codzienność

środa, 31 sierpnia 2011

owoce z kremem i syropem


Owoce jagodowe to soczyste jadalne owoce z mięsistym miąższem zawierającym najczęściej nasionka. Z botanicznego punktu widzenia jeżyny, truskawki czy maliny to nie owoce jagodowe tylko ziarnkowe, ale w handlu objęte są nazwą owoce jagodowe. Proponuje podanie owoców jagodowych z pysznym kremem migdałowym i polane syropem, sosem z octu balsamicznego i cukru. Syrop taki może służyć do ozdabiania talerzy i potraw, jako sos do sałatek czy właśnie deserów. Syrop ma niezwykły aromat, głęboką słodycz z delikatną kwaskowatą nutką. Owoce z kremem i syropem to pyszna propozycja na deser lub podwieczorek.

2 łyżki octu balsamicznego
4 łyżki cukru

Do garnuszka wlać ocet i dodać cukier, doprowadzić do wrzenia i gotować kilka minut, aż objętość octu zmniejszy się o połowę. Przelać do miseczki i odstawić do ostygnięcia.


200 g jogurtu greckiego
4 łyżki cukru pudru
2 łyżki zmielonych migdałów 
500 g owoców jagodowych
1 łyżka płatków migdałowych 

W miseczce wymieszać jogurt, cukier puder oraz zmielone migdały do uzyskania kremowej konsystencji. Owoce opłukać, osuszyć i obrać następnie rozłożyć do pucharków. Dodać dużą porcję kremu migdałowego, a następnie za pomocą łyżeczki skropić syropem balsamicznym. Na wierzchu posypać płatkami migdałowymi.

wtorek, 30 sierpnia 2011

cytrynowa sałatka z indyka


Gotowanie piersi z indyka w wywarze cytrynowym gwarantuje, że jest soczysta i bardzo smaczna. Można z takiej piersi przygotować sałatką, jest ona lekka, o cytrynowym posmaku. Cytrynowa sałatka z indyka z przepisu Anny Olson, bardzo dobrze komponuje się z bułeczkami z pieczarkami i serem.

1 cebula
1 cytryna
2 listki laurowe
2 gałązki majeranku
700 g piersi indyka 
1500 ml wody

Zagotować w garnku wodę z obraną i przekrojoną na pół cebulą, przekrojoną cytryną, liśćmi laurowymi i majerankiem. Gdy zawrze, włożyć do garnka pierś indyczą i gotować bez przykrycia na małym ogniu przez około 20 minut. Wyjąć mięso, odłożyć by ostygło, wstawić do lodówki na godzinę i następnie pokroić w kostkę o boku około jednego centymetra.


1/2 szklanki suszonych moreli
1 łyżka soku z cytryny
1/2 szklanki majonezu
1/2 szklanki jogurtu
1/4 szklanki czerwonej cebuli
2 łyżeczki skórki z cytryny
2 łyżeczki majeranku
2 łyżeczki maku
sól
pieprz

Namoczyć morele w gorącej wodzie z dwoma łyżkami soku z cytryny, aż zmiękną. Zmieszać majonez, jogurt, pokrojoną w drobną kostkę cebulę, otartą skórkę z cytryny, majeranek i mak. Dodać pokrojonego indyka oraz posiekane morele i doprawić do smaku. Wstawić do lodówki przed podaniem.

poniedziałek, 29 sierpnia 2011

bułeczki z pieczarkami i serem


Apetyczne i świetnie komponujące się z cytrynową sałatką z indyka, bułeczki z pieczarkami i serem. Ciasto na bułeczki należny wykonać wieczorem, a rano wystarczy tylko przygotować farsz, by móc rozkoszować się ciepłymi i chrupiącymi bułeczkami. Przepis na bułeczki podpatrzony u Anny Olson

1/2 szklanki mleka
1 łyżka drożdży instant
2 łyżki rumu
3 szklanki mąki pszennej
2 łyżki cukru
1 łyżeczka soli
6 jajek
1 1/2 szklanki masła

Wlać mleko do miski i wsypać do niego drożdże. Odstawić na 5 minut, aż drożdże się rozpuszczą. Włączyć mikser i mieszać na wolnych obrotach,  dodawać pozostałe składniki, z wyjątkiem masła. Po 5 minutach mieszania zmienić mieszadło na hakowe i zagniatać ciasto na średnich obrotach przez kolejne 5 minut. Dodawać masło po kawałku, aż całe połączy się z ciastem. Przełożyć ciasto na oprószony mąką blat i zagniatać przez 5 minut. Przełożyć je do miski, przykryć i odstawić na godzinę, żeby podrosło w temperaturze pokojowej, a następnie wstawić do lodówki na noc.


2 łyżki masła
450 g pieczarek
2 ząbki czosnku
2 łyżeczki posiekanego świeżego oregano
1 łyżeczki posiekanego świeżego tymianku
2 łyżki wermutu
1/4 szklanki czerwonej papryki
2 łyżki posiekanego szczypiorku
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
sól
pieprz
2 szklanki startego sera
1 jajko

Włożyć masło do rondla i rozgrzać na średnim ogniu, gdy przestanie się pienić, dodać pieczarki pokrojone w plasterki i dusić, aż płyn odparuje. Dodać posiekany czosnek, oregano oraz tymianek i wymieszać. Dolać wermut i dusić, aż zostanie wchłonięty. Zdjąć naczynie z ognia, wymieszać pieczarki z papryką, szczypiorkiem oraz natką pietruszki i doprawić do smaku. Odstawić do ostygnięcia i wmieszać starty ser. Podzielić ciasto na 8 równych kawałków. Na lekko oprószonym mąką blacie rozwałkować jeden kawałek ciasta na placek o grubości około jednego centymetra, nałożyć łyżką na środku pieczarkowego farszu i owinąć ciastem, sklejając brzegi. To samo zrobić z pozostałymi bułeczkami i ułożyć je na blasze, wyłożonej arkuszem papieru do pieczenia. Zostawić bułeczki do wyrośnięcia na 20 minut. Rozgrzać piekarnik do temperatury 190º C , posmarować bułeczki jajkiem rozmieszanym z wodą i piec około 20 minut, aż ciasto przybierze złotobrązowy kolor.

niedziela, 28 sierpnia 2011

malinowe serce

  
Maliny, delikatne czekoladowe ciasto i śmietana tworzą niebiańską kompozycję. Ten przepyszny deser malinowe serce to niespodzianka na wyjątkową okazję.


4 jajka 
4 łyżki cukru 
3 łyżki mąki pszennej
1 łyżka kakao
2 łyżki mąki ziemniaczanej 
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Białka oddzielić od żółtek i ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać cukier i dalej ubijając, aż cukier się całkowicie rozpuści. Następnie dodać żółtka i nadal ubijać. Dodać przesiane mąki, kakao i proszek do pieczenia i delikatnie wymieszać. Dno formy wyłożyć papierem do pieczenia i na to wyłożyć ciasto. Piec w temperaturze 175º C około 20 minut. Gorący biszkopt wyjąć z piekarnika i wyłożyć do góry dnem na blat wyłożony ręcznikiem bawełnianym, pod foremkę z jednej strony podłożyć końcówkę płaskiej łyżki, aby biszkopt odparował. Po ostudzeniu wyłożyć z formy i przekroić ciasto na dwie części.


350 ml śmietany do ubijania
200 g konfitury malinowej
maliny

Śmietanę ubić. Jedną część biszkoptu posmarować konfiturą, wyłożyć połowę ubitej śmietanki, na tym pookładać owoce, po czym przykryć drugą częścią biszkoptu. Rozsmarować na wierzchu pozostałą cześć śmietany i pookładać maliny. Schłodzić przed podaniem.



sobota, 27 sierpnia 2011

makaron orzo z suszonymi pomidorami i papryką


Orzo to makaron, który kształtem przypomina ziarenka ryżu i jest podobnej wielkości. Orzo po włosku znaczy jęczmień, jest to makaron bezjajeczny, najczęściej wykonany z mąki z pszenicy durum. Makaron ten świetnie komponuje się w letniej sałatce z dodatkiem pysznej pieczonej papryki i aromatycznych suszonych pomidorów. Lekka sałatka z makaronu orzo z suszonymi pomidorami i papryką przygotowana na podstawie przepisu Rogera Mooking. 


1 szklanka makaronu orzo
3 papryki
15 suszonych pomidorów 
skórka 1 cytryny
natka pietruszki
1 ząbek czosnku
sól
pieprz



Paprykę umyć przekroić na pół i oczyścić z nasion. Ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piec w temperaturze 200° C, aż skórka sczernieje. Poczekać chwilę aż ostygnie i obrać ze skórki i pokroić na mniejsze kawałki. Makaron ugotować zgodnie z przepisem na opakowaniu. Jeszcze ciepły przełożyć do miski, dodać pieczoną paprykę, pokrojone w paski suszone pomidory, skórkę startą z cytryny i drobno posiekany czosnek. Wymieszać, doprawić solą i pieprzem, dodać posiekaną pietruszkę i wymieszać. 

piątek, 26 sierpnia 2011

ciasto drożdżowe ze śliwkami


Ciasto drożdżowe ze śliwkami to efekt wspólnych zmagań kuchennych dwóch babeczek. Ciasto uzyskało pozytywną opinię krytyków rodzinnych, na co dowodem było szybkie znikanie ciasta. Dodam tylko, że ciasto upieczone było z podwójnej porcji. Przepis na ciasto pochodzi z broszury wydanej przez Komitet Gospodarstwa Domowego Zarządu Głównego Ligi Kobiet Polskich pod tytułem "Wypieki domowe".

2 1/2 szklanki mąki pszennej
1 szklanka cukru
1 szklanka mleka
130 g margaryny
4 żółtka
50 g drożdży
3 łyżki cukru z wanilią
400 g śliwek

Śliwki opłukać, osuszyć, przekroić wzdłuż na połówki i usunąć pestki. Zrobić rozczyn, pozostawić w ciepłym miejscu na około 15 minut. Żółtka utrzeć z cukrem. Do mąki dodać rozczyn, utarte żółtka, ciepłe mleko i wyrobić. Następnie dodać roztopiony ciepły tłuszcz i dokładnie wyrobić. Zostawić do wyrośnięcia. Wyłożyć do posmarowanej tłuszczem formy, na wierzchu poukładać śliwki, zostawić ponownie do wyrośnięcia. 

50 g masła
50 g cukru
100 g mąki pszennej

Z podanych składników przygotować kruszonkę, mąkę przesiać, dodać cukier i posiekać nożem. Kruszonką posypać ciasto, wstawić do piekarnika i piec około 40 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury     180° C.

czwartek, 25 sierpnia 2011

sernik krakowski


Sernik krakowski, to przepis Pierre Hermé z książki "Desery, od najprostszych po wykwintne". Pierre Herme, to światowej sławy cukiernik uznany za wielkiego mistrza, który wynosi francuskie cukiernictwo na sam szczyt sztuki kulinarnej. Jego ciasta budzą zachwyt znawców w Paryżu, Tokio i Nowym Jorku.

1 laska wanilii
125 g cukru pudru
250 g mąki pszennej
125 g masła
1 jajko

Strąk wanilii przekroić wzdłuż na pół i nożykiem zeskrobać nasionka. W misce wymieszać nasionka wanilii i cukier. Mąkę przesiać na stolnicę. Masło pokroić na małe kawałki, dodać do mąki i rozcierać palcami, aż uformują się grudki. Pośrodku uformować wgłębienie. Wbić do niego jajko i posypać cukrem z wanilią. Mieszać tylko do czasu, aż składniki się połączą. Nie wyrabiać zbyt długo. Ciasto wygniatać wewnętrzna stroną dłoni, lekko je przesuwając, aż będzie gładkie. Uformować kulę, lekko spłaszczyć dłonią i zawinąć w folię spożywczą. Wstawić do lodówki na co najmniej godzinę.Nagrzać piekarnik do 180° C. Prostokątna foremkę cienko posmarować masłem. Z ciasta odkroić 1/4, resztę cienko rozwałkować na prostokątny placek i wyłożyć nim dno i boki formy, ponakłuwać widelcem. Wstawić do piekarnika i piec przez 15 minut.

1000 g twarogu
8 jajek
100 g masła
250 g cukru
3 łyżki cukru waniliowego
3 łyżki mąki ziemniaczanej
100 g rodzynek
1 żółtko

Twaróg zmielić i odstawić. Masło włożyć do dużej miski, dodać 200 g cukru i cukier waniliowy, utrzeć na krem. Ucierając dodawać po jednym żółtku, a następnie po około 200 g twarogu. Ucierać, aż składniki się połączą i masa będzie puszysta. Białka ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać pozostały cukier. Połowę piany dodać do masy serowej i wymieszać. Dodać rodzynki, mąkę ziemniaczaną i pozostała pianę. Delikatnie wymieszać. Ciasto wyjąć z piekarnika. Rozłożyć na nim masę serową i wyrównać powierzchnię. Pozostałe ciasto rozwałkować na grubość 4 minimetrów i radełkiem pokroić paski szerokości jednego centymetra. Z pasków ciasta ułożyć na serze kratkę i posmarować roztrzepanym żółtkiem. Sernik wstawić do piekarnika i piec 50 minut. Po ostudzeniu polukrować.

środa, 24 sierpnia 2011

barszcz z kurek


Barszcz z kurek ta pyszna zupa, bardzo łatwa w przygotowaniu. Zupa ta pozwala rozkoszować się wspaniałym smakiem kurek z dodatkiem aromatycznych ziół rozmarynu i tymianku. Specyficznego posmaku zupie nadaję też trawa żubrowa, posiadająca charakterystyczny zapach kumaryny, substancji przypominającej zapach świeżego siana.


500 g kurek
1 cebula
50 g masła
500 ml bulionu
1000 ml mleka 3,2%
300 ml śmietany 30%
sól 
biały pieprz 
3 gałązki rozmarynu
3 gałązki tymianku
3 źdźbła trawy żubrowej
natka pietruszki

Kurki oczyścić, obrać i dokładnie umyć. W garnku rozgrzać masło, dodać obraną i drobno pokrojoną cebulę i zeszklić. Dodać kurki i smażyć razem około 5 minut. Wlać bulion, mleko i śmietanę, dodać związane bawełnianą nicią zioła. Wszystko razem gotować około 50 minut, doprawić do smaku solą i białym pieprzem. Wyjąc z garnka wiązkę ziół, zupę podawać z posiekaną natką pietruszki.

wtorek, 23 sierpnia 2011

ciasto serowe z borówkami


Przepyszne ciasto, idealnie wilgotne, z owocami zatopionymi w serowej masie. Ciasto serowe z borówkami to, przepis Anny Olson. 

100 g masła
½ szklanki cukru
1 jajko
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
2 szklanki mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
1/2 szklanki mleka

Utrzeć masło z cukrem, żeby powstała jasnożółta, puszysta masa. Dodać jajko i ekstrakt waniliowy i dokładnie wymieszać. Przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia i solą. Dodawać w kilku porcjach, na przemian z mlekiem, aż składniki się połączą. Przełożyć ciasto do lekko natłuszczonej tortownicy i wyrównać powierzchnię.

225 g kremowego twarogu śmietankowego
1/4 szklanki cukru
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
1 jajko
2 szklanki borówek amerykańskich

Utrzeć ser, aż będzie miękki. Stopniowo dodawać cukier, zdejmując serową masę ze ścianek naczynia, żeby nie pozostały na nich twarde grudki. Dodać ekstrakt waniliowy i wymieszać. Dodać jajko i dokładnie wymieszać, aż wszystkie składniki się połączą. Wyłożyć serowe nadzienie na ciasto, które znajduje się w tortownicy i posypać borówkami.

1/3 szklanki cukru
1/3 szklanki mąki pszennej
1/2 łyżeczki cynamonu
3 łyżki masła

Wymieszać w miseczce cukier, mąkę i cynamon. Wyrobić z masłem, tak żeby kawałki masła połączyły się z sypkimi składnikami. Powstałą kruszonką posypać ciasto z serem i borówkami. Piec w piekarniku nagrzanym do 175° C, przez około 40 minut. Ostudzić ciasto przed podaniem.

poniedziałek, 22 sierpnia 2011

klopsiki z łososia z surówką z fasolki szparagowej


Łososia można przyrządzać na wiele sposobów, można go smażyć, piec, gotować czy dusić. Bardzo smaczne są klopsiki z łososia podane z surówką przygotowanej z fasolki szparagowej.


300 g filetu z łososia
1 cebula
1 jajko
sól
pieprz
2 łyżki tartej bułki
2 łyżki koperku
3 łyżki oleju

Z łososia usunąć skórę, umyć i osuszyć. Fileta zmielić razem z cebulą, dodać jajko, tartą bułkę, przyprawy i posiekany koperek, wyrobić na jednolitą masę. Następnie uformować z niej klopsiki. Na patelni na rozgrzanym oleju obsmażyć kotleciki na złoty kolor. Po zdjęciu z patelni kotleciki osuszyć na papierowym ręczniku.


Pyszna i lekka surówka z fasolki szparagowej, podawana od wieków w moim rodzinnym domu. Surówkę można przygotować ze świeżej fasolki szparagowej lub konserwowej.

250 g fasolki szparagowej
1 cebula
sól
pieprz
cukier
sok z cytryny
oliwa

Fasolkę oczyścić, opłukać, odciąć końce, pokroić na kawałki. Ugotować w osolonej wodzie, odcedzić, ostudzić. Cebulę obrać i pokroić w kostkę, wymieszać z fasolką, doprawić do smaku solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny, na koniec dodać oliwę.

niedziela, 21 sierpnia 2011

babeczki z truskawkami


Jak się uda kupić takie piękne truskawki, to tylko należny znaleźć sposób by je pięknie zaprezentować. Małe co nieco na podwieczorek w miłym gronie. Babeczki z truskawkami cieszą oczy, a co najważniejsze świetnie smakują. 

250 g mąki pszennej
80 g cukru pudru
125 g masła
1 jajko

Połączyć mąkę, cukier puder i masło. Dodać jajko i miksować, aż składniki dobrze się połączą. Przełożyć ciasto na blat lekko oprószony mąką, ugniatać delikatnie, aż stanie się gładkie. Zawinąć w folię spożywcza i włożyć do lodówki na 30 minut. Na oprószonym mąką blacie rozwałkować każdą porcję i przełożyć ostrożnie do foremek. Ułożyć foremki na blasze do pieczenia. Każdą przykryć papierem do pieczenia i napełnić suchą fasolą albo kulkami do zapiekania. Piec 10 minut, w piekarniku nagrzanym do temperatury 160° C, usunąć fasolę i papier i piec kolejne 10 minut. Ostudzić przed napełnieniem.


250 g mascarpone
4 łyżki cukru pudru
1 łyżka ekstraktu waniliowego
truskawki

Truskawki umyć, usunąć szypułki. Mascarpone ubić z cukrem pudrem i ekstraktem z wanilii na gładką masę. Kremem napełnić szprycę cukierniczą i nadziewać babeczki. Na wierzch układać truskawki, posypać cukrem pudrem. Podawać schłodzone.

sobota, 20 sierpnia 2011

placek z owocami


Ten placek z owocami można przygotować z owoców świeżych lub mrożonych, owoce można zastąpić też gęstym dżemem. Przepis na to pyszne drożdżowe ciasto z owocami i kruszonką znalazłam w książce Zofii Zawistowskiej "Desery i wypieki domowe". Mój placek upiekłam z rabarbarem, ciasto świetnie smakuje na ciepło, świeżość zachowuje też przez kilka dni.

100 g masła
100 g cukru
100 g mąki pszennej
100 g zmielonych orzechów włoskich

Z podanych składników przygotować kruszonkę. Mąkę przesiać, dodać cukier, zmielone orzechy i masło, posiekać nożem. 


300 g mąki pszennej
80 g masła
1/2 szklanki mleka
50 g drożdży
1 jajko
szczypta soli
2 łyżki cukru
2 łyżki cukru waniliowego
700 g owoców

Przygotować owoce. Mąkę przesiać do miski, drożdże rozprowadzić mlekiem, wlać do mąki, dodać cukry, jajko, sól i lekko ciepławe masło, wymieszać składniki, wyrobić starannie ręką lub drewnianą łyżką, pozostawić w cieple do wyrośnięcia. Tortownicę wysmarować masłem, włożyć do niej ciasto, wyrównać powierzchnię i rozłożyć równomiernie owoce, pozostawić do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto posypać kruszonką. Wstawić do piekarnika o temperaturze 160º C, upiec lekko rumieniąc.

piątek, 19 sierpnia 2011

lody lawendowe


Lody lawendowe o kremowej konsystencji i oryginalnym smaku. Przygotowując lody skorzystałam z przepisu z bloga Every Cake You Bake.


365 ml mleka
200 ml śmietany kremówki
2 łyżki suszonych kwiatów lawendy
5 żółtek
70 g cukru
25 ml syropu lawendowego


Mleko, śmietankę i kwiatki lawendy podgrzać w rondelku o grubym dnie, uważając żeby się nie zagotowały. Zdjąć z ognia, przykryć pokrywką i zostawić przynajmniej na 2 godziny, by kwiatki oddały cały swój aromat. Żółtka utrzeć z cukrem do białości. Mleko z kwiatkami lawendy ponownie podgrzać. Dodać połowę płynu do żółtek i dobrze wymieszać, po czym całość przelać z powrotem do rondla. Podgrzewać na małym ogniu stale mieszając, najlepiej drewnianą łyżką, aż mleko z żółtkami zgęstnieje i będzie oblepiać łyżkę, cały czas uważając, aby nie zagotować kremu. Kiedy całość zgęstnieje, zestawić rondel z ognia i przelać kremową masę przez gęste sitko, oddzielając kwiatki lawendy. Następnie krem ostudzić i wmieszać syrop lawendowy. Przelać do maszynki do robienia lodów i postępować zgodnie z instrukcją producenta. 

syrop lawendowy


Lawenda według źródła była obiektem uprawy już w czasach starożytnych, zwłaszcza na terenach Basenu Morza Śródziemnego. Służyła głównie do produkcji olejków i balsamów do kąpieli. W Grecji popularny i niezwykle ceniony był miód lawendowy, który miał wyjątkowe właściwości smakowe i kosmetyczne. Rzymianie również nie wyobrażali sobie kąpieli lub innych czynności kosmetycznych bez olejku lawendowego. Zapewne stąd wzięła się dzisiejsza nazwa tej rośliny pochodząca od słowa lavare, czyli myć się. Wiele stuleci później Anglicy docenili wyjątkowe właściwości zapachowe lawendy i używali jej jako pachnidło. Nasze babki kupowały lawendę i trzymały ją w szafach i skrzyniach, ponieważ nie tylko odstraszała mole, ale także nadawała świeżości ubraniom. Najlepszym sposobem na wykorzystanie lawendy w celach leczniczych jest przyrządzenie z niej naparu. Napar z lawendy nadaje się jako dodatek do kąpieli, działa relaksująco, można go również stosować jako tonik oczyszczający cerę. Jako gorąca ciecz jest nieoceniona przy inhalacjach oczyszczających drogi oddechowe w stanach przeziębienia. Lawenda ma szerokie zastosowanie również w naszej kuchni. Nie bez przyczyny ten krewniak mięty wchodzi w skład ziół prowansalskich, bowiem świetnie idzie w parze z rozmarynem, szałwią, tymiankiem, oregano i koprem. Kwiaty i liście lawendy najlepiej jak są stosowane świeże, natomiast pączki łodygi należy stosować suszone. Z lawendy można przygotować cukier lawendowy, który świetnie nada się do naszych wypieków, deserów czy nawet do słodzenia napojów. Świeża lub suszona lawenda doskonale nadaje się do aromatyzowania dań z grilla. Możemy używać jej jako dodatku ziołowego do marynaty lub bezpośrednio okładać lawendą mięsa, a po upieczeniu oczyścić je z pozostałości lawendy, aby nie zostawiać zbyt mocnego smaku. Fioletowe kwiaty o niezwykłym aromacie warto wykorzystać przyrządzając syrop lawendowy. Można go używać do herbaty, do produkcji domowych lodów lawendowych lub aromatyzowania ciast czy lukrów. Przepis na syrop lawendowy pochodzi stąd.

1 szklanka wody
1 szklanka cukru
1 łyżka kwiatów lawendy

Wszystkie składniki wrzucić do garnka i gotować na małym ogniu, aż cukier się rozpuści. Syrop schłodzić, odcedzić z kwiatów i przelać do buteleczek.

czwartek, 18 sierpnia 2011

sałatka z awokado i mozzarellą


Przepyszna, lekka sałatka z awokado i mozzarellą polana aksamitnym sosem sprawdzi się świetnie w taki letni i ciepły dzień.

1 łyżka musztardy
1 łyżka octu jabłkowego
1 łyżka miodu
4 łyżki oliwy
sól
pieprz
ulubione zioła

Wymieszać musztardę, ocet oraz miód, dolewać powoli oliwę, doprawić do smaku.

200 g mozzarelli mini
1 awokado

125 g mieszanych sałat

100 g pomidorków koktajlowych

1 papryka


Na półmisku rozłożyć sałaty, pokrojone pomidorki oraz paprykę pokrojoną w paski. Awokado obrać i pokroić w cząstki, dodać do sałatki. Rozłożyć ser osączony z zalewy i polać całość sosem.

środa, 17 sierpnia 2011

kurki w śmietanie


Pieprznik jadalny to według źródła kurka, liszka, gatunek grzybów z rodziny pieprznikowatych. Występuje gromadnie w lasach całej Polski. Jest cenionym i eksportowym grzybem jadalnym. Pieprznik jadalny zaliczany jest do grzybów wielkoowocnikowych. Część podziemna plechy, grzybnia, jest najczęściej niewidoczna, natomiast owocniki z podstawkami wykształcającymi zarodniki wyrastają ponad warstwę mchów na dnie lasu. Pieprznik jadalny ceniony jest ze względu na aromat, smak oraz twardość i chrupkość owocników. Do spożycia zaleca się młode, zdrowe owocniki, które można przyrządzać na wiele sposobów. Smażenie kurek powinno trwać krótko, ponieważ w innym wypadku mocno twardnieją. Marynowane ustępują walorami smakowymi kilku innym popularnym gatunkom grzybów jadalnych. Kurki duszone i konserwowane dobrze jest mieszać z podgrzybkami, opieńkami, maślakami. Kurkę można zbierać praktycznie przez całe lato, aż do jesieni. Te grzybki o słonecznej barwie, z szerokim blaszkowatym kapeluszem doskonale smakują przyrządzane na różne sposoby, moja propozycja to aromatyczne kurki w śmietanie według przepisu domowego.

500 g kurek
20 g boczku
1 cebula
200 ml śmietany
sól
pieprz
natka pietruszki

Kurki obrać i bardzo dokładnie umyć. Drobno pokrojony boczek solidnie podsmażyć na patelni, następnie dodać drobno pokrojoną cebulę i zeszklić. Wrzucić grzyby, mocno odparować wodę którą puszczą kurki. Gdy woda z grzybów odparuje, dodać śmietanę, dokładnie wymieszać i całość dusić jeszcze około 10 minut. Doprawić do smaku solą i pieprzem, dodać posiekaną natkę pietruszki. Podawać na ciepło z ziemniakami lub pieczywem.

wtorek, 16 sierpnia 2011

lody jogurtowe z truskawkami


Smaczne, lekkie bardzo owocowe lody jogurtowe. Można wykorzystać dowolne owoce, u mnie truskawki, skoro pojawiły się jeszcze na chwilkę. Lody jogurtowe z truskawkami z przepisu producenta maszynki do lodów.

6 żółtek 
3 szklanki jogurtu naturalnego
100 g cukru
500 g truskawek


Żółtka ubić na parze z cukrem na puszysty krem. Następnie ostudzić i wymieszać z jogurtem. Owoce opłukać, osuszyć i usunąć szypułki, następnie zmiksować i połączyć z masą jogurtową. Przelać do maszynki do robienia lodów i postępować zgodnie z instrukcją producenta.

poniedziałek, 15 sierpnia 2011

bliny z owocami jagodowymi i serem ricotta


Przepyszne, bardzo delikatne bliny nadziane aksamitnym nadzieniem z serka ricotta, podane z różnymi owocami jagodowymi. Deser bardzo smaczny ale niezwykle kaloryczny, bliny z owocami jagodowymi i serem ricotta z przepisu podpatrzonego u Anny Olson.

1 1/4 szklanki mąki pszennej
2 łyżki cukru
4 jajka
3/4 szklanki wody
1 1/4 szklanki mleka
200 g masła

Jajka ubić z cukrem oraz stopionym masłem, dodać wodę i mąkę dalej ubijać, ciasto odstawić na 20 minut. Rozgrzać patelnię, skrapiać olejem i smażyć naleśniki z obu stron na średnim ogniu, aż będą lekko brązowe. Rozłożyć naleśniki, żeby ostygły do temperatury pokojowej.


250 g maliny
2 łyżki cukru

Maliny zmiksować z cukrem na gładki sos.


250 g serka ricotta
4 łyżki kwaśnej śmietany
1/4 szklanki cukru
1 jajko
1 żółtko
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
150 g malin

150 g jeżyn
150 g borówki amerykańskiej
masło 
cukier

Wymieszać ricottę, śmietanę i cukier, dodać pozostałe składniki i starannie wymieszać. Naleśniki ułożyć na blacie, na środku każdego położyć po dwie łyżki zmieszanych owoców, a na tym po dwie łyżki nadzienia z serkiem ricotta, zwijać je ciasto w kopertę. Odwrócone gładką powierzchnią do góry paczuszki ciasno, jedna przy drugiej, układać w wysmarowanej stopionym masłem formie. Posmarować bliny stopionym masłem i delikatnie posypać cukrem. Piec przez 20 minut w piekarniku rozgrzanym piekarnik do 175º C, aż zaczną puchnąć jak poduszeczki. Podawać bliny natychmiast, polane sosem malinowym.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect