codzienność

wtorek, 29 września 2015

misiankowa szarlotka


Klasyczne kruche ciasto z kwaśnymi jabłkami doprawionymi cynamonem składa się na smaczną i słodką z nazwy misiankową szarlotkę. Autorką przepisu jest pani Misia Zielińska, właścicielka kawiarenki Misianka w Parku Skaryszewskim w Warszawie. Charakterystyczny kształt ciasta bierze się z ułożenia połówek jabłek i przykrycie ich warstwą kruchego ciasta. Dzięki długiemu pieczeniu jabłka zamieniają się w pyszny mus otulony ciastem. Ciasto jest najsmaczniejsze w dniu pieczenia, doskonale smakuje gdy się je poda z lodami waniliowymi. Przepis na szarlotkę z gazetowej Galerii Potraw.


1000 g jabłek
2 łyżeczki cynamonu
50 g cukru
skórka z 1 cytryny


Jabłka obrać, przekroić na pół, wydrążyć gniazda nasienne. Włożyć do miski i zasypać cukrem wymieszanym ze skórką z cytryny oraz cynamonem. Odstawić na 2 godziny, następnie odsączyć z soku.


500 g mąki pszennej
200 g masła
200 g cukru
2 żółtka
2 łyżki kwaśnej śmietany
szczypta soli
1 białko
cukier puder


Mąkę posiekać z masłem, dodać żółtka, cukier, śmietanę i sól. Ciasto zagnieść, wyrobić i włożyć do lodówki na 2 godziny, owinięte w folię spożywczą. Schłodzone ciasto podzielić na 2 części. Jedną rozwałkować i wyłożyć nią dno i boki formy na tartę o średnicy 25 centymetrów. Spód posmarować roztrzepanym białkiem, ponakłuwać widelcem i podpiec w temperaturze 160º C przez 15 minut. Na podpieczonym cieście ułożyć jabłka, ściśle, jedno obok drugiego, przykryć pozostałym rozwałkowanym ciastem, wysmarować białkiem i piec jeszcze 60 minut w temperaturze 160º C. Ciasto podawać oprószone cukrem pudrem.

niedziela, 27 września 2015

dyniowe scones


Dyniowe scones, to szybkie bułeczki bez użycia drożdży, na proszku do pieczenia. Bułeczki z wykorzystaniem dyniowego puree, mają wspaniały smak i kolor. Dyniowe scones upieczone w ramach akcji Wypiekania na śniadanie z przepisu Doroty, są kruche z zewnątrz i mięciutkie w środku, z dodatkiem rodzynek. Te bułeczki są idealne na drugie śniadanie lub na podwieczorek, najlepsze jedzone jeszcze na ciepło, z porcji wychodzi około 12 sztuk.


350 g mąki pszennej
3 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
1 łyżka cukru
50 g masła
2 jajka
20 ml mleka
100 g rodzynek


Do naczynia przesiać mąkę pszenną, proszek do pieczenia, sól i cukier. Dodać zimne masło pokrojone z drobną kostkę i wyrobić z mąką między palcami do połączenia. W drugim naczyniu wymieszać rózgą kuchenną jajka, puree z dyni, mleko i rodzynki. Do mokrych składników wsypać suche składniki i szybko wyrobić, aż powstanie gęste, klejące ciasto. Blat kuchenny suto oprószyć mąką pszenną, wyłożyć na nią ciasto, znowu oprószyć mąką i rozwałkować na grubość około 1,7 centymetra. Okrągłą metalową foremką do ciastek i o ostrych krawędziach wykrawać bułeczki. Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, w niedużych odstępach. Bułeczki piec w temperaturze 200º C przez około 15 minut.


Dyniowe scones piekła:

Bożena - Moje domowe kucharzenie
Alina - Ala piecze i gotuje
Agata - Kulinarne przygody Gatity
Edyta - Pasja smaku
Kamila - Zycie ze smakiem
Wiosenka - Eksplozja smaku
Olga - Cukry proste

piątek, 25 września 2015

lutenica


Lutenica lub ljutenica, to pikantna pasta warzywna lub gęsty sos w kuchni macedońskiej, serbskiej i bułgarskiej. Składa się głównie z pieczonej papryki, pasty pomidorowej oraz pieczonych bakłażanów, w różnych kombinacjach zawiera również marchew, olej i przyprawy. Każdy gospodyni ma inny przepis na ten pyszny sos, jedne warzywa mielą w maszynce, inne siekają nożem, a jeszcze inne wrzucają do blendera. Do sosu dodają świeże pomidory i gotują kilka godzin, innym razem dodają marchew i cukier. W niektórych regionach do upieczonych papryk dodają ugotowane ziemniaki, w jeszcze innych wzbogaca się pastę o bulwą selera. Lutenica to krewniaczka ajvaru, różnica tkwi w proporcjach i dodatkach, ponieważ lutenica w przeciwieństwie do ajvaru powinna być słodka i znacznie gęstsza. Lutenica z tego przepisu jest gęsta i lekko słodka, wyraźnie paprykowa, z delikatnym aromatem pozostałych warzyw i subtelnym posmakiem czubrycy. Lutenicy wspaniale podkreśla smak mięs, serów oraz stanowi świetny dodatek do kanapek. Doskonale pasuje do dań z grilla, do których może być podawana jako rodzaj dipu. Można z nią mieszać gotowaną ciecierzycę, fasolę lub soczewicę.


5 czerwonych papryk
3 marchewki
1 bakłażan
5 pomidorów
1 główka czosnku
1 papryczka chili
125 ml oleju
czubryca
cukier
sól
pieprz

W brytfance ułożyć obrane ze skórki i pokrojone na kawałki pomidory. Brytfankę wstawić do piekarnika rozgrzanego do 190° C na 60 minut. Z główki czosnku odciąć wierzchnią część w taki sposób, aby widoczne były wszystkie ząbki czosnku, nasmarować olejem i ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Na tej samej blasze ułożyć paprykę, papryczkę chili, bakłażana, marchewkę i wstawić do piekarnika, piec aż skórka sczernieje, a marchewka będzie miękka. Poczekać chwilę, aż warzywa ostygną, obrać paprykę, papryczkę chili i marchewkę ze skórki, a z bakłażana wydrążyć wnętrze, czosnek wycisnąć z łupin. Pomidory, papryki, bakłażana, czosnek i marchewki zmiksować na gładką masę. W garnku o grubym dnie rozgrzać olej i dodać zmiksowaną masę, doprawić do smaku czubrycą, solą, pieprzem oraz cukrem i całość wolno gotować, aż masa zgęstnieje. Gorący sos przełożyć do wyparzonych słoików i szczelnie zakręcić.

środa, 23 września 2015

roladki z fig z kozim serem w szynce dojrzewającej


Pachnące słońcem, przesłodkie figi z kozim twarożkiem o tymiankowym aromacie, zawinięte w szynkę dojrzewającą, to prosta propozycja na smaczną przekąskę. Roladki z fig z kozim serem w szynce dojrzewającej idealnie smakuje z kieliszkiem białego wina i włoskiem grissini.


100 g szynki dojrzewającej
5 fig
150 g koziego twarożku
100 g malin
70 g mieszanki sałat
2 gałązki tymianku 

sól
pieprz

Drobno posiekany tymianek wymieszać z twarożkiem, doprawić solą i pieprzem. Położyć na desce plasterek szynki, na wierzchu położyć połówkę figi, następnie nałożyć łyżeczkę twarożku i ostrożnie, ale ciasno zwinąć szynkę, tak, by nadzienie dobrze trzymało się w środku. Roladki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Roladki wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180° C na 12 minut. Na talerzach rozłożyć mieszankę sałat, maliny i podpieczone roladki. 


2 łyżki soku z cytryny
1 łyżka miodu
4 łyżki oliwy
sól
pieprz


Do miseczki wlać sok, dodać sól i wymieszać, aż sól się rozpuści, dodać miód i wymieszać. Dolać oliwę, mieszać, aż składniki się połączą. Doprawić świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Sałatkę skropić winegretem.

poniedziałek, 21 września 2015

zupa z pieczonych warzyw


Zupa krem przygotowana z pieczonej marchewki, pietruszki, selera, pora, selera naciowego, pomidorów, papryki z czosnkiem, cebulą z dodatkiem rozmarynu i szałwii jest doskonała i bardzo pożywna. Warzywa dzięki pieczeniu stają się słodkie, pełne smaku i bardzo aromatyczne, a czosnek podczas pieczenia traci swój ostry smak i staje się miękki, delikatny i bez problemu można go wycisnąć z łupiny. Zupa z pieczonych warzyw jest przygotowana z samych warzyw, bez dodatku bulionu, tylko z niewielkim dodatkiem śmietany, która sprawia, że zupa jest bardziej kremowa.


3 marchewki
2 pietruszki
1 seler
1/2 pora
2 łodygi selera naciowego
5 pomidorów
2 papryki
1 czerwona cebula
1 główka czosnku

2 gałązki rozmarynu
1 gałązka szałwii
sól
pieprz
cukier
oliwa

śmietana 


W brytfance rozłożyć pokrojoną w kostkę marchewkę, pietruszkę, seler, por, seler naciowy, obrane ze skórki i pokrojone na kawałki pomidory, przekrojony w poprzek na pół czosnek, pokrojoną na ćwiartki cebulę oraz zioła. Wszystko doprawić solą, pieprzem oraz obficie polać oliwą. Brytfankę wstawić do piekarnika rozgrzanego do 190° C na 60 minut. Paprykę umyć przekroić na pół i oczyścić z nasion. Ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić do piekarnika, piec aż skórka sczernieje. Blachę wyjąć z piekarnika i poczekać chwilę, aż ostygnie, papryki obrać ze skórki i pokroić na mniejsze kawałki. Po tym czasie wyjąć warzywa z piekarnika i odstawić do przestygnięcia. Wycisnąć czosnek z łupinek i wyrzuć je, wyciągnąć zioła. Do warzyw dodać paprykę i wszystkie warzywa zmiksować w blenderze na gładki krem. Całość doprawić solą, pieprzem oraz cukrem. Zupę podawać z kleksem śmietany.

  

sobota, 19 września 2015

śmietankowe ciasto ze śliwkami


Śmietankowe ciasto o waniliowym aromacie ze śliwkami jest bardzo wilgotne i puszyste. Ciasto z dodatkiem kwaśnej śmietany długo zachowuje miękkość i świeżość, ciasto jest odpowiednio gęste i owoce pozostają na wierzchu, a dzięki ułożeniu ich rozcięciami ku górze nie oddają soku do wnętrza ciasta i pozostają soczyste. Śmietankowe ciasto ze śliwkami upieczone na podstawie przepisu Doroty jest bardzo proste do przygotowania, wystarczy tylko wymieszać składniki, które powinny być w temperaturze pokojowej.


200 g masła
125 ml mleka
1 szklanka kwaśnej śmietany
2 jajka
3/4 szklanki cukru 
2 1/2 szklanki mąki pszennej
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka ekstraktu waniliowego
700 g śliwek
cukier puder


Masło i mleko umieścić w garnuszku, podgrzać, do rozpuszczenia się masła, zdjąć z palnika, lekko przestudzić. W misce rózgą kuchenną roztrzepać jajka, dodać kwaśną śmietanę, cukier, ekstrakt waniliowy i całość wymieszać do połączenia. Do masy dodawać partiami na zmianę, przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia oraz ciepłe masło z mlekiem, mieszać rózgą do połączenia się składników. Masę wyłożyć do mniejszej formy wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu równomiernie poukładać wypestkowane śliwki. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 175º C na około 40 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.

czwartek, 17 września 2015

dżem malinowy


Dżem malinowy z przygotowany z dodatkiem soku z limonki, dzięki czemu zachowuje piękny, intensywny kolor oraz wanilii, która nadaje doskonałego aromatu jest przepyszny. Aromatyczny dżem z malin zalecany jest do jedzenia zwłaszcza w okresie przeziębień, maliny zawierają wiele substancji biologicznie aktywnych o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwwirusowych i antybakteryjnych. Dżem z malin idealnie nadaje się jako dodatek do kanapek i naleśników, doskonały do ciasta, wykorzystany jako nadzienie do ciasteczek czy też pączków.


1200 g malin
300 g cukru
sok z 1 limonki
1 laska wanilii 


W garnku zasypać maliny cukrem, dodać sok z limonki i odstawić, aż owoce puszczą sok. Całość zagotować, po czym odstawić bez przykrycia do całkowitego ostudzenia na całą noc. Po tym czasie przetrzeć masę przez bardzo gęste sitko, dodać przeciętą na pół laskę wanilii i całość doprowadzić znowu do wrzenia i gotować kilka minut, odstawić. Powtarzać tak przez co najmniej kilka dni, do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Na koniec wyłowić laskę wanilii i całość gotować jeszcze kilka minut. Gorący dżem przełożyć do wypieczonych słoików, szczelnie zakręcić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.

wtorek, 15 września 2015

chleb jęczmienny z owczym serem i kminkiem


Na wrześniowe spotkanie w piekarni Amber, Magda wybrała chleb piękny i niezwykły, na jęczmiennej mące z owczym serem z bloga Wisły. Chleb jęczmienny z owczym serem i kminkiem jest bardzo aromatyczny, ma miękki miękisz i chrupiącą skórkę. Podczas pieczenia w domu unosi się wspaniały aromat owczego sera pleśniowego. Do wypieku warto użyć pikantnego i wyrazistego w smaku Roqueforta, który jest tłustym i niezwykle aromatycznym specjałem. By upiec chleb należy dzień przed pieczeniem przygotować zaczyn oraz bibosz na bazie mąki jęczmiennej.


50 g zakwasu
100 g mąki pszennej chlebowej
120 g wody

Wszystkie składniki wymieszać i zostawić na blacie na 14 godzin.


100 g mąki jęczmiennej
150 g wody

Składniki wymieszać i pozostawić na 12 godzin.


cały zaczyn
cały bibosz
650 g mąki pszennej chlebowej
250 g wody
1 łyżeczka miodu
1 łyżeczka soli
150 g owczego sera pleśniowego
1 łyżeczka kminku
1/4 łyżeczki suchych drożdży

Ze wszystkich składników oprócz sera pleśniowego, wyrobić gładkie ciasto. Ciasto pozostawić do wyrośnięcia na 45 minut. Po tym czasie ciasto wyłożyć na naoliwiony blat i delikatnie, powoli rozciągnąć je tworząc prostokąt. Ser owczy pokroić w dużą kostkę i rozłożyć równomiernie na powierzchni ciasta. Zwinąć ciasto z serem w rulon, jak roladę i nie dbając o jej kształt ułożyć w naoliwionej misce do ponownego wyrośnięcia. Po 30 minutach podzielić ciasto na dwie części, lekko odgazować i uformować dwa bochenki na posypanym mąką blacie. Bochenki ułożyć w koszykach i pozostawić do wyrośnięcia na około 45 minut. Piec chleb na rozgrzanym kamieniu z parą w 240° C przez 10 minut, a następnie bez pary w temperaturze 220° C przez następne 25 minut.


Chleb jęczmienny z owczym serem i kminkiem na blogach:

niedziela, 13 września 2015

szarlotka z jeżyną i rozmarynem


Pyszne, bardzo kruche ciasto z warstwą jabłek i jeżyn doprawionych skórką z cytryny i igiełkami aromatycznego rozmarynu to wspaniałe połączenie. Przepyszna szarlotka z jeżyną i rozmarynem inspirowana przepisem z bloga Desserts for breakfast doskonale umila wrześniowe spotkania przy kawie.


600 g mąki krupczatki 
300 g masła
180 g cukru
3 żółtka
szczypta soli


Posiekać razem mąkę,sól, masło i cukier, dodać żółtka i szybko zagnieć spójne ciasto. Wyłożyć formę papierem do pieczenia, na dnie ugnieść równomiernie 2/3 ciasta.


1000 g jabłek 
500 g jeżyn
2 gałązki rozmarynu
skórka z 1 cytryny
50 g cukru


Jabłka obrać, pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne i pokroić na cieniutkie plasterki. Do jabłek wmieszać cukier, skórkę z cytryny i drobno posiekany rozmaryn. Jabłka i jeżyny rozłożyć równomiernie na cieście. Na wierzchu rozkruszyć jak kruszonkę pozostałe ciasto. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 60 minut.

piątek, 11 września 2015

tarta z figami i Gorgonzolą


Pyszne kruche ciasto z Gorgonzolą, kawałkami fig, polane dresingiem z oliwy wymieszanej z miodem a do tego świeże posiekane oregano i pieprzna mieszanka sałat. Doskonała tarta z figami i Gorgonzolą przygotowana według przepisu Donny Hay z książki "Szybko, świeżo, prosto". Ciasto kruche przygotowane również według przepisu Donny Hay, do upieczenia tarty potrzeba jedynie części ciasta, pozostałą część można wykorzystać do innych celów, bądź zamrozić. 


225 g mąki pszennej
125 g masła
3 żółtka
1 łyżka wody

Posiekać razem mąkę i masło, dodać żółtka, wodę i szybko zagnieć spójne ciasto. Ciasto uformować w kulę, zawinąć w folię i chłodzić w lodówce 30 minut.


1/2 ciasta kruchego
80 g Gorgonzoli
2 gałązki oregano
3 figi
1 łyżka miodu
1 łyżka oliwy
pieprz
50 g mieszanki sałat
60 g szynki dojrzewającej

Ciasto rozwałkować i wyciąć z płatów dwa koła o średnicy 18 centymetrów, umieścić je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Na cieście równomiernie rozsmarować ser, posypać posiekanym oregano i rozłożyć figi pokrojone na kawałki. Wymieszać w miseczce miód z oliwą i pieprzem, polać tarty połową dressingu. Tarty wstawić do piekarnik nagrzanego do 180° C, i piec 15 minut, aż ciasto się zrumieni. Tarty przybrać sałatą i szynką, polać resztą dressingu i podawać.

środa, 9 września 2015

chutney z moreli i pomarańczy


Chutney z moreli i pomarańczy to dobry dodatek do wszystkich wędlin i mięs, świetnie smakuje podany do ulubionych serów, można go używać zamiast keczupu. Ten pyszny i bardzo aromatyczny chutney przygotowany został według przepisu Antony'ego Worralla Thompsona.


1200 g moreli
sok z 2 pomarańczy
200 g cukru
1 łyżeczka soli
1/2 łyżeczki goździków
1/2 łyżeczki pieprzu
1/2 łyżeczki kwiatu muszkatołowca
1/2 łyżeczki ziela angielskiego
1 laska cynamonu
1 łyżeczka curry
1 łyżka gorczycy
1 łyżeczka kurkumy
125 ml octu jabłkowego
60 ml octu śliwkowego

Przyprawy zmielić i wrzucić do suchego rondla i podprażyć. Dodać sok z pomarańczy, pokrojone na ćwiartki morele, sól, cukier i całość doprowadzić do wrzenia, maksymalnie zmniejszyć ogień i dusić, aż zgęstnieje. Pod koniec gotowania dodać octy i całość gotować jeszcze około 20 minut. Gorący chutney przełożyć do wypieczonych słoików, szczelnie zakręcić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.

poniedziałek, 7 września 2015

ciasto maślane z borówką amerykańską


Ciasto maślane z borówką amerykańską jest pyszne, ma bardzo delikatną strukturę i jest wilgotne. To ciasto doskonale umila podwieczorki i spotkania przy herbatce.


2 1/4 szklanki mąki pszennej
200 g masła 
3/4 szklanki cukru
2 jajka
150 g kwaśnej śmietany
1 łyżka ekstraktu waniliowego 
1 łyżeczka sody
250 g borówki amerykańskiej
cukier puder


Masło utrzeć z cukrem, ciągle ucierając dodawać jajka, ekstrakt waniliowy, przesianą mąkę, sodę oraz śmietanę. Ciasto wlać do formy wyłożonej papierem do pieczenia na wierzchu ułożyć borówkę amerykańską. Ciasto włożyć do nagrzanego piekarnika i piec około 40 minut w temperaturze 180º C, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy.  Ciasto po ostudzeniu posypać cukrem pudrem.

sobota, 5 września 2015

aioli


Aioli to
tradycyjny prowansalski sos czosnkowy, popularny na południu Francji wykonany z czosnku, oliwy, soku z cytryny, często z dodatkiem żółtka. Choć aioli nazywane jest masłem Prowansji, w rzeczywistości bliżej mu do majonezu. Sposobów przygotowywania i składników tego sosu jest równie wiele, co regionalnych tradycji kulinarnych Południa, można przygotować sos aioli z pieczonym czosnkiem. Aioli, król francuskich sosów emulsyjnych, dobrze ukręcony, jest tak gęsty, że można postawić w nim łyżkę. Sos przygotowany według przepisu Roberta Makłowicza, jest wspaniały i pasuje do drobiu, wołowiny, jagnięciny, ryb i owoców morza, gotowanych lub pieczonych warzyw, idealny do karczochów i jajek.


2 żółtka
3 ząbki czosnku
250 ml oleju
sok z 1/2 cytryny
sól


Żółtka przełożyć do miski i pozostawić na 30 minut w temperaturze pokojowej. Czosnek obrać z łupek i rozgnieść w moździerzu z łyżeczką soli na gładki krem. Dodać do żółtek i cały czas mieszając delikatnym strumieniem wlewać oliwę, uważając, by całość się nie ścięła. Gdy żółtka połączą się z oliwą, dodać sok z cytryny i wymieszać.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect