codzienność

sobota, 30 listopada 2019

pikantna zupa z soczewicą i królikiem


Pikantna zupa z soczewicą i królikiem z przepisu Karola Okrasa, to wyjątkowe połączenie delikatnego mięsa z królika, pożywnej soczewicy i ostrych dodatków. Ta zupa wspaniale smakuje, dobrze rozgrzewa i zachwyca smakiem. 

1 tuszka z królika 
3 marchewki
2 pietruszki 
1/2 selera
1/2 pora 
4 liście laurowe 
1200 ml wody
50 g masła 
2 łyżki oleju
1 cebula
3 ząbki czosnku 
1 łyżka kurkumy  
1/2 łyżeczki pieprzu kajeńskiego 
1 łyżka ziaren kolendry 
500 g zielonej soczewicy 
1 papryczka chilli 
1/2 pęczka natki pietruszki
1/2 cytryny 
50 g śmietany do ubijania
sól
pieprz 

Do garnka włożyć pokrojonego na kawałki królika, dodać obraną marchewkę, pietruszkę, seler i pora, wlać wodę, dodać liście laurowe i całość zagotować. Zupę doprawić solą oraz pieprzem i gotować, aż mięso i warzywa będą miękkie. Z gotowego wywaru wyjąć liście laurowe, warzywa i mięso, które odstawić do przestygnięcia. Soczewicę ugotować według przepisu podanego na opakowaniu. Na patelni na rozgrzanym maśle i oleju zeszklić drobno posiekaną cebulę oraz czosnek. Dodać kurkumę, pieprz kajeński, zmieloną kolendrę, pokrojoną papryczkę chilli i całość chwilę smażyć. Wszystkie składniki z patelni i ugotowaną soczewicę przełożyć do wywaru. Zupę gotować około 20 minut, doprawić do smaku sokiem z cytryny. Zupę podawać z obranym mięsem z królika, śmietaną oraz posiekaną natką pietruszki.

czwartek, 28 listopada 2019

ciasto z maślanym kremem porzeczkowym


Przepyszne ciasto z maślanym kremem porzeczkowym, bitą śmietaną i czekoladą. Maślany krem porzeczkowy przygotowany na podstawie przepisu z książki "Słodko" Yotam Ottolenghi i Helen Goh, jest bardzo orzeźwiający i smaczny. Do przygotowania puree można wykorzystać mrożone owoce. Ciasto z maślanym kremem porzeczkowym, idealnie nadaje się na uroczystości rodzinne, zasmakuje każdemu.

4 jajka 
75 g cukru 
55 g mąki pszennej 
30 g mąki ziemniaczanej 
1 łyżeczka proszku do pieczenia 
sól

Białka oddzielić od żółtek i ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać cukier i dalej ubijając, aż cukier się całkowicie rozpuści. Następnie dodać żółtka i nadal ubijać. Dodać przesiane mąki i proszek do pieczenia i delikatnie wymieszać. Masę wyłożyć do mniejszej formy w której dno zostało wyłożone papierem do pieczenia. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C, na około 35 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Blat ostudzić, a następnie przekroić w poprzek na dwie części.

300 g czerwonej porzeczki 
180 g cukru 
10 g cukru z wanilią
85 g golden syropu 
4 żółtka 
300 g masła

Do garnka włożyć porzeczkę, dodać połowę ilości cukru i całość gotować, aż owoce się rozpadną. Gorącą masę przetrzeć przez drobne sitko, ostudzić. Do garnuszka wlać syrop, dodać pozostały cukier oraz cukier z wanilią, wymieszać i zagotować. Gotować na średniej mocy palnika, nie mieszać, do momentu, kiedy cukier się rozpuści a w syropie pokażą się mniejsze bąbelki, a następnie większe, syrop cukrowy będzie gotowy. W misie miksera umieścić żółtka i ubić do otrzymania jasnej puszystej masy. Powoli, małym strumieniem, wlewać syrop cukrowy do cały czas ubijając, aż masa przestygnie. Następnie powoli dodawać do masy masło, cały czas ucierając. Na samym końcu wmieszać do kremu puree porzeczkowe. 

500 ml śmietany do ubijania
50 g cukru pudru
10 g cukru z wanilią
50 g białej czekolady

W misce ubić śmietanę z cukrami. Pierwszą część biszkoptu ułożyć w blasze wyłożonej papierem do pieczenia, na nim rozsmarować połowę ilości kremu, położyć drugą część biszkoptu, rozsmarować pozostały krem. Na kremie równomiernie rozsmarować konfiturę, a następnie wyłożyć ubitą śmietanę. Ciasto udekorować posiekaną czekoladą, a następnie schłodzić w lodówce.

niedziela, 24 listopada 2019

ciasto czekoladowo - orzechowe


Mięciutki i wilgotny biszkopt kakaowy, przełożony dżemem z owoców świdośliwy oraz mocno czekoladowym kremem, przykryty bezą z dodatkiem orzechów, składa się na wspaniałe ciasto. Ciasto czekoladowo - orzechowe, jest bardzo proste w przygotowaniu, idealnie nadaje się na świąteczny stół oraz inne rodzinne spotkanie przy kawie.

3 białka
150 g cukru 
20 g mąki ziemniaczanej 
szczypta soli
50 g orzechów 

W misce ubić białka z solą na sztywną pianę, cały czas ubijając dodawać powoli cukier, aż masa będzie gęsta i lśniąca. Pod koniec ubijania dodać do masy przesianą mąkę ziemniaczaną i ubić. Masę bezową wyłożyć w mniejszej formie wyłożonej papierem do pieczenia, równomiernie oprószyć posiekanymi orzechami. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 140º C i piec przez około 60 minut, aż beza będzie chrupka, wypieczona i lekko popękana. Bezę dobrze wystudzić.

4 jajka 
80 g cukru 
60 g mąki pszennej 
20 g mąki ziemniaczanej 
20 g kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia 
sól

Białka oddzielić od żółtek i ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać cukier i dalej ubijając, aż cukier się całkowicie rozpuści. Następnie dodać żółtka i nadal ubijać. Dodać przesiane mąki, kakao i proszek do pieczenia i delikatnie wymieszać. Masę wyłożyć do mniejszej formy w której dno zostało wyłożone papierem do pieczenia. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C, na około 35 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Blat ostudzić, przekroić wzdłuż na dwie części, a następnie pierwszy blat ułożyć w formie wyłożonej papierem do pieczenia.

200 g czekolady
400 ml śmietany do ubijania

W garnuszku podgrzać śmietanę, prawie do wrzenia, dodać posiekaną czekoladę i wymieszać, do roztopienia się czekolady. Całość ostudzić, a następnie wstawić do lodówki do schłodzenia na całą noc. Masę czekoladową umieścić w misce i ubić do otrzymania gęstego kremu. Na pierwszym blacie rozsmarować połowę ilości dżemu, na nim rozsmarować połowę ilości kremu. Przykryć drugim blatem, na wierzchu rozsmarować dżem, następnie krem czekoladowy, całość przykryć bezą orzechową. Ciasto schłodzić przed podaniem.

środa, 20 listopada 2019

jagnięcina pieczona z ziemniakami


Jagnięcina, to idealne mięso na wyjątkowe okazje, można je łatwo przygotować i potrzebuje niewielu przypraw, wystarczą odpowiednio aromatyczne zioła i czosnek. Jagnięcina pieczona z ziemniakami, podana w towarzystwie podsmażonych pieczarek, to danie bardzo smaczne i eleganckie, zasmakuje każdemu. 

800 g jagnięciny
600 g ziemniaków
5 ząbków czosnku
2 gałązki rozmarynu
8 łyżek oleju
60 ml wody
250 g pieczarek
50 g masła
sól
pieprz 

W misce natrzeć jagnięcinę połową ilości oleju i posypać połową ilością posiekanego rozmarynu, solą oraz świeżo zmielonym czarnym pieprzem, odstawić na godzinę. W naczyniu do zapiekania ułożyć pokrojone na kawałki ziemniaki, doprawić solą oraz pieprzem, na wierzchu ułożyć jagnięcinę z przyprawami, całość obłożyć pokrojonym na plasterki czosnkiem, na dno naczynia wlać wodę. Naczynie przykryć, wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 70 minut, na około 10 minut, przed końcem pieczenia zdjąć pokrywkę. Całość piec, aż mięso się ładnie zrumieni, a ziemniaki będą miękkie. Na patelni na rozgrzanym maśle podsmażyć pokrojone na plasterki pieczarki, doprawione solą, pieprzem oraz posiekanym rozmarynem. Pieczarki podawać z jagnięciną. 

niedziela, 17 listopada 2019

porzeczkowo - jagodowo chmurka


Porzeczkowo - jagodowo chmurka, to ciasto z kruchym spodem, dużą ilością galaretki owocowej, z kremową masą śmietankową i wieńcząca ciasto chrupiącą bezą z migdałami. Ciasto warto przygotować dzień przed podaniem, aby wszystkie smaki dobrze się połączyły, a ciasto po nocy spędzonej w lodówce dobrze można pokroić na kawałki. Do przygotowania galaretki owocowej można użyć mrożonych owoców. To ciasto jest idealne na przyjęcia lub rodzinne spotkania przy kawce.

3 białka
150 g cukru 
20 g mąki ziemniaczanej 
szczypta soli
50 g płatków migdałów 
 
W misce ubić białka z solą na sztywną pianę, cały czas ubijając dodawać powoli cukier, aż masa będzie gęsta i lśniąca. Pod koniec ubijania dodać do masy przesianą mąkę ziemniaczaną i ubić. Masę bezową wyłożyć w mniejszej formie wyłożonej papierem do pieczenia, równomiernie oprószyć płatkami migdałów. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 140º C i piec przez około 60 minut, aż beza będzie chrupka, wypieczona i lekko popękana. Bezę dobrze wystudzić.

150 g mąki pszennej 
100 g masła 
3 żółtka 
30 g cukru pudru 
10 g cukru z wanilią 
szczypta soli
 

Mąkę przesiać na stolnicę i wymieszać z solą, proszkiem do pieczenia, cukrem pudrem, dodać posiekane masło, żółtka oraz ekstrakt. Szybko zagnieść ciasto, uformować w kulę, zawinąć w folię i chłodzić w lodówce 30 minut. Schłodzone ciasto rozwałkować w mniejszej formie wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na 30 minut, aż ciasto będzie rumiane i kruche.

400 g czarnej porzeczki 
400 g czerwonej porzeczki 
400 g jagód
350 g cukru
6 łyżeczek żelatyny
 
Do garnka włożyć porzeczkę i jagody, dodać cukier i całość gotować, aż owoce się rozpadną. Gorącą masę przetrzeć przez drobne sitko. Do puree dodać żelatynę, wymieszać, całość odstawić do przestudzenia. Tężejącą galaretkę wyłożyć na kruche ciasto, wyrównać, schłodzić w lodówce.

400 ml śmietany do ubijania 
500 g mascarpone
120 g cukru pudru 
10 g cukru z wanilią 
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego 
  
W misie miksera umieścić śmietanę, mascarpone, cukry, ekstrakt i wszystko razem ubić do otrzymania gęstego kremu. Krem równomiernie wyłożyć na galaretkę, na wierzch wyłożyć wystudzoną bezę. Ciasto schłodzić w lodówce.
 

wtorek, 12 listopada 2019

bagietki z zimną fermentacją


Pyszne bagietki z chrupiącą skórką i mięciutkim środkiem grają pierwsze skrzypce w listopadowej, jesiennej piekarni Amber. Przepis na bagietki z zimną fermentacją, na zakwasie pszennym i drożdżach z zimną całonocną fermentacją ciasta w lodówce pochodzi z od Jacka.


330 g mąki pszennej
220 g wody
200 g zakwasu pszennego

 
Do misy miksera dodać mąkę oraz bardzo zimną wodę i wyrabiać ciasto do połączenia, odstawić na 20 minut autolizy. Potem dodać zakwas i wyrabiać ciasto, aż ciasto będzie gładkie i będzie odchodzić od ścianek misy.

3 g drożdży
9 g soli
40 g wody 

 
Następnie do misy miksera dodać drożdże rozpuszczone w odrobinie wody oraz sól, również rozpuszczone w zimnej wodzie i wyrabiać, aż ciasto będzie gładkie. Na koniec dodać pozostałą zimną wodę i wyrabiać około 5 minut na wyższych obrotach. Ciasto przełożyć do zamykanego pojemnika i odstawić na 30 minut fermentacji w ciepłym miejscu, po tym czasie raz złożyć ciasto, a następnie schować na noc do lodówki. Rano wyjąć ciasto z lodówki i zostawić na 30 minut, aby się ogrzało. Po tym czasie na posypanym mąką blacie podzielić ciasto na trzy części. Z każdej części uformować wałeczek i ułożyć bagietki w odstępach na blasze wyłożonej pergaminem lub w specjalnych formach do bagietek. Bagietki przykryć folią spożywczą, delikatnie wysmarowaną olejem i zostawić do wyrastania na kolejne 30 minut. Przed włożeniem do piekarnika naciąć bagietki w trzech miejscach. Wstawić je do naparowanego piekarnika nagrzanego do 230° C na około 25 minut, aż będą złociste.


niedziela, 10 listopada 2019

rogale śródeckie


Rozporządzeniem Komisji Unii Europejskiej w 2008 roku rogal świętomarciński trafił do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych. Rogale to jedne z najsmaczniejszych ciastek świata i zasługują na uznanie nie tylko w dniu świętego Marcina, czyli 11 Listopada. Aby cukiernia mogła używać tej zastrzeżonej nazwy musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, która powstała z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania. Rogale muszą mieć kształt półksiężyca i być przygotowane z ciasta półfrancuskiego na bazie margaryny, z nadzieniem z białego maku z cukrem, okruchami ciasta biszkoptowego, masą jajeczną, margaryną, orzechami, rodzynkami, owocami w syropie lub kandyzowanymi, aromatem migdałowym oraz dekorowane pomadą i rozdrobnionymi orzechami. Składnikiem kontrowersyjnym w certyfikowanym przepisie jest margaryna, bo prawdziwi smakosze nie chcą zaakceptować rogali z takim składem. Wojnę przeciwko margarynie prowadzi w Poznaniu coraz więcej cukierni i lokali, między innymi właściciele poznańskiej Cafe La Ruina. Doskonałe, bardzo maślane rogale śródeckie zostały upieczone na podstawie przepisu z książki "Lubię. Atlas z przepisami" Moniki Mądra - Pawlak i Jan Pawlak, z moimi małymi zmianami. Za przygotowanie rogali warto zabrać się dzień przed ich upieczeniem. 


500 g białego maku
320 g orzechów
80 g rodzynek
60 ml rumu
sok z 1/4 cytryny
sok z 1/4 pomarańczy
190 g miodu
115 g cukru
70 g masła
2 jajka
2 białka

W miseczce zalać rodzynki rumem. Mleko zagotować, wsypać mak i chwilę gotować, odstawić na około 180 minut. Mak dobrze odsączyć na sicie wyłożonym gazą. Na dużej patelni rozpuścić masło, dodać zmielone orzechy i smażyć przez chwilę cały czas mieszając. Dodać miód, cukier i smażyć mieszając, aż miód rozpuści się. Dodać mak, rodzynki, pokruszoną masę marcepanową i smażyć całość mieszając przez 5 minut. Dodać sok z pomarańczy i cytryny i wymieszać całość. Przełożyć masę do miski i pozostawić do wystudzenia. Dodać rozbełtane jajka i wymieszać, następnie dodać masy ubite białka. Masę odstawić na noc.

500 g mąki pszennej
20 g drożdży
30 g cukru pudru
10 g cukru z wanilią
200 g masła
200 ml mleka
50 ml wody
2 żółtka
szczypta soli

W misce wyrobić zaczyn z letniej wody, drożdży, cukru pudru i odrobiny mąki, odstawić do wyrośnięcia. Do miski z zaczynem dodać żółtka, mleko, mąkę, cukier w wanilią, sól i wyrabiać, aż ciasto będzie sprężyste. Następnie dodać stopione i ostudzone masło i wyrobić gładkie, sprężyste ciasto. Przykryć miskę ściereczką i odstawić je do wyrośnięcia na około 60 minut, aż ciasto podwoić swoją objętość. Ciasto przełożyć na posypany mąka blat i rozwałkować na prostokąt, w taki sposób, aby krótsze strony stanowiły górę i dół. Pozostałe masło rozłożyć równomiernie na 2/3 powierzchni ciasta, a następnie złożyć 1/3 ciasta bez masła, a następnie złożyć dolną cześć tak aby przykryła to złożenia. Dobrze skleić brzegi i delikatnie wywałkować w prostokąt używając jak najmniejszej ilości mąki do podsypywania. Złożyć tak jak poprzednio i schłodzić na blasze przez godzinę. Powtórzyć proces 3 razy, chłodząc ciasto między wałkowaniami przez godzinę. Po zakończeniu procesu, ciasto dobrze zawinąć i włożyć do lodówki na co najmniej 5 godzin. Wyjąć z lodówki na około 20 minut przed planowanym robieniem. 

1 jajko 
20 ml mleka
200 g cukru pudru 
30 ml wody
40 g płatków migdałach

Ciasto wywałkować na prostokąt o wymiarach mniej więcej 65 x 34 centymetry i przeciąć wzdłuż długiego boku na 2 części. Każdy powstały w ten sposób pasek pokroić na 12 trójkątów. Rozsmarować nadzienie zostawiając mały margines na wszystkich bokach trójkąta, zwijać w rogaliki zaczynając od podstawy. Ułożyć na wyłożonej pergaminem blasze, przykryć i zostawić do wyrośnięcia aż podwoja objętość, na około jedną godzinę. Rozgrzać piekarnik do 180º C, wyrośnięte rogale posmarować jajkiem rozbełtanym z mlekiem i piec około 20 minut aż się ładnie zezłocą. Wyjąć na drucianą siateczkę i jeszcze cieple polać lukrem, zrobionym z cukru pudru i wody. Posypać płatkami migdałów.

środa, 6 listopada 2019

kruche ciasto z kremem, jabłkami i bezą


Kruche ciasto z kremem, jabłkami i bezą, to połączenie kruchego ciasta, warstwy jabłkowej o agrestowym aromacie oraz kremu z bitej śmietany i bezy. To przepyszne, proste w przygotowaniu ciasto w jesiennym klimacie, rozpływa się w ustach, a najlepiej smakuje na drugi dzień.

450 g mąki pszennej
250 g masła
70 g cukru pudru
5 żółtek
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
 
Z podanych składników zagnieść kruche ciasto. Ciasto włożyć do woreczka foliowego i schować do lodówki na 30 minut. Po tym czasie ciasto podzielić na dwie części. Jedną część wyłożyć w mniejszej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec około 15 minut. Ciasto ostudzić.

5 białek
160 g cukru
sok z 1/4 cytryny
szczypta soli
15 g mąki ziemniaczanej
 
Drugą część ciasta wyłożyć w mniejszej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. W misce ubić białka z solą na sztywną pianę, cały czas ubijając dodawać powoli cukier, aż masa będzie gęsta i lśniąca. Pod koniec ubijania dodać do masy przesianą mąkę ziemniaczaną oraz sok z cytryny i ubić. Masę bezową wyłożyć na ciasto kruche. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 120° C i piec bezę przez około 70 minut.


1200 g jabłek
50 g cukru
2 galaretki agrestowe
 
Obrane jabłka zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Jabłka umieścić w garnku, dodać cukier i całość podgrzać, co pewien czas mieszając, aż do lekkiego podduszenia jabłek. Na sam koniec dodać do jabłek galaretkę i dobrze wymieszać. Całość odstawić do ostudzenia. Pierwszy kruchy blat ułożyć w formie wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu równomiernie rozłożyć jabłka, odstawić do stężenia.

500 ml śmietany kremówki
80 g cukru pudru
2 łyżeczki żelatyny
30 ml wody
 
Żelatynę rozpuścić w niewielkiej ilości gorącej wody, ostudzić. Śmietanę kremówkę ubić, pod koniec ubijania dodać cukier puder oraz żelatynę i jeszcze chwilę ubijać. Masę wyłożyć na masę jabłkową, całość przykryć kruchym ciastem z bezą. Ciasto schłodzić przed podaniem.
 

niedziela, 3 listopada 2019

ciastka grzybki


Kruche grzybki z nadzieniem z masy budyniowej, dżemem porzeczkowym i polewą czekoladową, przygotowane na podstawie starego przepisu są pracochłonne, ale smakują rewelacyjnie. Ciastka grzybki, są przepyszne, dają wizualny efekt na stole i łączą w sobie, to co najsmaczniejsze. 


250 g masła
460 g mąki pszennej
220 g kwaśnej śmietany
szczypta soli
50 g dżemu z czarnej porzeczki
1 białko 
30 g maku

Posiekać razem mąkę, sól, masło, dodać śmietanę i szybko zagnieć spójne ciasto. Ciasto schłodzić przez 2 godziny. Po tym czasie ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie i szklanką wykroić 30 większych krążków, które nakładać na odwrócone do góry dnem małe foremki do babeczek, nadając im kształt grzybowych kapeluszy, układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Z ciasta wykroić 30 mniejszych krążków, na spody kapeluszy, w środku każdego zrobić dziurkę. Z pozostałego ciasta wykroić taką samą ilość trójkątów, posmarować je dżemem i zwinąć w ruloniki. Koniec każdego rulonu maczać w białku i obtaczać w maku. Blachę z ciastkami włożyć do piekarnika rozgrzanego do 180° C i piec około 20 minut, aż się zrumienią.


750 ml mleka
160 g cukru
20 g cukru z wanilią
4 jajka
80 g mąki pszennej
80 g mąki ziemniaczanej
100 g masła
100 g dżemu z czarnej porzeczki

Mleko umieścić w rondlu i doprowadzić do wrzenia. Do miski wbić żółtka, dodać cukry, mąkę, skrobię i wymieszać trzepaczką. Powoli wlać gorące mleko do masy jajecznej, cały czas mieszając trzepaczką. Przelać masę z powrotem do rondla i mieszając łyżką gotować na średnim ogniu około 4 minut, aż masa zgęstnieje. Zdjąć z ognia, wmieszać do kremu masło. Do każdego kapelusza nałożyć odrobinę dżemu a następnie jeszcze ciepły krem budyniowy, zamknąć spodami od kapeluszy, a do otworków wsunąć ruloniki z marmoladą.

100 g czekolady
30 g masła

Składniki polewy włożyć do garnuszka i rozpuścić, aż powstanie gładka masa. Kapelusze udekorować polewą czekoladową.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect