codzienność

sobota, 30 września 2017

manti z serem i malinami


Manti według źródła, to tradycyjne danie tureckie, przypominające pierożki czy uszka. Ma ono bardzo długi rodowód, sięgający średniowiecza. Do Anatolii dotarło z Azji Środkowej, wraz z przybywającymi stamtąd plemionami tureckimi. Różne rodzaje mantı są dziś charakterystyczne nie tylko dla Turcji, ale i dla całego Turkiestanu, Tadżykistanu i Afganistanu. Tureckie mantı mają postać maleńkich pierożków. Farsz do mantı to najczęściej mielone mięso wołowe, może być także jagnięcina. W niektórych regionach pierożki nadziewa się mięsem kurzym lub przepiórczym. Mantı podawane są najczęściej z sosem jogurtowo - czosnkowym oraz pastą pomidorową. Mogą być doprawiane sproszkowaną czerwoną papryką, sproszkowanymi owocami sumaku czy też suszonymi liśćmi mięty. Rozmiary mantı świadczą tradycyjnie o kunszcie gospodyni – im mniejsze pierożki, tym zdolniejsza kucharka. Ponieważ lepienie mantı to zajęcie bardzo pracochłonne, często zaangażowana jest w to prawie cała rodzina. Najsłynniejsze tureckie mantı pochodzą z Kayseri. Dawniej panna młoda z tego regionu musiała przed ślubem nalepić pierożków dla gości weselnych. Jeśli były one na tyle małe, że na jednej łyżce stołowej zmieściło się ich aż 40, świadczyło to o talentach przyszłej pani domu. Wspaniale smakują też te pierożki gotowane na parze, z białym serem, delikatnym ciastem, a na wierzchu ze śmietaną oraz sosem z malin. Manti z serem i malinami, są przepyszne i zostały przygotowane na podstawie przepisu Madame Edith.


500 g twarogu śmietankowego
15 g cukru z wanilią
80 g cukru
2 żółtka

Ser zmiksować z resztą składników do uzyskania gładkiej struktury, odstawić. 

400 g mąki pszennej
2 jajka 
30 ml oleju
100 ml mleka
szczypta soli

Mąkę przesiać na stolnicę, zrobić w niej zagłębienie i dodać jajka, olej oraz szczyptę soli, następnie stopniowo dodawać mleko, cały czas wyrabiając ciasto. Ciasto wyrabiać, aż będzie gładkie i sprężyste. Ciasto przykryć ściereczką kuchenną i dostawić na 15 minut. Ciasto podzielić na części, każdą porcję wałkować cienko na podsypanym mąką blacie i wykrawać kółka o średnicy 9 centymetrów. Na każdym kłaść łyżkę nadzienia i zawijać tworząc sześcioramienne gwiazdki, a następnie złączać leżące naprzeciw siebie rogi tworząc sakiewkę. W garnku z wkładką do gotowania na parze wysmarowaną oleje zagotować wodę. Manty układać partiami na sitku, przykryć garnek pokrywką i gotować pierogi 20 minut. 

200 g malin
50 g cukru
150 g kwaśnej śmietany

Do garnka włożyć owoce, zasypać cukrem i całość zagotować. Manty podawać ze śmietaną i sosem malinowym. 

środa, 27 września 2017

brioszki z białym serem i malinami


Pyszne, mięciutkie i puszyste drożdżówki z nadzieniem serowym i malinami są doskonałe z kubkiem mleka lub kawy. Z ciastem z tego przepisu doskonale się pracuje, dobrze wyrasta i smakuje, więc szybko można upiec brioszki z białym serem i malinami, na jesienne podwieczorki. 

250 g twarogu śmietankowego
80 g cukru
1 jajko
40 g budyniu śmietankowego 

Ser zmiksować z resztą składników do uzyskania gładkiej struktury, odstawić. 


320 g mąki tortowej 
30 ml wody
45 g cukru
5 g suchych drożdży 
3 jajka
150 g masła
szczypta soli
150 g malin

Do miski wlać wodę, dodać drożdże oraz cukier, wymieszać. Do składników dodać mąkę, sól, jajka i całość wyrabiać przez około 10 minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Do ciasta dodać miękkie masło i całość wyrabiać, aż ciasto będzie miało jednolitą strukturę. Miskę przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce, do czasu aż ciasto podwoi swoją objętość. Po tym czasie ciasto przełożyć na oprószony mąką blat i rozwałkować na kwadrat o bokach około 30 centymetrów. Na cieście równomiernie rozsmarować masę serową. Ciasto zwinąć jak roladę i pociąć ostrym nożem na kawałki. Bułeczki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, w środek włożyć maliny. Bułeczki przykryć ściereczką i odstawić do ponownego wyrośnięcia na około 30 minut. Blachę z bułeczkami wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 25 minut, aż się zrumienią.

200 g cukru pudru
sok z 1/2 cytryny

Ostudzone bułeczki posmarować lukrem, zrobionym z cukru i soku z cytryny.

poniedziałek, 25 września 2017

syrop z czarnego bzu


Czarny bez według źródła, to gatunek rośliny z rodziny piżmaczkowatych, wykorzystywany jako roślina lecznicza, kosmetyczna, ozdobna i jadalna. Czarny bez jest też niezwykle skuteczny w walce z grypą, zapobiega powikłaniom chorób wirusowych, a jest produktem naturalnym, bez skutków ubocznych, a organizm nie uodparnia się na jego działanie. Czarny bez nie tylko zwalczy gorączkę i złagodzi kaszel, ale dodatkowo dzięki dużej ilości witamin i soli mineralnych wzmocni organizm, który szybciej upora się z infekcją. Najsilniejsze właściwości lecznicze mają kwiaty czarnego bzu, które zawierają dużo flawonoidów i kwasów fenolowych, a ponadto kwasy organiczne, sterole, olejek, garbniki, triterpeny, sole mineralne. Taka kompozycja składników decyduje o właściwościach napotnych i przeciwgorączkowych kwiatów. A ponadto działają też moczopędnie, uszczelniają ściany naczyń włosowatych i poprawiają ich elastyczność, więc wiosną przygotować warto syrop z kwiatów czarnego bzu. Jeszcze większą różnorodność cennych substancji kryją w sobie owoce czarnego bzu, też są niezwykle zdrowe, zawierają dużo witamin, olejki eteryczne i kwasy organiczne, są dosyć cierpkie, ale kryją w sobie wielką moc, są bogate w witaminę C, w witaminy A i B, a także minerały takie jak wapń, miedź, żelazo, potas, fosfor i magnez, to bogate źródło przeciwutleniaczy. Owoce dzikiego bzu zawierają przede wszystkim bardzo duże ilości antyoksydantów, które owocom nadają ciemny kolor, a nas chronią przed wieloma chorobami. Czarny bez zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, takich jak kwercetyna, która ma działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, antocyjany chronią przed chorobami układu krążenia, a rutyna działa jako środek przeciwzapalny i wzmacnia naczynia włosowate organizmu, zmniejsza krwawienia i siniaki. Owoce czarnego bzu należy poddać obróbce termicznej, gdyż nie nadają się do spożycia na surowo. Z dojrzałych owoców można robić wspaniałą galaretkę, konfitury, dżemy, kisiele, soki czy też nalewki. Warto przygotować też aromatyczny i pyszny domowy syrop z czarnego bzu. Do przygotowania syropu potrzebny jest sok, który można przygotować z pomocą sokownika, albo dojrzałe, obrane z szypułek owoce wystarczy gotować, aż puszczą sok, a później odsączyć na sicie. Taki domowy syrop świetnie nadaje się do przygotowania napojów, drinków czy też deserów. Warto też zażywać go profilaktycznie na odporność w okresie jesienno - zimowym, należy wtedy pić go dwa razy dziennie po jednej łyżce.


1000 ml soku z owoców czarnego bzu
500 g cukru
2 łyżki spirytusu
 
Sok z czarnego bzu przelać do garnka, dodać cukier i całość zagotować. Gotować jeszcze kilka minut, dodać spirytus wymieszać. Syrop przelać do wyparzonych słoiczków, zamknąć wygotowanymi pokrywkami, przykryć ręcznikiem i zostawić do całkowitego ostygnięciu.

niedziela, 24 września 2017

torcik kokosowo - jeżynowy


Puszysty i wilgotny kokosowy biszkopt, przełożony masą jeżynowo - śmietanową, udekorowany bitą śmietaną i wiórkami kokosowymi jest przepyszny. Torcik kokosowo - jeżynowy to wspaniałe połączenie i jest bardzo prosty i szybki w przygotowaniu, idealnie nadaje się na uroczystości rodzinne i zasmakuje każdemu.


5 jajek
200 g cukru
200 g mąki pszennej
50 g mąki ziemniaczanej
100 g wiórek kokosowych
125 ml oleju
1 łyżeczka ekstraktu kokosowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
 
Białka oddzielić od żółtek i ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać cukier i dalej ubijać, aż cukier się całkowicie rozpuści. Następnie dodać kolejno żółtka i nadal ubijać. Do masy wlać olej, ekstrakt i ubić. Następnie dodać przesiane mąki, wiórki kokosowe, proszek do pieczenia i delikatnie wymieszać do masy. Ciasto wyłożyć do tortownicy, której spód wyłożony został papierem do pieczenia i piec około 35 minut w temperaturze 175º C. Biszkopt ostudzić, a następnie przekroić na trzy części. 


400 g jeżyn
120 g cukru
3 galaretki z owoców leśnych
250 ml śmietany kremówki
350 ml wody 
 
Galaretki rozpuścić w gorącej wodzie, odstawić do przestudzenia. Oczyszczone jeżyny wsypać do garnka, zasypać cukrem i całość zagotować, całość zmiksować na gładką masę, przetrzeć przez sitko, całość ostudzić. W misce ubić śmietanę kremówkę, dodać puree jeżynowe, przestudzone galaretki i całość delikatnie zmiksować.


250 ml śmietany kremówki
30 g cukru pudru
30 g wiórek kokosowych
160 ml wody
2 łyżki spirytusu
sok z 1 cytryny 
jeżyny
 
W mice ubić śmietanę z cukrem na sztywną masę. W szklance wymieszać wodę, alkohol oraz sok z cytryny. Pierwszą część biszkoptu ułożyć na talerzu i skropić go 1/3 ilości nasączenia, na nim rozsmarować połowę ilości kremu śmietanowo - jeżynowego, położyć drugą część biszkoptu, skropić go 1/3 nasączenia, rozsmarować pozostały krem. Na kremie położyć ostatnią część biszkoptu, skropić nasączeniem, śmietanę rozsmarować na wierzchu i bokach toru, całość posypać wiórkami, przyozdobić jeżynami. Torcik schłodzić przed podaniem.

czwartek, 21 września 2017

smażony oscypek z owocami lata


Smażony panierowany oscypek lub grillowany podawany z żurawiną bądź z borówką brusznicą jest przepyszny. Ser owczy można też zrumienić na suchej patelni i podać na liściach bazylii sałatowej, w towarzystwie ostatnich owoców lata, polany dresingiem na bazie ulubionego miodu, soku z cytryny i oliwy. Smażony oscypek z owocami lata, to prosta do przygotowania przekąska, można ją przygotować z dowolnego sera wędzonego lub z greckiego sera halloumi, podać na liściach innej ulubionej sałaty i dowolnych owoców.

1 oscypek
50 g bazylii sałatowej
3 łyżki miodu
2 łyżki soku z cytryny
3 łyżki oliwy
sól
pieprz
250 g owoców lata
maliny
 
Oscypka pokroić na plasterki i zrumienić na suchej patelni. Na talerzach rozłożyć liście bazylii, plasterki oscypka oraz owoce. Całość polać dresingiem zrobionym z miodu, oliwy i soku z cytryny doprawionym solą i pieprzem. 

poniedziałek, 18 września 2017

czarny chleb


Czerstwy chleb można połączyć ze świeżym ciastem na dwa sposoby. Można go najpierw namoczyć ze skórką, aż będzie wilgotny, a następnie dodać do ciasta, lub pokroić na kromki i dopiec przed namoczeniem. W tym przepisie chleb kroimy, kładziemy kromki na blasze i pieczemy, aż będą ciemnobrązowe. Uważajmy jednak, aby ich nie zwęglić, bo staną się gorzkie. Taki chleb przekazuje wspaniały aromat nowym wypiekom. Interesujący aromat uzyskujemy także po dodaniu mielonej kawy. W efekcie otrzymujemy chleb, którego miękisz ma prawie czarną barwę, bez odrobiny słodyczy pochodzącej od melasy charakterystycznej dla ciemnego pieczywa.
Jeffrey Hamelman
Chleb 
 
Czarny chleb, który zawiera czerstwy chleb wybrał Gucio do wrześniowej piekarni Amber. Chleb pasuje do wszystkiego, jest prosty w wykonaniu, ma wytrawny smak, puszysty miękisz, a posypka z czarnuszki doskonale komponuje się ze smakiem chleba.


318 g mąki żytniej typ 720
255 g wody
Całość wymieszać i pozostawić w temperaturze pokojowej do 16 godzin.
 
74 g czerstwego chleba
23 g kawy
23 g oleju
363 g wody

W misce zalać gorącą wodą kawę, olej oraz czerstwy chleb połamany na kawałki, pozostawić pod przykryciem do 16 godzin.
 

227 g mąki żytniej typ 720
363 g mąki pszennej
17 g soli
5 g drożdży instant
cały zakwas
cały namoczonego chleb
2 łyżki czarnuszki

 
W misce wymieszać dokładnie mąki, drożdże z solą, zakwas oraz namoczony chleb, konsystencja ciasta jest dosyć ścisła, ciasto jest bardzo klejące. Całość pozostawić w mice pod przykryciem do 45 minut na wstępną fermentację. Po tym czasie ciasto podzielić na dwa bochenki i ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, chlebki posmarować wodą i posypać czarnuszką. Przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na około 60 minut. Chleb piec w piekarniku nagrzanym do 240° C przez 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 225° C i dopiekać jeszcze 35 minut.
 

Czarny chleb na blogach: 

sobota, 16 września 2017

rydze z mozarellą i czosnkowymi grzankami


Był sobie raz zielony las
A w lesie jakby nigdy nic
W zielonej pustce, na jednej nóżce
Stał sobie rudy rydz
O, rudy, rudy, rudy, rudy rydz
Jaka piękna sztuka!
Rudy, rudy, rudy rydz
A ja rydzów szukam
O, rudy, rudy, rudy, rudy rydz
Mam na rydza smaczek
Rudy, rudy, rudy, rudy rydz
Lepszy niż maślaczek
Helena Majdaniec
Rudy rydz
 
Piękne sztuki smażonych rudzielców doprawione czosnkiem i świeżym rozmarynem zatopionym w doskonałym sosie z mozzarellą, podane z czosnkowymi grzankami, to niebo w gębie. Rydze z mozarellą i czosnkowymi grzankami przygotowane na podstawie przepisu Donny Hay, to idealny pomysł na obiad lub ciepłą kolację. 


400 g rydzów
40 g masła 
2 gałązki rozmarynu 
250 g mozzarelli 
3 ząbki czosnku
2 łyżki oliwy
sól 
pieprz 

Bagietkę pokroić na kromki i posmarować oliwą. Na rozgrzanej patelni grillowej zrumienić kromki z każdej ze stron na złoty kolor, natrzeć każdą kromkę ząbkiem czosnku, ostawić. Na patelni na rozgrzanym maśle zeszklić dwa posiekane ząbki czosnku, dodać oczyszczone grzyby, rozmaryn i całość doprawić solą i pieprzem, grzyby smażyć kilka minut, aż się zezłocą. Do grzybów dodać pokrojoną na kawałki mozzarellę i całość smażyć kilka minut, aż ser się rozpuści. Grzyby podawać z czosnkowymi grzankami.  

środa, 13 września 2017

kwiaty cukinii w sosie pomidorowym


Kwiaty cukinii, nadziewane delikatną masą na bazie naturalnego serka śmietankowego, doprawione czosnkiem i świeżo posiekaną bazylią, zapiekane w pysznym sosie pomidorowym z dużą ilością świeżych ziół. Kwiaty cukinii w sosie pomidorowym, to doskonałe danie na jeszcze letni obiad, podane w towarzystwie pieczywa i lampki wina.
  

12 kwiatów cukinii
400 g serka śmietankowego
3 gałązki bazylii
2 ząbki czosnku 
sól
pieprz
 
W mice wymieszać serek z drobno posiekanym czosnkiem oraz posiekaną bazylią, doprawić do smaku solą oraz pieprzem, wymieszać. Napełnić masą szprycę cukierniczą, zaopatrzoną w dużą, prostą końcówkę. Delikatnie opłukać kwiaty cukinii i osuszyć, wyciąć słupki i układać je na papierowym ręczniku. Ostrożnie rozchylić płatki tak, by ich nie oberwać i wycisnąć do środka porcje masy serowej ze szprycy. 


1000 g pomidorów
1 cebula
2 ząbki czosnku 
2 łyżki oleju
1 łyżeczka mielonej papryki
1/4 łyżeczki chili
1/4 pęczka oregano
1/2 pęczka bazylii
sól
pieprz 
 
Na patelni na rozgrzanym oleju podsmażyć drobno posiekaną cebulę oraz czosnek, dodać obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pomidory i doprowadzić całość do wrzenia, doprawić posiekanymi ziołami, papryką, chili oraz solą i pierzem. Smażyć całość kilka minut, aż sos lekko zgęstnieje, a następnie zmiksować na gładką masę. Sos pomidorowy przelać do naczynia do zapiekania, na tym ułożyć nadziane kwiaty cukinii. Naczynie wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i całość zapiekać około 35 minut.

niedziela, 10 września 2017

kostka jeżynowo - czekoladowa


Biszkoptowy spód z czekoladowym białym kremem, z masą jeżynowo - śmietanową i warstwą galaretki z jeżynami tworzy idealne, bardzo lekkie ciasto. Kostka jeżynowo - czekoladowa, jest niesamowicie smaczna, to wspaniałe połączenie mocno owocowej masy z biszkoptem, jeżynową konfiturą i warstwą czekoladowego białego kremu.

3 jajka
57 g cukru
42 g mąki pszennej
23 g mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
sól 

Białka oddzielić od żółtek i ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać cukier i dalej ubijając, aż cukier się całkowicie rozpuści. Następnie dodać żółtka i nadal ubijać. Dodać przesiane mąki i proszek do pieczenia i delikatnie wymieszać. Ciasto wyłożyć do mniejszej formy wyłożonej papierem do pieczenia i piec około 25 minut w temperaturze 170º C. Biszkopt ostudzić. W wyłożonej papierem do pieczenia formie ułożyć blat biszkoptowy, na nim równomiernie rozsmarować konfiturę jeżynową. 


180 g białej czekolady
4 żółtka
50 g cukru
3 łyżeczki żelatyny
30 ml wody
250 ml mleka

W garnuszku rozpuścić żelatynę w gorącej wodzie. W garnku zagotować mleko. W mice utrzeć żółtka z cukrem na puszystą masę. Połowę mleka wlewać stopniowo do masy z żółtkami, po czym przelać do garnka z drugą połowa mleka i cały czas mieszając, zagotować, aż masa zgęstnieje. Do kremu dodać połamaną na kawałki czekoladę i mieszać, aż się rozpuści. Dodać żelatynę, wymieszać i odstawić krem do ostygnięcia. Krem wyłożyć równomiernie na cieście, całość schłodzić w lodówce.


400 g jeżyn
120 g cukru
3 galaretki z owoców leśnych
250 ml śmietany kremówki
350 ml wody 

Galaretki rozpuścić w gorącej wodzie, odstawić do przestudzenia. Oczyszczone jeżyny wsypać do garnka, zasypać cukrem i całość zagotować, całość zmiksować na gładką masę, przetrzeć przez sitko, całość ostudzić. W misce ubić śmietanę kremówkę, dodać puree jeżynowe, przestudzone galaretki i całość delikatnie zmiksować. Masę jeżynową wyłożyć na czekoladowy krem, całość schłodzić.


100 g jeżyn
1 galaretka z owoców leśnych
250 ml wody

Galaretkę przygotować według przepisu na opakowaniu, w podanej ilości wody, dodać jeżyny i całość wystudzić. Na masie jeżynowej rozprowadzić wystudzoną galaretkę z jeżynami, całość schłodzić w lodówce.

czwartek, 7 września 2017

babka majonezowa


Babka majonezowa jest przepyszna, delikatna w smaku i bardzo bardzo puszysta. Babka z dodatkiem majonezu, z mąką ziemniaczaną i tortową, jest bardzo prosta i szybka do przygotowania, jest delikatna i niesamowicie leciutka. Babka upieczona według przepisu z zaprzyjaźnionego domu, to najlepsza babka jaką do tej pory piekłam. Babka za każdym razem może inaczej smakować, wystarczy dowolnie ją aromatyzować, ekstraktem migdałowym, waniliowym lub śmietankowy, dodawać różne skórki starte z cytrusów, podawać posypaną cukrem pudrem w towarzystwie ulubionych owoców i bitej śmietany, bądź oblać lukrem lub polewą czekoladową.


4 jajka
3/4 szklanki cukru
1/2 szklanki mąki pszennej tortowej
1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
5 łyżek majonezu
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki ekstraktu migdałowego
szczypta soli
 

W misce ubić białka z solą na sztywną pianę, powoli dodawać cukier, cały czas ubijając. Cały czas miksując dodawać kolejno żółtka, kiedy poprzednie całkowicie połączy się z masą. Miksować do otrzymania jasnej i puszystej masy jajecznej, która prawie trzykrotnie zwiększy swoją objętość. Do masy wmieszać delikatnie przesiane mąki oraz proszek do pieczenia. Na samym końcu wmieszać do masy majonez oraz ekstrakt. Masę przełożyć do foremki keksowej wysmarowanej masłem i wysypanej tartą bułką. Babkę wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180° C i piec przez około 40 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Babkę podawać posypaną cukrem pudrem. 

poniedziałek, 4 września 2017

mołdawskie placindy z serem i szpinakiem


Placindy, to proste, smażone na patelni placki z ciasta kefirowego, placinda, od łacińskiego słowa placenta, oznacza ciasto i jest kulinarną pozostałością po starożytnym Cesarstwie Rzymskim, które swoim zasięgiem obejmowało Mołdawię i Rumunię. Do dnia dzisiejszego w krajach tych smaży się proste ciasta nadziewane różnorakim serem, ziemniakami lub jabłkami, twarogiem z rodzynkami lub dynią, a nawet czekoladą. Mołdawskie placindy z serem i szpinakiem przygotowane na podstawie książki Olii Hercules "Mamuszka", można przygotować ze szczawiem i zamiast na smażyć na tłuszczu, upiec w piekarniku, ale nie będą smakować tak samo, dlatego polecam wersję oryginalną.

400 g sera feta
50 g szpinaku
1 cebula
1/2 pęczka koperku
4 łyżki oleju
 
Drobno posiekany szpinak wymieszać z rozkruszoną fetą, posiekaną cebulą oraz drobno posiekanym koperkiem.

250 g kefiru
1/2 łyżki oleju
1/2 łyżki białego octu winnego
1/2 łyżki cukru
1/2 łyżeczki soli
350 g mąki pszennej
1 łyżeczka sody
olej do smażenia
 
W misce wymieszać kefir z olejem, octem, cukrem i solą. Do składników dodać przesianą mąkę z sodą i wyrobić ciasto, aż będzie miękkie. Ciasto podzielić na cztery części i każdą z porcji rozwałkować na blacie posypanym mąką na krążek o średnicy 20 centymetrów. Każdy z krążków posmarować łyżką oleju i na całą powierzchnię nałożyć 1/4 ilości nadzienia. Złożyć jeden brzeg do środka, chwycić koniec tej pierwszej utworzonej zakładki i zawinąć do środka. W podobny sposób zrobić około siedmiu zakładek. Starannie skleić wszystkie zakładki w środek, lekko poprószyć placindy mąką i nieco spłaszczyć wałkiem. W ten sam sposób przygotować pozostałe placindy. Na patelni rozgrzać olej i ostrożnie nakładać po jednej placindzie i smażyć na złoty kolor z każdej ze stron.

piątek, 1 września 2017

kostka mocno porzeczkowa


Kostka mocno porzeczkowa, to połączenie smakowitej pralinowej warstwy czekoladowo - orzechowej, która oddziela cienką warstwę biszkopta od orzeźwiającego musu śmietanowo - porzeczkowego. 


2 jajka
40 g cukru
28 g mąki pszennej
14 g mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
sól 
 
Białka oddzielić od żółtek i ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać cukier i dalej ubijając, aż cukier się całkowicie rozpuści. Następnie dodać żółtka i nadal ubijać. Dodać przesiane mąki i proszek do pieczenia i delikatnie wymieszać. Ciasto wyłożyć do mniejszej formy wyłożonej papierem do pieczenia i piec około 25 minut w temperaturze 170º C. Biszkopt ostudzić. 


25 g masła
60 g czekolady mlecznej
150 g kremu orzechowego
50 g herbatników
25 g orzechów włoskich
60 g cukru
50 ml wody

Orzechy uprażyć na suchej patelni. W garnku zagotować wodę z cukrem, dodać orzechy, wymieszać. Masę cukrową wylać na papier do pieczenia, ostudzić, aż masa stwardnieje. Do malaksera dodać masę cukrowo - orzechową, masło, krem orzechowy, czekoladę oraz ciastka i całość zmiksować. 


400 g czarnej porzeczki
120 g cukru
3 galaretki porzeczkowe
500 ml śmietany kremówki
350 ml wody

Galaretki porzeczkowe rozpuścić w gorącej wodzie, odstawić do przestudzenia. Oczyszczoną porzeczkę wsypać do garnka, zasypać cukrem i całość zagotować, całość zmiksować na gładką masę, ostudzić. W misce ubić śmietanę kremówkę, dodać puree porzeczkowe, przestudzone galaretki i całość delikatnie zmiksować.


150 g czarnej porzeczki
1 galaretka porzeczkowa
300 ml wody

W wyłożonej papierem do pieczenia formie ułożyć blat biszkoptowy, na nim równomiernie rozsmarować masę pralinową. Na masę pralinową wylać masę śmietanowo - porzeczkową, całość schłodzić w lodówce. Galaretkę przygotować według przepisu na opakowaniu, w podanej ilości wody, dodać porzeczkę, wystudzić. Na masie rozprowadzić wystudzoną galaretkę i całość schłodzić w lodówce.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect