makaronu na cztery pory roku - lato. Pyszne jagodowe wstążki makaronu połączyłam z klasycznym sosem kurkowym, doprawionym czosnkiem, białym winem i natką pietruszki. Leśne, bardzo proste składniki to letnia eksplozja smaków. 


1/4 szklanki jagód
1/4 szklanki wody
270 g mąki pszennej
1 jajko
1 łyżka oliwy
1 łyżeczka soli

Do garnka wsypać jagody, wlać wodę i całość zagotować, gotować kilka minut, aż jagody się rozpadną. Sok jagodowy lekko ostudzić, a następnie przecedzić na sicie wyłożonym gazą. Mąkę przesiać do miski, dodać sól, oliwę, rozbełtane jajka oraz sok jagodowy. Ze składników zacząć wyrabiać ciasto, do momentu, aż stanie się gładkie i elastyczne. Ciasto przełożyć do miski, nakryć ściereczką i odstawić na 30 minut. Po tym czasie ciasto podzielić na części i każdą część cienko rozwałkować na podsypanym mąką blacie. Rozwałkowane płaty ciasta zawinąć i pokroić w niezbyt szerokie wstążki. Makaron gotować partiami w osolonym wrzątku z oliwą, około 2 minut, a następnie odcedzić.


250 g kurek
2 łyżki oleju
1 cebula
1 ząbek czosnku
50 ml wytrawnego białego wina
100 ml śmietany
2 gałązki pietruszki
sól
pieprz

Kurki obrać i oczyścić. Na patelni na oleju podsmażyć drobno posiekaną cebulę i czosnek, wrzucić grzyby, mocno odparować wodę którą puszczą kurki. Gdy woda z grzybów odparuje, wlać wino i jeszcze chwilę dusić, dodać śmietanę i chwilę smażyć, doprawić do smaku solą i pieprzem, dodać posiekaną natkę pietruszki. Makaron podawać z sosem kurkowym. 


 

poniedziałek, 17 sierpnia 2015

dżem z czarnych porzeczek z likierem


Pyszne i idealne połączenie słodkich czarnych porzeczek z domowej roboty likierem z tych owoców. Dżem z czarnych porzeczek z likierem jest świetnym dodatkiem do pieczywa, deserów czy też słodkich wypieków, sprawdzi się też zimową porą jako dodatek do herbaty.

1000 g czarnych porzeczek
300 g cukru
80 ml likieru z czarnej porzeczki

Porzeczki umyć, oderwać od gałązek, wymieszać z cukrem i odstawić, aż owoce puszczą sok. Całość zagotować, po czym odstawić bez przykrycia do całkowitego ostudzenia na całą noc. Po tym czasie doprowadzić znowu do wrzenia i gotować kilka minut, odstawić. Powtarzać tak przez co najmniej kilka dni, do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Do dżemu dodać likier z czarnej porzeczki, wymieszać, zagotować i gorący dżem przełożyć do wypieczonych słoików, szczelnie zakręcić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.

sobota, 15 sierpnia 2015

owsiane ciasteczka ze świdośliwą

To jedne z najłatwiejszych i zarazem najlepszych ciasteczek owsianych, zdrowych (a przynajmniej zdrowszych niż większość sklepowych) i jednocześnie bardzo smacznych - See more at: http://niebonatalerzu.blogspot.com/2014/01/szybkie-ciasteczka-owsiane.html#sthash.7arXcZmd.dpuf

Przepyszne, lekkie i delikatne ciasteczka owsiane ze świdośliwą są zdrową, słodką alternatywą do kawy lub herbaty. Te ciasteczka są idealne na przekąskę, na wynos do pracy lub wycieczkę. Świdośliwa to owoc, który doskonale nadaje się do wypieków, doskonale smakuje w cieście, tak jak w tej krajance z letnimi owocami, można je wykorzystać do spożycia na surowo oraz na soki, dżemy, konfitury i nalewki.


340 g mąki pszennej
150 g masła
100 g płatków owsianych
125 cukru trzcinowego
2 jajka
1/3 łyżeczki soli
1 łyżeczka sody
150 g świdośliwy



Do miski dodać miękkie masło, wbić jajka, dodać cukier, płatki, mąkę, sól oraz sodę i z podanych składników zagnieść jednolite ciasto. Na końcu do ciasta dodać owoce i delikatnie wgnieść je do ciasta. Z ciasta uformować małe kulki i układać je lekko spłaszczając na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Ciastka wstawić do piekarnika nagrzanego do 180º C na około 15 minut, aż się ładnie zezłocą.





piątek, 14 sierpnia 2015

chłodnik na botwince


Na upalne dni najlepszy jest chłodnik, który ochładza organizmu i przynosi ulgę, jest zdrowy, pełen chrupiących warzyw, pachnący świeżymi ziołami. Doskonale smakujący chłodnik przygotowany na bazie botwinki, buraczków i kefiru, podany z rzodkiewką, ogórkiem, szczypiorkiem i koperkiem, doprawiony czosnkiem i sokiem z cytryny. Chłodnik na botwince pysznie smakuje podany z gotowanym jajkiem.


2 pęczki botwinki z buraczkami
1 cebula
1 łyżka masła
2 ogórki wężowe
1 pęczek rzodkiewek
1 pęczek szczypiorku
1 pęczek koperku
1 ząbek czosnku
800 ml kefiru
sól
pieprz
cukier
sok z 1 cytryny
4 jajka

W garnku na maśle zeszklić posiekaną cebulę, dodać starte na tarce buraczki oraz posiekane łodygi botwinki, dusić kilka minut. Do garnka dodać drobno pokrojone liście botwinki i całość dusić kolejną minutę, dolać wodę, w takiej ilości by zakryła botwinkę, całość zagotować, dodać soku z cytryny i odstawić do ostudzenia. Do ostudzonej botwinki dodać starte na tarce ogórki, drobno posiekany czosnek, pokrojoną w półplasterki rzodkiewkę oraz posiekany szczypiorek oraz koperek. Do warzyw wmieszać kefir, wymieszać i doprawić do smaku solą, pieprzem oraz cukrem. Chłodnik odstawić do schłodzenia. Podawać z ugotowanym jajkiem.

środa, 12 sierpnia 2015

agrest kandyzowany


Agrest najlepiej smakuje i w przetworach, zasuszony lub kandyzowany. Niezbyt dojrzałe owoce doskonale nadają się do kandyzowania lub wyrobu konfitur, dżemów, galaretek, kompotów. Agrest kandyzowany przygotowany na podstawie tego przepisu doskonale nadaje się do wypieków, ale też trudno powstrzymać się przed podjadaniem prosto z blaszki.


1000 g agrestu
1000 g cukru
250 ml wody 


Agrest umyć, osączyć, ponakłuwać szpilką. Z wody i cukru przygotować gęsty syrop. Syrop podgrzać, ciepłym, ale niegorącym syropem zalać owoce, wymieszać poruszając garnek w powietrzu kolistymi ruchami. Owoce w syropie podgrzać do 50° C, zdjąć z gazu, zostawić do całkowitego ostygnięcia. Kiedy całość ostygnie, ponownie podgrzać, delikatnie mieszając w powietrzu. Ponownie ostudzić, przykryć. Pozostawić do następnego dnia. Przez kolejnych 7 dni procedurę powtarzać. Po ostatnim ostudzeniu odsączyć dokładnie agrest na sitku, przełożyć na papier do pieczenia ułożony na blasze. Delikatnie podsuszyć agrest w piekarniku, powtarzając suszenie przez kilka dni, aż wilgoć przestanie się pojawiać. Suchy, kandyzowany agrest przesypać cukrem pudrem, zapakować do szczelnych opakowań.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect