codzienność

piątek, 31 maja 2019

kostka truskawkowo - rabarbarowa


Bardzo puszysty i wilgotny biszkopt, przełożony bitą śmietaną z dodatkiem mascarpone oraz masą rabarbarową z pieczonego rabarbaru aromatyzowanego wanilią, udekorowany galaretką z truskawkami, składa się na wspaniałe ciasto. Kostka truskawkowo - rabarbarowa jest przepyszna i idealnie nadaje się na wiosenne uroczystości rodzinne, zasmakuje każdemu.

4 jajka
75 g cukru
55 g mąki pszennej
30 g mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
sól

Białka oddzielić od żółtek i ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać cukier i dalej ubijając, aż cukier się całkowicie rozpuści. Następnie dodać żółtka i nadal ubijać. Dodać przesiane mąki i proszek do pieczenia i delikatnie wymieszać. Masę wyłożyć do mniejszej formy w której dno zostało wyłożone papierem do pieczenia. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C, na około 35 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Blat ostudzić, a następnie przekroić w poprzek na dwie części.


500 g rabarbaru
150 g cukru
10 g cukru z wanilią

W naczyniu do zapiekania ułożyć pokrojony na kawałki rabarbar, całość posypać cukrami. Naczynie wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C, piec całość około 35 minut. Po tym czasie rabarbar ostudzić, a następnie zmiksować na gładkie puree.

250 g mascarpone
500 ml śmietany do ubijania
50 g cukru pudru
10 g cukru z wanilią

W misce ubić śmietanę i mascarpone z cukrami. Pierwszą część biszkoptu ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, na nim rozsmarować połowę ilości masy rabarbarowej, na masie rozsmarować połowę ilości kremu. Położyć drugą część biszkoptu, rozsmarować pozostałą masę rabarbarową, na niej pozostały krem.

250 g truskawek
500 ml wody
2 galaretki truskawkowe

Galaretkę przygotować według przepisu na opakowaniu, w podanej ilości wody, dodać truskawki, wystudzić. Na masie rozprowadzić wystudzoną galaretkę oraz truskawki, całość schłodzić w lodówce.

środa, 29 maja 2019

chałka z kruszonką


Chałka z kruszonką, jest mięciutka i pachnąca wanilią. Ciasto jest łatwe do wyrobienia i prosto uformować z niego dowolny kształt. Pyszna chałka jest idealna na wiosenne śniadanie lub podwieczorek, koniecznie posmarowana masłem. 

500 g mąki pszennej
250 ml mleka
1 jajko
40 g cukru
10 g cukru z wanilią
25 g drożdży
75 g masła
1 łyżeczka soli

W misce w ciepłym mleku rozpuścić drożdże, dodać cukry, jajko i całość wymieszać. Do składników dodać mąkę, sól, miękkie masło i wyrobić ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne. Ciasto umieścić w misce, przykryć ściereczką i odstawić na godzinę do wyrośnięcia. Po tym czasie podzielić ciasto na części i uformować chałkę w dowolnym kształcie. Chałkę ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na około 40 minut, aż podwoi swoją objętość. 

50 g mąki pszennej
25 g masła
20 g cukru
5 g cukru z wanilią

Mąkę, cukry oraz masło umieścić w misce i rozcierając palcami uformować kruszonkę. Chałkę posypać kruszonką, włożyć blachę z chałką do piekarnika nagrzanego do 190° C na około 35 minut i piec, aż się ładnie zrumieni.

niedziela, 26 maja 2019

karczochy z sosem cytrynowym


Piękne karczochy doskonale smakują i są bogate w witaminy, przeciwutleniacze i inne składniki mineralne. Karczochy gotowane w całości najczęściej podawane są na przystawkę z rozmaitymi sosami, aioli, winegretem, sosem majonezowym czy też z sosem holenderskim, można podać je też z kremowym i bardzo aromatycznym sosem cytrynowo - maślanym. Karczochy z sosem cytrynowym, to danie proste ale pyszne, sprawdzi się także jako bardziej uroczysta przystawka. 


3 żółtka
sok z 1/2 cytryny
100 g masła
sól
biały pieprz 
cukier puder

Do garnka włożyć żółtka, dodać sok z cytryny, zagotować, całość cały czas ubijać, aż powstanie lekki, puszysty kogiel mogiel dalej ubijać, aż masa zgęstnieje. Wyłączyć gaz i dodać do sosu masło i ubijać, aż masło się rozetrze. Otrzymaną masę przetrzeć przez sitko. Sos doprawić do smaku solą, pieprzem oraz cukrem pudrem.

5 karczochów 
2 cytryny
sól

Rozkroić karczochy, smarując przecięte powierzchnie sokiem z cytryny, żeby nie ciemniały. Odciąć spód nożem i odłamać grube, ciemne liście. Przeciąć karczoch w 1/3 wysokości, odsłaniając rdzeń, usunąć włoski. Gotować karczochy w osolonym wrzątku z sokiem i skórką z cytryny, aż dolne liście łatwo odejdą, a dół będzie miękki pod widelcem. Karczochy osączyć po ugotowaniu. Odrywać liście karczocha i jeść, maczając je w sosie, na końcu serce karczocha.

czwartek, 23 maja 2019

szparagi w szynce z jajkiem


Delikatne w smaku zielone szparagi doskonale pasują do wyrazistej w smaku szynki konserwowej i gotowanych jajek, podane w towarzystwie majonezu. Szparagi w szynce z jajkiem, to proste trzy składnikowe połączenie smaków, danie idealne na przystawkę albo jako lekki posiłek w ciągu dnia. 

250 g zielonych szparagów
10 plasterków szynki konserwowej
4 jajka
3 łyżki majonezu
sól
pieprz
 
W garnku zagotować wodę, posolić, wrzucić obrane szparagi i gotować do jędrności. Jajka ugotować na miękko, ostudzić i obrać. Plasterki szynki smarować majonezem i owijać nimi szparagi, układać na talerzu. Całość posypać pokrojonym w kostkę jajkiem, doprawić do smaku solą oraz pieprzem. 

poniedziałek, 20 maja 2019

tropikalna krajanka z rabarbarem


Pyszne połączenie chrupkiego kruchego spodu z rabarbarem o tropikalnym aromacie, którego nadaje ciastu ananas i wiórki kokosowe. Tropikalna krajanka z rabarbarem upieczona na podstawie przepis z Taste of Home, zyskuje w smaku z każdym dniem i trudno się powstrzymać przed podjadaniem. Ciasto można pokroić na kwadraty i zabrać na piknik lub zapakować do lunchboxu.

130 g płatków owsianych
200 g mąki pszennej
250 g masła
65 g wiórków kokosowych
100 g cukru
szczypta soli
 
W misce wymieszać mąkę, cukier, płatki, sól oraz wiórki kokosowe, dodać stopione masło i zagnieść do czasu, aż utworzą się grudki. Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, rozłożyć równomiernie 2/3 ilości ciasta, ugnieść.

450 g rabarbaru
250 g ananasa
100 g cukru
20 g mąki ziemniaczanej
cukier puder
 
W misce wymieszać pokrojony na kawałki rabarbar, ananas z cukrem i mąką. Nadzienie równomiernie rozłożyć na cieście. Całość posypać pozostałym ciastem. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 175° C i piec przez około 40 minut, aż kruszonka ładnie się zrumieni. Ciasto kroić po ostudzeniu, podawać posypane cukrem pudrem.

piątek, 17 maja 2019

kruche ciasto z kokosem i rabarbarem


Mocno kruche o kokosowym aromacie ciasto, kwaskowate rabarbarowe nadzienie i różowa słodka beza, składa się na wspaniałe majowe ciasto. Kruche ciasto z kokosem i rabarbarem, doskonale smakuje podany do popołudniowej kawy.

400 g mąki pszennej
100 g wiórków kokosowych
250 g masła
50 g cukru
5 żółtek
szczypta soli
2 łyżeczki proszku do pieczenia
500 g rabarbaru
 
Posiekać razem mąkę, wiórki, proszek, masło i cukier, dodać żółtka i szybko zagnieć spójne ciasto. Wyłożyć mniejszą formę papierem do pieczenia, na dnie rozkruszyć 2/3 ilości ciasta, całość ugnieść. Na warstwie ciasta równomiernie ułożyć pokrojony rabarbar.


5 białek
75 g galaretki truskawkowej
150 g cukru
szczypta soli
50 g płatków kokosowych

 
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, następnie powoli ubijając dodawać cukier oraz galaretkę i ubijać, aż cukier się rozetrze. Tak ubitą pianę rozłożyć na warstwie rabarbaru. Na wierzchu rozkruszyć jak kruszonkę pozostałe ciasto, posypać płatki kokosowe. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec ciasto około 60 minut.

środa, 15 maja 2019

rosół wołowy z pokrzywą i czosnkiem niedźwiedzim


Rosół wołowy jest tradycyjnym daniem kuchni polskiej, gotuje się go najczęściej z pręgi wołowej, kawałków szpondru, łaty, mostka i dodatkowo kości. Kluczem do dobrego rosołu jest przede wszystkim wysokiej jakości mięso, warzywa i czas na jego przygotowanie. Aby podkręcić smak zupy, warto dodać do niego pokrzywę i liście czosnku niedźwiedziego. Rosół wołowy z pokrzywą i czosnkiem niedźwiedzim, jest bardzo aromatyczny, mocno esencjonalny, można go podać z makaronem lub domowymi kluseczkami.


800 g mięsa wołowego z kością
3000 ml wody
3 marchewki
2 pietruszki
1/4 selera
1/2 pora
3 kulki ziela angielskiego
15 kulek pieprzu ziarnistego
3 liście laurowe
sól
1 pęczek pokrzywy
1 pęczek czosnku niedźwiedziego

W garnku umieścić wołowinę, dodać obraną marchew, pietruszkę, seler, por oraz przyprawy, całość zalać wodą i zagotować. Garnek przykryć i całość gotować na małym ogniu przez około 3 godziny. Po tym czasie wyjąć mięso i warzywa, a do wywaru dodać posiekaną pokrzywę oraz czosnek, zagotować. Rosół doprawić do smaku solą, podawać z makaronem lub kluskami.

poniedziałek, 13 maja 2019

chleb fendu


W majowej piekarni Amber pierwsze skrzypce gra chleb fendu. Chleb ten wywodzi się z Francji, a fendu oznacza - rozdzielony, przełamany. Jego formę, którą uzyskuje się przez odpowiednie kształtowanie bochenka, pozwala upieczony chleb łatwo przełamać na pół. Ten wypiek ma swoje miejsce we francuskiej historii chleba, pieczono go w XIX wieku i jest poprzednikiem bagietki, którą wypieka się we Francji dopiero od XX wieku. Chleb fendu, to pieczywo, które po przełamaniu wzdłuż można łatwo zjeść, pieczono go z ciasta chlebowego charakterystycznego dla francuskiego chleba wiejskiego czyli pain de campagne. Przepis na ten bardzo smaczny, miękki, delikatny w smaku chleb pochodzi z bloga Wild Yeast, a z przepisu można upiec dwa małe bochenki lub jeden duży.


496 g mąki pszennej
31 g mąki żytniej
31 g mąki pełnoziarnistej
339 g wody
12 g soli
3 g suchych drożdży
 
W misie miksera wymieszać mąki, wodę i zakwas na niskiej prędkości, aż do momentu połączenia, zostawić ciasto na 20 minut, aby odpoczęło. Następnie dodać sól, drożdże i kontynuować mieszanie na niskiej prędkości, aż ciasto osiągnie średni poziom rozwoju glutenu, powinno to zająć około 4 minut. Przenieś ciasto do naoliwionego pojemnika, najlepiej niskiego, szerokiego, aby ciasto można było złożyć bez wyjmowania go z pojemnika. Fermentować ciasto w temperaturze pokojowej przez 90 minut, składać po 30 i 60 minutach. Wyłożyć ciasto na lekko posypany mąką blat, uformować kulę, posypać ciasta mąką, przykryć luźno folią spożywczą i zostawić na 15 minut. Po tym czasie uformować bochenek fendu i zamknąć go w torebce foliowej na 90 minut. W międzyczasie rozgrzać piekarnik z kamieniem do pieczenia do 250º C. Odwróć wyrośnięty bochenek, przedziałkiem do góry na pergamin posypany semoliną i przełożyć go do piekarnika, zmniejszyć temperaturę do 230º C i piec chleb przez 10 minut za pomocą pary i kolejne 20 minut bez pary. Skórka powinna być głęboko brązowa. Aby uzyskać bardzo chrupiącą skórkę, wyłączyć piekarnik i pozostawić bochenek na kolejne 5 minut z uchylonymi drzwiczkami. Chleb ostudzić przed krojeniem. 
 

piątek, 10 maja 2019

sałatka z bundzem i pąkami czosnku niedźwiedziego


Aromatyczna i zdrowa sałatka z góralskim serem o łagodnym smaku, pomidorami koktajlowymi, mieszanką sałat i liśćmi czosnku niedźwiedziego, doprawiona marynowanymi kwiatowymi pąkami. Sałatka z bundzem i pąkami czosnku niedźwiedziego, to doskonałe połączenie, idealnie sprawdzi się jako lekka kolacja lub przekąska w ciągu dnia.


200 g bundzu
150 g pomidorów koktajlowych
100 g mieszanki sałat
1/2 pęczka czosnku niedźwiedziego
3 łyżki oliwy 
sól
pieprz

Na talerzach rozłożyć sałatę oraz liście czosnku, na niej ułożyć pokrojony na plasterki bundz, pokrojone pomidory oraz pąki czosnku niedźwiedziego. Całość skropić oliwą, doprawić solą oraz pieprzem.

wtorek, 7 maja 2019

marynowane pąki czosnku niedźwiedziego


Solone lub marynowane w oliwie, winie, solance z octem, nierozwinięte pąki kwiatowe są popularna przyprawą i częstym składnikiem w kuchni śródziemnomorskiej, w szczególności cypryjskiej, włoskiej i maltańskiej. Takie pąki są powszechnie stosowane w zimnych sosach czy sałatkach, dodawane są do makaronów i podawane do kanapek. Czosnkiem niedźwiedzim, który coraz częściej gości w naszych ogrodach, doprawiamy sałatki, twarożki, masła, duszone warzywa, kluski, sosy, mięsa, ryby i zupy. Robić można z niego pesto czy też dodawać do makaronów, risotta, bułeczek a jego pąki idealnie nadają się do marynowania. Marynowane pąki czosnku niedźwiedziego łatwo zrobić, dobrze smakują i można je wykorzystać na wiele sposobów. 


150 g pąków czosnku niedźwiedziego
50 g cukru
10 g soli
250 ml octu winnego
2 liście laurowe
4 kulki ziela angielskiego
10 kulek pieprzu ziarnistego
 
W garnku zagotować ocet z cukrem, solą i przyprawami. Oczyszczone pąki czosnku niedźwiedziego włożyć do słoiczków. Gorącą marynatą zalać pąki i słoiczek zakręcić. Marynować pąki przez co najmniej tydzień. 

sobota, 4 maja 2019

drożdżowa babka z malinami

 
Drożdżowa babka z malinami jest delikatna i puszysta, z pyszną niespodziankę w środku. Ta babka ma dodatek białej czekolady, ale nie jest zbyt słodka, za to miękka i wilgotna, o pięknym kolorze i długo zachowuje świeżość.


6 jajek
60 g cukru
120 g białej czekolady
250 g mąki pszennej
30 g drożdży
125 ml mleka
szczypta soli
15 g malin liofilizowanych
cukier puder

Żółtka utrzeć w cukrem do białości w garnku zanurzonym w gorącej wodzie. W misce w połowie ilości mleka rozpuścić drożdże. Do garnuszka wlać pozostałe mleko, podgrzać, dodać połamaną na kawałki czekoladę i rozpuścić. Gdy rozczyn podrośnie dodać żółtka, czekoladę i całość utrzeć. Następnie dodać mąkę i utrzeć. Na końcu wmieszać delikatnie do ciasta białka ubite na sztywno z solą oraz maliny. Ciasto przełożyć do formy do babki wysmarowanej masłem i oprószonej mąką. Formę przykryć ściereczką kuchenną i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. Formę po wyrośnięciu babki bardzo ostrożnie przenieś do piekarnika rozgrzanego do 170º C i piec babkę około 40 minut. Babkę po upieczeniu wyjąć z formy i ostudzić. Babkę podawać posypaną cukrem pudrem.

środa, 1 maja 2019

orkiszowe bułeczki z czosnkiem niedźwiedzim


Drożdżowe zawijane bułeczki z wiosennym pesto z czosnku niedźwiedziego i sezamu, mają chrupiącą skórkę i puchate, delikatne wnętrze. Orkiszowe bułeczki z czosnkiem niedźwiedzim najlepiej smakują jedzone na ciepło, gdy aromat czosnku unosi się powietrzu.
 
1 pęczek czosnku niedźwiedziego
30 g sezamu
100 ml oliwy
1 ząbek czosnku
sól 
 pieprz

Sezam zrumienić na suchej patelni. W malakserze zmiksować czosnek niedźwiedzi, obrany ząbek czosnku, olej i sezam. Doprawić do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem.


550 g mąki orkiszowej tortowej
1 łyżeczka soli
8 g suchych drożdży
1 łyżeczka cukru
60 g masła
2 jajka
220 g mleka
80 g wody
sezam 

 
Do miski wlać wodę i mleko, dodać drożdże oraz cukier, wymieszać. Następnie dodać mąkę, sól, masło i jedno roztrzepane jajko. Ciasto wyrabiać do czasu, aż będzie gładkie i elastyczne, po czym przykryć miskę ściereczką i odstawić do wyrastania w ciepłe miejsce na około 60 minut. Wyrośnięte ciasto podzielić na 10 kawałków. Każdy kawałek rozwałkować na placuszek, rozsmarować pesto, zwinąć w rulonik, a następnie w ślimaczka. Bułeczki ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć ściereczką i zostawić na 20 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie posmarować je roztrzepanym jajkiem i posypać sezamem. Bułki piec w piekarniku nagrzanym do 180° C przez około 20 minut, aż się ładnie zrumienią.
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect