codzienność

środa, 30 maja 2018

chłodnik na kiszonych burakach


Chłodnik z przepisu Oli Hercules z książki "Mamuszka" jest czymś pośrednim pomiędzy rosyjską okraszką a chłodnikiem po ukraińsku. W przepisie wykorzystuje się ukiszone wcześniej buraki, które nadają chłodnikowi wspaniałego smaku i aromatu. Chłodnik na kiszonych burakach jest doskonały na upalne dni, a dla zaostrzenia smaku zamiast chrzanu można dodać odrobinę octu z sherry i paru kropel sosu tabasco. Chłodnik doskonale smakuje jeśli się do niego poda placki, bliny bądź racuchy


500 g buraków
1500 ml wody
1 1/2 łyżeczka soli
1/2 łyżeczki miodu

Obrane i przekrojone na połówki buraki włożyć do miski, zalać wodą i dodać sól oraz miód. Pozostawić na dwa dni w temperaturze pokojowej, aby je lekko zakisić. Po tym czasie odcedzić buraki, zachowując kwas. 

1 ziemniak
1000 ml wywaru warzywnego
300 ml kwasu z buraków
20 g korzenia chrzanu
100 g rzodkiewek
1/2 ogórka 
4 cebulki dymki
1/4 pęczka koperku
sól
pieprz

Do garnka przełożyć buraki pokrojone w drobną kostkę, dodać wywar i kwas z buraków, doprawić do smaku solą i pieprzem, po czym doprowadzić do wrzenia. Dodać ziemniaki pokrojone w drobną kostkę i gotować 15 minut, aż będą miękkie. Odstawić zupę do ostygnięcia, po czym schłodzić w lodówce. Tuż przed podaniem dodać starty na tarce chrzan, udekorowany pokrojonymi w drobną kostkę rzodkiewkami oraz ogórkiem, posiekanym koperkiem oraz pokrojonymi w cienkie plasterki cebulką dymką.   

poniedziałek, 28 maja 2018

rabarbarowe tiramisu


Rabarbarowe tiramisu w bardzo lekkiej wersji, bez żółtek, śmietany kremówki czy też mascarpone. Biszkopty w deserze moczone są w soku rabarbarowym,  krem przygotowany został na bazie kremowego serka i w jednej części połączony z rabarbarową masą. Rabarbarowe tiramisu to cudowny, wiosenny, bardzo delikatny i rozpływający się w ustach deser.


350 g rabarbaru
100 g cukru
20 ml wody 
 
Do garnka włożyć pokrojony na części rabarbar, wlać wodę, dodać cukier i całość doprowadzić do wrzenia, następnie zmniejszyć ogień i dusić przez 20 minut, od czasu do czasu mieszając. Masę rabarbarową wyłożyć na sitko, by oddzielić od niej sok. Sok zachować.


200 g kremowego serka
80 g cukru pudru
1 cytryna
2 łyżki ekstraktu waniliowego

W mice ubić ser z cukrem, sokiem i skórką startą z cytryny oraz ekstraktem waniliowym. Masę podzielić na dwie części. Do jednej dodać odsączony rabarbar i wymieszać.


10 podłużnych biszkoptów

Biszkopty podzielić na dwie części. Na dnie każdego naczynia do deseru ułożyć warstwę biszkoptów umoczone w soku rabarbarowym. Na warstwie biszkoptów wyłożyć warstwę serową. Następnie warstwę biszkoptów maczanych w soku rabarbarowym. Na warstwie biszkoptów wyłożyć masę serowo - rabarbarową. Na wierzchu wylać pozostały sok. Deser schłodzić przed podaniem. 

piątek, 25 maja 2018

zupa ziemniaczano - szparagowa


Prosta i pyszna do przygotowania wiosenna zupa szparagowa, która dzięki dodatkowi ziemniaków jest bardzo kremowa i jedwabista. Zupa ziemniaczano - szparagowa, doskonale smakuje się poda się do niej grillowane szparagi. 

500 g zielonych szparagów
3 ziemniaki 
1 cebula
3 ząbki czosnku
600 ml bulionu
2 łyżki oliwy 
sól 
pieprz 

W garnku na rozgrzanej oliwie podsmażyć drobno posiekaną cebulę oraz czosnek, dodać obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki, poddusić kilka minut, na małym ogniu często mieszając. Wlać bulion, całość zagotować, gotować około 15 minut. Dodać obrane i pokrojone na kawałki szparagi i całość gotować jeszcze kilka minut, aż szparagi zmiękną. Zupę zmiksować na gładki krem, doprawić do smaku solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem.

środa, 23 maja 2018

beza z owocami i kwiatami akacji


Smakowita beza z chrupiącym wierzchem i delikatnym piankowym wnętrzem, podana z kremem przygotowanym z kremowego serka o cytrynowym aromacie, udekorowana sezonowymi owocami oraz wspaniałymi kwiatami pięknej akacji. Beza z owocami i kwiatami akacji, jest smaczna i idealna na wiosenne podwieczorki, doskonała by wykorzystać kwitnące kwiaty akacji. Inne akacjowe przepisy znajdziecie tutaj.

8 białek 
300 g cukru
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka soku z cytryny
szczypta soli
 
W misie miksera ubić białka ze szczyptą soli na sztywną pianę. Do ubitych białek dodawać cukier, łyżka po łyżce, cały czas ubijając, do powstania sztywnej, błyszczącej piany. Do masy dodać sok z cytryny oraz mąkę i ubić. Masę wyłożyć w kształcie okręgu, na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do 130º C i piec 5 minutach, po czym zmniejszyć temperaturę do 100º C i piec jeszcze 60 minut. Bezę wystudzić w lekko uchylonym piekarniku. 


200 g kremowego serka
80 g cukru pudru
1/2 cytryny

W misce wymieszać serek z cukrem, sokiem oraz skórką startą w cytryny.

100 g truskawek
100 g borówki amerykańskiej
kwiaty akacji
cukier puder

Bezę umieścić na talerzu, posypać cukrem pudrem, na górę wyłożyć krem, udekorować owocami oraz kwiatami akacji.

poniedziałek, 21 maja 2018

chleb śródziemnomorski owsiano - żytni


W majowej piekarni Amber bardzo wiosenny chleb śródziemnomorski owsiano - żytni na podstawie przepisu od Bogutyn Młyn. Chleb jest wilgotny, napakowany ziarnami i suszonymi pomidorami i bardzo aromatyczny za sprawą ziół. Ten pyszny chleb bardzo łatwo przygotować, bo wystarczy tylko wymieszać składniki, dać mu czas na wyrośnięcie, a potem można cieszyć się jego wspaniałym smakiem.


100 g mąki żytniej 2000
200 ml wody

Całość wymieszać i pozostawić w temperaturze pokojowej do 5 godzin.


cały zakwas
340 g mąki owsianej
340 g mąki żytniej 720
2 łyżeczki soli
700 ml wody
2 łyżeczki czarnuszki
20 g suszonych pomidorów
1 łyżeczka suszonej bazylii
1 łyżeczka suszonego oregano
2 łyżeczki tymianku
100 g pestek dyni
120 g siemienia lnianego

Po tym czasie w misce połączyć zakwas z podanymi składnikami. Całość przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na całą noc. Następnego dnia ciasto zamieszać i przełożyć do foremek, odstawić do wyrośnięcia. Piec chleby najpierw w piekarniku nagrzanym do 250º C przez 15 minut, po czym zmniejszyć temperaturę do 200º C i piec jeszcze 45 minut. Chleby wyjąć z piekarnika i studzić na kratce. 


Chleb śródziemnomorski owsiano - żytni na blogach:

piątek, 18 maja 2018

torcik rabarbarowy


Bardzo puszysty i wilgotny biszkopt przełożony bitą śmietaną z dodatkiem masy rabarbarowej aromatyzowanej ziarnem tonki, udekorowany wiosennymi kwiatami jest przepyszny. Torcik rabarbarowy jest bardzo prosty i szybki w przygotowaniu, idealnie nadaje się na majowe uroczystości rodzinne i zasmakuje każdemu.


5 jajek
150 g cukru
90 g mąki pszennej
40 g mąki ziemniaczanej
szczypta soli


Białka oddzielić od żółtek i ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać cukier i dalej ubijać, aż cukier się całkowicie rozpuści. Następnie dodać żółtka i nadal ubijać. Dodać przesiane mąki i delikatnie wymieszać. Ciasto wyłożyć do mniejszej tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i piec około 25 minut w temperaturze 170º C. Biszkopt ostudzić. Po ostudzeniu wyłożyć z formy i przekroić ciasto na trzy części.


500 g rabarbaru
150 g cukru
30 ml wody
1/2 ziarenka tonki

 
Do garnka włożyć pokrojony na części rabarbar, wlać połowę ilości wodę, dodać cukier oraz starte na tarce ziarenko tonki. Całość doprowadzić do wrzenia, następnie zmniejszyć ogień i dusić przez 20 minut, od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie całość zmiksować, ostudzić. Masę podzielić na dwie części.


3 łyżeczki żelatyny
30 ml wody 

 
W miseczce w gorącej wodzie wymieszać żelatynę, ostudzić. Jedną część masy rabarbarowej wymieszać z połową ilości rozpuszczonej żelatyny. Drugą zachować do kremu.


350 ml śmietany do ubijania
80 g cukru pudru
120 ml wody
2 łyżki spirytusu
sok z 1 cytryny 


W misce ubić śmietanę z cukrem pudrem, pod koniec ubijania dodać jedną część masy rabarbarowej oraz pozostałą żelatynę i ubić. W naczyniu wymieszać spirytus i sok z cytryny z przegotowaną wodą. Pierwszą część biszkoptu ułożyć na talerzu i skropić go 1/3 ilości nasączenia, na nim rozsmarować połowę ilości masy rabarbarowej i 1/3 ilości ubitej śmietany, położyć drugą część biszkoptu, skropić go 1/3 nasączenia, rozsmarować pozostałą masę rabarbarową, na niej 1/3 ilość śmietany. Na tym położyć ostatnią część biszkoptu, skropić nasączeniem, pozostałą śmietanę rozsmarować na wierzchu i bokach toru, przyozdobić. Torcik schłodzić przed podaniem.

środa, 16 maja 2018

odrywany chlebek z czosnkiem niedźwiedzim


Drożdżowe zawijane chlebki z wiosennym pesto są wspaniałe, dowodem na to jest chleb drożdżowy z pesto albo chleb z pesto z czosnku niedźwiedziego z dodatkiem twardego koziego sera. Tym razem bułeczki z nadzieniem z pesto, które przytulone obok siebie tworzą chlebek. Takie kawałki łatwo oderwać i zajadać. Odrywany chlebek z czosnkiem niedźwiedzim jest pyszny i bardzo aromatyczny. 


650 g mąki pszennej
1 1/2 łyżeczki suchych drożdży
400 ml wody
75 ml oleju
1 łyżka cukru
1 łyżeczka soli


W misce wymieszać drożdże z letnią wodą i cukrem, odstawić na około 10 minut. Po tym czasie dodać mąkę, olej oraz sól i wyrobić gładkie ciasto. Ciasto włożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 60 minut.


Po tym czasie ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie na duży kwadrat. Ciasto równomiernie posmarować pesto, a następnie pokroić na mniejsze prostokąty. Prostokąty składać na pół i układać w foremce keksowej wyłożonej papierem do pieczenia łączeniem do dołu. Foremkę przykryć i odstawić do wyrastania na około godzinę. Chleb wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 ° C na około 35 minut, aż się zrumieni.

poniedziałek, 14 maja 2018

duńskie ciasto z rabarbarem i marcepanem


Duńskie ciasto z rabarbarem i marcepanem, upieczone na podstawie przepisu z magazynu "Hjemmets bedste mad" jest pyszne, to wspaniałe słodko - kwaśne połączenie masy marcepanowej z rabarbarem w ucieranym cieście. Ciasto jest miękkie i bardzo wilgotne, idealne smakuje jedzone jeszcze na ciepło, doskonałe też następnego dnia.


4 jajka 
100 g cukru 
200 g mąki pszennej 
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia 
200 g masła 


W misce ubić jajka z cukrem i masą marcepanową na jasną i puszystą masę. Następnie dodawać na zmianę stopione i ostudzone masło oraz mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i całość ubić. Ciasto przełożyć do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia.


350 g rabarbaru
cukier puder

 
Na masie ułożyć pokrojony na kawałki rabarbar. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec około 40 minut. Ciasto ostudzić i podawać posypane cukrem pudrem.

piątek, 11 maja 2018

pappardelle z kurczakiem i szparagami w sosie śmietanowym


Makaron z kurczakiem, pomidorkami i zielonymi szparagami w sosie śmietanowym aromatyzowanym czosnkiem z dodatkiem natki pietruszki jest pyszny i bardzo sycący. Pappardelle z kurczakiem i szparagami w sosie śmietanowym można szybko przygotować i cieszyć się jego doskonałym wiosennym smakiem. 

500 g pappardelle
500 g zielonych szparagów 
200 g filetu z kurczaka
3 ząbki czosnku
300 ml kwaśnej śmietany
3 łyżki oleju 
1/2 pęczka natki pietruszki 
250 g pomidorków koktajlowych 
sól
pieprz

Na patelni rozgrzać olej, dodać drobno posiekany czosnek i podsmażyć, dodać filet pokrojony w kostkę i chwilę smażyć. Dodać śmietanę, pokrojone na części pomidory i całość chwilę smażyć, aż sos zgęstnieje, dodać posiekaną natkę pietruszki, wymieszać, doprawić do smaku solą oraz świeżo zmielonym pieprzem. W czasie przygotowywania sosu ugotować makaron w dużej ilości osolonego wrzątku. Na trzy minuty przed końcem gotowania dorzucić do makaronu pokrojone na kawałki szparagi. Odcedzić makaron ze szparagami, dodać do sosu i wymieszać.

wtorek, 8 maja 2018

tradycyjna chałka


Tradycyjna chałka upieczona na podstawie tego przepisu jest mięciutka, idealna do podania z masełkiem lub kremem cytrynowym - lemon curd. Ciasto jest łatwe do wyrobienia i proste do formowania, ma nienaganną strukturą i delikatny miąższ. Chałkę po wyrośnięciu i posmarowaniu białkiem można posypać innym ulubionym ziarnem lub kruszonką.


4 1/2 szklanki mąki pszennej
1/4 szklanki cukru
3 jajka
1/4 szklanki oleju
1 szklanka wody
2 łyżeczki suchych drożdży
2 łyżeczki soli
2 łyżki czarnego sezamu


W misce w ciepłej wodzie rozpuścić drożdże, odstawić. Do wody dodać cukier, dwa jajka oraz jedno żółtko, olej i całość wymieszać. Do składników dodać mąkę, sól i wyrobić ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne. Ciasto umieścić w misce, przykryć ściereczką i odstawić na godzinę do wyrośnięcia. Po tym czasie podzielić ciasto na sześć części. Z części uformować równej długości wałki. Trzy wałki połączyć ze sobą na końcu i zaplatać warkocz, końce założyć pod spód warkocza. Chałkę ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Z pozostałym wałkami postąpić tak samo. Chałki przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na około 40 minut, aż podwoją swoją objętość. Chałki posmarować roztrzepanym białkiem i posypać sezamem. Włożyć blachę z chałkami do piekarnika nagrzanego do 190° C na około 35 minut i piec, aż się ładnie zrumienią.

sobota, 5 maja 2018

cytrynowe ciasto anielskie


Słynne amerykańskie ciasto biszkoptowe pieczone na białkach tym razem w wersji cytrynowej i z dodatkiem mąki orkiszowej tortowej. Ciasto jest delikatne jak puch, bieluchne, ma złotą skórką i cytrynowy aromat. Cytrynowe ciasto anielskie upieczone według przepis z magazynu Cook's Illustrated, to idealne ciasto na wiosenne podwieczorki.


10 białek
100 g mąki orkiszowej tortowej
200 g cukru
1/4 łyżeczki soli
sok z 1/4 cytryny
1 łyżeczka winianu potasu


W mikserze ustawionym na średnie obroty ubić białka z solą i winianem potasu. Zwiększyć obroty miksera i stopniowo dodawać połowę ilości cukru, ubijać aż piana stanie się sztywna. Do białek dodawać porcjami pozostały przesiany cukier, przesianą mąkę, sok z cytryny i miksować krótko, tylko do połączenia się składników. Ciasto wyłożyć do formy wysmarowanej masłem, wyrównać wierzch i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 35 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto po upieczeniu ostudzić w formie przez około 60 minut, a następnie wyciągnąć z formy.


140 g cukru pudru
sok z 1/2 cytryny


Podane składniki połączyć, rozetrzeć grzbietem łyżki na gładki lukier. Polukrować ciasto.



środa, 2 maja 2018

placek z rabarbarem


Proste maślane ciasto ucierane z warstwą rabarbaru tworzy wspaniałą kompozycję. Wilgotny placek z rabarbarem wspaniale nadaje się na majowe podwieczorki.


140 g mąki pszennej
110 g mąki ziemniaczanej
150 g masła
150 g cukru pudru
3 żółtka
1 jajko
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli

W misce utrzeć żółtka z cukrem i solą na puszysty krem. W misce utrzeć masło do białości, dodać utarte z cukrem żółtka, mąki, jajko, proszek do pieczenia i całość utrzeć. Ciasto przełożyć do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia.

450 g rabarbaru
cukier puder

Na masie ułożyć pokrojony na kawałki rabarbar. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec około 40 minut. Ciasto ostudzić i podawać posypane cukrem pudrem.
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect