codzienność

środa, 29 listopada 2017

kluski serowe z sosem dyniowo - pomidorowym


Delikatne w smaku kluski z dodatkiem kremowego twarożku, podane z sosem na bazie królowej jesieni - dyni, z dodatkiem pomidorów, doprawionym papryczką chili, wędzoną słodką papryką oraz świeżymi ziołami, to doskonałe danie. Kluski serowe z sosem dyniowo - pomidorowym przygotowałam na wspólne gotowanie z Marzenką, Małgosią, Magdą i Aluchą w ramach akcji jarskie dania na cztery pory roku - jesień.


500 g dyni
300 g pomidorów
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 papryczka chili
3 łyżki oleju
2 gałązki bazylii
3 gałązki oregano
sól
pieprz
wędzona słodka papryka
cukier 

 
W garnku na rozgrzanym oleju podsmażyć drobno posiekaną cebulę oraz czosnek, dodać pokrojoną na kawałki dynię, posiekaną papryczkę chili oraz obrane ze skórki i pokrojone pomidory, doprawić solą i dusić całość przez około 20 minut mieszając od czasu do czasu. Sos zmiksować na gładką masę, dodać posiekane zioła, całość doprawić do smaku solą, pieprzem, wędzoną papryką oraz cukrem.
 
150 g mąki pszennej
200 g kremowego twarożku
3 jajka
1/2 łyżeczki soli

 
Mąkę przesiać do miski, wbić jajka, dodać twarożek oraz sól i wszystko razem wymieszać na gładką masę. Wodę zagotować w garnku, kłaść łyżką podłużne kluseczki na wrzącą, osoloną wodę. Gotować około 2 minut, wyłożyć na sito i przelać wodą, osączyć. Kluseczki podawać z sosem dyniowo - pomidorowym.

 

poniedziałek, 27 listopada 2017

kwas z gąsek zielonych


Kwas z gąsek zielonych jest wpisany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na listę produktów tradycyjnych dla województwa podkarpackiego. Tradycja gotowania kwasu pochodzi ze wsi Słomiana, gdzie jej mieszkańcy nauczyli się korzystać z dobrodziejstw lasu położonego w pobliżu, zbierając grzyby i przyrządzając z nich rozmaite potrawy. Bardzo popularne i cenione w tych okolicach były zwłaszcza gąski zielone. Gąski zbiera się od października, często nawet jeszcze po pierwszych przymrozkach. W przeszłości powszechne było kiszenie gąsek w specjalnych, drewnianych skopcach oraz gotowanie kwasu z gąsek, potrawy popularnej do dnia dzisiejszego. Aby ugotować kwas, gospodyni musiała najpierw posiekać dość drobno kapustę głowiastą, którą następnie należało zakisić. Posiekaną kapustę umieszczano w tym celu w specjalnym naczyniu, w przeszłości były to przeważnie kamionkowe garnki, solono i zalewano letnią wodą. Naczynie stawiano w cieple. Po około 7 dniach kapusta była ukiszona i gotowa do użycia. Następnie należało nalać do garnka zimnej wody, dodać do niej dobrą garść ukiszonej kapusty, wlać nieco soku z ukiszonej kapusty oraz wsypać garść jagieł, czyli kaszy jaglanej. W zależności od indywidualnych upodobań gospodyń, dodawano więcej kiszonej kapusty, wówczas wywar był kwaśniejszy. Gdy gotowane w garnku składniki były odpowiednio miękkie, wtedy dodawano uprzednio dokładnie wypłukane z piasku i pokrojone zielone gąski. Ich ilość także zależała od przyzwyczajeń gospodyni, ale potrawa powinna mieć konsystencję niezbyt gęstej zupy. Po dodaniu gąsek potrawę gotowano dość krótko, najwyżej kilkanaście minut. Pod koniec gotowania dodawano pokrojoną w kostkę i podsmażoną na maśle cebulę. Zupę zaprawiano niewielką ilością śmietany wymieszanej z mąką. Śmietanę z mąką mieszano w garnuszku przy pomocy koziełka, czyli mątewki, wykonanej z okorowanego wierzchołka drzewa świerkowego. Po dokładnym wymieszaniu wlewano do gotującej się zupy, po zagotowaniu potrawa była gotowa do spożycia. Kwas z gąsek jest do chwili obecnej bardzo popularną potrawą w Słomianej. Gospodynie gotowały go jako posiłek codzienny, niegdyś wyłącznie w okresie jesiennym, to jest w czasie zbiorów zielonych gąsek. Podawano go na ciepło, z chlebem. Obecnie powszechnie stosowane jest mrożenie grzybów w zamrażarkach, w związku z tym kwas z gąsek można gotować przez cały rok. Mój kwas z gąsek zielonych gotowałam na wieprzowinie, z kapustą kiszoną domowej produkcji oraz kaszą jaglaną, dzięki temu zupa jest bardzo pożywna i idealna na obiad w jesiennej deszczowej aurze.


500 g łopatki wieprzowej
500 g kapusty kiszonej
50 g kaszy jaglanej
200 g gąsek zielonych
1000 ml wody
3 kulki ziela angielskiego
2 liście laurowe
5 kulek pieprzu ziarnistego
sól


Do garnka włożyć pokrojone na kawałki mięs, zalać wodą, dodać przyprawy i gotować około 30 minut. Po tym czasie dodać do zupy kaszę jaglaną oraz kapustę i całość gotować około 40 minut. Dodać oczyszczone grzyby pokrojone na mniejsze kawałki, całość zagotować i gotować około 12 minut, zupę doprawić do smaku solą.

sobota, 25 listopada 2017

ucierane ciasto ze śliwkami i rozmarynem


Wspaniałe bardzo aromatyczne ciasto ucierane ze śliwkami macerowanymi w likierze śliwkowym z dodatkiem świeżego rozmarynu. Jesienne ciasto z ostatnimi już w tym roku śliwkami jest bardzo wilgotne, a dzięki dodaniu do ciasta soku z macerowania śliwek ciasto ma piękny ciemny kolor i doskonały smak. Ucierane ciasto ze śliwkami i rozmarynem przyjemnie rozgrzewa i wspaniale nadaje się na podwieczorki. 


350 g śliwek
50 g brązowego cukru
60 ml likieru śliwkowego
2 gałązki rozmarynu
 
W miseczce wymieszać pokrojone na mniejsze kawałki wypestkowane śliwki, posiekane igiełki rozmarynu, cukier oraz likier, wymieszać i odstawić na 30 minut. Po tym czasie śliwki osączyć na drobnym sitku, sok zachować.

200 g mąki pszennej
125 g cukru 
130 g masła
2 jajka
50 g kwaśnej śmietany
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli 
cukier puder

W misce zmiksować masło z solą i cukrem na puszystą masę. Cały czas miksując dodawać po jednym jajku, kolejne jajko dodawać, kiedy poprzednie całkowicie połączy się z masą. Do masy dodać śmietanę, sok ze śliwek i utrzeć. Dodać mąkę, proszek do pieczenia i zmiksować przez chwilę do połączenia składników. Ciasto przełożyć do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu równomiernie ułożyć śliwki. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 170° C i piec około 50 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto ostudzić i podawać posypane cukrem pudrem.

środa, 22 listopada 2017

aronia w rumie


Aronia to istny skarb dla zdrowia, ta bliska kuzynka jarzębiny kryje w sobie mnóstwo witamin, błonnik, miedź, mangan, a także bogactwo antocyjanów. Aronię trudno jednak jeść na surowo, bo jej owoce są mało soczyste i bardzo cierpkie, za to rewelacyjnie nadaje się na przetwory, do kandyzowania albo suszenia. Warto dodawać je do przetworów z innych owoców, bo poprawiają smak i dodają koloru. Można przygotować wspaniały likier albo robić konfiturę, bo kwaskowate, lekko cierpkie owoce aronii, zatopione w słodkim gruszkowo - jabłkowym sosie świetnie współgrają smakiem z serami lub mięsem. Aronia jest też doskonała, jeśli się ją upiecze w cukrze z dodatkiem cytryny, wanilii i cynamonu, a po dodaniu rumu zatopiona będzie w bardzo aromatycznym syropie. Aronia w rumie przygotowana na podstawie tego przepisu doskonale nadaje się do wypieków i deserów, trudno się też powstrzymać, by nie wyjadać ją łyżeczką prosto ze słoiczka.

1000 g aronii
1 cytryna
700 g cukru
1 kawałek kory cynamonowej
1 laska wanilii
3 goździki
200 ml rumu

Aronię wsypać do żaroodpornego naczynia, dodać korę cynamonu, goździki i rozciętą laskę wanilii. Na górze ułożyć plasterki cytryny i posypać cukrem. Naczynie wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180°C, na około 40 minut, aż cukier się rozpuści. Naczynie wyciągnąć z piekarnika, dodać rum, wymieszać. Aronię przełożyć do wyparzonych słoiczków, zamknąć wygotowanymi pokrywkami, przykryć ręcznikiem i zostawić do całkowitego ostygnięciu.
 

poniedziałek, 20 listopada 2017

orkiszowy chleb dekoracyjny


W listopadzie piekarnia Amber piecze orkiszowy chleb dekoracyjny wybrany przez Danę. Chleb orkiszowy jest bardzo delikatny, smaczny i można go formować według własnej fantazji. Chleb jest miękki, ma sprężysty, średnio porowaty miąższ i chrupiącą skórkę. Orkiszowy chleb dekoracyjny jest neutralny w smaku i pasuje do każdego dodatku.


200 g mąki orkiszowej ciemnej
350 g wody

Wieczorem, dzień przed pieczeniem chleba, składniki wymieszać w misce i pozostawić do fermentacji na 14 godzin.

cały zaczyn
650 g mąki orkiszowej jasnej
185 g wody
2 łyżeczki suchych drożdży
18 g soli

Składniki ciasta połączyć i wyrabiać około 8 minut. Po tym czasie ciasto ułożyć w misce i pozostawić do ponownej fermentacji na 180 minut. W tym czasie 2 razy w równych odstępach czasowych złożyć ciasto na blacie posypanym mąką. Ciasto podzielić na dwie części i uformować chleb w dowolnym kształcie. Chleby ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i odstawić do wyrośnięcia na koło 120 minut. Chleby piec w piekarniku nagrzanym do 240° C przez 15 minut, a następnie dopiekać około 30 minut w temperaturze 200° C

sobota, 18 listopada 2017

gofry dyniowe


Gofry dyniowe są bardzo delikatne i puszyste w środku, mają dyniowy smak i aromat. Takie gofry przygotowane na mące dyniowej, to alternatywa dla osób nietolerujących gluten, jeśli użyje się dodatkowo proszku do pieczenia bez glutenu. Gofry są całkowicie dyniowe i  mają bardzo oryginalny smak, świetnie smakują podane z słodkim jogurtem i ulubionymi owocami.


300 ml mleka
3 jajka
60 g masła
100 g mąki dyniowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu
szczypta soli

W misce wymieszać mleko, puree z dyni, jajka oraz sól. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i cynamon oraz rozpuszczone masło. Całość odstawić na 15 minut. Po tym czasie lekko natłuścić rozgrzaną gofrownicę i wlać porcję ciasta, zamknąć gofrownicę i smażyć, aż przestanie się z niej wydobywać para, około 4 minut, zależnie od rodzaju urządzenia. 

czwartek, 16 listopada 2017

zakwas żytni


Wyhodowanie zakwasu żytniego metodą Jeffreya Hamelmana trwa 4 dni. Czwartego dnia można upiec na nim chleb. Przez pierwsze dwa dni zakwas karmimy raz dziennie, o tej samej porze. W dniach 3 i 4 karmimy dwa razy dziennie w odstępach 12 - godzinnych.

Pierwszy dzień:
 
200 g mąki żytniej razowej
200 g wody

Mąkę wymieszać z wodą w szklanym naczyniu, aż powstanie bardzo gęsta pasta. Całość należy odstawić na 24 godziny w temperaturze do 27° C.
 
Drugi dzień:

cały zakwas
100 g mąki żytniej razowej
100 g wody 

Wszystkie składniki wymieszać i odstawić na 24 godziny w temperaturze do 27° C.

Trzeci dzień:

cały zakwas
100 g mąki żytniej razowej
100 g wody 

Całość wymieszać, przykryć folią i odstawić na 12 godzin w temperaturze do 27° C.
 
cały zakwas
100 g mąki żytniej razowej
100 g wody 

Wymieszać, przykryć folią i odstawić na 12 godzin w temperaturze do 27°C.

Czwarty dzień:

Powtarzać karmienie zakwasu jak w dniu 3 - czyli rano i wieczorem, w odstępach 12 godzinnych.

Piąty dzień: 

Zakwas jest gotowy do upieczenia chleba.

wtorek, 14 listopada 2017

grzybowa z kaszą gryczaną


Grzybowa z kaszą gryczaną
Jedno z moich najwcześniejszych wspomnień kulinarnych dotyczy mamy gotującej tę zupę. Tata przywiózł wtedy suszone borowiki z Białorusi. Do dziś pamiętam ich oszałamiający zapach i to, że zupa była bardzo ciemna, niemal czarna. Mama zrobiła ją z domowymi kluskami, ale moim zdaniem lepiej smakuje kasza gryczana, która zapewnia grzybowej ciekawą konsystencję.
Olia Hercules
Mamuszka 


50 g suszonych borowików
100 g kaszy gryczanej
1 1/2 łyżki oleju
2 cebule
1 marchewka
2 ziemniaki
20 g masła
50 g kurek
1 liść laurowy
2000 ml wody
sól
pieprz 

Do garnka wlać wodę i włożyć suszone borowiki, jedną całą cebulę, liść laurowy i całość zagotować. Gotować około 15 minut. Dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, kaszę, doprawić do smaku solą oraz pieprzem i całość gotować jeszcze 15 minut. Na patelni na rozgrzanym olej zeszklić posiekaną cebulę, dodać startą na tarce marchew i całość dusić jeszcze 5 minut. Marchew i cebulę dodać do gotującej się zupy. Na tej samej patelni rozpuścić masło, dodać kurki i dusić je około 7 minut, aż się ładnie zrumienią. Grzyby dodać do zupy i całość zagotować.   

niedziela, 12 listopada 2017

pasztet mięsny z galaretką z czarnego bzu


Pasztet mięsny z łopatki wieprzowej i świeżego boczku z dodatkiem kurczaka ma idealną konsystencję i wspaniały smak. Z pasztetem wspaniale komponuje się ciemnogranatowa, lekko cierpka i kwaśna galaretka z czarnego bzu. Pasztet mięsny z galaretką z czarnego bzu przygotowany w małych słoiczkach jest idealny na co dzień i od święta.


1200 g łopatki wieprzowej
700 g boczku wieprzowego
600 g kurczaka
3 marchewki
2 pietruszki
1/4 selera 
1/2 pora
1 cebula
2 jajka
sól
pieprz
gałka muszkatołowa
1 łyżka masła
3 łyżki tartej bułki
 
Mięso umyć, warzywa obrać i umyć. Kawałki łopatki, boczek, podzielonego na części kurczaka, warzywa wsadzić do garnka, zalać wodą i całość gotować pod przykryciem na wolnym ogniu. Po około 30 minutach całość posolić i dalej gotować, aż mięso będzie miękkie, dodać bułki i zestawić z ognia. Całość ostudzić. Obrane mięso z kurczaka, łopatkę, boczek, warzywa i bułki bez odciskania, zmielić w maszynce do mięsa dwa razy. Do masy dodać jajka, przyprawić do smaku solą, pieprzem, świeżo zmieloną gałką muszkatołową, dobrze razem wymieszać. Masę przełożyć do słoiczków wysmarowanych masłem i wysypanych tartą bułką. Słoiczki ułożyć na blasze do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180° C na 70 minut, sprawdzić patyczkiem, czy pasztet jest suchy. 


1/2 szklanki wody
3 łyżeczki żelatyny
 
W miseczce rozpuścić żelatynę w gorącej wodzie, dodać do niej syrop i dobrze wymieszać. Galaretkę podzielić pomiędzy słoiczki z pasztetem i odstawić do stężenia.

piątek, 10 listopada 2017

rolada dyniowa z twarożkowym kremem


Jesienna rolada na bazie puree z dyni, o korzennym aromacie, przełożona pysznym, kremem z twarogu sernikowego z dodatkiem cytryny i ekstraktu waniliowego. Rolada dyniowa z twarożkowym kremem jest łatwa do przygotowania i wspaniale smakuje, może umilić spotkania w gronie rodzinny i przyjaciół.

3 jajka
1 szklanka cukru
3/4 szklanki puree z dyni
3/4 szklanki mąki przennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżeczki przyprawy do piernika
szczypta soli
 
W misce ubić jajka z cukrem i solą na puszystą masę, dodać puree z dyni i ubić. Do masy wmieszać przesianą mąkę, proszek do pieczenia oraz przyprawę do piernika. Masę wyłożyć na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia, wyrównać wierzch. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego temperaturze 160º C i piec przez około 20 minuty, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto po wyłożeniu z piekarnika zwinąć w roladę, wzdłuż dłuższego boku łącznie z papierem. Roladę ostudzić.


500 g twarogu sernikowego
1 łyżka ekstraktu waniliowego
1/2 cytryny
60 g cukru pudru
2 łyżeczki żelatyny
30 ml wody 
cukier puder
 
W miseczce w gorącej wodzie wymieszać żelatynę, ostudzić. W misce ubić twaróg z cukrem, ekstraktem, sokiem i skórką startą z cytryny. Do kremu dodać żelatynę i ubić. Wystudzoną roladę odwinąć, delikatnie usunąć papier. Na ciasto równomiernie rozłożyć krem, zwinąć roladę. Roladę schłodzić przed podaniem. Podawać posypaną cukrem pudrem.

środa, 8 listopada 2017

pieczony naleśnik


Pieczony naleśnik
Jadłam je tylko w Stanach, gdzie są podawane na stół z pompą i paradą: wielkie, puszyste i złote naleśniki na żeliwnych patelniach, na których się je zapieka. Oczywiście musiałam spróbować. Nie pracuję w restauracji, więc wolę nie żonglować wielkimi patelniami i nie zapiekać indywidualnych porcji, a zatem zrobiłam jeden duży do podziału. To idealne śniadanie dla weekendowych gości: po pierwsze wspaniale się prezentuje, a po drugie nie trzeba stać przy kuchni i smażyć naleśników na zamówienie.
Amerykańska nazwa "Dutch baby" nie oznacza, że naleśniki pochodzą z Holandii. To specjalność niemieckich emigrantów przybyłych dawno temu do Pensylwanii, którzy podawali naleśniki ze stopionym masłem, cukrem i cytryną - i do tej pory często tak robią.
Pieczone naleśniki spotyka się w kuchniach wielu krajów północnej Europy: Szwedzi mają ugnspannkake, zaś Anglicy Yorkshire pudding. Jednak to amerykański pomysł, by podawać je na śniadanie.
Gigantyczny naleśnik można po prostu posypać cukrem i skropić cytryną albo podać z dodatkiem smażonego boczku i syropem klonowym. Ja najchętniej wsypuję do środka drobne świeże owoce i podaję naleśnik oprószony cukrem pudrem, z miseczką creme fraiche w zasięgu ręki. Wyznam jeszcze, że przy jedzeniu polewam swoją porcję syropem klonowym.
Nigella Lawson
Po prostu Nigella

3 jajka
1 łyżka cukru
150 ml mleka
100 g mąki pszennej
1 łyżeczka pasty waniliowej
25 g masła
szczypta soli
gałka muszkatołowa
cukier puder
Piekarnik nagrzać do 220º C, a następnie włożyć do niego żeliwną patelnię. W tym czasie utrzeć jajka z cukrem na jasną i puszystą masę. Wmieszać pastę waniliową, mleko, mąkę, startą gałkę i sól. Z piekarnika wyjąć patelnię, włożyć do niej masło i zakołysać, aby się szybko rozpuściło. Następnie wlać ciasto i szybko wstawić z powrotem do piekarnika. Piec przez około 18 minut, aż będzie złociste i wyrośnięte. Naleśnik podawać oprószony cukrem pudrem i z owocami.

poniedziałek, 6 listopada 2017

makaron z rydzami


Przepyszne jesienne rydze połączone z makaronem i orzechami włoskimi, to szybka potrawa, kilka minut i posiłek gotowy. Makaron z rydzami doprawiony likierem ziołowym, czosnkiem oraz świeżym rozmarynem i szałwią, to bardzo proste i eleganckie danie, a minimalna ilość składników pozwala zachować wspaniały smak grzybów. 



250 g makaronu
250 g rydzów
1 cebula
2 ząbki czosnku
2 łyżki oleju
40 g masła
60 ml likieru ziołowego
2 gałązki rozmarynu
2 gałązki szałwii
20 g mąki pszennej
60 ml wody
sól
pieprz 
30 g orzechów włoskich
 
Grzyby oczyścić i pokroić na mniejsze kawałki. Na patelni na rozgrzanym oleju i maśle zeszklić posiekaną cebulę oraz czosnek, następnie dodać grzyby i smażyć przez kilka minut, dodać alkohol i zredukować ilość płynów. Do grzybów wmieszać mąkę rozmieszaną w wodzie, zagotować. Dodać posiekany rozmaryn oraz szałwię, doprawić do smaku solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Makaron ugotować według przepisu podanego na opakowaniu, odcedzić. Makaron podawać w towarzystwie sosu grzybowego, posypany posiekanymi orzechami.

sobota, 4 listopada 2017

dyniowe ciasteczka z groszkami czekoladowymi


Dyniowe ciasteczka z groszkami czekoladowymi o korzennym aromacie są zdrową, słodką alternatywą do kawy lub herbaty. Te ciasteczka są przepyszne, idealne na przekąskę, na wynos do pracy lub wycieczkę.


400 g mąki pszennej
200 g brązowego cukru
400 g puree z dyni
100 g masła
1 łyżka ekstraktu waniliowego
1 jajko
2 łyżeczki przyprawy do piernika
1 łyżeczka sody
1/2 łyżeczki soli
150 g groszków czekoladowych

W misce wymieszać puree z dyni z cukrem, ekstraktem waniliowym, jajkiem oraz stopionym masłem. Do masy wmieszać przyprawę do piernika, mąkę, sodę oraz sól. Następnie dodać groszki czekoladowe i wymieszać. Na blachę do pieczenia, wyłożoną papierem do pieczenia, łyżką do lodów wykładać kulki, delikatnie je spłaszczyć. Ciasteczka piec w piekarniku nagrzanym do 180º C przez około 17 minut. Ciasteczka studzić na kratce.

czwartek, 2 listopada 2017

tatar ze śledzi


Ryba jest nie doceniona w naszym menu, na niektórych stołach gości bardzo rzadko, dlatego wraz z firmą SEKO SA - na fali smaku postanowiłam to zmienić i wzięłam udział w akcji WYHACZ RYBKĘ. SEKO SA to wiodące polskie przedsiębiorstwo przetwórstwa rybnego. Firma powstała w 1992 roku w Porcie Rybackim „Dalmor" w Gdyni, a w 1995 roku została przeniesiona do Chojnic. W ofercie SEKO SA jest ponad 200 pozycji asortymentowych, w różnych kategoriach. Są to marynaty, mrożonki, pasty, sałatki i konserwy przygotowane głównie na bazie śledzia i makreli sprowadzanych z certyfikowanych łowisk Islandii, Norwegii, Danii, Niemiec i Kanady. Z filetów śledziowych lekko solonych a’la matjas w oleju rzepakowym przygotowałam tatar ze śledzi, który może być wspaniałym pomysłem na przystawkę lub danie na zimno, na co dzień i od święta. Tatar ze śledzi z dodatkiem kaparów, czerwonej cebuli i koperku doprawiony cytrynowym pieprzem, podany w towarzystwie cytrynowej śmietany, jest łatwy do przygotowania i zawiera tylko kilka składników najwyższej jakości.


500 g filetów śledziowych solonych a’la matjas w oleju rzepakowym
60 g kaparów
1 czerwona cebula
1 pęczek koperku
pieprz cytrynowy
200 g kwaśnej śmietany
sok z 1/4 cytryny


W miseczce wymieszać śmietanę z sokiem z cytryny, odstawić. Filety śledziowe odsączyć z oleju, a następnie drobniutko posiekać i przełożyć do miseczki. Cebulę drobno posiekać, dodać do śledzi. Następnie dodać do miseczki kapary i posiekany drobno koperek. Całość wymieszać i doprawić do smaku pieprzem cytrynowym. Tatar ze śledzia dodawać z cytrynową śmietaną.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect