codzienność

poniedziałek, 31 października 2022

rolada z Oreo


Przepyszna, prosta w przygotowaniu rolada biszkoptowa nadziana kremem na bazie mascarpone i ciastek Oreo. Rolada z Oreo, to propozycja na Halloween, ciastek można użyć także do dekoracji. Rolada jest pyszna w smaku i uświetnią każdą halloweenową imprezę.

4 jajka
15 ml wody
160 g cukru
50 g mąki pszennej
50 g mąki ziemniaczanej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
sól


Białka oddzielić od żółtek i ubić ze szczyptą soli i wodą na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać cukier i dalej ubijając, aż cukier się całkowicie rozpuści. Następnie dodać żółtka i nadal ubijać. Dodać przesiane mąki i proszek do pieczenia i delikatnie wymieszać. Masę wyłożyć na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia, wyrównać wierzch. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180º C i piec przez około 22 minuty, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto po wyłożeniu z piekarnika przykryć wilgotną ściereczką kuchenną i odstawić do ostudzenia. Po ostudzeniu delikatnie usunąć papier.

500 g mascarpone
130 g ciastek oreo
60 g czekolady

Zmiksowane ciastka ubić z mascarpone na gładki krem. Na ciasto równomiernie wyłożyć 3/4 ilości kremu, zwinąć roladę. Roladę udekorować rozpuszczoną czekoladą i pozostałym kremem. Schłodzić przed podaniem.

czwartek, 27 października 2022

kakaowe makaroniki

Zamówienie
Boża krówko, leć do nieba - przynieś mi kawałek chleba,
chociaż, przyznam, z większym smakiem
zjadłbym kawał placka z makiem,
albo rurki z czekoladą, albo struclę z marmoladą.
Przynieś babkę nadziewaną i różowe ciastka z pianą.
Oraz trzy makaroniki, cztery keksy, dwa pierniki,
dalej: lody waniliowe oraz krówki śmietankowe.
Przynieś chałwę i landrynki, pomarańcze, mandarynki,
ananasy, marcepany, winogrona i banany,
moreli ze dwie skrzynie, i daktyle, i brzoskwinie,
 i rodzynki, i migdały, funt karmelków, kwaśnych, małych,
gruszki w cukrze, no i figi, mogą też być makagigi,
Marmoladki i wafelki, i blok czekoladowy wielki.
Przynieść także pączków sześć, bo zachciało mi się jeść!
A dla moich sióstr i matki - przynieś, krówko, dwie pomadki.
"Chlebuś raz!" - biedronka pisła
I do nieba w górę prysła.
Magdalena Samozwaniec

Kakaowe makaroniki, zostały przygotowane na bezie włoskiej i są przekładana masą na bazie mascarpone.

150 g mielonych migdałów
35 g kakao
115 g cukru pudru
60 g białek

W miski przesiać mielone migdały, kakao i cukier, wymieszać. Dodać białka i całość wymieszać, wyrabiając gęstą masę.

150 g cukru
50 ml wody

Do garnka wlać wodę dodać cukier i całość zagotować do temperatury 117° C.

60 g białek
35 g cukru

W misce ubić białka na sztywno, dodać cukier i ubić. Cały czas ubijając dodawać stopniowo gorący syrop. Całość ubijać do momentu, aż temperatura spadnie do 40° C. Do masy z mielonymi migdałami dodawać porcjami ubite białka, mieszając, aż masa będzie jednolita i gładka. Ostatnią porcję białek wmieszać bardzo delikatnie. Masę przełożyć do rękawa cukierniczego z okrągłą nasadką około centymetra. Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia wyciskać nieduże makaroniki pozostawiając między nimi spore odstępy. Po zapełnieniu całej blaszki, odstawić ją na godzinę, by makaroniki się wysuszyły. Dobrze wysuszone nie będą się kleiły przy dotyku, a na ich powierzchni utworzy się skorupka. Makaroniki piec w piekarniku rozgrzanym do 150º C przez 10 minut, po tym czasie obniżyć temperaturę do 120º C i piec kolejne 6 minut. Ostudzić przed zdjęciem z blachy.

150 g mascarpone
15 g cukru z wanilią

Ser mascarpone miksować z cukrem, aż stanie się puszysty. Krem przełożyć do rękawa cukierniczego i przekładać makaroniki.

poniedziałek, 24 października 2022

chleb gryczany z cebulką

Chleb gryczany z cebulką z przepisu Gucia jest bohaterem październikowej piekarni Amber. Chleb jest bardzo bogaty w smaku, w swoim składzie ma różne rodzaje mąki i jest aromatyczny dzięki dodatkowi smażonej cebuli. Pieczenie w garnku żeliwnym sprawia, że chleb ma chrupiącą skórkę i miękki miękisz.

300 g zakwasu żytniego
100 g mąki gryczanej
100 g mąki pszennej pełnoziarnistej
50 g mąki żytniej pełnoziarnistej
400 g mąki pszennej
540 g wody
15 g soli
30 g miodu
20 g masła
130 g smażonej cebuli

W misce wymieszać mąki z zakwasem i wodą, odstawić na 30 minut. Po tym czasie dodać sól, miód i kontynuować wyrabianie na drugiej prędkości do dobrego wyrobienia siatki glutenowej i wyraźnego oddzielania się ciasta od ścianek miksera, przez około 25 minut. Następnie do ciasta dodawać po kawałku masło oraz cebulę i dobrze połączyć wszystko z masą. Ciasto przełożyć do miski wysmarowanej olejem do wyrastania na około 15o minut. Międzyczasie składać ciasto cztery razy w odstępach czasu. Ciasto wyłożyć na posypanym mąką blacie, podzielić ciasto na dwie części, z każdej uformować kule i pozostawić na 15 minut. Po tym czasie uformować bochenki, przełożyć do koszyczków i pozostawić do wyrośnięcia na około 90 minut. Piec chleby w garnku żeliwnym przez 20 minut z pokrywką w temperaturze 240° C, kolejne 15 minut bez pokrywki w 220° C. Chleby studzić na kratce.

Chleb gryczany z cebulką na blogach:

Konawalie w kuchni
Kuchnia Gucia
Kuchennymi drzwiami
Moje małe czarowanie
Zacisze kuchenne

czwartek, 20 października 2022

jabłecznik

Jabłecznik, to przepyszne ucierane ciasto z jabłkami o aromacie cynamonu. Ciasto jest lżejsze niż tradycyjna szarlotka na cieście kruchym i bardzo proste do upieczenia. To ciasto jest bardzo uniwersalne i zawsze smakuje. Jabłecznik zyskuje w smaku z każdym dniem, jest bardzo wilgotny i puszysty.

1000 g jabłek
120 g cukru
1 łyżeczka cynamonu

Obrane jabłka zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Jabłka umieścić w garnku, dodać cukier, cynamon i całość podgrzać, co pewien czas mieszając, aż do lekkiego podduszenia jabłek i wyparowania soku. Całość odstawić do ostudzenia.

250 g masła
160 g cukru
6 jajek
90 ml mleka
260 g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli

W misce utrzeć masło z cukrem na jasną i puszystą masę. Cały czas miksując dodawać kolejno żółtka po jednym, kolejne dodawać, kiedy poprzednie całkowicie połączy się z masą. Do masy dodać przesianą mąkę, proszek do pieczenia oraz mleko i utrzeć. Na samym końcu wmieszać do ciasta białka ubite na sztywno z solą. Połowę ciasta przełożyć do mniejszej foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec ciasto 12 minut. Formę wyciągnąć z piekarnika. Na cieście rozsmarować masę jabłkową. Na jabłkach rozsmarować równomiernie pozostałe ciasto. Formę umieścić w piekarniku i piec ciasto przez około 35 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. 

160 g cukru pudru
sok z 1/4 cytryny

Ciasto polukrować lukrem przygotowanym z cukru pudru i soku z cytryny.

 

niedziela, 16 października 2022

chleb buraczkowy


16 października, to wyjątkowa data zarówno dla piekarzy, jak i dla wszystkich miłośników chrupiących wypieków, tego dnia wypada Światowy Dzień Chleba. Za sprawą Zorry kolejny raz możemy uczestniczyć w tym szczególnym dniu. Chleb buraczkowy, ma chrupiącą skórkę i miękki miękisz oraz piękny różowy kolor, który zawdzięcza dodatkowi soku z buraka. Chleb ma tylko kilka składników, jest łatwy do upieczenia, jego przygotowanie należy rozłożyć w czasie.  


200 g mąki pszennej
100 g mąki żytniej 720
200 g wody
7 g soli

W misce wymieszać wodę z zakwasem i mąkami oraz solą, tak aby wszystko dobrze się połączyło. Odstawić ciasto na 60 minut pod przykryciem.


200 g mąki pszennej
100 g mąki żytniej 720
200 g soku z buraków
7 g soli
5 g czarnuszki

W misce wymieszać sok z zakwasem i mąkami oraz solą, tak aby wszystko dobrze się połączyło. Odstawić ciasto na 60 minut pod przykryciem. Po tym czasie na blacie posypanym mąką rozciągnąć na kwadrat białe ciasto chlebowe, na nim położyć rozciągnięte na kwadrat burakowe ciasto chlebowe. Wszystko razem zawinąć w rulon i utworzyć podłużny bochenek, przełożyć go do koszyczka rozrostowego. Odstawić do wyrastania do lodówki na całą noc. Po tym czasie koszyczek wyjąć z lodówki i odstawić chleb w temperaturze pokojowej do wyrastania jeszcze na 60 minut. Chleb naciąć bezpośrednio przez pieczeniem, posmarować wodą i posypać czarnuszką. Chleb włożyć do piekarnika nagrzanego do 220° C i piec przez 20 minut, obniżyć temperaturę do 220° C i dopiekać kolejne 20 minut. Studzić na kratce.


  Banner World Bread Day, October 16, 2022

środa, 12 października 2022

łaciate ciasto z serem i jabłkami


Łaciate ciasto z serem i jabłkami, jest wilgotne, mięciutkie i doskonale smakuje. W cieście, które można szybko przygotować ucierane dwukolorowe ciasto zostało połączone z masą serową o waniliowym aromacie i jabłkami.

200 g kremowego serka naturalnego
2 żółta
40 g cukru
1 łyżka ekstraktu waniliowego
20 g skrobi kukurydzianej
skórka z 1 cytryny

W misce utrzeć żółtka z cukrem i ekstraktem na puszystą masę, dodać ser, skórkę z cytryny, skrobię i ubić wszystko razem na gładko.
 
3 jajka
200 g masła
260 g śmietany do ubijania
130 g cukru
10 g cukru z wanilią
200 g mąki pszennej
30 g skrobi kukurydzianej
30 g kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
1 jabłko
cukier puder

W misce ubić miękkie masło z cukrami, dodawać jajka, jedno po drugim, do połączenia się składników. Do utartej masy dodać przesianą mąkę, proszek do pieczenia oraz śmietanę i wszystko razem ubić. Masę podzielić na dwie części. Do jednej dodać skrobię i dobrze wymieszać, do drugiej kakao, wymieszać. Na dnie mniejszej blachy wyłożonej papierem do pieczenia wyłożyć białe ciasto. Na białe ciasto wyłożone w formie na przemian wyłożyć łyżka po łyżce masę serową oraz ciemne ciasto. Na wierzchu rozłożyć pokrojone na kawałki jabłko. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 170º C i piec przez około 50 minut. Wyjąć z piekarnika, przestudzić. Ciasto podawać posypane cukrem pudrem.

sobota, 8 października 2022

ciasto z kremem budyniowym i gruszkami


Ciasto z kremem budyniowym i gruszkami, to pyszne połączenie kakaowego biszkoptu z galaretką i kremem. Ciasto biszkoptowe dzięki nasączaniu likierem gruszkowym Poire Williams jest wilgotne i ma piękny aromat. Ciasto warto przygotować dzień przed podaniem, aby ciasto po nocy spędzonej w lodówce dobrze można pokroić na kawałki. To ciasto jest idealne na przyjęcia lub rodzinne spotkania przy kawce.

4 jajka
30 g kakao
110 g mąki pszennej
160 g cukru
80 ml oleju
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli

Białka oddzielić od żółtek i ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać cukier i dalej ubijając, aż cukier się całkowicie rozpuści. Następnie dodać żółtka i nadal ubijać. Dodać olej i ubić. Dodać przesianą mąkę z kakao oraz proszkiem do pieczenia i delikatnie wymieszać. Masę wyłożyć do mniejszej blachy, w której dno zostało wyłożone papierem do pieczenia. Blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do 160° C, na około 30 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Biszkopt ostudzić, a następnie przekroić w poprzek na dwie części.

1000 g gruszek
500 ml wody
3 galaretki gruszkowe

Do garnka włożyć pokrojone na kawałki gruszki, wlać wodę i całość zagotować. Garnek zestawić z ognia, dodać galaretkę i dobrze wymieszać. Całość odstawić do lekkiego stężenia.

30 ml likieru gruszkowego
50 ml wody

W szklance wymieszać składniki nasączenia. Pierwszą część ciasta ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i skropić 1/2 ilości nasączenia. Tężejącą galaretkę wyłożyć na ciasto, odstawić do całkowitego stężenia.

4 żółtka
500 ml mleka
160 g cukru
40 g mąki ziemniaczanej
30 g mąki pszennej
200 g masła
20 ml likieru gruszkowego

Połowę mleka zagotować z cukrem, drugą zmiksować z żółtkiem i mąką, dodać do gotującego się mleka, zagotować. Ostudzić, przykrywając budyń folią spożywczą. Masło utrzeć na puch, stopniowo dodawać wystudzony budyń, cały czas ucierając. Na koniec wmieszać do masy likier. Na galaretce rozsmarować krem, wyrównać powierzchnię. Na kremie ułożyć drugi biszkoptowy blat, skropić go nasączeniem.

50 g masła
25 g kakao
60 g cukru pudru
30 ml mleka
 
Do garnuszka włożyć masło, dodać cukier, kakao oraz mleko, polewę podgrzewać, nie gotować, cały czas mieszając, aż składniki się połączą. Polewę rozprowadzić na wierzchu ciasto. Ciasto odstawić do schłodzenia. 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect