codzienność

czwartek, 31 maja 2012

polędwiczki z rozmarynem i jabłkami


To pyszne polędwiczki z rozmarynem i jabłkami mogą stanowić pomysł na elegancki obiad albo ekspresową obiadokolację. Całość przygotujemy w kilka minut, a upieczemy w ciągu półgodziny. Polędwiczka wieprzowa naszpikowana czosnkiem, przygotowana z roztartym rozmarynem i karmelizowanymi jabłkami, na łożu z cebuli. Do tego dania świetnie pasują pieczone w tym samym czasie młode ziemniaczki w mundurkach skropione oliwą i doprawione ulubionymi przyprawami.


350 g polędwiczki wieprzowej
3 jabłka
2 cebule
3 ząbki czosnku
2 łyżki masła
2 łyżki octu jabłkowego
rozmaryn
sól
pieprz

Czosnek pokroić na plasterki i naszpikować nim mięso. W garnuszku roztopić masło i wymieszać z octem, połową mieszanki posmarować polędwiczki. W moździerzu rozgnieść listki rozmarynu i posypać nimi mięso, doprawić pieprzem i solą. W naczyniu do zapiekania ułożyć posiekaną cebulę, na niej ułożyć polędwiczki. Jabłka pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne i ułożyć wokół mięsa, posmarować pozostałym masłem z octem. Polędwiczki wstawić do piekarnika rozgrzanego do 200 º C na 25 minut. Po upieczeniu mięso pokroić na plastry, przełożyć na półmisek, obłożyć jabłkami i dokładnie polać sokami z pieczenia.




środa, 30 maja 2012

ciasto migdałowe z truskawkami


Ciasto migdałowe z truskawkami jest bardzo proste w przygotowaniu. Ciasto jest smaczne, a dzięki truskawkom bardzo miękkie i wilgotne. Przepis na ciasto pochodzi z Good Food "101 Tempting Desserts", a znalazłam je tutaj.

175 g zmielonych migdałów
175 g masła
120 g brązowego cukru
175 g mąki
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 jajko
1 żółtko
450 g truskawek
cukier puder 

Mikserem bardzo dokładnie zmiksować wszystkie składniki ciasta, oprócz truskawek. Otrzymane ciasto będzie bardzo gęste. Formę o średnicy 22 centymetry wyłożyć papierem. Ciasto podzielić na dwie części i jedną wylepić dno formy, na nią równomiernie wyłożyć pokrojone na części truskawki, na górę wyłożyć drugą część ciasta. Piec w temperaturze 180º C przez 60 minut. Jeśli będzie się zbyt szybko rumienić przykryć górę ciasta folią. Po wystudzeniu oprószyć cukrem pudrem.

wtorek, 29 maja 2012

pappardelle ze szparagami, grzybami shitake i szynką


Pyszny makaron z sosem na bazie zielonych szparagów, słodziutkich pomidorków koktajlowych, ostrej papryczki chili i grzybów shitake, podane ze świeżo startym parmezanem i szynką dojrzewającą. Przepis na pappardelle ze szparagami, grzybami shitake i szynką podpatrzony w programie "Bitchin'Kitchen".


400 g makaronu
4 łyżki oliwy
1 ząbek czosnku
500 g szparagów
5 grzybów shitake
1/2 papryczki chili
2 szklanki pomidorków koktajlowych
sól
pieprz
50 g szynki dojrzewającej
parmezan

Makaron ugotować według przepisu podanego na opakowaniu i odcedzić. Rozgrzać oliwę w rondlu, dorzucić zmiażdżony czosnek i smażyć, aż się zezłoci, dodać szparagi pokrojone na pięciocentymetrowe kawałki, grzyby shitake pokrojone na plasterki i posiekaną papryczkę chili i smażyć, aż warzywa zmiękną, ale pozostaną jędrne. Dorzucić do rondla pokrojone pomidorki i doprawić solą, świeżo zmielonym pieprzem. Porządnie zamieszać i pozwolić pomidorom puścić sok. Po 5 minutach dodać do rondla ugotowany makaron i zamieszać, by aromaty się połączyły. Podawać z pokrojoną we wstążki szynką i tartym parmezanem.

poniedziałek, 28 maja 2012

gnocchi z sosem grzybowym


Doskonałe połączenie włoskich kluseczek z sosem przygotowanym z kurek i boczniaków z dodatkiem białego wina, śmietany i natki pietruszki. Gnocchi z sosem grzybowym to pyszny sposób na obiad.  

300 g ziemniaków
100 g mąki pszennej
1 jajko
sól


Ziemniaki ugotować w mundurkach, obrać i przecisnąć przez praskę. Dodać mąkę, jajko, sól i wyrobić ciasto. Wyrabiać masę, aż wszystkie składniki się połączą, a ciasto będzie gładkie, przenieś na stolnicę i podzielić na mniejsze porcje. Podsypać mąką i uformować wałek o średnicy centymetra, następnie pociąć ciasto na dwu centymetrowe kawałki i widelcem nadać im wzór, kluski powinny się zwinąć i przybrać kształt muszelek. Kluski wrzucać na gotującą i osoloną wodę i gotować tak długo, aż wypłyną na wierzch. Kluski odcedzić.

1 1/2 szklanki kurek
1 1/2 szklanki boczniaków
2 ząbki czosnku
1 cebula
100 g masła
120 ml białego wina
240 ml śmietany
sól
pieprz
natka pietruszki

 
Grzyby oczyścić. Na patelni roztopić masło, rzucić posiekany czosnek i cebulę pokrojoną w piórka, chwilę smażyć. Następnie dodać grzyby i smażyć, aż będą miękkie, wlać wino i zredukować ilość płynów o połowę. Wlać śmietanę i doprowadzić do wrzenia, doprawić do smaku solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Sos grzybowy połączyć z kluskami i posypać posiekaną natką pietruszki.

niedziela, 27 maja 2012

babeczki z truskawkami i migdałami


Mięciutkie i bardzo wilgotne z dodatkiem truskawek i posypką z mielonych migdałów. Z przepisu wychodzi około 15 pysznych babeczek. Babeczki z truskawkami i migdałami doskonale nadają się by zabrać je na piknik, więc przepis dodaję do akcji Czas na piknik 2012.



2 szklanki mąki pszennej
2 jajka
250 ml jogurtu naturalnego
1/2 szklanki oleju
3/4 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1/4 łyżeczki soli
1 1/2 szklanki truskawek
50 g migdałów

W misce wymieszać jajka z cukrem, dodać jogurt i olej, następnie dodać przesianą mąkę, sól, proszek do pieczenie i sodę i wszystko razem dobrze wymieszać. Dodać truskawki pokrojone w kostkę i wymieszać. Formę do muffinek wyłożyć papilotkami, wypełnić ciastem i posypać posiekanymi migdałami. Wstawić do nagrzanego do 190º C piekarnika i piec około 25 minut. Podawać ostudzone.





sobota, 26 maja 2012

bułki ziemniaczane


Proste bułki na drożdżach z dodatkiem gotowanych ziemniaków. Bułki mają miękki miąższ i chrupiącą skórkę zaraz po upieczeniu. Bułki są bardzo sycące, a dzięki dodatkowi mąki żytniej razowej mają ciekawy smak. Przepis na bułki ziemniaczane pochodzi stąd, przepis dołączam do akcji Domowe Pieczywo dla Alergika.


255 g ziemniaków
100 g mąki żytniej razowej
150 g mąki pszennej
45 g wody
1 łyżka oliwy 
10 g drożdży
1 łyżeczka soli

Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie w mundurkach. Ostudzić i obrać i przecisnąć przez praskę. Ziemniaki, oliwę, sól, pokruszone drożdże, mąki i wodę zagnieść robotem kuchennym, używając haka do zagniatania ciasta. Ciasto wstawić do lodówki na noc. Następnie z ciasta uformować bułki i obtoczyć je w mące żytniej. Bułki ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i przykryte ściereczką pozostawić na około 60 minut do wyrośnięcia. Piekarnik rozgrzać do 250° C. Bułki naciąć z góry i wstawić do piekarnika, spryskując piekarnik obficie wodą. Po 10 minutach zmniejszyć temperaturę do 190° C i piec kolejne 10 minut, aż bułki ładnie się zarumienią. Gotowe bułki wyłożyć na kratkę z piekarnika i pozostawić co najmniej na 30 minut do ostygnięcia.





piątek, 25 maja 2012

kwiaty akacji w cieście


(...) Na długiej łodyżce
małe listki.
Chcesz coś odgadnąć,
Zerwij wszystkie.
– Kocha,
lubi,
szanuje,
nie chce,
nie dba,
żartuje?!...
– Listku akacji,
nie miałeś racji (...)
 Władysław Broniewski 


Robinia akacjowa według źródła to grochodrzew biały, gatunek drzew należący do rodziny bobowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, do Europy sprowadzona została w roku 1601 jako drzewo ozdobne, była sadzona w parkach, później także w lasach, samorzutnie rozprzestrzenia się w środowisku naturalnym.  Jest to najcenniejszy gatunek pod względem dekoracyjności i zapachu kwiatów, jej ozdobnymi walorami są kwiaty, liście i piękny kształt korony. Robinia jest roślina miododajną. Kwiaty zawierają olejki eteryczne, kwasy organiczne, flawonoidy, sole mineralne, cukry, garbniki. Ma działanie moczopędne, rozkurczowe, żółciopędne. Naparów i wyciągów używa się w stanach zapalnych dróg moczowych i nerek, przy niewydolności krążenia, a także dla pobudzenia trawienia. Napary polecane są dla alergików. Do suszenia zbiera się rozkwitające kwiatostany, które należy suszyć w miejscu cienistym i przewiewnym. Przepyszne są kwiatostany akacji maczane w cieście naleśnikowym i smażone w głębokim tłuszczu. Przepis na kwiaty akacji w cieście dodaję do Kwiatowej Książki Kucharskiej 2012.


2 jajka
1 szklanka mąki pszennej
3/4 szklanki mleka
2 łyżki cukru
1 łyżka ekstraktu waniliowego
szczypta soli
kwiaty akacji
cukier puder
olej do smażenia 


Dokładnie zmiksować jajka z cukrem, ekstraktem i szczyptą soli, wlać mleko i dodać przesianą mąkę ciągle ubijając, by nie zrobiły się grudki. Ciasto odstawić na 30 minut. W tym czasie kwiaty akacji dokładnie umyć i osuszyć na papierowym ręczniku. Na głębokiej patelni rozgrzać olej. Trzymając za ogonki maczać kwiatki akacji w cieście, tak by dokładnie oblepić kiść, wkładać na rozgrzany tłuszcz i smażyć na złoty kolor. Usmażone kwiatki osuszyć na papierowym ręczniku. Podawać osypane cukrem pudrem.



W poszukiwaniu kwiatów akacji.







czwartek, 24 maja 2012

sałatkowy koktajl krewetkowy


Sałatkowy koktajl krewetkowy to smakowity sposób na krewetki, podsmażone na oliwie z czosnkiem. Podaje się je ze specjalnie przygotowanym sosem, w skład którego wchodzą jogurt naturalny, majonez, sok z pomarańczy, brandy lub whisky i dużej ilości pieprzu cayenne uzyskiwanego z suszonych papryczek cayenne. To jedna z moich ulubionych sałatek, pyszna i bardzo szybka w wykonaniu.

100 ml jogurtu naturalnego
100 g majonezu
4 łyżki ketchupu
4 łyżki soku z pomarańczy
1 łyżeczka chrzanu
1 łyżka whisky
pieprz cayenne
sól

Składniki sosu ubić razem. Doprawić do smaku solą i pieprzem cayenne.


1 główka sałaty lodowej
200 g groszku
200 g kukurydzy
250 g krewetek
1 czerwona cebula
1 łyżka oliwy
2 ząbki czosnku 

Krewetki obrać, na patelni rozgrzać olej, dodać drobno posiekany czosnek, włożyć krewetki i chwilę smażyć z każdej ze stron. Na półmisku rozsypać sałatę pociętą w paseczki, dodać osączoną z zalewy kukurydzę oraz groszek. Na tym rozłożyć podsmażone krewetki oraz rozsypać cebulę pociętą w pierścienie. Całość polać sosem.



środa, 23 maja 2012

kruszon z rabarbarem


Mocno kruche dwukolorowe, niesłodkie ciasto, kwaskowate rabarbarowe nadzienie i chrupiąca, słodka beza składa się na ulubione ciasto. Kruszon z rabarbarem według przepisu mojej Mamy dodaję do Rabarbarowej Akcji.

500 g mąki pszennej
250 g masła
2 łyżki oliwy
2 łyżki cukru
5 żółtek
3 łyżki kakao
szczypta soli
2 łyżeczki proszku do pieczenia
500 g rabarbaru

Posiekać razem mąkę, proszek, masło i cukier, dodać żółtka, oliwę i szybko zagnieć spójne ciasto. Ciasto podzielić na dwie części i do jednej dodać kakao, zagnieść ciasto. Wyłożyć formę papierem do pieczenia, na dnie rozkruszyć 2/3 ciasta białego oraz 2/3 ciasta ciemnego, całość ugnieść. Na warstwie ciasta ułożyć pokrojony na kawałki rabarbar. 


5 białek
1 szklanka cukru
szczypta soli 

Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, następnie powoli ubijając dodawać cukier, ubijać, aż cukier się rozetrze. Tak ubita pianę rozłożyć na warstwie rabarbarowej. Na wierzch rozkruszyć jak kruszonkę pozostałe ciasto. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C na około 60 minut.





wtorek, 22 maja 2012

zupa z białych szparagów z pulpecikami


Wykwintna, cudownie kremowa zupa z białych szparag podana z pulpecikami zrobionymi z białej nieparzonej kiełbasy, podana z natką pietruszki. Przepis na zupę z białych szparagów z pulpecikami pochodzi z gazetki "To jest pyszne" 1/2011, a znalazłam tutaj.
 
500 g białych szparagów
1/2 cytryny
1/2 szklanki śmietany
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
35o g surowej białej kiełbasy
2 łyżki oliwy
sól
pieprz
cukier
natka pietruszki 

Szparagi umyć i obrać, odciąć zdrewniałe końcówki. Końcówki oraz obierki umieścić w garnku, zalać 5 szklankami wody, dodać 2 plastry cytryny, odrobinę cukru i soli. Gotować około 15 minut, po czym odcedzić na sitku. Obierki wyrzucić, a do wywaru dodać szparagi pokrojone na kawałki. Gotować około 15 minut, aż będą miękkie, szparagi wyciągnąć z zupy. W garnku roztopić masło, dodać mąkę i krótką chwilę smażyć, cały czas mieszając stopniowo wlać gorący wywar, a następnie śmietanę, gotować jeszcze 5 minut. Dodać ugotowane szparagi, doprawić do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Na patelni rozgrzać oliwę. Z surowych kiełbasek odciąć po jednym końcu, a następnie wyciskać z nich małe porcje, formować dłońmi kuleczki i kłaść na patelni. Smażyć kilka minut z każdej strony na złotobrązowy kolor. Zupę podawać z pulpecikami, posypaną natką pietruszki.

poniedziałek, 21 maja 2012

ślimaczki z czosnkiem niedźwiedzim


Pyszne bułeczki z wonnym i aromatycznym nadzieniem z czosnku niedźwiedziego upieczone na podstawie tego przepisu. Ślimaczki z czosnkiem niedźwiedzim mają chrupiącą skórkę i puchate, delikatne wnętrze i najlepiej smakują na ciepło, gdy aromat czosnku unosi się powietrzu.


1 1/2 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki ciepłej wody
1/2 łyżki drożdży instant
1 łyżeczka soli
1 łyżka cukru
1 łyżka oliwy
5 łyżek masła
1 pęczek czosnku niedźwiedziego
3 ząbki czosnku
sól

Wszystkie składniki ciasta, z wyjątkiem oliwy, połączyć razem i zagnieść tak, by powstało gładkie, elastyczne ciasto. Miskę wysmarować oliwą, przełożyć do niej ciasto, posmarować z wierzchu resztą oliwy, nakryć i odstawić do wyrośnięcia. Powinno podwoić swoją objętość. W misce połączyć masło z posiekanymi drobno listkami czosnku niedźwiedziego, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, doprawić do smaku solą. Wyrośnięte ciasto przełożyć na posypany mąką blat i rozwałkować na prostokąt. Rozsmarować na nim masło z czosnkiem i zwinąć, jak roladę. Podzielić na równe części i ułożyć równo w formie, tak by po upieczeniu bułeczki odrywać od siebie. Przed pieczeniem odstawić ślimaczki do ponownego wyrastania na około 30 minut, a następnie wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180° C i piec przez około 25 minut, do momentu aż ładnie się zarumienią.

niedziela, 20 maja 2012

lody z białej czekolady


Najsmaczniejsza słodyczy pod słońcem, wyjątkowy lek na kiepski nastrój i sposób zapomnienia ciężkiego dnia. Pyszne lody z białej czekolady rozpływają się w ustach i pozwalają zapomnieć o rzeczywistości. Przepis na te idealnie kremowe, mocno czekoladowe lody od Anny Olson.

1 1/4 szklanki mleka
4 żółtka
6 łyżek cukru
230 g białej czekolady
2 łyżeczki ekstraktu wanilii
1 1/4 szklanki śmietany kremówki 

Posiekać czekoladę. Doprowadzić mleko niemal do wrzenia. Trzepaczką ubić żółtka z cukrem. Stopniowo wlać mleko do żółtek, cały czas mieszając. Przelać masę z powrotem do rondla po mleku i gotować na małym ogniu, mieszając drewnianą łyżką, dopóki masa nie zgęstnieje tak, że na powierzchni łyżki utworzy się warstewka. Zdjąć z ognia, dodać czekoladę i ekstrakt wanilii i dobrze wymieszać. Ostudzić i schłodzić. Ubić śmietanę, dodać do masy i wymieszać. Przelać całość do maszynki do lodów i wyrobić lody, postępując zgodnie z instrukcją obsługi maszynki. Przełożyć lody do pojemnika i wstawić do zamrażarki na 3 godziny, dopóki nie stwardnieją. Wyjąć lody z zamrażarki na 10 minut przed podaniem.


sobota, 19 maja 2012

eton mess z rabarbarem, migdałami i płatkami róż


Eton mess z rabarbarem, migdałami i płatkami róż, to przepyszne połączenie słodkiej, chrupiącej bezy, bitej śmietany i kwaśnego rabarbaru o różanym aromacie. Całości dopełniają płatki migdałowe oraz róże o cudownym aromacie. Deser pochodzi z książki Sophie Dahl "Apetyczna panna Dahl", przepis na niego dodaję do Kwiatowej Książki Kucharskiej 2012 oraz Rabarbarowej Akcji.
 
4 białka
200 g cukru
szczypta soli


W misce ubić białka, aż będą puszyste, stale ubijając stopniowo dodawać cukier, a następnie szczyptę soli, aż piana będzie sztywna i lśniąca. Wyłożyć dużą blachę papierem do pieczenia i nakładać porcje piany z białek na blachę w sporych odstępach, wstawić do piekarnika nagrzanego do 140° C i piec przez godzinę.


100 ml wody
3 łyżki cukru trzcinowego
450 g rabarbaru
1 łyżeczka wody różanej

Zagotować w rondlu wodę z cukrem i dodać pokrojony rabarbar, kiedy zacznie wrzeć. Wymieszać i gotować 5 minut na średnim ogniu. Kiedy rabarbar będzie miękki, zdjąć rondel z ognia i dodać wodę różaną i odstawić na bok.

500 ml śmietany do ubijania
płatki migdałowe
płatki róż

Ubić śmietanę, aż będzie gęsta i puszysta. Na półmisku rozłożyć bezy, kilka niech będzie w całości, a kilka pokruszonych. Na wierzch nałożyć bitą śmietanę, a następnie gęsty kompot rabarbarowy. Przed samym podaniem posypać wszystko płatkami migdałów i róż.


Maksi pierwszy chętny do kosztowania deseru.





 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect