codzienność

wtorek, 28 lutego 2017

kotleciki ziemniaczane


Kotleciki ziemniaczane z dużą ilością natki pietruszki i szczypiorku, ze zrumienioną cebulą i czosnkiem, doprawione słodką czerwoną papryką, to szybki pomysł na posiłek. Kotleciki to świetny sposób na wykorzystanie wcześniej ugotowanych ziemniaków, rozgniecionych na purée poprzedniego dnia. Kotleciki ziemniaczane przygotowałam na wspólne gotowanie z Marzenką, Małgosią, Magdą i Aluchą w ramach akcji jarskie dania na cztery pory roku - zima. Chrupiące na zewnątrz i delikatne w środku kotleciki ziemniaczane smakują naprawdę dobrze. Mogą być dodatkiem do innego posiłku lub stanowić samodzielne danie, podane z lekką sałatką i ulubionym sosem. 


400 g ugotowanych ziemniaków 
2 łyżki oliwy 
1 cebula 
2 ząbki czosnku
1/2 pęczka pietruszki
1 pęczek szczypiorku
2 łyżeczki słodkiej papryki
sól
pieprz
50 g tartej bułki 
 olej do smażenia


Na patelni na rozgrzanym oleju zeszklić drobno posiekaną cebulę oraz czosnek, ostudzić. Do miski przecisnąć ziemniaki przez praskę, dodać drobno posiekane zioła oraz zeszkloną cebulę z czosnkiem, masę doprawić do smaku papryką oraz solą i pieprzem. Z masy uformować kotleciki, każdy obtoczyć w tartej bułce. Kotleciki smażyć z obu stron na rozgrzanym oleju na złoty kolor.


Zapraszam do:


niedziela, 26 lutego 2017

papanasi


Smażone serowe pączki ze śmietaną i konfiturą, to tradycyjne, rumuńskie ciastko, które można kupić w cukierniach i na ulicznych bazarach. Papanasi uformowane są w większą oponkę i małego pączusia na wierzchu, przełożone śmietaną i podawane z owocową konfiturą. Rumuńskie pączki przygotowane na podstawie tego przepisu nie mają wiele wspólnego w tłustym czwartkiem, ale można je wpisać w naszą karnawałową rozpustę. Papanasi są przepyszne, nie za słodkie, szybko się je robi i mają dużo uroku.


250 g twarogu śmietankowego
1 jajko
1 żółtko
100 g cukru
220 g mąki pszennej
1/2 łyżeczki sody
1/2 cytryny
1 łyżka ekstraktu waniliowego
szczypta soli

W misce zmiksować ser z cukrem, skórką startą z cytryny oraz jej sokiem, ekstraktem waniliowym oraz jajkami na gładką masę. Dodać mąkę oraz sodę i zagnieść miękkie i elastyczne ciasto. Ciasto podzielić na sześć części i na blacie posypanym mąką uformować z nich kulki, w środku każdej małym kieliszkiem wykroić dziurki. Z wykrojonego ciasta uformować kulki.


olej do smażenia
150 g kwaśnej śmietany
cukier puder

Oponki oraz kulki smażyć w rozgrzanym oleju po kilka minut z każdej strony. Po usmażeniu odkładać na bibułkę do odsączenia. Papanasi podawać oprószone cukrem pudrem ze śmietaną oraz frużeliną, zwieńczone kulką.

czwartek, 23 lutego 2017

pączki pani Marii


Wyborne pączki przygotowane według starego przepisu znalezionego u Ewelajny są bardzo puszyste i delikatne, z chrupiącą skórką. Pączki przy smażeniu chłoną niewiele tłuszczu. Te fantastyczne pączki o pomarańczowym aromacie doskonale smakują nadziane powidłami wiśniowymi i oblane lukrem z dodatkiem soku z pomarańczy. Pączki pani Marii są doskonałe na tłusty czwartek, można je oczywiście nadziać dowolnymi powidłami lub dżemoladą.


50 g drożdży
50 g cukru
30 g mąki pszennej
60 ml mleka

W garnuszku w letnim mleku rozrobić drożdże z cukrem, dodać mąkę i wymieszać. Rozczyn zostawić do wyrośnięcia na kilka minut. 


4 żółtka
3 jajka
80 g cukru
750 g mąki pszennej
125 ml mleka
140 g masła
30 ml likieru pomarańczowego
skórka z 1 pomarańczy
szczypta soli

W misce utrzeć jajka i żółtka z cukrem, szczyptą soli oraz skórką startą z pomarańczy. Dodać wyrośnięty rozczynu wraz z mąką, alkoholem i dobrze wyrobić. Do ciasta dodać roztopione i ostudzone masło i dobrze wyrobić, aż ciasto będzie odchodziło od miski. Przykryć i pozostawić do wyrośnięcia. Jak ciasto podwoi objętość rozłożyć na stolnicy na grubość około dwóch centymetrów i wykrawać szklanką krążki. Pączki odkładać na tacy oprószonej mąką, pozostawić na kilkanaście minut, aż podwoją swoją objętości. 


olej do smażenia

Po wyrośnięciu smażyć pączki w rozgrzanym oleju po kilka minut z każdej strony. Po usmażeniu odkładać na bibułkę do odsączenia. Pączki nadziewać powidłami za pomocą rękawa cukierniczego i tylki. 


2 szklanki cukru pudru
sok z 1/2 pomarańczy

Cukier puder wymieszać z sokiem i polukrować pączki.

poniedziałek, 20 lutego 2017

chleb gryczany na zakwasie


Lutowa piekarnia Amber piecze chleb gryczany zwany tatarczuchem. Chleb tatarczuch, to według źródła ciemny słodki chleb wypiekany z maki gryczanej, z użyciem mleka, wody oraz drożdży. Gdy zaczyn drożdżowy wyrośnie, ciasto przekłada się na grube blachy i piecze w piecu chlebowym przez około 2 godziny. Jeden bochen waży około 7 kilogramów. Jest ciemny i ma słodki smak i jest to zasługa mąki oraz proporcji dodawanych składników. Chleb utrzymuje wilgotność przez siedem dni. Jest polecany osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego, przyspiesza trawienie. Chleb ten jest sprzedawany na tradycyjnych jarmarkach, odpustach parafialnych i targach. Chleb gryczany można upiec w dwóch wersjach na drożdżach i na zakwasie z przepisu Gucia. Chleb gryczany na zakwasie jest lekko słodki i bardzo zdrowy.


1 łyżka zakwasu żytniego
60 g mąki gryczanej
60 ml wody


Składniki dobrze wymieszać, przykryć i odstawiać na noc.

240 g mąki gryczanej
250 ml mleka


W misce zaparzyć mąkę wrzącym mlekiem, przykryć i odstawić na noc.

cały zakwas
cała zaparka
125 ml wody
1/2 łyżeczki soli
2 łyżki miodu
3 g suchych drożdży
2 łyżka sezamu


W misce w wodzie rozpuścić sól i miód, dodać zakwas i zaparzoną mąkę, posypać drożdżami i wyrabiać ciasto robotem przez około 6 minut, aż składniki się dobrze połączą. Ciasto przełożyć do foremki wysypanej sezamem, foremkę przykryć folią i odstawić w ciepłe miejsce do czasu, aż ciasto wypełni foremkę. Chleb piec w piekarniku nagrzanym do 180° C przez około 55 minut.



piątek, 17 lutego 2017

oliebollen


Oliebollen według źródła to tradycyjna holenderska potrawa sylwestrowa w postaci jasnobrązowej, nieforemnej, słodkiej kulki z lekkiego ciasta drożdżowego, z rodzynkami i kawałkami jabłek w środku, otrzymywana w wyniku smażenia na głębokim, gorącym tłuszczu, posypana cukrem pudrem. Przez cały pozostały rok można je natomiast kupować podczas kermis, czyli imprezy będącej połączeniem idei jarmarku i wesołego miasteczka, zaś przez dwa ostatnie miesiące w roku są dostępne na specjalnych ulicznych stoiskach. Najprawdopodobniej oliebollen były spożywane przez plemiona germańskie zamieszkujące obszar dzisiejszej Holandii, podczas trwania obchodów święta Jul, czyli w okresie od 26 grudnia do 6 stycznia, aby uwolnić się od ataków bogini Perchty oraz złych duchów włóczących się po nocach. Według ludowej przypowieści zjedzenie tłustych oliebollen chroniło przed przebiciem mieczem Perchty, gdyż miał on ześlizgiwać się po ciele tego, kto spożył tę potrawę. Przepyszne holenderskie pączki, oliebollen z przepisu Macieja Halbańskiego z książki "Potrawy z różnych stron świata" są doskonałe, jako smakołyk na polski karnawał.


500 g mąki pszennej
7 g suchych drożdży
200 ml mleka
2 jajka
150 rodzynek
30 ml rumu
skórka z 1/2 cytryny
1 jabłko
80 g cukru
szczypta soli
olej do smażenia
cukier puder


W garnuszku zalać rodzynki rumem, odstawić. W misce wymieszać drożdże z mlekiem i cukrem, odstawić. Po kilku minutach dodać pokrojone w kostkę jabłka, rodzynki z rumem, skórkę startą z cytryny oraz pozostałe składniki pączków i całość wymieszać. Miskę przykryć ściereczką kuchenną i  pozostawić do wyrośnięcia na godzinę. W rondlu o grubym dnie rozgrzać olej i za pomocą dwóch łyżek formować z ciasta kulki i kłaść ostrożnie na rozgrzany olej. Pączusie smażyć partiami na złoty kolor z każdej ze stron, osączyć na papierowym ręczniku. Podawać posypane cukrem pudrem.

wtorek, 14 lutego 2017

serduszka churros z sosem truskawkowym


Churros to hiszpański i meksykański smakołyk z ciasta parzonego, smażony na głębokim oleju, po usmażeniu posypany cukrem pudrem, drobnym cukrem lub cukrem z cynamonem. Churros z sosem czekoladowym lub gorącą, gęstą czekoladą najczęściej podawany jest na śniadanie. Można też przygotować ten przysmak w kształcie serduszek i podać w towarzystwie owocowego sosu. Chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku serduszka churros z sosem truskawkowym inspirowane tym przepisem każdemu umilą Dzień Zakochanych.


500 g truskawek
120 g cukru
sok z 1/2 cytryny
30 g mąki ziemniaczanej
30 ml wody
 

Owoce wsypać do garnka, dodać sok z cytryny, zasypać cukrem, wymieszać i zagotować. Truskawki gotować kilka minut, a następnie zmiksować na gładkie puree. Do owoców dodać rozpuszczoną w wodzie mąkę ziemniaczaną, dokładnie wymieszać i gotować, aż masa zgęstnieje. Sos truskawkowy ostudzić. 


160 ml wody
160 ml mleka
120 g masła
30 g cukru
1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
180 g mąki pszennej
2 jajka
olej do smażenia
cukier


W garnku zagotować mleko z wodą, masłem, ekstraktem wanilinowym, cukrem i solą. Dodać mąkę, zmniejszyć ogień i mieszając ucierać całość drewnianą łyżką przez około 2 minuty, aż powstanie gładka, sprężysta i odchodząca od brzegów garnka masa. Masę przełożyć do miski i ostudzić. Następnie wbijać po jednym jajku i miksować całość mikserem do połączenia się składników w gładkie, jednolite ciasto. Masę przełożyć do rękawa cukierniczego z tylką w kształcie gwiazdy i na papier do pieczenia wyciskać z ciasta serduszka, następnie papier pociąć na kwadraty. Ciastka na papierze do pieczenia włożyć do zamrażalnika na około 30 minut. W rondlu rozgrzać olej i partiami wkładać ciastka, papierem do góry, a po minucie go usunąć. Smażyć ciastka z każdej ze stron, na złoty kolor. Wyjmować i osuszać na ręczniku papierowym. Serduszka posypać cukrem i podawać z sosem truskawkowym. 


sobota, 11 lutego 2017

serowe pączusie z jabłkiem


Serowe pączusie z jabłkiem przygotowane z ciasto twarogowego aromatyzowanego skórką z pomarańczy i wanilią są doskonałe. Ciasto ma delikatną, wilgotną strukturę i w smaku przypomina ciasto drożdżowe. Serowe pączusie zostały nadziane kulkami jabłecznymi z papierówek zanurzonymi w złocistym syropie, doprawionymi cynamonem, goździkami i anyżem. Pączusie można nadziać kawałki jabłka lub innym owocowym nadzieniem.


250 g mąki pszennej
35 g cukru
100 g twarogu śmietankowego
2 jajka
1 łyżka ekstraktu waniliowego
skórka z 1/2 pomarańczy
1 łyżka oleju
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
1 szklanka kulek jabłecznych


W misce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia i solą, dodać twaróg z jajkami, cukier, ekstrakt waniliowym, olej, skórką startą z pomarańczy i ze składników zagnieść gładkie ciasto. Ciasto rozwałkować na blacie posypanym mąką na grubości kilkunastu minimetrów i szklanką wykrawać średnie kółka. Na środku każdego ułożyć kulkę jabłeczną i z ciasta uformować kulki. 


olej do smażenia
cukier puder


W rondlu o grubym dnie rozgrzać olej i pączusie smażyć partiami na złoty kolor z każdej ze stron, osączyć na papierowym ręczniku. Serowe pączusie z jabłkiem podawać obficie posypane cukrem pudrem.

środa, 8 lutego 2017

bok choy z czosnkiem i sosem ostrygowym


Kapustka bok choy smakuje w każdej postaci, jedzona na surowo, smażona z kurczakiem i grzybami shiitake albo krótko blanszowana, podawana z sosem na bazie czosnku, papryczki chili oraz sosu ostrygowego. Bok choy z czosnkiem i sosem ostrygowym inspirowana przepisem Beaty jest szybka i łatwa do przygotowania, i smakuje jako samodzielne danie albo przystawka podana do obiadu. 

2 główki bok choy
4 ząbki czosnku
2 łyżki oleju
2 łyżki sosu ostrygowego
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżeczka miodu
2 centymetry korzenia imbiru
1 łyżka sezamu
1/2 papryczki chili
sól

Na patelni na rozgrzanym oleju podsmażyć pokrojony na plasterki czosnek, aż się zrumieni. Dodać pokrojoną drobno papryczkę chili oraz miód, starty na tarce korzeń imbiru, sos ostrygowy oraz sojowy i całość zagotować. Sos doprawić świeżo zmielonym pieprzem. Przekrojone na części bok choy wrzucić do garnka ze wrzącą, osoloną wodą na 30 sekund. Wyjąć za pomocą łyżki cedzakowej i ułożyć na talerzu. Kapustki polać ciepłym sosem i posypać sezamem. 

niedziela, 5 lutego 2017

babka pomarańczowa


Babka pomarańczowa jest puszysta i wilgotna, łatwa do przygotowania. To intensywnie pomarańczowe ciasto jest idealne na weekendowy podwieczorek czy poczęstunek dla gości.


250 g masła
180 g cukru pudru
4 jajka
1 pomarańcza
250 g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
cukier puder

W misce utrzeć masło z cukrem na puszystą masę, dodać sól i ubić. Do utartego masła dodawać kolejno jajka cały czas miksując. Do masy dodać sok i miąższ z pomarańczy i utrzeć. Na koniec dodać do masy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i ubić. Masę wyłożyć do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 170° C na około 45 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto ostudzić, a następnie wyciągnąć z foremki, podawać posypane cukrem pudrem.

czwartek, 2 lutego 2017

zupa z kurczakiem i dynią na mleku kokosowym


Zupa z kurczakiem i dynią na mleku kokosowym z dodatkiem makaronu ryżowego jest pyszna i rozgrzewająca, idealna na zimowy czas. Zupa została doprawiona pastą curry, papryczką chilli oraz korzeniem imbiru, a jej kremową konsystencję zapewnia dodatek mleka kokosowego. 


80 g makaronu ryżowego
400 g polędwiczek z kurczaka
3 ząbki czosnku 
1 papryczka chili
1 łyżka czerwonej pasty curry
2 centymetry korzenia imbiru 
2 łyżki oleju kokosowego
400 ml mleka kokosowego
400 ml bulionu
sól
pieprz 
natka kolendry

W garnku na rozgrzanym oleju zrumienić drobno posiekany czosnek, dodać pokrojone na części kawałki kurczaka i chwilę smażyć. Dodać pastę curry, starty na tarce korzeń imbiru i drobno posiekaną papryczkę chili, chwilę smażyć. Dodać puree z dyni, wlać mleko kokosowe oraz bulion, całość gotować około 20 minut. Zupę doprawić solą oraz pieprzem. Makaron ugotować według przepisu podanego na opakowaniu. Zupę podawać z makaronem oraz posiekaną kolendrą. 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect