codzienność

sobota, 30 marca 2024

Wesołych Świąt


Z dala słychać trzask gałęzi,
to zajączek przez las pędzi.
Chociaż Wielka jest sobota,
ciężka czeka go robota.

Z hukiem wpada do kurnika,
bierze jajka, szybko znika,
w drodze wszystkie je maluje,
z trudem tempo utrzymuje.

Z pisankami zdążyć musi
zanim z Rezurekcji wrócisz.
Potem trochę chłop odpocznie,
w ciepłym gniazdku sobie spocznie.

Miejsca długo nie zagrzeje,
coś mu się na głowę leje.
Głośno śmieje się baranek:
To już Lany Poniedziałek!

Wesołych Świąt!
życzy 
Kamila

piątek, 29 marca 2024

babka drożdżowa z morelami i śliwkami

Babka, to maślane, miękkie ciasto drożdżowe o pomarańczowym aromacie z dodatkiem suszonych śliwek i moreli. Babkę można upiec w jednej dużej formie lub podzielić ciasto na kilka mniejszych części i upiec małe babeczki. Babka drożdżowa z morelami i śliwkami, jest przepyszna, dobrze smakuje i będzie ozdobą wielkanocnego stołu. 

180 ml mleka
7 g suchych drożdży
50 g cukru pudru
skórka z 1 pomarańczy
1 jajko
80 g masła
400 g mąki pszennej tortowej
szczypta soli
100 g suszonych moreli
100 g suszonych śliwek

W misce do mleka dodać drożdże i cukier, wymieszać, odstawić na 10 minut. Następnie dodać jajko, skórkę startą z pomarańczy, mąkę, stopione i ostudzone masło oraz sól i wyrabiać, aż ciasto będzie sprężyste. Uformować z niego kulę, włożyć do wysmarowanej olejem miski, przykryć ściereczką, odstawić w ciepłe miejsce, aż podwoi swoją objętości. Do ciasta dodać pokrojone na kawałki morele oraz śliwki, zagnieść. Ciasto przełożyć do formy do babki wysmarowanej masłem i oprószonej mąką. Formę przykryć ściereczką kuchenną i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 170º C i piec około 40 minut. 

 sok z 1/4 pomarańczy
150 g cukru pudru

Babkę udekorować lukrem przygotowanym z soku i cukru pudru.

środa, 27 marca 2024

jajka osadzone w śledziu


Jajka osadzone w śledziu podpatrzone tutaj, to połączenie pysznej i szybkiej do zrobienia sałatki śledziowej z jajkiem otulonej śledziem.

4 jajka
4 płaty śledziowe

Płaty śledziowe pokroić na wąskie paski. Jajka ugotować na twardo, ostudzić i obrać ze skorupek. Przekroi na pół, a następnie owinąć paskami śledzia.

3 ogórki kiszone
1/2 szklanki zielonego groszku
1/2 czerwonej cebuli
1 płat śledziowy
1/2 pęczka koperku
1/2 pęczka szczypiorku
3 łyżki majonezu
2 łyżki kwaśnej śmietany
pieprz

Do miski dodać pokrojonego w kostkę śledzia, groszek, posiekaną cebulę oraz pokrojone w kostkę ogórki, posiekany koperek oraz szczypiorek, majonez oraz śmietanę. Wszystko razem wymieszać, a następnie doprawić świeżo zielonym pieprzem. Na dnie miski ułożyć sałatkę, na niej jajka, dowolnie udekorować.

niedziela, 24 marca 2024

babka na białkach


Babka na białkach
1 kg mąki, 1/2 l mleka, 
6 dkg drożdży, 16 dkg cukru, 
20 dkg masła, 3 dkg migdałów, 
8 białek, 1 łyżka soli

Nasypać do miski 1/2 kg mąki, wlać 1/2 l mleka i wyrośnięte drożdże, wymieszać dokładnie, rozczyn pozostawić w ciepłym miejscu na 1 - 2 godz. Gdy ciasto należycie sfermentuje, dodać resztę mąki, ubite na pianę białka, sól, posiekane bez skórek migdały, zagnieść ciasto. Gdyby było za gęste, dodać jeszcze trochę mleka, wlać roztopione masło, wymieszać z masłem i odstawić do wyrośnięcia. Gdy dwukrotnie zwiększy objętość, przełożyć je do wysmarowanej formy, napełnić ją do połowy, gdy urośnie do brzegu, piec godzinę w piekarniku.

Maria Disslowa
Jak gotować: 
Praktyczny poradnik kucharski z 1930 roku



wtorek, 19 marca 2024

zeppole di San Giuseppe


Zeppole di San Giuseppe według źródła to włoskie pączki, tradycyjnie spożywane 19 marca w Dzień Świętego Józefa. Legenda głosi, że takie ciastka, Józef, wracając z Egiptu wraz z Maryją i jej synem, zaczęli sprzedać by zaspokoić potrzeby rodziny. Poszczególne regiony Italii mają swoje przepisy na te przysmaki. Często są smażone w głębokim tłuszczu jak pączki lub pieczone, podane z cukrem pudrem i wiśnią. Zwyczaj pieczenia tych smakołyków we włoski Dzień Ojca spopularyzował na początku XIX wieku neapolitański piekarz Pasquale Pintauro. Przepis na przepyszne zeppole di San Giuseppe z ciasta ptysiowego, z kremem budyniowym i wiśniami pochodzi stąd.

125 ml mleka
125 ml wody
140 g mąki pszennej
114 g masła
20 g cukru za wanilią
20 ml ekstraktu z wanilii
szczypta soli
skórka z 1/2 cytryny
3 jajka

W garnku zagotować wodę z mlekiem, masłem, solą, cukrem, ekstraktem oraz skórką startą z cytryny. Zmniejszyć ogień i na wrzątek jednym ruchem wsypać przesianą mąkę, cały czas energicznie mieszając. Ucierać ciasto, aż będzie gładkie i zacznie odstawać od ścianek garnka, ostudzić. Następnie ciasto zmiksować z wbijanymi kolejno jajkami. Gotowe przełożyć do rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki. Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia wyciskać okręgi. Piec w temperaturze 180º C przez około 30 minut, następnie ostudzić.


500 ml mleka
170 ml śmietany do ubijania
6 żółtek
90 g cukru
20 g cukru z wanilią
53 g skrobi kukurydzianej
wiśnie
cukier puder

W garnku zagotować mleko z wodą. W misce utrzeć żółtka z cukrami do białości, dodać skrobię i dalej miksować, do uzyskania gładkiej masy. Do masy dodać mleko i wymieszać. Wlać masę do garnka, postawić na gaz i zagotować, cały czas mieszając, aż masa zgęstnieje. Przykryć folią spożywczą i całkowicie wystudzić. W misce ubić krem budyniowy, następnie delikatnie wmieszać ubitą na sztywno śmietanę. Krem przełożyć do rękawa cukierniczego z ozdobną tylką. Zepolle przekroić wzdłuż na pół, na dolną część nałożyć krem, przykryć górną częścią i posypać cukrem pudrem, górę udekorować kremem i wiśnią.

sobota, 16 marca 2024

czekoladowy torcik z Kinder


Czekoladowy torcik z Kinder, przygotowany na podstawie tego przepisu, to połączenie mocno czekoladowego biszkoptu z kremem na bazie śmietany i białej czekolady, z otulającą go polewę i dekoracją, z lubianych nie tylko przez dzieci, czekoladowych przysmaków. Torcik jest bardzo zrównoważony w smaku i w trakcie jedzenia, nie czuć czekoladowego przesytu, a wyjątkową harmonię smaków, być może dlatego, że każdy z jego elementów reprezentuje inny rodzaj czekolady, a w połączeniu ze sobą tworzą wyjątkowo pyszną całość.

6 jajek
170 g mąki pszennej
150 g masła
150 g gorzkiej czekolady
180 g cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia

W misce umieszczonej na garnku z gorącą wodą rozpuścić czekoladę z masłem, lekko ostudzić. W misce ubić białka z połową ilości cukru na sztywno. W oddzielnym naczyniu utrzeć żółtka z pozostałym cukrem, na puszystą masę. Do powstałej masy dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia, rozpuszczoną masę z masła i czekolady oraz połowę ilości ubitej piany z białek, wszystko razem dokładnie połączyć mikserem. Na samym końcu wmieszać delikatnie do masy pozostałą masę z białek. Masę przelać do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia, piec w piekarniku nagrzanym do 170° C przez około 40 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Biszkopt pokroić w poprzek na trzy części.


500 ml śmietany do ubijania
160 g białej czekolady
160 ml herbaty

W garnuszku podgrzać śmietanę, dodać połamaną czekoladę i dobrze wymieszać. Odstawić do ostudzenia a następnie umieścić w lodówce na całą noc. Masę czekoladowo - śmietanową ubić w misce, aż uzyskamy gęsty krem. Pierwszą część biszkoptu ułożyć na talerzu i skropić go 1/3 ilości herbaty, na nim rozsmarować 1/3 ilości kremu. Położyć drugą część biszkoptu, skropić go 1/3 nasączenia, rozsmarować 1/3 ilości kremu, na tym położyć ostatnią część biszkoptu, skropić nasączeniem, pozostały krem rozsmarować na wierzchu i bokach toru.

60 g gorzkiej czekolady
25 g masła
20 g cukru
90 ml śmietany do ubijania
czekoladki Kinder

W misce umieszczonej na garnku z gotująca się wodą rozpuścić czekoladę z masłem, cukrem oraz śmietaną, wymieszać, aż składniki połączą się w jednolitą całość. Ganache zestawić z garnka i pozwolić mu lekko przestygnąć, a następnie dowolnie udekorować torcik, ozdobić czekoladkami.

poniedziałek, 11 marca 2024

chleb żytnio - orkiszowy na maślance z kurkumą

Chleb żytnio - orkiszowy na maślance z kurkumą, który jest głównym bohaterem marcowej piekarni Amber, według przepisu z bloga Dany Leśny Zakątek, jest bardzo prosty do upieczenia. Chleb ma chrupiącą skórkę, miękki i optymistyczny miękisz, dzięki dodatkowi kurkumy.

30 g zakwasu żytniego
200 g mąki żytniej typ 720
200 g wody

W misce wymieszać składniki zaczynu, miskę przykryć i odstawić na 12 godzin w temperaturze pokojowej.

 
cały zaczyn
350 g mąki orkiszowej typ 550
200 g maślanki
1 łyżeczka kurkumy
10 g soli

W misce wymieszać wszystkie podane składniki, aż się dobrze połączą. Wyrobione ciasto pozostawić w misce przykrytej ściereczką na godzinę. W trakcie tego czasu 2 razy złożyć ciasto. Po tym czasie uformować bochenek i włożyć go do koszyczka do ostatecznego wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość, przez około dwie godziny. Chleb piec z parą w 230° C przez 15 minut, a następnie dopiekać 30 minut w temperaturze 215° C.


Chleb żytnio - orkiszowy na maślance z kurkumą na blogach:
 

piątek, 8 marca 2024

cytrynowiec bez pieczenia


Musi być do wyboru.
Zmieniać się, żeby tylko nic się nie zmieniło.
To łatwe, niemożliwe, trudne, warte próby.
Oczy ma, jeśli trzeba, raz modre, raz szare,
czarne, wesołe, bez powodu pełne łez.
Śpi z nim jak pierwsza z brzegu, jedyna na świecie.
Urodzi mu czworo dzieci, żadnych dzieci, jedno.
Naiwna, ale najlepiej doradzi.
Słaba, ale udźwignie.
Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała.
Czyta Jaspersa i pisma kobiece.
Nie wie po co ta śrubka i zbuduje most.
Młoda, jak zwykle młoda, ciągle jeszcze młoda.
Trzyma w rękach wróbelka ze złamanym skrzydłem,
własne pieniądze na podróż daleką i długą,
tasak do mięsa, kompres i kieliszek czystej.
Dokąd tak biegnie, czy nie jest zmęczona.
Ależ nie, tylko trochę, bardzo, nic nie szkodzi.
Albo go kocha, albo się uparła.
Na dobre, na niedobre i na litość boską.
Wisława Szymborska
Portret kobiecy

Cytrynowiec bez pieczenia, przygotowany na podstawie tego przepisu, to połączenie biszkoptów z mocno cytrynowym kremem na bazie soku z cytryny oraz warstwą śmietankową z herbatnikami. To szybkie do przygotowania ciasto jest idealne na spotkania rodzinne lub świąteczne okazje.

250 ml soku z cytryny
750 ml wody
180 g cukru
2 budynie śmietankowe
200 g masła
100 g biszkoptów
200 g herbatników

Na dnie mniejszej blachy wyłożonej papierem do pieczenia równomiernie ułożyć biszkopty. Do garnka wlać sok oraz wodę, dodać cukier i proszek budyniowy, wymieszać trzepaczką. Całość gotować na małym ogniu, cały czas mieszając, aż powstanie gęsty budyń. Na wierzchu budyniu ułożyć folię spożywczą i odstawić do ostudzenia. W misce zmiksować masło, a następnie dodawać budyń, łyżka po łyżce i miksować, aż powstanie gładki krem. Krem wyłożyć na warstwie biszkoptów, na kremie ułożyć warstwę herbatników, odstawić do stężenia.

500 ml śmietany do ubijania
1 galaretka cytrynowa
250 ml wody
100 g cukru pudru

Galaretkę rozpuścić w podanej ilość wrzącej wody, ostawić do lekkiego stężenia. W misce ubić śmietanę z cukrem na sztywną masę, pod koniec ubijania dodać galaretkę i ubić. Krem wyłożyć równomiernie na warstwie herbatników, przykryć kolejną warstwą herbatników. Ciasto odstawić do stężenia, najlepiej na całą noc. Wkładamy na całą noc do lodówki.
 
210 g cukru pudru
sok z 1/2 cytryny

Ciasto polukrować lukrem przygotowanym z cukru i soku z cytryny.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect