codzienność

wtorek, 31 stycznia 2012

bliny z owocami i syropem klonowym


Bliny są bardzo popularne wśród drożdżowych placków i bywają bardzo różne. Ta nazwa określa całą rodzinę placków od gryczanych, ziemniaczanych, drożdżowych i tych, które my nazywamy po prostu plackami. Robiłam już bliny z kwaśną śmietaną i kawiorem, teraz pora na słodką wersję z charakterystycznym smakiem gryki. Przepyszne bliny z owocami i syropem klonowym.


20 g drożdży 
1 łyżeczka cukru 
160 ml ciepłego mleka 
140 g mąki gryczanej 
3 jajka
 szczypta soli 
borówka amerykańska
olej
syrop klonowy  


Drożdże wymieszać z cukrem i mlekiem, dodać mąkę, jajka i sól, przykryć i odstawić na 30 minut do wyrośnięcia. Kiedy ciasto podrośnie, rozgrzać na patelni olej i smażyć małe placuszki, aż będą rumiane. Podawać z owocami i syropem klonowym.

poniedziałek, 30 stycznia 2012

zupa szparagowa z makaronem


Szparagi świetnie znoszą mrożenie, należy wybrać świeże i jędrne białe szparagi. Umyć je, cienko obrać, odciąć zdrewniałe końcówki i pokroić na mniejsze kawałki, a następnie zamrozić. Przed użyciem nie ma potrzeby odmrażania szparag, wystarczy je wrzucić do garnka na wrzący bulion lub wodę. Takie mrożone szparagi idealnie nadają się na zupę. Prosta w przygotowaniu i bardzo smaczna zupa szparagowa z makaronem.

500 g szparagów
1500 ml bulionu drobiowego
drobny makaron
100 ml śmietany
natka pietruszki

sól
pieprz

Bulion zagotować i do gorącego dodać zamrożone szparagi. Gotować do miękkości około 10 minut, dodać makaron i dalej gotować, aż makaron się ugotuje. Dodać śmietanę i doprawić do smaku, przed podaniem posypać posiekaną natką pietruszki.

niedziela, 29 stycznia 2012

pączki hiszpańskie


Pączek hiszpański jest idealny na niedzielne popołudnie z filiżanką kawy. W cukierni można je znaleźć pod nazwą pączki wiedeńskie lub gniazdka, a zrobione są z ciasta parzonego. Są pulchne, delikatne i lekko wilgotne. Przepis na przepyszne pączki hiszpańskie pochodzi stąd, z porcji wychodzi około 25 sztuk.


200 g mąki pszennej
1 szklanka wody
100 g masła
4 jajka
szczypta soli
olej do smażenia

W garnku zagotować wody z masłem i szczyptą soli. Zmniejszyć ogień i na wrzątek jednym ruchem wsypać przesianą mąkę, cały czas energicznie mieszając. Ucierać ciasto, aż będzie gładkie i zacznie odstawać od ścianek garnka, ostudzić. Ciasto zmiksować z wbijanymi kolejno jajkami. Ciasto przełożyć do szprycy cukierniczej. Papier do pieczenia posmarować olejem i wyciskać z ciasta kółka o średnicy 6 centymetrów, następnie papier pociąć na kwadraty. W rondlu rozgrzać olej i partiami wkładać pączki, papierem do góry, a po minucie go usunąć. Smażyć pączki z każdej ze stron, na złoty kolor. Wyjmować i osuszać na bibule.
 
200 g cukru pudru
1 łyżka soku z cytryny
3 łyżki gorącej wody


Cukier puder utrzeć z wrzątkiem i sokiem. Pączki udekorować lukrem.


sobota, 28 stycznia 2012

grzanka z jajkiem, szpinakiem i oliwą truflową


Idealne połączenie to grzanka z jajkiem, szpinakiem i oliwą truflową.

50 g wędzonego boczku
1 łyżka oleju
3 ząbki czosnku
200 g szpinaku 

50 ml śmietany
sól
pieprz
gałka muszkatołowa

Na patelni na rozgrzanym oleju podsmażyć drobno pokrojony boczek, dołożyć drobno posiekany czosnek, dalej smażyć. Dorzucić szpinak, jeszcze chwilkę smażyć, dodać śmietanę. Doprawić do smaku solą, pieprzem oraz świeżo startą gałką muszkatołową.


bagietka
jajka przepiórcze
masło
oliwa truflowa
szczypiorek
sól
pieprz

Bagietkę pokroić i wstawić do nagrzanego piekarnika, piec około 10 minut, aż pieczywo się zrumieni i będzie chrupiące. Na patelni rozgrzać masło i wybijać pojedynczo jajka przepiórcze, zrobić jajko sadzone, które następnie położyć na grzance. Całość skropić oliwą truflową i posyp posiekanym szczypiorkiem, oprószyć solą i pieprzem. Grzanki podawać ze szpinakiem.

piątek, 27 stycznia 2012

zapiekane gruszki z płatkami owsianymi i rodzynkami


Aromatyczne cynamonowe zapiekane gruszki z płatkami owsianymi i rodzynkami. Tak przygotowane gruszki idealnie sprawdzają się na śniadanie z jogurtem, albo na podwieczorek podane z lodami. 


 1 szklanka płatków owsianych
1/3 szklanki cukru trzcinowego
1/4 szklanki płatków migdałowych
1 łyżeczka cynamonu
60 g masła
5 łyżek rodzynek
3 gruszki 

Gruszki obrać i przekroić wzdłuż na pół, wydrążyć gniazda nasienne, masło stopić. Ułożyć gruszki w naczyniu do zapiekania, posmarować odrobiną stopionego masła. Płatki wymieszać z cukrem, płatkami migdałowymi i cynamonem, dodać stopione masło, a następnie rodzynki. Na gruszki nałożyć przygotowaną mieszankę i wstawić do piekarnika nagrzanego do 190° C . Piec około 25 minut, aż owoce zmiękną, a wypełnienie lekko zbrązowieje. Podawać z jogurtem albo z lodami.

czwartek, 26 stycznia 2012

makaron z wołowiną i suszonymi pomidorami


Powolnie duszony mostek wołowy i naturalne duże, mięsiste kawałki czerwonych pomidorów suszonych na słońcu, to wszystko w otoczeniu wytrawnego czerwonego wina i przypraw. Danie to idealnie smakuje serwowane z makaronem i tartym parmezanem oraz bazylią. Caserecci to rustykalne walcowate rurki makaronu dostępne we włoskich sklepach, w razie potrzeby świetnie sprawdza się też makaron rigatoni. Makaron z wołowiną i suszonymi pomidorami podpatrzony u Donny Hay.

500 g wołowego mostku
2 łyżki mąki pszennej
3 łyżki oliwy
1 cebula
3 ząbki czosnku
60 ml czerwonego wytrawnego wina
125 ml bulionu wołowego
60 ml wody
100 g suszonych pomidorów  
1 liść laurowy
1 łyżka koncentratu pomidorowego
1 łyżeczka cukru pudru  
makaron
sól
pieprz  
liście bazylii  
parmezan

Rozgrzać piekarnik do 180° C. Wołowinę pokroić na plastry i obtoczyć w mące, strząsnąć nadmiar. W garnku do zapiekania rozgrzać 2 łyżki oleju, a następnie na dużym ogniu podsmażyć na rumiano mięso z każdej ze stron. Zdjąć z patelni i odłożyć na talerz. Zmniejszyć ogień do minimum, dodać pozostały olej, grubo posiekaną cebulę, obrany czosnek i gotować przez kilka minut, aż zmiękną. Wlać wino i zeskrobać wszystko z dna garnka, gotować, aż płyn zredukuje się o połowę. Dodać bulion, wodę, pomidory, liść laurowy, koncentrat pomidorowy, cukier i mieszać, aż składniki się połączą. Następnie dodać mięso, garnek przykryć i wstawić do piekarnika, całość piec przez około 2 godziny. W międzyczasie sprawdzić, czy w garnku jest wystarczająca ilość płynu, jeśli nie, dolać bulionu. Wołowinę wyciągnąć z garnka, mięso postrzępić za pomocą dwóch widelców na kawałki, na powrót dodać do sosu, i mieszać aż się składniki połączą, doprawić do smaku solą i pieprzem. Makaron ugotować według przepisu podanego na opakowaniu. Odcedzony makaron podawać z sosem mięsnym, posypany świeżo startym parmezanem i z listkami bazylii.

środa, 25 stycznia 2012

chrusty z trzech rodzajów mąki


Karnawał według źródła to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc. W tym czasie smaży się pączki, oponki, faworki i bliny. Dziś u mnie przepis na najlepsze chrusty z trzech rodzajów mąki, pysznie chrupiące i z bąbelkami, ze starego domowego przepisu.


1 1/2 szklanki mąki krupczatki
1/2 szklanki mąki tortowej
1/2 szklanki mąki poznańskiej
8 żółtek
1 szklanka kwaśnej śmietany
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
1 łyżka spirytusu
szczypta soli
cukier puder

olej do smażenia


Mąki przesiać, dodać rozmącone żółtka, śmietanę, sól, ekstrakt, spirytus i wyrobić ciasto na jednolitą lśniącą masę. Ciasto rozgnieść dłonią na gruby placek, zwinąć i energicznie wybić wałkiem, czynność powtórzyć kilka razy. Partiami, lekko podsypując mąką, wałkować ciasto bardzo cienko, następnie pokroić na paski o wymiarach 3 x 6 centymetrów, każdy z pasków naciąć wzdłuż, a następnie przewlec koniec chrusta przez nacięcie. Tak przygotowane chrusty zostawić na 20 minut, by ciasto odpoczęło. A następnie w rondlu o grubym dnie rozgrzać tłuszcz, smażyć chrusty partiami na jasnozłoty kolor, osączyć na papierowym ręczniku, a następnie posypać obficie cukrem pudrem.

wtorek, 24 stycznia 2012

ryba z sosem z granatów i musem selerowym


Ryba z sosem z granatów i musem selerowym to idealna propozycja na obiad lub kolację. Sos z granatów z dodatkiem papryczki chili oraz wina Marsala jest doskonałym dodatkiem do ryby, wspaniale podkreśla jej smak. Mus selerowy podany na warzywach jest ciekawym uzupełnieniem posiłku. 

500 g filetu białej ryby
ziarenka z 1/2 granatu
1/4 szklanki soku z granatów
klarowane masło ghee
1/4 szklanki wina Marsala
1/2 papryczki chili
sól
cukier
pieprz
przyprawa warzywna

Rybę umyć, osuszyć, doprawić do smaku solą, pieprzem i przyprawą warzywną, a następnie ugotować na parze. Między czasie przygotować sos z granatów. Granat obrać i jego kulki przesmażyć na 2 łyżkach masła, dodać posiekaną drobno papryczkę chili, sok z granatów i wino, całość gotować, zredukują objętość o połowę. Następnie dodawać płatki chłodzonego masła, które zagęszczą nam sos. Sos doprawić do smaku solą i cukrem.

Delikatny i smaczny mus selerowy, podany na podsmażonych warzywach.

500 g selera naciowego
250 ml wywaru drobiowego
3 łyżki masła
1/4 szklanki śmietany
sól
pieprz
cukier

Seler oczyścić z włókien, pokroić w drobną kostkę. W garnku rozpuścić masło i podsmażyć selera, zalać wywarem i gotować do miękkości około 25 minut. Zdjąć z ognia i zmiksować, przetrzeć przez sito, wstawić ponownie na ogień, doprawić do smaku solą, pieprzem, cukrem i śmietaną.

2 marchewki
1 por 
2 łyżki oleju
sól
pieprz

Warzywa umyć, obrać i pokroić na zapałkę. Na patelni rozgrzać olej, dodać warzywa i chwilę smażyć, doprawić do smaku sola i pieprzem. Podawać z musem selerowym.

poniedziałek, 23 stycznia 2012

białe trufelki


Białe trufelki, to propozycja dla amatorów cukierków firmy Wawel. Cukierki to połączenie bogactwa orzechów z nutą smakową białej czekolady, są zbliżone w smaku do tych oryginalnych. Przepis na te cudeńka pochodzi z forum CinCin.

150 g białej czekolady
3/4 szklanki mleka
50 g masła
1/3 szklanki cukru
2 łyżeczki cukru wanilinowego
3 szklanki mleka w proszku
100 g pokruszonych herbatników 
1 szklanka zmielonych niesolonych orzechów arachidowych
kilka kropli spirytusu
kilka kropli aromatu arakowego
biała polewa 

Mleko zwykłe podgrzać z cukrami i masłem, czekoladę rozpuścić na parze. Do mleka dodać przesiane mleko w proszku, miksując, żeby nie było grudek. Porcjami dodać stopioną, ciepłą czekoladę, dodać jeszcze orzechy, spirytusu i aromatu arakowego. Wymieszać i odstawić do ostudzenia. Po godzinie dodać pokruszone herbatniki i wymieszać. Masę przełożyć do foremek i wstawić do lodówki do stwardnienia. Podgrzać białą polewę lub rozpuścić w kąpieli wodnej białą czekoladę i obtoczyć w niej cukierki, pozostawić do zastygnięcia.

niedziela, 22 stycznia 2012

ciasto czekoladowe z suszonymi śliwkami, żurawiną i pomarańczą


Pyszne ciasto z czekoladą, pełne suszonych śliwek, żurawiny oraz kandyzowanej skórki pomarańczowej. Ciasto czekoladowe z suszonymi śliwkami, żurawiną i pomarańczą idealne na pochmurny deszczowy dzień.


150 g suszonych śliwek
100 g suszonej żurawiny
100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
250 ml wody
1 3/4 łyżeczki sody oczyszczonej
125 g masła  
150 g cukru
2 jaja
185 g mąki pszennej  
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
170 g czekolady deserowej 


Do rondla włożyć drobno posiekane śliwki, żurawinę i wlać wodę, całość zagotować, dodać skórkę pomarańczową i gotować na małym ogniu około 5 minut. Następnie dodać 1 łyżeczkę sody i odstawić do ostudzenia. W misce utrzeć miękkie masło z cukrem na puszysty krem, stopniowo dodawać jajka, cały czas ubijając, następnie dodać przesianą mąkę, pozostałą sodę, proszek do pieczenia, przestudzoną masę owocową. Na koniec dodać roztopioną i ostudzoną czekoladę, ponownie dobrze wymieszać. Ciasto wlać do wysmarowanej formy do 2/3 wysokości, ponieważ bardzo rośnie podczas pieczenia. Piec przez około 50 minut w piekarniku nagrzanym do 180° C

sobota, 21 stycznia 2012

gulasz wołowy z warzywami


Mięso wołowe w połączeniu z marchewką, selerem i pietruszką, w towarzystwie czerwonego wina i przypraw, to pożywna propozycja na obiad. Gulasz wołowy z warzywami, do podania z ulubionymi dodatkami z kaszą bądź ziemniakami.

1000 g wołowiny
100 g boczku  
4 marchewki
2 pietruszki 
1/2 selera
2 cebule
3 ząbki czosnku
500 ml czerwonego wina
2 łyżki oleju
1 liść laurowy
4 ziarna czarnego pieprzu
sól
pieprz
słodka czerwona papryka 
majeranek
2 łyżki mąki pszennej

Mięso pokroić w kostkę i doprawić z obu stron solą i pieprzem, papryką i majerankiem. Warzywa obrać i pokroić w kostkę. Na patelni usmażyć pokrojony w kostkę boczek, a następnie odłożyć na bok. Na tłuszczu po smażeniu boczku zeszklić cebulę pokrojona w kostkę oraz posiekane ząbki czosnku, odłożyć tak jak boczek. Dolać oleju i przyrumień mięso z obu stron. Do rumianego mięsa dodać boczek, cebulę i czosnek oraz warzywa pokrojone w kostkę, dolać odrobinę wody oraz wino, dodać przyprawy. Całość zagotować, przykryć i gotować na małym ogniu około 90 minut, aż mięso i warzywa będą miękkie. Po tym czasie rozprowadzić mąkę w odrobinie wody i dolać to do rondla, całość zagotować, doprawić do smaku. Podawać z ulubionymi dodatkami.

piątek, 20 stycznia 2012

papryka zapiekana z grzankami czosnkowymi i fetą


Pomysł na smaczny posiłek to papryka zapiekana z grzankami czosnkowymi i fetą. Papryka nadziana farszem na bazie grzanek czosnkowych z pomidorem i czarnymi oliwkami, do tego pesto bazyliowe oraz ser feta.

2 podłużne papryki
150 g sera feta
1 bułka grahamka
1 pomidor
20 czarnych oliwek
4 łyżki oliwy
3 ząbki czosnku 
2 łyżki pesto bazyliowego
sól
pieprz

Papryki przeciąć na pół, odciąć wierzchy z ogonkiem, wydrążyć pestki ze środka. Pomidora pokroić w drobną kostkę, oliwki osączyć z zalewy i pokroić na plasterki. Bułkę pokroić w kostkę, na patelni rozgrzać 2 łyżki oliwy, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, następnie dodać pokrojoną bułkę i zrumienić. Fetę pokroić w kostkę, wymieszać z grzankami czosnkowymi, pomidorami, oliwkami, oliwą i bazyliowym pesto, doprawić farsz do smaku solą i pieprzem. Farszem napełnić strąki papryki, ułożyć w naczyniu do zapiekania, wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i zapiekać około 20 minut.

czwartek, 19 stycznia 2012

ciasto wiśniowe z migdałami


Ciasto o mocno migdałowym spodzie, z warstwą wiśniowego dżemu, a na wierzchu pyszna migdałowa warstwa. Przepis na ciasto wiśniowe z migdałami podpatrzony u Anny Olson, można upiec w kwadratowej formie i całkowicie ostudzone pokroić na podłużne wąskie kawałki, jak batoniki.

1/2 szklanki miękkiego masła
1/4 szklanki cukru pudru
1/4 łyżeczki ekstraktu migdałowego
1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
1 1/4 szklanki mąki pszennej
2 łyżki zmielonych migdałów
1/4 łyżeczki soli

Rozgrzać piekarnik do 175° C i wyłożyć papierem do pieczenia niewielką foremkę. Utrzeć masło i cukier na kremową masę, dodać ekstrakt migdałowy oraz waniliowy i wymieszać. W drugiej misce wymieszać mąkę, migdały i sól. Dodać sypkie produkty do masy maślanej i zagnieść, aż w cieście będą wyczuwalne tylko niewielkie grudki. Przełożyć ciasto do foremki i rozłożyć płasko na dnie, ugniatając palcami. Piec placek przez 20 minut, aż krawędzie ciasta zbrązowieją. Ciasto ostudzić.


1 szklanka dżemu wiśniowego
1/2 łyżeczki cynamonu
2 łyżki cukru
1 łyżka mleka
1 szklanka płatków migdałowych

Zmieszać dżem wiśniowy oraz cynamon i rozprowadzić na powierzchni ostudzonego ciasta. Podgrzać cukier z mlekiem, aż cukier się rozpuści i zmieszać z płatkami migdałowymi. Rozłożyć płatki na warstwie dżemu wiśniowego. Piec przez 15 minut, aż płatki migdałowe staną się złociste. Ciasto kroić całkowicie ostudzone.

środa, 18 stycznia 2012

pszenica z karmelizowaną cebulą, czereśniami i pistacjami

 
Pszenica według źródła jest jedną z najstarszych roślin jednorocznych uprawianych przez człowieka od około 10000 lat. Pszenica należy do rodziny traw. Uprawiana jest na świecie przede wszystkim dla wartości odżywczych ziarna. Z ziaren robi się mąkę, z której robi się pieczywo, ciasta, płatki, makaron, otręby, zarodki i kiełki. Można z niej robić piwo, a także inne napoje alkoholowe. Postanowiłam wykorzystać jej ziarno, by przygotować sałatkę, która świetnie nadaje się na lekki lunch albo składnik kompletnego posiłku, wystarczy dodać kawałek pieczonego kurczaka. Sałatka zawiera karmelizowaną cebulę z cynamonem, goździkami, zielem angielskim oraz kardamonem, przyprawy te nadają głębokiego posmaku. Doskonale do pszenicy smakują czereśnie z syropu oraz ser feta. Pszenicę z karmelizowaną cebulą, czereśniami i pistacjami podpatrzyłam tutaj.


1 szklanka pszenicy  
1 łyżka oliwy 
1 cebula  
1 laska cynamonu 
3 kulki ziela angielskiego 
3 ziarna kardamonu  
3 goździki 
sól 
1 łyżka octu balsamicznego  
1 szklanka czereśni  z syropu
1/2 szklanki pistacji 
100 g sera feta 

Pszenicę namoczyć i ugotować do miękkości z dodatkiem soli. Na patelni rozgrzać oliwę, dodać przyprawy i chwile prażyć, dodać cebulę pokrojoną w krążki i dusić przez kilka minut, aż stanie się miękka i zacznie zmieniać kolor, mieszając od czasu do czasu. Następnie dodać ocet balsamiczny oraz ugotowaną, odcedzoną pszenicę i wszystko razem chwilę gotować, by składniki się połączyły. Pszenicę z cebulą i przyprawami wyłożyć na miskę, dodać odsączone czereśnie, pistacje i pokruszony ser feta.

wtorek, 17 stycznia 2012

szarlotka


Szarlotka z dużą ilością jabłek z dodatkiem aromatycznego cynamonu i galaretki agrestowej, zapieczona w pysznym kruchym cieście. Najlepiej do ciasta nadają się jabłka odmiany szara reneta, która nie rozpada się podczas pieczenia, dzięki temu kosteczki jabłka bardzo ładnie prezentują się w cieście.
  
500 g mąki pszennej
250 g masła
2 łyżki oliwy
2 łyżki cukru
5 żółtek
szczypta soli
2 łyżeczki proszku do pieczenia

Posiekać razem mąkę, proszek, masło i cukier, dodać żółtka, oliwę i szybko zagnieć spójne ciasto. Wyłożyć formę papierem do pieczenia, dno wylepić 2/3 ciasta i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 10 minut, resztę ciasta schować w woreczku do zamrażarki.
 
2000 g jabłek
2 łyżki cynamon
100 g cukru
75 g galaretki agrestowa
2 łyżki mąki przennej

Jabłka obrać, pozbawić gniazd nasiennych, pokroić w kostkę. W misce wymieszać jabłka z cukrem, galaretką i cynamonem, tak by przyprawy oblepiły wszystkie jabłka, na chwilę przed wyłożeniem jabłek na podpieczony spód wmieszać mąkę. Tak przygotowane jabłka wyłożyć na podpieczony spód wyrównując powierzchnię. Na wierzch zetrzeć ciasto z zamrażalnika. Piec około 50 minut w piekarniku rozgrzanym do 180° C, aż ciasto się zezłoci na wierzchu. Po wystudzeniu posypać cukrem pudrem.

poniedziałek, 16 stycznia 2012

kotlet de volaille


Kotlet de volaille, pochodzi z kuchni francuskiej, ale nad Sekwaną w zasadzie nie jest znany. Spośród innych kotletów panierowanych wyróżnia się delikatnym smakiem i niezwykłą soczystością, którą zawdzięcza prostemu farszowi ze świeżego masła. Autorstwo kotletów de volaille, czyli z drobiu, nazywanych także kotletami po kijowsku, przypisuje się zasłużonemu francuskiemu kucharzowi i cukiernikowi Marie - Antoine'owi Careme, który gotował na dworach wielu słynnych arystokratów, dyplomatów i monarchów. Dziś specjał ten nieco spowszedniał, ale z pewnością nie zniknie z naszych jadłospisów, bo jest smaczny i efektowny. Polecam zawiniętą w roladki piersi kurczaka, nadzianą aromatycznym masłem z natką pietruszki i usmażoną w złocistej panierce. Idealnie smakuje podana z zestawem surówek

2 filety z kurczaka
40 g masła
natka pietruszki
przyprawa warzywna 
sól
pieprz
mąka pszenna
tarta bułka
2 jajka
olej do smażenia 

Piersi kurczaka pokroić i delikatnie rozbić na kotlety, delikatnie oprószyć solą. Na każdym kawałku ułożyć kosteczkę masła, dołożyć posiekaną natkę pietruszki i posypać przyprawą warzywną. Kotlety zwinąć w roladki, dokładnie podwijając końce. Następnie roladki dokładnie obtoczyć w mące, później w roztrzepanym jajku a na koniec w tartej bułce, powtórzyć jeszcze raz w jajku i tartej bułce. Na patelni rozgrzać sporą ilość oleju i smażyć roladki partiami, z każdej ze stroną na złoty kolor. Usmażone kotlety de volaille osuszyć na papierowym ręczniku. Podawać z dowolnymi dodatkami.

niedziela, 15 stycznia 2012

korzenne ciasto daktylowe


Przepyszne korzenne ciasto pachnące kardamonem oraz cynamonem na bazie pasty daktylowej z mąki żytniej pełnoziarnistej. Przepis na korzenne ciasto daktylowe  pochodzi stąd.


175 g suszonych daktyli
200 ml wody
sok z 1 cytryny
200 g masła
225 g cukru muscovado
1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
2 jajka
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżeczki mielonego kardamonu
200 g mąki żytniej pełnoziarnistej

Do rondelka włożyć daktyle i zalać wodą, gotować na wolnym ogniu około 10 minut, aż daktyle dobrze zmiękną, dodać sok z cytryny i dokładnie zmiksować aż powstanie pasta. Odstawić do ostygnięcia. Do dużej miski dodać masło, cukier i ubić na puszystą masę. Dodać ekstrakt waniliowy, kolejno jajka, miksując po dodaniu każdego. W osobnej misce wymieszać mąkę z sodą i przyprawami. Dodać do masy i dobrze zmiksować. Dodać pastę daktylową i znowu dobrze wymieszać. Ciasto przełożyć do natłuszczonej i wysypanej mąką foremki. Ciasto piec około 50 minut w piekarniku nagrzanym do 170º C, przed wyjęciem sprawdzić czy ciasto jest upieczone za pomocą drewnianego patyczka. Jeśli patyczek jest suchy, można wyjąć ciasto z piekarnika i studzić około 15 minut przed wyjęciem z foremki.

sobota, 14 stycznia 2012

meksykańska lazania


Meksykańska lazania to pomysł z książki Nigelli Lawson "Kuchnia przepisy z serca domu". W lazanii, zamiast warstw ciasta makaronowego użyto miękkie tortille, między nimi pomidor, czerwona papryka, cebula, chili, kukurydza i ser. 

1 łyżka oliwy czosnkowej
1 cebula pokrojona w kostkę
1 posiekana czerwona papryka
2 posiekane zielone papryki chili
1 /2 łyżeczki soli
2 łyżki posiekanej kolendry
800 g krojonych pomidorów z puszki
800 g fasoli z puszki
500 g kukurydzy
250 g startego sera cheddar
8 sztuk tortilli

Rozgrzać oliwę i usmażyć cebulę, paprykę i zielone chili. Posolić i dusić na wolnym ogniu przez 15 minut, a kiedy składniki zmiękną, dodać kolendrę. Następnie dodać pomidory i wodę z płukania puszek. Zostawić na małym ogniu, aby sos się dusił około 15 minut. Fasolę i kukurydzę odsączyć i opłukać, wymieszać warzywa, dodać większość sera, resztę zostawić do posypania zapiekanki. Zacząć formować lazanię, nakładając mniej więcej jedną trzecią sosu na dno naczynia do zapiekania i rozsmarować po całym dnie. Następnie ułożyć warstwę z 2 tortilli, zakrywając cały sos. Nałożyć jedną trzecią mieszanki warzywno - serowej, na nią jedną czwartą pozostałego sosu i ponownie 2 tortille. Powtórzyć tę czynności z następną jedną trzecią mieszanki, dodając trochę więcej sosu przed ułożeniem kolejnych 2 tortilli. Na koniec wyłożyć resztę mieszanki, prawie cały sos i przykryć ostatnimi 2 tortillami. Wierzch posmarować resztą sosu i posypać. Piec przez 10 minut w piekarniku nagrzanym do 200º C. Po upieczeniu odczekać 10 minut przed pokrojeniem. 

piątek, 13 stycznia 2012

ciasto czekoladowe z gruszkami


Mocno czekoladowe i wilgotne ciasto pachnące wanilią z dodatkiem gruszek z zalewy bądź z kompotu, to propozycja na prosty deser. Przepis na ciasto czekoladowe z gruszkami pochodzi z książki Nigelli Lawson "Nigella ekspresowo".


830 g gruszek w syropie
125 g mąki pszennej
125 g cukru
25 g kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki sody
150 g masła
2 jajka
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego

Piekarnik rozgrzać do 200° C i natłuścić foremkę masłem. Gruszki odsączyć z zalewy i ułożyć je na dnie foremki. Zmieszać składniki ciasta za pomocą miksera na jednolitą masę. Zalać gruszki ciastem i wstawić do piekarnika na 30 minut. Po upieczeniu odstawić ciasto do ostygnięcia na 10 minut i pokroić na porcje.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect