Już Mikołaj czyści sanie,
już prezenty wrzuca na nie,
już renifer się raduje,
kopytami postukuje.
A ja Wam wypisuję:
radosnych Świąt,
i prezentów moc.
Wesołych Świąt!
życzy
Kamila
Już Mikołaj czyści sanie,
już prezenty wrzuca na nie,
już renifer się raduje,
kopytami postukuje.
A ja Wam wypisuję:
radosnych Świąt,
i prezentów moc.
Wesołych Świąt!
życzy
Kamila
Drożdżówki z białym makiem, są przepyszne i bogate w makowe nadzienie. Te drożdżowe maluchy z doskonałym nadzieniem, polane lukrem, są szybkie do przygotowania. Ciasto do tego przepisu przygotowuje się wieczorem przed pieczeniem i dobrze się z nim pracuje, nadzienie makowe też można przygotować wieczorem.
250 g białego maku
100 g cukru
50 g rodzynek
25 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
25 g miodu
25 ml likieru migdałowego
30 g masła
W garnku zalać mak wrzącą wodą, odstawić do wystudzenia, a następnie odsączyć z nadmiaru wody i dwukrotnie zmielić w maszynce z drobnym sitkiem. W garnku na rozgrzanym maśle podsmażyć mak z miodem, mielonymi orzechami, skórką pomarańczową, rodzynkami oraz likierem. Odstawić do wystudzenia.
500 g mąki pszennej tortowej
60 g cukru
10 g cukru z wanilią
250 ml mleka
9 g suchych drożdży
75 g masła
szczypta soli
skórka z 1/2 pomarańczy
Do miski wlać ciepłe mleko, dodać drożdże oraz cukry i wymieszać. Do składników dodać sól, mąkę, rozpuszczone masło, skórkę startą z pomarańczy i wyrobić ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne. Ciasto w misce przykryć i odstawić na noc w chłodne miejsce. Rano wyłożyć miskę z ciastem do temperatury pokojowej na 60 minut. Ciasto drożdżowe przełożyć na oprószony mąką blat i rozwałkować na prostokąt. Na wierzchu równomiernie rozłożyć masę makową, ciasto zwinąć jak roladę i pociąć ostrym nożem w kształt rombów na około 12 kawałków. Kawałki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia zachowując odstępy. Drewnianą łyżką nacisnąć wzdłuż środka każdego kawałka, aby jego boki uniosły się do góry. Drożdżówki przykryć ściereczką i odstawić do ponownego wyrośnięcia na około 30 minut. Blachę z drożdżówkami włożyć do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec około 25 minut, aż się zrumienią.
200 g cukru pudru
sok z 1/4 pomarańczy
Ostudzone drożdżówki posmarować lukrem, zrobionym z cukru i soku.
Listopadowa piekarnia Amber piecze chleb pszenny z wodorostami ze wspaniałej kolekcji Gucia. Chleb po upieczeniu ma miękki i wilgotny miękisz oraz chrupiącą skórkę. Chleb zawiera bardzo mają ilość zakwasu, a czas sprawia, że doskonale wyrasta, wodorosty wspaniale ubogacają jego smak.
800 g mąki pszennej chlebowej
200 g mąki pszennej razowej
780 g wody
20 g soli
30 g zakwasu żytniego
2 garście wodorostów
W misce wymieszać zakwas z mąkami oraz wodą, przykryć miskę i pozostawić ciasto na 40 minut autolizy. Po tym czasie sól i wyrobić ciasto. Ciasto przełożyć do naoliwionego pojemnika i zostawić na około 40 minut. W tym czasie namoczyć wodorosty w zimnej wodzie na 15 minut, a następnie odcisnąć nadmiar wody. Na lekko namoczonym blacie rozciągnąć ciasto, rozłożyć wodorosty, a następnie złożyć. Ciasto umieścić ponownie w pojemniku i zostawić na około 10 godzin w temperaturze pokojowej. Po tym czasie podzielić ciasto na 2 bochenki i pozostawić do wyrośnięcia na około 2 godziny. Wyrośnięte bochenki umieść w piekarniku nagrzanym do 250° C i piec 25, następnie obniżyć temperaturę do 230° C i dopiekać chleby jeszcze około 20 minut.
4 białka
200 g cukru
20 g mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka soku z cytryny
szczypta soli
30 g płatków migdałowych
W misce ubić białka z solą na sztywną pianę, cały czas ubijając dodawać powoli cukier, aż masa będzie gęsta i lśniąca. Pod koniec ubijania dodać do masy sok z cytryny i przesianą mąkę ziemniaczaną i ubić. Masę bezową równomiernie wyłożyć na mniejszej blasze w której dno zostało wyłożone papierem do pieczenia, na wierzchu rozsypać płatki migdałowe. Blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do 180º C i od razu zmniejszamy do 140º C, piec bezę przez około 40 minut, aż beza będzie chrupka, wypieczona i lekko popękana. Bezę dobrze wystudzić.
250 ml śmietany do ubijania
250 g mascarpone
10 g cukru pudru
10 g cukru z wanilią
1 łyżka ekstraktu waniliowego
cukier puder
W misce ubić śmietanę, mascarpone z cukrami i ekstraktem na gęstą masę. Krem wyłożyć równomiernie na galaretce, na krem wyłożyć bezę. Ciasto schłodzić przed podaniem, podawać posypane cukrem pudrem.
Ciasto, to połączenie znakomitego sernika na ciasteczkowym spodzie z musem owocowym, do którego wykorzystujemy mieszankę ulubionych owoców leśnych. Kostka sernikowa z owocami leśnymi, inspirowana przepisem z Moje Wypieki, pysznie smakuje, ma piękny kolor i jest delikatnie kwaskowata dzięki dodatkowi musu.