codzienność

wtorek, 21 lutego 2023

bunuelos


Bunuelos, to smażone krążki, znane niemalże w całej Ameryce Łacińskiej, podawane w okresie Świąt Bożego Narodzenia i karnawału. Ten słodki przysmak, jest spory, słodki z widocznymi bąblami, podaje się go posypanego cukrem z cynamonem, polanego syropem z cukru trzcinowego lub miodem. Bunuelos usmażone na podstawie przepisu z bon appetit, są fantastycznie chrupiące i przepięknie się listkują, można je podać z towarzystwie gorącej czekolady.

3 szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka soli
110 g smalcu
1 szklanka wody
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
olej do smażenia
cukier puder
cynamon

Do misy malaksera wsypać mąkę pszenną, proszek do pieczenia i sól, zmiksować do połączenia. Dodać pokrojony w kostkę i zimny smalec, zmiksować do momentu, aż ciasto zacznie przypominać mokry piasek. Następnie cały czas miksując powoli dodać wodę, ekstrakt, aż ciasto utworzy kulę. Ciasto wyłożyć na blat, pozagniatać ręcznie około minuty, do otrzymania gładkiego ciasta. Odłożyć pod przykryciem na 30 minut, aby ciasto zmiękło. Po tym czasie z ciasta odrywać nieduże kawałki i formować z nich kulki, każdą kulkę rozwałkować na bardzo cienki placek. Placki smażyć w tłuszczu rozgrzanym do 175º C na rumiano z obu stron po czym wykładać na papierowy ręcznik do odsączenia z nadmiaru tłuszczu. Bunuelos podawać posypane cukrem pudrem z cynamonem.

czwartek, 16 lutego 2023

yum yums


Yum yums, to smażone ciastka ze Szkocji, krzyżówka croissanta z pączkiem. Ciastka są chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku, ciasto delikatnie się listkuje, a kształtem przypomina warkocze. Aby usmażyć te karnawałowe słodkości, ważna jest technika przygotowania ciasta. Masło należy dodać ciasta w kawałkach, zagnieść tak aby nadal było widoczne, a następnie składać czyli laminować ciasto, aby wtłoczyć w nie więcej powietrza, co nada im lekkości. Pyszne yum yums zostały przygotowane według przepisu James Mortona z książki "Brilliant bread".

500 g mąki pszennej
14 g suchych drożdży
30 g cukru
100 g masła
250 ml wody
1 jajko
szczypta soli
olej do smażenia

Do naczynia przesiać mąkę pszenną, cukier, sól, drożdże i wymieszać. Dodać pokrojone w kostkę masło i delikatnie wymieszać, tak aby było widoczne. Dodać wodę i roztrzepane jajko, wymieszać do połączenia w kulę, nie wyrabiać, masło nie powinno zespolić się z ciastem. Ciasto owinąć folią, odłożyć na 30 minut w ciepłe miejsce, do momentu, aż lekko wyrośnie. Po tym czasie ciasto rozwałkować na duży prostokąt, lekko podsypując mąką stolnicę i wałek. Ciasto wałkować w taki sposób, by dłuższe boki były na górze i dole ciasta, naprzeciw ciebie, a krótsze po bokach. Unieść końce krótszych boków i założyć je do środka. Następnie całość złożyć jak książkę, na pół. Cały proces wałkowania i składania powtórzyć do 4 razy, aż widoczne kawałki masła znikną. Złożone ciasto owinąć folią spożywczą, włożyć do lodówki na 30 minut, by ciasto odpoczęło. Po tym czasie ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować na duży prostokąt o grubości około 10 minimetrów i pociąć w paski, każdy o szerokości około 2 centymetrów. Zaplatać po 2 paski razem, złączyć końce. Następnie zapleciony pasek podzielić na mniejsze części. Zakręcone yum yumsy odłożyć w ciepłe miejsce pod przykryciem na godzinę, aż podwoją objętość. Wyrośnięte pączki smażyć w tłuszczu rozgrzanym do 175º C na rumiano z obu stron po czym wykładać na papierowy ręcznik do odsączenia z nadmiaru tłuszczu.

45 ml wody
250 g cukru pudru

Cukier puder utrzeć do białości i gładkości z wodą, a następnie maczać pączki w lukrze.

poniedziałek, 13 lutego 2023

mini boulles na zakwasie


Lutowa piekarnia Amber piecze pyszne mini boulles na zakwasie, z przepisu z bloga weekend bakery. Aby upiec te pyszne chlebki z chrupiącą skórką i miękkim miękiszem, ich pieczenie należy rozłożyć w czasie.

100 g mąki pszennej
80 g mąki pełnoziarnistej
106 g wody

W misce połączyć w kulę podane składniki. Umieścić kulę ciasta w misce i przykryć folią spożywczą i pozostawić do wyrośnięcia na 12 godzin w temperaturze pokojowej.

cały zaczyn
720 g mąki pszennej
470 g wody
15 g soli

W misce rozpuścić zakwas w wodzie, aby ułatwić połączenie składników. Umieść zakwas i mąkę w misce miksującej i dodać 2/3 wody. Zacząć mieszać i stopniowo dodawać resztę wody i pozwolić, aby ciasto się połączyło. Pozostawić w misce do mieszania, przykryć i pozostawić na 30 minut. Ten proces nazywa się autolizą. Po fazie autolizy równomiernie rozprowadzić sól na wierzchu ciasta i ugniatać przez kolejne 5 minut. Ciasto przełożyć do wysmarowanej tłuszczem miski i odstawić na 50 minut. Po tym czasie wyjąć ciasto z miski na stolnicę oprószonej mąką i rozciągnąć je i złożyć. Przełożyć do miski, przykryć, odstawić na 50 minut. Po tym czasie ponownie przenieść na oprószoną mąką powierzchnię roboczą, ponownie rozciągnąć i złożyć, przełożyć do miski, przykryć i ponownie odstawić na 50 minut. Następnie wyłożyć ciasto na blat posypany mąką i podzielić ciasto na 6 równych części i uformować bułki. Ułożyć je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć i pozostawić do wyrośnięcia na 50 minut. Blachę umieścić w naparowanym piekarniku nagrzanym do 235º C i piec chlebki przez około 25 minut.


Mini boulles na zakwasie na blogach:

czwartek, 9 lutego 2023

pączki z ajerkoniakiem


Pączki z ajerkoniakiem na podstawie przepisu z bloga Moje Wypieki, są fantastyczne w smaku. Pączki są puszyste, nadziane pysznym budyniem z ajerkoniakiem i oblane ajerkoniakowym lukrem, to pączki dla dorosłych, gdyż alkohol jest wyraźnie wyczuwalny.

350 ml mleka
250 ml ajerkoniaku
6 żółtek
80 g cukru
35 g mąki pszennej
35 g skrobi ziemniaczanej

Mleko doprowadzić do wrzenia, odstawić na bok, wymieszać z ajerkoniakiem. W miseczce utrzeć cukier z żółtkami do białości, wsypać mąkę, skrobię i dalej miksować, aż do uzyskania gładkiej pasty. Pastę wlać do mleka z ajerkoniakiem, wymieszać do rozpuszczenia grudek. Postawić na ogień i zagotować, cały czas mieszając łyżką. Od momentu zagotowania gotować około minuty, mieszając, aż budyń zgęstnieje i wyraźnie zabulgocze. Przełożyć do miseczki, przykryć folią spożywczą, w taki sposób, by dotykała ona budyniu, odstawić do całkowitego wystudzenia.

550 g mąki pszennej
30 g drożdży
250 ml mleka
2 jajka
2 żółtka
70 g cukru
szczypta soli
80 g masła
1 łyżka ekstraktu waniliowego
olej do smażenia

W misce w ciepłym mleku rozpuścić drożdże, dodać odrobinę mąki i cukru, wymieszać dokładnie, aby nie było grudek, aż powstanie masa o gęstości śmietany. Rozczyn odstawić na kilka minut, aż zacznie pracować. Do zaczynu dodać mąkę, cukier, żółtka, jajka, stopione i ostudzone masło, ekstrakt waniliowy oraz sól i całość wymieszać. Wyrabiać kilka minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Miskę z ciastem odstawić pod przykryciem w ciepłe miejsce do podwojenia objętości na około 90 minut. Po tym czasie ciasto wyłożyć na blat wysypany mąką i rozwałkować na grubość 15 minimetrów. Szklanką wykrawać krążki i pozostawić do ponownego wyrośnięcia na około 30 minut. W garnku rozgrzać olej do temperatury 175° C. Smażymy pączki na rumiano z obu stron po czym wykładać na papierowy ręcznik do odsączenia z nadmiaru tłuszczu. Pączki nadziewać budyniem ajerkoniakowym za pomocą rękawa cukierniczego i tylki.

45 ml ajerkoniaku
250 g cukru pudru
maliny liofilizowane

Cukier puder utrzeć do białości i gładkości z ajerkoniakiem, a następnie maczać pączki w lukrze i dekorować.

niedziela, 5 lutego 2023

pączki z nadzieniem truskawkowym


Pączki z nadzieniem truskawkowym, usmażone na podstawie przepisu z forum CinCin, są mięciutkie i puchate, mimo, że nie zawierają dużej ilości żółtek. Z ciastem z tego przepisu bardzo dobrze się pracuje, pączki ładnie wyrastają a przepis nie jest skomplikowany. 

150 ml wody
310 ml mleka
2 jajka
900 g mąki pszennej
100 g cukru
100 g masła
1 łyżeczka soli
24 g drożdży
1 łyżka ekstraktu waniliowego
olej do smażenia
dżem truskawkowy


W misce w ciepłym mleku rozpuścić drożdże, dodać odrobinę mąki i cukru, wymieszać dokładnie, aby nie było grudek, aż powstanie masa o gęstości śmietany. Rozczyn odstawić na kilka minut, aż zacznie pracować. Do zaczynu dodać mąkę, cukier, jajka, stopione i ostudzone masło, ekstrakt waniliowy oraz sól i całość wymieszać. Wyrabiać kilka minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Miskę z ciastem odstawić pod przykryciem w ciepłe miejsce do podwojenia objętości na około 90 minut. Po tym czasie ciasto wyłożyć na blat wysypany mąką i rozwałkować na grubość 15 minimetrów. Szklanką wykrawać krążki i pozostawić do ponownego wyrośnięcia na około 30 minut. W garnku rozgrzać olej do temperatury 175° C. Smażymy pączki na rumiano z obu stron po czym wykładać na papierowy ręcznik do odsączenia z nadmiaru tłuszczu. Pączki nadziewać dżemem za pomocą rękawa cukierniczego i tylki.

45 ml wody
250 g cukru pudru
płatki jadalnych kwiatów

Cukier puder utrzeć do białości i gładkości z wodą, a następnie maczać pączki w lukrze i dekorować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect