codzienność

wtorek, 30 czerwca 2015

konfitura truskawkowa z czarnym bzem


Pyszne i jedyne w swoim rodzaju połączenie słodkich, soczystych truskawek z aromatycznymi kwiatami czarnego bzu. Konfitura truskawkowa z czarnym bzem inspirowana tym przepisem jest świetnym dodatkiem do pieczywa, deserów czy też słodkich wypieków, sprawdzi się też zimową porą jako dodatek do herbaty.


500 g truskawek
200 g cukru
4 baldachy kwiatów czarnego bzu
1/2 cytryny 


Truskawki opłukać, odszypułkować, pokroić w ćwiartki, zasypać cukrem, dodać sok i skórkę startą z cytryny, odstawić, aż owoce puszczą sok. Dodać kwiatostany czarnego bzu zawinięte w gazę, całość zagotować, po czym odstawić bez przykrycia do całkowitego ostudzenia na całą noc. Po tym czasie doprowadzić znowu do wrzenia i gotować kilka minut, odstawić. Powtarzać tak przez co najmniej kilka dni, do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Na koniec wyłowić kwiaty bzu i całość gotować jeszcze kilka minut. Gorącą konfiturę przełożyć do wypieczonych słoików, szczelnie zakręcić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.

niedziela, 28 czerwca 2015

babeczki Savarin z truskawkami


Francuska babka drożdżowa Savarin jest pieczona w formie z kominkiem, a po upieczeniu nasączana alkoholowym syropem, podawana w towarzystwie bitej śmietany i owoców. Z przepisu Laury Calder można upiec jedną dużą babkę i kroić ją na kawałki, bądź też upiec kilka małych babeczek. Babeczki Savarin z truskawkami są doskonałe i lekkie jak piórko, w połączeniu ze świeżymi owocami i bitą śmietaną to prawdziwa uczta.


1 1/2 łyżeczki suchych drożdży
1 łyżka cukru
1/2 łyżeczki soli
3 łyżki wody
2 jajka
2 łyżki mleka
skórka z 1 cytryny
200 g mąki pszennej
50 g masła

Wymieszać drożdże, cukier, sól i ciepłą wodę w misce, odstawić na 5 minut. Dodać jajka, mleko, skórkę z cytryny, mąkę i ucierać ciasto energicznie mikserem z łopatką przez 10 minut, aż będzie gładkie i elastyczne. Ciasto przykryć i odstawić na godzinę w ciepłe miejsce. Wyrośnięte ciasto uderzyć pięścią, dodać miękkie masło, kawałek po kawałku i dalej wyrabiać ciasto mikserem. Ciasto przełożyć do wysmarowanych masłem i wysypanych mąką foremek, do 2/3 wysokości, przykryć i odstawić na godzinę. Babeczki piec w piekarniku rozgrzanym do 175° C, przez około 18 minut, aż będą złociste. Babeczki wyjąć z foremek i ostudzić.



250 ml wody
125 g cukru
30 ml likieru pomarańczowego

Podgrzać cukier z wodą, dodać likier. Babeczki maczać w syropie, aż ciasto stanie się gąbczaste.

200 ml śmietany do ubijania
1 łyżka cukru z wanilią
100 g truskawek

Śmietanę ubić z cukrem z wanilią. Środek babeczek napełnić śmietanową masą i podawać w towarzystwie truskawek.

piątek, 26 czerwca 2015

sałatka z pieczonymi szparagami, awokado i limonkowym winegretem


Prosta do przygotowania i pyszna sałatka z pieczonymi szparagi oraz świeżym awokado podana na mieszance ulubionych sałat, skropiona limonkowym winegretem. Sałatka z pieczonymi szparagami, awokado i limonkowym winegretem inspirowana tym przepisem, jest idealna na lekki posiłek w ciągu dnia, jeśli doda się do niej pieczone kawałki bagietki doskonale sprawdzi się jako danie główne.


sok z 1/2 limonki
1/4 szklanki oliwy
1 łyżka miodu
sól
pieprz 


Do miseczki wlać sok z limonki, dodać sól i wymieszać, aż sól się rozpuści, dodać miód i wymieszać, dolać oliwę, mieszać aż składniki się połączą, doprawić świeżo zmielonym czarnym pieprzem.


1 awokado
250 g zielonych szparagów
125 g mieszanki sałat
1 łyżka oliwy
sól

pieprz 

Na blasze do pieczenia ułożyć pokrojone na kawałki szparagi, skropić oliwą, doprawić solą, pieprzem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 170º C na 12 minut, ostudzić. Na talerzach rozłożyć sałatę, pokrojone w kostkę awokado, szparagi, a całość skropić limonkowym winegretem.

środa, 24 czerwca 2015

rolada z nadzieniem jabłkowo - różanym


Delikatna, biszkoptowa rolada z pysznym, jabłkowym nadzieniem o aromacie róży. Rolada z nadzieniem jabłkowo - różanym jest smaczna od razu po przygotowaniu, ale w smaku zyskuje zdecydowanie na drugi dzień. 


3 jajka
50 g cukru
40 g mąki pszennej
40 g mąki ziemniaczanej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli 


W misce ubić białka ze solą na sztywno, do białek powoli dodawać cukier i dalej ubijać, następnie kolejno dodawać żółtka, cały czas ubijając. Następnie do masy delikatnie wmieszać przesiane mąki z proszkiem do pieczenia. Masę wyłożyć na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia, wyrównać wierzch. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego temperaturze do 170º C i piec przez około 12 minuty, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto po wyłożeniu z piekarnika zwinąć w roladę, wzdłuż dłuższego boku łącznie z papierem. Roladę ostudzić.


1 szklanka konfitury jabłkowo - różanej
cukier puder


Wystudzoną roladę odwinąć, delikatnie usunąć papier. Na ciasto równomiernie wyłożyć konfiturę, zwinąć roladę, wierzch posypać cukrem pudrem. Ciasto schłodzić przed podaniem.

poniedziałek, 22 czerwca 2015

konfitura jabłkowo - różana


Pyszna i prosta do przygotowania konfitura jabłkowo - różana o wspaniałym aromacie jest świetnym dodatkiem do pieczywa, deserów czy też słodkich wypieków, sprawdzi się też zimową porą jako dodatek do herbaty.


1000 g jabłek
200 g cukru
1 cytryna
30 g płatków róży


Jabłka obrać ze skórki i zetrzeć na tarce, włożyć do garnka i zasypać cukrem, dodać skórkę i sok z cytryny, odstawić, aż owoce puszczą sok. Całość zagotować, po czym odstawić bez przykrycia do całkowitego ostudzenia na całą noc. Po tym czasie doprowadzić znowu do wrzenia i gotować kilka minut, odstawić. Powtarzać tak przez co najmniej kilka dni, do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Na koniec dodać płatki róż, wymieszać i całość gotować jeszcze kilka minut. Gorący dżem przełożyć do wypieczonych słoików, szczelnie zakręcić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.

sobota, 20 czerwca 2015

ciasto ucierane z morelami


Ciasto ucierane z morelami upieczone na podstawie starego sprawdzonego przepisu jest doskonałe do kawy. Ciasto to ma bardzo delikatną strukturę, jest wilgotne i doskonale komponuje się z każdym owocem. 


3 jajka
225 g mąki pszennej
125 g masła
130 g cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
8 moreli
szczypta soli
cukier puder


Masło utrzeć z cukrem na puszystą masę, ciągle ucierając dodawać kolejno jajka, a następnie przesianą mąkę, sól i proszek do pieczenia. Połowę ilości ciasto wlać do formy wyłożonej papierem do pieczenia, na cieście ułożyć połowę ilości owoców, wylać drugą część ciasta i na wierzchu ułożyć pozostałe morele. Ciasto włożyć do nagrzanego piekarnika i piec około 50 minut w temperaturze 180º C, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto podawać posypane cukrem pudrem.

czwartek, 18 czerwca 2015

gołąbki błyskawiczne


Mielone mięso wieprzowe z młodą kapustą oraz kaszką manną w pysznym sosie pomidorowym tworzą razem gołąbki błyskawiczne. To danie podobno mało ambitne, ale jakie smaczne i tego szybkie do przygotowania. Takie gołąbki  doskonale smakują z ziemniakami albo pieczywem. 


1000 ml soku pomidorowego
2 łyżki ketchupu
2 łyżki koncentratu pomidorowego
2 łyżki cukru
sól
pieprz

W garnku z podanych składników przygotować sos, połączyć je razem i zagotować, doprawić do smaku solą i pieprzem.


500 g mielonej wieprzowej
1/2 główki kapusty
2 jajka
1 szklanka kaszki manny
2 cebule
3 ząbki czosnku
majeranek
sól
pieprz
olej do smażenia

Kapustę, cebulę i czosnek drobno pokroić, dodać do mielonego mięsa, wsypać kaszkę mannę, dodać jajka, przyprawy i dokładnie wymieszać. Z masy uformować kulki i obsmażyć z obu stron na rozgrzanym oleju. Usmażone kotleciki włożyć do sosu. Całość gotować na małym ogniu około godziny.

wtorek, 16 czerwca 2015

sałatka z grillowanymi morelami, szynką i kozim serem


Pyszna sałatka z grillowanymi morelami, doprawionymi tymiankiem z miękkim kozim serem oraz szynką dojrzewającą, podana w towarzystwie balsamicznego winegretu. Sałatka z grillowanymi morelami, szynką i kozim serem jest idealna na lekki posiłek w ciągu dnia.


6 moreli
150 g miękkiego koziego sera
100 g szynki dojrzewającej
125 g rukoli
1 gałązka tymianku
1 łyżka oleju
2 łyżki octu balsamicznego
1 łyżka miodu
3 łyżki oliwy
sól
pieprz

Do miseczki wlać ocet, dodać sól i wymieszać, aż sól się rozpuści, dodać miód i wymieszać, dolać oliwę, mieszać aż składniki się połączą, doprawić świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Patelnię grillową rozgrzać i posmarować olejem. Morele przeciąć na pół, usunąć pestki i każdą z połówek ułożyć na rozgrzanej patelni i grillować kilka minut. Na talerzach rozłożyć rukolę, morele, szynkę oraz pokrojony na części ser, morele posypać posiekanym tymiankiem, a całość skropić winegretem.

niedziela, 14 czerwca 2015

rogaliki półfrancuskie śmietanowe z masą orzechową i różą


Rogaliki półfrancuskie śmietanowe z masą orzechową i różą 
to doskonałe maleńkie, eleganckie ciasteczka do kawy, herbaty, winka. 
To takie dyżurne ciastko dla niespodziewanych gości. 
Zamknięte w pięknej puszce nie traci nic ze swojego smaku 
i może być przechowywane nawet miesiąc.
Wywiad z mieszkańcami Końskowoli


Rogaliki półfrancuskie śmietanowe z masą orzechową i różą na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla województwa lubelskiego zostały wpisane 9 października 2013 roku. Ze względu na użyte składniki jest to sztandarowy produkt gminy Końskowola, która jest lokalnym zagłębiem różanym. Informacje o wieloletniej tradycji wykonywania rogalików półfrancuskich śmietanowych z masą orzechową i różą potwierdzają najstarsi mieszkańcy okolicy. Nadzienie przygotowane jest z orzechów włoskich i róży, i idealnie współgra z lekkim i kruchym ciastem półfrancuskim. Ciasto po zarobieniu musi fermentować w chłodzie przez noc, w celu uzyskania właściwej struktury ciasta. Rogaliki upieczone na podstawie starego przepisu są pyszne i rozpływają się w ustach. Ciasto z tego przepisu jest delikatne i kruche, można je nadziać dużą ilością nadzienia. Te rogaliki koniecznie muszą być po upieczeniu osypane dużą ilością cukru pudru.


400 g mąki pszennej
350 g masła
2 jajka
2 żółtka
3 łyżki śmietany 18%
1 łyżki ekstraktu waniliowego
2 łyżki cukru
szczypta soli

Mąkę, sól i cukier wymieszać, dodać pozostałe składniki i wyrobić ciasto, aż będzie miało jednolitą konsystencję. Ciasto owinąć folią spożywczą i odstawić na noc do lodówki.


250 g orzechów włoskich
cukier puder

Drobno posiekane orzechy wymieszać z płatkami róży ucieranymi z cukrem. Ciasto podzielić na kilka części i kolejno rozwałkowywać je na osypanym mąką blacie na kształt koła o grubości kilku minimetrów. Koło podzielić na 8 trójkątów, na każdy u podstawy nałożyć porcję nadzienia i zwijać rogaliki. Rogaliki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Rogaliki piec w piekarniku nagrzanym do 110º C przez około 25 minut, aż się lekko zrumienią. Rogaliki po ostudzeniu posypać cukrem pudrem.

piątek, 12 czerwca 2015

chleb drożdżowy z pesto


Chleb drożdżowy o wspaniałym aromacie, który pięknie pachnie podczas pieczenia i świetnie smakuje, jest idealny na biesiady przy grillu. Do przygotowania chleba można użyć pesto bazyliowe lub pesto z czosnku niedźwiedziego, dodatkowo posypać twardym serem kozim lub startym parmezanem. Chleb drożdżowy z pesto z czosnku niedźwiedziego upieczony na podstawie przepisu z magazynu "Kuchnia", jest pyszny i nie potrzebuje wielu dodatków.


375 ml wody
12 g drożdży
1/2 łyżki cukru
425 g mąki pszennej 
1 łyżeczki soli
30 g masła


Wymieszać letnią wodę z drożdżami i cukrem, odstawić na 5 minut, aż drożdże zaczną pracować. Dodać połowę mąki i wymieszać, wsypać pozostałą mąkę, sól i dodać miękkie masło, wyrabiać ciasto ręką, aż stanie się gładkie i elastyczne. Ciasto uformować w kulę, włożyć do natłuszczonej miski, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia. Po tym czasie ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie na cienki prostokąt o długości 60 centymetrów. Ciasto posmarować pesto, a następnie zwinąć wzdłuż dłuższego boku. Następnie przekroić zrolowane ciasto na środku wzdłuż, zostawiając kawałek nieprzecięty od jednego z boków, i spleść je razem tak, by nacięcie z nadzieniem pozostawało na górze. Następnie roladę zwinąć w ślimak i przełożyć do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia, ciasto przykryć i odstawić do wyrastania na około godzinę. Chleb wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 ° C na 10 minut, a następnie zmniejszyć temperaturę do 175° C i piec jeszcze około 30 minut, aż się zrumieni. 

środa, 10 czerwca 2015

zupa szparagowa ze szczypiorem


Prosta i pyszna do przygotowania wiosenna zupa szparagowa ze szczypiorem, który doskonale zaostrza smak szparagów. Zupa szparagowa, dzięki dodatkowi ziemniaków jest bardzo kremowa i jedwabista, doskonale smakuje podana ze śmietaną z dodatkiem skórki startej z cytryny.

500 g zielonych szparagów
3 ziemniaki
1 pęczek szczypioru sałatkowego
1 szalotka
600 ml bulionu
1 ząbek czosnku
2 łyżki oliwy
sól
pieprz
śmietana
skórka z cytryny

W garnku na rozgrzanej oliwie podsmażyć drobno posiekaną szalotkę oraz czosnek, dodać obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki, poddusić kilka minut, na małym ogniu często mieszając. Wlać bulion, całość zagotować, gotować około 15 minut. Dodać obrane i pokrojone na kawałki szparagi i całość gotować jeszcze kilka minut, aż szparagi zmiękną. Dodać drobno posiekany szczypior, całość zagotować. Zupę zmiksować na gładki krem, doprawić do smaku solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Podawać ze śmietaną wymieszaną ze skórką startą z cytryny.

poniedziałek, 8 czerwca 2015

kwiaty akacji w piwnym cieście


Kwiatostany akacji maczane w delikatnym piwnym cieście smażone w głębokim tłuszczu, osypane cukrem pudrem są przepyszne. Kwiaty akacji w piwnym cieście to doskonały  i szybki do przygotowania deser.


kwiaty akacji
1 szklanka mąki pszennej
piwo
olej do smażenia
sól
cukier puder
 

Mąkę ze szczyptą soli, wymieszać z taką ilością zimnego piwa, by uzyskać gęste ciasto. Oczyszczone kwiaty akacji, trzymając za ogonki maczać w cieście, tak by dokładnie oblepić kiść. Wkładać je na rozgrzany tłuszcz i smażyć z każdej strony na złoty kolor. Usmażone kwiatki osuszyć na papierowym ręczniku. Podawać osypane cukrem pudrem.

sobota, 6 czerwca 2015

biały biszkopt z truskawkami o cytrusowym aromacie


Ciasto biszkoptowe pieczone na białkach jest delikatne jak puch i upieczone całkowicie bez dodatku tłuszczu. Biały biszkopt z truskawkami o cytrusowym aromacie upieczony na podstawie przepisu Anny Olson jest przepyszny i doskonale smakuje podany w towarzystwie truskawek wzbogaconych o sok i skórkę z limonki.


1 1/3 szklanki mąki tortowej
1 2/3 szklanki cukru pudru
16 białek
1 łyżeczka winianu potasu
1/4 łyżeczki soli
1 1/3 szklanki cukru
1 łyżka ekstraktu waniliowego


Trzykrotnie przesiać mąkę z cukrem pudrem. Ubijać pianę najpierw z białek, winianu potasu i soli. Stopniowo dodawać do piany cukier i ubijać, aż piana stanie się sztywna. Dodać ekstrakt waniliowy i zamieszać. W 3 porcjach dodać do piany mąkę z cukrem pudrem, dokładnie mieszając po każdym dodaniu. Za pomocą łyżki delikatnie przełożyć ciasto do formy do pieczenia babek i wygładzić powierzchnię. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 175º C na około 50 minut, aż ciasto stanie się sprężyste. Po wyjęciu z piekarnika ostudzić biszkopt w formie odwróconej do góry dnem. Za pomocą szerokiego noża oddzielić ciasto od formy i delikatnie poklepując od wierzchu, pozwolić się biszkoptowi wysunąć.


2 szklanki truskawek
1/4 szklanki cukru
1 limonki


Zgnieść truskawki z cukrem oraz sokiem i skórką z limonki, a następnie przetrzeć puree przez sito, aby otrzymać gładki mus.


2 szklanki truskawek
1/4 szklanki cukru
1 limonka


Pokroić truskawki na ćwiartki, zmieszać z cukrem oraz z sokiem i skórką startą z limonki. Biszkopt podawać z owocami oraz z musem truskawkowym.

czwartek, 4 czerwca 2015

sałatka z gruszek, orzechów i smażonego sera halloumi


Apetycznie zrumieniony halloumi podany na pieprznych w smaku liściach rukwi wodnej w towarzystwie słodkiej gruszki oraz orzechów włoskich tworzą razem niezwykłą harmonię. Sałatka z gruszek, orzechów i smażonego sera halloumi przygotowana na podstawie przepisu Annabel Langbein z książki "Kuchnia w stylu wolnym" jest idealna jako lekki posiłek w ciągu dnia.


250 g sera halloumi
1 szklanka orzechów włoskich
2 gruszki
sok z 1/2 cytryny
150 g rukwi wodnej
3 łyżki oleju
sól
pieprz


Na patelni na rozgrzanym oleju podsmażyć orzechy, aż lekko zbrązowieją. Orzechy wyjąć z tłuszczu łyżką cedzakową i osuszyć na papierowych ręcznikach kuchennych, olej zostawić do dressingu. Przekroić gruszki na pół, usunąć gniazda nasienne, podzielić na szesnastki. Gruszki wrzucić do miski, skropić sokiem z cytryny i wymieszać. Ser pokroić w plastry o grubości jednego centymetra i obsmażyć na patelni z obu stron, aż uzyska ładny, złotobrązowy kolor. Na talerzu ułożyć rukiew, dorzucić gruszki z sokiem z cytryny i orzechy z tłuszczem, na którym się smażyły oraz usmażony ser, całość doprawić solą i pieprzem, ostrożnie wymieszać.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect