codzienność

czwartek, 30 kwietnia 2020

drożdżowe bułeczki z czosnkiem niedźwiedzim


Przepyszne bułeczki drożdżowe z rozwarstwiającym się maślanym nadzieniem z czosnku niedźwiedziego, idealnie nadają się na piknik. Drożdżowe bułeczki z czosnkiem niedźwiedzim, są przepyszne i najlepiej smakują jedzone na ciepło, gdy aromat czosnku unosi się powietrzu.

500 g mąki pszennej
8 g suchych drożdży
1 jajko
150 ml mleka
100 ml wody
50 ml oleju 
1 łyżeczka soli

Do miski wlać wodę i mleko, dodać drożdże, wymieszać. Następnie dodać mąkę, sól, olej, roztrzepane jajko i ciasto wyrabiać do czasu, aż będzie gładkie i elastyczne, po czym przykryć miskę ściereczką i odstawić do wyrastania w ciepłe miejsce na około 60 minut.

1 pęczek czosnku niedźwiedziego
120 g masła
sól
pieprz
1 jajko 

W miseczce wymieszać posiekany czosnek z masłem, doprawić do smaku solą oraz pieprzem. Ciasto przełożyć na posypany mąka blat i rozwałkować na prostokąt, masło czosnkowe rozsmarować równomiernie na 2/3 powierzchni ciasta, a następnie złożyć 1/3 ciasta bez masła, a następnie złożyć dolną cześć tak, aby przykryła to złożenia. Dobrze skleić brzegi i delikatnie wywałkować w prostokąt. Złożyć tak jak poprzednio i odłożyć do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto rozwałkować na blacie posypanym mąką, podzielić na paski. Każdy z pasków zwinąć w świderek a następnie uformować bułeczkę. Bułeczki ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć ściereczką i zostawić na 20 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie posmarować je roztrzepanym jajkiem. Bułki piec w piekarniku nagrzanym do 180° C przez około 20 minut, aż się ładnie zrumienią.

poniedziałek, 27 kwietnia 2020

precle


- Tę literę - mówił - zapamiętać jeszcze łatwiej, bo wygląda jak precel. Widzieliście precel?
- Wojtek widział, ale my to chyba nie… - odezwał się jeden.
- No, to pamiętajcie sobie, że precel jest podobny do tej litery, która nazywa się B. Wołajcie: be! be!
Bolesław Prus
Antek

Według źródła precle powstały już w średniowieczu. Jak głosi legenda, pewien mnich w północnych Włoszech, bądź w południowej Francji piekł chleb. Zostało mu trochę ciasta, więc postanowił zrobić z niego przekąskę dla dzieci, które nauczyły się nowej modlitwy. Ciasto uformował na kształt rąk złożonych do modlitwy, w tamtych czasach modlono się z rękami skrzyżowanymi na piersi, stąd charakterystyczny wygląd precli. Stworzone przez mnicha precle były miękkie. Historia precli twardych jest o wiele młodsza, istnieje historia mówiąca, że podczas pieczenia precli miękkich, pewien piekarz przysnął i kiedy się obudził wstawił precle ponownie do pieca i upiekł je drugi raz. Gdy odkrył pomyłkę, zdenerwował się, ale po spróbowaniu zrozumiał, że stworzył nowy rodzaj pieczywa. Inna bardziej wzruszająca historia przypisuje odkrycie precla niemieckiemu piekarzowi, który został skazany na śmierć, wyrok miał zostać uchylony, ale tylko pod warunkiem, że piekarz stworzy taki wyrób piekarniczy, przez który promienie słoneczne będą mogły przechodzić w trzech miejscach. I tak oto piekarz stworzył pierwszego precla. Precel, ma wiele swoich odmian, jest w szczególności popularny w południowych Niemczech i w Austrii. Jada się go o każdej porze dnia i roku, samego lub z masłem, serem lub szynką, jako dodatek lub jako przekąskę między posiłkami. I oczywiście jest niezwykle ważny w czasie Oktoberfest, gdzie przybiera rozmiar XL. Precle przed upieczeniem należy zanurzyć w roztworze wody i sody oczyszczonej, dzięki temu zachowuje chrupkość, nabiera specyficznego brązowego koloru oraz nabiera charakterystycznego kwaskowatego smaku. W kwietniowej piekarni Amber królują przepyszne tradycyjne precle, upieczone według przepisu z Salt & Baker.


1 szklanka wody
1 łyżeczka cukru
2 1/4 łyżeczki suchych drożdży
2 1/2 szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka soli
1 łyżka masła 

W misce miksera połączyć za pomocą haka do ciasta ciepłą wodę, cukier i drożdże, pozostawić tę mieszaninę na 5 minut. Po tym czasie dodać 1 szklankę mąki, sól i masło i mieszać, aż do połączenia. Dodać pozostałą mąkę i wyrabiać ciasto przez 6 minut na niskiej i średniej prędkości, aż ciasto będzie miękkie i gładkie. Ciasto włożyć do miski posmarowanej olejem, przykryć folią i pozostawić na 30 minut.

1 1/2 szklanki wody
3 łyżki sody
sól 
1 łyżka masła

Kiedy ciasto jest prawie gotowe, zagotować wodę, gdy zacznie wrzeć, zestawić ją z ognia i dodać sodę oczyszczoną, mieszać, aż się całkowicie rozpuści. Przenieś mieszaninę wody do płaskiego naczynia, odstawić do ostygnięcia. Rozgrzać piekarnik do 200° C, wyłożyć blachę do pieczenia pergaminem. Przenieś ciasto na precle na czystą powierzchnię roboczą, podzielić ciasto na 8 równych kawałków. Rozwałkować ciasto na linę o długości 60 centymetrów, przekręć linę do kształtu precla. Umieść po 3 precle w kąpieli z sodą, polać łyżkę mieszanki na każdy precel. Pozostawić precle w sodowej kąpieli na 2 minuty. Po 2 minutach przenieś precle do przygotowanej blachy do pieczenia. Zanurzać po kolei wszystkie precle w wodzie z sodą. Posypać je gruboziarnistą solą. Pozostawić precle na blasze do pieczenia przez 10 minut. Piec przez 9 minut lub do złotego koloru. Wyjąć z piekarnika i posmarować każdego stopionym masłem.

 

środa, 22 kwietnia 2020

babka czekoladowa z jabłkami


Babka czekoladowa z jabłkami, jest pyszna, prosta i szybka do przygotowania. Babka pięknie czekoladowo pachnie, jest wilgotna dzięki dodatkowi jabłek, puszysta i rozpływa się w ustach.

250 g masła
160 g cukru
90 ml wody
210 g mąki pszennej
4 jajka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
50 g białej czekolady
50 g mlecznej czekolady
szczypta soli
1 jabłko
cukier puder

W garnku umieścić 1/2 ilości masła, 1/2 ilości wody oraz białą czekoladę, całość pogrzać, aż składniki się połaczą. Odstawić do przestudzenia. Do masy dodać 1/2 ilości żółtek oraz 1/2 ilości mąki oraz 1/2 ilości proszku do pieczenia. Na końcu wmieszać do masy 1/2 ilości ubitych z solą białek oraz 1/2 ilości pokrojonego w kostkę jabłka. Z pozostałymi składnikami postąpić w taki sam sposób, tylko dodać ciemną czekoladę. W wysmarowanej masłem i wysypanej mąką formie do babki wykładać naprzemiennie masę jasną oraz ciemną. Ciasto piec w piekarniku nagrzanym do 180° C przez około 50 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto podawać posypane cukrem pudrem.
 

sobota, 11 kwietnia 2020

Wesołych Świąt


Na Wielkanoc!
Jaj przepięknie malowanych,
Świąt słonecznie roześmianych,
W poniedziałek dużo wody,
Zdrowia, szczęścia oraz zgody.

życzy
Kamila

czwartek, 9 kwietnia 2020

cytrynowe babeczki


Babeczki są bardzo delikatne i mięciutkie o cytrusowym aromacie. Cytrynowe babeczki, są proste w przygotowaniu, pyszne, szybko znikają i można je zapakować do wielkanocnego koszyczka. 

4 jajka
180 g cukru
120 g mąki pszennej
60 g mąki ziemniaczanej
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
200 ml oleju
1 cytryna
skórka z 1 pomarańczy
szczypta soli

W misce ubić jajka z cukrem, solą oraz olejem. Dodać sok z cytryny oraz skórki starte z cytrusów. Do masy wmieszać mąki oraz proszek do pieczenia. Masę przelać do foremek wysmarowanych masłem. Babeczki wstawić do piekarnika nagrzanego do 160° C na około 25 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy.

sok z 1/2 cytryny
80 g cukru pudru

Babeczki polukrować lukrem przygotowanym z soku cytryny oraz cukru pudru.

wtorek, 7 kwietnia 2020

jajka marynowane w buraczkach


Nadziewane jajka, to szybka i prosta przystawka na każdą okazję i nie może jej zabraknąć na wielkanocnym stole. Jajka z tego przepisu marynowane są w mieszance koncentratu buraczanego, octu i przypraw, dzięki temu uzyskuje się piękny kolor i ciekawy smak. Jajka marynowane w buraczkach, nie tylko dobrze smakują, ale również wspaniale będą prezentowały się na stole. 

6 jajek 
250 ml koncentratu buraczanego 
30 ml octu
2 liście laurowe
3 kulki ziela angielskie
10 kulek pieprzu ziarnistego
cukier
sól

Jajka ugotować na twardo, obrać. W misce wymieszać składniki marynaty, doprawić do smaku solą oraz cukrem. Włożyć jajka, przykryć miskę. Całość włożyć do lodówki na co najmniej 12 godzin. Tak przygotowane jajka można trzymać w marynacie do 3 dni. Jajka wyjąć z marynaty, osuszyć.

1 ugotowany burak
1 łyżka chrzanu
2 łyżki majonezu
sól
pieprz

Jajka przekroić wzdłuż na pół, wyjąć żółtka. Żółtka, startego na tarce buraka, chrzan, majonez wymieszać na gładko, doprawić solą oraz pieprzem. Masą napełnić białka. Nafaszerowane jajka podawać dowolnie.

niedziela, 5 kwietnia 2020

mazurek z kremem pistacjowym i bezą


Mazurek na kruchym, delikatnym spodzie, z kremem pistacjowym, który można przygotować samemu bądź użyć ulubionego gotowego, udekorowany przypaloną bezą jest przepyszny. Mazurek z kremem pistacjowym i bezą, bardzo dobrze smakuje i będzie ozdobą świątecznego stołu. 

175 g mąki pszennej
25 g cukru pudru
100 g masła
1 łyżka kwaśnej śmietany
1 żółtko
skórka z 1 cytryny
szczypta soli


Mąkę posiekać z masłem, dodać cukier, sól, żółtko, śmietanę, skórkę startą z cytryny i szybko zagnieść ciasto. Ciasto zawinąć w folię spożywczą i zostawić na 30 minut w chłodnym miejscu. Ciasto wywałkować na grubość około 7 minimetrów, w dowolnym kształcie, na wierzchu ułożyć ozdobny brzeg, ciasto ponakłuwać widelcem. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec około 25 minut. Spód ostudzić.

2 białka
80 g cukru
szczypta soli

W misce ubić białka z solą na sztywną pianę, następnie dodawać cukier i ubić. Bezę przełożyć do rękawa cukierniczego z ozdobną tylką i wyciskać bezę na krem, dekorując mazurki. Bezę skarmelizować palnikiem cukierniczym.

piątek, 3 kwietnia 2020

chatka Puchatka


Chatka Puchatka, to znany i lubiany, pyszny sernik bez pieczenia. Jego charakterystyczny kształt uzyskuje się z herbatników i dekoruje czekoladą. To doskonałe ciasto bez pieczenia, przygotowane na podstawie starego rodzinnego przepisu, pięknie wygląda i nieziemsko smakuje.

500 g twarogu śmietankowego
200 g masła
80 g cukru pudru
10 g cukru z wanilią
30 g kakao
150 g czekolady
200 g herbatników
 
W misce ubić masło z cukrami na gładko, następnie cały czas miksując dodawać twaróg. Utrzeć, aż masa stanie się gładka i puszysta. Masę podzielić na dwie części i do jednej wmieszać kakao. Na blacie rozłożyć folię aluminiową, na niej ułożyć w 3 rzędach po 6 herbatników. Na herbatnikach rozsmarować białą masę i przykryć drugą warstwą herbatników. Na tych herbatnikach rozsmarować masę z kakao. Pomagając sobie folią aluminiową unieś boki ciasta tworząc trójkąt. Zawinąć ciasto folią i schłodzić w lodówce. Ciasto posmarować rozpuszczoną czekoladą i ponownie schłodzić.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect