codzienność

środa, 29 czerwca 2016

ciasto na kaszce mannie z morelami i lawendą


Pyszne i bardzo wilgotna ciasto z morelami i lawendowym lukrem jest szybkie do przygotowania, wystarczy tylko dobrze zmiksować składniki, które powinny być w temperaturze pokojowej. Ciasto jest lekkie, z małą ilością tłuszczu, za to z dodatkiem kwaśnej śmietany i kaszki manny, dzięki temu jest mięciutkie i puchate. Ciasto na kaszce mannie z morelami i lawendą inspirowane tym przepisem, jest fanatycznym dodatkiem do kawy.


1 szklanka mąki pszennej
1 szklanka kaszy manny
170 g cukru
1 szklanka kwaśnej śmietany
2 jajka
1 łyżeczka cukru z wanilią
30 ml oleju
2 łyżeczki proszku do pieczenia
700 g moreli

Mąkę pszenną, kaszę mannę i proszek do pieczenia wymieszać razem i przesiać do miski. W misce utrzeć jajka z cukrami na puszystą masę. Do masy dodać olej i utrzeć. Następnie wmieszać do ciasta w dwóch turach przesiane suche składniki na zmianę z kwaśną śmietaną. Ciasto wylać do mniejszej formy wyłożonej papierem do pieczenia, na wierzchu równomiernie rozłożyć pokrojone na ćwiartki morele. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 170º C na około 35 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy.

1 szklanka cukru pudru
4 łyżki wody
1 łyżka kwiatów lawendy 

Ciasto polukrować lukrem przygotowanym z cukru pudru, wody oraz kwiatów lawendy.

poniedziałek, 27 czerwca 2016

rogale zwyczajne


Pyszne, bardzo mięciutkie rogale, pieczone bez dodatku jajek, masła i mleka. Rogale zwyczajne upieczone na podstawie przepisu z Pracowni Wypieków, pasują do wszystkiego, do wędliny i każdej dżemolady. Rogale są zdecydowanie najlepsze w dniu pieczenia. Piekąc pierwszy raz rogale zwyczajne podzieliłam je, sugerując się opisem autorki, na sześć części, tym razem są mniejsze, bardziej podzielne. 


400 g mąki pszennej
20 g drożdży
2 łyżki oliwy
1 łyżka cukru
1 1/2 łyżeczki soli
250 ml wody 

Mąkę wymieszać z drożdżami i suchymi składnikami, mieszając mikserem, powoli wlewać wodę i oliwę. Zagnieść dosyć luźne ciasto. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrastania na godzinę lub do czasu podwojenia objętości ciasta. Na oprószonym mąką blacie położyć ciasto, dłońmi lub wałkiem rozpłaszczyć je na okrąg. Ostrym nożem pokroić okrąg na osiem kawałków. Każdy kawałek zwijać zaczynając od dłuższego boku. Rogale układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć ściereczką kuchenną i  odstawić do wyrastania na około 30 minut.


1 łyżeczka cukru pudru
4 łyżki wody


W miseczce wymieszać podane składniki, mieszaniną posmarować rogale. W tym czasie rozgrzać piekarnik do 190° C . Wstawić blachę, jednocześnie wsypując na dno piekarnika kostki lodu lub spryskać wnętrze piekarnika wodą ze spryskiwacza. Piec około 25 minut, aż się ładnie zrumienią. Po upieczeniu zostawić do całkowitego wystudzenia.
 

sobota, 25 czerwca 2016

tarta z czekoladowo - kokosowym ganache i truskawkami


Ganache, to francuska nazwa na połączanie aksamitnej mieszanki czekolady i śmietany, najczęściej podgrzaną śmietaną zalewa się połamaną na kawałki czekoladę i miesza tak, aż uzyska się gładką i błyszczącą masę. Ganache jest powszechnie stosowany w kuchni do deserów, lekko ciepły i płynny może być gładką i błyszcząca polewą do ciast i tortów, w temperaturze pokojowej pastą do smarowania lub lukrem, a schłodzony za to, można lekko ubić, by uzyskać delikatny i puszysty krem. Ganache może uzyskać dowolny smak, przez dodanie różnego rodzaju składników smakowych, jak likiery czy też ziarenka wyskrobane z laski wanilii. Dobrym pomysłem jest też zastąpienie śmietanki mlekiem kokosowym, by otrzymać ganache czekoladowe o kokosowym posmaku, które pysznie smakuje połączone z bardzo kruchym spodem, truskawkami i jagodami w letniej tarcie. Niebiańska tarta z czekoladowo - kokosowym ganache i truskawkami umili letnie chwile przy kawie.


130 g masła 
1/2 łyżeczki soli
35 ml mleka 
175 g mąki pszennej
1 łyżeczka cukru pudru
1 żółtko


Mąkę przesiać na stolnicę i wymieszać z solą i cukrem, dodać posiekane masło, żółtko, mleko i szybko zagnieść ciasto. Ciasto uformować w kulę, zawinąć w folię i chłodzić w lodówce 30 minut. Ciasto wywałkować w formie do tarty, ponakłuwać widelcem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200° C na około 25 minut, aż się ładnie zrumieni. Ciasto ostudzić.


200 g białej czekolady
150 ml mleczka kokosowego
1 łyżka likieru kokosowego
200 g truskawek
50 g jagód



Do rondelka wlać mleko kokosowe i dodać połamaną na kawałki czekoladę, całość podgrzewać, aż czekolada się rozpuści. Masę zestawić z ognia, ostudzić a następnie schłodzić w lodówce, aż delikatnie stężeje. Schłodzone ganache i likier kokosowy zmiksować na puszysty krem. Na kruchym spodzie rozsmarować ganache i równomiernie ułożyć pokrojone na kawałki truskawki oraz jagody.

czwartek, 23 czerwca 2016

bruschetta z oscypkiem i szparagami


Bruschetta z oscypkiem i szparagami, to doskonałe połączenie zielonych szparagów z pysznym owczym serem - oscypkiem, kawałkami soczystego pomidora na kromce wiejskiego chleba. Przepis na tą pyszną przekąskę pochodzi od Tessy Capponi - Borawskiej, włoskiej arystokratki od lat mieszkająca w Polsce.

300 g zielonych szparagów
4 kromki pieczywa
1 oscypek
2 pomidory
oliwa
sól
pieprz


W garnku zagotować wodę, posolić, wrzucić obrane szparagi i gotować do jędrności. Kromki chleba zrumienić na patelni. Oscypka pokroić na plasterki i rumienić na patelni. Plasterki oscypka rozłożyć na pieczywie, na tym ułożyć szparagi oraz pokrojone na plasterki pomidory. Całość doprawić solą oraz pieprzem, skropić oliwą. 

wtorek, 21 czerwca 2016

leniwe pierogi z bundzem


Leniwe pierogi, to jedne z bardziej popularnych polskich klusek, które wielu osobom przywodzi na myśl wspomnienie dzieciństwa. Kluski są szybkie do przygotowania i zawsze smakują, najlepiej podane z tartą bułką zrumienioną na maśle i posypane cukrem. Te słodkie i delikatne kluski są równie smaczne, jeśli tradycyjny ser twarogowy zastąpi się owczym serem - bundz. Leniwe pierogi z bundzem są pyszne i bardzo mięciutkie, to doskonały letni obiad, zasmakuje małym i dużym.

360 g bundzu
220 g mąki pszennej tortowej
1 jajko
sól
3 łyżki masła
3 łyżki bułki tartej
cukier

Ser rozgnieść widelcem, dodać jajko, mąkę, szczyptę soli i zagnieść gładkie ciasto, w razie potrzeby podsypać mąką. Z ciasta uformować wałeczki, lekko spłaszczyć i nożem pokroić na kawałki. Kluski wkładać partiami do osolonego wrzątku i gotować około 3 minut, od momentu gdy wypłyną. Wybrać łyżką cedzakową i przełożyć na półmisek. Na patelni roztopić masło, dodać tartą bułkę i zrumienić. Rumianą bułką polać ugotowane kluski, posypać cukrem.

niedziela, 19 czerwca 2016

drożdżowe ślimaczki z truskawkami i bzowym lukrem


Drożdżówki ślimaczki wypełnione truskawkami, po upieczeniu polukrowane lukrem na bazie syropu z kwiatów czarnego bzu, to kwintesencja czerwca. Ciasto do tych drożdżowych ślimaczków należy przygotować wieczorem, a rano ulepić i upiec puszyste, bardzo maślane, nadziane truskawkami drożdżówki. Ciasto drożdżowe przygotowane na podstawie tego przepisu dzięki dużej ilości masła jest bardzo smaczne i dłużej pozostaje świeże. Te pyszne drożdżowe ślimaczki z truskawkami i bzowym lukrem umilą każdy słoneczny dzień.


9 g suchych drożdży 
60 ml wody
500 g mąki pszennej tortowej
60 g cukru
5 jajek
350 g masła
sól 

Drożdże wymieszać z ciepłą wodą, przykryć i odstawić na 10 minut, po tym czasie powinny się spienić, jeśli nic się nie dzieje, należy powtórzyć z innymi drożdżami. Do miski przesiać mąkę, dodać rozpuszczone w wodzie drożdże, cukier, sól i 3 jajka. Składniki mieszać drewnianą łyżką, aż się połączą. Stopniowo dodawać pozostałe 2 jajka, wyrabiając ciasto ręką. Wyrabiać przez około 10 minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Ciasto jest gotowe gdy przykleja się do boków i dna miski. Będzie miało rzadką konsystencję, nie trzeba dodawać więcej mąki. Stopniowo dodawać masło, po dwie łyżki, mieszając lub miksując. Szybko dodawać kolejne 2 łyżki masła, jak tylko poprzednie zmiesza się z ciastem. Miskę przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce bez przeciągów, do czasu aż podwoi swoją objętość, na około godzinę. Uderzyć pięścią w ciasto, ponownie przykryć i wstawić do lodówki na całą noc. 


300 g truskawek

Obrane truskawki, pokroić na kawałki. Ciasto drożdżowe przełożyć na oprószony mąką blat i rozwałkować na kwadrat o bokach około 30 centymetrów. Na wierzchu rozłożyć truskawki. Ciasto zwinąć jak roladę i pociąć ostrym nożem na kawałki, które układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia zachowując odstępy. Bułeczki przykryć ściereczką i odstawić do ponownego wyrośnięcia na około 30 minut.  Po tym czasie wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 25 minut, aż się zrumienią. 


1 szklanka cukru pudru
Cukier puder przesiać do miski, dodać syrop i całość dokładnie wymieszać. Udekorować lukrem ostudzone drożdżówki.

piątek, 17 czerwca 2016

krem z kalafiora z boczkiem


Zupa z kalafiora gotowana na mleku, doprawiona gałką muszkatołową jest pyszna i bardzo sycąca. Zupa jest aksamitna w smaku i bardzo kremowa, wspaniałym dodatkiem do niej jest podsmażony wędzony boczek. Zupa krem z kalafiora z boczkiem smakuje podana na obiad lub wczesną kolację.


450 g kalafiora
500 ml mleka
1 cebula
150 g wędzonego boczku
1 łyżka masła
1 łyżka oleju
sól
pieprz
gałka muszkatołowa
1/2 pęczka natki pietruszki 


W garnku na maśle podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulę, dodać podzielony na różyczki kalafior, chwilę smażyć, wlać mleko i doprowadzić do wrzenia. Gotować całość na małym ogniu przez około 20 minut. Po tym czasie zupę zmiksować na gładki krem i doprawić do smaku solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową. Na patelni na rozgrzanym oleju podsmażyć pokrojony na kawałki boczek. Zupę podawać z podsmażonym boczkiem i natką pietruszki.

środa, 15 czerwca 2016

poffertjes z pieczonym rabarbarem


Poffertjes, to malutkie, okrągłe naleśniki po holendersku, można je porównać z amerykańskimi pancakes. W Holandii podaje się je posypane jedynie cukrem pudrem, bądź z masłem. W niektórych holenderskich naleśnikarniach można również zjeść racuszki z dodatkiem polewy do lodów i deserów. Ale można je jeść z czym tylko chcemy, ja podawałam już poffertjes z truskawkami, może to być dowolna ulubiona dżemolada, syrop klonowym, miód lub bita śmietana. U mnie dziś podane z pieczonym rabarbarem o aromacie pomarańczy. Do smażenia poffertjes używa się specjalnych patelni z wgłębieniami, ale doskonale można poradzić sobie bez niej, wystarczy bowiem na zwykłej dużej patelni wylewać ciasto małymi porcjami, by powstały małe placuszki. Poffertjes z pieczonym rabarbarem przygotowane według tego przepisu są pyszne, idealne na weekendowe śniadanie lub na podwieczorek w zwykły dzień.


450 g rabarbaru 
1/2 szklanki cukru pudru 
1 pomarańcza 

Pokrojony na kawałki rabarbar umieścić w naczyniu do zapiekania, dodać cukier, sok oraz skórkę startą z pomarańczy, wymieszać. Naczynie umieścić w piekarniku nagrzanym do 180º C i piec przez około 30 minut, aż rabarbar będzie delikatny, a sok będzie miał konsystencję syropu.


1/2 szklanki mąki pszennej 
1/2 szklanki mleka 
2 łyżki masła
1 jajko
szczypta soli

Mąkę wymieszać z mlekiem, dodać roztopione masło, sól oraz roztrzepane jajko i dobrze wymieszać. Ciasto schłodzić w lodówce przez około godzinę. Rozgrzać patelnię do poffertjes, nakładać z w głębienia po łyżce ciasta i smażyć z obu stron za złoty kolor. Poffertjes podawać w towarzystwie rabarbaru.

poniedziałek, 13 czerwca 2016

najprostszy chleb z garnka


Czerwcowa piekarnia Amber ma aromat prostego drożdżowego chleba pieczonego w garnku żeliwnym lub naczyniu żaroodpornym. Przepis na najprostszy chleb z garnka wybrała Marzena, a pochodzi on z bloga Malinowo w kuchni. Chleb dzięki pieczeniu w garnku żeliwnym lub w przypadku jego braku w naczyniu żaroodpornym jest bardzo wilgotny, ma idealny miąższ i wspaniałą chrupiącą skórkę. Skład chleba można komponować po swojemu i dowolnie dobierać mąki i dodatki. Ciasto chlebowe można przygotować wieczorem dnia poprzedniego i wstawić do lodówki na powolne nocne wyrastanie, a następnego dnia tylko krótko wyrobić ciasto i upiec pyszny chleb.


350 g mąki pszennej
200 g mąki żytniej
1 łyżeczka soli
1 1/2 łyżki oliwy
20 g drożdży
1 łyżeczka cukru
1 1/2 szklanki wody


Do miski wkruszyć drożdże, zasypać cukrem i odrobiną mąki, a następnie zalać połową ciepłej wody, wymieszać do dokładnego rozpuszczenia się drożdży. Odstawić na około 10 minut, by zaczyn ruszył. Do miski wsypać mąkę i sól, dolać oliwę, resztę cieplej wody i rozczyn z drożdży, wyrobić gładkie ciasto. Miskę owinąć szczelnie folią spożywczą i odstawić na noc do wyrośnięcia do lodówki. Następnie na podsypanym mąką blacie wyrobić ciasto, uformować w bochenek, nakryć ściereczką kuchenną i odstawić na 40 minut do wyrośnięcia. Do zimnego piekarnika wstawić garnek lub naczynie żaroodporne wraz z pokrywką i nagrzać piekarnik do 220º C, po kilkunastu minutach ogrzewania garnka lub naczynia, przełożyć do niego wyrośnięty bochenek i przykryć gorącą pokrywką. Zmniejszyć temperaturę piekarnika do 200º C i piec chleb przez 30 minut, następnie zdjąć pokrywkę i dopiekać go jeszcze przez około 20 minut. Po upieczeniu wyciągnąć chleb z garnka lub naczynia i studzić na metalowej kratce.



niedziela, 12 czerwca 2016

kruche ciasteczka z konfiturą rabarbarową z różą


Bardzo kruche ciasteczka z nadziane konfiturą rabarbarową z różą, które po przełożeniu miękną i rozpływają się w ustach. Z ciastem z tego przepisu doskonale się pracuje, można z niego wycinać różne kształty i dowolnie ozdabiać. Kruche ciasteczka z konfiturą rabarbarową z różą są pyszne, mają wspaniały aromat i szybko znikają.


300 g mąki pszennej
200 g masła
100 g cukru pudru
2 żółtka
szczypta soli

Z podanych składników zagnieść szybko ciasto. Ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie na grubość kilku milimetrów i wycinać ciastka całe i z okienkiem. Ciastka układać na blaszce wyłożonej papierem. Piec około 12 minut w temperaturze 180º C. Ciastka studzić na kratce. 


Posmarować pośrodku pełne krążki konfiturą i przykryć drugim z dziurką, przycisnąć aby się skleiły.

piątek, 10 czerwca 2016

konfitura rabarbarowa z różą


Konfitura rabarbarowa z różą to bardzo aromatyczne połączenie rabarbaru z płatkami róż. Konfitura jest pyszna i idealnie nadaję się do nadziewania kruchych ciasteczek oraz by przygotować zawijaniec z konfiturą rabarbarową z różą.

500 g rabarbaru
200 g cukru
50 g płatków róż
1 łyżka spirytusu

Rabarbar obrać, pokroić na małe kawałki, włożyć do miski i zasypać wszystko cukrem. Odstawić najlepiej na noc, aby puścił sok. Następnie przełożyć wszystko do garnka o grubym dnie i zagotować. Konfiturę smażyć na małym ogniu często mieszając, do czasu otrzymania odpowiedniej konsystencji, dodać płatki róż i jeszcze chwilę gotować, dodać alkohol i wymieszać. Gorącą konfiturę przełożyć do wyparzonych słoików, dobrze zakręcić, przykryć kocem i pozostawić do wystygnięcia.

środa, 8 czerwca 2016

szparagi z jajkiem i sosem holenderskim


Szparagi z jajkiem i sosem holenderskim podane na domowym pieczywie, to najbardziej znany i prosty sposób na rozkoszowanie się ich smakiem. Chrupiące szparagi w zestawie z rozpływającym się żółtkiem jajka i aksamitnym lekko kwaskowym sosem holenderskim smakują rewelacyjnie. To proste danie może być zarówno przystawką jak i lekką kolacją. Innym niezbyt klasycznym wykonaniem są szparagi z holenderskim sosem rabarbarowym, pyszne szparagi z sosem pomarańczowym doprawione estragonem oraz białe szparagi z holenderskim sosem truskawkowym.


100 g klarowanego masła
2 żółtka
30 ml wody
sól
pieprz
cukier
sok z cytryny 

Do rondla wlać wodę, wrzucić żółtka i szczyptę soli, mieszając gotować na średnim ogniu, aż masa stanie się jedwabista, kontrolować temperaturę, by żółtka się nie ścięły. Zdjąć rondel z gazu i powoli wmieszać sklarowane masło, doprawić do smaku solą, cukrem, pieprzem i sokiem z cytryny. 


250 g zielonych szparagów
2 jajka
3 łyżki octu winnego 
sól

W garnku zagotować wodę, posolić, wrzucić obrane szparagi i gotować do jędrności. Ugotować jajka w koszulkach w delikatnie wrzącej wodzie z dodatkiem octu. Gotować 3 minuty, by żółtko było miękkie w środku lub 5 minut, by było bardziej ścięte. 


2 kromki pieczywa
2 łyżki masła
1/2 pęczka szczypiorku
sól
pieprz 


Pieczywo smarować masłem, przykryć szparagami, na wierzchu położyć jajko, doprawić wszystko solą i pieprzem, polać sosem holenderskim i posypać szczypiorkiem.

poniedziałek, 6 czerwca 2016

chałka Jeffreya Hamelmana


Chałka upieczona według przepisu mistrza Jeffreya Hamelmana z książki "Chleb" jest niezwykle delikatna. Ciasto po wyrobieniu i odgazowaniu można pozostawić do nocnego wyrastania w lodówce lub od razu uformować i piec. Chałka Jeffreya Hamelmana jest doskonała i ma nienaganną strukturą i delikatny miąższ. Chałkę po wyrośnięciu można posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać makiem, sezamem lub doskonałą kruszonką.


500 g mąki pszennej
26 g cukru
2 żółtka
1 jajko
37 g oleju
160 g wody
10 g soli
12 g drożdży


Drożdże i cukier rozpuścić w letniej wodzie. Do mąki dodać pozostałe składniki i rozpuszczone drożdże, wyrobić ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne. Ciasto umieścić w misce, przykryć ściereczką. Po godzinie ciasto odgazować, przebić pięścią i złożyć w kopertę. Miskę szczelnie przykryć folią spożywczą i włożyć na noc do lodówki. Ciasto wyjąć z chłodu, ogrzać przez 40 minut w temperaturze pokojowej. Po tym czasie podzielić ciasto na sześć części. Z części uformować równej długości wałki. Trzy wałki połączyć ze sobą na końcu i zaplatać warkocz, końce założyć pod spód warkocza. Chałkę ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Z pozostałym wałkami postąpić tak samo. Chałki przykryć ściereczką i pozostawić na około 90 minut do wyrośnięcia. 


100 g mąki pszennej
50 g cukru
60 g masła
1 jajko 

 
Mąkę, cukier oraz masło umieścić w misce i rozcierając palcami uformować kruszonkę. Chałki posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać kruszonką. Włożyć blachę z chałkami do piekarnika nagrzanego do 190° C na około 30 minut, aż się ładnie zrumienią. 

sobota, 4 czerwca 2016

galette z twarogiem i botwinką


Tarta przygotowana z nadzieniem z botwinki i buraczków, z dodatkiem twarogu oraz śmietany, na pysznym cieście kruchym z dodatkiem drożdży. Ciasto z którego jest przygotowana tarta jest delikatne i puszyste, dobrze się wyrabia, idealnie się rozwałkowuje, nie trzeba podsypywać mąką. Spód jest idealny, nie trzeba go schładzać w lodówce, ani podpiekać, doskonale nadaje się do nadziewania. Galette z twarogiem i botwinką jest pyszne, idealne na obiad lub lekką kolację, podane w towarzystwie sałatki z rukoli.


2 pęczki botwinki z buraczkami
250 g sera twarogu
1 cebula
2 ząbki czosnku
2 łyżki oleju
2 łyżki śmietany
sól
pieprz
gałka muszkatołowa

Na patelni na rozgrzanym oleju podsmażyć posiekaną cebulę oraz czosnek, dodać pokrojone w kostkę buraczki i chwilę smażyć, kiedy zmiękną dodać pokrojoną drobno botwinę i całość smażyć kilka minut. Całość ostudzić, następnie dodać twaróg, śmietanę i dobrze wymieszać. Farsz doprawić do smaku startą gałką muszkatołową, solą oraz świeżo zmielonym pieprzem.



100 g mąki pszennej
30 g masła
2 łyżki śmietany
4 g suszonych drożdży
1/4 łyżeczki soli

2 łyżki mleka

Mąkę przesiać do miski, dodać roztopione masło, śmietanę, sól i drożdże. Ciasto wygniatać, aż będzie gładkie i elastyczne. Ciasto rozwałkować na blacie, na środku ułożyć nadzienie. Zlepić brzegi ciasta nakładając je na siebie, tak aby nadzienie było częściowo widoczne. Posmarować galette mlekiem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 35 minut, aż zbrązowieje.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect