codzienność

piątek, 31 lipca 2020

tarty z kwiatami cukinii nadziewanymi indykiem


Kwiaty cukinii nadziane masą z mielonego indyka z dodatkiem ziół, czosnku i cebuli zapieczone na francuskim cieście z dodatkiem kremowego nadzienia. Tarty z kwiatami cukinii nadziewanymi indykiem, to wspaniała potrawa, pysznie smakuje podane w towarzystwie schłodzonego wina.

12 kwiatów cukinii
400 g mielonego indyka
1 cebula
3 ząbki czosnku
2 jajka
30 g tartej bułki
2 gałązki rozmarynu
2 gałązki szałwii
2 gałązki tymianku
sól
pieprz


Mięso wymieszać z drobno posiekaną cebulą oraz czosnkiem. Dodać posiekane zioła, rozbełtane jajka, tartą bułkę, całość doprawić do smaku solą, pieprzem i dobrze wyrobić mięsną masę. Delikatnie opłukać kwiaty cukinii i osuszyć, wyciąć słupki i układać je na papierowym ręczniku. Ostrożnie otworzyć kwiaty cukinii, za pomocą małej łyżeczki nadziewać je mięsną masą.

200 g ciasta francuskiego
200 g kremowego twarożku
50 ml śmietany
2 gałązki rozmarynu
2 gałązki szałwii
2 gałązki tymianku
2 łyżki oliwy
sól
pieprz


W miseczce wymieszać twarożek ze śmietaną oraz posiekanymi ziołami, doprawić do smaku solą i pieprzem. Ciasto francuskie podzielić na kwadraty, ułożyć je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, nie przecinając do końca wykroić nożem na cieście centymetrowy margines. Na cieście równomiernie rozłożyć nadzienie, na wierzchu ułożyć nadziane kwiaty, całość polać oliwą. Tarty wstawić do piekarnik nagrzanego do 180° C, i piec około 35 minut.

wtorek, 28 lipca 2020

kostka kokosowo - jagodowa


Kostka kokosowo - jagodowa, to połączenie biszkoptowego kakaowego spodu z kokosową panna cottą i jagodami zatopionymi w galaretce. To delikatne i bardzo lekkie ciasto jest idealna na letnie ciepłe dni, to prawdziwy smak lata.

4 jajka
75 g cukru
50 g mąki pszennej
20 g mąki ziemniaczanej
15 g czarnego kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
sól

Białka oddzielić od żółtek i ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać cukier i dalej ubijając, aż cukier się całkowicie rozpuści. Następnie dodać żółtka i nadal ubijać. Dodać przesiane mąki, kakao i proszek do pieczenia i delikatnie wymieszać. Masę wyłożyć do mniejszej formy w której dno zostało wyłożone papierem do pieczenia. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C, na około 35 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. W formie wyłożonej papierem do pieczenia ułożyć biszkoptowy blat.

800 ml mleka kokosowego
120 g cukru
4 łyżeczki żelatyny
100 g wiórków kokosowych 

 
Do garnuszka wlać mleko kokosowe, dodać cukier, całość delikatnie podgrzewać, mieszając od czasu, aż cukier się rozpuści, zagotować. Miksturę zdjąć z palnika, dodać żelatynę, dobrze wszystko wymieszać, aż żelatyna się rozpuści. Dodać wiórki kokosowe i wymieszać, masę odstawić do lekkiego stężenia a następnie wyłożyć równomiernie na biszkoptowym spodzie. Całość schłodzić w lodówce.

500 g jagód
3 galaretki jagodowe
750 ml wody
20 g wiórków kokosowych 

 
Galaretki przygotować według przepisu na opakowaniu, w podanej ilości wody, wystudzić. Na kokosowej masie rozprowadzić 1/3 ilości wystudzonej galaretki, schłodzić. Na galaretce ułożyć jagody, zalać pozostałą galaretką i całość schłodzić w lodówce. Ciasto podawać posypane wiórkami kokosowymi.

czwartek, 23 lipca 2020

kostka porzeczkowa wariacja


Kostka porzeczkowa wariacja, to połączenie biszkoptu przełożonego dżemem z czarnych porzeczek, ze słodko - kwaśnym kremem z czerwonych porzeczek a całość przykryta została przeźroczystą galaretką z białymi porzeczkami. Ciasto jest bardzo orzeźwiające i smaczne, potrzebuje czasu na przygotowanie, ale idealnie nadaje się na uroczystości rodzinne, zasmakuje każdemu.

4 jajka
75 g cukru
55 g mąki pszennej
30 g mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
sól

120 g dżemu z czarnej porzeczki

Białka oddzielić od żółtek i ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać cukier i dalej ubijając, aż cukier się całkowicie rozpuści. Następnie dodać żółtka i nadal ubijać. Dodać przesiane mąki i proszek do pieczenia i delikatnie wymieszać. Masę wyłożyć do mniejszej formy w której dno zostało wyłożone papierem do pieczenia. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C, na około 35 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Blat ostudzić, a następnie przekroić w poprzek na dwie części. Pierwszy blat ułożyć w formie wyłożonej papierem do pieczenia, a nim rozsmarować dżem, przykryć drugim blatem.

450 g czerwonej porzeczki
3 jajka
3 żółtka
150 g cukru
120 g masła


W misce zmiksować porzeczkę na gładką masę, przecedzić przez gęste sito, by otrzymać porzeczkowe puree. Do miski wbić jajka i żółtka, dodać puree porzeczkowe, cukier i masło, umieścić miskę na garnku z lekko gotującą się wodą i ubijają wszystko na parze uważając, żeby dno miski nie dotykało wody. Gdy powstanie lekki, puszysty kogiel mogiel dalej ubijać, aż masa zgęstnieje. Krem przełożyć do miski, przykryć wierzch folią spożywczą i odstawić do ostudzenia.

500 g mascarpone
3 łyżeczki żelatyny
30 ml wody

W garnuszku rozmieszać żelatynę w podanej ilości wrzącej wody. W misce ubić mascarpone z kremem z czerwonych porzeczek na puszystą masę. Następnie wmieszać do masy żelatynę i jeszcze chwilę ubijać. Na ciasto równomiernie wyłożyć krem. Ciasto odstawić do schłodzenia.

500 g białych porzeczek
3 galaretki winogronowe
750 ml wody

Galaretki przygotować według przepisu na opakowaniu, w podanej ilości wody, wystudzić. Na kremie rozprowadzić 1/3 ilości wystudzonej galaretki, schłodzić. Na galaretce ułożyć białe porzeczki, zalać pozostałą galaretką i całość schłodzić w lodówce.

niedziela, 19 lipca 2020

drożdżowe bułeczki z jagodami i kruszonką


Drożdżowe bułeczki, są mięciutkie i puszyste, nadziane jagodami i obsypane kruszonką, są szybkie do przygotowania. Drożdżowe bułeczki z jagodami i kruszonką, są przepyszne i idealne, by je zapakować do piknikowego kosza lub podać do popołudniowej niedzielnej kawci.

600 g mąki pszennej 
150 g masła
60 g kwaśnej śmietany   
9 g suchych drożdży 
4 żółtka
250 ml mleka 
100 g cukru 
1 łyżka ekstraktu waniliowego
szczypta soli 
skórka z 1/2 cytryny 

Do miski wlać ciepłe mleko, dodać drożdże oraz cukier i wymieszać. Do składników dodać sól, śmietanę, żółtka, mąkę, rozpuszczone masło, ekstrakt waniliowy, skórkę startą z cytryny i wyrobić ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne. Ciasto pozostawić w misce, przykryć ściereczką kuchenną, pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na około 60 minut. Po tym czasie ciasto wyłożyć na posypaną mąką blat, podzielić na 12 części i z każdej uformować okrągłe bułeczki, ułożyć na blachach wyłożonych papierem do pieczenia w sporych odległościach od siebie. Bułeczki przykryć ściereczką kuchenną i pozostawić w cieple na 30 minut, do podwojenia objętości. 


250 g jagód
1 jajko

Gdy bułeczki podwoją objętość, dnem szklanki obsypanym mąką zrobić w każdej wgłębienie, przyciskając szklankę mocno, prawie do samej blachy, ciasto powinno być cienkie w tym miejscu. W każde wgłębienie nałożyć jagód, a brzeg bułeczek posmarować rozbełtanym jajkiem. 

100 g mąki pszennej 
50 g masła 
40 g cukru 
10 g cukru z wanilią 
cukier puder

Mąkę, cukry oraz masło umieścić w misce i rozcierając palcami uformować kruszonkę. Drożdżówki posypać kruszonką, włożyć blachę do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec około 25 minut, aż się zrumienią. Bułeczki podawać posypane cukrem pudrem.

środa, 15 lipca 2020

ucierane ciasto z twarogiem i jagodami


Ucierane ciasto z twarogiem i jagodami, jest puszyste, mięciutkie i doskonale smakuje. W cieście, które można szybko przygotować ucierane ciasto zostało połączone z masą serową o waniliowym aromacie oraz jagodami. 

4 jajka
100 g masła
60 ml oleju
150 g cukru
20 g cukru z wanilią
200 g mąki pszennej
100 g mąki ziemniaczanej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli

W misce ubić miękkie masło z olejem i cukrami, dodawać jajka, jedno po drugim, do połączenia się składników. Do utartej masy dodać przesiane mąki i proszek do pieczenia, wymieszać. Masę wyłożyć w mniejszej formie wyłożonej papierem do pieczenia.

250 g twarogu śmietankowego
2 żółta
50 g cukru
1 łyżka ekstraktu waniliowego
skórka z 1 cytryny
250 g jagód
cukier puder

W misce utrzeć żółtka z cukrem i ekstraktem na puszystą masę, dodać ser, skórkę z cytryny i ubić wszystko razem na gładko. Na ciasto ucierane wyłożone w formie równomiernie wyłożyć masę serową, na ser rozłożyć jagody. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 170º C i piec przez około 50 minut. Wyjąć z piekarnika, przestudzić. Ciasto podawać posypane cukrem pudrem.

poniedziałek, 13 lipca 2020

ensaimada


W lipcowej piekarni Amber słodki wypiek rodem z Majorki. Według źródła pierwsze pisemne wzmianki o ensaimada pochodzą z XVII wieku i wskazują, że była ona pieczona na święta i uroczystości. Zwinięta w kształt ślimaka ensaimada to coś pomiędzy drożdżówką a ciastem francuskim, jest niezwykle delikatna i wręcz rozpływa się w ustach. Ciasto powstaje na bazie mąki, drożdży, wody, jajek, cukru a sekretem jest doskonałej, jakości smalec, od którego zresztą pochodzi nazwa tego wypieku. Saim, po katalońsku oznacza smalec wieprzowy, więc tradycyjne, prawdziwe ensaimada muszą wręcz ociekać tłuszczem, coraz częściej w wypiekach smalec jednak wymienia się na masło. Ten niezwykle prosty przysmak, to jeden z typowych rarytasów Majorki, zwykle serwowany na śniadanie z kawą z mlekiem. Ciasta piecze się w różnych rozmiarach, duże lub małe spiralne ślimaki są zawsze sypane obficie cukrem pudrem. Ensaimada z przepisu z bloga Divina Cocina, jest puszysta i mięciutka i ma listkujące się ciasto z chrupiącą skórką.


250 g mąki pszennej
szczypta soli
80 g wody
1 jajko
80 g cukru
25 g masła
5 g suchych drożdży

W misce ubić jajko z cukrem, dodać połowę mąki ze szczyptą soli i dokładnie wymieszać. W garnuszku do podgrzanej wody dodać drożdże, wymieszać. Następnie wodę z drożdżami dodać do mieszanki jajek i mąki i dokładnie połączyć ze sobą. Dodać pozostałą mąkę i wymieszać, na koniec dodać zmiękczone masło i zagniatać ciasto przez około 15 minut, aż będzie gładkie i elastyczne. Ciasto przełożyć do lekko naoliwionej miski, przykryć ją ściereczką kuchenną i pozwolić mu rosnąć przez około 12 godzin, aż potroi objętość.

175 g masła
cukier puder

Na blacie roboczym posmarowanym olejem rozwałkować ciasto na prostokąt, dobrze rozciągając, aby było bardzo cienkie. Na cieście za pomocą pędzelka rozsmarować rozpuszczone masło, a następnie zwinąć ciasto wzdłuż dłuższego boku. Ciasto ułożyć w kształcie spirali na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, pozostawić do wyrośnięcia. Włożyć blachę do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec około 18 minut, aż się zrumieni. Ensaimadę podawać posypaną cukrem pudrem.
 
 

sobota, 11 lipca 2020

kostka czereśniowa


Kostka czereśniowa, to pyszne ciasto bez pieczenia, przygotowane na bazie biszkoptów, waniliowej panna cotty i galaretki z czereśniami. Ciasto z czereśniami, jest lekkie, szybkie do przygotowania i idealnie nadaje się na letnie podwieczorki.

200 g podłużnych biszkoptów
600 ml śmietany kremówki
140 g cukru
1 laska wanilii
4 łyżeczki żelatyny

Na dnie formy wyłożonej papierem do pieczenia równomiernie wyłożyć biszkopty. Do garnuszka wlać śmietanę, dodać ziarenka z wyskrobane z wanilii, dodać cukier i całość delikatnie podgrzewać, mieszając od czasu, aż cukier się rozpuści, zagotować. Miksturę zdjąć z palnika, dodać żelatynę, dobrze wszystko wymieszać, aż żelatyna się rozpuści. Masę schłodzić w lodówce, a następnie wyłożyć na biszkoptach, odstawić do stężenia.


500 g czereśni
3 galaretki wiśniowe
750 ml wody

Galaretki przygotować według przepisu na opakowaniu, w podanej ilości wody, wystudzić. Na kremie rozprowadzić 1/3 ilości wystudzonej galaretki, schłodzić. Na galaretce ułożyć wydrylowane czereśnie, zalać pozostałą galaretką i całość schłodzić w lodówce.

środa, 8 lipca 2020

tarta z bitą śmietaną i czereśniami


Tarta z bitą śmietaną i czereśniami, wspaniale smakuje i pięknie wygląda. Na tę pyszną tartę składa się kruchy spód, warstwa czereśniowej galaretki, krem z bitej śmietany i pyszne owoce. To najlepszy czas na czereśniowe wypieki. 

200 g mąki pszennej
120 g masła
70 g cukru pudru
30 g mąki ziemniaczanej
1 jajko 
skórka z 1 cytryny
szczypta soli
 
Mąki przesiać na stolnicę i wymieszać z solą i cukrem, skórką startą z cytryny, dodać posiekane masło, jajko i szybko zagnieść ciasto. Ciasto uformować w kulę, zawinąć w folię i chłodzić w lodówce 30 minut. Ciasto wywałkować w formie do tarty, ciasto ponakłuwać widelcem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 25 minut, aż się ładnie zrumieni. Spód ostudzić.


300 g czereśni
80 g cukru
sok z 1/2 cytryny
2 łyżeczki żelatyny

Do garnka włożyć wydrylowane czereśnie, dodać sok z cytryny, cukier i całość zagotowywać. Gotować 10 minut, zestawić z ognia, dodać żelatynę i wymieszać. Galaretkę ostudzić, a następnie wyłożyć na kruchym spodzie. Odstawić do stężenia. 

300 ml śmietany do ubijania
50 g cukru pudru
czereśnie

W misce ubić śmietanę z cukrem na sztywno. Śmietanę równomiernie wyłożyć na galaretce, udekorować czereśniami. Tartę schłodzić w lodówce przed podaniem. 

niedziela, 5 lipca 2020

ucierane ciasto z czekoladą i owocami lata


Ucierane ciasto z czekoladą i owocami lata, o migdałowym aromacie jest delikatne, wilgotne i bardzo aromatyczne. Ciasto jest lekkie, z mąką ziemniaczaną, która sprawia, że ciasto jest mięciutkie i puchate, umili każdy letni podwieczorek. 
 
4 jajka
150 g masła
100 g białej czekolady
80 g cukru
20 g cukru z wanilią
120 g mąki pszennej
60 g mielonych migdałów
30 g mąki ziemniaczanej
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
50 g płatków migdałowych
250 g owoców lata
cukier puder


W garnuszku rozpuścić masło, dodać czekoladę i wymieszać. W misce ubić jajka, dodać masę maślano - czekoladową, cukry, sól i ubić. Do masy wmieszać mąki, mielone migdały oraz proszek do pieczenia. Masę przelać do foremki wysmarowanej masłem, na wierzchu ułożyć równomiernie owoce, całość posypać płatkami migdałowymi. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 170° C i piec około 55 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto podawać posypane cukrem pudrem.

środa, 1 lipca 2020

czekoladowe ciasto na białkach


Ciasto anielskie jest leciutkie jak chmurka i bardzo delikatne, przygotowuje się je z dużej ilości białek, bez dodatku tłuszczu. Czekoladowe ciasto na białkach z czekoladową polewą, to proste i pyszne ciasto, wilgotne w środku, w smaku przypominające słynne brownie. 

13 białek 
115 g mąki pszennej
220 g cukru 

30 g kakao
1/2 łyżeczki soli
1 1/2 łyżeczki winianu potasu

100 g czekolady

W mikserze ustawionym na średnie obroty ubić białka z solą i winianem potasu. Zwiększyć obroty miksera i stopniowo dodawać połowę ilości cukru, ubijać aż piana stanie się sztywna. Do białek dodawać porcjami pozostały przesiany cukier oraz przesianą mąkę i kakao, miksować krótko, tylko do połączenia się składników. Ciasto wyłożyć do formy wysmarowanej masłem, wyrównać wierzch i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 35 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto po upieczeniu ostudzić w formie przez około 60 minut, a następnie wyciągnąć z formy. Ciasto udekorować rozpuszczoną czekoladą.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect