codzienność

czwartek, 28 kwietnia 2022

hummus z czosnkiem niedźwiedzim


Hummus, to pasta z ciecierzycy, oliwy, czosnku oraz pasty sezamowej, wywodząca się z kuchni arabskiej. Podstawowe składniki można dowolnie urozmaicać ulubionymi dodatkami. Można więc przygotować hummus z pieczoną papryką, pokusić się o dodanie suszonych pomidorów, czy też ziół. Hummus z czosnkiem niedźwiedzi jest bardzo aromatyczny, pięknie pachnie i ma ładny kolor, będzie doskonałym dodatkiem do pity lub innego dobrego pieczywa czy też warzyw.
 
400 g ciecierzycy w zalewie
2 ząbki czosnku
1 pęczek czosnku niedźwiedziego
5 łyżek tahini
oliwa
sok z cytryny
kmin rzymski
sól
pieprz
sezam


Odsączoną ciecierzycę umieścić w pojemniku melaksera, dodać czosnek niedźwiedzi, ząbki czosnku, tahini, trochę oliwę i całość zacząć miksować na gładką pastę. Miksując dodawać oliwę, aby uzyskać odpowiednią konsystencję pasty. Hummus doprawić do smaku roztartym w moździerzu kminem rzymski, solą, pieprzem oraz sokiem z cytryny. Hummus włożyć do miseczki, polać oliwą, posypać sezamem.

niedziela, 24 kwietnia 2022

ciasto orzechowy dziadek

Ciasto orzechowy dziadek, to połączenie bardzo kruchego ciasta pieczonego razem z bezą orzechową, powidłami śliwkowymi, kremem orzechowym aromatyzowanym kawą oraz rumem i rozpływającą się w ustach warstwą kokosową. Ciasto upieczone na podstawie przepisu siostry Anastazji, warto przygotować dzień przed podaniem, bo ciasto zyskuje w smaku i łatwiej je kroić. 

300 g mąki pszennej
250 g masła
120 g cukru pudru
5 żółtek
szczypta soli

Z podanych składników zagnieść gładkie ciasto. Ciasto podzielić na dwie części i każdą wyłożyć na dnie mniejszej blachy wyłożonej papierem do pieczenia.

200 g powideł śliwkowych
5 białek
160 g cukru
200 g mielonych orzechów włoskich
szczypta soli

W misce ubić białka z solą na sztywną pianę, cały czas ubijając dodawać powoli cukier, aż masa będzie gęsta i lśniąca. Na koniec wmieszać do bezy mielone orzechy. Na cieście rozłożyć równomiernie połowę ilości powideł. Na powidłach rozłożyć połowę ilości bezy. Z drugą częścią składników postąpić identycznie. Blachy wstawić do piekarnika nagrzanego do 180º C i piec przez około 30 minut, aż beza będzie chrupka i wypieczona.

6 białek
160 g cukru
200 g wiórek kokosowych
30 g mąki ziemniaczanej
szczypta soli

W misce ubić białka z solą na sztywną pianę, cały czas ubijając dodawać powoli cukier, aż masa będzie gęsta i lśniąca. Na koniec wmieszać do bezy wiórki kokosowe. Masę wyłożyć w mniejszej formie wyłożonej papierem do pieczenia. Blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do 180º C i piec przez około 30 minut.

300 g masła
60 ml espresso
100 g cukru pudru
100 g orzechów włoskich
40 ml rumu

W misce utrzeć masło z cukrem na jasną i puszysta masę. Do masy dodać pozostałe składniki i wymieszać. Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia ułożyć pierwszy kruchy blat z bezą, rozsmarować połowę ilości kremu. Na kremie ułożyć ciasto kokosowe, na nim rozsmarować pozostały krem. Na koniec ułożyć drugi kruchy blat z bezą. Blachę z ciastem odstawić do schłodzenia.

środa, 20 kwietnia 2022

sałatka wiosenna

Wiosna ujawniała się nieśmiało drobną zielenią przydrożnej brzozy i delikatnością szafranów, by w końcu wybuchnąć pełną gamą pastelowych sadów i jaskrawych łąk. Zabierałam dzieci na dalekie wyprawy, z których znosiłam pierwsze wiosenne zioła. W pobliskim liściastym zagajniku odkryłam całe pokłady leśnego czosnku, rosnącego w malowniczych kępach obsypanych pierzastymi kwiatami. Dzieci początkowo kręciły nosami na intensywny zapach, ale gdy zobaczyły, że zjadam go na surowo, poszły w moje ślady. Na obrzeżach lasu zbierałam fiołki i wiłam z nich wianki, które w magiczny sposób pomagały na ból głowy. Dawniej Ivan nauczył mnie jeść pierwiosnki, których młode liście i pędy wymieszane z sałatą stanowiły ulubioną potrawę Ukraińców. Zrywałam pokrzywę i namawiałam dzieci do spożywania jej młodych listków z kawałkiem chleba. Nawet Bronka zauważyła, że tej wiosny dzieci wyglądają zdrowo i mają więcej energii do psot i zabaw. W remizie strażackiej odkryłam punkt biblioteczny, gdzie wypożyczyłam album ziół i skrzętnie notowałam w swoim niebieskim zeszycie zalety darów natury.
Ewa Cielesz
Obce matki 


Sałatka wiosenna, przygotowana za darów natury w równej proporcji roślin i kwiatów, doprawiona jedynie dobrej jakości oliwą, solą oraz pieprzem.

czosnek niedźwiedzi
rukola
mniszek lekarski
bluszczyk kurdybanek
pokrzywa
szpinak
liście botwinki
szczaw
fiołek wonny
forsycja
stokrotka
oliwa
sól
pieprz

Umyte i osuszone liście, zioła oraz kwiaty ułożyć na talerzu, skropić oliwą, doprawić do smaku solą oraz świeżo zmielonym pieprzem.

sobota, 16 kwietnia 2022

Wesołych Świąt

Pomaleńku, przez podwórze
idą dzieci kurze.
W kropki, w ciapki, malowanki,
bo to miały być pisanki!

Najserdeczniejsze życzenia świąteczne!

składa
Kamila

piątek, 15 kwietnia 2022

pascha trzy czekoladki

Pascha stanowi nieodłączny element świętowania Wielkanocy przez wyznawców prawosławia. Zawarte w deserze jajka i mleko symbolizują nowe życie, zwycięstwo nad śmiercią, które odniósł Chrystus. Słowo pascha oznacza w prawosławiu Niedzielę Wielkanocną i zostało zapożyczone do nazwania potrawy. Pascha trzy czekoladki z tego przepisu to deser z trzema rodzajami czekolady, orzechami, rodzynkami i płatkami kokosowymi. Deser jest aksamitny w smaku i bardzo kremowy, dla wielbicieli paschy radzę wykonać deser w podwójnej porcji.

500 g twarogu śmietankowego
200 ml śmietany do ubijania
100 g masła
3 jajka
150 g cukru pudru
50 g gorzkiej czekolady
50 g mlecznej czekolady
50 g białej czekolady
30 g orzechów
30 g rodzynek
30 g płatków kokosowych
1/2 laski wanilii

Do garnka włożyć twaróg przetarty przez sito, dodać cukier, masło, ziarenka wyskrobane z wanilii, jajka oraz śmietanę. Garnek wstawić na ogień i cały czas mieszając gotować do pojawienia się pierwszych bąbelków. Garnek zestawić z ognia i podzielić masę na trzy równe części. Do pierwszej części wmieszać rozpuszczoną gorzką czekoladę oraz uprażone i posiekane orzechy. Do drugiej masy wmieszać rozpuszczoną mleczną czekoladę i rodzynki. Do ostatniej masy wmieszać rozpuszczoną białą czekoladę i płatki kokosowe. W odwróconej do góry nogami foremce wielkanocnej wyłożonej gazą ułożyć masę z białej czekolady, następnie z mlecznej, a na końcu z gorzkiej. Przykryć górę gazą, obciążyć i zostawić na noc do odciśnięcia. Przełożyć paschę do góry dnem na półmisek i dowolnie udekorować.

środa, 13 kwietnia 2022

jajka nadziewane pastą z groszku


Nadziewane jajka, to szybka i prosta przystawka na każdą okazję i nie może jej zabraknąć na wielkanocnym stole. Jajka z tego przepisu marynowane są w mieszance puree ze szpinaku, octu i przypraw, dzięki temu uzyskuje się piękny kolor i ciekawy smak, a nadzianie wykonane jest z zielonego groszku. Jajka nadziewane pastą z groszku, nie tylko dobrze smakują, ale również wspaniale będą prezentowały się na stole. Kolor zabarwienia jajek zależy od czasu spędzonego w marynacie. Aby uzyskać marmurkowe jajka, należy je po ugotowaniu delikatnie obtłuc, aby skorupki były równomiernie popękane ze wszystkich stron.

6 jajek
100 g szpinaku
300 ml wody
30 ml octu
2 liście laurowe
3 kulki ziela angielskie
10 kulek pieprzu ziarnistego
cukier
sól

Do garnka wlać wodę, dodać szpinak, całość zagotować. Garnek zestawić z ognia, ostudzić a następnie całość zmiksować. Do puree dodać ocet, przyprawy, wymieszać i doprawić do smaku. Jajka ugotować na twardo, obrać. Włożyć jajka, przykryć miskę. Całość włożyć do lodówki na co najmniej 12 godzin. Tak przygotowane jajka można trzymać w marynacie do 3 dni. Jajka wyjąć z marynaty, osuszyć.

100 g zielonego groszku
1 łyżka chrzanu
2 łyżki majonezu
sól
pieprz

W garnku zagotować wodę z solą, dodać groszek, gotować kilka minut, odcedzić. Jajka przekroić wzdłuż na pół, wyjąć żółtka. Żółtka, groszek, chrzan, majonez wymieszać na gładko, doprawić solą oraz pieprzem. Masą napełnić białka. Nafaszerowane jajka podawać dowolnie.

poniedziałek, 11 kwietnia 2022

owsiany chleb śniadaniowy


 
Bohaterem kwietniowej piekarni Amber jest owsiany chleb śniadaniowy zaproponowany przez Gucia z przepisu Sour Lotti by Abby. Przygotowanie tego pysznego chleba należy rozłożyć w czasie, bo podstawą jego pieczenia jest słodki starter. Chleb pięknie pachnie podczas pieczenia, ma miękki miękisz i wspaniałą chrupiącą skórkę, smakuje nie tylko do słodkich dodatków.

20 g zakwasu żytniego
20 g mąki pszennej
20 g wody

Składniki startera wymieszać w misce, przykryć i pozostawić na 4 godzin na temperaturze pokojowej.

50 g startera
50 g mąki pszennej
13 g wody
13 g cukru

Składniki słodkiego wymieszać, przykryć i pozostawić na 4 godzin w temperaturze pokojowej.



125 g słodkiego startera
180 g mąki pszennej
20 g mąki pszennej pełnoziarnistej
20 g cukru
3 g soli
10 g mleka w proszku
25 g płatków owsianych
10 g maku
10 g siemienia lnianego
130 g mleka
25 g masła
 
Do misy miksera dodać wszystkie składniki oprócz masła i wyrabiać do dosyć dobrego wytworzenia siatki glutenowej, przez około 5 minut. Następnie dodawać po kawałku masło i wyrabiać do mocnego wytworzenia siatki glutenowej. Ciasto wyłożyć na blat kuchenny i podzielić na dwie części, uformować w kule. Przykryć pojemnikiem i pozostawić na 20 minut. Następnie rozwałkować każdą kulę na podłużny prostokąty i założyć do środka dłuższe boki z prawej i lewej strony, rozwałkować po złożeniu i zwinąć w rulon. 
 
20 g płatków owsianych

Zwinięte rulony spryskać wodą i obtaczać w płatkach owsianych. Rulony przełożyć do formy wysmarowanej masłem, przykryć i pozostawić do wyrośnięcia do 5 godzin, aż podwoją objętości. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 180º C i piec przez około 40 minut, do lekko brązowego koloru.



Owsiany chleb śniadaniowy na blogach:
 
 

piątek, 8 kwietnia 2022

babka drożdżowa na białkach


Podobne wieżom, baby, zadziwiające ogromem, a jeszcze więcej lekkością, taka baba to prawdziwy Meisterstück dobrej gospodyni; ciasto jej śnieżne, lekkie, puchowe, wywołuje pochwały mężczyzn, zazdrość obudza w sąsiadkach, które albo nie znały tajemnicy pieczenia, albo żałowały zachodu i pilności i rumienią się widokiem swoich bab z zakalcem.
Lucyan Siemieński

Babka drożdżowa na białkach, inspirowana przepisem Marii Disslowej z książki "Jak gotować. Praktyczny poradnik kucharski" z 1930 roku, jest bardzo puchata i lekka jak chmurka. Czy wywoła pochwały mężczyzn i zazdrość w sąsiadkach musicie się sami przekonać.


400 g mąki pszennej
100 g mąki ziemniaczanej
250 ml mleka
30 g drożdży
80 g cukru
100 g masła
15 g płatków migdałowych
4 białka
sól
cukier puder

W misce rozpuścić drożdże w mleku, dodać połowę ilości mąki pszennej, wymieszać, miskę przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce, aż ciasto podwoi swoją objętość. W misce utrzeć białka z solą na sztywno, dodać cukier i ubić. Do wyrośniętego ciasta dodać ubite białka, resztę mąki, mąkę ziemniaczaną, rozpuszczone masło, płatki migdałowe i zagnieść gładkie ciasto. Miskę przykryć i ponownie odstawić w ciepłe miejsce, aż ciasto podwoi swoją objętość. Ciasto przełożyć do formy do babki wysmarowanej masłem i oprószonej mąką, napełniając ją do 1/3 wysokości. Formę przykryć ściereczką kuchenną i odstawić w ciepłe miejsce do potrojenia objętości. Formę po wyrośnięciu babki bardzo ostrożnie przenieś do piekarnika rozgrzanego do 180º C i piec babkę około 40 minut. Babkę po upieczeniu wyjąć z formy i ostudzić, podawać posypaną cukrem pudrem.

środa, 6 kwietnia 2022

majonez z czosnkiem niedźwiedzim

Majonez, to nieodłączny składnik wielu sałatek, sosów czy też kanapek, idealnie pasuje do jajek na twardo i wędlin. Domowy majonez łatwo zrobić, potrzeba kilka minut i dobrych składników, można go też wzbogacić o dodatkowy składnik, który nada mu inny smak. Wiosenny majonez z czosnkiem niedźwiedzim jest bardzo aromatyczny, pięknie wygląda i doskonale smakuje. Taki majonez to doskonały dodatek na wielkanocny stół.

4 żółtka
1 pęczek czosnku niedźwiedziego
1 ząbek czosnku
350 ml oleju
1 łyżka musztardy
sól
cukier

Do wysokiego pojemnika włożyć czosnek niedźwiedzi, dodać żółtka, ząbek czosnku, olej oraz musztardę i całość zmiksować do uzyskania jednolitej gęstej masy. Majonez doprawić do smaku solą oraz cukrem.

niedziela, 3 kwietnia 2022

sernik z makiem, kokosem i brzoskwiniami


Sernik z makiem, kokosem i brzoskwiniami, to doskonałe połączenie bardzo kruchego ciasta, z pyszną masą serową, owocami i bezą kokosowo - makową. Sernik wychodzi bardzo smaczny, powinien zostać schłodzony przez noc w lodówce, wtedy łatwiej go kroić. Ten wspaniały bardzo urozmaicony w smaku sernik, inspirowany przepisem Doroty z Moje Wypieki, to fantastyczna propozycja nie tylko na świąteczny stół.

250 g masła
100 g cukru pudru
5 żółtek
450 g mąki pszennej
szczypta soli

Z podanych składników zagnieść kruche ciasto. Ciasto podzielić na dwie części i jedną wyłożyć na dnie mniejszej blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do 170º C i piec przez około 10 minut.

250 g brzoskwiń z syropu
1000 g twarogu sernikowego
160 g cukru pudru
2 jajka
40 g mąki ziemniaczanej
1 łyżka ekstraktu waniliowego
szczypta soli


Na podpieczonym kruchym cieście ułożyć równomiernie pokrojone brzoskwinie. W misce utrzeć jajka z cukrem i solą na puszystą masę, dodać ser i ubić masę. Następnie dodać ekstrakt, mąkę i ubić wszystko razem na gładką masę. Masę wylać na brzoskwinie, wygładzić.

5 białek
szczypta soli
120 g cukru
80 g maku
80 g wiórków kokosowych
cukier puder

W misce ubić białka z solą na sztywną pianę. Dodawać cukier, stopniowo, cały czas ubijając, do powstania gęstej, błyszczącej piany. Dodać mak i wiórki kokosowe i delikatnie wymieszać. Na masę serową wyłożyć warstwę makowo – kokosową, wyrównać a na jej wierzch rozkruszyć drugą część ciasta kruchego. Blachę wstawić do piekarnika i piec przez około 50 minut. Ciasto wyjąć z piekarnika, wystudzić, podawać posypane cukrem pudrem.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect