codzienność

czwartek, 28 lutego 2013

Vichyssoise


Vichyssoise według źródła to gęsta zupa wykonana z porów, ziemniaków, śmietany i bulionu z kurczaka. Zupę tradycyjnie podaje się na zimno, ale można ją jeść także na gorąco. Zupa Vichyssoise została stworzona w Stanach Zjednoczonych przez francuskiego kucharza Louisa Diat, stąd podwójne obywatelstwo tego dania. Sława tej zupy wyprzedza ją samą, a ponieważ składa się ona prawie w jednej trzeciej ze śmietany, pieści gardło jak dotyk aksamitu. Zupa wspaniale smakuje i nabiera pełni z odrobiną wędzonego łososia, kilkoma krewetkami lub grzankami krabowymi. Przepis na zupę z porów i ziemniaków z książki Anny Bell "Zupy".


450 g ziemniaków
50 g masła
280 g białej części pora
2 łodygi selera naciowego
150 ml białego wina
850 ml bulionu z kurczaka
300 ml śmietany
sól
biały pieprz
szczypiorek

Masło roztopić w garnku, dodać pokrojonego w plastry pora i selera, smażyć na bardzo małym ogniu 12 minut, często mieszając, by się nie zrumieniły. Wlać wino, gotować chwilę by odparowało, dodać pokrojone w kostkę ziemianki i bulion. Doprowadzić do wrzenia, przykryć i gotować na małym ogniu 20 minut. Zupę zmiksować, wlać śmietanę, doprawić do smaku solą i pieprzem. Jeśli podaje się zupę na ciepło, należy lekko ją podgrzać. Posypać posiekanym szczypiorkiem.

wtorek, 26 lutego 2013

pasztet wieprzowy z indykiem


Nic nie zastąpi smaku i zapachu domowego pasztetu. Wystarczy udusić kawałek piersi indyka, łopatki wieprzowej, boczku i wątróbki z warzywami, potem zmielić, doprawić i upiec domowy pasztet. Dobrze dobrane składniki, połączane w pysznym domowym pasztecie wieprzowym z indykiem, przygotowanym zgodnie z rodzinną recepturą. 


400 g piersi z indyka
400 g wątróbki drobiowej
400 g łopatki wieprzowej
400 g surowego boczku
1 marchew
1 cebula
1/2 korzenia selera
4 kulki ziele angielskie
1 liść laurowy
2 chrupiące kajzerki
2 jajka
sól
pieprz
gałka muszkatołowa 

Mięso umyć, warzywa obrać i umyć. Indyka, łopatkę, boczek i warzywa wsadzić do garnka, zalać wodą i ugotować z łyżką soli. Pod koniec gotowania dodać obraną wątróbkę i ją zaparzyć. Mięso z rosołem zestawić z ognia, dodać bułki i zostawić w zimnym miejscu na całą noc. Mięso, wątróbkę, warzywa i bułki bez odciskania, wyciągnąć z rosołu i wszystko razem dwa razy zmielić w maszynce do mięsa. Do masy dodać jajka, przyprawić do smaku solą, pieprzem i świeżo zmieloną gałką muszkatołową, dobrze razem wymieszać. Masę przełożyć do foremek keksowych i piec około 90 minut w temperaturze 180° C, sprawdzić patyczkiem. Pasztet dobrze ostudzić przed krojeniem. 



niedziela, 24 lutego 2013

deser z białej czekolady i mascarpone


Kilka składników by powstał wspaniały krem z białej czekolady i sera mascarpone wzbogacony o domowy likier z białej czekolady. Krem jest delikatny i kremowy, sprawdzi się doskonale jako przepysznie słodki deser serwowany do popołudniowej kawy. Przepis na deser z białej czekolady i mascarpone dodaję do akcji Czekoladowy Weekend


100 g białej czekolady
250 g sera mascarpone
30 ml likieru z białej czekolady
śmietana do ubijania
owoce

Białą czekoladę stopić w kąpieli wodnej, ostudzić. Ser mascarpone miksować przez około 2 minuty aż stanie się puszysty. Dodać roztopioną czekoladę i delikatnie wymieszać łyżką. Na koniec dodać alkohol i wymieszać. Masę przelać do małych szklanych pojemniczków i schładzać w lodówce, aż masa zastygnie. Deser przed podaniem udekorować bitą śmietaną i owocami.

 

piątek, 22 lutego 2013

likier z białej czekolady


Likier o smaku białej czekolady o aromacie wanilii, stanowi połączenie delikatnego smaku białej czekolady z mlekiem skondensowanym słodzonym, wódką i spirytusem. Likier jest kremowy i przepyszny, sprawdzi się idealnie jako dodatek do lodów, deserów czy też wypieków, nada im oryginalnego smaku oraz zapachu. Przepis na likier z białej czekolady dodaję do akcji Czekoladowy Weekend.


100 g białej czekolady
250 ml mleka zagęszczonego słodzonego
125 ml mleka
250 ml wódki
50 ml spirytusu 
15 ml ekstraktu z wanilii

Białą czekoladę stopić w kąpieli wodnej, ciągle mieszając dodawać mleko i mleko skondensowane. Całość dobrze wymieszać i ostudzić. Do przestudzonej masy ciągle mieszając dolewać powoli wódkę, spirytus i ekstrakt waniliowy. Przelać likier do butelki, zakręcić szczelnie i odstawić na dwa tygodnie w chłodne miejsce. 

środa, 20 lutego 2013

bakłażanowy krem z fetą


Pasta z pieczonego bakłażana z dodatkiem oliwy, sera fety, prażonych orzechów włoskich o aromacie czosnku. Pasta świetnie smakuje podawana na przekąskę z grzankami, bułką lub arabską pitą. Bakłażanowy krem z fetą z przepisu Agnieszki Kręglickiej.  

1 bakłażan
3 łyżki oliwy
sok z 1/2 cytryny
3 łyżki orzechów włoskich
100 g sera feta
1 ząbek czosnku
natka pietruszki
sól
pieprz 


Bakłażana nakłuć w wielu miejscach widelcem, ułożyć na kratce w piekarniku rozgrzanym do 180° C i piec aż ściemnieje i oklapnie. Ostudzonego obrać ze skóry, przeciąć na pół, dobrze odcedzić i odcisnąć. Drobno posiekać, skropić sokiem z cytryny, stopniowo dodawać oliwę. Orzechy uprażyć na suchej patelni, ostudzić i pokruszyć. Wymieszać bakłażana z pozostałymi składnikami, doprawić do smaku.

poniedziałek, 18 lutego 2013

chlebek turecki


Chlebek turecki to rodzaj ciemnego, słodkiego pieczywa z melasą i rodzynkami. Ten doskonały, brązowy chleb o miodowym posmaku jest idealny na podwieczorek. Chleb jest mięciutki i pięknie pachnie, najlepiej smakuje jeszcze ciepły posmarowany masłem, w towarzystwie kwaskowatego dżemu lub ulubionego serem. Przepis pochodzi stąd, lekko go zmodyfikowałam, z podanego przepisu wychodzą dwa bochenki.

500g mąki pszennej
9 g suchych drożdży
330 ml mleka
2 łyżki masła
5 łyżek melasy
4 łyżki brązowego cukru
4 łyżki kawy zbożowej
100 g rodzynek
1 łyżeczka soli

Mąkę wymieszać z drożdżami, solą i łyżeczką cukru. Mleko wlać do rondelka, podgrzać i cały czas mieszając dodać melasę i masło. Mieszać aż się rozpuszczą, odstawić do ostudzenia. Do mąki dodać ostudzone mleko, kawę, brązowy cukier oraz rodzynki i całość wyrobić. Jeśli ciasto się klei, podsypać mąką. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, na około 40 minut. Po tym czasie ciasto podzielić na pół i uformować dwa bochenki. Włożyć kolejno do keksówki i odstawić na 30 minut. Przed wstawieniem do pieca posmarować wierzch mlekiem. Piec około 30 minut w piekarniku nagrzanym do 190° C. 


sobota, 16 lutego 2013

krem z pieczonego kalafiora


Wspaniała i bardzo sycąca zupa z pieczonego kalafiora, o aromacie sezamu, doprawiona kuminem, czosnkiem i cytryną. Kalafior wystarczy podzielić na różyczki, oprószyć solą, nasmarować delikatnie oliwą i upiec go w piekarniku. Tak upieczonego kalafiora dodać do bulionu i jeszcze chwilę pogotować, doprawić aromatycznym kuminem, tahini, czosnkiem i cytryną. Smak zupy doskonale podkreśla łagodny olej z prażonych orzechów laskowych o słodkim orzechowym smaku. Przepis na krem z pieczonego kalafiora pochodzi stąd.

1 kalafior
1/4 szklanki tahini
2 ząbki czosnku
oliwa
1/4 łyżeczki kuminu 
1 cytryna 
bulion
olej z prażonych orzechów laskowych
sól
pieprz

Kalafior podzielić na różyczki, każdą delikatnie posmarować oliwą, posypać solą i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C stopni na 30 minut, powinien być ciemny ale nie spalony. W garnku rozgrzać oliwę, dodać kumin i przez moment podsmażyć, następnie dodać kalafiora i dokładnie wymieszać. Wlać gorący bulion, powinno być go tyle, aby tylko zakrył różyczki kalafiora. Całość gotować pod przykryciem przez około 15 minut. Zupę zmiksować na gładki krem, dodać tahini, skórkę startą z cytryny, posiekane ząbki czosnku i wymieszać. Doprawić do smaku sokiem z cytryny, solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Podawać bardzo gorące, skropione olejem z prażonych orzechów laskowych.


czwartek, 14 lutego 2013

serduszka z dżemem truskawkowym, czekoladą i migdałami


Serduszka z dżemem truskawkowym, czekoladą i migdałami dobrze smakują i ucieszą każdego. Ciasto drożdżowe dobrze się formuje, a dzięki dodatkowi serka naturalnego długo zachowuje świeżość. Drożdżówki w kształcie serca, nadziane pysznym dżemem truskawkowy, białą czekoladą oraz płatkami migdałowymi doskonale wpasują się w klimat Święta Zakochanych


520 g mąki pszennej
70 g masła
180 ml mleka
9 g suchych drożdży
75 g cukru
1 jajko
80 g serka naturalnego
sól
200 g dżemu truskawkowego
100 g białej czekolady
50 g płatków migdałowych 

Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku, dodać łyżkę cukru i odstawić na około 10 minut. Do przesianej maki dodać roztrzepane jajko, serek naturalny, rozpuszczone i ostudzone masło, rozczyn drożdżowy oraz szczyptę soli i wyrobić ciasto. Ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około godzinę, aż podwoi objętość. Wyrośnięte ciasto odgazować uderzając w nie dłonią, wyrobić przez chwilę, po czym rozwałkować na oprószonym mąką blacie na kwadrat, podzielić go na dwie równe części i na każdej rozsmarować dżem, posypać posiekaną czekoladą oraz płatkami migdałowymi. Aby uzyskać kształt serca, rolować każdy z prostokątów, równo z przeciwległych końców w kierunku środka. Rolady pokroić na czterocentymetrowe kawałki i uformować serce. Serca układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Drożdżówki wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 20 minut. Serduszka studzić na kratce.

wtorek, 12 lutego 2013

pączki z dżemem


W Wielkopolsce na Podkoziołek, czyli ostatni dzień karnawału, nie może zabraknąć na stole pączków i chruścików. Tym razem pączki z ulubionym dżemem, które są bardzo delikatne i puszyste. Pączki z dżemem smakują małym i dużym. 


3 1/2 szklanki mąki tortowej
1 szklanka mleka
50 g masła  
5 żółtek
1 jajko
1/4 szklanki cukru
1 łyżka ekstraktu waniliowego 
1 łyżka spirytusu 
9 g suszonych drożdży
dżem

 
Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku, dodać łyżkę cukru i odstawić na około 10 minut. Żółtka i jajko utrzeć z cukrem oraz ekstraktem waniliowym. Rozczyn i ubite jajka dodać do przesianej mąki, wymieszać i wyrabiać około 5 minut. Następnie dodać roztopione masło i spirytus, wyrabiać kolejne kilka minut. Ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około godzinę, aż podwoi objętość. Wyrośnięte ciasto odgazować uderzając w nie dłonią, wyrobić przez chwilę, po czym rozwałkować na oprószonym mąką blacie na grubość około dwóch centymetrów. Wycinać pączki szklanką i odkładać na tackę do wyrośnięcia na kolejne 30 minut. Pączki smażyć na rozgrzanym tłuszczu z obu stron. Wyjmować na bibułę. Nadziewać dżemem za pomocą rękawa cukierniczego i tylki, następnie polukrować.  

niedziela, 10 lutego 2013

mini pączki cynamonowe


Małe drożdżowe pączki obtoczone w cynamonowym cukrze, kiedy pączki są jeszcze ciepłe. Pączusie doskonale smakują, jedzone jeszcze na ciepło w towarzystwie kawy. Przepis na mini pączki cynamonowe pochodzi stąd


400 g mąki pszennej
125 ml wody
9 g suchych drożdży
2 łyżki cukru
60 g masła
2 łyżeczki cynamonu
2 jajka
1 żółtko
1/2 łyżeczki soli
olej do smażenia 


W naczyniu wymieszać ciepłą wodę, drożdże i odrobinę cukru, odstawić w ciepłym miejscu na 10 minut. W misce wymieszać masło z pozostałym cukrem i cynamonem, dobrze utrzeć. Dodawać kolejno jajka i żółtko, cały czas ucierając. Dodać wodę z drożdżami, sól oraz mąkę i wymieszać aż masa będzie gładka. Gotowe ciasto odstawić w ciepłe miejsce, przykryć folią spożywczą, aż podwoi swoją objętość. Po tym czasie uderzyć w ciasto pięścią, przykryć ponownie i włożyć do lodówki na 3 godziny lub całą noc. Ciasto rozwałkować na podsypanym mąką blacie, na grubość centymetra i wycinać małe kółka. W garnku rozgrzać olej, kłaść kulki na rozgrzany tłuszcz, smażyć z obu stron na złoty kolor. Pączki wyjąć łyżką cedzakową i ułożyć na papierowym ręczniku do odsączenia.
 

1/2 szklanki cukru
1 łyżka cynamonu

W misce wymieszać cukier z cynamonem. Obtaczać pączki w cukrze cynamonowym, kiedy są jeszcze ciepłe. 

piątek, 8 lutego 2013

confit z tuńczyka


Confit według źródła to sposób przygotowywania żywności poprzez konserwowanie w tłuszczu. Jest to stara metoda wykorzystywana w kuchni francuskiej. Po wcześniejszym zamarynowaniu w ziołach, mięso gotowane jest w tłuszczu, a następnie odstawiane w chłodne miejsce. Dzięki temu staje się bardziej kruche i delikatne. Doskonałe mięso tuńczyka delikatnie gotowane w oleju o aromacie czosnku, doprawione kolendrą, imbirem, cytryną, papryczką chilli oraz rozmarynem. Confit z ryby to dobry sposób na urozmaicenie codziennej diety, tak przygotowane idealnie smakuje podane z pieczywem. Przepis podpatrzyłam w programie "Męski weekend". Confit z tuńczyka to moją propozycją do zabawy kulinarnej "Odkryj Kujawski ze smakiem", pod patronatem serwisu ZPierwszegoTloczenia.pl, którego sponsorem są ZT Kruszwica S.A. producent linii Kujawski ze Smakiem. 



500 g mięsa tuńczyka
15 g korzenia imbiru
10 g ziaren kolendry
1/2 cytryny
250 ml oleju Kujawski z czosnkiem
1/2 papryczki chilli
2 liście laurowe
2 gałązki rozmarynu
sól
pieprz


Pokroić rybę w kostkę, ułożyć kawałki mięsa na tacy, posypać solą, pieprzem i rozgniecioną w moździerzu kolendrą. W słoiku ułożyć obrany i pokrojony w grube plasterki imbir oraz cytrynę pokrojoną w plastry oraz liście laurowe i rozmaryn. Rybę przełożyć do słoika, dodać pokrojoną w plasterki papryczkę, wlać do pełna olej kujawski z czosnkiem i dokładnie zakręcić słoik. Przez godzinę gotować w kąpieli wodnej o temperaturze 100° C. Schłodzić w temperaturze pokojowej i przechowywać w lodówce.



środa, 6 lutego 2013

chleb z czosnkiem i rozmarynem


Pyszny i szybki do przygotowania drożdżowy chleb o aromacie czosnku i rozmarynu. Kromka tego chleba smakuje idealnie z masłem czy serem, doskonale sprawdza się też podana do zupy. Chleb z czosnkiem i rozmarynem to moją propozycją do zabawy kulinarnej "Odkryj Kujawski ze smakiem", pod patronatem serwisu ZPierwszegoTloczenia.pl, którego sponsorem są ZT Kruszwica S.A. producent linii Kujawski ze Smakiem. 


350 g mąki pszennej
250 ml wody
1 łyżeczka drożdży instant
35 ml oleju kujawskiego z czosnkiem
1 łyżeczka soli
gałązka rozmarynu

Do naczynia wlać ciepłą wodę, dodać drożdże i wymieszać. Wsypać mąkę do miski, dodać posiekany rozmaryn, sól i wymieszać. Dodać wodę z drożdżami oraz olej kujawski z czosnkiem i zagnieść ciasto, aż będzie gładkie. Ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, na około godzinę. Po tym czasie przełożyć ciasto na stolnicę podsypaną mąką, z ciasta uformować prostokąt, a następnie zwinąć w rulon. Tak uformowany bochenek osypać mąką i odstawić do wyrośnięcia na godzinę. Rozgrzać piekarnik do 220° C, wstawić chleb i od razu zmniejszyć temperaturę do 200° C, piec chleb  20 minut, a po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 180° C i piec jeszcze 20 minut, aż się ładnie zezłoci.



poniedziałek, 4 lutego 2013

waniliowe pączki z dżemem malinowym


Malutkie i mocno pachnące wanilią pączusie nadziane domowym dżemem malinowym. Pączki są bardzo szybkie do przygotowania, wystarczy tylko wymieszać składniki i wrzucać ciasto łyżką na rozgrzany tłuszcz, a potem nadziewać dżemem. Przepis na waniliowe pączki z dżemem malinowym z przepisu Anny Olson.


1 szklanka mleka
1/2 szklanki cukru
1 laska wanilii
2/3 szklanki oleju
2 jajka
3 szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka soli
olej do smażenia


Na małym ogniu podgrzewać przez 15 minut mleko z pesteczkami, wyskrobanymi z wanilii i strączkiem wanilii, aby mleko przeszło waniliowym smakiem i aromatem. Wyjąć strączek wanilii i odstawić mleko do wystygnięcia w temperaturze pokojowej. Kiedy mleko wystygnie, dodać cukier, jajka i olej, wymieszać trzepaczką. Wsypać na sitko mąkę, proszek do pieczenia i sól, przesiać do mleka, wymieszanego z jajkami, olejem. Mieszać, aby składniki się połączyły. Do garnka wlać olej i nagrzać do temperatury 180° C. Nabierać porcje ciasta na łyżkę i ostrożnie spuszczać do oleju. Smażyć na złoty kolor z każdej ze stron. Wyjąć łyżką cedzakową i ułożyć na papierowym ręczniku do odsączenia. 

cukier puder

Pączki nadziewać dżemem malinowym za pomocą rękawa cukierniczego i tylki, posypać cukrem pudrem.

sobota, 2 lutego 2013

wiatraczki karnawałowe


Czas karnawału, okres zabaw i balów, jedzenia smakowitych pączków i chrustów jest bardzo krótki w tym roku. Pora na chrusty w nowym kształcie, wiatraczki karnawałowe z niezawodnego domowego przepisu, z którego wychodzą też piękne róże karnawałowe. Pomysł na wiatraczki podpatrzony w prasie.



1 1/2 szklanki mąki krupczatki
1/2 szklanki mąki tortowej
1/2 szklanki mąki poznańskiej
8 żółtek
1 szklanka kwaśnej śmietany
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
1 łyżka spirytusu
szczypta soli
cukier puder
olej do smażenia


Mąki przesiać, dodać rozmącone żółtka, śmietanę, sól, ekstrakt, spirytus i wyrobić ciasto na jednolitą lśniącą masę. Ciasto rozgnieść dłonią na gruby placek, zwinąć i energicznie wybić wałkiem, czynność powtórzyć kilka razy. Ciasto zawinąć w folię spożywczą i odłożyć w chłodne miejsce na 30 minut. Partiami, lekko podsypując mąką, wałkować ciasto bardzo cienko. Z ciasta wykroić kwadraty, każdy ponacinać na rogach, posmarować końce białkiem i uformować wiatraczki zaginając ramiona do środka, dobrze docisnąć. W rondlu o grubym dnie rozgrzać tłuszcz, smażyć wiatraczki na jasnozłoty kolor. Usmażone wiatraczki osączyć na papierowym ręczniku, a następnie posypać obficie cukrem pudrem.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect