codzienność

niedziela, 28 kwietnia 2019

babka kokosowo - limonkowa


Babka kokosowo - limonkowa jest pysznie wilgotna i bardzo aromatyczna. Babka jest szybka do przygotowania, łatwa i przyjemna. Babka z pysznym lukrem limonkowo - kokosowym doskonale smakuje.

130 g masła
180 g cukru pudru
sok z 1/2 limonki
3 jajka
200 g mąki pszennej
100 ml mleka
50 g wiórków kokosowych
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
 
W misce utrzeć masło z cukrem, solą i sokiem z limonki na jasną, puszystą masę. Cały czas ucierając dodawać jajka, jedno po drugim, do połączenia się składników. Do utartej masy dodać przesianą mąkę wymieszaną z proszkiem i wymieszać do połączenia składników. Na samym końcu wmieszać do masy mleko i wiórki. Ciasto przełożyć do formy wysmarowanej masłem i wysypanej mąką i piec w temperaturze 180° C przez około 60 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy.

150 g cukru pudru
sok z 1/2 limonki
20 g wiórków kokosowych
 
Babkę udekorować lukrem przygotowanym z cukru pudru i soku z limonki, posypać wiórkami.

czwartek, 25 kwietnia 2019

słonecznikowiec


Słonecznikowiec, to połączenie ciasta czekoladowego z masą kajmakową i skarmelizowanym, chrupiącym słonecznikiem. Ciasto przygotowane na podstawie tego przepisu jest pyszne, sycące, wilgotne i nie przesłodzone. Podstawą tego ciasta są uprażone ziarna słonecznika, tak by były chrupiące i dały się łatwo zmielić.


75 g mąki pszennej
100 g masła
3 jajka
80 g cukru
150 g czekolady
1 łyżeczka proszku do pieczenia 

 
W garnuszku roztopić masło z czekoladą, ostudzić. W misce utrzeć jajka z cukrem na puszystą masę, dodać masło z roztopioną czekoladą i zmiksować. Do maślanej masy wmieszać mąkę i proszek do pieczenia. Masę wyłożyć do mniejszej formy wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 35 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Blat ostudzić, a następnie przekroić w poprzek na dwie części.


150 g słonecznika
50 g cukru
30 g masła
30 ml mleka 

 
W garnku podgrzać masło, mleko i cukier, dodać słonecznik, zagotować. Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia równomiernie rozłożyć słonecznik. Blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 15 minut i piec, aż słonecznik się ładnie zrumieni. Słonecznik ostudzić a następnie masę połamać i zmiksować.

200 g masy kajmakowej
125 g masła

 
W misce utrzeć masło z masą kajmakową na puch, dodać 2/3 ilości zmiksowanego słonecznik i wymieszać.

125 ml likieru kawowego
125 ml wody
200 ml śmietany do ubijania
20 g kakao

 
W misce ubić śmietanę i kakao na sztywno. W szklance wymieszać przegotowaną wodę i likier. Pierwszy blat wyłożyć w formie wyłożonej papierem do pieczenia, skropić go 1/2 ilości nasączenia, na nim rozsmarować krem, położyć drugi blat, skropić go nasączeniem. Na wierzch wyłożyć ubitą śmietanę, całość równomiernie posypać pozostałym słonecznikiem. Ciasto schłodzić przed podaniem.
 

wtorek, 23 kwietnia 2019

torcik cytrynowy


Torcik cytrynowy, to kuszące połączenie wilgotnego biszkoptu z cytrynowo - budyniowym kremem i czarną porzeczką, dodatkowo udekorowany domowym czekoladkami z cytrynowym nadzieniem. Torcik jest pyszny, mocno cytrynowy i orzeźwiający, idealnie nadaje się na małe uroczystości.


4 jajka
75 g cukru
55 g mąki pszennej
30 g mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
sól


Białka oddzielić od żółtek i ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać cukier i dalej ubijając, aż cukier się całkowicie rozpuści. Następnie dodać żółtka i nadal ubijać. Dodać przesiane mąki i proszek do pieczenia i delikatnie wymieszać. Masę wyłożyć do mniejszej tortownicy w której dno zostało wyłożone papierem do pieczenia. Tortownicę wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C, na około 35 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Blat ostudzić, a następnie przekroić w poprzek na trzy części.


2 żółtka
250 ml mleka
100 g cukru
20 g mąki ziemniaczanej
15 g mąki pszennej
250 g masła
100 g lemon curd


Połowę mleka zagotować z cukrem, drugą zmiksować z żółtkiem i mąką, dodać do gotującego się mleka, zagotować. Ostudzić, przykrywając budyń folią spożywczą. Masło utrzeć na puch, stopniowo dodawać wystudzony budyń, cały czas ucierając. Na koniec wmieszać do masy krem cytrynowy.

160 ml wody
2 łyżki spirytusu
sok z 1 cytryny
150 g dżemu porzeczkowego z likierem
W szklance wymieszać wodę, alkohol oraz sok z cytryny. Pierwszą część biszkoptu ułożyć na talerzu i skropić go 1/3 ilości nasączenia, na nim rozsmarować połowę ilości dżemu, na nim rozsmarować 1/3 ilości kremu, położyć drugą część biszkoptu, skropić go nasączeniem, rozsmarować pozostały dżem oraz 1/3 ilości kremu. Położyć ostatni blat, skropić go i rozsmarować pozostały krem na wierzchu i bokach toru, udekorować. Torcik schłodzić przed podaniem.

sobota, 20 kwietnia 2019

Wesołych Świąt


Stół zastawiony na Wielkanoc.
Baby różnego rodzaju.
Placki.
Mazurki, torty.
Indyków dwa, jeden z żółten nadzieniem, drugi z mięsnem.
Szynek dwie: jedna ze skórką wędzona i upieczona, druga z dzika
albo wieprza marynowana bez skóry.
Kiełbasy wędzone rozmaite odgotowane i świeżo opiekane.
Zwierzyna: zając, cietrzew, głuszce, słomki, kaczki, pieczeń sarnia.
Prosięta ze słodkim i gorzkim nadzieniem.
Pieczeń cielęca.
Jaja czerwone odgotowane.
Ser świeży ze śmietaną i kminem, masło świeże.
Baranek pieczony kto zechce.
Maria Marciszewska 
Kucharka szlachecka



Życzę Wam, Kochani,
aby te święta wniosły do
Waszych serc wiosenną radość
i świeżość, pogodę ducha,
spokój, ciepło i nadzieję.
Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

życzy
Kamila

piątek, 19 kwietnia 2019

baba wielkanocna


Ta baba wielkanocna bywa nazywana kuliczem, ale na południu Ukrainy znana jest jako paska. Nie należy zniechęcać się koniecznością użycia zaczynu ziemniaczanego, ponieważ zapewnia on ciastu niepowtarzalną konsystencję. Kiedy moja przyjaciółka Emma robiła to ciasto po raz pierwszy według oryginalnej receptury, zadzwoniła do mnie i spytała zaniepokojona, czy moja ciocia nie prowadzi przypadkiem wielkiej piekarni. Okazało się, że ciasta było tak dużo i tak intensywnie rosło, że dosłownie eksplodowało w ogromnej misie i zabrudziło całą lodówkę. O czym to świadczy? O tym, jak wiele bab pieczemy w moim kraju na Wielkanoc, która na Ukrainie jest uważana za najważniejsze święto religijne.
Olia Hercules
Mamuszka


Przepis na trzy baby po 800 g


Zaczyn
3 ziemniaki, obrane i pokrojone na małe kawałki
1 litr zimnej wody
3 łyżki ekologicznej mąki

Ciasto
250 ml ciepłego mleka
15 g świeżych drożdży lub 7 g suszonych
4 żółtka, w temperaturze pokojowej
150 g miałkiego cukru
1 kg mąki
olej słonecznikowy, do nasmarowania
100 g sułtanek

Lukier
175 g cukru pudru
2 łyżeczki esencji waniliowej
2 łyżki wody


  1. Przyrządzić zaczyn: włożyć ziemniaki do garnka, zalać wodą i doprowadzić do wrzenia. Gotować przez 15 minut, aż zmiękną.
  2. Odlać większość wody, pozostawiając 200 ml. Utłuc z nią ziemniaki.
  3. Dodać mąkę i starannie wymieszać, przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu na 12 godzin.
  4. Po tym czasie dodać do zaczynu mleko (powinno być ciepłe, ale nie gorące), drożdże i starannie wymieszać.
  5. W dużej misce ubijać jajka z cukrem, aż zrobią się puszyste.
  6. Dodać do jajek zaczyn z mlekiem. Delikatnie połączyć. Stopniowo dodawać przesianą mąkę i mieszać – ciasto powinno być zwarte i elastyczne. Przykryć czystą ściereczką i odstawić na godzinę w ciepłe miejsce, aby wyrosło.
  7. Zwilżyć dłonie olejem słonecznikowym i zagniatać ciasto przez 15 minut. Posypać stolnicę sułtankami i wgnieść je do ciasta.
  8. Podzielić ciasto na 3 części. Nasmarować olejem 3 umyte puszki po pomidorach (po 800 g każda) i nałożyć do nich ciasto do połowy wysokości. Odstawić na godzinę w ciepłe miejsce.
  9. Tymczasem rozgrzać piekarnik do temperatury 180º C.
  10. Ustawić puszki z ciastem na blasze i piec 40 - 45 minut na najniższym poziomie piekarnika. Odczekać, aż ciasto w puszkach całkowicie ostygnie, a następnie okroić je długim nożem wzdłuż ścianek i wyjąć.
  11. Przygotować lukier: w misce utrzeć cukier puder z esencją waniliową i wodą. Rozprowadzić po wierzchu bab, pozwalając, aby ściekał po bokach.

czwartek, 18 kwietnia 2019

żur kresowy


Żur kresowy ugotowany według przepisu z dodatku do gazety Wyborczej "Wielkanocna kuchnia kresowa" pachnie chrzanem i kminkiem. Podstawą tej wyśmienitej zupy jest dobry zakwas, biała kiełbasa i wędzony boczek. Zupę można podać w chlebie z ugotowanym jajkiem. ug będzie ozdobą Twojego stołu i zachwyci całą rodzinę który jest podstawą tej wyśmienitej zupy.ugotowana na bogatym wywarze mięsnym z dodatkiem białej kiełbasy i boczku.

300 g białej kiełbasy
250 g wędzonego boczku
3 cebule
4 ząbki czosnku
125 ml śmietany
2000 ml bulionu
500 ml zakwasu na żurek
2 łyżki oleju
100 g chrzanu
3 liście laurowe
6 ziaren ziela angielskiego
1 łyżka majeranku
1 łyżeczka kminku
sól
pieprz
4 jajka


W garnku na oleju podsmażyć posiekaną cebulę, dodać pokrojony w kostkę boczek, kiełbasę i całość podsmażyć. Dodać bulion oraz ziele angielskie i liść laurowy i całość zagotować. Zupę gotować około 15 minut, następnie dodać zakwas, zagotować. Żur przyprawić startym drobno na tarce chrzanem, majerankiem, posiekanym z solą czosnkiem oraz solą i pieprzem. Żur podawać ze śmietaną i ugotowanym jajkiem. 

środa, 17 kwietnia 2019

chleb wiejski całonocny jasny


W kwietniowej przedświątecznej piekarni Amber chleb wiejski Kena Forkisha z książki "Mąka, woda, drożdże, sól", który wypróbował Gucio. Chleb wiejski całonocny jasny, nie jest kłopotliwy, wymaga tylko zaplanowania czasu ze względu na składanie ciasta. Chleb jest fantastyczny w smaku, ma wilgotne wnętrze i wspaniałą chrupiącą skórkę, pasuje do słodkich i wytrawnych dodatków.


216 g zakwasu żytniego
804 g mąki pszennej
26 g mąki pszennej razowej
50 g mąki żytniej
684 g wody
22 g soli

 
W dużej misce wymieszać mąki i wodę do połączenia składników i pozostawić na około 30 minut. Całość posypać solą, dodać zakwas i mieszać minutę metodą szczypcową. Całość odstawić w misce na 15 minut, a następnie wyrabiać ciasto według harmonogramu - pozostawić na 30 minut i wyrabiać, pozostawić na 60 minut i wyrabiać, pozostawić na 120 minut i wyrabiać. Następnie miskę przykryć i pozostawić na noc w lodówce. Następnego dnia ciasto podzielić na dwie części i uformować bochenki, przełożyć do koszyczków złączeniem do dołu i pozostawić do wyrośnięcia na około 120 minut. Do zimnego piekarnika wstawić garnki żeliwne wraz z pokrywką i nagrzać piekarnik do 245º C, po kilkunastu minutach ogrzewania garnków przełożyć do nich wyrośnięte bochenki, przykryć gorącą pokrywką i piec chleby przez 30 minut, następnie zdjąć pokrywkę, zmniejszyć temperaturę do 200º C, i dopiekać je jeszcze przez około 20 minut. Po upieczeniu wyciągnąć chleby z garnka i studzić na metalowej kratce.


wtorek, 16 kwietnia 2019

jajka faszerowane awokado i czosnkiem niedźwiedzim


Jajka faszerowane to potrawa, która w różnych odsłonach gości na wielkanocnym stole w każdym polskim domu. Jednocześnie jest lubianą przekąską imprezową czy pomysłem na śniadanie. Takie jajka są proste w przygotowaniu, wystarczy ugotowane na twardo jajka nafaszerować pastą zrobioną z kremowego awokado z dodatkiem aromatycznego czosnku niedźwiedziego. Jajka faszerowane awokado i czosnkiem niedźwiedzim, są smaczną i piękną ozdobą stołu na każdą okoliczność.

5 jajek ugotowanych na twardo
2 awokado
sok z 1/2 limonki
1 pęczek czosnku niedźwiedziego
2 łyżki majonezu
sól
pieprz

Jajka przekroić na pół i ułożyć na paterze. Awokado i sok z limonki zmiksować na gładką pastę, dodać drobno posiekany czosnek niedźwiedzi, majonez, doprawić do smaku solą, pieprzem, wymieszać. Farsz wyłożyć na połówkach jajek.

poniedziałek, 15 kwietnia 2019

pasztet staroświecki


Pasztet staroświecki, to połączenie różnych gatunków mięsa, dzięki czemu jest wykwintny i bogaty w smaku. Pasztet upieczony na podstawie przepisu Marii Disslowej, doprawiony jałowcem, z dodatkiem suszonych grzybów i podsmażonej na maśle wątróbki ma spójną konsystencję. Pasztet jest bardzo delikatny w środku i ma chrupiący wierzch. Z pasztetem wybornie smakuje domowa borówka brusznica do mięs. Świąteczne spotkania przy stole, to okazja do spróbowania klasyków polskiej kuchni.

500 g mięsa wieprzowego
500 g wołowiny
500 g mięsa z kaczki
500 g boczku wieprzowego
300 g wątróbki drobiowej
2 marchewki
1 pietruszka
3 cebule
30 g suszonych grzybów
20 g masła
4 jajka
10 kulek jałowca
5 ziaren ziela angielskiego
2 liście laurowe
20 ziaren pieprzu ziarnistego
sól
pieprz
gałka muszkatołowa

Wieprzowinę, boczek, mięso kaczki, warzywa, grzyby wsadzić do garnka, zalać wodą i całość gotować pod przykryciem na wolnym ogniu. Po około 30 minutach całość posolić, dodać ziele angielskie, jałowiec, liście laurowe, pieprz ziarnisty i dalej gotować, aż mięso będzie miękkie, następnie dodać bułki i zestawić z ognia. Ostudzić mięso w wywarze. Na patelni na maśle podsmażyć posiekaną cebulę, dodać wątróbkę i smażyć. Całość ostudzić. Mięso, wątróbkę, warzywa i bułki bez odciskania, zmielić w maszynce do mięsa dwa razy. Do masy dodać jajka, przyprawić do smaku solą, pieprzem, świeżo zmieloną gałką muszkatołową, dobrze razem wymieszać. Masę przełożyć do foremek keksowych wysmarowanych masłem i wysypanych tartą bułką. Foremki wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180° C na 70 minut, sprawdzić patyczkiem, czy pasztet jest suchy. Ostudzić przed krojeniem.

niedziela, 14 kwietnia 2019

markizy z lemon curd


Markizy, to kruche i delikatne ciasteczka nadziane kremem cytrynowym. Z ciastem bardzo dobrze się pracuje, można wycinać z niego dowolne kształty oraz wyciskać przeróżne wzory, gdyż podczas pieczenia ciastka trzymają kształt i nie odkształcają się. Markizy z lemon curd są idealnym dodatkiem do świątecznej kawy, sprawdzą się też jako słodki upominek dla najbliższych, choć wtedy radzę upiec z podwójnej porcji, ponieważ trudno powstrzymać się przed podjadaniem ich.

200 g masła
150 g cukru pudru
360 g mąki pszennej
1 jajko
szczypta soli 
 
Z podanych składników zagnieść szybko ciasto. Z ciasta zrobić kulę, zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na 30 minut. Ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie na grubość kilku milimetrów i wycinać ciastka w dowolnym kształcie. Ciastka układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasteczka piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 180º C przez około 12 minut. Ciastka studzić na kratce.

1 jajko
1 żółtko
1 cytryna
80 g cukru
25 g masła
 
Do miski wbić jajko i żółtko, dodać sok z cytryny, wsypać cukier i umieścić miskę na garnku z lekko gotującą się wodą i ubijać je na parze uważając, żeby dno miski nie dotykało wody. Gdy powstanie lekki, puszysty kogiel mogiel dalej ubijać, aż masa zgęstnieje. Wyłączyć gaz i dodać do kremu masło i ubijać, aż masło się rozetrze. Otrzymaną masę przetrzeć przez sitko, dodać drobno startą skórkę z cytryn i wymieszać. Krem ostudzić. Kremem smarować jedno ciastko, układać następne i przyciskać, aby się skleiły.

sobota, 13 kwietnia 2019

sos tatarski


Sos tatarski, to popularny dodatek do jaj na twardo, kanapek lub mięs. Sos należy przygotować na kilka godzin przed podaniem, aby wszystkie smaki zdążyły się przegryźć. Sos tatarski z grzybkami marynowanymi, ogórkiem konserwowym, jajkami oraz rodzynkami, doprawiony ziołami jest wyborny i dobrze smakuje. 


100 g rodzynek
100 g ogórków konserwowych
100 g grzybów marynowanych
4 jajka
1/2 pęczka pietruszki
50 g majonezu
sól
pieprz
cukier 


W miseczce wymieszać drobno pokrojone grzybki, ogórki, jajka drobno posiekaną pietruszką i majonezem, doprawić do smaku solą, pieprzem oraz cukrem. Sos schłodzić w lodówce.

piątek, 12 kwietnia 2019

pascha mocno bakaliowa


Pascha to deser, którego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Ten deser wielkanocny zza wschodniej granicy można przyrządzić na dwa sposoby, na zimno i na gorąco. W wersji na gorąco wykorzystuje się mleko i kwaśną śmietanę, a na zimno należy użyć dobrego twarogu i utrzeć go ze śmietaną, masłem, żółtkiem i cukrem. Pascha mocno bakaliowa inspirowana przepisem Adam Chrząstowskiego została przygotowana pierwszym sposobem, jest bardzo kremowa, łatwa do przygotowania i smakuje wyśmienicie.

750 g twarogu sernikowego
1 laska wanilii
100 ml śmietany do ubijania
skórka z 1 pomarańczy
50 g suszonej żurawiny
100 g rodzynek
40 g płatków migdałowych
50 g orzechów włoskich
50 g pistacji
6 żółtek
350 g cukru pudru
100 g masła
50 ml likieru waniliowego

W miseczce zalać żurawinę i rodzynki likierem, odstawić. Orzechy, pistacje oraz płatki migdałowe uprażyć na suchej patelni. Do garnuszka wlać śmietankę, dodać przeciętą wzdłuż laskę wanilii, całość zagotować, a następnie odstawić do ostudzenia. W misce ubić żółtka z cukrem na puszystą masę, ciągle ubijając, dodawać naprzemiennie twaróg, śmietanę z wyskrobanymi ziarenkami wanilii oraz miękkie masła. Do masy dodać bakalie z likierem, orzechy oraz skórkę startą z pomarańczy. Formę z dziurkami wyłożyć ściereczką, napełnić masą, obciążyć i zostawić na noc do odciśnięcia. Przełożyć paschę do góry dnem na półmisek i dowolnie udekorować.

czwartek, 11 kwietnia 2019

jajeczka z lemon curd


Pyszne czekoladki ze słodkim, aksamitnym i bardzo orzeźwiającym cytrynowym nadzieniem. Jajeczka z lemon curd sprawdzą się, jako małe co nieco do świątecznej kawy lub jako dekoracja do wypieków wielkanocnych.

1 jajko
1 żółtko
1 cytryna
80 g cukru
25 g masła

Do miski wbić jajko i żółtko, dodać sok z cytryny, wsypać cukier i umieścić miskę na garnku z lekko gotującą się wodą i ubijać je na parze uważając, żeby dno miski nie dotykało wody. Gdy powstanie lekki, puszysty kogiel mogiel dalej ubijać, aż masa zgęstnieje. Wyłączyć gaz i dodać do kremu masło i ubijać, aż masło się rozetrze. Otrzymaną masę przetrzeć przez sitko, dodać drobno startą skórkę z cytryn i wymieszać. Krem ostudzić.

200 g białej czekolady
żółty barwnik spożywczy


Czekoladę drobno posiekać. Do miski włożyć 2/3 ilości czekolady, miskę umieścić na garnku z lekko gotującą się wodą, tak by dno miski nie dotykało wody. Cały czas mieszając, rozpuścić czekoladę, doprowadzając ją do temperatury około 45º C. Zdjąć miskę z garnka i dodać pozostałą czekoladę, cały czas mieszać masę, aż czekolada rozpuści się i osiągnie temperaturę około 31º C. Część czekolady wymieszać z barwnikiem i rozsmarować ją na dnie i bokach foremki, pozostałą częścią czekolady napełnić foremki do czekoladek, dokładnie rozsmarować na dnie i bokach foremek, odstawić w chłodne miejsce na 15 minut. Czekoladowe skorupki napełnić kremem cytrynowym do 4/5 wysokości. Na wierzchu rozprowadzić płynną czekoladę i wyrównać powierzchnię szpatułką. Czekolada powinna wypełniać w całości otwory w foremce. Czekoladki odstawić do wystudzenia, a następnie wyjąć z foremek.

środa, 10 kwietnia 2019

mazurek kokosowy


Mazurek o zdecydowanym kokosowym smaku, to wspaniała propozycja na wielkanocny stół. Kruchy, mocno kokosowy spód rozpływa się w ustach a nadzienie jest kremowe i pyszne. Mazurek kokosowy łatwo przygotować, to smaczny pomysł na wielkanocne ciasto.

130 g mąki kokosowej
200 g mąki krupczatki
80 g cukru pudru
185 g masła
3 żółtka
50 g kwaśnej śmietany
 
Z podanych składników zagnieść szybko ciasto. Ciasto wywałkować na grubość około 7 minimetrów, w dowolnym kształcie, na wierzchu ułożyć ozdobny brzeg, ciasto ponakłuwać widelcem. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec około 25 minut. Spód ostudzić.

60 g wiórków kokosowych 
75 g cukru
110 g mleka w proszku
100 ml mleka
50 ml śmietany kremówki
50 g białej czekolady
1 żółtko
40 g masła 
25 ml likieru kokosowego
 
W blenderze zmiksować wiórki kokosowe z mlekiem, śmietaną i likierem na gładką masę. W garnuszku rozpuścić masło, dodać połamaną czekoladę, cukier i mieszać, do rozpuszczenia się składników, wtedy dodać żółtko i całość gotować przez minutę na małym ogniu cały czas mieszając. Do lekko przestudzonej masy dodać mleko w proszku i zmiksować. Następnie do masy dodać zmiksowane wiórki kokosowych ze śmietaną i mlekiem i całość zmiksować na gładką masę. Masę przełożyć na upieczony spód. Mazurek schłodzić przed podaniem.

poniedziałek, 8 kwietnia 2019

babka podolska z fiołkami


Drożdżowe babki wielkanocne, według źródła po raz pierwszy pieczone były w XVII wieku w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów, dużo później rozpowszechniły się na całą Europę, a było to w czasach panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ciasto baby wielkanocnej przyrządzane jest z drożdży piekarskich lub piwnych, rozczynionych ciepłym mlekiem i wymieszanych z mąką i cukrem oraz szczyptą soli, taki rozczyn jest odstawiany do wyrośnięcia, a gdy wyrośnie, dodawane są jajka, mąka oraz rozmaite bakalie. Niekiedy ciasto zaparza się wrzącym mlekiem. Oryginalne baby wypiekano w karbowanych formach w kształcie ściętego stożka, a po upieczeniu oblewano je białym lub różowym lukrem. Według tradycji nieudana babka wielkanocna była kompromitującym dowodem żenujących umiejętności kulinarnych gospodyni domu. Wieki temu nasze prababki, dodawały do wypieku 180 jaj, godzinami wyrabiały ciasto i wypraszały z domu mężczyzn, by baba mogła wyrastać w spokoju. Niegdyś babę wielkanocną wypiekano w Wielki Piątek w piecu chlebowym i traktowano jak królewnę, panny służące gorące ciasto kładły na poduszkach i kołysały jak dziecko do snu, aż baba zupełnie wystygła. Są różne rodzaje drożdżowej babki - zaparzana, żółtkowa, muślinowa, śmietankowa, puchowa, piankowa, ciężka, z szafranem. U mnie dzisiaj babka drożdżowa aromatyzowana płatkami fiołka wonnego, upieczona na podstawie przepisu Jana Czernikowskiego na babkę podolską z szafranem i dużą ilością żółtek z książki "Ciasta, ciastka, ciasteczka. Wypiek domowy". Babka podolska z fiołkami jest przepyszna, wilgotna i puszysta jak chmurka, kwiatki nadają jej wiosennego klimatu i będzie piękną ozdobą przy świątecznym stole.


500 g mąki pszennej
150 g cukru
150 g masła
15 żółtek
3 białka
375 ml mleka
50 g drożdży
20 ml spirytusu
szczypta soli
1/4 szklanki płatków fiołka

W misce zaparzyć połowę ilości mąki, połową ilości wrzącego mleka, należy dobrze rozbić, by nie było grudek. Dodać połowę ilości mleka, dobrze wyrobić i zostawić do ostudzenia. W misce rozpuścić drożdże w reszcie mleka, dodać do zaparzanego ciasta. Żółtka utrzeć w cukrem do białości w garnku zanurzonym w gorącej wodzie. Gdy rozczyn podrośnie dodać żółtka, rozpuszczone masło oraz mąkę. Ciasto wyrabiać około godziny, pod koniec dodać alkohol, płatki fiołka oraz białka ubite z solą. Ciasto przełożyć do formy do babki wysmarowanej masłem i oprószonej mąką, napełniając ją do 1/3 wysokości. Formę przykryć ściereczką kuchenną i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. Formę po wyrośnięciu babki bardzo ostrożnie przenieś do piekarnika rozgrzanego do 170º C i piec babkę około 40 minut. Babkę po upieczeniu wyjąć z formy i ostudzić.


150 g cukru pudru
sok z 1/2 cytryny
kwiaty fiołka


Babkę udekorować lukrem zrobionym z cukru i soku z cytryny oraz kwiatami fiołka.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect