codzienność

piątek, 30 września 2011

roladki z pomidorów i fig w szynce parmeńskiej


Pachnące słońcem figi, przesłodkie pomidory i bazyliowy twarożek, zawinięte w szynkę parmeńską ta prosta propozycja na smaczną przekąskę. Idealnie do tego smakuje kieliszek białego wina i włoskie grissini. Roladki z pomidorów i fig w szynce parmeńskiej podpatrzone w programie "Sobota w kuchni".

12 plasterków szynki parmeńskiej
6 pomidorów podłużnych
300 g twarożku
100 g liści bazylii
6 fig
oliwa
sól 
pieprz


Przeciąć pomidory na pół i położyć na blasze do pieczenia, skropić oliwą i doprawić solą i pieprzem. Wstawić do piekarnika pod grill i piec przez około 5 minut. Wyjąć i odstawić, żeby ostygły. Drobno posiekać bazylię i wymieszać z twarożkiem, doprawić solą i pieprzem. Figi pokroić na plasterki. Położyć na desce plasterek szynki, na wierzch położyć połówkę pomidora, a na to plasterek figi, następnie nałożyć łyżeczkę twarożku z bazylią. Następnie ostrożnie, ale ciasno zwiń szynkę, tak, żeby nadzienie dobrze trzymało się w środku. Na talerzu ułożyć roladki i skropić oliwą.



czwartek, 29 września 2011

sałatka z tortellini


Sałatka z tortellini, to jedna propozycja z tych, co nie wygląda ale za to nieźle smakuje. Połączenie dowolnych pierożków tortellini, ze słodyczą pomidorów i delikatną szynką, całość doprawiona czosnkiem i świeżo posiekaną bazylią.

250 g tortellini
250 g szynki drobiowej
3 pomidory
4 łyżki majonezu
3 ząbki czosnku
sól
pieprz
bazylia

Tortellini ugotować według przepisu na opakowaniu. Szynkę i pomidory pokroić w kostkę. Wszystko razem wymieszać, dodać czosnek przeciśnięty przez praskę, majonez, całość doprawić do smaku solą, pieprzem i świeżo posiekaną bazylią. 


 


środa, 28 września 2011

kalafiorowy krem z oliwą truflową i pestkami dyni


Kalafiorowy krem z oliwą truflową i pestkami dyni, to przepis z bloga Pistachio. Zupa jest przepyszna, kremowa kalafiorowa z dodatkiem pora i aromatycznych przypraw. Świetnie smakuje z truflową oliwą i dyniowymi pestkami, pominęłam grzanki z chleba razowego.


1 kalafior
1000 ml bulionu
1 łyżka masła
2 łyżki oliwy
2 pory
2 liście laurowe
sól
pieprz
gałka muszkatołowa
100 ml  śmietanki
3 łyżki pestek dyni
oliwa truflowa

Na maśle i oliwie udusić do miękkości pokrojonego w plasterki pora, dodać liście laurowe, sól, kalafiora podzielonego na różyczki i bulion. Gotować do miękkości kalafiora, około 20 minut. Zupę zmiksować, dodać świeżo zmielony czarny pieprz, gałkę i śmietankę, wymieszać. Na talerzu skropić zupę oliwą truflową oraz posypać pestkami dyni.

 


wtorek, 27 września 2011

karmelizowane figi z mascarpone i syropem klonowym


Świeże figi według źródła zawierają glukozę i fruktozę, pektyny, witaminy C i z grupy B oraz karoten, są bardzo bogate w sole mineralne. Figi występują w różnych odmianach, od ciemnofioletowych spożywanych na surowo, a jasnozielone suszone i sprasowywane, w której to postaci są najczęściej spotykane w handlu. Owoce przetwarza się na konfitury, dżemy i konserwy. Są podstawą produkowanego na południu Europy wina figowego. Suszone i podprażone figi stosuje się jako namiastkę kawy, która dzięki substancjom zawartym w bielmie ma lekko orzechowy posmak. Figi są świetne w sałatkach i deserach, na surowo, pieczone lub smażone w cukrze lub miodzie, idealnie łączą się z serami. Sposób na szybki deser to karmelizowane figi z mascarpone i syropem klonowym, przepis podpatrzony u Donny Hay. 


4 figi
250 g serka mascarpone
brązowy cukier
syrop klonowy

 
Serek wymieszać, aż będzie gładki. Przekroić figi na pół i płaską stroną zanurzyć w cukrze. Rozgrzać suchą, nieprzywierającą patelnię na średnim ogniu. Ułożyć figi na patelni płaską stroną w dół. Smażyć do momentu, gdy cukier się roztopi i skarmelizuje. Na talerzach ułożyć figi i serek mascarpone polany syropem klonowym.

poniedziałek, 26 września 2011

krem z pieczonej papryki



Pieczona papryka jest delikatna, rozpływa się w ustach, więc idealnie nadaję się na kremową zupę, w połączeniu z pomidorami i czosnkiem. Do tego świetnie smakują grzanki z masłem czosnkowym. Krem z pieczonej papryki i grzanki z masłem czosnkowym to idealny sposób na szybki posiłek.


2 czerwone papryki
3 pomidory
2 łyżki oliwy
3 ząbki czosnku
500 ml bulionu
sól 
pieprz
śmietana
bazylia

Paprykę umyć przekroić na pół i oczyścić z nasion. Ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piec w temperaturze 200° C, aż skórka sczernieje. Poczekać chwilę aż ostygnie i obrać ze skórki i pokroić na mniejsze kawałki. Pomidory obierać ze skórki, pokroić na cząstki. Czosnek obrać i posiekać. W garnku rozgrzać oliwę, wrzucić czosnek i chwilkę smażyć. Dodać paprykę i pomidory i dusić około 10 minut. Następnie wlać bulion i zagotować. Całość gotować około 10 minut, następnie zmiksować na gładki krem. Zagotować i doprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać ze śmietana, przybrane świeżą bazylią. 

bagietka
3 ząbki czosnku
100 g masła
sól

Czosnek obrać i przecisnąć przez praskę, połączyć z masłem, doprawić solą. Pieczywo pokroić na części i  opiec w piekarniku. Masłem smarować chrupiące grzanki. Podawać do kremu z pieczonej papryki. 

niedziela, 25 września 2011

strudel jabłkowy


Strudel, to środkowoeuropejski wyrób cukierniczy, popularny szczególnie w Austrii, gdzie najprawdopodobniej został wynaleziony. Strudel robi się z mąki, jajek, odrobiny tłuszczu i dodatków, najczęściej jabłek. Najlepsze są kwaskowate jabłka, idealne to antonówki lub renety, które łączy się z cynamonem, rodzynkami i migdałami. Prawdziwa uczta dla podniebienia to ciepły strudel jabłkowy z lodami waniliowym. Przepis na strudel pochodzi z gazety "Pyszne ciasta na koniec lata" 9/2002.


75 g masła
250 g mąki pszennej
szczypta soli
2 żółtka
125 ml wody
50 g migdałów
1 cytryna
1000 g jabłek
75 g cukru
100 g rodzynek
1 łyżeczka cynamonu
50 g bułki tartej


Migdały uprażyć na patelni i posiekać. Skórkę z cytryny zetrzeć oraz wycisnąć sok. Jabłka pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne i pokroić owoce na cienkie plasterki. Zmieszać z sokiem z cytryny, skórką, cukrem, migdałami oraz rodzynkami i cynamonem. Masło roztopić na małym ogniu. Mąkę i sól zmieszać w misce, dodać żółtka oraz 2 łyżki roztopionego masła. Rozrabiać, dodając stopniowo do masy letnią wodę. Ciasto powinno podczas wyrabiania odchodzić od dna miski. Ciasto trzeba energicznie i dobrze ugnieść, a potem wyrobić na stolnicy, aż będzie miękkie i elastyczne. Uformować w kulę i posmarować małą ilością masła. Odłożyć do miski przykrytej bawełnianym ręcznikiem na 30 minut. Ciasto rozwałkować cieniutko na dużej, posypanej mąką bawełnianej ściereczce kuchennej. Posmarować niewielką ilością masła i posypać bułką tartą. Rozłożyć na nim jabłka tak, aby wokół brzegu pozostał 3 centymetrowy pasek wolnej przestrzeni. Dłuższe brzegi założyć do środka, a od węższej strony zawinąć strudel za pomocą ściereczki. Strudel przenieść ostrożnie na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i równomiernie posmarować niewielką ilością masła. Piec 40 minut w temperaturze 225° C. Ponadto w trakcie pieczenia ciasto jeszcze kilka razy posmarować pozostałym masłem.

sobota, 24 września 2011

grillowany łosoś z kukurydzą


Smaczny sposób na obiad to grillowany łosoś z kukurydzą. Pyszne połączenie łososia marynowanego w sosie sojowym i oleju sezamowym z dodatkiem czosnku i pieprzu cytrynowego a do tego grillowana kukurydza w maśle czosnkowym.

300 g filetów z łososia
8 łyżek sosu sojowego
1 łyżka cukru
2 łyżki soku z cytryny
2 łyżeczki oleju sezamowego
1 łyżeczka pieprzu cytrynowego
2 posiekane ząbki czosnku


Z podanych składników przygotować marynatę. Filety łososia opłukać pod wodą, obrać ze skóry i zanurzyć w marynacie na co najmniej 2 godziny. Rybę wyciągnąć z marynaty, osuszyć
i smażyć na patelni grillowej  z obu stron na złoty kolor.

2 kolby kukurydzy
2 łyżki masło 
1 ząbek czosnku
sól

Kukurydzę ugotować do miękkości w osolonej wodzie. Posmarować masłem wymieszanym z przeciśniętym przez praskę czosnkiem i grillować aż będzie gotowa. Podawać z łososiem.




piątek, 23 września 2011

razowe ciasto z jabłkami


Razowe ciasto z jabłkami zobaczyłam tutaj i wiedziałam, że prędzej niż później pojawi się u mnie w domku. Jest przepyszne, pełnoziarniste z dodatkiem jabłek i rodzynek. Znika prędzej niż się pojawia, idealne do kawy.


2 jajka
3/4 szklanki cukru
3/4 szklanki mąki pszennej
1 szklanka mąki pszennej pełnoziarnistej
1 szklanka drobnych płatków owsianych
1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
1 szklanka oleju słonecznikowego
1 szklanka mleka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 jabłka
1/2 szklanki rodzynek

Całe jajka ubić z cukrem, dodać mleko, olej, wymieszać. Wszystkie suche składniki, mąkę pszenną przesianą z proszkiem do pieczenia, mąkę razową, płatki owsiane, mąkę ziemniaczaną przemieszać razem, dodawać stopniowo do jajek i delikatnie mieszać łopatką. Na końcu dodać pokrojone w kostkę jabłka i rodzynki. Podłużną formę wysmarować masłem, wysypać bułką tartą. Piekarnik nagrzać do 160° C, wstawić ciasto, piec 45 minut do suchego patyczka.

czwartek, 22 września 2011

kotlety z mortadeli


Kotlety z mortadeli, to kryzysowe danie z dzieciństwa. Nic jednak nie poradzę, że nadal mi smakuje, a z gotowanymi warzywami to stanowi całkiem dobry i szybki sposób na obiad. Nazywało się je u mnie w domu oszukanymi kotletami, więc u mnie oszukane kotlety w towarzystwie gotowanej kukurydzy, brokuła i fasolki szparagowej, polane rumiana tartą bułką.
 
350 g mortadeli
2 jajka
bułka tarta
mąką
warzywa
olej do smażenia

Mortadelę pokroić w równej grubości plastry.  Jajka ubić w misce, kawałki mortadeli obtoczyć w mące, następnie w jajku i tartej bułce, jeszcze raz w jajku i tartej bułce. Smażyć na patelni na gorącym oleju z obu stron, aż będą złociste. Warzywa ugotować do miękkości i podawać w towarzystwie kotletów z mortadeli.

środa, 21 września 2011

konfitury z różanym cukrem


Z płatków rosa rugosa przygotowywałam bardzo aromatycznie pachnące konfitury oraz ocet różany. Płatków tej pięknej róży użyłam do przygotowania różanego cukru. Nadszedł czas by przy jego pomocy przygotować konfiturę z brzoskwiń oraz jabłek i gruszek. Przepyszna bardzo aromatyczna brzoskwiniowa konfitura z różą.

650 g brzoskwiń
sok z 1/2 cytryny

Brzoskwinie zalać wrzątkiem, ściągnąć skórkę, przekroić na pół i wyciągnąć pestkę, następnie pokroić w drobną kostkę. Zasypać cukrem różanym, dodać sok z cytryny, przykryć i odstawić na co najmniej 2 godziny, żeby owoce puściły sok. Zagotować mieszając i smażyć na małym ogniu często mieszając, aż konfitura będzie wystarczająco gęsta. Gorącą konfiturę przełożyć do wypieczonych słoików i zakręcić, przykryć kocem, by słoiki powoli stygły.


Różana konfitura jabłkowo - gruszkowa o wspaniałym aromacie i świetnym smaku.

600 g jabłek
600 g gruszek
sok z 1/2 cytryny

Jabłka i gruszki umyć, obrać, wyciąć gniazda nasienne i pokroić w drobną kostkę. Zasypać cukrem różanym, dodać sok z cytryny, przykryć i odstawić na co najmniej 2 godziny, żeby owoce puściły sok. Zagotować mieszając i smażyć na małym ogniu często mieszając, aż konfitura będzie wystarczająco gęsta. Gorącą konfiturę przełożyć do wypieczonych słoików i zakręcić, przykryć kocem, by słoiki powoli stygły.

różany cukier


Idealny do herbaty i aromatyzowania ciast różany cukier puder.

płatki róż
cukier puder

Płatki róż ususzyć i wsypać razem z cukrem pudrem do szklanego słoja i szczelnie zamknąć.


Przepis na aromatyczny cukier różany pochodzi stąd.

2 duże garści oczyszczonych płatków
2 szklanki cukru 


Oczyszczone płatki róż rozetrzeć w moździerzu na pastę. Przełożyć do cukru i dokładnie wymieszać, rozcierając całość drewnianą łyżką. Kiedy cukier mocno się zabarwi, przesypać na tacę, przykryć bawełnianą ściereczką i postawić do wysuszenia. Przesypać do szczelnego słoika. 

wtorek, 20 września 2011

gofry z bitą śmietaną i truskawkami


Gofry z bitą śmietana i truskawkami polane pysznym sosem malinowym. Ciasto na gofry jest lekkie i bardzo puszyste i pochodzi z książki Michela Roux "Jajka 130 prostych przepisów".

 
160 g mąki pszennej
1 1/2 łyżki cukru
szczypta soli
50 g masła
2 jajka
270 ml mleka 

Mąkę przesiać do miski, dodać cukier, sól, stopione masło, żółtka oraz 1/3 ilości mleka. Składniki wymieszać na gładką masę, dolewając stopniowo resztę mleka. Ciasto odstawić na 10 minut. W międzyczasie rozgrzać gofrownicę na maksymalną moc. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, wymieszać ją delikatnie z ciastem. Gofry piec przez około 6 minut, nakładając niewielką ilość ciasta. W połowie czasu pieczenia gofrownicę lekko uchylić na 3 sekundy. Przed każdym kolejnym gofrem gofrownicę ponownie rozgrzać do maksymalnej temperatury. 

250 g truskawek 
340 g śmietany do ubijania
1 łyżka odtłuszczonego mleka w proszku
250 g malin
50 g cukru

Truskawki umyć, odszypułkować, pokroić na kawałki. Śmietanę ubić, pod koniec dodać mleko w proszku i jeszcze chwilkę ubijać. Maliny zmiksować z cukrem na gładki sos. Gofry posmarować bitą śmietaną, ułożyć owoce i polać sosem malinowym.

poniedziałek, 19 września 2011

tortellini z cukinią i pieczoną papryką


Tortellini z cukinią i pieczoną papryką, to sposób na szybki posiłek. Świetnie sprawdzi się na obiad lub kolację. Tortellini bardzo dobrze komponuje się z podsmażoną cukinią a pieczona papryka doskonale uzupełnia danie.

400 g tortellini
150 g mozzarelli mini
2 ząbki czosnku
oliwa
sól
pieprz
bazylia 

Cukinię umyć, osuszyć i pokroić w cienkie paski, czosnek obrać i drobno posiekać. Na patelni rozgrzać oliwę dodać czosnek, chwilkę smażyć, dodać cukinię i obsmażyć na złoty kolor. Paprykę wyciągnąć z zalewy i pokroić w paski. Tortellini przygotować zgodnie z przepisem podanym na opakowaniu, odcedzić a następnie wymieszać z obsmażoną cukinią i pokrojoną papryką, dodać 2 łyżki oliwy z zalewy od papryki i doprawić do smaku solą i świeżo startym pieprzem, posypać świeżo posiekaną bazylią. Całość wyłożyć na półmisek, a na wierzchu poukładać kulki mozzarelli. 

papryka pieczona w zalewie


Pieczona papryka jest miękka i delikatna. Pieczona papryka w zalewie jest doskonałą przekąską, dodatkiem do kanapek, sałatek, pieczonych mięs czy sosów do makaronu. Zmiksowana bardzo dobrze smakuje w zupach i sosach. Przepis na pyszną paprykę pieczoną z zalewie znalazłam tutaj

czerwona papryka
sól
pieprz ziarnisty
czosnek
oliwa
sok z cytryny

Paprykę umyć przekroić na pół i oczyścić z nasion. Ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piec w temperaturze 200° C, aż skórka sczernieje. Poczekać chwilę aż ostygnie i obrać ze skórki. Paprykę oprószyć solą i układać w wyparzonym słoiku, przesypując czosnkiem pokrojonym w plasterki. Podgrzać oliwę, dodać pieprz, cytrynę i zalać paprykę. Słoik powinien być wypełniony po sam brzeg, a papryka przykryta oliwą. Zamknąć słoik. Można ją jeść już po kilku dniach, ale najsmaczniejsza będzie po około czterech tygodniach.

niedziela, 18 września 2011

fallen chocolate cake


Fallen chocolate cake, to upadające czekoladowe ciasto z malinami w słodkiej glazurze. Ciasto jest bardzo czekoladowe i wilgotne, z dużą ilością owoców polanych słodką glazurą. Ciasto to po upieczeniu na opaść, w taki sposób by utworzył się dołek, w którym mają znaleźć się owoce. Przepis na ciasto pochodzi stąd



140 g gorzkiej czekolady
120 g cukru
80 g masła
3 jajka
1/2 łyżeczki skórki otartej z pomarańczy
1 łyżeczka likieru pomarańczowego
2 1/2 szklanki malin
1 galaretka wiśniowa
cukier puder

Czekoladę rozpuścić z masłem w kąpieli wodnej i odstawić aby przestygła. Żółtka zmiksować z połową ilości cukru kilka minut, a aż masa będzie jasna i puszysta. Następnie dodać jeszcze ciepłą czekoladę z masłem i miksować do chwili połączenia się składników. W osobnej misce ubić białka na sztywną pianę i pod koniec dodać drugą część cukru. Miksować, aż piana będzie się błyszczeć i będzie mocno sztywna. Pianę delikatnie połączyć z masą czekoladową. Ciasto przelać do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy o średnicy 20 cm i wstawić do nagrzanego do 175° C piekarnika. Piec około 40 minut. Upieczone ciasto odstawić do wystygnięcia i dać mu czas, by się zapadło. Na około godzinę przed wypełnianiem ciasta owocami przygotować galaretkę. Galaretkę rozpuścić w 200 ml wody i odstawić do całkowitego wystygnięcia, powinna być gęsta. Kiedy ciasto jest już zimne, zagłębienie wypełnić owocami i polać je delikatnie galaretką. Dodatkowo ciasto obficie posypać cukrem pudrem i wstawić do lodówki na około 2 godziny.

sobota, 17 września 2011

włoska fasola szparagowa


Włoska fasola szparagowa metrotyczna fagiolo rampicante dal metro jest bardzo smaczne, bezwłóknista i można je spożywać po ugotowaniu w całości, jak warzywne spaghetti lub pokrojoną w kawałki, jak zwykłą fasolkę szparagową. Nasza w ogrodzie nie osiągnęła jeszcze takiej długości ale i tak budzi podziw i zainteresowanie. Świetnie smakuje podana do obiadu polaną rumianą tartą bułką, w towarzystwie pieczonych ziemniaków, papryki i kurczaka pieczonego.


fasolka szparagowa
kurczak
ziemniaki
papryka czerwona
sól
pieprz
papryka słodka
majeranek 
czosnek granulowany
przyprawa warzywna
olej do smażenia
masło
tarta bułka

Kurczaka umyć, osuszyć i pokroić na mniejsze kawałki, natrzeć podanymi przyprawami, odstawić na chwilkę. Olej mocno rozgrzać na patelni, podsmażyć mięso partiami z obu stron na złoty kolor. Przełożyć do garnka do zapiekania. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec około 50 minut, aż kurczak będzie miękki. W połowie czasu pieczenia kurczaka przygotować paprykę, oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić na części, ułożyć na blasze do zapiekania, posypać solą i ulubioną przyprawą warzywną. Ziemianki umyć, pokroić na ćwiartki, umieścić w naczyniu do zapiekania, posolić i przyprawić ulubioną przyprawą. Wstawić ziemianki i paprykę do piekarnika i piec, aż będą miękkie. Fasolkę oczyścić, opłukać, odciąć końce, gotować w osolonej wodzie, odcedzić. Kurczaka podawać z pieczonymi ziemiankami i papryką. Fasolkę szparagową podawać polaną rumianą tartą bułką.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect