codzienność

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

bagietki wiedeńskie

W kwietniowej piekarni Amber bagietki wiedeńskie na podstawie przepisu z książki wydanej przez Szkołę Piekarnictwa - Le Cordon Blue. Bagietki wiedeńskie, to wypiek podobny do naszej bułki paryskiej. Bułka paryska, zwana inaczej francuska, to według źródła długa, bułka pszenna o długości około 30 centymetrów, kształtem i wielkością zbliżona do podłużnego chleba, lecz z miąższem bardziej mięsistym. A najsmaczniejsza jest tuż po upieczeniu, ostygnięciu, z chrupiącą skórką, tylko i wyłącznie z dobrym masłem.

3 g drożdży
192 g wody
320 g mąki pszennej
5 g soli

Aby przygotowywać zaczyn pâte fermentée viennoise, należy dzień przed pieczeniem, wlać do misy miksera wodę, dodać drożdże, potem mąkę i sól. Mieszać przez 10 minut na wolnych obrotach. Ciasto wyjąć z misy miksera, uformować kulę, przełożyć ją do salaterki, przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki do następnego dnia.

45 g wiedeńskiego zaczynu pâte fermentée
300 g mąki pszennej
8 g drożdży
6 g soli
18 g cukru
40 g jajka
150 ml mleka

Do misy miksera wsypać mąkę, wkruszyć drożdże, wsypać sól i cukier, wlać jajko i mleko. Dodać zaczyn pâte fermentée viennoise pokrojony na drobne kawałki. Wyrabiać ciasto na wolnych obrotach przez 4 minuty. Następnie przełączyć na szybkie obroty i wyrabiać ciasto jeszcze przez 10 minut. Przykryć ciasto wilgotną ściereczką i zostawić do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej na 20 minut. Po tym czasie podzielić ciasto na 3 równe części. Uformować każdy kawałek w podłużny wałek. Pozostawić na 10 minut, aby ciasto odpoczęło, następnie każdy kawałek uformować w bagietkę. Ułożyć bagietki na wyłożonej papierem płaskiej blaszce piekarniczej. Ponacinać gęsto bagietki przed upieczeniem.

1 jajko
1 żółtko
30 g masła

W miseczce ubić jajko z żółtkiem, posmarować wierzch bagietek. Zostawić do wyrośnięcia na 2 godziny w temperaturze pokojowej. Nagrzać piekarnik do 210º C. Posmarować ponownie wierzch bagietek ubitym jajkiem. Włożyć blaszkę do piekarnika, ustawiając ją w połowie wysokości. Piec około 25 minut. Po wyjęciu z piekarnika, ułożyć bagietki na kratce i posmarować je miękkim masłem.

Bagietki wiedeńskie na blogach:

Akacjowy blog
Kuchnia Gucia
Kuchennymi drzwiami
Zacisze kuchenne 

3 komentarze:

  1. Twoje wiedeńskie bagietki idealnie pasują do wzorca. Pysznie było je upiec razem w kwietniowej Piekarni.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ach jakie one urocze! Zjadłabym od razu. Kamilo-dzięki za wspólne wypiekanie, pozdrawiam M

    OdpowiedzUsuń
  3. Smakowicie wyglądają Twoje bagietki i widać, że lubią wspólne pieczenie :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, za wizytę na moim blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect