codzienność

wtorek, 31 marca 2015

pascha carska


Pascha czyli kremowy deser przygotowany z twarogu, masła, jaj i bakalii, jest tradycyjnym daniem rozpoczynającym w Rosji święta wielkanocne. Pascha jako potrawa Wielkanocna znana jest również w Polsce, zwłaszcza wśród rodzin wywodzących się z Kresów Wschodnich. Pascha może być gotowana lub robiona na zimno, zawsze jest słodka i maślana. Pascha carska przygotowana według przepisu Agnieszki Kręglickiej jest wyśmienita, bardzo kremowa, mocno waniliowa i napakowana ulubionymi bakaliami.


1000 g twarogu
4 żółtka
3 jaja
375 ml śmietany kremówki
250 g masła
250 g cukru
1 laska wanilii
50 g rodzynek
50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej



Zmielony twaróg, żółtka, jaja, miękkie masło, śmietanę i cukier ucierać w garnku na małym ogniu. Podgrzewać kilka minut, aż zacznie delikatnie bomblować, należy przy tym uważać by masy nie zagotować. Gorącą masę zdjąć z ognia i schłodzić wstawiając garnek do pojemnika z zimną wodą. Mieszać, aż całkowicie ostygnie. Następnie do masy dodać ziarenka wanilii oraz bakalie i wszystko razem dobrze wymieszać. Formę z dziurkami wyłożyć ściereczką, napełnić masą, obciążyć i zostawić na noc do odciśnięcia. Przełożyć paschę do góry dnem na półmisek i dowolnie udekorować.

niedziela, 29 marca 2015

pasztet mięsny


Klasyczny domowy pasztet mięsny o idealnej konsystencji, wspaniałym smaku i pięknym zapachu. Wystarczy podpiec w piekarniku łopatkę wieprzową, słoniną, suszone grzybki, wątróbką drobiową oraz warzywa, potem zmielić, doprawić majerankiem i świeżo startą gałką muszkatołową i upiec domowy pasztet. Taki pasztet doskonale smakuje podany nie tylko na świąteczny stół, a jego smak wzbogaci domowy sos żurawinowy.



1000 g łopatki wieprzowej
500 g wątróbki drobiowej
200 g słoniny
30 g suszonych grzybów
1 marchew
2 cebule
3 ząbki czosnku
4 kulki ziela angielskie
1/2 łyżeczki pieprzu ziarnistego
2 liście laurowe
1 chrupiąca kajzerka
2 jajka
sól
pieprz
majeranek
gałka muszkatołowa
1 łyżka masła
3 łyżki tartej bułki
 

Grzyby moczyć w dwóch szklankach wody. W dużym garnku podsmażyć pokrojoną w kostkę słoninę, dodać pokrojone na mniejsze kawałki mięso i je zrumienić, dodać posiekane cebule, czosnek, pokrojoną w kostkę marchewkę i wszystko razem jeszcze chwilę smażyć. Do mięsa dodać grzyby oraz wodę z moczenia, całość doprawić solą, dodać ziele angielskie, pieprz ziarnisty oraz liście laurowe. Garnek przykryć i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 70 minut. Po tym czasie dodać obraną wątróbkę i całość piec jeszcze 10 minut. Garnek z mięsem wyciągnąć z piekarnika, do sosu dodać bułkę i całość zostawić do ostudzenia. Mięso, wątróbkę, warzywa i bułkę bez odciskania, zmielić trzy razy w maszynce do mięsa. Do masy dodać jajka, przyprawić do smaku majerankiem, solą, pieprzem i świeżo startą gałką muszkatołową, wszystko razem dobrze wymieszać. Masę przełożyć do foremek keksowych wysmarowanych masłem i wysypanych tartą bułką i piec około 60 minut w temperaturze 180° C, sprawdzić patyczkiem, czy jest suchy. Pasztet dobrze ostudzić przed krojeniem.

piątek, 27 marca 2015

mazurek makowo - kokosowy


Mazurek makowo - kokosowy to pyszne ciasto nie tylko na świąteczny stół. Ciasto składa się z dwóch warstw ciasta makowego, upieczonego na białkach z dodatkiem maku, przełożone doskonałą masą budyniowo - kokosową. Ciasto można dowolnie udekorować ulubionymi bakaliami oraz kandyzowanymi wiśniami. Przepis na mazurek pochodzi z "Poradnika Domowego" z 1994 roku.


10 białek
1 szklanka cukru
125 g masła
1 szklanka mąki pszennej
1 szklanka maku
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli 


Białka ubić z solą na sztywno, dodać cukier i jeszcze raz przez chwilę ubijać. Mieszając porcjami dodawać rozpuszczone i przestudzone masło, mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i mak. Ciasto wyłożyć do mniejszej formy wyłożonej papierem do pieczenia i wyrównać wierzch. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 175º C na około 35 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto ostudzić, a następnie przekroić na dwa blaty.


2 szklanki mleka
250 g masła
3 łyżki mąki krupczatki
8 łyżek wiórek kokosowych
1 żółtko
1 szklanka cukru pudru 

Do jednej szklanki mleka dodać kokos, żółtko i mąkę, dokładnie wymieszać. Pozostałe mleko zagotować i do wrzącego dodać mleko z wiórkami, żółtkiem i mąką. Podgrzewać, aż masa zgęstnieje, cały czas mieszając, następnie wystudzić. Masło utrzeć z cukrem na puszystą masę, następnie porcjami dodawać budyń kokosowy, ucierać, aż krem będzie puszysty. Ciasto przełożyć kremem i dowolnie udekorować, schłodzić przed podaniem. 

środa, 25 marca 2015

sos żurawinowy


Przepyszny sos żurawinowy z dodatkiem jabłka, o aromacie pomarańczy, doprawiony świeżo startą gałką muszkatołową doskonale pasuje do pieczonych mięs czy też świątecznych pasztetów. Ten sos pysznie smakuje podany do sera, trudno też powstrzymać się też przed podjadaniem łyżeczką prosto ze słoika.  


3 szklanki żurawiny
2 jabłka
1 szklanka cukru
1/2 szklanki wody
skórka z 2 pomarańczy
szczypta soli
gałka muszkatołowa
 

Żurawiny przebrać, opłukać i wysuszyć. W rondelku zagotować syrop z cukru i wody. Jabłka obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach, razem z żurawinami dodać do gęstego syropu. Gotować na maleńkim ogniu, potrząsając rondelkiem, do chwili, gdy żurawiny staną się szkliste. Na koniec dodać startą skórkę pomarańczową, szczyptę soli oraz doprawić do smaku gałką muszkatołową. Gorący sos przełożyć do małych wyparzonych, ciepłych słoików i zamknąć wygotowanymi pokrywkami. Słoiki ustawić do góry dnem i przykryć kocem, pozostawić do wystygnięcia. 

poniedziałek, 23 marca 2015

sałatka z łososiem, awokado i rzodkiewką


Pyszna sałatka z łososiem z chrupiącą skórką i miękkim, soczystym środkiem podana z kremowym awokado, chrupiąca rzodkiewką oraz rukolą, w towarzystwie dressingu. Sałatka z łososiem, awokado i rzodkiewką inspirowana tym przepisem, sprawdzi się na szybki obiad po pracy, ale można ją również podawać na zimno i zabrać ze sobą na lunch.
 
300 g filetów z łososia
1 łyżka soku z cytryny
2 łyżki sosu sojowego
2 łyżki oliwy
1 łyżeczka słodkiej papryki
pieprz

Odciąć skórkę z łososia, filety opłukać i osuszyć. W naczyniu do zapiekania wymieszać sos sojowy z sokiem z cytryny oraz oliwą, w marynacie ułożyć kawałki ryby, odstawiać na 30 minut. Po tym czasie łososia posypać papryką i oprószyć świeżo mielonym pieprzem. Naczynie wstawić do piekarnika nagrzanego do 200º C i piec około 12 minut, aż się ładnie zrumieni.

125 g rukoli
1 pęczek rzodkiewki
1 awokado


Awokado pokroić na ćwiartki, wyjąć pestkę i ściągnąć skórkę, owoce pokroić w podłużne plasterki, rzodkiewkę pokroić na plasterki. Na talerzach poukładać rukolę, na niej umieścić plasterki awokado oraz rzodkiewkę, na tym ułożyć łososia.

3 łyżki oliwy
1 łyżka miodu
2 łyżki soku z cytryny
sól
pieprz

Z podanych składników przygotować dresing, doprawić solą oraz pieprzem. Sałatkę polać dressingiem. 

sobota, 21 marca 2015

sardyńska babka z ricottą


Sardyńska babka z ricottą przypomina w smaku sernik o intensywnym cytrynowym smaku, a dodatek ricotty nadaje jej delikatności. Babka upieczona na podstawie tego przepisu jest pyszna i bardzo łatwa w przygotowaniu.


300 g mąki pszennej
150 g cukru
300 g ricotty
3 jajka
1 cytryna
2 łyżeczki proszku do pieczenia


W misce ubić żółtka z cukrem dodać ricottę i wszystko razem połączyć. Do masy dodać sok i skórkę startą z cytryny i wszystko razem zmiksować. Następnie dodać przesianą mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Na końcu do masy wmieszać delikatnie ubite białka. Ciasto wyłożyć do wysmarowanej masłem keksówki, wyrównać wierzch. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego  w 180º C  na około 40 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy.

czwartek, 19 marca 2015

ciasto z semoliny z kokosem i konfiturą pomarańczową


"Ciasta z semoliny nasączone syropem występują na całym Bliskim Wschodzie tak licznie i pod tyloma postaciami, że trudno znaleźć jedną definicję lub nazwę pasującą do wszystkich. Do niektórych ciast dodaję się wiórki kokosowe, do innych jogurt, jedni piekarze doprawiają je syropami cytrusowymi, inni wolą wody kwiatowe, niektórzy używają cukru, inni miodu. W każdym razie tym, co je łączy, jest wilgotna, ale lekko konsystencja i aromatyczny smak".
Yotam Ottolenghi
Sami Tamimi
Jerusalem

Ciasto z semoliny z kokosem i konfiturą pomarańczową upieczone na podstawie przepisu z książki smakuje wybornie, jest miękkie, wilgotne i bardzo aromatyczne. Ciasto w przepisie jest nasączone syropem, ale spokojnie można pominąć ten dodatek, ponieważ ciasto bez syropu tak jest dostatecznie wilgotne. To wspaniałe ciasto doskonale smakuje podane z jogurtem oraz marmoladą z czerwonych pomarańczy


180 ml oleju
240 ml soku pomarańczowego
160 g konfitury pomarańczowej
4 jajka
skórka z 1 pomarańczy
70 g cukru
70 g wiórków kokosowych
90 g mąki pszennej
180 g semoliny
2 łyżki mielonych migdałów
2 łyżeczki proszku do pieczenia

Wymieszać razem olej, sok pomarańczowy, konfiturę, jajka i skórkę z pomarańczy, aż wszystko się ładnie połączy. W osobnej misce połączyć wszystkie suche składniki i dodać je do mokrych. Mieszać, aż wszystko dobrze się połączy, masa powinna być lejąca. Masę wyłożyć do keksówki wysmarowanej tłuszczem i wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180° C, na około 50 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. 


200 g cukru
140 ml wody
1 łyżka wody z kwiatów pomarańczy 

Kiedy pieczenie będzie dobiegać końca, umieścić wszystkie składniki syropu w małym rondelku, zagotować, po czym zdjąć z ognia. Po wyjęciu ciasta z piekarnika, zacząć je smarować gorącym syropem. Czynność należy wykonać w kilku rundach, pozwalając, by za każdym razem syrop wsiąkał w ciasto. Gdy ciasta trochę ostygnie, wyjąć je z foremki i odstawić do całkowitego ostygnięcia.


wtorek, 17 marca 2015

konfitura mandarynkowa z wanilią


Przepyszna konfitura mandarynkowa z wanilią, przygotowana na podstawie przepisu Elizabeth Field z książki "Marmalade", znalezionego u Lo. Konfitura świetnie sprawdzi się jako dodatek do herbaty, kanapek, naleśników czy gofrów, są też doskonałe jako samodzielne danie, wyjadane łyżeczką prosto ze słoiczka.


1000 g mandarynek
1 cytryna
1 laska wanilii
1000 g cukru

Umyte mandarynki i cytrynę włożyć do garnka, zalać zimną wodą, tak by przykryła owoce. Całość zagotować, a następnie gotować na średnim ogniu przez 45 minut, aż owoce będą miękkie. Owoce wyciągnąć z płynu do wystudzenia, płyn pozostawić. Owoce przekroić na pół i wycisnąć z nich sok. Z sitka wyciskarki zebrać pestki i fragmenty błon rozdzielających segmenty owocu, ze skórki zdjąć pozostałe resztki błon. Błony i pestki zawinąć w gazę i zawiązać. Skórki owoców pokroić w cienkie paski, a paski na kawałki. Laskę wanilii przekroić na pół, wydrążyć nasionka. Do garnka wlać sok z miąższem, skórki, laskę wanilii oraz nasionka, woreczek z pestkami i błonami, zalać pozostawionym z gotowania płynem. Garnek przykryć i odstawić na noc. Na drugi dzień zagotować całość na dużym ogniu, dodać cukier i wymieszać. Zmniejszyć ogień na średni i gotować całość przez 20 minut, mieszając od czasu do czasu. Wyjąć woreczek z błonami i pestkami, wyłączyć ogień i zostawić konfiturę na 5 minut. Przelać gorącą do wyparzonych słoików. Przechowywać w ciemnym miejscu. 

niedziela, 15 marca 2015

ciasteczka karbowane z marmoladą


Ciasteczka karbowane z marmoladą upieczone na podstawie przepisu Doroty są przepyszne, bardzo maślane i idealnie kruche. Ciasteczka są bardzo proste do wykonania, wystarczy tylko zmiksować kilku składników, a następnie wyciskać ciasteczka w różnych kształtach za pomocą maszynki do ciastek i wykończyć kleksem domowej marmolady z pigwy. 


220 g masła
100 g cukru pudru
2 żółtka
300 g mąki pszennej
50 g mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
szczypta soli
marmolada z pigwy



Masło umieścić w misie miksera i zmiksować na jasną, puszystą masę, dodawać cukier, cały czas ucierając. Dodać żółtka, ekstrakt z wanilii i zmiksować. Do masy maślanej dodać mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną, sól i zmiksować na gładką masę. Masę przełożyć do maszynki do ciastek i wyciskać ciastka w dowolnym kształcie na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Na środek każdego ciastka wycisnąć kleks marmolady. Blachę z ciastkami wstawić do piekarnika nagrzanego do 180º C na około 12 minut, aż ciastka się ładnie zezłocą. Ciastka studzić na kratce.

piątek, 13 marca 2015

sałatka krewetkowa z awokado i grejpfrutem


Sałatka krewetkowa z awokado i grejpfrutem na rukoli, podana z dresingiem na bazie soku z grejpfruta z oliwą i miodem, jest pyszna i bardzo prosta do przygotowania.


200 g krewetek tygrysich
1 grejpfrut
1 awokado
75 g rukoli
2 ząbki czosnku
6 łyżek oliwy
1 łyżka miodu
sól
pieprz
sezam


Obrać grejpfruta, odcinając górę i dół, zdejmując skórę i albedo. Wykroić miąższ do miski, wycisnąć też sok ze skórek. Awokado pokroić na ćwiartki, wyjąć pestkę i ściągnąć skórkę, owoce pokroić w podłużne plasterki. Na patelni rozgrzać połowę ilości oliwy, dodać drobno posiekany czosnek i podsmażyć, dodać obrane krewetki i podsmażyć je z każdej ze stron, doprawić solą oraz pieprzem. Na talerzach poukładać rukolę, na niej umieścić plasterki awokado oraz cząstki grejpfruta bez soku, na tym poukładać podsmażone krewetki. Dresing przygotować na bazie soku z grejpfruta z miodem oraz pozostałą oliwą, doprawić do smaku solą oraz pieprzem. Sałatkę polać dressingiem i posypać sezamem.

środa, 11 marca 2015

chleb pszenno - żytni z prażoną mąką


Wspólna marcowa piekarnia Amber pysznie smakuje za sprawą chleba pszenno - żytniego z prażoną mąką. Przepis na ten doskonały chleb na zakwasie wybrała Jola, a pochodzi z bloga Danusi Leśny Zakątek. Chleb pięknie pachnie prażoną mąką, miąższ ma miękki w ciemniejszym kolorze, a skórkę delikatną, która w fazie stygnięcia robi się chrupiąca. Z podanej porcji można upiec jeden większy bochenek lub dwa mniejsze w formie keksowej.  


83 g zakwasu
165 g mąki żytniej razowej
225 g wody 


Z podanych składników zrobić zaczyn i odstawić na 16 godzin.

120 g mąki żytniej
300 g wody


Na rozgrzaną suchą patelnię, wsypać mąkę i prażyć, cały czas mieszając do uzyskania lekko brązowego koloru, uważać by mąka się nie przypaliła. Mąkę przesypać na miseczkę i dolewać stopniowo zimną wodę, energicznie mieszając łyżką albo trzepaczką. Kolor zasmażki powinien mieć brązowy kolor i konsystencję papki. Zasmażkę przykryć i pozostawić na 16 godzin. Po tym czasie do ładnie przefermentowanego zaczynu dodać zasmażkę, wymieszać, aby składniki dobrze się połączyły.


330 g mąki pszennej
375 g wody
2 1/4 łyżki soli 

Do zaczynu z zasmażką dodać składniki i wymieszać, aby się dokładnie połączyły. Miskę włożyć do foliowej torby i odstawić na około 3 godziny. Zapobiega to wysychaniu ciasta, na powierzchni, a dodatkowo tworzy się stabilna temperatura, która sprzyja fermentacji ciasta. 


600 g mąki pszennej

Do ładnie podrośniętego zaczynu dosypywać stopniowo mąkę i wyrabiać, aż ciasto będzie odchodziło od miski i ręki. Ciasto pozostawić na 20 minut, aby odpoczęło. Po tym czasie ciasto przełożyć do 2 keksówek wysmarowanych tłuszczem i wysypanych otrębami, i wyrównać wierzch. Chleb przykryć i pozostawić do wyrośnięcia. Chleb piec przez 10 minut w 250° C, następnie zmniejszyć temperaturę do 230° C  i piec kolejne 10 minut. Zmniejszyć temperaturę do 210° C  i dopiekać jeszcze 25 minut. Chleb studzić na kratce.

wtorek, 10 marca 2015

konfitura pomarańczowa


Konfitura pomarańczowa przygotowana z najlepszych, dojrzałych, bardzo słodkich owoców, to wspaniałe połączenie słodkiego miąższu pomarańczy z aromatem skórki pomarańczowej. Konfitura sprawdza się głównie jako dodatek do wszelkiego rodzaju pieczywa, wyśmienicie smakuje ze świeżą bagietką lub ciepłymi tostami. Doskonała do wypieku ciast, idealna do tarteletek pomarańczowych z kajmakiem lub jako dodatek do wszelakich deserów.


  1500 g pomarańczy
500 g cukru trzcinowego

sok z 1 cytryny


Umyte pomarańcze obrać ze skórki, miąższ pokroić w kostkę i wyciągnąć pestki. Miąższ pomarańczy wraz z sokiem umieścić w garnku, zasypać cukrem i odstawić na 30 minut. Skórkę pomarańczową obrać z białej, gorzkiej części, umieścić w garnku, zalać wodą i gotować około 15 minut, odcedzić, a następnie pokroić w drobną kostkę. Pokrojoną skórkę dodać do pomarańczowej masy. Całość zagotować, po czym odstawić bez przykrycia do całkowitego ostudzenia na całą noc. Po tym czasie doprowadzić znowu do wrzenia i gotować kilka minut, odstawić. Powtarzać tak przez co najmniej kilka dni, do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Gorącą konfiturę przełożyć do wypieczonych słoików, szczelnie zakręcić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.

niedziela, 8 marca 2015

cytrynowe ciasto z makiem


Jeżeli chcesz wiedzieć, co ma na myśli kobieta, nie słuchaj tego co mówi - patrz na nią.
Oscar Wilde


Mocno cytrynowe ciasto z makiem upieczone na białkach, nasączone cytrynowym syropem jest delikatnie wilgotne i rozpływa się w ustach. Cytrynowe ciasto z makiem upieczone na podstawie tego przepisu jest idealne, by świętować Dzień Kobiet.


120 g cukru
85 g masła
235 g mąki pszennej
3 białka
165 g mleka
15 g maku
2 łyżeczki proszku do pieczenia
skórka z 1 cytryny
szczypta soli

Masło utrzeć z cukrem na puszystą masę, dodać mak, sól oraz skórkę z cytryny i ubić. Do masy dodać mleko i utrzeć, dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i ubić. Na koniec delikatnie wmieszać do masy ubite białka. Masę wyłożyć do formy wysmarowanej masłem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 175° C na około 40 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Gorące ciasto ponakłuwać na całej powierzchni szpikulcem.


50 g cukru pudru
sok z 1 cytryny
skórka z 1 cytryny
100 g wody


W czasie pieczenia ciasta, do rondelka wlać wodę, dodać pozostałe składniki i całość zagotować. Gotować syrop, redukując jego objętość o połowę. Zdjąć syrop z ognia i przestudzić. Za pomocą pędzla nanieść syrop na powierzchnię gorącego ciasta. Pozostawić ciasto w formie do całkowitego ostygnięcia. Ciasto po ostudzeniu wyciągnąć z formy.

150 g cukru pudru
sok z 1 cytryny
30 g kandyzowanej skórki cytrynowej


Połączyć składniki i polukrować ciasto.

piątek, 6 marca 2015

domowe nachosy


Nachos to nieodłączny element kuchni meksykańskiej, to przekąska, która najczęściej podawana jest na ciepło z żółtym serem, wyśmienicie smakują podane z domowym guacamole, meksykańską salsą czy też czosnkowym dipem. Domowe nachosy przygotowane według przepisu Sigrid Verbert z książki "Smakowite prezenty" są idealnie chrupiące i pyszne, a przy tym bardzo proste w przygotowaniu. Takie nachosy podane na domowej imprezie znikną z tempie ekspresowym.


50 g mąki pszennej
50 g mąki kukurydzianej
80 ml wody
2 łyżki oleju
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka słodkiej papryki
1/2 łyżeczki chili
1/2 łyżeczki kurkumy



W misce połączyć mąki z przyprawami. W garnuszku doprowadzić do wrzenia olej i wodę. Suche składniki zalać wodą z olejem, wymieszać, a następnie zagnieść ciasto. Ciasto podzielić na części i rozwałkować bardzo cienko na posypanym mąką kukurydzianą blacie i wykrawać trójkąty. Nachosy układać na blasze i piec w piekarniku nagrzanym do 180º C przez około 10 minut.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect