codzienność

piątek, 30 grudnia 2016

paszteciki drożdżowe z kapustą i grzybami


Pyszne, lekkie, drożdżowe paszteciki z dużą ilością pysznego nadzienia. Kapustę z grzybami, można przygotować dużo wcześniej, a potem tylko zawinąć farsz w ciasto i upiec. Paszteciki drożdżowe z kapustą i grzybami, to idealny dodatek do barszczu wigilijnego.

500 g kiszonej kapusty
50 g suszonych grzybów
1 cebula
2 łyżki oleju
sól
pieprz 
 
Grzyby zalać wodą i odstawić na godzinę, odcedzić, następnie zalać znowu wodą i gotować do miękkości. Kapustę umieścić w garnku, zalać wodą i gotować, aż będzie miękka, następnie odcedzić. Na oleju podsmażyć posiekaną cebulę, dodać posiekane grzyby oraz ugotowaną kiszoną kapustę, całość podsmażyć, doprawić do smaku solą i pieprzem.
 

350 g mąki pszennej tortowej
3 żółtka
100 g masła
8 g suchych drożdży 
1 łyżka cukru
250 ml mleka
3/4 łyżeczki soli
2 łyżki sezamu

W misce wymieszać drożdże z letnim mlekiem i cukrem, odstawić na około 10 minut. Po tym czasie dodać mąkę, sól oraz stopniowo żółtka cały czas mieszając, aż ciasto będzie gładkie. Cały czas zagniatając dodać miękkie masło i wyrabiać do czasu, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Ciasto włożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około godzinę. Po tym czasie na podsypanym mąkę blacie rozwałkować ciasto na duży prostokąt, podzielić go na trzy pionowe paski. Po środku każdego paska ułożyć nadzienie i zwinąć długi rulonik wzdłuż dłuższego boku, ruloniki podzielić na kawałki. Paszteciki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, odstawić do wyrośnięcia na około 30 minut. Po tym czasie posmarować je mlekiem i posypać sezamem. Paszteciki wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180° C i piec przez około 25 minut, aż się ładnie zrumienią.
 

środa, 28 grudnia 2016

keks angielski


Klasyczny keks angielski z przepisu Pierra Herme jest bardzo smaczny i może być pieczony nie tylko na święta. Ciasto jest szybkie do przygotowania, długo zachowuje świeżość i jest mięciutkie, mocno rumowe i absolutnie fantastyczne. 


430 g mieszanych suszonych owoców 
150 ml rumu 
210 g masła 
150 g cukru 
4 jajka 
300 g mąki pszennej 
15 g proszku do pieczenia
szczypta soli 

Dzień przed pieczeniem, bakalie wsypać do miseczki i zalać rumem, odstawić. W misce utrzeć masło z cukrem i solą na jasną, puszystą masę. Cały czas ucierając dodawać jajka, jedno po drugim, do połączenia się składników. Do utartej masy dodać przesianą mąkę wymieszaną z proszkiem i wymieszać do połączenia składników. Na samym końcu wmieszać do masy bakalie z rumem z miseczki. Ciasto przełożyć do formy keksowej wyłożonej papierem do pieczenia. Keks piec w temperaturze 160° C przez około 20 minut, następnie zwiększyć temperaturę do 175º C i dopiekać kolejne 40 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy.

poniedziałek, 26 grudnia 2016

piernikowy tort


Tort piernikowy w którym piernikowe blaty zostały przełożone powidłami oraz pysznym kremem na bazie masła i kaszki manny z dodatkiem soku z cytryny, udekorowany czekoladą. Ten przepyszny, bardzo aromatyczny bożonarodzeniowy torcik został upieczony na podstawie przepisu Jolanty Muras z książeczki "Najlepsze pierniki i makowce".


500 g mąki pszennej
2 jajka
30 g masła
150 g cukru
60 g miodu
60 ml mleka
1 łyżeczka przyprawy do piernika
1 łyżeczka sody
2 łyżki wody

W rondelku podgrzać miód, dodać mleko, cukier i całość podgrzewać na małym ogniu, często mieszając, aż do rozpuszczenia, po czym masę ostudzić. W misce wymieszać mąkę z przyprawą, dodać jajka, masę miodową i staranie wyrobić ciasto. Pod koniec wyrabiania dodać sodę rozpuszczoną w wodzie. Ciasto podzielić na trzy części. Każdą wyłożyć w tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i piec oddzielnie około 30 minut w piekarniku nagrzanym do 180° C, aż ciasto się ładnie zarumieni. Blaty ostudzić.


400 ml mleka
80 g kaszki manny
180 g cukru
180 g masła
sok z 1/2 cytryny

W garnku ugotować kaszkę mannę na mleku, ostudzić. W misce utrzeć masło z cukrem na jasną i puszystą masę, porcjami dodawać ugotowaną kaszkę, cały czas ucierając, aż uzyskamy gładki krem. Na samym końcu dodać sok z cytryny i utrzeć.


100 g gorzkiej czekolady
100 g mlecznej czekolady
4 łyżki mleka

Na talerzu ułożyć jeden blat ciasta, zapiąć go w obręcz tortownicy. Na blacie równomiernie rozsmarować połowę ilości powideł, na tym rozsmarować połowę ilości kremu. Przykryć drugim blatem, rozsmarować powidła, na tym pozostały krem, przykryć ostatnim blatem. Tort obciążyć deseczką, owinąć folią i odstawić na trzy dni w chłodne miejsce. Po tym czasie w garnuszku podgrzać mleko, dodać rozkruszoną czekoladę i mieszać do połączenia. Udekorować wierzch tortu.

sobota, 24 grudnia 2016

Wesołych Świąt


Kiedy gwiazdka na niebie zza chmur się wychyli,
a księżyc wśród obłoków posłanie wymości

wigilijne życzenia przynoszę Wam mili

zdrowia
szczęścia
radości
wszelkiej pomyślności

życzy

Kamila

kruche pierniczki


Kruche pierniczki są idealne do podgryzania, sprawdzą się także jako słodki upominek. Pierniczki z tego przepisu wychodzą idealne równe, więc można wycinać z ciasta dowolne kształty i dowolnie ozdabiać.
 
500 g mąki pszennej
1 jajko
1 żółtko
250 g masła
150 g cukru
30 g cukru z wanilią
3 łyżeczki przyprawy do piernika

W misce wymieszać mąkę z przyprawą do piernika, dodać posiekane masło, cukry i wymieszać. Do masy dodać jajko, żółtko i szybko zagnieść gładkie ciasto. Ciasto uformować w kulę, zawinąć w folię spożywczą i schować do lodówki na około 30 minut. Po tym czasie ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie na grubość kilku milimetrów i foremką wycinać pierniczki w dowolnym kształcie. Pierniczki układać na blaszce wyłożonej papierem. Piec około 12 minut w temperaturze 180º C, aż się ładnie zarumienią. Pierniczki studzić na kratce.

piątek, 23 grudnia 2016

kokosowe śnieżynki


Bardzo kruche pierniczki, oblane białą czekoladą i udekorowane wiórkami kokosowymi są przepyszne. Pierniczki z tego przepisu wychodzą idealne równe, więc można wycinać z ciasta dowolne kształty i dowolnie ozdabiać. Kokosowe śnieżynki z przepisu Jolanty Muras z książeczki "Najlepsze pierniki i makowce" dodaję do akcji Festiwal Pierniczków.


300 g mąki pszennej
50 g cukru pudru
1 jajko
20 g masła
150 g miodu
1 łyżeczka sody
2 łyżeczki przyprawy do piernika

W rondelku podgrzać miód, ostudzić. W misce wymieszać mąkę, sodę oraz przyprawę do piernika, dodać posiekane masło, cukier i wymieszać. Do masy dodać przestudzony miód oraz jajko i szybko zagnieść gładkie ciasto. Ciasto uformować w kulę, zawinąć w folię spożywczą i schować do lodówki na około 30 minut. Po tym czasie ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie na grubość kilku milimetrów i foremką wycinać pierniczki w kształcie gwiazdek. Pierniczki układać na blaszce wyłożonej papierem. Piec około 12 minut w temperaturze 180º C, aż się ładnie zarumienią. Pierniczki studzić na kratce.


100 g białej czekolady
2 łyżki mleka
100 g wiórków kokosowych

Czekoladę z mlekiem roztopić w kąpieli wodnej. Pierniczki smarować czekoladą i posypywać wiórkami kokosowymi. Śnieżynki układać na kratce, zostawić do stężenia czekolady.



środa, 21 grudnia 2016

pierogi z grzybami i kaszą owsianą


Pierogi z nadzieniem zrobionym ze zdrowej kaszy owsianej oraz mieszanych suszonych grzybów leśnych z dodatkiem natki pietruszki, to wspaniała propozycja na wigilijnym stole. Pyszne pierogi z grzybami i kaszą owsianą idealnie smakują podane do barszczu wigilijnego.


100 g kaszy owsianej
50 g suszonych grzybów
1 cebula
2 łyżki oleju
sól
pieprz 
1/2 pęczka natki pietruszki

Suszone grzyby zalać wodą i odstawić na godzinę, odcedzić, następnie zalać znowu wodą i gotować do miękkości. Kaszę ugotować według przepisu podanego na opakowaniu. Na oleju podsmażyć posiekaną cebulę, dodać posiekane grzyby, kaszę oraz posiekaną natkę, całość podsmażyć, doprawić do smaku solą i pieprzem. Farsz ostudzić.


2 szklanki mąki pszennej 
1/2 szklanki wody 
1 jajko 
1 łyżeczka masła
sól 
2 łyżki oliwy

Mąkę przesiać na stolnicę, zrobić w niej zagłębienie i dodać jajko, masło oraz szczyptę soli, następnie stopniowo dodawać ciepłą wodę, cały czas wyrabiając ciasto. Ciasto wyrabiać, aż będzie gładkie i sprężyste. Ciasto podzielić na części, każdą porcję wałkować cienko na podsypanym mąką blacie i wykrawać małe kółka. Na każdym kłaść łyżeczkę nadzienia i składać w półksiężyce, a następnie zlepiać końce formując pierożki. Ułożyć na stolnicy delikatnie obsypanej mąką. W dużym garnku zagotować wodę z solą i oliwą, wkładać pierogi do gotującej się wody, po wypłynięciu gotować jeszcze chwilkę. Pierogi osączyć na sicie. Pierogi podawać ze zrumienioną cebulką.

poniedziałek, 19 grudnia 2016

śliwki w czekoladzie


Śliwki w czekoladzie, to jedne z najprostszych do przygotowania pralinek. Śliwki są nasączone alkoholem, nadziane domową masą marcepanową i pokryte warstwą czekolady. Takie domowe śliwki to dużo energii, doskonałe na słodki upominek, wzbudzą moc pozytywnych uczuć, są idealne na poprawę humoru.



200 g suszonych śliwek
50 ml rumu
150 g gorzkiej czekolady
2 łyżki mleka


Śliwki przełożyć do miseczki, zalać alkoholem, przykryć i odstawić na noc do nasączenia. Z masy marcepanowej przygotować kulki wielkości pestki i nadziać każdą ze śliwek. Czekoladę z mlekiem roztopić w kąpieli wodnej. Śliwki obtaczać pojedynczo w czekoladzie i układać na kratce, zostawić do stężenia czekolady.

piątek, 16 grudnia 2016

żytni piernik ze śliwkami


Piernik upieczony z mąki żytniej, z dodatkiem orzechów oraz suszonych śliwek i rodzynek aromatyzowanych rumem, oblany czekoladą jest przepyszny. Piernik jest bardzo wilgotny, aromatyczny i nieskomplikowany, można go przygotować na ostatnią chwilę, choć zyskuje w smaku z każdym dniem. Żytni piernik ze śliwkami inspirowany przepisem Jolanty Muras z książeczki "Najlepsze pierniki i makowce" dodaję do akcji Festiwal Pierniczków.


250 g mąki żytniej
30 g mąki pszennej
60 g cukru
150 masła
3 jajka
200 g miodu
80 g śmietany
2 łyżki przyprawy do piernika
skórka z 1 cytryny
1 łyżeczka sody
100 g orzechów włoskich
50 g rodzynek
100 g suszonych śliwek
50 ml rumu
szczypta soli


Do miseczki włożyć pokrojone na paski śliwki oraz rodzynki, zalać rumem, odstawić na co najmniej 30 minut. W misce utrzeć masło z cukrem i miodem oraz solą na puszystą masę, ucierając dodawać po jednym jajku oraz śmietanę i skórkę startą z cytryny. Cały czas ucierając dodawać do masy wymieszane obie mąki, przyprawę do piernika oraz sodę. Na koniec wmieszać do ciasta bakalie oraz posiekane orzechy. Masę wyłożyć do foremki keksowej wyłożonej papierem do pieczenia. Foremkę wstawić do piekarnika rozgrzanego do 170° C na około 70 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Piernik ostudzić.


150 g powideł śliwkowych
50 g czekolady
2 łyżki mleka

Piernik wyjąć z formy przekroić na trzy blaty, każdy przełożyć powidłami. W garnuszku podgrzać mleko, dodać rozkruszoną czekoladę i mieszać do połączenia. Udekorować wierzch piernika.



środa, 14 grudnia 2016

orzeszki z kremem orzechowym


Kruche orzeszki, to kultowe ciasteczka moich dziecięcych lat. By je przygotować potrzebna jest specjalna patelnia do pieczenia orzeszków na płycie gazowej bądź elektrycznej, można spotkać też elektryczne urządzenia do ich wypieku. Orzeszki z patelni można napełniać różnymi masami lub kremami. Moje zostały napełnione krem orzechowy z dodatkiem rumu według tego przepisu. Orzeszki z patelni przygotowane według bardzo starego rodzinnego przepisu wymagają trochę pracy i cierpliwości. Rustykalne orzeszki z kremem orzechowym doskonale pasują do świątecznych smaków, to świetny pomysł na słodki upominek.


2 szklanki mąki pszennej
2 szklanki mąki krupczatki
3/4 szklanki cukru
200 g masła
2 jajka
1 żółtko
1/2 łyżeczki sody
2 łyżki śmietany
szczypta soli

W misce utrzeć mikserem masło z cukrem, następnie dodać jajka i żółtko, sól i nadal ucierać. Dodać mąki, sodę oraz śmietanę i ucierać by uzyskać gładką masę. Patelnię do pieczenia orzeszków bardzo mocno rozgrzać na gazie i przetrzeć olejem. Z ciasta formować kuleczki wielkości laskowego orzecha i wypiekać połówki orzeszków przez kilka minut. Upieczone skorupki ostudzić. 


150 g masła
100 g mielonych orzechów
100 g cukru pudru
2/3 szklanki mleka
1 łyżeczka rumu


Orzechy zalać wrzącym mlekiem i odstawić do ostygnięcia, aż wchłoną mleko. W misce utrzeć masło z cukrem na jasny puszysty krem. Ciągle ucierając, dodawać po łyżeczce zimnej masy orzechowej. Na koniec dodać rum i wszystko jeszcze raz wymieszać. Krem schłodzić w lodówce. Skorupki z ciasta nadziewać kremem i sklejać po dwie tworząc orzech włoski. Orzeszki przechowywać w chłodnym miejscu.

poniedziałek, 12 grudnia 2016

fiński chleb świąteczny


Grudniowa, bardzo świąteczna piekarnia Amber piecze pyszne chlebki, które zaproponował Guciu. Ruiskuorinen olutlimppu, to drożdżowy chleb na bazie mąki pszennej, żytniej razowej i graham o wspaniałym aromacie kopru włoskiego, imbiru i skórki pomarańczowej. Fiński chleb świąteczny jest bardzo rustykalny, ma miękkie wnętrze o korzennym zapachu i wspaniale chrupiącą piwną skórkę. 

1 g drożdży
75 ml wody
90 g mąki pszennej
1/2 łyżeczka soli

W misce rozpuścić drożdże w zimnej wodzie, dodać mąkę i wyrobić przez około dziesięć minut. Dodać sól i wymieszać. Starter przykryć folią spożywczą i umieścić w lodówce na kilka godzin lub na noc.



125 ml wody 
125 ml ciemnego piwa 
25 g drożdży
400 g mąki pszennej 
60 g mąki żytniej razowej
50 g mąki graham 
2 łyżeczki kopru włoskiego
1 łyżeczka suszonej skórki z pomarańczy 
1 łyżeczka mielonego imbiru
1/2 łyżeczki goździków
90 g melasy
25 g masła
1 łyżeczka soli

Wymieszać w misce wodę, piwo, drożdże, melasę i sól, dodać starter. Następnie dodawać mąki oraz zmielone przyprawy. Ciasto wyrabiać około 10 minut, dodając roztopione, ostudzone masło, aż ciasto będzie elastyczne i gładkie. Ciasto wyłożyć do miski wysmarowanej masłem, przykryć folią i pozostawić na 30 min. Po tym czasie ciasto odgazować i pozostawić na kolejne 30 minut.

3 g drożdży
100 ml ciemnego piwa
60g mąki żytniej razowej
1/4 łyżeczki soli

By przygotować skórkę piwną, w misce rozpuścić drożdże w piwie, dodać sól, mąkę i szybko wymieszać. Masę pozostawić pod przykrycie na 30 minut.

15 g mąki żytniej razowej

Ciasto podzielić na dwie części i uformować okrągłe bochenki, każdą kulę ciasta przełożyć na papier do pieczenia, obłożyć skórką piwną i grubo obsypać mąką żytnią razową. Chlebki pozostawić pod przykryciem na około 60 minut, aż wyrosną. Rozgrzać piekarnika do temperatury 250° C, na dnie piekarnika umieścić blaszkę z gorącą wodą. Chlebki włożyć do piekarnika i piec przez 5 minut w tej temperaturze, następnie zmniejszyć temperaturę do 200° C i piec około 45 minut. Podczas pieczenia dobrze jest otworzyć kilka razy piekarnik w celu uzyskania większej chrupkości skórki. Chlebki po upieczeniu studzić na kratce.

sobota, 10 grudnia 2016

szybki piernik z powidłami


Piernik w którym pysznie łączy się miód i kakao z powidłami i czekoladą. Szybki piernik z powidłami jest nieskomplikowany i można przygotować go na ostatnią chwilę. Ten bardzo prosty i świetnie nadający się do przełożenia piernik inspirowany przepisami z Kuchni Polskiej z 1974 roku dodaję do akcji Festiwal Pierniczków.


200 g mąki pszennej
150 g masła 
180 g cukru
3 jajka
50 g miodu
2 łyżeczki proszku do pieczenia
skórka z 1 cytryny 
10 g kakao
2 łyżeczki przyprawy do piernika
szczypta soli

W misce utrzeć masło z cukrem i solą na puszystą masę, dodawać po jednym jajku, cały czas miksując. Do masy wmieszać miód i powidła, skórkę z cytryny, następnie dodać mąkę, kakao, proszek do pieczenia oraz przyprawę do piernika. Masę wyłożyć do foremki keksowej wyłożonej papierem do pieczenia. Foremkę wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180° C na około 60 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Piernik ostudzić.


50 g czekolady
2 łyżki mleka

Piernik wyjąć z formy przekroić na trzy blaty, każdy przełożyć powidłami. W garnuszku podgrzać mleko, dodać rozkruszoną czekoladę i mieszać do połączenia. Udekorować wierzch piernika.





czwartek, 8 grudnia 2016

gęsie udka w cydrze na jabłkowym puree


Udka gęsie pieczone w cydrze z rozmarynem, tymiankiem i miodem, podawane na jabłkowym puree przygotowane na podstawie przepisu z magazynu Kuchnia, to danie idealne na świąteczny stół. Gęsie udka w cydrze na jabłkowym puree są soczyste i bardzo delikatne, doskonale smakują jeśli poda do nich kieliszek słodzonego cydru.


3 jabłka
100 ml cydru

Jabłka przekroić na pół i ułożyć w naczyniu do zapiekania, wstawić do piekarnika nagrzanego do 160º C na 20 minut. Po wyjęciu z piekarnika jabłka ostudzić, obrać  i pokroić na kawałki. Tak przygotowane jabłka przełożyć do rondelka, dodać cydr i dusić 10 minut. Następnie całość zmiksować na jednolitą masę. 


2 gęsie udka
300 ml cydru
5 gałązek rozmarynu
5 gałązek tymianku
1 łyżka miodu
2 ząbki czosnku
sól
pieprz

Udka umyć, osuszyć, ułożyć w naczyniu, natrzeć czosnkiem, doprawić solą oraz pieprzem, dodać posiekany tymianek i rozmaryn. Tak przygotowaną gęsinę odstawiamy na noc do lodówki. Po wyjęciu z lodówki udka obsmażyć na patelni na złoty kolor, następnie ułożyć w brytfance i wstawić do piekarnika nagrzanego do 160º C, piec 50 minut. Po tym czasie do mięsa dolać cydru i piec kolejne 50 minut. Na 10 minut przed końcem pieczenia, nogi gęsie posmarować miodem, aby skórka stała się błyszcząca i chrupiąca. Pieczone gęsie udka podawać z jabłkowym puree.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect