codzienność

poniedziałek, 28 czerwca 2021

weggli

Czerwcowa letnia piekarni Amber piecze weggli. Weggli, według źródła to szwajcarski wypiek drożdżowy, przygotowany na bazie pełnego mleka, masła, słodu oraz białej mąki. Najwcześniejsze historyczne dowody na weggli pochodzą z XVI wieku. Do początku XX wieku był to produkt luksusowy, na który mogli sobie pozwolić tylko bogaci. Weggli, to wypiek śniadaniowy, który jest spożywany również jako kanapka lub przekąska między posiłkami, powszechnie pieczony również z dodatkiem czekolady. Ciasto na weggli pozostawia się do wyrośnięcia na około 30 minut, a następnie formuje w okrągłe kawałki ciasta i pozostawia do wyrośnięcia na kolejne 30 minut. Następnie sprasowuje się je w środku, tworząc charakterystyczną bruzdę, a następnie smaruje mieszaniną z dodatkiem żółtka i mleka, a następnie wypieka. Szwajcarski wypiek przygotowany na podstawie przepisu z bloga Streusel, jest przepyszny, a z przepisu wychodzi 15 bułek.

500 g mąki pszennej
12 g soli
6 g cukru
6 g ekstraktu słodowego
30 g drożdży
320 g mleka
55 g masła

Do misy miksera wsypać mąkę, dodać ekstrakt słodowy, wkruszyć drożdże, dodać mleko i całość miksować przez 5 minut na pierwszej prędkości miksera, aby uformować ciasto. Następnie dodawać masło w kawałkach i wyrabiać przez kolejne 5 minut na pierwszej prędkości miksera. Dodać sól, zwiększyć obroty miksera do drugiej prędkości i zagniatać wszystko przez kolejne 5 minut, aby powstało elastyczne, miękkie ciasto, które można bardzo cienko wyciągąć. Ciasto pozostawić w misce robota kuchennego, przykryć ręcznikiem kuchennym i odstawić na 30 minut w temperaturze pokojowej. Po tym czasie podzielić ciasto na 15 równych kawałków i z każdego uformować okrągłą bułeczkę. Bułeczki układać na blachach wyłożonych papierem do pieczenia, przykryć i odstawić na kolejne pół godziny. Po tym czasie patyczkiem zanurzonym w mące, docisnąć kawałki ciasta na środku, tak aby spód prześwitywał przez ciasto w miejscu, w którym jest naciskany. Bułki ponownie przykryć i odstawić na 15 minut.

1 żółtko
15 ml mleka

Bułki posmarować mieszaniną przygotowaną z żółtka i mleka. Bułki ponownie odstawić do wyrastania, na 30 minut, bez przykrycia. Przed samym pieczeniem bułki ponownie posmarować mieszaniną. Blachę z bułkami wstawić do piekarnika nagrzanego do 220° C, natychmiast obniżyć temperaturę piekarnika do 200° C. Po 2 minutach otworzyć na chwilę drzwi piekarnika, spryskać ścianki piekarnika dużą ilością wody, zamknąć drzwiczki piekarnika i piec weggli przez kolejne 15 minut. Bułki ostudzić.


czwartek, 24 czerwca 2021

zupa szparagowo - kokosowa


Prosta i pyszna do przygotowania zupa szparagowa, która dzięki dodatkowi śmietany kokosowej ma egzotyczny smak i wspaniały aromatu. Zupa szparagowo - kokosowa, podana w towarzystwie dużej ilości aromatycznego koperku jest doskonała, warto przygotować ją, by wykorzystać ostatnie dary lata.

500 g białych szparagów
1 cebula
3 ząbki czosnku
600 ml bulionu
2 łyżki oliwy
sól
pieprz
200 ml śmietany kokosowej
1 pęczek koperku

W garnku na rozgrzanej oliwie podsmażyć drobno posiekaną cebulę oraz czosnek, dodać obrane i pokrojone na kawałki szparagi, wlać bulion i całość zagotować. Zupę gotować kilka minut, aż szparagi zmiękną. Dodać śmietanę, wymieszać, doprawić do smaku solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Zupę podawać z posiekanym koperkiem.
 

poniedziałek, 21 czerwca 2021

rolada z truskawkami i jagodami


Przepyszna, prosta w przygotowaniu rolada biszkoptowa nadziana kremem na bazie mascarpone i śmietany, z dodatkiem truskawek i jagody kamczackiej. Rolada z truskawkami i jagodami aromatyzowana ekstraktem waniliowym i skórką z cytryny, jest soczysta i bardzo delikatna, pięknie się prezentuje i wspaniale smakuje.
 
4 jajka
15 ml wody
160 g cukru
50 g mąki pszennej
50 g mąki ziemniaczanej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
sól

Białka oddzielić od żółtek i ubić ze szczyptą soli i wodą na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać cukier i dalej ubijając, aż cukier się całkowicie rozpuści. Następnie dodać żółtka i nadal ubijać. Dodać przesiane mąki i proszek do pieczenia i delikatnie wymieszać. Masę wyłożyć na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia, wyrównać wierzch. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180º C i piec przez około 22 minuty, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto po wyłożeniu z piekarnika przykryć wilgotną ściereczką kuchenną i odstawić do ostudzenia. Po ostudzeniu delikatnie usunąć papier.


500 g mascarpone
330 ml śmietany do ubijania
120 g cukru pudru
1 łyżka ekstraktu waniliowego
skórka z 1 cytryny
2 łyżeczki żelatyny
30 ml wody

W garnuszku rozmieszać żelatynę w podanej ilości wrzącej wody. W misce ubić mascarpone ze śmietaną, cukrem, ekstraktem i skórką startą z cytryny na sztywną masę, pod koniec ubijania dodać rozpuszczoną żelatynę i ubić.
 
150 g truskawek
150 g jagody kamczackiej
cukier puder

Na ciasto równomiernie wyłożyć krem, rozłożyć owoce, zwinąć roladę. Roladę schłodzić przed podaniem. Roladę przed podaniem posypać cukrem pudrem.

niedziela, 13 czerwca 2021

sernik z truskawkami na zimno


Delikatna masa twarogowa o waniliowym aromacie z cytryną oraz soczyste truskawki, tworzy pyszne ciasto bez pieczenia. Sernik z truskawkami na zimno, jest delikatny i bardzo smaczny, szybko można go przygotować i pięknie prezentuje się na wiosennym stole.


1000 g twarogu sernikowego
150 g cukru pudru
10 g cukru z wanilią
skórka z 1 cytryny
4 łyżeczki żelatyny
60 ml wody
800 g truskawek

W misce wyłożonej folią spożywczą ułożyć pokrojone na połówki truskawki. W garnuszku rozmieszać żelatynę w podanej ilości wrzącej wody. W misce ubić twaróg z cukrami, skórką startą z cytryny na puszystą masę. Następnie wmieszać do masy żelatynę i jeszcze chwilę ubijać. Masę wyłożyć równomiernie w misce na truskawkach, miskę wstawić do lodówki, by masa dobrze stężała.

środa, 9 czerwca 2021

ricotta z miodem i kawą


Gelati z tego przepisu to kombinacja trzech rarytasów serwowanych na zakończenie posiłku. Ser, kawa, miód - harmonijne trio. Metodę polegającą na dodawaniu świeżych, drobno mielonych ziaren kawy prosto do masy lodowej zaczerpnąłem ze wspomnienia z dzieciństwa: jako mały chłopiec najbardziej lubiłem nieprodukowane już dzisiaj lody firmy New England Ice Cream Corporation, waniliowe z odrobiną zmielonej kawy. Dodatek rozdrobnionych ziaren nadaje lodom delikatną, acz cudowną szorstkość i wspaniały kawowy smak.
Jacob Kenedy
Gelato

170 g cukru
30 g mleka w proszku
2 łyżeczki skrobi kukurydzianej
375 ml mleka
50 g miodu
200 ml śmietany do ubijania
250 g ricotty

W małej misce dokładnie połączyć cukier, mleko w proszku oraz skrobię. Do rondla wlać mleko, dodać miód, całość podgrzewać, aż zacznie wrzeć. Stopniowo wsypać zawartość miski do gorącego mleka, cały czas mieszając, aż całość zacznie delikatnie bulgotać. Zestawić z ognia, dodać śmietanę a potem ostudzić bazę.

2 łyżki miodu
2 łyżeczki mielonej kawy
100 ml mleka

Wymieszać bazę z ricotty z miodem, kawą i mlekiem. Ubijać całość w maszynie do lodów, aż nabierze zwartej konsystencji. Przed podaniem włożyć gelati na co najmniej 30 minut do zamrażalnika.

poniedziałek, 7 czerwca 2021

karpatka z ricottą i owocami


Karpatka, to znane i lubiane polskie ciasto gdzie dwa blaty ciasta ptysiowego zostały przełożone pysznym kremem i oprószone dużą ilością cukru pudru. Tym razem, to wspaniałe ciasto w lekkim wydaniu z owocami jagodowymi i kremem o waniliowym aromacie na bazie ricotty. Karpatka z ricottą i owocami, jest pyszna, bardzo lekka, orzeźwiająca i szybka do przygotowania.

125 g masła
250 ml wody
szczypta soli
150 g mąki pszennej tortowej
5 jajek
szczypta soli

W garnku zagotować wodę z masłem i szczyptą soli. Zmniejszyć ogień i na wrzątek jednym ruchem wsypać przesianą mąkę, cały czas energicznie mieszając. Ucierać ciasto, aż będzie gładkie i zacznie odstawać od ścianek garnka, ostudzić. Następnie ciasto zmiksować z wbijanymi kolejno jajkami. Gotowe ciasto podzielić na dwie części i każdą z nich rozsmarować w mniejszej blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasta piec w piekarniku nagrzanym do 200º C przez około 30 minut, następnie ostudzić.



500 g ricotty
250 ml śmietany do ubijania
160 g cukru pudru
1 łyżka ekstraktu waniliowego
3 łyżeczki żelatyny
30 ml wody

W garnuszku rozmieszać żelatynę w podanej ilości wrzącej wody. W misce ubić ricottę ze śmietaną, cukrem i ekstraktem na puszystą masę. Następnie wmieszać do masy żelatynę i jeszcze chwilę ubijać. 

150 g truskawek
150 g malin
150 g borówki amerykańskiej
150 g jeżyn
cukier puder

Pierwszy blat ciasta ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, na nim rozsmarować połowę ilości kremu, na kremie rozłożyć owoce, rozsmarować pozostały krem. Na krem ułożyć drugi blat, przycisnąć. Ciasto odstawić do schłodzenia. Podawać posypane cukrem pudrem.

czwartek, 3 czerwca 2021

lilakowe makaroniki


Makaroniki według źródła narodziły się we Włoszech i Francji już w XIII wieku. Ich prosty skład sprawił, że początkowo stanowiły pokarm biedaków, jednak z czasem zyskały uznanie wśród zamożniejszych grup ludności i pojawiły się na stołach możnowładców i monarchów. Obecnie we Włoszech każdy region posiada swój własny przepis na makaroniki i uznaje go za jedyny oryginalny. Makaronik to niewielkie ciasteczko, które w środku powinno być mięciutkie jak puch, a z zewnątrz chrupiące. Składa się ono z białek, cukru i zmielonych migdałów. W jego środku umieszcza się rozmaite kremy. Makaroniki są nie tylko pyszne, ale wyglądają pięknie, szczególnie, że można je przygotować w różnych kolorach i smakach. Są bardzo słodkie, ze względu na swój skład, ale także na kremowe wypełnienie. Są dwie główne metody przygotowania makaroników - włoska, która opiera się na syropie cukrowym i bezie włoskiej oraz prostsza do wykonania - francuska, gdzie tylko miesza się ubite na sztywno białka, cukier i zmielone migdały. Lilakowe makaroniki, przygotowane na sposób włoski, to dwa bezowe krążki aromatyzowane syropem z lilaka, przełożone kremem na bazie mascarpone i też aromatyzowane cudnie pachnącym kwiatowym syropem. 


200 g mielonych migdałów
200 g cukru pudru
75 g białek
2 łyżki syropu z lilaka

W miski przesiać mielone migdały i cukier, wymieszać. Dodać białka, syrop i całość wymieszać, wyrabiając gęstą masę.

200 g cukru
100 ml wody
75 g białek
20 g cukru pudru


Do garnka wlać wodę dodać cukier i całość zagotować do temperatury 117° C. W misce ubić białka na sztywno, dodać cukier puder i ubić. Cały czas ubijając dodawać stopniowo gorący syrop. Całość ubijać do momentu, aż temperatura spadnie do 40° C. Do masy z mielonymi migdałami dodawać porcjami ubite białka, mieszając, aż masa będzie jednolita i gładka. Ostatnią porcję białek wmieszać bardzo delikatnie. Masę przełożyć do rękawa cukierniczego z okrągłą nasadką około centymetra. Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia wyciskać nieduże makaroniki pozostawiając między nimi spore odstępy. Po zapełnieniu całej blaszki, odstawić ją na godzinę, by makaroniki się wysuszyły. Dobrze wysuszone nie będą się kleiły przy dotyku, a na ich powierzchni utworzy się skorupka. Makaroniki piec w piekarniku rozgrzanym do 150º C przez 10 minut, po tym czasie obniżyć temperaturę do 120º C i piec kolejne 6 minut. Ostudzić przed zdjęciem z blachy.
 
300 g mascarpone
30 g cukru pudru
2 łyżki syropu z lilaka

Ser mascarpone miksować z cukrem pudrem i syropem, aż stanie się puszysty. Krem przełożyć do rękawa cukierniczego i przekładać makaroniki.

wtorek, 1 czerwca 2021

syrop z lilaka

Lilak pospolity, według źródła, to dość duży krzew liściasty, wyrastający czasem w formie niewielkiego drzewa, jest znany głównie ze swoich liliowofioletowych, bardzo przyjemnie pachnących kwiatów. Są one zebrane w stojące, duże i gęste, stożkowate grona. To właśnie te dekoracyjne kwiatostany sprawiają, że lilak pospolity należy do najbardziej lubianych i rozpoznawalnych roślin ozdobnych, sadzonych często przy domach, w ogrodach, wzdłuż ulic. Warto podkreślić, że wbrew nazwie zwyczajowej, lilak nie ma nic wspólnego z bzem, oba rodzaje należą do zupełnie innych rodzin, a ich podobieństwo ogranicza się do generalnie krzewiastego pokroju. Z fioletowych kwiatów lilaka można zrobić aromatyzowany cukier do letnich koktajli, galaretkę. czy też przygotować syrop o pięknym kolorze. Syrop z lilaka jest pyszny, bardzo aromatyczny i można go wykorzystać na wiele sposobów, do drinków, letniej lemoniady albo wykorzystać do przygotowania słodkości.


1 szklanka kwiatów lilaka
1 szklanka cukru
1 szklanka wody
1 cytryna

W garnku zagotować wodę z cukrem. Oczyszczone kwiaty przełożyć do słoja, dodać pokrojoną na plasterki cytrynę i całość i zalać gorącym syropem. Słój przykryć ściereczką i odstawić na 5 dni w chłodne miejsce. Po tym czasie przecedzić syrop przez gęste sito i przelać do słoiczków.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect