codzienność

niedziela, 31 marca 2019

chleb pytlowy z dodatkiem mąki pszennej z cebulką


W marcowej piekarni Amber pachnie cebulką i smalcem, a to za sprawą chleba z przepisu z Dany. Chleb pytlowy z dodatkiem mąki pszennej z cebulką ma chrupiącą skórkę i delikatne i bardzo aromatyczne wnętrze. Nazwa chleba pytlowego, jest bardzo stara i wywodzi się z czasów, kiedy chleb żytni najczęściej wypiekany był z mąki razowej, ciemnej. Chleb żytni niemal z definicji był razowy. Przymiotnik pytlowy oznaczał, że chleb wypieczony jest z białej mąki żytniej, a więc jest chlebem lepszym, ekskluzywnym. Określenie mąka pytlowa oznaczało mąkę przesianą przez sito we młynie, bo takie sito nazywało się pytel. Mąkę pytlową można zrobić samemu w domu, wystarczy mąkę żytnią razową grubo mieloną przesiać najpierw na sitku o większych oczkach, potem na sicie o oczkach mniejszych, a powstałe otręby, można zużyć, dodając je do innego chleba.

40 g zakwasu żytniego
300 g mąki pytlowej
310 g wody

W misce wymieszać wszystkie składniki, zawinąć w folię spożywczą i odstawić na 14 godzin.



cały zaczyn
340 g mąki pytlowej
210 g mąki pszennej
330g wody
1 łyżeczka soli

Do zaczynu dodać pozostałe składniki i wyrobić ciasto. Miskę przykryć folią i odstawić ją na 50 minut, by ciasto podrosło. 

1 cebula
1 łyżka smalcu
1 łyżka octu balsamicznego
sól

Na patelni na maśle zeszklić drobno posiekaną cebulę, doprawić do smaku solą oraz octem. Do ciasta dodać podsmażoną cebulę, wymieszać. Ciasto przełożyć do foremek, odstawić do wyrośnięcia. Piec chleby najpierw w piekarniku nagrzanym do 240º C przez 15 minut, po czym zmniejszyć temperaturę do 200º C i piec jeszcze 45 minut. Chleby wyjąć z piekarnika i studzić na kratce.  


czwartek, 28 marca 2019

makaroniki pomarańczowe


Jeśli nie dość dobrze wymiesza się masę, zachodzi ryzyko, że ciasteczka będą spiczaste. Gdy się przesadzi z mieszaniem, mogą wyjść zbyt płaskie. Każdy, kto kiedykolwiek podziwiał te śliczności, wie, że góra i dół powinny być gładkie i z jolie połyskiem, a centralna warstwa, le croute, postrzępiona. Wnętrze ma być wilgotne, ale nie mokre; zewnętrze - chrupkie, lecz nie twarde. Im większą wiedzę ma się na temat makaroników, tym łatwiej zrozumieć, dlaczego są takie drogie.
Amy Thomas
Paryż, mój słodki 


100 g białek 
110 g mielonych migdałów
200 g cukru pudru 
50 g cukru
pomarańczowy barwnik spożywczy
sól 
 
Białka muszą być starsze, najlepiej 24 godzinne, trzymane w odkrytym pojemniku na blacie kuchennym, w temperaturze pokojowej. Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli i barwnikiem, pod koniec ubijania dodać stopniowo cukier i dalej ubijając. Dodać przesiane migdały z cukrem pudrem, wymieszać szpatułką do połączenia składników i nie za długo. Masę przełożyć do rękawa cukierniczego z okrągłą nasadką około centymetra. Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia wyciskać nieduże makaroniki pozostawiając między nimi spore odstępy. Po zapełnieniu całej blaszki, odstawić ją na godzinę, by makaroniki się wysuszyły. Dobrze wysuszone nie będą się kleiły przy dotyku, a na ich powierzchni utworzy się skorupka. Makaroniki piec w piekarniku rozgrzanym do 150º C przez 10 minut, po tym czasie obniżyć temperaturę do 120º C i piec kolejne 6 minut. Ostudzić przed zdjęciem z blachy.

1 jajko 
1 żółtko
1 pomarańcza
80 g cukru 
25 g masła
250 g sera mascarpone 
 
Do miski wbić jajko i żółtko, dodać sok z pomarańczy, wsypać cukier i umieścić miskę na garnku z lekko gotującą się wodą i ubijać je na parze uważając, żeby dno miski nie dotykało wody. Gdy powstanie lekki, puszysty kogiel mogiel dalej ubijać, aż masa zgęstnieje. Wyłączyć gaz i dodać do kremu masło i ubijać, aż masło się rozetrze. Otrzymaną masę przetrzeć przez sitko, dodać drobno startą skórkę z pomarańczy i wymieszać. Krem ostudzić. W missce zmiksować mascarpone, aż stanie się puszysty, dodać krem i dobrze wymieszać. Krem przełożyć do rękawa cukierniczego i przekładać makaroniki.

niedziela, 24 marca 2019

ciasto pomarańczowe


Ciasto pomarańczowe jest bardzo wilgotne i wspaniale pachnie. Ciasto jest bardzo aromatyczne i długo utrzymuje świeżość a składniki ciasta wystarczy ze sobą połączyć, a po upieczeniu nasączyć aromatycznym pomarańczowym syropem. 

190 g mąki pszennej
180 g cukru pudru
3 jajka
90 g śmietany
80 g oleju
1 łyżeczka sody
1 pomarańcza
30 ml likieru pomarańczowego


W misce wymieszać jajka z cukrem, sokiem z pomarańczy oraz skórką, likierem, olejem oraz śmietaną. Do masy wmieszać przesianą mąkę z sodą do uzyskania gładkiego ciasta. Masę przelać do foremki keksowej wysmarowanej masłem i wysypanej mąką. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 170° C na około 50 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto lekko ostudzić a następnie patyczkiem ponakłuwać w kilku miejscach.

100 ml wody
80 g cukru
sok z 1 pomarańczy

W garnuszku zagotować wodę z cukrem, następnie wyłączyć gaz i dodać sok z pomarańczy, wymieszać. Syrop lekko ostudzić. Syropem równomiernie nasączyć ciasto, a następnie dobrze ostudzić.

środa, 20 marca 2019

kostka malinowo - różana


Kostka malinowo - różana, to idealne ciasto na każdą okazję. Wilgotne kakaowe ciasto, przełożone dżemem malinowym i kremem na bazie mascarpone o różanym aromacie, ozdobione płatkami róż i liofilizowanymi malinami smakuje wybornie. 

250 g mąki pszennej
160 g cukru
2 jajka
130 ml oleju
140 ml mleka
60 ml kawy
30 g kakao
2 łyżeczki proszku do pieczenia

W misce zmiksować jajka z cukrem, olejem, mlekiem oraz kawą. Do składników dodać wszystkie sypkie składniki i zmiksować. Masę wyłożyć do mniejszej foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 160º C i piec około 35 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto ostudzić, a następnie wyciągnąć z formy i przeciąć wzdłuż na dwie części.


250 g mascarpone
200 ml śmietany do ubijania

W misce zmiksować składniki, aż powstanie krem.

płatki róż

Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia ułożyć pierwszy blat. Na blacie równomiernie rozprowadzić dżem malinowy, następnie wyłożyć 2/3 ilości kremu. Na krem położyć drugi blat. Górę udekorować pozostałym kremem, posypać płatkami róż. Ciasto schłodzić w lodówce.

niedziela, 17 marca 2019

rolada bezowa z żurawinami


Połączenie bezy, kwaśnej śmietany i żurawin wypada pysznie. Rolada bezowa jest lekka, delikatna i rozpływa się w ustach, kwaśna śmietana równoważy smak a żurawiny pasują do tego duetu. Rolada bezowa z żurawinami, to doskonały deser na każdą okazję.

4 białka
230 g cukru
1 łyżeczka octu
20 g mąki ziemniaczanej
200 g kwaśnej śmietany
cukier puder

W misce ubić białka ze szczyptą soli na sztywną pianę, dodawać partiami cukier i dalej ubijać, na końcu dodać ocet oraz mąkę i wymieszać. Bezę wyłożyć równomiernie na dużą blachę piekarnikową wyłożoną papierem do pieczenia. Blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do 150° C i piec przez 20 minut. Po tym czasie bezę wyjąć z piekarnika, następnie wyłożyć odwracając ją na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, zdjąć delikatnie papier, bezę ostudzić. Bezę delikatnie posmarować śmietaną, a następnie konfiturą, zwinąć roladę zaczynając od krótszego boku, wierzch posypać cukrem pudrem. Ciasto schłodzić przed podaniem.

środa, 13 marca 2019

migdałowe ciasto z pomarańczami


Migdałowe ciasto z pomarańczami upieczone na podstawie przepisu Kayley, udekorowane pomarańczową falbanką, jest wilgotne, bardzo aromatyczne i cudownie pachnie, także dzięki dodatkowi wody różanej. Ciasto bardzo długo zachowuje świeżość, upieczone jest na bazie pulpy z gotowanych pomarańczy z dodatkiem miodu, mielonych migdałów i jajek. Ciasto jest bardzo proste do upieczenia, jest tylko jeden warunek, należy zaopatrzyć się w jędrne, soczyste i cudownie słodkie pomarańcze. Pomarańcze można przygotować dzień przed pieczeniem ciasta, a potem tylko zmiksować razem składniki, by cieszyć się tym wspaniałym ciastem. Przed udekorowaniem ciasta kandyzowanymi owocami, nasącza się je syropem pomarańczowym, aby nadać mu wspaniałego aromatu, syrop sprawia też, że owoce trzymają się ciasta. 

2 pomarańcze
5 jajek
1 szklanka miodu
2 łyżeczki wody różanej
2 1/2 szklanki mielonych migdałów
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/4 łyżeczka soli


Pomarańcze umyć, ułożyć w garnku, zalać wodą i gotować pod przykryciem 60 minut. Po tym czasie pomarańcze odsączyć na sicie i ostudzić. Owoce przeciąć na pół i wyjąć pestki, następnie zmiksować na pulpę. Do pulpy dodać jajka, wodę różaną, miód, mielone migdały, sól oraz proszek do pieczenia i dalej miksować. Masę przelać do tortownicy wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 175º C i piec około 60 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy.

4 pomarańcze
2 szklanki cukru
1 szklanka wody
2 łyżeczki wody różanej
 
Pomarańcze pokroić na plasterki bardzo cienko. W garnku zagotować wodę z cukrem, dodać pokrojone cytrusy i całość gotować 45 minut na małym ogniu, a następnie odstawić do ostudzenia. Plasterki osączyć na sicie, a syrop wymieszać w wodą różaną. Syropem pokryć wierzch i boki ciasta, na wierzchu ciasta pomarańczowe plasterki ułożyć w falbankę.

niedziela, 10 marca 2019

torcik orzechowo - miodowy


Torcik orzechowo - miodowy, inspirowany przepisem z Moje Wypieki jest wilgotny, bo został nasączony miodówką i ma delikatny miodowy posmak. Torcik ma orzechowo - biszkoptowe blaty pieczone w tortownicy i misce metalowej z wypukłym ulopodobnym dnem o średnicy górnych brzegów identycznych z tortownicą, a został przełożony kremem budyniowo - maślanym o miodowym aromacie. Torcik, który idealnie nadaje się na rodzinne uroczystości nie tylko dla małych, udekorowany został bitą śmietaną, białą czekoladą z odrobiną żółtego barwnika spożywczego w kształcie plastrów miodu i uroczymi pszczółkami. 

8 jajek
150 g cukru
150 g mąki pszennej
200 g mielonych orzechów
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli

W misce ubić białka z solą na sztywną pianę, następnie dosypywać powoli cukier i ubijać tak długo, aż cukier się rozpuści, a białka będą sztywne. Do białek dodawać kolejno żółtka i dalej ubijać. Następnie dodać do masy mąkę, mielone orzechy, proszek do pieczenia i delikatnie wmieszać do masy. Masę podzielić na dwie części i jedną przełożyć do tortownicy w której dno zostało wyłożone papierem do pieczenia. Drugą część wyłożyć w misce z wypukłym dnem, o średnicy górnych brzegów identycznych z tortownicą, wysmarowanej masłem i wysypanej mąką. Miskę i tortownicę wstawić do piekarnika nagrzanego do 170° C, na około 40 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Całość ostudzić, a następnie biszkopt pieczony w tortownicy przekroić na dwa blaty, a pieczony w metalowej misce na trzy blaty.


4 żółtka
500 ml mleka
60 g mąki ziemniaczanej
15 g mąki pszennej
200 g masła
200 g miodu
50 g mielonych orzechów

Połowę mleka zagotować, drugą zmiksować z żółtkiem i mąką, dodać do gotującego się mleka, zagotować. Ostudzić, przykrywając budyń folią spożywczą. Masło utrzeć z miodem na puch, stopniowo dodawać wystudzony budyń, cały czas ucierając. Na samym końcu wmieszać do kremu orzechy.


50 ml miodówki
100 ml wody 

W szklance wymieszać alkohol z przegotowaną wodą. Pierwszy blat ułożyć na paterze i skropić go nasączenia, na nim wyłożyć 1/5 ilości kremu, przykryć drugim blatem, skropić, wyłożyć część kremu, tak postępować, aż do ostatniego. Położyć ostatni blat skropić go i rozsmarować pozostały krem na wierzchu i bokach toru. Tort schłodzić. 

300 ml śmietany do ubijania
50 g miodu
żółty barwnik spożywczy
brązowy barwnik spożywczy

W misce ubić śmietanę z miodem, do otrzymania gęstego kremu. Krem podzielić na dwie części i do każdej dodać inny barwik, wymieszać. Krem rozsmarować na wierzchu i bokach tortu. Tort schłodzić przed podaniem.

piątek, 8 marca 2019

pralinki kokosowe


Naprawdę jaka jesteś
Nie wie nikt
To prawda nie potrzebna
Wcale mi
Gdy nie po drodze
Będzie razem iść
Uniosę twój
Zapach snu
Rysunek ust
Barwę słów
Nie dokończony
Jasny portret twój
Jonasz Kofta
Jej portret


Delikatne w smaku pralinki kokosowe są proste do wykonania i idealnie nadają się na małe przyjemności.

200 g białej czekolady
250 g mascarpone
100 g wiórków kokosowych
30 ml likieru kokosowego

Czekoladę drobno posiekać, włożyć do miski. Miskę umieścić na garnku z lekko gotującą się wodą, tak by dno miski nie dotykało wody. Cały czas mieszając, rozpuścić czekoladę. W misce wymieszać serek z roztopioną czekoladą oraz połową ilości wiórek kokosowych, dodać likier i wszystko zagnieść na gładką masę. Masę schłodzić w lodówce.  Z masy formować niezbyt duże kuleczki i obtaczać w pozostałych wiórkach kokosowych. Pralinki schłodzić przed podaniem.
 

wtorek, 5 marca 2019

mini donaty z czekoladą


Mini pieczone pączki z dziurką, oblane czekoladą są pyszne. Ciasto z tego przepisu jest rzadkie i dostosowane do pieczenia pączków w specjalnej maszynce, najlepiej je porcjować przy pomocy worka cukierniczego. Mini donaty z czekoladą wychodzą puszyste i bardzo kształtne, najlepiej smakują podane na ciepło.

220 g mąki pszennej 
150 ml oleju
5 jajek
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/3 łyżeczka soli
100 g czekolady


W misce wymieszać jajka z olejem, dodać mąkę, proszek do pieczenia, sól i dobrze wymieszać. Ciasto przełożyć do worka cukierniczego i napełnić ciastem otwory w formie. Donaty piec przez około 3 minuty. Donaty dowolne dekorować roztopioną czekoladą.

niedziela, 3 marca 2019

oponki z ricottą


Delikatne i mięciutkie oponki na bazie ricotty, oblane lukrem stanowią idealną karnawałową słodycz. Oponki z ricottą, to szybkie karnawałowe przekąski, które powstają z prostego ciasta, gdzie środkiem spulchniającym jest soda. Ciasta nie trzeba więc długo wyrabiać, wystarczy dokładnie połączyć składniki, wykroić oponki i smażyć w rozgrzanym tłuszczu. 

250 g ricotty 
300 g mąki krupczatki
100 g cukru 
2 jajka
1 łyżeczka sody oczyszczonej 
1 łyżka ekstraktu waniliowego 
szczypta soli
olej do smażenia

W misce z podanych składników wyrobić ciasto. Następnie na posypaną mąką blacie rozwałkować ciasto i szklanką wycinać kółka, a kieliszkiem środki. Oponki i kulki smażyć w rozgrzanym oleju po kilka minut z każdej strony. Po usmażeniu odkładać na bibułkę do odsączenia. 

210 g cukru pudru
125 ml wody 

Cukier puder utrzeć do białości i gładkości z gorącą wodą, a następnie oponki i kulki maczać w lukrze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect