codzienność

poniedziałek, 30 czerwca 2014

tajska zupa z kurczakiem i szparagami


Smaczna, bardzo rozgrzewająca zupa z drobiem i zielonymi szparagami na mleku kokosowym w tajskim stylu, z dodatkiem grzybów shiitake, doprawiona aromatycznymi liśćmi limonki kaffir, limonką, galangalem, papryczką chilli oraz sosem rybnym. Pyszna i bardzo aromatyczna tajska zupa z kurczakiem i szparagami inspirowana przepisem Hani - Kasi



1 pierś z kurczaka
1 cebula
2 łodygi trawy cytrynowej
50 g grzybów shiitake
250 g zielonych szparagów
1 łyżka oleju kokosowego
2 łyżki curry
3 liście limonki kaffir
1 łyżeczka galangalu
1 papryczka chilli
500 ml mleka kokosowego
200 ml bulionu
2 łyżki sosu rybnego
sok z 1 limonka
sól
pieprz
cukier
 
kolendra

W garnku na oleju podsmażyć drobno posiekaną cebulę, dodać pokrojoną w kostkę pierś kurczaka i chwilę smażyć, dodać curry, pokrojoną trawę cytrynową, galangal i dusić razem kilka minut. Do garnka dodać bulion, mleko kokosowe, pokrojone grzyby, drobno pokrojoną papryczkę chilli, liście limonki, sok z limonki oraz sos rybny i całość gotować 20 minut. Do zupy dodać pokrojone szparagi i gotować 2 minuty. Zupę doprawić do smaku solą, pieprzem oraz cukrem. Zupę podawać posypaną natką kolendry

niedziela, 29 czerwca 2014

terrina poziomkowa


Delikatna i bajkowa terrina poziomkowa na bazie kremowego serka z dodatkiem likieru poziomkowego oraz świeżych poziomek, z warstwą pysznej poziomkowej galaretki. Ten mały, bardzo aromatyczny owoc jest idealny do konfitury z poziomek, doskonale sprawdza się w letnich deserach, takich jak semifreddo z poziomkami.


200 g poziomek
1 łyżka soku z cytryny
50 g cukru
1 łyżeczka żelatyny
2 łyżeczki wody

Poziomki zmiksować z cukrem i sokiem z cytryny, dodać rozpuszczoną we wrzącej wodzie żelatynę i zmiksować. Masę wylać do wyłożonej folią spożywczą keksówki, wyrównać powierzchnię. Foremkę wstawić do lodówki by galaretka stężała. 



400 g twarożku naturalnego
3 żółtka
80 g cukru
1 łyżka wody
3 łyżeczki żelatyny
200 ml śmietany kremówki
2 łyżki likieru poziomkowego
250 g poziomek


Żółtka utrzeć z cukrem na puszystą masę, dodać ser oraz likier i dalej ucierać. Następnie powoli dodawać śmietanę, cały czas ubijając. Następnie wmieszać do serowej masy rozpuszczoną we wrzątku żelatynę i jeszcze chwilę ubijać. Masę podzielić na dwie części, do jednej dodać poziomki i delikatnie wymieszać. Część bez poziomek wyłożyć na galaretce, wyrównać powierzchnię. Następnie na tym równomiernie rozsmarować masę z poziomkami. Foremkę ponownie wstawić do lodówki, by masa dobrze stężała. Formę odwrócić do góry dnem i ostrożnie wysunąć na talerz.


sobota, 28 czerwca 2014

frużelina truskawkowa


Frużelina to produkt otrzymany ze świeżych owoców zanurzonych w klarownym, lśniącym żelu. Frużelina truskawkowa z dodatkiem ziarenek z wanilii jest idealna do podjadania prosto ze słoiczka, sprawdza się świetnie jako dodatek do lodów, serników, deserów czy też gofrów. 


600 g truskawek
300 g cukru
2 łyżki skrobi kukurydzianej
2 łyżki wody
sok z 1 cytryny
1 laska wanilii

Truskawki opłukać, odszypułkować, pokroić w ćwiartki, dodać sok z cytryny i ziarenka z laski wanilii, zasypać cukrem i odstawić, aż owoce puszczą sok. Całość zagotować, po czym odstawić bez przykrycia do całkowitego ostudzenia na całą noc. Po tym czasie doprowadzić znowu do wrzenia, gotować kilka minut. Do truskawek dodać rozpuszczoną w wodzie skrobię kukurydzianą, dokładnie wymieszać i gotować, aż masa zgęstnieje. Gorącą frużelinę przełożyć do wypieczonych słoików, szczelnie zakręcić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.

piątek, 27 czerwca 2014

tagliatelle carbonara z zielonymi szparagami


Smakowity przepis na makaron w kremowym sosie carbonara z boczkiem i zielonymi szparagami, pachnącym tymiankiem. Tagliatelle carbonara z zielonymi szparagami przygotowany na podstawie tego przepisu to doskonały pomysł na pyszny posiłek. 


250 g makaronu tagliatelle
250 g zielonych szparagów
2 żółtka
50 g śmietany kremówki
50 g parmezanu
100 g wędzonego boczku
2 łyżki oliwy 
2 gałązki tymianku
pieprz 

Ze szparagów odciąć główki, z łodyżek za pomocą obieraczki do warzyw zrobić cienkie zielone wstążki. Makaron ugotować według przepisu podanego na opakowaniu, na 3 minuty przed końcem gotowania wrzucić do makaronu szparagowe wstążki. Na patelni na oliwie zrumienić pokrojony w słupki boczek, aż będzie chrupiący. Do zrumienionego boczku dodać główki szparagów i podsmażyć, aż lekko się zezłocą i staną chrupiące, całość oprószyć świeżo zmielonym pieprzem. Starty parmezan wymieszać z żółtkami. Makaron i szparagowe wstążki odcedzić na durszlaku, przełożyć na patelnię, dokładnie wymieszać, aby pokrył się oliwą. Patelnię zestawić z ognia, do makaronu dodać posiekany tymianek, śmietaną oraz żółtka z parmezanem i wszystko razem dokładnie wymieszać. Makaron podawać od razu. 



czwartek, 26 czerwca 2014

konfitura rabarbarowa z kwiatami czarnego bzu


Przepyszna, bardzo aromatyczna i prosta do przygotowania konfitura rabarbarowa z kwiatami czarnego bzu. Przepis na konfiturę inspirowaną przepisem Christine Ferber z książki "Le Larousse des confitures" dodaję do akcji Jem kwiaty 2014. 


1000 g rabarbaru
500 g cukru
7 baldachów kwiatów czarnego bzu
125 ml wytrawnego białego wina
sok z 1 cytryny

Rabarbar obrać i pokroić na centymetrowe kawałki, wsypać do miski, dodać sok z cytryny, oderwane od łodyg kwiatki bzu, całość zasypać połową ilości cukru, wymieszać i odstawić na godzinę. Do garnka z grubym dnem wlać wino, wsypać pozostały cukier i całość zagotować. Dodać rabarbar i całość zagotować, po czym odstawić bez przykrycia do całkowitego ostudzenia na całą noc. Po tym czasie doprowadzić znowu do wrzenia, gotować kilka minut i odstawić, powtarzać tak przez co najmniej kilka dni, do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Gorącą konfiturę przełożyć do wypieczonych słoików, szczelnie zakręcić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia. 

środa, 25 czerwca 2014

drożdżowe ślimaczki z truskawkami


Drożdżowe bułeczki ślimaczki wypełnione truskawkami, pieczone z cukrem perlistym to kwintesencja lata. Te pyszne drożdżowe ślimaczki z truskawkami upieczone na podstawie tego przepisu umilą każdy słoneczny dzień.


100 g masła
70 g cukru
250 ml mleka
1 jajko
7 g suszonych drożdży
500 g mąki pszennej



Do miski miksera wlać mleko, dodać rozpuszczone masło, cukier, jajko oraz drożdże i wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do wysmarowanej olejem miski, przykryć ściereczką, odstawić w ciepłe miejsce na około godzinę, aż ciasto podwoi swoją objętości. 


300 g truskawek

Obrane truskawki, pokroić na kawałki. Ciasto drożdżowe przełożyć na oprószony mąką blat i rozwałkować na kwadrat o bokach około 30 centymetrów. Na wierzchu rozłożyć truskawki. Ciasto zwinąć jak roladę i pociąć ostrym nożem na kawałki, które układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia zachowując odstępy. Bułeczki przykryć ściereczką i odstawić do ponownego wyrośnięcia na około 30 minut.



1 jajko
cukier perlisty

Przed pieczeniem posmarować bułeczki rozbełtanym jajkiem i posypać cukrem perlistym. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 25 minut, aż się zrumienią. 




wtorek, 24 czerwca 2014

konfitura truskawkowa z różą


Konfitura truskawkowa wzbogacona aromatyczną różą to wyśmienite połączenie. Nie będziecie mogli się jej oprzeć, jest doskonała do podjadania prosto ze słoiczka, idealna będzie do omletów i naleśników, a rogaliki z jej udziałem będą wyjątkowe. Przepis na bardzo aromatyczną konfiturę truskawkową z różą dodaję do akcji Jem kwiaty 2014. 


1200 g truskawek
400 g cukru

sok z 1 cytryny
50 g płatków róży cukrowej



Truskawki opłukać, odszypułkować, pokroić w ćwiartki, dodać sok z cytryny, zasypać cukrem i odstawić, aż owoce puszczą sok. Całość zagotować, po czym odstawić bez przykrycia do całkowitego ostudzenia na całą noc. Po tym czasie doprowadzić znowu do wrzenia, gotować kilka minut i odstawić, powtarzać tak przez co najmniej kilka dni, do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Na koniec dodać oczyszczone płatki róż, wymieszać i całość gotować jeszcze kilka minut. Gorącą konfiturę przełożyć do wypieczonych słoików, szczelnie zakręcić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.

poniedziałek, 23 czerwca 2014

szparagi z szynką dojrzewającą i jajkiem w koszulce


Pyszne i bardzo proste do przygotowania zielone szparagi z szynką dojrzewającą i jajkiem w koszulce podane w towarzystwie rukoli oraz ziołowego winegretu na bazie oliwy, świeżej bazylii i oregano.


300 g zielonych szparagów
2 jajka
3 łyżki octu winnego
4 plastry szynki dojrzewającej
90 g rukoli
2 gałązki bazylii
2 gałązki oregano
4 łyżki oliwy
sól
pieprz


Zagotować wodę, posolić, wrzucić obrane szparagi i gotować do jędrności. Ugotować jajka w koszulkach w delikatnie wrzącej wodzie z dodatkiem octu. Gotować 3 minuty, żeby żółtko było miękkie w środku lub 5 minut, by było bardziej ścięte. Drobno posiekane zioła wymieszać z oliwą, doprawić do smaku solą oraz pieprzem. Ugotowane i odcedzone szparagi wyłożyć na talerze razem z rukolą i plastrami szynki. Na wierzch ułożyć jajko. Całość polać ziołowym winegretem. 

niedziela, 22 czerwca 2014

odwracane ciasto z jagodami i syropem z kwiatów czarnego


Pyszne, bardzo delikatne migdałowe ciasto z jagodami aromatyzowanymi syropem z kwiatów czarnego bzu. To odwracane jagodowe ciasto jest bardzo długo wilgotne i zachowuje świeżość. Odwracane ciasto z jagodami i syropem z kwiatów czarnego bzu upieczone na podstawie przepisu Signe Johansen z książki "Scandilicious Baking" dodaję do akcji Jem kwiaty 2014.


400 g jagód
50 ml syropu z kwiatów czarnego bzu

 
W tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia równomiernie rozłożyć jagody wymieszane z syropem z kwiatów czarnego bzu. 


4 jajka
180 g cukru
50 ml syropu z kwiatów czarnego bzu
125 g mąki pszennej
125 g mielonych migdałów
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
125 g masła
125 g jogurtu naturalnego
  
Wymieszać mąkę, z mielonymi migdałami, solą oraz proszkiem do pieczenia. W misce ubić jajka z cukrem oraz syropem na jasną, puszystą masę. Do masy dodać rozpuszczone i ostudzone masło oraz połowę ilości suchych składników i wszystko razem zmiksować. Następnie dodać pozostałe suche składniki, jogurt i całość dokładnie ubić. Ubitą masę delikatnie wylać na jagody, ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 170° C na około 45 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Po upieczeniu wyjąć tortownicę z piekarnika i odstawić na około 10 minut. Następnie zdjąć obręcz i ciasto odwracając wyłożyć na talerz. 



sobota, 21 czerwca 2014

panna cotta z hibiskusowym rabarbarem


Idealnie kremowy deser o waniliowej nucie, podany w towarzystwie rabarbaru o głęboko czerwonym kolorze i pięknym kwiatowym zapach hibiskusa. Deser jest bardzo prosty do przygotowania i nie wymaga wielu składników, najlepiej przygotować go dzień przed podaniem, by miał właściwą konsystencję. Przepis na panna cottę z hibiskusowym rabarbarem inspirowaną tym przepisem dodaję do akcji Jem kwiaty 2014.


3 łyżki suszonych kwiatów hibiskusa
3/4 szklanki wody
1/2 szklanki cukru
1/2 laski wanilii 
300 g rabarbaru

Kwiaty hibiskusa zalać wrząca wodą i odstawić na kilka minut, następnie kwiaty odcedzić przez sitko, a do płynu dodać cukier oraz ziarenka z laski wanilii. Całość zagotować, dodać pokrojony na centymetrowe kawałki rabarbar i gotować około 10 minut, aż rabarbar zmięknie. Całość dobrze ostudzić.  


250 ml mleka
250 ml śmietany kremówki
50 g cukru
1 laska wanilii
2 listki żelatyny 

Do garnuszka wlać mleko i kremówkę, dodać cukier oraz nasionka z laski wanilii. Całość delikatnie podgrzewać, mieszając od czasu, aż cukier się rozpuści, zagotować. Listki żelatyny namoczyć przez 5 minut w misce z zimną wodą. Miksturę zdjąć z palnika, dodać odciśniętą z wody żelatynę, dobrze wszystko wymieszać, aż żelatyna się rozpuści. Do przygotowanych pojemniczków rozdzielić mieszankę, przykryć folią spożywczą i schłodzić przez noc. Deser podawać z hibiskusowym rabarbarem.





piątek, 20 czerwca 2014

szparagi z sosem pomarańczowym


Pyszne i bardzo proste szparagi z sosem pomarańczowym podane w towarzystwie estragonu.  

500 g szparagów
1 pomarańcza
3 żółtka
50 g masła
2 gałązki estragonu
sól
pieprz
cukier

Zagotować wodę w dużym garnku i obficie posolić. Oczyść szparagi i wrzuć do wrzątku. Gotować szparagi około 10 minut, aż lekko zmiękną. Szparagi osączyć na sicie. W garnku podgrzać masło i sok z pomarańczy, często mieszając. W misce ubić żółtka ze szczyptą soli na puszystą pianę, cały czas ubijając dodać gorącą zawartość garnka, połączyć całość i przelać z powrotem do garnka. Masę ponownie podgrzać, cały czas mieszając, aż zgęstnieje. Sos doprawić do smaku solą, pieprzem oraz cukrem. Szparagi wyłożyć na talerz, polać sosem i posypać posiekanym estragonem. 

czwartek, 19 czerwca 2014

nalewka z kwiatów czarnego bzu


Ludowa medycyna przypisywała kwiatom i owocom czarnego bzu silne działanie, warto więc przyrządzić z jej kwiatów smaczną nalewkę, która w dodatku pomoże w przypadku grypy czy przeziębienia. Przepis na nalewkę z kwiatów czarnego bzu przygotowaną na podstawie książki Małgorzaty Caprari, zwaną jako łzy chrabąszcza dodaję do akcji Jem kwiaty 2014.


25 baldachów kwiatów czarnego bzu
500 ml wody
350 g cukru
2 cytryny
500 ml spirytusu


Z cukru i wody przygotować gęsty syrop, odstawić do ostygnięcia. Do wyparzonego słoja włożyć kwiaty bzu, przekładając je plasterkami cienko pokrojonej cytryny. Całość zalać syropem, a następnie słój przykryć jałową gazą i odstawić w ciepłe, nasłonecznione miejsce na 10 dni. Po tym czasie sok bzowo - cytrynowy przelać przez sito wyłożone kilkakrotnie złożoną gazą, dodać spirytus i sok wyciśnięty z drugiej cytryny, dobrze wymieszać. Nalewkę przelać do wyparzonych butelek i odstawić na miesiąc w ciemne miejsce, co jakiś czas należy potrząsnąć butelkami. Następnie pozostawić nalewką na dwa tygodnie do sklarowania, wreszcie ostrożnie zlać nalewkę znad osadu, a sam osad przefiltrować i dodać do nalewki. Nalewkę można pić bezpośrednio po przygotowaniu, jednak warto poczekać przynajmniej miesiąc, aż nabierze wspaniałego aromatu.
 

środa, 18 czerwca 2014

powidła truskawkowe z płatkami róż


Powidła według źródła to przetwór owocowy zwykle wykonywany ze śliwek, prażonych w kotłach przez wiele dni, co zwiększa gęstość, poprawia smak powideł oraz przedłuża okres przechowywania. Powidła w porównaniu do dżemów, konfitur i marmolad mają największą zawartość owoców, dopuszczalny jest również niewielki dodatek cukru. Oprócz klasycznych powideł śliwkowych istnieją także powidła wiśniowe, morelowe, brzoskwiniowe, aroniowe, dyniowe, powidła z czerwonej cebuli, winogronowe, gruszkowe oraz przepyszne powidła truskawkowe z płatkami róż. Przepis dodaje do akcji Jem kwiaty 2014. 


5000 g truskawek
200 g cukru
50 g płatków róży cukrowej
2 łyżki likieru truskawkowo - różanego


Oczyszczone truskawki wsypać do garnka o grubym, szerokim dnie i powoli zagotować. Odlać powstały sok, a garnek z truskawkami wstawić do piekarnika nagrzanego do 120° C na 60 minut. Po tym czasie odstawić bez przykrycia do całkowitego ostudzenia na całą noc. Po tym czasie znowu wstawić do piekarnika nagrzanego do 120° C na 60 minut. Proces ten powtarzać tak przez co najmniej kilka dni, do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Przed ostatnim pieczeniem wsypać do truskawek cukier i oczyszczone płatki róż, dobrze wymieszać i ponownie wstawić do piekarnika na 60 minut.  Na koniec dodać alkohol, zagotować i przełożyć gorące powidła do wypieczonych słoików, szczelnie zakręcić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia. 



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect