codzienność

niedziela, 2 grudnia 2018

pigwówka


Jak pisze Małgorzata Caprari w książce "Nalewki, likiery i wina domowe", pigwa jako deserowy owoc najlepiej służy do skutecznego łamania zębów, jako że na surowo jeść się raczej nie da, za to uzyskane z niej przetwory zalicza się do najsmaczniejszych. Pigwa nie tylko pięknie pachnie i ładnie wygląda, ale także może dostarczyć nam surowca na wspaniałe galaretki i taką właśnie, smaczną pigwówkę. By uzyskać sok z pigwy należy rozgotować owoce z niewielką ilością wody, a następnie przełożyć do płóciennego woreczka, całość zawiesić nad miską i pozostawić na noc. Nie należy wyciskać soku, gdyż będzie mętny. Jeśli do pigwówki dodamy więcej cukru, otrzymamy wspaniały aromatyczny likier, jeśli zaś damy go mniej, nieco cierpką nalewkę, która będzie jednocześnie doskonałym remedium na niestrawność, zgagę i wzdęcia. Szczególnie pomocna po zbyt obfitym świątecznym posiłku. 

1500 ml soku z pigwy
500 ml spirytusu
1 kawałek kory cynamonowej
2 gorzkie migdały
500 g cukru
100 ml wody

Do wyparzonego słoja wlać sok, spirytus, dodać cynamon oraz migdały. Cukier oraz wodę umieścić w garnku, zagotować i ostudzić, po czym wlać do słoja. Całość zamknąć i odstawić na dwa miesiące. 

5 komentarzy:

  1. inna wersja pigwówki , ja uwielbiam pigwówkę
    U ciebie Kamilka już pachnie świętami

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam pigwówkę, ale zawsze robię na owocach, a nie na soku.
    Poza tym wszystko co z pigwą smakuje wybornie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Amber, ja najczęściej też na owocach, ale tym razem postanowiłam zrobić inaczej i to była dobra decyzja :)
      Pozdrawiam

      Usuń
  3. Hi Guys this is very wonderful site.I am very likely to this site.i have more information from this site thanks for sharing
    หนังออนไลน์

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, za wizytę na moim blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect