codzienność

niedziela, 30 sierpnia 2020

kostka czekoladowo - jeżynowa


Kostka czekoladowo - jeżynowa, to przepyszne połączenie kakaowego biszkoptu nasączonego likierem jeżynowym, z intensywnie czekoladowym kremem i jeżynami zatopionymi w galaretce. To lekkie i bardzo intensywne w smaku ciasto będzie idealne na uroczystości, spotkania lub imprezy rodzinne. 

4 jajka
75 g cukru
50 g mąki pszennej
20 g mąki ziemniaczanej
15 g kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
sól

Białka oddzielić od żółtek i ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać cukier i dalej ubijając, aż cukier się całkowicie rozpuści. Następnie dodać żółtka i nadal ubijać. Dodać przesiane mąki, kakao i proszek do pieczenia i delikatnie wymieszać. Masę wyłożyć do formy w której dno zostało wyłożone papierem do pieczenia. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C, na około 35 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. W formie wyłożonej papierem do pieczenia ułożyć biszkoptowy blat, skropić go likierem.


250 g jeżyn
2 galaretki truskawkowe
500 ml wody
 
Galaretki przygotować według przepisu na opakowaniu, w podanej ilości wody, dodać jeżyny i całość odstawić do lekkiego stężenia.

750 ml śmietany do ubijania
250 g czekolady
100 g cukru pudru
3 łyżeczki żelatyny
30 ml wody
 
Do garnka wlać śmietanę, zagotować. Zestawić z ognia, dodać czekoladę i mieszać, aż się rozpuści. Śmietanę z czekoladą odstawić do lodówki na noc do schłodzenia. W garnuszku rozmieszać żelatynę w podanej ilości wrzącej wody. W misce ubić śmietanę z czekoladą i cukrem na sztywno, następnie wmieszać do masy żelatynę i jeszcze chwilę ubijać. Na ciasto równomiernie wyłożyć 1/3 ilości kremu czekoladowego, na tym równomiernie wyłożyć galaretkę z owocami. Całość przykryć pozostałym kremem.

250 g jeżyn
50 g czekolady

Na kremie równomiernie ułożyć jeżyny, całość polać czekoladą roztopioną w kąpieli wodnej. Ciasto odstawić do schłodzenia.

poniedziałek, 24 sierpnia 2020

chleb na zakwasie z jalapeno i cheddarem


W sierpniowej piekarni Amber chleb na zakwasie z jalapeno i cheddarem, według przepisu z bloga Zesty South Indian Kitchen. Chleb według tego przepisu jest bardzo wyrazisty w smaku przez dodatek marynowanych papryczek jalapeno, ostrego sera cheddar i szczypiorku. Chleb z takimi dodatkami jest bardzo smaczny i niezwykle sycący.


50 g zakwasu żytniego
365 g wody
480 g mąki pszennej
20 g mąki pełnoziarnistej
9 g soli
50 g marynowanej papryczki jalapeno
135 g sera cheddar
12 g szczypiorku

 
Do miski dodać zakwas i wodę, dobrze wymieszać. Następnie dodać mąki, połączyć wszystko i odstawić na 30 minut. Następnie dodać sól i ponownie wymieszać, odstawić na kolejne 6 godzin. Po tym czasie wmieszać do masy pokrojony w kostkę serem, pokrojone na plasterki papryczki oraz posiekany szczypiorek. Uformować bochenek i przenieś do formy do wyrastania, formę odstawić na lodówki na noc. Następnego dnia umieścić bochenek w garnku żeliwnym, zamknąć pokrywką. Piekarnik rozgrzać do temperatury 235° C, wstawić garnek z chlebem, piec przez 10 minut, następnie obniżyć temperaturę do 220° C, piec przez 25 minut pod przykryciem, następnie zdjąć pokrywkę i piec jeszcze 10 minut, aż bochenek nabierze złotego koloru, a po dotknięciu bochenka wyda głuchy dźwięk. Chleb ostudzić na kratce. 

czwartek, 13 sierpnia 2020

eklerki z kremem porzeczkowym


Eklerki z ciasta parzonego wypełnione po brzegi słodko - kwaśny krem z czerwonej porzeczki i mascarpone osypane cukrem pudrem, są przepyszne. Eklerki z kremem porzeczkowym rozpływają się w ustach i ciężko na jednym poprzestać, te delicje szybko znikają. Do przygotowania puree porzeczkowego można wykorzystać mrożone owoce.

250 ml  wody
125 g masła
160 g mąki pszennej
4 jajka
sól 
 
W garnku zagotować wodę z masłem i szczyptą soli. Zmniejszyć ogień i na wrzątek jednym ruchem wsypać przesianą mąkę, cały czas energicznie mieszając. Ucierać ciasto, aż będzie gładkie i zacznie odstawać od ścianek garnka, ostudzić. Następnie ciasto zmiksować z wbijanymi kolejno jajkami. Gotowe przełożyć do rękawa cukierniczego i na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia wyciskać krótkie paski ciasta w sporych odstępach. Piec w temperaturze 200º C przez około 20 minut, następnie ostudzić.

450 g czerwonej porzeczki
3 jajka
3 żółtka
150 g cukru
120 g masła
 
W misce zmiksować porzeczkę na gładką masę, przecedzić przez gęste sito, by otrzymać porzeczkowe puree. Do miski wbić jajka i żółtka, dodać puree porzeczkowe, cukier i masło, umieścić miskę na garnku z lekko gotującą się wodą i ubijają wszystko na parze uważając, żeby dno miski nie dotykało wody. Gdy powstanie lekki, puszysty kogiel mogiel dalej ubijać, aż masa zgęstnieje. Krem przełożyć do miski, przykryć wierzch folią spożywczą i odstawić do ostudzenia.

500 g mascarpone
cukier puder
 
W misce ubić mascarpone z kremem z czerwonych porzeczek na puszystą masę. Eklerki przekroić wzdłuż na pół, na dolną część nałożyć krem, przykryć górną częścią i posypać cukrem pudrem.
 

niedziela, 9 sierpnia 2020

duńskie jagodzianki z marcepanem


Duńskie jagodzianki z marcepanem z przepisu Claus Meyer z książki "Meyer's bakery" znalezione u Lo, to drożdżówki nietypowe jeżeli chodzi o sposób robienia. Aby je przygotować używa się zimnego mleko i zimnego masło, a ciasto wyrasta tylko po uformowaniu. Jagody do drożdżówek piecze się, a ich syrop dodaje się do maślano - marcepanowego nadzienia. Jagodzianki są przepyszne, bardzo puchate, pięknie pachną kardamonem i warto skusić się na ich przygotowanie.

250 g jagód
100 g cukru trzcinowego
1/2 laski wanilii
 
Do foremki wsypać jagody, posypać je cukrem i wstawić naczynie do piekarnika nagrzanego do 200° C i piec jagody 25 minut. Po tym czasie przecedzić jagody na sicie do rondelka, zostawić do odsączenia na około 20 minut. Jagody przełożyć do miseczki i odstawić. Do rondelka z syropem dodać przekrojoną wzdłuż na pół laskę wanilii i doprowadzić całość do zagotowania. Gotować około minutę, zdjąć z ognia i całkowicie wystudzić. Laskę wanilii wyciągnąć z rondelka.


75 g masła
75 g cukru trzcinowego
 
Zmiksować w malakserze cukier, masło i masę marcepanową na gładką masę. Dodać syrop jagodowy i ponownie zmiksować do połączenia.

250 ml mleka 
25 g drożdży
1 jajko
500 g mąki pszennej 
75 g cukru
5 g soli
7 g mielonego kardamonu
75 g masła 
 
Do misy miksera wlać mleko, dodać drożdże i wymieszać. Dodać rozbełtane jajko, mąkę, cukier, sól i kardamon i miksować całość na niskich obrotach, przez około 8 minut do połączenia składników i uzyskania gładkiego ciasta. Do ciasta dodawać w kawałkach masło i miksować na niskich obrotach przez kolejne 8 minut do połączenia składników. Wyłożyć ciasto na podsypany mąką blat i rozwałkować je na prostokąt o wymiarach 60 x 30 centymetrów. Rozsmarować na cieście masę maślaną, posypać jagodami i zaczynając od krótszej części złożyć 1/3 ciasta, a na nią założyć drugie 1/3 ciasta, otrzymuje się prostokąt składający się z 3 warstw ciasta. Docisnąć całość palcami i pokroić ciasto w pasy o szerokości 1,5 centymetra. Zwinąć każdy pasek około 6 razy do uzyskania spirali, a następnie zwinąć spiralę w bułeczkę. Bułeczki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Bułeczki przykryć folią spożywczą i odstawić do wyrastania na około godzinę.
 
1 jajko 
 
Posmarować wyrośnięte bułeczki rozbełtanym jajkiem i wstawić je do piekarnika nagrzanego do 200° C i piec je około 12 minut. Bułeczki studzić na kratce.

środa, 5 sierpnia 2020

jaglana krajanka z czarną porzeczką


Jaglana krajanka z czarną porzeczką, to pyszne połączenie chrupkiego spodu z aromatyczną porzeczką i kruszonką. Ciasto zyskuje w smaku z każdym dniem i trudno się powstrzymać przed podjadaniem. Ciasto można pokroić na kwadraty i zabrać na piknik lub zapakować do lunchboxu.

100 g masła
3 jajka
150 g cukru
10 g cukru z wanilią
350 g mąki pszennej
130 płatków jaglanych
skórka z 1 cytryny
szczypta soli

Posiekać razem mąkę, płatki, sól, masło i cukry, dodać jajka i szybko zagnieć spójne ciasto. Wyłożyć mniejszą formę papierem do pieczenia, na dnie rozkruszyć 2/3 ciasta, całość ugnieść. 

300 g czarnej porzeczki
40 g mąki ziemniaczanej
cukier puder

W misce wymieszać porzeczkę z mąką, owoce równomiernie rozłożyć na cieście. Całość posypać pozostałym ciastem kruchym. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180º C i piec przez około 50 minut. Wyjąć z piekarnika, przestudzić. Ciasto podawać pokrojone na kwadraty, posypane cukrem pudrem.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect