codzienność

wtorek, 30 marca 2021

babka na lievito madre z kumkwatami

Babka na lievito madre z kumkwatami, to idealne ciasto na wielkanocny stół, aby podkreślić jej wielkanocny charakter można ją upiec w kształcie gołębicy, tak jak Colomba Pasquale. Babka z przepisu z Profumo Di Lievito jest wspaniała w smaku, bardzo bogata w składniki, przed pieczeniem dekorowana migdałowym lukrem, migdałami i perlistym cukrem. Babka jest cudownie aromatyczna dzięki dodatkowi wanilii, kandyzowanych kumkwatów oraz skórki pomarańczowej. Ważne jest, aby nie spieszyć się w przygotowywaniu babki, pozwolić aby dobrze wyrosła, a po upieczeniu poczekać z jedzeniem gdy zawinięta w celofan, dojrzewa i nabiera aromatu.

110 g lievito madre
355 g mąki pszennej
100 g cukru pudru
90 g masła
1 jajko
3 żółtka
145 g wody 

Do misy miksera wlać letnią wodę dodać lievite madre, odrobinę cukru i wymieszać, odstawić. Dodać jajko i tyle mąki, ile potrzeba, aby uformować ciasto. Następnie dodawać kolejno pojedyncze żółtka, odrobinę cukru i mąki, cały czas wyrabiając ciasto, upewniając się, że wszystkie trzy składniki są zużyte w tym samym czasie, a ciasto jest gładkie przed następnym dodaniem składników. Na samym końcu cały czas wyrabiając dodawać w kawałkach niezbyt miękkie masło. Ciasto wyrabiać mikserem, aż masa będzie gładka i połyskowa. Miskę przykryć folią i odstawić na co najmniej 12 godzin w temperaturze pokojowej.

125 g migdałów
1 gorzki migdał
220 g cukru
120 g białek
25 g mąki ziemniaczanej 

Do miski wsypać migdały zmiksowane na mąkę, dodać pozostałe składniki i całość ubić. Masę przełożyć do pojemnika, zamknąć szczelnie i odstawić na noc w chłodne miejsce.

30 g masła
15 g miodu
30 g białej czekolady
skórka z 1 pomarańczy
1 laska wanilii 

W rondelku rozpuścić masło, dodać miód, wymieszać. Dodać ziarenka wyskrobane z laski wanilii, posiekaną czekoladę oraz skórkę startą z pomarańczy i wymieszać do całkowitego rozpuszczenia. 

ciasto wieczorne
165 g mąki pszennej
115 g masła
120 g cukru pudru
1 jajko
5 żółtek
30 g wody
4 g soli
110 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
110 g dżemu z kumkwatów z wanilią

Do misy miksera włożyć ciasto wieczorne, wyrobić kilka razy na 1 prędkości, dodać odrobinę cukru, wodę i wyrabiać ciasto. Następnie dodawać kolejno pojedyncze żółtka, odrobinę cukru i mąki, cały czas wyrabiając ciasto, upewniając się, że wszystkie trzy składniki są zużyte w tym samym czasie, a ciasto jest gładkie przed następnym dodaniem składników. Do ostatniego żółtka dodać również sól. Następnie cały czas wyrabiając dodawać w kawałkach miękkie masło i emulsję z białej czekolady. Ciasto wyrabiać aż będzie gładkie i błyszczące. Na samym końcu wmieszać do ciasta kandyzowaną skórkę pomarańczową oraz kumkwaty. Ciasto wyłożyć na natłuszczony blat, podzielić na dwie części, pozwolić im odpocząć 30 minut. Każdy kawałek ciasta wyrobić i kolejny raz odłożyć na 30 minut. Po tym czasie ciasta wyłożyć do foremek, przykryć folią i odstawić w temperaturze pokojowej, aż ciasto zwiększy trzykrotnie swoją objętość. 

30 g cukru perlistego
30 g migdałów 

Lukier z białek przełożyć do woreczka z prostą tylką. Na powierzchni ciasta w każdej z foremek wylać paskami likier z woreczka, aż pokryje całą powierzchnię, posypać cukrem perlistym i ułożyć migdały. Foremki wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec babki około 40 minut, sprawdzić patyczkiem czy ciasto jest suche. Babki wyciągnąć z piekarnika, odwrócić za pomocą patyczków do szaszłyków bądź szpikulców do góry dnem i pozwolić ciastu stygnąć przez 24 godziny. Babki przechowywać w celofanowej torbie przez co najmniej tydzień, aż nabiorą aromatu.

sobota, 27 marca 2021

czekoladki kokosowe


Otwarte czekoladki ze krem z drobinkami kokosa, który w smaku przypomina wnętrze popularnych czekoladowych pralinek, rozpływają się w ustach i z pewnością zaspokoją ochotę na coś słodkiego. Czekoladki kokosowe sprawdzą się, jako małe co nieco do świątecznej kawy lub jako dekoracja do wypieków wielkanocnych.

60 g wiórków kokosowych 
75 g cukru
110 g mleka w proszku
100 ml mleka
50 ml śmietany kremówki
50 g białej czekolady
1 żółtko
40 g masła 
25 ml likieru kokosowego

W blenderze zmiksować wiórki kokosowe z mlekiem, śmietaną i likierem na gładką masę. W garnuszku rozpuścić masło, dodać połamaną czekoladę, cukier i mieszać, do rozpuszczenia się składników, wtedy dodać żółtko i całość gotować przez minutę na małym ogniu cały czas mieszając. Do lekko przestudzonej masy dodać mleko w proszku i zmiksować. Następnie do masy dodać zmiksowane wiórki kokosowych ze śmietaną i mlekiem i całość zmiksować na gładką masę. Masę ostudzić. 

200 g białej czekolady
czerwony barwnik spożywczy

Czekoladę drobno posiekać. Do miski włożyć 2/3 ilości czekolady, miskę umieścić na garnku z lekko gotującą się wodą, tak by dno miski nie dotykało wody. Cały czas mieszając, rozpuścić czekoladę, doprowadzając ją do temperatury około 45º C. Zdjąć miskę z garnka i dodać pozostałą czekoladę, cały czas mieszać masę, aż czekolada rozpuści się i osiągnie temperaturę około 31º C. Część czekolady wymieszać z barwnikiem i rozsmarować ją na dnie i bokach foremki, pozostałą częścią czekolady napełnić foremki do czekoladek, dokładnie rozsmarować na dnie i bokach foremek, odstawić w chłodne miejsce na 15 minut. Czekoladowe skorupki napełnić kremem kokosowym tak by wypełnił w całości otwory w foremce. Czekoladki odstawić do wystudzenia, a następnie wyjąć z foremek.

środa, 24 marca 2021

sernik wiedeński


Sernik wiedeński z przepisu z książki "Kuchnia warszawska" jest pyszny, aksamitnie kremowy i szybko go można upiec. Ten tradycyjny sernik jest idealny na święta i rodzinne uroczystości.

200 mąki pszennej
80 g cukru pudru
125 g masła
2 żółtka
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Z podanych składników zagnieść kruche ciasto. Ciasto wyłożyć w mniejszej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec około 15 minut. Blachę ze spodem wyjąć. 

600 g twarogu sernikowego
180 g cukru pudru
20 g cukru z wanilią
10 jajek
100 g masła

W misce utrzeć twaróg z cukrem, cały czas ucierając dodawać kolejno 6 jajek oraz 4 żółtka oraz stopione masło. Z pozostałych białek ubić w misce pianę, dodając do nich cukier z wanilią. Białka delikatnie wmieszać do masy serowej. Na spodzie równomiernie wyłożyć masę. Ciasto ponownie wstawić do piekarnika i piec około 40 minut. 

200 g cukru pudru
sok z 1/2 cytryny

Ostudzony sernik polukrować lukrem, zrobionym z cukru i soku z cytryny.

niedziela, 21 marca 2021

ciasto marchewkowe z majonezem i kremem krówkowym


Ciasto marchewkowe z majonezem i kremem krówkowym, z przepisu bloga Mała Cukierenka, jest wilgotne, aromatyczne, kremowe i przepyszne. W tym cieście smaki wspaniale się ze sobą łączą, a ciasto jest proste w przygotowaniu i wspaniale prezentuje się na stole.

4 jajka 
180 g cukru
200 g majonezu
270 g mąki pszennej 
30 g kakao 
2 łyżeczki proszku do pieczenia
220 g marchewki
szczypta soli

W misce ubić białka z solą na sztywną pianę. Ciągle ucierając dodać cukier i mieszać, aż masa stanie się gęsta i lśniąca. Następnie dodać żółtka i dalej mieszać mikserem na jasną, kremową masę. Do jajecznej masy dodać majonez i ubić. Następnie wmieszać delikatnie do ciasta przesianą mąkę z kakao oraz proszkiem do pieczenia. Na samym końcu dodać startą na drobnej tarce marchewkę i wymieszać. Ciasto wyłożyć do mniejszej blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Foremkę włożyć do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 40 minut i piec, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto ostudzić a następnie przekroić w poprzek na dwie części. 


250 g mascarpone
150 ml śmietany do ubijania
300 g masy kajmakowej

W misce ubić mascarpone ze śmietaną na gładko, dodać masę kajmakową i ubić. 

150 ml wody
sok z 1/2 cytryny

W garnuszku wymieszać gorącą wodę z sokiem z cytryny. Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia ułożyć pierwszy blat, skropić go 1/2 ilości nasączenia, na wierzchu wyłożyć krem. Przykryć drugim blatem, skropić. Blachę z ciastem odstawić do schłodzenia. 

250 ml śmietany do ubijania
150 g czekolady

Do garnka wlać śmietanę, zagotować. Zestawić z ognia, dodać czekoladę i mieszać, aż się rozpuści. Śmietanę z czekoladą odstawić do lodówki na noc do schłodzenia. Po tym czasie w misce ubić śmietanę z czekoladą na sztywno. Na ciasto równomiernie krem, ciasto schłodzić ponownie. Udekorować dowolnie. 

czwartek, 18 marca 2021

dżem z kumkwatów z wanilią

 
Owoce kumkwatu mają swoje korzenie w odległych Chinach. Z biegiem czasu zaczęto uprawiać je także w okolicach Etny ze względu na doskonałe warunki. Owoce kumkwatu są niezwykle intensywne i aromatyczne w smaku. Charakteryzują się kontrastem pomiędzy słodką, delikatną skórką a gorzkim miąższem. Cienka, aromatyczna skórka doskonale równoważy gorzkość miąższu. W procesie produkcji dżemu z kumkwatów z wanilią, aromat owoców wydobywany jest poprzez kandyzowanie ich w syropie cukrowym z sokiem z pomarańczy, dzięki temu owoce stają się miękkie i zarazem chrupiące. Wspaniały i bardzo aromatyczny dżem, jest idealnym dodatkiem do deserów, serów oraz pieczywa.


250 g kumkwatów
125 g cukru
125 ml wody
1 laska wanilii
1 pomarańcza

Kumkwaty pokroić na plasterki, wyciągnąć z nich pestki. W garnku zagotować wodę z cukrem oraz z sokiem z pomarańczy, dodać kumkwaty oraz przeciętą wzdłuż laskę wanilii. Całość zagotować, po czym odstawić bez przykrycia do całkowitego ostudzenia na całą noc. Powtarzać tak przez co najmniej kilka dni, do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Gorącą konfiturę przełożyć do wypieczonych słoików, szczelnie zakręcić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.

poniedziałek, 15 marca 2021

ciasto z żurawiną i masą cynamonową

W marcowej piekarni Amber gości bardzo ciekawe ciasto z żurawiną i masą cynamonową, na słodkim zakwasie lievito madre. Ciasto z przepisu Gucia jest mięciutkie, pyszne i pięknie pachnie. Do przygotowania ciasto potrzebne jest lievito madre. 

25 g zakwasu pszennego
25 g mąki pszennej
12 g wody
1/8 łyżeczki miodu

1 dzień wieczorem – dobrze wymieszać wszystkie składniki, przykryć i odstawić w temperaturze pokojowej.

25 g ciasta z 1 dnia
25 g mąki pszennej
12 g wody

2 dzień rano – ciasto dobrze wymieszać z pozostałymi składnikami i odstawić w temperaturze pokojowej do wieczora.

50 g ciasta z 2 dnia rano
50 g mąki pszennej
25 g wody

2 dzień wieczór – ciasto dobrze wymieszać z pozostałymi składnikami i odstawić w temperaturze pokojowej do następnego ranka. Levito madre można teraz używać do pieczenia. Jeśli potrzeba więcej lievito madre, należy dostosować ilości zgodnie z podstawowym przepisem. Pozostałe aktywne lievito madre, można przechowywać w lodówce jak zakwas, należy je jednak regularnie dokarmiać co 4 dni.

150 g lievito madre
750 g mąki pszennej
250 ml mleka
3/4 szklanki cukru
3 jajka
1 żółtko
100 g masła
100 ml oleju
150 g suszonej żurawiny
szczypta soli
skórka z 2 pomarańczy

W misce wymieszać lievito madre w ciepłym mleku. Żurawinę włożyć do garnuszka i zalać gorącą wodą. W misie robota utrzeć jajka i żółtko z cukrem do białości. Dodać rozpuszczony zakwas, startą skórkę z pomarańczy, mąkę i sól, wyrobić do dobrego połączenia składników i następnie powoli dodawać rozpuszczone masło, a następnie olej. Wyrabiać ciasto około 6 minut na 1 prędkości i 6 minut na 2. Następnie dodać do ciasta odcedzoną i oprószoną mąkę żurawinę, jeszcze chwilkę wyrabiać na 1 prędkości, aż żurawina rozłoży się równomiernie w całym cieście. Ciasto przełożyć do miski, przykryć folią spożywczą i pozostawić do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.

1 łyżka masła
4 łyżki cukru muscovado
3 łyżki cynamonu
1 jajko

W misce wymieszać miękkie masło z cukrem i cynamonem. Wyrośnięte ciasto wyjąć na blat, odgazować i rozciągnąć na prostokąt, posmarować masą cynamonową i bardzo ściśle zwinąć. Wałek podzielić na porcje odpowiadające foremkom. Ciasto ułożyć w foremkach wyłożonych papierem do pieczenia, przykryć folią spożywczą i pozostawić do wyrośnięcia na około 3 godziny. Wyrośnięte ciasto posmarować rozmąconym jajkiem. Foremki włożyć do piekarnika nagrzanego do 170° C na około 40 minut i piec, aż ciasto się ładnie zrumieni, a patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. 

 

czwartek, 11 marca 2021

pieczone przepiórki z boczkiem


Mięso przepiórki ma delikatny smak i wyjątkowy aromat, jest też bardzo dobrym sposobem na urozmaicenie tradycyjnych dań. Przepiórkę łatwo przygotować i uświetni ona najbardziej wykwintny obiad. Przepiórki dobrze smakują doprawione ziołowym masłem i obłożone wędzonym boczkiem. Pieczone przepiórki z boczkiem można podać w każdym towarzystwie, by podkreślić ich wspaniały smak czasem wystarczy tylko lekka sałatka oraz pieczone i gotowane warzywa. 

6 przepiórek
100 g wędzonego boczku
100 g masła
2 ząbki czosnku
2 gałązki szałwii
2 gałązki rozmarynu
2 gałązki tymianku
sól
pieprz

W miseczce wymieszać masło z posiekanymi czosnkiem oraz ziołami, doprawić solą oraz pieprzem. Przepiórki nafaszerować masłem pod skórkę oraz do środka, związać nóżki. Z wierzchu doprawić pieprzem i owinąć każdą pokrojonym na plasterki boczkiem. Przepiórki ułożyć w naczyniu do zapiekania, włożyć do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec przez około 60 minut, aż się ładnie zrumienią.

poniedziałek, 8 marca 2021

babka z marmoladą cytrynową


Kobieto! puchu marny! ty wietrzna istoto!
Postaci twojej zazdroszczą anieli,
A duszę gorszą masz, gorszą niżeli!...
Przebóg! tak ciebie oślepiło złoto!
I honorów świecąca bańka, wewnątrz pusta!
Bodaj!... Niech, czego dotkniesz, przeleje się w złoto;
Gdzie tylko zwrócisz serce i usta,
Całuj, ściskaj zimne złoto!
Adam Mickiewicz
Dziady

Puszyste i bardzo wilgotne ciasto na oleju z dodatkiem śmietany, aromatyzowane marmoladą cytrynową. Babka z marmoladą cytrynową, jest pyszna, bardzo wilgotna i szybka do przygotowania.

300 g mąki pszennej
160 g cukru
250 ml oleju
4 jajka
200 g śmietany
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
300 g marmolady cytrynowej

W misce utrzeć jajka z cukrem, powoli wlewać olej i ubijać, aż masa będzie puszysta. Dodać śmietanę oraz marmoladę i ubić, następnie dodać przesianą mąkę i kakao, sodę, sól i wszystko razem wymieszać. Wlać masę do formy babkowej wysmarowanej masłem i wyspanej mąką, wygładzić. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 170° C i piec przez około 60 minut, sprawdzić patyczkiem, czy ciasto jest suche. 
 

czwartek, 4 marca 2021

maślane ciasteczka z cytronem

Cytron według źródła, to gatunek roślin wieloletnich z rodziny rutowatych i prawdopodobnie pochodzi z podnóża Himalajów. Rozprzestrzeniony już w starożytności do Chin i Europy. Osiąga bardzo duże rozmiary, a w kuchni wykorzystywany jest jako dodatek do ciast i ciasteczek, czy też jako dodatek do sałatek. Maślane ciasteczka z cytronem, upieczone na podstawie tego przepisu, są proste w przygotowaniu i zachwycają od pierwszego kęsa swoją miękkością oraz smakiem.

 
280 g mąki tortowej
100 g masła
90 g cukru
1 cytron
1 jajko
1 łyżeczka proszku do pieczenia
50 g cukru pudru

W misce ubić miękkie masło z cukrem, kiedy masa będzie jednolita i puszysta dodać jajko, a następnie startą skórkę cytronu i sok wyciśnięty z owocu, ubić. Następnie dodać przesianą mąkę i proszek do pieczenia i całość dokładnie wymieszać. Ciasto zawinąć w folię spożywczą i odłożyć do lodówki na co najmniej godzinę. Ze schłodzonego ciasta uformować małe kulki, a następnie każdą kulkę ciasta obtoczyć w cukrze pudrze. Ciastka układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec około 15 minut w temperaturze 180º C.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect