190 g cukru
10 g cukru z wanilią
250 g maślanki
100 g oleju
2 jajka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1500 g jabłek
200 g rabarbaru
50 g cukru
10 g cukru z wanilią
90 g mąki pszennej
Drożdżówki z karmelizowanym rabarbarem z przepisu Pawła Małeckiego są przepyszne i najlepiej smakują jedzone jeszcze na ciepło. Ciasto na drożdżówki wykonane jest z ciasta półfrancuskiego, które szybko można przygotować. Takie ciasto z karmelizowanym rabarbarem tworzy połączenie idealne.
1000 g rabarbaru
200 g cukru trzcinowego
Pokrojony na kawałki rabarbar ułożyć w naczyniu do zapiekania, posypać cukrem. Naczynie wstawić do piekarnika nagrzanego do 190° C i piec około 25 minut. Rabarbar ostudzić.
300 g mąki pszennej
150 ml mleka
22 g drożdży
20 g cukru
10 g cukru z wanilią
2 żółtka
40 g masła
szczypta soli
W misce utrzeć drożdże z cukrem, dodać letnie mleko i dokładnie wymieszać. Do miski przesiać mąkę, dodać mleko z drożdżami, delikatnie wymieszać tworząc rozczyn. Przykryć ściereczką i odstawić na 20 minut. Następnie dodać sól, żółtka oraz roztopione masło i wyrobić ciasto. Ciasto przełożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce, do wyrośnięcia.
100 g masła
1 białko
30 g cukru trzcinowego
Ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie na grubość kilkunastu minimetrów i 3/4 ciasta posmarować miękkim masłem. Ciasto złożyć tak, aby masło utworzyło 3 warstwy, ciasto rozwałkować i odstawić do lodówki na co najmniej 40 minut. Schłodzone ciasto podsypać mąką, delikatnie rozwałkować i pokroić na cienkie paski. Każdy pasek skręcać i zwijać w pełny wianuszek. Wianuszki układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, a na nich łyżką wyłożyć karmelizowany rabarbar. Brzegi drożdżówek posmarować roztrzepanym białkiem. Całość delikatnie posypać cukrem trzcinowym. Drożdżówki odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 20 minut. Blachę z drożdżówkami wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec około 15 minut, aż się ładnie zrumienią.
Tort, w którym blaty zostały upieczone na podstawie przepisu na tradycyjne angielskie ciasto Victoria sponge cake. To ciasto jest cięższe niż biszkopt, zawiera tłuszcz, ale jest miękkie i bardzo smaczne. Tort waniliowo - owocowy z pysznym waniliowym ciastem, dodatkowo podkręconym waniliowym nasączeniem, kremem śmietanowym z dodatkiem mascarpone o waniliowym aromacie, z galaretką i owocami jagodowymi. Tort piętrowy jest lekki i idealnie nadaje się na małe uroczystości.
280 g masła
170 g cukru
10 g cukru z wanilią
5 jajek
280 g mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
W misce zmiksować masło z cukrami do otrzymania jasnej, puszystej masy. Dodawać jajka, jedno po drugim, miksując po każdym dodaniu do całkowitego połączenia się składników i otrzymania gładkiej masy. Na samym końcu wmieszać do ciasta mąkę z proszkiem do pieczenia. Masę wyłożyć do większej tortownicy w której dno zostało wyłożone papierem do pieczenia. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 170º C i piec około 50 minut, sprawdzić patyczkiem czy ciasto jest suche. Blat ostudzić, a następnie przekroić w poprzek na dwie części.
170 g masła
110 g cukru
10 g cukru z wanilią
3 jajka
170 g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
W misce zmiksować masło z cukrami do otrzymania jasnej, puszystej masy. Dodawać jajka, jedno po drugim, miksując po każdym dodaniu do całkowitego połączenia się składników i otrzymania gładkiej masy. Na samym końcu wmieszać do ciasta mąkę z proszkiem do pieczenia. Masę wyłożyć do mniejszej tortownicy w której dno zostało wyłożone papierem do pieczenia. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 170º C i piec około 40 minut, sprawdzić patyczkiem czy ciasto jest suche. Blat ostudzić, a następnie przekroić w poprzek na dwie części.
250 g czarnej porzeczki
50 ml wody
150 g cukru
3 łyżeczki żelatyny
Do garnka włożyć porzeczkę, wlać wodę i wsypać cukier. Całość zagotować, mieszają, że owoce się rozpadną. Masę przetrzeć przez drobne sitko. Do garnka wlać puree, zagotować. Zestawić z ognia, dodać żelatynę, wymieszać. Masę przelać do płaskiego pojemnika, wyłożonego folią spożywczą, odstawić do stężenia. Przed przygotowaniem tortu galaretkę wyjąć na deskę i pokroić w kostkę.
500 g mascarpone
1000 ml śmietany do ubijania
30 g cukru z wanilią
30 g cukru pudru
W misce ubić serek, śmietanę z cukrami do uzyskania gęstego kremu.
250 g borówki amerykańskiej
250 g malin
250 g truskawek
50 g białej czekolady
200 ml wody
30 ml likieru waniliowego
W szklance wymieszać wodę z likierem. Na paterze ułożyć pierwszy z większych blatów, skropić do 1/4 ilości nasączenia, posmarować 1/4 ilości kremu waniliowego, do kremu wcisnąć 1/4 ilości galaretki i owoców, położyć kolejny duży blat. Blat skropić 1/4 ilości nasączenia, posmarować 1/4 ilości kremu waniliowego, do kremu wcisnąć 1/4 ilości galaretki i owoców. Na wierzchu ułożyć pierwszy mniejszy blat, skropić 1/4 ilości nasączenia, posmarować 1/4 ilości kremu waniliowego, do kremu wcisnąć 1/4 ilości galaretki i owoców. Położyć ostatni mniejszy blat, skropić go i rozsmarować pozostały krem na wierzchu i bokach toru, udekorować pozostałą galaretką, owocami oraz startą na tarce czekoladą. Tort schłodzić przed podaniem.
W majowej słonecznej piekarni Amber gości tradycyjny wypiek z włoskiej części Szwajcarii, kantonu Ticino. Ten chleb ma charakterystyczny kształt i składa się z kilku bułek, które są przecięte przez środek. Chleb Ticino, to biały chleb z dodatkiem oliwy o złocistej skórce i miękkim miękiszu, doskonały do mięs i serów. Może też mieć inny kształt, składać się z czterech, pięciu lub sześciu elementów ustawionych obok siebie i wyrównanych, wydłużonych lub zaokrąglonych, w każdym przypadku musi jednak zachować swoją główną cechę, biesiadnego łamania się chlebem rękami. Ten wypiek znany jest od bardzo dawna i został uwieczniony między innymi na obrazie "Zjadacz fasoli" Annibale Carracciego, włoskiego malarza żyjącego w XVI wieku. Obraz ten przedstawia mężczyznę siedzącego przy stole z zamiarem zjedzenia miski fasoli, w jednej ręce trzyma kawałek chleba, a po prawej stronie postaci widać bochenek chleba. Ten pyszny chleb, który szybko znika upieczony został na podstawie przepisu z bloga La luna sul cucchiaio, z przepisu wychodzą dwa bochenki.