codzienność

środa, 19 grudnia 2018

strucla z makiem


Strucla z makiem, to ciasto, które tradycyjnie przygotowuje się na święta Bożego Narodzenia, ale pysznie smakuje przez cały rok. Przepis na tę niezwykłą struclę pochodzi w książki "Kuchnia warszawska".

400 g maku
500 ml mleka
80 g cukru
2 jajka
60 g rodzynek
40 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
60 g tartej bułki

Mleko zagotować, wsypać mak i chwilę gotować, odstawić na około 180 minut. Mak dobrze odsączyć na sicie wyłożonym gazą. Mak dwukrotnie zmielić w maszynce. W misce utrzeć jajka z cukrem na puszystą masę, dodać mak i utrzeć. Następnie dodać pozostałe składniki i utrzeć.


450 g mąki pszennej
125 ml mleka
150 g masła
2 jajka
skórka z 1 cytryny
7 g suchych drożdży
1/2 łyżeczki soli

Do miski przesiać mąkę, dodać letnie mleko, jajka, drożdże, sól, skórkę startą z cytryny oraz miękkie masło i wyrobić ciasto ręką, aż stanie się gładkie i elastyczne. Ciasto pozostawić w misce, przykryć ściereczką kuchenną i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na około 120 minut. Ciasto rozwałkować na prostokąt i nałożyć równomiernie masę makową. Następnie ciasto zwinąć wzdłuż dłuższego boku razem z masą. Roladę ułożyć na blasze do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia, nakłuć szpikulcem w kilku miejscach i odstawić do wyrośnięcia na około 60 minut. 

1 jajko
120 g cukru pudru
sok z 1/2 cytryny

Po tym czasie struclę posmarować rozbełtanym jajkiem i blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do 180º C piec przez około 60 minut, aż strucla się ładnie zrumieni. Ostudzoną struclę udekorować lukrem przygotowanym z cukru pudru i soku z cytryny.

4 komentarze:

  1. Piękna i na pewno pyszna!
    Uśmiecham się do niej...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Amber, podchodziłam do niej jak do jeża, ale się udała :)
      Pozdrawiam

      Usuń
  2. Perfekcyjny, normalnie mistrzowski

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aluś, to debiut w struclach, udany hihihihi

      Usuń

Dziękuję, za wizytę na moim blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect