codzienność

niedziela, 30 września 2012

croissanty


Croissant według źródła to pieczywo z ciasta francuskiego w kształcie rogalika, tradycyjnie bez nadzienia. Pierwszy oficjalny przepis na croissanty pochodzi z 1839 roku i jest wiązany z osobą Augusta Zanga, właściciela wiedeńskiej piekarni przy rue de Richelieu w Paryżu. Istnieje kilka wersji różnych legend dotyczących tych rogalików. Według niektórych przekazów, croissanty wynaleziono na krótko po zakończeniu oblężenia Wiednia w 1683 roku. Podobno to polski szlachcic, szpieg i dyplomata Jerzy Franciszek Kulczycki, właściciel kawiarni "Zur blauben Flasche", namówił właściciela pobliskiej piekarni, Petera Wendela, by zaczął wypiekać bułeczki w kształcie półksiężyca, aby upamiętnić zwycięstwo nad tureckimi wojskami. Przepis na idealnie lekkie i maślane croissanty pochodzi z książki "Bourke Street Bakery", proces przygotowania croissantów jest w nim podzielony na dwa etapy. Pierwszy w którym tworzy się ciasto, które musi fermentować przez jeden dzień i drugi, kiedy to robi się ciasto właściwe, do którego dodaje się preferment. Ja zrezygnowałam z pierwszego etapu, a rogaliki wyszły idealnie, doskonale smakują jedzone z konfiturą brzoskwiniową z rozmarynem, serem lub wędliną.


935 g mąki luksusowej
550 ml mleka
60 g cukru brązowego
15 g soli
35 g drożdży
500 g masła 


Wszystkie składniki, oprócz masła, umieścić w misce i zagniatać ciasto ręką. Wyrzucić na oprószony mąką blat i zagniatać przez 15 minut, aby ciasto dobrze wyrobić, gdyż przy niedostatecznie rozwiniętym glutenie rogaliki mogą popękać w trakcie rośnięcia i pieczenia. Wyrośnięte ciasto włożyć do plastikowej torby i umieścić w lodówce na przynajmniej 2 godziny, najlepiej całą noc. Na papierze do pieczenia uformować piramidę z masła, przykryć drugim arkuszem papieru i uderzać w nie wałkiem aby rozpłaszczyć masło do formy mniej więcej kwadratu o boku 20 centymetrów, masło włożyć na chwilę do lodówki. Wyciągnąć ciasto z lodówki i wałkować je na kwadrat o boku 20 x 40 centymetrów. Na rozwałkowanym cieście ułożyć masło i zlepić ciasto tak, aby uwięzić masło w środku. Ciasto następnie rozwałkować na prostokąt o długości 20 x 90 centymetrów. Rozwałkowane ciasto podzielić optycznie na trzy części i składamy jak list do koperty. Czyli 1/3 składać do środka i przykryć pozostałą 1/3 ciasta. Tak uformowane ciasto owinąć folią i wsadzić do lodówki na 20 minut. Zrelaksowane ponownie umieścić na blacie, przekręcić o 90°, czyli tak, aby przed nami leżał prostokąt o krótszym boku podstawy. Ponownie rozwałkować ciasto i ponownie złożyć na trzy części. Włożyć do lodówki na kolejne 20 minut i powtarzać po raz ostatni całą procedurę z rozwałkowaniem ciasta. Po ostatnim wałkowaniu ciasto jest gotowe do zrobienia z niego croissontów. Można je lekko złożyć i schłodzić w lodówce, ale potem już nie wałkować. Ostatnim etapem przyrządzania croissantów jest rozwałkowanie ciasta na prostokąt o grubości 5 minimetrów i wycięcie z niego trójkątów o podstawie 9 centymetrów i ramionach 21 centymetrów. W zależności od precyzji cięcia powinno ich wyjść około 18 sztuk. Kawałki ciasta zwijać w rogaliki, układać na blasze wyściełanej papierem do pieczenia, przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na około 2 godziny. Piekarnik nagrzać do 240° C z włączoną funkcją termoobiegu. Wyrośnięte rogaliki posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem. Wkładać do piekarnika i zmniejszyć temperaturę do 190° C i piec przez 15 minut na złoty kolor. Upieczone rogaliki studzić na kratce.

sobota, 29 września 2012

zupa z pieczonej dyni


Pyszna, aksamitnie gładka i bardzo aromatyczna zupa z pieczonej dyni, gotowana z dodatkiem mleka, doprawiona papryczką chilli i gałką muszkatołową. 

500 g dyni
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 papryczka chilli
2 łyżki oliwy
200 ml mleka
500 ml bulionu
sól
pieprz
gałka muszkatołowa

Dynię pokroić na kawałki, usunąć pestki, lekko doprawić solą oraz pieprzem, posmarować odrobiną oleju i piec w maksymalnie rozgrzanym piekarniku przez 25 minut, aż będzie miękka. W dużym rondlu rozgrzać oliwę, zrumienić drobno posiekaną cebulę oraz czosnek, dodać upieczone kawałki dyni, posiekaną papryczkę chilli, wlać mleko i bulion, doprawić solą, pieprzem oraz odrobiną świeżo utartej gałki muszkatołowej i całość gotować około 15 minut. Następnie zupę zmiksować na gładki i aksamitny krem.



piątek, 28 września 2012

korzenne babeczki jabłkowe


Korzenne babeczki jabłkowe z dodatkiem orzechów włoskich, upieczone na maślance, z olejem i brązowym cukrem. Babeczki pięknie pachną cynamonem i gałką muszkatołową. Ilość upieczonych babeczek zależy od wielkości foremek, możne też je upiec w foremce do muffinek.


3 jabłka
1 szklanka brązowego cukru
1/2 szklanki maślanki 
1/2 szklanki oleju 
4 jajka
3 szklanki mąki pszennej
1 łyżeczki sody oczyszczonej
2 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka soli
1 łyżeczki gałka muszkatołowa
1/2 szklanki orzechów włoskich
cukier puder 

Jabłka obrać i pokroić w drobną kostkę. W misce wymieszać jabłka z cukrem, maślankę, olejem oraz jajkami. Dodać przesianą mąkę, sodę, cynamon, sól i zmieloną gałkę muszkatołową i dobrze wymieszać. Masę wyłożyć do foremek wysmarowanych masłem do 3/4 wysokości. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec około 25 minut, aż patyczek będzie czysty. Babeczki ostudzić, wyjąć z foremek i osypać cukrem pudrem.

czwartek, 27 września 2012

sałatka z figami, fenkułem i kozim serem


Prosta i bardzo smaczna sałatka z figami, fenkułem i kozim serem, z dodatkiem orzechów karmelizowanych w lawendowym miodzie z rzodkiewkami i mieszanką ulubionych sałat. Przepis na sałatkę pochodzi stąd. Świetnym dodatkiem jest miód lawendowy, który można bardzo szybko przygotować i cieszyć się jego doskonałym smakiem i pięknym zapachem.

300 g miodu
5 łodyg lawendy

Rozgrzać miód w rondlu, wrzucić kwiaty lawendy i odstawić do ostygnięcia.

3 łyżki miodu lawendowego
50 g orzechów
8 fig
1 koper włoski
pęczek rzodkiewek
100 g miękkiego koziego sera
50 g mieszanych sałat
4 łyżki oliwy z oliwek
4 łyżki soku z limonki

W rondlu podgrzać miód, wrzucić orzechy i wymieszać, by równomiernie się nim pokryły. Orzechy przełożyć na blachę wyłożoną pergaminem i wstawić do piekarnika rozgrzanego do 150º C na 15 minut. Wyjąć, przełóż na nową blachę i poczekać, aż ostygną i miodowa glazura stwardnieje. Pociąć figi na części a koper włoski i rzodkiewki na cienkie plastry. W misce wymieszać liście sałaty z fenkułem i rzodkiewkami, polać oliwą i skropić sokiem z limonki. Rozdzielić na porcje, na każdej kładąc porcję fig, sera i orzechów.



środa, 26 września 2012

dynie faszerowane mięsem mielonym


Małe dynie, które nadają się do zapiekania, doskonale smakują jeśli się je nafaszeruje nadzieniem z mięsa mielonego oraz dyni i pomidorów, z dodatkiem czosnku i cebuli. Dynie faszerowane mięsem mielonym to danie bardzo pyszne i doskonale się prezentujące.


2 dynie do nadziewania
500 g mielonej wieprzowiny
3 pomidory
2 cebule
3 ząbki czosnku
2 łyżki oliwy
sól 
pieprz
chilli


Dynie umyć, osuszyć i odkroić wierzchołek, wydrążyć je z pestek i wyskrobać miąższ zostawiając centymetrowy brzeg. Wydrążony miąższ pokroić w kostkę. Na rozgrzanej oliwie podsmażyć posiekane ząbki czosnku oraz drobno pokrojoną cebulę, dodać mięso i całość chwilę smażyć, dodać pokrojoną dynię i pokrojone w kostkę pomidory, chwilę smażyć, doprawić do smaku solą i pieprzem oraz chilli. Dynie ułożyć w naczyniu do zapiekania, farszem napełnić dynie, przykryć dyniowymi czapeczkami, na dno naczynia wlać odrobinę wody. Całość wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180° C i zapiekać przez około 40 minut, aż dynie będą miękkie.

wtorek, 25 września 2012

orkiszowe ciasto z figami i migdałami


Orkiszowe ciasto z figami i migdałami jest wyśmienite w smaku. Ciasto jest bardzo puszyste i wilgotne, upieczone jest z mąki orkiszowej, z dodatkiem kwaśnej śmietany i zmielonych migdałów. Zamiast fig można użyć innych ulubionych owoców.


3 szklanki mąki orkiszowej typ 700
1 1/2 szklanki cukru
3/4 szklanki oleju
1 łyżka ekstraktu waniliowego
3 jajka
1 1/2 szklanki kwaśnej śmietany
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 szklanki mielonych migdałów
30 g płatków migdałowych 
8 fig


Jajka ubić z cukrem na puszystą masę, następnie dodać olej, ekstrakt waniliowy i dalej ubijać. Następnie dodawać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia naprzemiennie ze śmietaną cały czas ubijając. Na samym końcu dodać do masy zmielone migdały i dobrze wymieszać. Masę wylać do formy wysmarowanej masłem, na wierzchu ułożyć pokrojone na części figi, całości posypać płatkami migdałowymi. Ciasto wstawić do nagrzanego do 180º C piekarnika i piec około 50 minut, sprawdzić patyczkiem. Ciasto kroić po ostudzeniu.

poniedziałek, 24 września 2012

quinoa z pieczonymi warzywami


Doskonałe połączenie quinoa z pieczoną dynią hokkaido, cukinią, bakłażanem oraz pomidorami, podane z serem feta i orzeszkami piniowymi. Dynię można zastąpić inną ulubioną bądź użyć batata, w oryginalnym przepisie z Sainsbury's Magazine użyto butternut squash. Przepis na quinoę z pieczonymi warzywami znalazłam tutaj.

1/2 dyni hokkaido
1 bakłażan
1 cukinia
3 pomidory
1 papryczka chilli
2 łyżki orzeszków piniowych
125 g quinoa
150 g sera feta
mięta
sól 
pieprz
oliwa  


Obrać i pozbawić pestek dynię i pokroić w grubszą kostkę. Bakłażana i cukinię pokroić w kostkę bez obierania. Na blasze do pieczenia ułożyć pokrojone warzywa i skropić oliwą. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200º C  i piec około 25 minut. Na 10 minut przed końcem pieczenia do warzyw dodać pokrojone w kostkę pomidory i drobno posiekaną papryczkę chilli. Ziarna quinoa starannie wypłukać pod bieżącą wodą, a następnie zagotować w podwójnej ilości wody, posolić i gotować około 7 minut, a następnie pozostawić na kilka minut pod przykryciem do napęcznienia. Upieczone warzywa wymieszać z quinoą, dodać posiekane liście mięty i doprawić świeżo zmieloną solą i pieprzem. Na talerzu posypać danie pokruszonym serem fetą i uprażonymi na suchej patelni orzeszkami piniowymi.

niedziela, 23 września 2012

drożdżówki z serem i malinami


Puszyste i bardzo maślane drożdżówki z serem i malinami. Ciasto na bułeczki z przepisu Marthy Stewart, z porcji wychodzi 12 sztuk.

250 ml mleka
120 g masła
1/3 szklanki cukru
50 g drożdży
600 g mąki pszennej 
2 jajka
sól

Drożdże rozrobić z odrobiną mleka i łyżeczką cukru. Ciepłe mleko, stopione masło i cukier, szczyptę soli wymieszać w misce z drożdżami. Dodać mąkę i wyrabiać ciasto, następnie wciąż mieszając, dodawać po jednym jajku i cały czas wyrabiać ciasto. Ciasto uformować w kulę i przełożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić do wyrastania na godzinę.


200 g twarogu
1/4 szklanki cukru
1/2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
1 żółtko
1 jajko
250 g malin

Żółtko utrzeć z cukrem i ekstraktem waniliowym, dodawać powoli twaróg i dalej ucierać. Wyrośnięte ciasto przełożyć na oprószony mąką blat, podzielić na części. Z każdej ulepić w dłoniach kulkę i układać na blachach do pieczenia wyłożonych papierem, w odstępach od siebie. Wgnieść palcem ciasto w środku każdej kulki. W każde wgłębienie włożyć łyżkę serowej masy i kilka malin. Odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce bez przeciągów na około 20 minut. Piekarnik nagrzać do 180º C. Wierzch ciasta posmarować lekko roztrzepanym jajkiem. Piec przez około 17 minut, aż bułeczki będą ładnie zrumienione.

sobota, 22 września 2012

capuns z twarogiem i suszoną kiełbasą



Capuns z twarogiem i suszoną kiełbasą, to gołąbki pochodzące ze Szwajcarii, przepisów na nie jest bardzo dużo, tradycyjna baza to zblanszowane liście boćwiny faszerowane masą przygotowaną z mąki, jajek, mleka lub serka homogenizowanego, czasami spotyka się farsz z dodatkiem miąższu chleba lub sera, ale przede wszystkim królują te z dodatkiem suszonego mięsa z Gryzonii oraz miejscowej podsuszanej kiełbaski salsiz. Przepis na pyszne capuns z dodatkiem serka autorstwa Rolanda Jöhri pochodzi stąd. Z przepisu uzyskałam mniej boćwinowych gołąbków ze względu na wielkość moich liści boćwiny.


20 liści boćwiny
125 g mąki pszennej
150 g twarogu
2 jajka
1 szalotka
30 g boczku
50 g suszonej kiełbasy
2 łyżki masła 
200 ml bulionu
100 ml śmietany
sól
pieprz
gałka muszkatołowa
szczypiorek


Mąkę wymieszać z rozbełtanymi jajkami i serkiem, drobno posiekaną cebulą, pokrojonym boczkiem oraz kiełbasą, doprawić do smaku solą, pieprzem, startą gałką muszkatołową oraz posiekanym szczypiorkiem. Masę mieszać energicznie przez kilka minut, a następnie odstawić na około 30 minut. Oczyszczone i pozbawione łodyg liście boćwiny zanurzać na minutę we wrzącej wodzie i dokładnie osuszyć. Następnie nakładać po łyżce farszu na każdy liść i zwijać podobnie jak kapuściane gołąbki. Capuns obsmażyć najpierw chwilę z każdej strony na rozgrzanym maśle, a następnie zalać bulionem oraz śmietaną i dusić około 10 minut. Następnie przełożyć capuns do naczynia żaroodpornego i umieścić je w nagrzanym do 80° C piekarniku, by w tym czasie zredukować sos. Podawać capuns polane sosem oraz posypane posiekanym szczypiorkiem i kawałkami pokrojonej wędliny.

piątek, 21 września 2012

pieczone figi nadziewane serem pleśniowym


Pieczone figi nadziewane ostrym serem owczym, owinięte w szynkę dojrzewającą. Figi podane na sałacie, po upieczeniu polane dresingiem na bazie oliwy, octu balsamicznego figowego oraz świeżej miętą. Do nadziania fig doskonale nadaje się  ser pleśniowy dojrzewający Roquefort, o bogatej, kremowej konsystencji. Smak ma wyraźny, mocno słony, w czasie jedzenia rozpływa się w ustach, pozostawiając specyficzny smak pleśni i soli. Ser ma wilgotny, miękki miąższ w kolorach kości słoniowej i niebieskim.  Ser ten można zastąpić innym serem pleśniowym niebieskim, który się topi. Tak pieczone figi nadziewane serem pleśniowym doskonale smakują podane na kolację lub przekąskę.


6 fig
30 g ser Roquefort
6 plasterków szynki dojrzewającej
mięta
3 łyżki oliwy 
3 łyżeczki octu balsamicznego figowego
mieszane sałaty
sól
czarny pieprz

Figi rozciąć nożem do trzech czwartych wysokości. Ser podzielić, uformować w kulki i włożyć do każdej figi. Owoce owinąć szynką i ułożyć w żaroodpornym naczyniu. Piec 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 190°C. Na talerz rozłożyć sałatę, na niej ułożyć upieczone figi. Całość polać dresingiem zrobionym z oliwy, octu balsamicznego, posiekanej mięty, doprawionego solą i świeżo zmielonym pieprzem.

czwartek, 20 września 2012

strudel z nadzieniem gruszkowo - żurawinowym


Pyszny strudel wykonany z mąki chlebowej nadziany gruszkami i świeżymi żurawinami o aromacie cynamonu i gałki muszkatołowej. Strudel z nadzieniem gruszkowo - żurawinowym z przepisu Anny Olson doskonale smakuje podawany na ciepło.
4 gruszki 
1 szklanka żurawin
150 g cukru
25 g mąki
1/2 łyżeczki cynamonu
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
1 limonka


Gruszki obrać, oczyścić z nasion i pokroić w kostkę. Zmieszać gruszki i żurawiny z cukrem, mąką, przyprawami oraz sokiem i skórką z limonki.

300 ml ciepłej wody
75 g masła
140 g cukru
560 g mąki chlebowej typ 750
1/4 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego


Umieścić składniki na ciasto w malakserze z zamontowanym mieszadłem. Mieszać 2 minuty na małych obrotach, potem przez 10 minut ze średnią prędkością, ściągając raz czy dwa ciasto z mieszadła, ciasto powinno się ciągnąć. Zawinąć ciasto i pozostawić w temperaturze pokojowej na minimum godzinę
 
55 g masła
60 g bułki tartej
1 jajko
cukier trzcinowy


Masło stopić i ostudzić. Rozłożyć na stole ściereczkę o wymiarach 100 x 100 centymetrów. Oprószyć obrus mąką i umieścić ciasto na środku. Rękami oprószonymi mąką delikatnie rozciągać ciasto we wszystkich kierunkach aż pokryje ściereczkę. Najlepiej rozciągać ciasto od dołu, wierzchem dłoni. Rozciągnąć ciasto poza brzegi ściereczki. Gdy ciasto stanie się tak cienkie, że niemal przezroczyste, wylać na nie masło i rozsmarować dłonią. Następnie posypać równo bułką tartą. Wyłożyć nadzienie wzdłuż jednego z brzegów ciasta. Przy pomocy ściereczki unieść koniec ciasta z nadzieniem i lekko zrolować do przeciwległego końca. Ścisnąć końce rulonu i odciąć grube brzegi ciasta. Delikatnie przenieść strudel na blachę wyłożoną pergaminem, umieszczając brzeg zwinięcia pod spodem. Jeśli strudel jest większy niż blacha, należy wygiąć go lekko, żeby się zmieścił. Posmarować jajkiem rozmąconym z wodą i posypać brązowym cukrem. Piec 30 minut w piekarnik rozgrzanym do 180° C, do uzyskania złocistego koloru. 

środa, 19 września 2012

zupa krem z pieczonych batatów

  
Bataty doskonale nadają się na sycącą zupę o pięknym pomarańczowym kolorze, lekko pikantną dzięki zawartości imbiru i chili. Taka zupa krem z pieczonych batatów jest idealna na chłodniejsze dni. Polecam również krem z batatów z dodatkiem mleka kokosowego.

2 bataty
1 papryczka chilli
1 cebula
2 ząbki czosnku
kawałek korzenia imbiru
4 łyżki oliwy
800 ml bulionu
2 łyżki soku z limonki
sól 
pieprz
śmietana
natka pietruszki 

Bataty obrać, pokroić w kostkę, ułożyć w naczyniu do zapiekania, skropić oliwą i wstawić do piekarnika rozgrzanego do 200° C, na około 30 minut, aż miąższ będzie miękki. W garnku rozgrzać oliwę i podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulę oraz posiekany czosnek, dodać upieczone bataty, starty na tarce imbir, posiekaną papryczkę chilli i bulion. Całość gotować przez około 10 minut, zmiksować zupę na gładkie puree. Zupę doprawić do smaku sokiem z limonki, solą i pieprzem. Podawać ze śmietaną i natką pietruszki.

wtorek, 18 września 2012

figi z jogurtem i różowym pieprzem


Figi podsmażone na patelni z dodatkiem brązowego cukru, podane w towarzystwie jogurtu i miodu różanego uzupełnionego o różowy pieprz. Przepyszne figi z jogurtem i różowym pieprzem sprawdzą się jako deser lub podane jako przekąska.


200 ml jogurtu naturalnego
2 łyżki miodu różanego
6 fig
1 łyżka masła
1 łyżka brązowego cukru
różowy pieprz 

Połączyć jogurt z miodem i dokładnie wymieszać. Na patelni rozgrzać masło. Figi rozciąć na pół, rozcięcia posypać cukrem, smażyć figi przez minutę, kładąc je rozcięciem na maśle. Podsmażone figi podawać z jogurtem, posypane różowym pieprzem.

poniedziałek, 17 września 2012

cukinia z boćwiną


Cukinia z boćwiną to przepyszny dodatek do obiadu. Podsmażana cukinia i boćwina z dodatkiem czosnku i cebuli o wspaniałym aromacie rozmarynu, Tak przygotowana boćwina doskonale smakuje podana do smażonej ryby lub pieczonego mięsa, podana z sałatką z grillowanych warzyw.

1 cukinia
1 pęczek boćwiny
2 ząbki czosnku
1 cebula
rozmarynu
1 papryczka chilli
2 łyżki oliwy
sól 
pieprz

Na rozgrzaną patelnię wlać oliwę, dodać posiekany czosnek oraz pokrojoną w kostkę cebulę i smażyć, aż się zeszklą, dodać listki rozmarynu. Dorzucić pokrojoną w cienkie plastry cukinię, posolić. Dodać posiekaną drobno papryczkę chilli oraz posiekane liście boćwiny, smażyć, aż boćwina zmięknie. Doprawić do smaku solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem.



niedziela, 16 września 2012

szarlotka razowa


Szarlotka w całości przygotowana z mąki razowej, z dużą ilością jabłek, słodzona miodem i brązowym cukrem z dodatkiem rodzynek. Szarlotka o aromacie cynamonu i odrobiną kardamonu, gałki muszkatołowej oraz imbiru. Szarlotka razowa z tego przepisu po upieczeniu jest bardzo krucha, a z czasem troszkę wilgotnieje.


2000 g jabłek
3 łyżki soku z cytryny
2 łyżeczki cynamonu
1/4 łyżeczki kardamonu
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
1/4 łyżeczki imbiru 
2/3 szklanki rodzynek
3 łyżki brązowego cukru
2 łyżki miodu 

Obrać jabłka, pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Delikatnie wymieszać z sokiem z cytryny, przyprawami oraz rodzynkami.
 

3 szklanki mąki pszennej razowej
szczypta soli  
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 łyżeczka cynamonu
100 g masła
1/2 szklanki brązowego cukru
2 jajka
1/2 szklanki miodu 

Na stolnicę wsypać mąkę i wymieszać ją z solą, proszkiem do pieczenia, sodą oczyszczoną i cynamonem. Dodać pokrojone w kostkę masło oraz brązowy cukier, posiekać nożem. Następnie dodać jajka i wymieszać nożem, dodać miód i zgarniając mąkę do środka zagnieść szybko ciasto. Uformować kulę, podzielić na 2 części, zawinąć w folię i włożyć do lodówki. Piekarnik nagrzać do 190° C. Formę o wymiarach 20 x 30 centymetrów wyłożyć papierem do pieczenia. Połowę ciasta rozwałkować na placek zbliżony rozmiarem do wymiarów formy. W razie konieczności podsypać mąką. Ciasto zwinąć na wałek i przenieść do formy, podziurkować w wielu miejscach widelcem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez 13 minut na lekko złoty kolor, aż ciasto urośnie i będzie chrupiące z zewnątrz. Wyjąć z piekarnika. Temperaturę w piekarniku obniżyć do 180° C. Rozwałkować drugą część ciasta. Jabłka wymieszać z brązowym cukrem oraz miodem i wyłożyć na podpieczone ciasto. Przykryć rozwałkowanym ciastem, przebić je nożem w kilku miejscach i wstawić do piekarnika. Piec przez 30 minut, następnie przykryć folią aluminiową, aby wierzch za bardzo się nie zrumienił i piec jeszcze przez 15 minut.


sobota, 15 września 2012

granola miodowa


Granola to według źródła mieszanina płatków zbożowych, rodzynek, orzechów, suszonych owoców i cukru lub miodu, pieczona do chrupkości. Podawana jest z mlekiem lub jogurtem na śniadanie. Może być także wykorzystywana jako składnik ciast, deserów bądź batoników. Granula została wymyślona w Dansville, Nowy Jork przez Dr James Caleb Jackson w Jackson Sanatorium w 1894 r. Podobne płatki były wymyślone również przez John Harvey Kellogg. Były również znane pod nazwą Granula, ale nazwa ta została zmieniona na Granola żeby uniknąć problemów prawnych z Dr Jacksonem. Przepis na idealną granolę miodową podpatrzyłam u Liski. Po upieczeniu można do niej dodać rodzynki, żurawinę lub inne ulubione suszone owoce.

275 g płatków owsianych górskich
75 g płatków migdałowych
25 g sezamu
25 g pestek słonecznika
100 g miodu
75 g oleju
1 łyżeczka cynamonu
50 ml wody
1 łyżeczka pasty waniliowej

W garnuszku połączyć miód, olej, wodę i cynamon, podgrzać aż wszystko się roztopi, dodać wanilię. W misce wymieszać suche składniki i dokładnie połączyć je z miodem. Dużą blachę wyłożyć papierem do pieczenia, na to wysypać równą warstwą składniki granoli i wstawić do nagrzanego 160° C piekarnika na godzinę, co 15 minut należy przemieszać wszystko drewnianą łyżką, by równomiernie się rumieniło. Zmniejszyć temperaturę do 140° C i dopiekać jeszcze 45 minut, również mieszając co jakiś czas. Po upieczeniu dokładnie wystudzić i następnie przełożyć do szklanego słoja.




Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect